17 'Specialisten begrijpen deze eczeem niet' Pak kleine egels, maar Iaat grote met rust Paulusschool met sluiting bedreigd Onrust in woonwagencentrum na rel rond gifgrond Patiënten- en ouderenclubs tegen korting op opbouwwerk '»ék s Kaantjes Kleding- en i speelgoedbeurs rfti buurthuis Nieuwland Verkleedpartij in Filmhuis Leerlingen Zuidbuurt rennen geld bijeen Thema-avond vrouwenraad EHBO-ers op herhaling j-&hiedam Vlaardingen Kinderen naar De Duinpieper I Rotterdams Dagblad Woensdag 23 oktober 1991 «f üïSU,- S De 'goede oude' tijd van griesmeelpap, levertraan en kaantjès ligt gelukkig ver achter ons. Gelukkig, want smakeloos, vies of vet is met echt je ware. Ook al werd bij hoog en bij laag beweerd dat het goed voor je was. De gezondheidsdoctrine dicteert nu bronwater, magere 'melk en liglit-drankjes voor de dorstige keel. 7Up-light, Pepsi-üght nog even en er is jenever-light te koop. Andere koek dus. 't Is ook bij mij thuis te vinden. Met name cola-light, en dan ook no- geens eaffeinevrjj. Maar er is niet altijd even gemakkelijk aan te ko men. t Zal er wel mee te maken hebben dat én caffeïnevrij én light in één fles, nog niet zo in zwang is. Voor de kinderen is het ook niet altijd even gemakkelijk. Guus (9) worstelde kort geleden tenminste met de caffeine. „Hebben ze geen cocaïnevrije cola." vroeg hij argeloos. Een oplossing droeg hij ook meteen aan. „Dan neem je toch een fles gewone caffeïnevrije cola en een fles cola-light en dat doen je dan toch bij elkaar? De vent. Je zou zijn advies bijna uitvoeren, zo logisch en simpel klonk het. JANBOOISTER Schiedam 1 Om de adoptie van een kind via het Foster Parents- plan te kunnen bekostigen organiseert buurthuis Nieuwland vrijdag 25 oktober een kleding- en speel goedbeurs. De mensen die met de verkoop van hun oude kleding en speelgoed hun beurs willen spek ken, doen tegelijkertijd een goede daad want tien 1 procent van de opbrengst wordt besteed aan de adoptie. De artikelen die tussen 10.00 en 14.00 uur in de ver- koop gaan, moeten voor 9.45 uur zijn ingeleverd. Datgene wat niet wordt verkocht kan tussen 14.00 en i 1500 uur worden opgehaald. In verband met de te verwachten grote toeloop van geïnteresseerden kan i het buurthuis enkele vrijwilligers gebruiken die wil- Tlén assisteren bij de werkzaamheden Voor meer in- formatie kan men bellen met Christine Pauw, 4738671. Gratis consumpties en toegang voor de films 'De stil te rond Christine M.' en 'The world according to Garp' die respectievelijk vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober om 21.30 uur m het Filmhuis aan de Nieuw- straat worden gedraaid. Dat is weggelegd voor be zoekers die in de huid kruipen van de personen die in de films acteren. Omdat de directie van het Filmhuis het tienjarig be staan op gepaste wijze wil vieren, wordt men uitge daagd zich te verkleden als de rechter, advocaat of kledingverkoper die in 'De stilte rond Christine M.' spelen. Voor 'The world according to Garp' die op zaterdag j wordt vertoond; verwacht men dat de bezoekers als veidepss^^worsteiiiars lof transseksuele Amèri- I kaame.rnghy-spplp'rs naarlet Filmhuis komen. -VUA men aan de verkleedpartij moeten gewoon voor een kaartje betalen. vlaardingen Het schoolplein van openbare basisschool de Zuid- buurt vormt vanavond het toneel voor de sponsor loop die van 18.00 tot 20.00 uur wordt gehouden. Om modern schoolmateriaal te kunnen aanschaffen heeft de school geld nodig en dat gaan de leerlingen verzamelen door hardlopend zoveel mogelijk rond jes af te leggen. Het parcours is 100 meter lang en wordt van feesteii i k e verlichting voorzien Maassluis Vrouwj werken gezin is het onderwerp van de the- Jia-avond die woensdag 30 oktober m de Koningshof "Trior de Maassluise Vrouwenraad wordt georgani seerd. Tijdens de avond laten Mea van Ravesteyn- Kramer, vice-voorzitter van de Rotterdamse Vrou- wenraad en direkteur van het Zuidhollandse Over- j leg Kindercentra ,en Jeanne van Bakel, direkteur van de stichting Kinderopvang Maassluis, tal van onderwerpen de revu passeren. Voor en na de pauze is er ruimschoots gelegenheid voor het stellen van vragen en het geven van reac ties. De thema-avond begint om 20.00 uur en de toe- i gang is gratis. Hoek van Holland Het bestuur van de vereniging Eerste Hulp bij Onge dukken (EHBO) gaat een aantal herhalingslessen ge ven voor het EHBO-diploma (basiskennis) op de donderdagen 24 en 31 oktober, 14,21 en 28 novem ber, 12 en 19 december en 16 januari. Voor reanimatie zijn er herhalingslessen op de don derdag 17 oktober en 23 januan. Voor verbandleer is dat op de donderdagen 7 november en 9 januari. Het ÊHBO-bestuur wil ook weer een nieuwe cursus Lffiammatie op touw zetten in februari 1992. Op 26 -september is al een cursus begonnen onder leiding van dokter P. de Blooy. Bij voldoende deelname zal op de woensdagen 4,11 en 18 maart een cursus ver bandleer worden gegeven, zodat de EHBO dus het hgle winterseizoen door aktief is. P^ïhsdag 23 oktober Harmonie Ambrosius (concert), Passagetheater, 20.15 uur. Indiaanse spiritualiteit, wijkcentrum Nieuwland, Wibautplein 165,20.00 uur. donderdag 24 oktober •Informatie-middag over solidariteit van de Wester se wereld ten opzichte van de Derde Wereld, dien stencentrum de Woudhoek, 14.00 uur. Waterweg: Jan Boo is ter Ben van Haren Peter de Lange Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Woensdag 23 oktober •Haad voor sport en recreatie, stadhuis. 19.30 uur. Benny Neyman, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Door Jan Booister Schiedam De 11-jarige Johan Prein stond maandag onver wachts onder de douche. Zijn moeder, mevrouw H. Prein: „Hij was op die grond aan het spelen, toen ik hoorde dat er gif in zat. Ik heb hem meteen in bad gedaan en zijn kleren in de was. Want je schrikt je wild." De onrust onder de bewoonsters van het woonwagencentrum bij de Schiekade is groot nadat bleek dat er vervuilde grond onbewaakt in hun nabijheid heeft gelegen. Emoties laaien op, de bezorgd heid is grenzeloos. Waarom zijn ze met gewaarschuwd over de ge varen? Waarom moest dat juist hen weer overkomen? Mevrouw M. C. Lam, „Ze hadden toch een foldertje kunnen rond delen? Of een briefje? De kinde ren konden er zo oplopen. Er was iemand ziek op het stadhuis, daarom is er niet gewaarschuwd, hebben we gehoord. Maar dat is toch onzin?" De bewoonsters, acht in getal, to gen gistermiddag stante pede richting milieuwethouder B. de Leede m het stadskantoor. En die kreeg niet de gelegenheid iets an ders te doen dan tijd vrij te ma ken. De wethouder probeerde de zaak te sussen. Het viel, volgens hem, met de vervuiling wel mee - 'Het is vruchtbare grond, later nog ge bruikt als compost in het park' - en dat er mensen in een soort maanpakken op de grond liepen was alleen maar uit voorzorg ge beurd. „In onze ogen is er geen gevaar voor de volksgezondheid," aldus de wethouder. Maar de bewoon sters vroegen zich af waarom de grond dan werd afgedekt met eerst plastic en daarop een meter zand. Mevrouw H. Offenberg had het stadhuis gebeld, of het kwaad kon met die grond. „Ik kreeg te horen dat kinderen op een bouwplaats ook gevaar lopen. Maar wat is dat Ka nou voor gezegde? Dat slaat toch nergens op?" Mevrouw Ade Nijs: „Onze kinde ren zitten om de haverklap onder de uitslag. Dan liggen ze in bed, een been open te krabben." Eczeem Mevrouw C.Knjne-Luitjes: „Ik loop sinds een jaar of 6,7 met ec zeem. En de specialisten begrij pen het niet. Mijn moeder is weg gebracht met een leveraandoe- nmg. Zo een als één keer op de 10,000 voorkomt. De artsen noem den het een unicum. Dat is toch geen toeval?" Mevrouw A. de Nijs:Als het re gent lopen de olie en de viezig heid vanuit die grond zo het kamp in. En daar lopen onze kin deren in te spelen! En de helft van de kinderen heeft cara." De Leede voerde daar tegen in dat cara niet van de vervuilde grond kon komen. Ik ben geen deskundige, maar het gaat om zware metalen en die zitten niet in de lucht." Waarop prompt gereageerd werd met: „Soms is de stank vanaf dat terrein niet te harden. En dat adem je toch ook in?" De Leede: „Hetslibdepot is inder tijd conform de richtlijnen aange legd, Maar later is dat veranderd. Nu mag daar met meer worden gestort." Op de vraag wat er precies op het terrein ligt, antwoordde de wet houder dat met exact te weten. En dat leverde weer de nodige ver wijten op. „U weet het wel," klonk het. „Na tuurlijk weet u dat." De Leede, vervolgens: „Ik kan niet accepteren dat u mij zo voor leugenaar uitmaakt. Dan moeten we het gesprek maar beëindigen. Misschien kunt u buiten verder discussiëren." Waarop de bewoonsters dreigden de caravans voor het stadskan toor neer te zetten. Want „dag en nacht loop ik met zware hoofd pijn. Mag ik dan boos worden?" Ambtenaar B. J. M. Hakken- broek, chef van de afdeling maat schappelijke aangelegenheden, wilde uiteindelijk wel toegeven dat de gemeente zorgvuldiger had moeten handelen. Hij nam het woord 'stommiteit' zelfs in de mond. Veel suste het niet bij de bezoek sters. Ook de mededeling dat Bewoonsters M.C. Lam, C. Krijne-Luitjes en A. en N. de Nijs (v.l.n.r.) op het met plastic afgedekte ter rein met ver ontreinigde grond. 'Hoe moet dat met onze gezond heid'. Foto Gemt de Heus- /Roel Dijkstra Schiedam zo'n 340 lokafcies met vervuilde grond telt, deed de pro testen niet verflauwen. Evenmin de toezegging dat er snel een hek rond het terrein komt. Als dat hek er komt - De Leede: 'Ik probeer dat vandaag nog te re- - gelen' - dan is het ook gedaan.) ■met het bramen eten. „Er zitten daar bramen, ongelooflijk. Zo veel. Maar daar hebben wel kin- deren van lopen eten. En mensen vanuit de stad. Die riepen: wat zijn ze mooi groot. Maar die wis ten toen nog niet op welke grond die bramen groeiden." Hoek van Holland - Vogelasiel De Houtsnip in Hoek van Holland heeft, nu het slechtere najaarsweer zich aandient, weer een 'egelho tel' beschikbaar. Dat wil zeggen dat in een aantal kooien egels kunnen worden onder gebracht. De dieren worden gevoed met kattebrokjes, insekten en water. In het voorjaar kunnen de stekelige diertjes dan weer de na tuur in. Egels kunnen in dit jaargetijde in de problemen komen. Het gaat daarbij vooral om nog jonge egeltjes die laat geboren zijn, want de meeste egels die dit voorjaar het levenslicht aanschouwden, zijn al bijna volwassen en kunnen in de winter goed voor zichzelf zorgen. Maar juist kleine egels zijn nog niet in staat om voor hun voedsel te zorgen. Ze gaan vaak zwerven en komen dan in de wintermaanden om. Wie kleine egels aantreft in tuinen of in de natuur kan ze afleve ren bij De Houtsnip of contact opnemen met beheerder Piet Rensen, tel 01747-4550. Grote egels kan men het best gewoon laten lopen. Wel kunnen ze in de winter worden bijgevoerd met harde kattebrokjes en water. Voor al geen melk voeren, zo adviseert Rensen, want dat is niet goed voor de dieren. Deze week wordt in Hoek van Holland overigens ook de jaarlijkse collecte gehouden ten behoeve van het vogelasiel, waar jaarlijks dui zenden vogels worden verzorgd. Vlaardingen - In brieven aan het college hebben verschil lende belangenverenigingen protest laten horen tegen de bezuinigingen in de welzijns sector. De bezwaren spitsen zich toe op een korting van 65,000 gulden op het budget 'van de Stichting Welzijn '90. Met name de Raad voor het Ouderenwerk en de Patiën tenbelangenvereniging voe len zich op voorhand door de maatregel gedupeerd. De Patiëntenvereniging vreest dat de bezuiniging leidt tot het ontslag van de opbouwwerker bij Welzijn '90. Volgens het bestuur kan de patiëntenvereniging de professionele ondersteuning van 'Welzijn '90 nog met missen. De vereniging schrijft dat het op zetten van een regionaal klach tenbureau en een informatiecen trum m Vlaardingen niet moge lijk was geweest zonder de hulp van de opbouwwerker. Met de steun van de welzijnsorga nisatie wil de vereniging ook in de toekomst blijven werken aan een verdere professionalisering van haar activiteiten. Ook de Raad voor het Ouderenwerk heeft zich intussen bij het college beklaagd over de korting op Wel zijn '90. Samen met bewonersverenigin gen en de welzijnsector onderne men de twee verenigingen zater dag een laatste poging om de dreigende bezuinigingen in de 'zachte sector' te keren. Tijdens een manifestatie in jongerencen trum Labyrint gaan de actievoer ders de gemeenteraad oproepen om van Vlaardingen geen 'spook stad'te maken. Volgens het Vlaardings Actieco mité Sociaal Kultureel Werk (VASK) dreigt dit scenario als de volksvertegenwoordigers zich bij de de begrotingsbehandeling achter de voorstellen van het col lege van B W scharen. In de vo rige maand gepresenteerde be groting en het concept-welzijn- sprogramma 1992 worden bezui nigingen op onder meer het op bouwwerk, de migrantenhulpver- lening en het jongerenwerk aan gekondigd. Volgens de actievoerders be schikt Vlaardingen na jarenlange bezuinigingen op het welzijns werk nog slechts over een 'mini mumpakket'. „In verschillende buurthuizen worden nu nog acti viteiten ontwikkeld voor jonge ren, migranten, patiënten en uit keringsgerechtigden. Van deze groepen worden nu de laatste middelen afgepakt." Wethouder J. Ranshuijsen (Fi nancien, ook Welzijn), die als de kwade genius achter de voorstel len wordt gezien, verdedigt zater dag in het hol van de leeuw zijn bezuinigingsbeleid. In een forum in jongerencentrum Labyrint meet de wethouder zich verbaal met vertegenwoordigers van de Stichting Welzijn '90, de bewo nersorganisaties en de belangen verenigingen. Hoek van Holland - Het kinder dagverblijf in Hoek van Holland, kan worden gevestigd in het lo kaal van De Duinpieper dat nu nog in gebruik is bij de Rotter-; damse Muziekschool. Daartoe zal de muziekschool moeten worden verplaatst naar één van de zalen van wijkgebouw De Hoekstee, na dat hier de verbouwing heeft plaatsgevonden. Het verschil in huur van bijna 5.800 gulden zal dan voor reke ning komen van de deelgemeen- teraad. Ook het tekort van het kinderdagverblijf, dat in 1992 een bedrag van 14,500 gulden zal zijn, wordt door de deelgemeente ge subsidieerd. Als de deelgemeenteraad met dit voorstel akkoord gaat lijkt er geen belemmering meer voor de vestiging van een kinderdagver blijf. Toch leven er in de commissie Welzijn nog wel de nodige vragen over het aantal van twaalf 'kind plaatsen', dat overigens door plaatsing in dagdelen uiteraard veel meer kinderen omvat Met name het aantal van twee vaste personeelsleden op basis van een openingstijd van vijftig uur per week is volgens enkele commis sieleden niet reeel. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - De Paulusschool aan de Van Maerlantlaan in de Vlaardmgse Westwijk moet haar deuren sluiten. Dat is de ouders van de leerlingen per brief mee gedeeld. Aan de op handen zijnde sluiting ligt het ontoereikend aantal leerlingen ten grondslag. De katholieke basisschool draai de al vanaf 1989 op een onthef fing, omdat met kon worden vol daan aan het landelijke criterium waarbij scholen behorend tot het katholieke basisonderwijs mini maal 100 scholieren over de vloer moeten hebben. Maar nu het vier- hoofdig personeel van de Paulus school zelfs met het totaal van 75 leerlingen, dat nodig is voor een nieuwe ontheffing, in de school banken heeft zitten, lijkt het ein de van de school met rasse schre den te naderen. Niet alleen het onderwijzend per soneel, dat dan wellicht op straat komt te staan, en het schoolbe stuur van de Paulusschool, maar ook de verontruste ouders pogen het naderend onheil af te wenden. Morgenavond komen de ouders bijeen om te overleggen welke ac ties ondernomen kunnen worden om de school te behouden. Een week later vergaderen ze met het schoolbestuur. „Het gaat ons in eerste instantie niet zozeer om de Paulusschool," laat Jan Willems, een van de ou ders die heeft plaatsgenomen m de zoals hij het noemt Bijzondere Commissie, weten. „Dat er straks in de Westwijk geen katholiek on derwijs meer wordt gegeven, kunnen we gewoonweg niet ac cepteren. Want dan moeten de kinderen uit katholieke gezinnen naar de Sint Willibrordusschool aan de Afrol in het centrum. En met ai die drukke verkeerspun ten is dat met te doen. Daarom zullen we er voor moeten zorgen dat het leerlmgentotaal wordt opgevijzeld, zodat de school kan blijven bestaan. De kwaliteit van de Paulusschool moet in een beter dagbcht wor den geplaatst." De negatieve tendens waarmee de Paulusschool de laatste jaren wordt geconfronteerd, werd vol gens verschillende betrokkenen al in 1986 ingezet. Het met goed functioneren van het toenmalige schoolhoofd zette vele ouders er destijds toe aan hun kinderen van de Paulusschool te halen en hen over te plaatsen naar een andere school Op welk front de proble men van die tijd gezocht moeten worden, is niet bekend, omdat ie dereen zich in stilzwijgen hult. „De terugval is mede ontstaan door de problemen die zich voor mijn tijd hebben afgespeeld," er kent de huidige directeur me vrouw Joke van Vliet als een van de oorzaken. „Maar dat boek is al lang en breed gesloten, dus ik wil daar verder niet op ingaan. Ten slotte staan we nu voor de taak het aantal leerlingen op 75 te brengen. Het had trouwens alle maal anders kunnen lopen als de teldatum niet was gewijzigd. Nor maal wordt het aantal leerlingen op 16 augustus geïnventariseerd, maar het tijdstip is door het mi nisterie van Onderwijs verplaatst naar 1 oktober. Op die laatste da tum hadden we 68 leerlingen op school, maar ik weet zeker dat als er in januari wordt geteld, we aan de 75 komen. Het liefst draaien we door tot 1 augustus 1994. Dan moeten scholen als deze volgens de zogenaamde schaalvergroting 182 leerlingen herbergen." Recent „Na de recente teldatum," zegt de voorzitter van het schoolbestuur de heer A. van der Horst, „dach ten we dat het over was met de school. Maar volgens de admini stratie van de stichting waann ons bestuur is ondergebracht, be staat er op een of andere manier toch nog een trucje om onder de sluiting uit te komen. Er wordt momenteel nog aan gewerkt om dat tot in de finesses uit te zoe ken." Volgens Henk de Kruik, lid van het schoolbestuur, is het aantrek ken van een nieuwe stroom leer lingen een van de belangrijkste zaken die nu de aandacht be hoeft. De Kruik: „De werkwijze van de directeur die in 1986 de school leidde heeft wel degelijk leerlin gen gekost. En toen de protes tants-christelijke school Govert Maan werd gesloten kregen we nog een tik te verwerken. De ge ruchten gingen namelijk dat de Paulusschool ook binnen afzien bare tijd zou worden gesloten, dus deed men de kinderen die van de Govert Maan kwamen op de Pnns Willem Alexander- school. Daarom moeten we het voor het voortbestaan van de Pau lusschool hebben van een aanwas bij de jongste groep kinderen Want ouders die eenmaal voor een school hebben gekozen doen hun kinderen niet ineens op een andere school." „Dat hele gedoe omtrent de ge beurtenissen die zich m 1986 heb ben voorgedaan," besluit De Kruik zijn betoog, „is voor ons al lang verleden tijd. De Paulus school is een gezonde school en de kwaliteit van het onderwijs is goed. Dat staat buiten kijf. Maar gezien de nieuwe normen die vanaf 1994 moeten worden ge hanteerd denk ik dat je niet aan een fusie ontkomt. Er zijn daar omtrent in het verleden al eens gesprekken geweest met het be stuur van een protestants-christe lijke school maar die liepen op niets uit. Wellicht dat als ook die school niet aan de criteria van '94 denkt te kunnen voldoen, er mis schien een nieuwe opening voor fusiebesprekingen wordt gevon den. Maar eerlijk gezegd houden we ons voorlopig alleen met het voortbestaan van de Paulus school bezig."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2