Waterweg 151 Ahold, Blokker en C&A willen in 1992 bouwen w 'Affaire Van Kleef nadert einde Middeleeuwen bij Van der Schaarschool wri 'Sehiekade' laaiend op wethouder Bart de Leede Lekker herfstzonnetje Ook Rotterdam komt veerdienst te hulp Ijskoude friet op de weg Wachten voor streep op Rotterdam CS Toekomst stadscamping blijft nog onzeker Middenstand en bewoners: meebeslissen over centrum Geen geld voor stakers Gemeente moet beheer over parkeergarage op zich nemen De Toevlugt toegetakeld Drugsdealer bekent handel Zuiltjes en geparkeerde auto's omver Grond vervuild met zoutzuur Meisje van fiets getrokken Snel keuze plaats nieuw ziekenhuis L§£ VI; Rotterdams Dagblad Woensdag 23 oktober 1991 I RW Rotterdam - De in nood verkerende veerdienst De Nieuwe Maas lijkt kan nog twee maanden rekenen op financiële steun van de gemeente Rotterdam. Het - college van burgemeester en wethouders heeft be- sloten nog 55.000 gulden beschikbaar te stellen. De •- stadsbestuurders hopen dat de curator in het faillis sement van de veerdienst, rnr. G.H. Gispen, in die twee maanden,kans zietom de veerdienst opnieuw op te zetten. ^Rotterdam is met een jaarlijkse ondersteuning van **>330.000 gulden één van de grootste subsidiegevers voor De Nieuwe Maas. Gisteren werd bekend 'dat Shell bereid is tienduizend gulden bij te dragen om de schepen in de vaart te houden mits Rotterdam en Vlaardingen ook in de beurs tasten. HetVlaardingse gemeentebestuur wil in principe wel helpen maar mr. Gispen wachtte vanmorgen nog op een medede ling over het bedrag, waarom het gaat. „Met goede bedoelingen alleen kan ik geen nieuwe opzet ma ken," aldus de curator. Vanwege het belang van'goed openbaar vervoer wil Rotterdam, mits andere private en particuliere part ners meedoen, blijven bijdragen in de exploitatie van een veerdienst. Daarbij wil het gemeentebe stuur wel dat er betere controlemogelijkheden ko men op de gang van zaken. „Het gaat tenslotte niet om een gering bedrag aan jaarlijkse subsidie," aldus een woordvoerder. Rotterdam heeft de curator laten weten dat bij het opstellen van een nieuw bedrijfsplan voor de veer dienst gebruikt gemaakt kan worden van de kennis vandgRET emjiet Gemeentelijk Havenbedrijf. OveJ 'ffgéns moet daarover met het Havenbedrijf nogwor-l oden overlegd. "^Veerdienst .<e Nieuwe Maas (14 werknemers) onder- houdt verbindingen "voor voetgangers en fietsers •tussen Vlaardingen en Pemis en tussen Kralingse- veer en IJsselmonde. Vorige week vroeg de stichting haar eigen faillissement aan. 9QHCC^#; Rotterdam - In navolging van de banken en post kantoren gaan de Nederlandse Spoorwegen experi* menteren met het 'wachten voor de streep'. Op de 'perrons van het Centraal Station van Rotterdam be ginnen NS donderdag een expeiiment om het ge- -rdrang bfi de treinen te verminderen. yooral in de spitsuren leidt het dringen bij het in- en 0 uitstappen tot onnodige vertragingen en irritaties bij t reizigers. Instappers worden geacht te wachten voor de gele streep op het perron zodat de uitstappers de trein vlot kunnen verlaten. (Een andere noviteit is de perronmanager. Deze per- - manent aanwezige en aanspreekbare functionaris kondigt aankomende treinen via de omroepinstalla tie aan, antwoordt op vragen van reizigers en kan snel reageren op problemen met treinen. NS hoopt -dat de proef zal leiden tot 'tijdig vertrekkende trei- "nen en goed geholpen treinreizigers'. --Rotterdam - De toekomst van de Rotterdamse ^-rftadscamping aan de Kanaalweg blijft nog enige tijd "Onzeker. Het hangt mede van de uïtbreidingsplan- nen van diergaarde Blijdorp af of de camping er kan blijven. De gemeente Rotterdam is er nog niet uit, of de camping wellicht op een andere plek moet wor den gevestigd of helemaal dient te verdwijnen. „Op de langere duur zal er in ieder geval een besluit moe ten worden genomen of we nu eigenlijk nog een camping willen of niet," zei verantwoordelijk wet houder Van der Schalk deze week in een commissie vergadering. D66-raadslid Westra drong er op aan dan wel te investeren in de camping, omdat het com plex thans verloedert. Wanneer de gemeente Rotter dam daar geen geld voor heeft, zou privatisering kunnen worden overwogen, aldus Westra. Volgens Van der Schalk behoort dat laatste ook niet echt tot de reële mogelijkheden. „De camping is namelijk niet winstgevend." Het kon gis teren nog net. Nog even genie ten van een laat herfst zonnetje. In hartje stad werd op be schutte ter rassen nog koffie ge dronken. En aan de Slin- ge In Rotter- dam-Pen- drecht kon deze man In zijn Invalf- denwagen ook nog even genie ten van de buitenlucht en kijken naar de drukte op de kruising met de Groene Kruisweg. Foto John de Pa ter. Want*»* Een gekan telde vracht wagen met bevroren pa tat zorgde vannacht op cte A16, vlak bij de Moer- dijkbrug, voor veel oponthoud. Een kraan moest eraan te pas om de kolos weer op de wielen te zetten. Het duurde uren voordat de rijbaan weer geheel vrij was aan gezien de dozen ijs koude friet met de hand In een ande re vrachtwa gen moes ten worden geladen. Fotobureau Bus- ink Schiedam Ahold, Blokker en C&A willen begin volgend jaar starten met de bouw van een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat. De drie con cerns hebben dat gisteren in een brief aan burgemeester en wethouders van Schie dam laten weten. De ABC- combinatie gaat er vanuit dat de winkel in de loop van 1993 geopend kan worden. De onderhandelingen tussen de Schiedam - Middenstanders en bewoners hebben geen onoverko melijke bezwaren tegen de ge meentelijke plannen voor de Schiedamse binnenstad. Wel wil len beide groeperingen een stevi ge vinger in de pap bij de verdere besluitvorming. Een drukbezochte hoorzitting in het stadskantoor maakte dit gis teravond duidelijk. Inhoudelijke kritiek op de bouwplannen voor het Stadserf (bibliotheek, theater, bestuurscentrum, winkels en wo ningen), de Lange Kerkstraat (ABC-winkel) en het doortrekken van de Passage naar de Hoog straat was er nauwelijks. Een en kele uitzondering daargelaten, hadden de bezwaren voorname lijk betrekking op details. De bewonersvereniging Scbie- dam-Oost vreest dat het huidige Stadserf-plan in de eigen wijk leidt tot parkeerproblemen, om zetdaling voor de winkels en slui ting van de buurtbibliotheek. En de Singelkerk mag volgens woordvoerder Aad de Wolf niet verdwijnen „achter een muur met hooguit een sleutelgat erin." Over het Stadserf willen de bewo ners van Oost en Centrum in alle openheid met de gemeente kun nen praten. Piet Bothof (bewo nersvereniging Centrum), ook te genstander van „lange gesloten wanden," maande wethouder Chris Zijdeveld tekeningen en tijdssch erna snel openbaar te ma ken. „Dat kan een hoop koudwa tervrees wegnemen." Bothof ken schetste zijn eigen pleidooi *als een mengeling van „toejuiching en bezorgdheid." Impuls De Schiedamse middenstand zit op dezelfde lijn. De ABC-winkel en de nieuwe Passage kunnen een enorme impuls voor het tota le winkelapparaat in het centrum betekenen. Maar de winkeliers vinden wel dat daar goede par keervoorzieningen bijhoren, en die missen ze in Zijdeveids nota. Belangrijkste eis van de onderne mers is dat zij mogen meepraten over de uitvoering van de plan nen, bijvoorbeeld over de bran cheverdeling. Om het overleg met de gemeente te stroomlijnen hebben de ondernemers van Broersvest, Broersveld, Hoog straat en Dam zich verenigd in het Overlegplatform Onderne mers Binnenstad. De kooplieden van de Schiedam se weekmarkt drongen gister avond aan op duidelijkheid over de toekomstige plaats voor hun kramen. Dit probleem was, meen de woordvoerder Zappeij van de Centrale Vereniging voor Ambu lante Handel, in Zijdeveids bin nenstadsplannen totaal over het hoofd gezien. Centrumbewoner J. Rook zette als enige vraagtekens bij de nood zaak van een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Met wat passen en meten kan tenminste een deel van het historische ge velfront worden gespaard, aldus Rook, Hij was bereid daarvoor de speeltuin achter de Lange Kerk straat op te offeren. De schom mels kunnen wat hem betreft naar de tuin van de Grote Kerk. Vlaardingen - De Vlaardingse ambtenaren die in het kader van de recente WAO-acties een dag hebben gestaakt, krijgen die dag onder geen beding alsnog betaald van de gemeente. Op de schrifte lijke vraag van SP-fractievoorzit- ter Remï Poppe of het college van B en W alsnog tot uitbetaling wil overgaan, luidt het uiterst korte antwoord: „Neen." Daarmee moet Poppe het doen. Het enige dat het college nog meedeelt is «dat de gezamenlijke bonden van de beslissing in ken nis zijn gesteld en die hebben ge accepteerd. De bemoeienis van Poppe met de WAO-acties werd kort geleden nog scherp veroordeeld door de ambtenaren zelf. Zij verweten de SP-fractievoorzitter politieke munt te willen slaan uit de acties. „Wij kunnen onze eigen boontjes wel doppen", werd Poppe verze kerd. gemeente en de drie grootwinkel bedrijven zijru na jarenlang in tensief overleg, op een oor na ge vild. Alleen detailkwesties als het beheer van de bij de winkel beho rende parkeergarage en de wijze van bevoorrading moeten nog worden geregeld. En uiteraard moet de gemeenteraad het bouw plan nog goedkeuren. Tegelijk met de brief ontvingen B en W de bouwtekeningen van het warenhuis. Een commentaar daarop konden ambtenaren gis teravond nog niet geven. „We hebben nog geen tijd gehad ze te bekijken." Het overleg over het beheer van de parkeergarage zal naar ver wachting geen grote moeilijkhe den opleveren. Beide partijen wil len dat het beheer in handen komt van de gemeente. „Om dat te regelen moeten alleen nog wat kleine praktische en juridische problemen worden opgelost," al dus een ambtenaar. In de garage is plaats voor 340 auto's. De ABC-combinatie heeft de ge meente medegedeeld, eventueel ook met omwonenden te willen overleggen als daaraan behoefte bestaat. De deur naar school oogt als een ophaalbrug met heuse kantelen. En als je dan zelf ook in middel eeuws kostuum naar school kan, ja dan is les krijgen een stuk leuker. Zeker als ook de juffen en meesters verkleed zijn. Bij de protestants-christelijke P.J. van der Schaar school in Vlaardingen lopen ze er deze week opval lend bij. Dat heeft te maken met de officieuze Inge bruikname van het nieuwe onderkomen aan de Wil- hel mi na straat. De bijzondere kleding waarin leerlingen en leer krachten deze week lopen heeft te maken met een onderwijsproject over de Middeleeuwen. Er staan ook spelletjes uit die tijd op het programma. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Bewoonsters van het woonwagencomplex aan de Schiekade zijn gistermiddag laai end binnen gestapt bij wethouder Bart de Leede (Milieu) en nog bo zer weggegaan. Zij verwijten hem onder meer informatie achter te houden over de 8.000 kubieke meter vervuilde grond naast het woonwagencentrum. De wethouder op zijn beurt heeft de bewoonsters gedreigd niet meer met hen te pralen als ze blij ven twijfelen aan zijn woorden. „Dan moeten we het overleg maar beëindigen," aldus De Leede. Bij het woonwagencentrum ligt sinds een aantal jaren een flinke laag vervuilde grond, afkomstig uit de Schiedamse havens en sin gels. Voor het dumpen van die bagger stak de provincie meer dan drie jaar geleden een stokje omdat bekend werd dat er zware metalen in zaten. Geëist werd dat één en ander zou worden afge dekt. Daarmee is de gemeente pas kort geleden, voor de herfstvakantie, begonnen, althans wat het weg halen van de toplaag betreft. Die laag bestond uit dichtbegroeide struiken en onkruid, die het ter rein in de loop der tijd onbegaan baar hadden gemaakt. Tijdens de herfstvakantie werd het terrein onbeheerd gelaten en pas maandag zagen de bewoon sters mannen in speciale pakken op de grond bezig. Intussen had den kinderen er op de openge werkte grond gespeeld. Het verwijt aan wethouder De Leede luidt dat de bewoonsters niet zijn gewaarschuwd voor de gevaren. De wethouder heeft be loofd onder meer uit te zoeken waarom dat niet is gebeurd en waarom de grond drie jaar gele den niet is afgedekt. Hij n-. te vens laten onderzoeken waarom een ondergrondse tank met olie op het complex niet is gesaneerd (De Leede: 'Daar is een aantal maanden geleden opdracht voor gegeven') en wat er is gebeurd met een rapport dat is gemaakt na een grondonderzoek enkele ja ren geleden. De bewoonsters, die nu klagen over allerlei lichamelij ke ongemakken als uitslag en hoofdpijn, zeggen na dat onder zoek nooit meer iets te hebben ge hoord. Zie ook pagina 17 Door Ben van Haren Schiedam - Morgenavond beslist de raadsfractie van de PvdA in Schiedam over de wijze waarop de 'affaire Van Kleef wordt afge sloten. Meest waarschijnlijk is, dat een herverdeling van portefe uilles tussen de drie sociaal-de mocratische wethouders plaats vindt. In dat geval zal Hans van Kleef de coördinatie Sociale Ver nieuwing overdragen aan Aad Wiegman of Chris Zijdeveld. On zeker is nog welke taken de sinds juli thuis zittende wethouder, die ook Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie beheert, er voor'in' de plaats zal krijgen. Van Kleef is zelf nooit gelukkig geweest met zijn coördinerende rol op het gebied van de sociale vernieuwing, waarin de twee wet houders uit de andere coalitiepar tijen, Adri Reijnhout en Bart de Leede, ook taken hebben. Hij kan zich derhalve heel goed vinden in een besluit waarbij hij dit porte feuille-onderdeel kwijtraakt. In het Rotterdams Dagblad van 4 september onthulde Van Kleef al, dat hij tijdens de collegevorming fractievoorzitter Hans Bakker had geadviseerd die taak bij Aad Wiegman neer te leggen. „Hij heeft als wethouder Financiën de hand op de knip en is onze lijst trekker. Zulke extra macht heb je hier gewoon nodig," was toen de redenering van Van Kleef, die uit eindelijk die coördinatie-taak toch accepteerde in het voorjaar van 1990. Nu zegt hij: „Ik denk dat de geko zen opzet voor de sociale vernieu wing niet goed werkt. Het rijksbe leid op dit terrein valt ook heel anders uit dan wij van Ien Dales voorgesteld hebben gekregen. Aad Wiegman neemt wellicht sociale vernieuwing van Van Kleef over. Archieftoto Daarom is het misschien wel ver standig, voor mij privé zowel als voor het beleid, dat de coördinatie van de sociale vernieuwing in handen van een andere PvdA- wethouder komt Klachten Al meer dan een halfjaar discus sieert de raadsfractie van de PvdA over het functioneren van wethouder Van Kleef. Een specia le commissie, bestaande uit de wethouders Wiegman en Zijde veld, oud-wethouder Herman Posthoorn, oud-fractievoorzitter Gé Brouwer en fractie-secretaris Peter Stadhouders onderzocht binnen gekomen klachten en sprak onder meer met ambtena ren. Nadat het Rotterdams Dagblad het bestaan van die commissie had onthuld brak een storm van kritiek los. De PvdA-fractie kwam op grond van de eerste rapporta ge van de commissie in meerder heid tot de conclusie gekomen, dat de wethouder aan kon blijven na enige organisatorische aan passingen. Half juli meldde Van Kleef zich met maagklachten ziek en niet in staat om over de zaak te praten, waardoor het be nodigde onderling overleg steeds werd uitgesteld. Ondertussen lekte uit, dat fractie voorzitter Hans Bakker al eerder in het jaar Van Kleef in overwe ging had gegeven zich terug te trekken. Hij kreeg hiervoor zware kritiek te verduren van verschil lende fractieleden en het verwijt, dat hij de wethouder onnodig had opgejaagd en zelfs ziek gemaakt. Acceptabel Ook van de zijde van andere frac ties kwamen er aanmerkingen op de discussie binnen de PvdA en onduidelijkheid rond de terug keer van Hans van Kleef, die zich half september voldoende her steld voelde om over terugkeer in een gewijzigde opzet te overleg gen. Na drie eerdere besprekingen ko men Wiegman, Zijdeveld, Van Kleef, Stadhouders en Brouwer deze dagen nog bij elkaar om een advies aan de raadsfractie van de PvdA te formuleren. Stadhouders en Wiegman verwachten te kun nen voldoen aan de opdracht om een oplossing te vinden, die voor alle betrokkenen acceptabel is. Zijdeveld en Brouwer zijn pessi mistischer. Van Kleef zelf zegt: „Het blijft een spannende tijd. Er zijn ver schillende ideeën geopperd waar in medewerking nodig is van meerdere partijgenoten." De 'affaire Van Kleef komt maan dag in de raadsvergadering aan de orde als de brieven ter sprake komen, die hierover al in juli aan de gemeenteraad zijn geschreven door de PvdA-er Jacob Wiersma (oud-raadslid) en zijn buurman Hans Leijte. Maassluis - In het jongerenge- bouw De Toevlugt te Maassluis ingebroken. Door verbreking men het gebouw aan de West" landseweg binnengedrongen en is vervolgens geprobeerd dp brandkast te forceren. Verder werden tal van vernielingen aan gericht. De schade ligt tussen de 15.000 en 20.000 gulden. Het ge bouw is voorlopig gesloten. Twee personen hebben gist. rnacht getracht in te breken in het nieuwe wijkgebouw, het Pol- derhuis, aan de Oleanderstraat. Toen een getuige zag dat ze bezig waren de deur te forceren namen zede benen. Schiedam - Een 22-jarige Schie dammer heeft gisteren tegenover de Schiedamse politie bekend af gelopen vrijdag verdovende mid delen te hebben verkocht in een pand aan de Professor Kamer- lingh Onneslaan. Dat deed hij aan twee Fransen van 20 en 22 jaar. Dit tweetal is vrijdag ook aange houden. Die aanhouding leidde ook tot de inval in het pand waar werd gedeald. De politie trof er Frans geld, 44 gram heroïne, wat deahnstrumenten en de 22-jarige Schiedammer aan. Vlaardingen - Een 26-jarige be schonken automobilist heeft gis teravond even na elven op de Var. Hogendorplaan in Vlaardingen flink wat schade aangericht. De man verloor in een bocht macht over het stuur, reed twee verkeerspalen omver en botste te gen een geparkeerde auto. De klap was zo groot dat er een ket tingbotsing van geparkeerde au to's ontstond. Uiteindelijk bleken vijf geparkeerde wagens bescha digd. Vlaardingen - Personeel van Ge meentewerken heeft gisteren ver vuilde grond weggegraven aan de Mercuriusstraat in Vlaardingen Tegen de vervuiler, een schoor, maakbedrijf, is proces-verbaal opgemaakt. De schoonmaakkos ten zullen op het bedrijf worde: verhaald. Werknemers van het schoon maakbedrijf waren aan de Mercu riusstraat bezig met hel schoon spuiten van muren. Dat gebeurd; met een verdund zoutzuur. Hei overgebleven zoutzuur werd ge dumpt op een braakliggend ter rein tegenover het pand waaraai gewerkt werkt. Hierbij kwame chioordampen vrij. Maassluis - Vier mannen in d; leeftijd van 20 jaar hebben gister morgen in Maassluis een meisje beroofd. Dat gebeurde toen 21 rond half tien het vormingscen trum De Maaskant verliet. Op he: fietspad langs de Westlandsewer werd ze van haar fiets getrokker en gedwongen haar portemonnee af le geven. 1 Het iukli ven dom Vlaardingen - Nog dit jaar moe: bekend zijn waar het nieuwe zieber, kenhuis voor Vlaardingen er Schiedam moet komen. Staatsse cretaris Simons (Volksgezond heid) heeft daar om verzocht. Hi; heeft laten weten bereid te zijr (financieel) mee te willen werker bij de plannenmakerij, mas heeft ook haast. Beide ziekenhuisdirecties nu op zoek naar een onafhanke lijk bureau, althans een burea: dat nog niet eerder zaken deer voor één van de gemeenten. Dat bureau moet de vestigingsplaat' voor het nieuwe ziekenhuis zot ken. De Vlaardingse wethouder dB Kees van der Windt (Volksge zondheid) verwacht geen proble men over het aantal bedden dat is het nieuwe ziekenhuis moet kc> men. Bij het ministerie var Volksgezondheid wordt uitge gaan van de cijfers die de provin cie hanteert en die geven aan ik' de bedden van het Schieland-zit kenhuis en het Holyziekenhur kunnen worden opgeteld. Eén# ander is van groot belang voor» financiële positie van het nieti®1 ziekenhuis en de werknemer erin. Vooi derd date Het uean -sopt i van 'opd bahc 1 hele •H; 20.H •lm Wibr done •Inf sew stem woer •Raj •Bei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1