Waterweg 15 Bakker eist meer inspraak in toekomst poldergebied Overvaller vlucht met buit in zak op mountainbike Meer lectuur te leen in wijkbibliotheken Spuitgast stichtte brand om zelf te kunnen blussen yok bl'- JL- Havenbonden wille» meerjarige raam-CAO Applaus-prijs voor Rotterdams Dagblad Rust in Dordtse wijk na dode bij rellen Zeven jaar cel voor bakkerszoon Maritieme leven zorgt voor lang huwelijksgeluk Dief laat 700 in gestolen tas Politie pakt lozende schipper Kind valt uit raam Op heterdaad Autokraken Hoger beroep mishandeling: weer drie weken j Woensdag 16 oktober 1991 Rotterdams Dagblad Rotterdam - De Vervoersbonden FNV en CNV heb ben gisteren tijdens het eerste overleg over een nieu we raam-CAO voor de haven laten weten dat ze ook deze CAO voor meer dan één jaar willen afsluiten. Voor de CAO's van de diverse havensectoren geldt dit reeds. Tijdens het gesprek hebben de bonden een toelich ting gegeven op hun eisen voor een aantal algemene zaken. Zo willen ze de VUT-leeftijd van 62 naar 60 jaar veriagen, het Masterplan (speciaal de ouderen- regeling) verlengen, de regeling voor de prijscom pensatie handhaven en de regeringsplannen voorde WAO en Ziektewet volledig gecompenseerd krijgen. Oorspronkelijk hadden de onderhandelingen over de met terugwerkende kracht per 1 april jongstleden in te voeren raam-CAO veel eerder dit jaar moeten beginnen. Ze gingen echter niet door vanwege de onderhandelingen over de CAO's voor de afzonder lijke havensectoren en de daarop in de zomer ge volgde langdurige stakingsacties. De vakbonden komt dat uitstel trouwens goed uit, omdat ze nu bij de onderhandelingen ook de rege ringsplannen rond WAO en Ziektewet kunnen mee nemen. Beide bonden hebben al aangekondigd dat ze stakingsacties gaan voeren als de havenwerkge vers de nadelen van die ingrepen niet zullen com penseren. De Havenwerkgeversvereniging SVZ zal tijdens de op 31 oktober te houden tweede overlegronde met haar reactie op de vakbondseisen komen. Voor mid den november en begin december staan de laatste gesprekken voor de nieuwe raam-CAO op het pro gramma. Rotterdam - De vorig jaar in het leven geroepen Ap plaus-prijs van de Rotterdamse drumfanfare Excel sior is ditmaal gewonnen door het Rotterdams Dag blad en Stads TV. De prijs is bestemd voor instellin gen, die zich inzetten voor het sociale en culturele verenigingsleven in de stad. De prijs bestaat uit een airbrush-schilderij met daar op afgebeeld de Rotterdamse sky-line en een oor konde. De hoofdredactie van het Rotterdams Dag.- blad krijgt de prijs volgende week vrijdag uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in gebouw La- renkamp in Roterdam-Zuidwijk. Op deze, gratis toe gankelijke, avond verzorgt Excelsior tevens een con cert. De eerste Applaus-prijs werd vorig jaar gewonnen door Radio Rijnmond-presentator Hans van Vliet en de Charloise deelraadsvoorzitter Wïm van der Have. Dordrecht - Het was gisteravond voor het eerst sinds dagen weer rustig in de Dordtse wijk Krispijn. Al enige tijd is deze wijk het toneel van vechtpartijen en rellen. Maandagavond laat leidden nieuwe vecht partijen tot de dood van een buurtbewoner, de 35-ja- rige Phil McGregor, in de Breitnerstraat was een groep jongelui bezig autobanden lek te steken. Het slachtoffer was de straat opgegaan om trachten daar iets tegen te doen. De politie heeft drie Dordtenaren van 15 en 16 jaar aangehouden. De oudste was nog met het slachtoffer aan het vechten toen de politie arriveerde. Hij zou de man met een steen in het gezicht hebben geslagen. De twee andere verdachten zouden volgens getuigen eveneens bij de vechtpartij betrokken zijn. Wat ieders aandeel in de vechtpartij is, is nog niet duidelijk. In elk geval weet de politie nog niet wie de steekwond heeft toegebracht, waaraan de man uit eindelijk in het ziekenhuis is overleden. De politie sluit niet uit dat er meer arrestaties worden verricht. In de nacht van zondag op maandag vonden er rellen plaats rond het Jozef Israelsplein. Daar werden di verse aanhoudingen verricht wegens brandstich ting. In verband daarmee had de politie al meer per soneel ingezet in de wijk. Ondanks de rust van gis teravond zal de politie de verhoogde paraatheid voorlopig nog handhaven. Stehouwer: „De politie zal zichtbaar en aanspreekbaar aanwezig zijn," aldus hoofdinspecteur Stehouwer. Rotterdam - Een twintigjarige Rotterdamse bak kerszoon is vanmorgen door de rechtbank veroor deeld tot zeven jaar celstraf voor de moord op zijn va der. Officier van justitie mr. B. Hendriks heeft veer tien dagen geleden tien jaar celstraf geëist tegen de man. De verdachte heeft op 29 juni in een benzinestation bij Vierpolders een einde gemaakt aan het leven van rijn vader. Hij schoot het slachtoffer in de nek en be werkte hem later met een prullenbak en een brand- biusapparaat. Uit sectie op het lichaam is gebleken dat het schot niet dodelijk* was. Het slachtoffer is overleden aan de gevolgen van de latere mishande ling. De zoon leefde al jaren in onmin met zijn vader. Vol gens de officier is de moeder moreel medeverant woordelijk voor de afrekening, omdat zij haar zoon zou hebben opgehitst. Dat werd onderschreven door de rechtbank. De verdachte ontkent dat hij achter zijn vader is aan gegaan om hem te vermoorden. Hij zegt dat hij het pistool bij zich had uit zelfverdediging. Hij beweert dat het wapen per ongeluk is afgegaan. Maar de rechtbank, die in het vonnis rekening hield met de jeugdige leeftijd van de Rotterdammer, achtte moord bewezen. Dat werd afgeleid uit het feit dat hij rijn vader was achtervolgd en bij het benzinestation had gevraagd waar zijn vader was. Een deel van de de legatie van de Ve lo wers bond FNV. Links Joop Ver- roen; naast hem stroopt Jan Heilig ai- vast zijn mouwen op. Foto ANP Schiedam - De gemeenteraad en de bewoners van het Windas en de Kerkbuurt in Kethel-Noord staan tot dusver buitenspel bij het opstellen van de structuur schets voor het noord-oostelijke deel van de stad. Die beschuldi ging heeft Hans Bakker aan het adres van het college van B en W geuit. De PvdA-fractievoorzitter stelt de kwestie in een aantal schriftelijke vragen aan de orde. In het nieuwe structuurplan wor den de belangrijkste ontwikke lingen in dit gebied voor de Ko mende decennia vastgelegd. On der meer de stadsuitbreiding in Spaland-Oost en de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg en een tramverbinding vallen bin nen deze structuurschets. Hans Bakker acht het noodzakelijk dat alle betrokkenen in een vroegtij dig stadium voor hun belangen kunnen opkomen. Met zijn vragen reageert Bakker op een besluit van B W van 1 oktober. Daarin is bepaald welke procedure wordt gevolgd voordat de ruimtelijke schets definitief wordt vastgesteld. Het raadslid stoort zich onder meer aan de pas sage dat de betrokken bewoners over de ontwikkelingen in het ge bied worden 'geïnformeerd'. Meepraten Bakker vraagt zich af wat de sta tus van deze voorlichtingscam pagne is als de gemeenteraad zich nog niet over het voorstel heeft uitgesproken. Verder vreest de PvdA'er dat het bij 'informe ren' blijft. ,.Of is het de bedoeling dat deze en andere bewoners de gelegenheid wordt geboden om mee te denken en te praten over de structuurschets?" vraagt hij prikkelend aan zijn partijgenoot en verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld. Viltstifttekening Het raadslid ergert zich ook aan de rol, die de commissie voor stadsontwikkeling tot dusver is toebedeeld in de voorbereidingen voor de schets. De plannen zijn slechts één keer in commissiever band besproken. Volgens Bakker werd er bij die gelegenheid niet meer getoond dan een viltstiftte kening. Deze schets verdient vol gens Bakker niet de typering 'ontwerp-structuurschets*. De discussie van destijds karak teriseert Bakker als 'een informe le gedachtenwisseling'. Adviezen en conclusies werden er destijds niet geformuleerd. „Er is slechts aandacht gevraagd voor enkele cruciale vraagstukken als het aantal te bouwen woningen en de invloed van geluidhinder van vliegveld Zestienhoven." Bij het opstellen van de definitie ve structuurschets en hetebestem- mingsplan Spaland-Oost moet volgens Bakker terdege rekening worden gehouden met de ontwik kelingen op Zestienhoven. In de plannen van de gemeente Rotter dam kan het nog jaren duren voordat de huidige landingsbaan buiten gebruik wordt gesteld. Bakker vraagt zich af of dit te rij men is met de Schiedamse ambi ties voor stadsuitbreiding in het noord-oostelijke deel van de stad. Schiedam - Bij een overval op het postkantoor aan de Mgr. No- lenslaan heeft een jongeman gis terochtend een onbekend geldbe drag buitgemaakt. Hij kreeg het geld overhandigd toen hij een be zoeker van het filiaal met een alarmpistool bedreigde. De man loste een schot in de richting van een andere bezoeker. Met het geld in een plastic tasje ging de overvaller er vervolgens vandoor op een wit/grijze moun- tain-bike. Hij vluchtte door de Piersonstraat. waarop de man vermoedelijk is verdwenen in het Beatrixpark. De tengere, donkere jongeman droeg een wit petje. De politie was binnen enkele mi nuten ter plekke. Ondanks een intensieve klopjacht slaagden de agenten er niet in om de dader te achterhalen. Het was de achtste overval dit jaar op een Schiedamse geldin stelling. Op het gebied van de bankovervallen is de jeneverstad hiermee hard op weg naar een landelijke koppositie. Rechercheurs onderzoeken het loket, waarvoor de over valler geld eiste, op sporen. Foto Roet Dijkstra Vlaardingen - Over vijf jaar is Fred van Lier al lang geen burge meester meer, maar bij leven en welzijn willen Ntcolaas Knoop en Mane Knoop-Borstboom de Van Liers toch uitnodigen voor hun 70-jang huwelijksfeest. „Tegen die tijd bel ik u wel even op." lach te de bruidegom. „Ik zou het leuk vinden als u weer langskomt." Als de geestelijke conditie van Knoop de komende jaren op peil blijft, dan is de kans klein dat hij zijn gisteren gedane belofte ver geet. De voormalige visser impo neerde zijn gehoor met zijn fei tenkennis over de Vlaardingse haringvisserij. De namen van de schepen, het aantal bemanningsleden, de duur van de vaarten en het vangstre sultaat. Knoop diepte de gege vens op alsof hij gisteren aan wal is gestapt. Niets is echter minder waar, want de inmiddels 87-jange Vlaardinger ruilde het zeemans- bestaan reeds in het begin van de jaren twintig in vnor een funct'e aan de wal. Zijn verbinding met Marie Borst- jom vormde de belangrijkste re den voor deze keus. „Het kwam door mijn maat Maarten van Dijk," diept Knoop uit zijn geheu gen op. „We moesten nog één ruim haring lossen toen er een meisje over de brug liep. 'Fluit is an dY. spoorde hij mij aan. Da's een zus van het meisje waar ik meega.' Op advies van zijn maat belde Cornells's avonds aan bij het voor hem totaal onbekende meisje. „Hij vroeg of ik mee uitging," ver telt mevTouw Knoop, die op dat moment als dienstmeisje bij apo theek Walrave aan de Schiedam- seweg werkte. „Ik had er wel oren naar. want ik kwam nooit er gens." Achtenzestig jaar later is het echt paar nog steeds bij elkaar. Hun enige zoon is overleden, maar het echtpaar heeft zes kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. Het 65-jang huwelijksfeest vierden zij gistermiddag in hun woning op de elfde verdieping van de flat aan de Blois van Tresiongstraat. Bij mooi weer kan de heer Knoop door zijn verrekijker naar de schepen op de Waterweg turen. Ook in Schiedam stond een voor- Het echtpaar Knoop vierde gisteren in Vlaardingen zijn 65-jarige huwelijks feest. Foto Roel Dijkstra malige medewerker van een rede rij samen met zijn echtgenote stil bij een langdurige echtverbinte nis. Aan de Maasboulevard vierde het echtpaar Smits het 60-jarige huwelijksjubileum. Ze werden met een bezoek vereerd van wet houder Chris Zijdeveld. „Zij was pas vijftien jaar toen ik haar voor het eerst in Gorinchem zag," diept de 86-jarige P. Smits in zijn geheugen. Die ontmoe ting, 68 jaar geleden in Gorin chem, is niet zonder gevolgen ge bleven. Het echtpaar heeft drie zoons, ze ven kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. Smits, die vanaf 1927 voor rederijen heeft ge werkt. heeft mede aan de wieg ge staan van het containeroverslag- vervoer. „Met Seaiand vervoerden we de eerste container," aldus Smits, „namen we de eerste container haven int gebruik en hadden we de eerste'containerkraan. Dit be tekende een revolutie op het ge bied van het stukgoedverkeer. Ooit ben ik zelfs van fraude be schuldigd omdat ik vervoerskor- tingen. niet had gerapporteerd. Dit deed ik om de Russische con currentie het hoofd te kunnen bieden." Beide echtelieden waren ook ac tief in het verenigingsleven. De inmiddels 83-jarige J. Smits-Win gerden bezocht jarenlang bejaar den en zieken als lid van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen. Smits was 43 jaar twee de tenor in het dit jaar eveneens jubilerende Koninklijk Mannen koor Orpheus. Vlaardingen - Tegelijk met de tariefswijzigingen worden de sa menstelling van de collecties en de inrichting van de wijkbiblio- theken in Vlaardingen aange past, Opzet is de kwaliteit van de collecties in de diverse delen van de stad beter af te stemmen op öe waag van de bezoekers. Daarom krijgt het recreatieve gebruik van boeken in de filia len Babberspolder, Westwijk en Holy meer aandacht en wordt de collectie voor studie, hobby en beroep geconcentreerd in de centrale bibliotheek aan de Waalstraat. In totaal wil wethouder Kees van der Windt een bedrag van 500.000 gulden reserveren om in de komende vier jaren de kwali teit van de totale verzameling van de bibliotheken op te vijze len. De nadruk komt te liggen op de aanschaffing van recrea tieve lectuur voor volwassenen en jeugdboeken, waartoe ook boeken worden gerekend die scholieren nodig hebben voor hun studie. De hoofdvestiging in de Waal straat, die ook als wijkbiblio- theek voor het centrum dienst doet, gaat functioneren als com plete stadsbibliotheek. Hier zal een volwaardige collectie infor matieve boeken beschikbaar zijn. Dat is in 1992 niet meer het geval in de filialen. De grootste veranderingen vinden plaats aan de Van Hogendorplaan en de Dirk de Derdelaan. De Loper De pas geopende nieuwe biblio theek aan De Loper zal een tus senpositie innemen. Dit in ver band met de omvang van haar verzorgingsgebied, de wijk Holy met ongeveer dertigduizend be woners. Het filiaal aan de Loper zal in zijn collectie romans en informatieve boeken tot het ni veau hoger beroepsonderwijs houden, maar ook hier geldt dat de vraag uit het eigen werkge bied de keuze gaat bepalen, De verschuivingen in de collec ties en verbouwing van de wijk- bibliotheken zullen volgens het plan van Van der Windt - waaro ver de gemeenteraad zich eind deze maand moet uitspreken - tot vereenvoudiging en vermin-, dering van het werk in de klein ste vestigingen leiden. Aanpas sing van de personeelsamen- stelling geeft naast de beper king van openingstijden en col lecties in de filialen tot 1995 een besparing van 450.000 gulden. De resterende vijftigduizend gulden, dieVan der Windt nodig heeft voor zijn verbeterings plan, moet komen uit de tariefs- aanpassingen, die ook de al in de Voorjaarsnota geplande be zuiniging van 1,4 miljoen in de komende vier jaar moeten op vangen. Door Sander Sonnemans Rotterdam - Volgens zijn advo caat kan de 28-jarige Vlaardinger, die zich gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden voor vier brand stichtingen, niet als een pyro maan worden beschouwd. Offi cier van justitie mr. Wittop Ko ning dacht er anders over. Hij eis te een gevangenisstraf van twaalf maanden. De man - aangesloten bij de vrij willige brandweer in zijn woon plaats - was niet tot zijn daden overgegaan omdat hij zo graag van de branden wilde genieten, maar om bij het bluswerk en het waarschuwen van mensen een voorname rol te kunnen spelen. Problemen thuis en het gevoel m de samenleving niet voor vol te worden aangezien, zette de man aan tot het stichten van brand in het Weeshuis, een trapportaal en een vuilcontainer op de Markt. Tevens zette hij enkele kleine vuilcontainers in lichterlaaie. „Toen besefte ik met dat ik scha de aanrichtte en mensen in ge vaar bracht," was de verdachte rechtbankpresident mr. P. Smidt van Gelder een slag voor door on gevraagd commentaar te geven. „Ik deed het om als eerste de branden te kunnen melden en eventueel te assisteren bij het bluswerk zodat de betrokkenen zouden zeggen dat ik goed werk had verricht. Ik wilde in aanzien stijgen. Nu ik hier sta, dringt het wei degelijk tot my door wat een ellende ik had kunnen veroorza ken. U zal mij hier dan ook niet meer zien, want ik zal nooit meer zoiets doen. Dat verzeker ik u." Louterend Vervolgens kwam de nerveuze verdachte verrassend uit de hoek door te zeggen dat de brandstich tingen louterend hebben gewerkt op zijn geestelijke gesteldheid. „Nu aan het licht is gekomen waarom ik tot mijn daden ben overgaan, durf ik over mijn pro blemen te praten. Zelfs mijn ou ders heb ik mijn gevoelens ken baar gemaakt. Voorheen durfde ik dat niet." De Vlaardinger maakte kennelijk een goede indruk op rechtbank president mr. Smidt van Gelder. Vooruitlopend op de uitspraak verklaarde de rechter aan dienst verlening te denken m plaats van aan een gevangenisstraf. Waar schijnlijk mede doordat de ver dachte herhaaldelijk verklaarde het nooit meer te zullen doen. Verder gaf de verdachte aan dat hij zeer gemotiveerd is om met de nodige begeleiding weer in de maatschappij te treden. Officier van jusitie mr. J.P. Wit top Koning wilde echter niets van vervangende arbeid weten en eis- te, omdat 'er best eens mensenle vens in gevaar hadden kunnen komen', een gevangenisstraf van twaalf maanden. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervol ging omdat er volgens hem geen kans op herhaling aanwezig is. De rechtbankpresident bepaalde, dat de brandstichter binnen veertien dagen aan hem een plan voorlegt voor dienstverlening als alterna tieve straf. Vlaardingen - De dief van een schoudertas uit het gebouw van het Leger des Heils aan de Sneeuwbalstraat heeft zevenhon derd gulden over het hoofd ge zien. Dat bleek toen de ontvreem de tas in de omgeving van het ge bouw werd teruggevonden. De tas was maandagavond gestolen tijdens een repetitie van het Le ger. Er was we! een bedrag van drie honderd gulden uit gehaald, maar in het zijvakje waarin het andere geld was opgeborgen had de dader kennelijk niet gekeken. Ook waren allerlei andere be scheiden, zoals rijbewijs, pas poort, bankpas en betaalcheques, nog in de tas aanwezig. Vlaardingen - De milieuspecialis ten van het Vlaardingse politie korps is het gistermiddag niet ge lukt de veroorzaker van een olie- vervuiling in de Koningin Wilhel- minahaven te achterhalen. Hun collega's van de Rivierpolitie uit Rotterdam hadden meer succes. Zij konden de kapitein bekeuren van een in de Vulcaanhaven afge meerd schip wegens waterveron treiniging. Beide korpsen waren gewaar schuwd door personeel van de op milieuvlucht zijnde politieheli- kopter van de rijkspolitie. Over de gehele Kon. Wilhelminahaven had zich een dunne oliefilm ver spreid. Hierdoor lukte het de Vlaardingse politieagenten niet om in samenwerking met de Ge meentelijke Havendienst de ver oorzaker van de verontreiniging nog op te sporen. De bemanning van de poütieboot, die naar de Vulcaanhaven werd gedirigeerd had meer succes. Zij constateerde op heterdaad het lozen van kolen gruis. Schiedam - Een driejarig jonge tje is gisterochtend in de Gcrdon- straat van twee hoog uit het raam gevallen. Het knaapje is met on bekend letsel opgenomen in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam. Terwijl zijn moeder zich beneden met het huishouden bezighield, slaagde het jongetje erin het raam op de bovenverdieping te openen. Bij het spelen verloor hij het evenwicht, waarop het knaapje op straat belandde. Schiedam - Twee 15-jarige Rot terdammers zijn gisteravond om half twaalf op heterdaad betrapt bij het stelen van een bromfiets in de Jan van Avennestraat. De poli tie was getipt door omstanders. Schiedam - Schiedam wordt de laatste dagen opnieuw geteisterd door autokrakers. Uit diverse wij ken in de stad meldden zich giste ren acht gedupeerden op het poli tiebureau. Na braak is uit diverse auto's de radio/cassetterecorder weggenomen. Rotterdam/Den Haag - De aankla ger bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Wurzer, heeft giste ren in hoger beroep drie weken onvoorwaardelijke gevangenis straf geelst tegen een 21-jarige man uit Vlaardingen wegens een poging tot zware mishandeling. De Vlaardinger bevond zich eind februari 1989 met een vriend in het huis van zijn moeder in Rot terdam. 's Avonds laat stond do vriendin van verdachtes vriend op de stoep. Ze maakte veel la waai en zou laatdunkende opmer kingen over verdachtes moeder hebben gemaakt. Hij verzocht het meisje weg te gaan, want hij was bang dat zijn moeder wakker zou worden. Toen ze even later belde en via de telefoon opnieuw begon te schel den, was de maat voor de Vlaar dinger vol. Hij ging naar het huis waar zij verbleef. Met een stoepte gel gooide hij een ruit van haar auto in. Daarna belde hij aan en schopte het meisje in het gezicht, waardoor zij een bloeduitstorting opliep. De Rotterdamse politie rechter veroordeelde de man eer der tot dezelfde straf als gisteren door de aanklager werd geeist. I Uitspraak op 29 oktober.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1