Waterweg 13 Zijdeveld moet sociale vernieuwing trekken Zwembad wacht op het einde Vlaardingen proefgemeente voor verkeersveiligheid I Belangrijke archiefstukken door PvdA op één lijn; terugkeer Van Kleef blijft toch onzeker «5 Lading verladen na ongeval Extra geld voor herplaatsing WAO'ers Autobedrijf 'verduisterde' 25 miljoen kilometer Brielse politie pakt viertal telefoonkrakers Zwaargewonde bij botsing -1 t V -5 Man bijt agent in pols Glazenwassen met geweld Lezersprotest tegen leengeld Woningen voor ouderen in Schiedam-Oost Koepel na renovatie in de aanbieding Banenmarkt voor thuiszorg en open dag DrieMaas Stede Stoplichten bij opritten rijksweg Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 oktober 1991 I RW Rotterdam - De herplaatsing van de gedeeltelijk ar- beidsgeschikten in Rijnmond wordt volgend jaar aantrekkelijker voor werkgevers. De Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD) Zuid-Holland-zuid verdubbelt de 'subsidiepot' voor bijscholing van ar beidsongeschikten, die niet voor 100 procent zijn af gekeurd, tot 1,4 miljoen gulden. Werkgevers kunnen verder via de GMD een beroep gaan doen op de miljoenen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid voor een subsi die op de loonkosten voor deze werknemers. De verdubbeling van het scholingsbudget van de in stantie die bepaalt of en in hoeverre mensen arbeids ongeschikt zyn, is gistermiddag bekendgemaakt door directeur D. Boogaard van de GMD Zuid-Hol land-zuid tijdens het symposium 'Hoog verzuim is niet gezond' in Rotterdam. Boogaard vertelde de on geveer veertig aanwezige werkgevers op de bijeen komst van het Convenant Werkloosheidsbestrijding Rotterdam dat hp hen nog geen 'spoorboekje' kon le veren voor de uitvoering van de nieuwe Ziektewet en de Wet Arbeidsongeschiktheid. De directeur van de GMD in 'alles ten zuiden van Delft' waarschuwde werkgevers dat zij vanaf 1 janu ari aanstaande gedurende zes weken verantwoorde lijk worden voor zo'n 80 procent van het huidige werk van het GAK, de controlerende instantie bij ziekteverzuim. „U zult moeten beslissen wie u de controle laat uitvoeren en of u er voor kiest een nieuw soort controle-arts ten tonele te voeren in het al bestaande medsiche circuit U krijgt eerder te ma ken met de GMD, die u al snel naar uw herplaat- singsplan voor de zieke werknemer zal vragen. En houdt u er al rekening mee dat u de jonge WAO'er die u in dienst houdt of neemt geen aantrekkelijk in komensperspectief kunt bieden? Elke loonsverho ging zal in het begin worden verrekend met de ge deeltelijke WAO-uitkering." Zie ook pagina Economie. Twee vracht wagens raakten gis teren na een ongeval van de weg op de A16 tus sen de Moer- dijkbrug en de afslag 's- G raven deel in de rich ting Rotter dam. Het duurde ge ruime tijd voordat de rommel was opgeruimd. De lading van een van de twee, een Britse com binatie, moest met de hand In een andere vrachtwa gen worden overgela den. Rxo totopersbu- ro Busink Vleardlngen - Een Vlaardings autobedrijf heeft op .*,g5ptevsdkal«iraude gepleegd met de kilometerstan- ?de»m -tweedehan ds auto' sHet bedrijf kocht afge stoten leaseauto's op, draaide de teller met gemid deld 59.900 kilometer terug en verkocht ze dan als betrekkelijk jonge wagens. Ook het bouwjaar werd vals opgegeven. Volgens de politie, die de 37-jarige directeur uit Hel- levoetsluis. en een 35-jarige medewerker uit Schie dam arresteerde^ werd in totaal 25 miljoen kilometer 'verduisterd'. Dat cijfer kwam boven water na een onderzoek on der 700 klanten. Van dezè klanten hadden er 419 een auto gekocht waarvan met de kilometerteller was ge knoeid. De wagens waar het om ging waren over het algemeen duurdere middenklassers van het type Ford Scorpio, Ford Sierra, Opel Omega en Audi. Bij eerkoop wees de teller 60 a 70.000 kilometer aan. In advertenties en in de showroom werd de indruk gewekt dat de wagens een jaar jonger zouden zijn dan ze werkelijk waren. Het bedrijf leidde kopers om de tuin met de term 'modeljaar'. Het echte bouwjaar bleek pas na de transactie uit de papieren, op een moment dat de koop niet meer ongedaan kon wor den gemaakt. Het onderzoek naar deze malversaties heeft maan den geduurd. De politie heeft uitgerekend dat het bedrijf zich voor naar schatting 750.000 gulden heeft bevoordeeld. Brlelle - De rijkspolitie in Brielle heeft de afgelopen dagen vier Rotterdammers aangehouden, die in de wijde omgeving van Rotterdam telefoontoestellen hebben gekraakt. Een van de daders had een valse sleutel laten maken waarmee het viertal regelmatig telefooncellen leeghaalde in Brielle, Oostvoome, Rotterdam, Spijkenisse, Dordrecht, Vlaardingen, Hellevoetsluis en Heinenoord. De diefstal leverde de PTT een schadepost op van ruim 80.000 gulden. Gisteren hield de Brielse politie, die met drie recher cheurs aan de zaak heeft gewerkt, de laatste van de vier mannen aan. Vorige week maandag werden op het Maarland in Brielle al de eerste twee groepsle den, een 24- en 25-jarige Rotterdammer, op heter daad betrapt Twee dagen later arresteerde de Briel se politie nog een Rotterdammer. Deze keer ging het om een 19-jarige man, die drie telefoontoestellen had meegenomen om er vervolgens een passende sleutel bij te maken. Met die sleutel kon het gezel schap elk toestel probleemloos legen. De bende is zes weken lang, om de twee dagen, actief geweest Vlaardingen - Een 24-jarige Vlaardinger is vanmor gen levensgevaarlijk gewond geraakt bij een aanrij ding in zijn woonplaats. Het slachtoffer, dat door de brandweer uit zijn auto moest worden bevrijd, is overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor zeven op de drukke kruising van de Burgemeester Heus- denslaan en de Burgemeester PruissingeL De auto mobilist kwam daar in botsing met een autobus, die geen voorrang gaf. In de bus zaten 15 passagiers. Zij waren zojuist ver trokken voor een pleziertochtje naar Duitsland. De passagiers, van wie niemand gewond raakte, moes ten overstappen in een andere bus. Verschillende reizigers zagen na de botsing af van het uitstapje. Door het ongeluk raakte het verkeer een paar uur lang in de knoop. Door Ben van Haren Schiedam - Hoewel de gemeen teraadsfractie van de PvdA en Hans van Kleef op één lijn zijn ge komen over de nieuwe taakuit voering van de wethouder na zijn terugkeer, blijft zijn rentree op het Schiedamse stadskantoor nog onzeker. Oorzaak hiervan is de gezondheid van Van Kleef. Sinds kort heeft hij opnieuw veel last van maagpijnen, die hem in juli voor de eerste maal troffen waar na hij zijn werkzaamheden heeft neergelegd. Vast staat inmiddels wel, dat routinier Chris Zijdeveld zijn taak als coördinerend wet houder voor de sociale vernieu wing zal overnemen. Op voorstel van de speciale PvdA- commissie, die de terugkeer van Van Kleef moest voorbereiden, heeft de fractie onder meer dit be sluit unaniem genomen. Ook de overige aanbevelingen van de commissie, die bestond uit de wethouders Wiegman en Zijde veld en de raadsleden Brouwer en Stadhouders, zijn overgenomen. Voorzitter Hans Bakker heeft een en ander gisteravond na afloop van de fractievergadering meege deeld. Chris Zijdeveld; kar trekken Archieffoto In de nieuwe opzet past ook de vorming van een aparte raads commissie Sociale Vernieuwing, waarin naast vijf raadsleden ook vijf burgerleden zitting krijgen. Dat is een van de ambtelijke voor stellen, waarover de verschillen de fracties zich al positief uitgela ten hebben. Verder moet wethouder Aad Wiegman als portefeuillebeheer der voor Personeel Organisatie zich nadrukkelijker gaan bezig houden met de organisatie bij de door Van Kleef bestuurde Ge meentelijke Sociale Dienst, die in de sociale vernieuwing een sleu telrol gaat vervullen. Logisch De voorstellen zijn woensdag al besproken met Hans van Kleef, die gezegd heeft de aanpassingen 'logisch' te vinden Hij heeft ze volgens commissievoorzitter Brouwer m welwillende overwe ging genomen hangende de be spreking in de fractie en de ont wikkeling van zijn persoonlijke fysieke gesteldheid. Gisteren was de wethouder niet voor commen taar bereikbaar. „Hij ligt ziek in bed." meldde zijn echtgenote. Mocht de komende dagen ken, dat een snelle terugkeer val Van Kleef met te verwachten valt dan wil de PvdA zijn taken bin. nen het college alvast in de nieuv, gekozen vorm herverdelen. Vandaag zal Bakker de voorat ters van de andere democratisch fracties in de gemeenteraad op de hoogte brengen van het voorstel van de PvdA om uit de impasse te komen. Hij voegt daarbij hetver- zoek om maandag gelijk de bijbe horende formele besluiten tene- f' Schiedam - Dichtgeplankt en verlaten, wacht Bad Groenoord op het onafwendbare einde. De gemeente Schiedam heeft het complex ontruimd en voorgoed afgesloten. In januari begint de sloop. Het openluehtbad moet plaats maken voor een overdekt zwembad met whirlpool en sau- Bad Groenoord heeft nog geen 35 jaar bestaan. In die periode wer den 7 393.263 kaartjes verkocht. Het bad werd op 11 mei 1957 geo pend (bouwkosten exclusief grond circa twee miljoen gulden) en scoorde in het eerste seizoen al 151.000 bezoekers. In die tijd was zo'n cijfer, ondanks de lage toe gangsprijs van 60 cent voor vol wassenen en 40 voor kinderen, nog goed voor een bescheiden winst. Maar het zwembad voor Schie- dam-Noord kwam al snel in de rode cijfers terecht. De exploita tiekosten stegen fors toen in 1966 begonnen werd met het verwar men van het zwemwater. De steeds verder oplopende energie prijzen deden de rest. De laatste jaren nam het bezoe kersaantal zienderogen af. Het af gelopen seizoen passeerden nog maar 81.463 badgasten de kassa. Een uiterst bedroevend resultaat, waar de temperaturen toch zeker geen aanleiding toe gaven. Het kwik stond vanaf juli wekenlang op een constant hoog peil. Groe noord had het wel eens drukker meegemaakt. In het topjaar 1969 met zijn mooie zomer kwamen maar befst 454.000 mensen een duik nemen. De gemeente zoekt de oorzaak van het verloop in de concurren tie van modernere zwembaden als Tropicana en de groeiende po pulariteit van de openluchtrecre atie. Niet alleen nabijgelegen surfplassen als in Vlaardingen- West trekken veel klanten weg, Ruim zeven miljoen Schie dammers ver eerden Bad Groenoord sinds de ope ning In 1957 met een be zoek. Nu is het zwembad ver laten en ont ruimd en wacht het op de sloper. Foto Gernt de Heus- /Hoei Dijkstra ook de Zeeuwse wateren zijn erg in trek en dankzij de auto gemak kelijk bereikbaar geworden. Toch zullen veel Schiedammers goede herinneringen bewaren aan Bad Groenoord, en straks verlangend terugdenken aan dat 'oude' bad, waar je je na een koele duik kon uitstrekken in het zon netje op een van de riante ligwei- den. Het nieuwe zwembad, dat eind 1993 wordt geopend, zal die mogelijkheid nog maar in zeer beperkte mate kunnen bieden. Vlaardingen - Samen met het Rijk bekijkt de gemeente Vlaar dingen binnenkort hoe de ver keersveiligheid in bestemmings plannen kan worden gegaran deerd. Vlaardingen wordt daar mee proefstad voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zo kreeg wethouder Agnes van Ar- denne-Van der Hoeven (Verkeer) gisteren te horen van Haagse ambtenaren. Het gaat er bij die aanpak bijvoor beeld om hoe scholen en andere (openbare) gebouwen worden ge situeerd ten opzichte van drukke wegen. „De bedoeling is zo niet alleen met drempels en dergelij ke zaken te werken, maar ook ste debouwkundig de verkeersveilig heid te vergroten. En dan moet je bij de basis beginnen, dus bij hoe de stad in elkaar steekt," aldus ing. Henny Huizer, gemeentelijk beleidsmedewerkster voor ver keerszaken, die het overleg met de Haagse ambtenaren gisteren bijwoonde. In Vlaardingen was bekend dat Den Haag' een dergelijk proef project op wilde zetten, maar het was een verrassing dat deze stad was uitgekozen door minister Maij-Weggen Intussen is het aantal verkeers slachtoffers in Vlaardingen weer verder gedaald Was dit aantal over de eerste negen maanden van het vorig jaar 180, tot nu toe zyn er 120 geteld. Die daling doet zich voor in een constant neer gaande lijn. Huizer gaat ervan uit dat het Verkeerscirculatie Plan (VCP) en het verkeersbeleid voor die daling zorgen. „Of dat nieuwe beleid zo snel ef fectief is, is natuurlijk niet zeker. Maar het ziet er naar uit dat het wel zo is, want de daling doet zich voordoorde hele stad Dat beleid is geënt op enerzijds voorlichting/educatie en ander zijds een betere handhaving van de verkeersregels. De voorlich ting betreft onder meer de recen te landelijke actie *Wij gaan weer naar school', waaraan Vlaardin gen voor het eerst meedeed en de start, volgende maand, van een campagne voor ouderen, onder meer in de dienstencentra. „Want er zijn bijvoorbeeld veel verkeers borden bijgekomen. En de oudere mensen kennen die met altijd." Schiedam - Een politie-agent is gisteravond m zijn rechterpols gebeten toen hij een autokraker wide overbrengen naar het bu reau. De man, een 20-jarige Rot terdammer, beet zo hard dat de politieman zich onder behande ling an een dokter moest stellen. Die gaf een injectie. Schiedam - Twee glazenwassers schotelen in Schiedam argeloze klanten hoge rekeningen voor. De mannen, actief aan de Scha perlaan, belden gisteravond aan met de mededeling dat ze geld voor hun werk wilden. Toen dat niet snel genoeg gebeurde, werd de man gedwongen wal af te staan. Daarbij werd geweld ge bruikt. Schiedam - Het Schiedamse gemeentearchief zit te springen om een computer. Het apparaat moet voorkomen dat een infor matiebron van onschatbare waarde verloren gaat. Die bron is de indicering op het notarieel archief. De gegevens staan op kaartjes, die in de loop der tijd zijn versleten en door veelvuldig gebruik in het onge rede geraakt. De rangschikking klopt niet meer helemaal. De kaartjes, met daarop tiendui zenden persoonsnamen en za kelijke verwijzingen, vormen de sleutel tot stukken die in de ma gazijnen zijn opgeborgen. Als de gegevens van de versleten fi ches niet binnen twee jaar in de computer worden gestopt, moe ten de kaartenbakken uit de leeszaal worden verwijderd, heeft de staf van het archief aan burgemeester en wethouders la ten weten. Met als gevolg dat het notarieel archief niet meer kan worden geraadpleegd. Dat zou een ramp zijn voor zo wel wetenschappelijke onder zoekers als particulieren die be zig zijn hun stamboom uit te pluizen. Het notarieel archief is een van hun belangrijkste bron nen. Het bevat minutieuze ge gevens over onder andere aan- en verkoop van onroerende goe deren, erfenissen en boedel scheidingen. Per dag maken ge middeld tien bezoekers van het archief er gebruik. Het archief waar het om gaat be slaat de periode 1604-1842. Ge gevens van latere jaren zijn nog niet of hooguit ten dele ontslo ten. Verwonderlijk is dat niet. Het uitzoeken en op kaartjes zetten van aüe gegevens is een waar monnikkenwerk. Het toe gankelijk maken van pakweg 240 jaar notariële paperassen kostte ongeveer achttien jaar werk. Het werd verricht tussen 1938 en 1955 en het resulteerde in 260.000 dichtbeschreven kaartjes. Het overbrengen van de gege vens naar een computer, inclu sief de aanschaf van de appara tuur, kost ruim twee ton. Hoe veel manuren er mee heen zul len gaan is op het archief nog nietbecijderd. Vlaardingen - De prolesten tegen de invoering van leengeld in de Vlaardingse bibliotheken nemen toe. W. Droppert, lezer in de bieb aan de Van Hogendorplaan, is de tweede Vlaardingse particulier die in de pen is geklommen en poogt de gemeenteraad tot inkeer te brengen. In navolging van mevrouw De Ligt, die eerder haar ongenoegen kenbaar maakte, schrijft Drop pert dat een kwartje leengeld per boek de populariteit van de bi bliotheek niet zal vergroten. Hij voorziet een dalende boekenom- zet, lange rijen bij de kassa en toe nemende criminaliteit. Leengeld past volgens Droppert niet in de sociale vernieuwing waar de gemeente goede sier mee wil maken. „Het woord doet aan de middeleeuwen denken," schrijft hij, mede namens een aantal verontruste lezers. Ook een groot deel van het biblio theekpersoneel staat niet te jui chen. Circa honderd bibliotheken hebben al met leengeld geëxperi menteerd, maar de meeste heb ben de maatregel al weer afge schaft. Er bleken te veel bezwa ren aan te kleven. Schiedam - De wethouders Adri Reijnhout en Bart de Leede heb ben gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van 46 huurwoningen voor ouderen. De huizen komen op de hoek van de Snelliussingel en de Voltastraat in Schiedam-Oost. De wethouders kregen bij hun weik assistentie van meviouw J. de Ligt-Van der Schaft, die actief is in het ouderenwerk en lid is van de werkgroep nieuwbouw, die het plan voorbereidde. Schiedam - Gemeentewerke/i gaat de koepel in het Juhanapart opknappen. Op de begroting is daarvoor honderdduizend gulden uitgetrokken. Het karwei staat voor volgend jaar op het program ma. Na de renovatie, hard nodig om dat het gebouwtje steeds verder verpaupert, wil de gemeente de koepel verkopen aan een parttcu lier. Die zou er dan een „theehuis achtig iets" in mogen beginner, zegt de voorlichter van Gemeen tewerken. Het zal met eenvoudig zijn gega digden te vinden met een bniifc baar idee. In het verleden zij: 'verschillende pogingen om de koepel nieuw leven in te blazer mislukt. Het stenen pneel in het Julianapark was oorspronkelijk bedoeld als podium voor kleine muziekgezelschappen. Het maar zelden voor dat doel ge bruikt en een andere bestem ming bleek lastig te verzinnen. De koepel doet nog maar één keer per jaar dienst: tijdens de Aleida feesten, als demonstratieplaat: voor elektronische muziek. Van het plan van een Schiedamse jei de boules-club om er een verem gingsgebouwtje van te maken i: nooit iets terecht gekomen. Vlaardingen - De instellinger voor dagverzorging en het kruis werk houden zaterdag een baner markt in Partycentrum Prikte water in Vlaardingen. Welhoude* drs, K. van der Windt is uitgenc- digd één en ander officieel var start te laten gaan. Er is tevens een open dag zod; belangstellenden uit Schiedam Vlaardingen en Maassluis kennt kunnen maken met alle instelte gen voor de gezinsverzorging er het kruiswerk. Daarnaast kas men zich aanmelden als mede wei kei Be open dag/banenmar1:! is van 10.30 tot 15.30 uur. Prikte water ligt tegenover station Vlaar dingen Centrum In het verpleeg- en reactivering* centrum DrieMaasStede is er za terdag ook een open dag, hier ïr het kader van de landelijke acts' 'Maak werk van zorg'. Belangstel lenden kunnen tussen tien uures half rijf informatie krijgen ow onder meer de zestien verschil; lende vrijwilligersprojecten bij het verpleegcentrum. Rond dit geheel is een aantal activiteit® georganiseerd in de verstrooien de sfeer. Schiedam - De op- en afnttei van en naar Rijksweg 20 bij de s Gravelandseweg in Scbiedar worden voorzien van verkeeR lichten. Stoplichten op dit nu al drukke punt zijn nodig omdat® verkeersintensiteit op de's-Gft velandseweg m de nabije toe komst nog sterk zal toenemen. 0 weg wordt doorgetrokken n$ Spaland. Het wordt een belangni ke verbinding tussen Schiedaiö nieuwste woonwijk, het centra van de stad en Rijksweg 20. Volgens schema wordt met de^1 stallatie van de verkeerslichte volgend jaar begonnen. De intf teringskosten bedragen ongevö negen ton. wuc Si] 20.3( zate •Ins 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1