Rotterdam 11' Justitie wil aanpak fraude met verblijfsvergunningen Achter het hek vissen Reclame-opbrengsten Stads TV vallen tegen Van der Vlist denkt aan uitstel milieurapportage Hoge Nespolder 'Aanvalluh' Waardering voor Rotterdamse benadering schijnhuwelijken Politie van Spijkenisse pakt bende 'IJzeren verpleegster' hulpje van wijkzuster Controle paspoort nu per beeldscherm Honderden dode vissen Overval op pompstation EUR-hoogleraar directeur-generaal Safe Sex Promotieteam R 0| a i Rotterdams Dagblad I Zaterdag 26 oktober 1991 za! ten tijde van het Europees Kampioenschap voet- In Duitsland zijn geweest dat de trompet enorm aan ««populariteit won. Er hoefde er maar eentje 'tadatadatada' ïfetoeteren ®n uit duizenden kelen weerklonk het 'aanval- Het is voor deze muzikant niet te hopen, dat zijn ****"flotterdamse mede-flatbewoners daartoe besluiten omdat muziek hen wellicht niet aan zou staan. Waarom zou- w«wden ze ook? Er zijn legio vormen van burengerucht, die ,^T*pas echt voor overlast zorgen. „Jj&o Ben Wind. Rotterdam - Het Kruiswerk in Rotterdam gaat on derzoeken of het gebruik van til-liften in de thuis zorg de fysieke werkbelasting van de wijkverpleging vermindert en de kwaliteit van de zorg vergroot Bovendien wil de kruisorganisatie inzicht krijgen in de problemen die het tillen en verplaatsen van pa tiënten in de thuiszorg met zich meebrengen. Daar voor wil men praktische richtlijnen ontwikkelen die vastgelegd worden in een protocol. Ook wil het Kruiswerk veertig til-liften aanschaffen. Aanleiding tot het onderzoek, Waarbij wordt samen gewerkt met het Nederlands instituut voor onder zoek van de eerstelijnsgezondheidszorg (Nivel) en het gezondheidkundig adviesbureau Locomotion, is de toenemende fysieke werkbelasting onder wijk verpleegkundigen en wijkziekenverzorgenden. Het tillen en verplaatsen door één persoon van patiënten .die thuis intensieve zorg nodig hebben, leidt in steeds meer gevallen tot rugklachten. Dit vergroot het ziekteverzuim en verhoogt het risico uiteindelijk in de WAO terecht te komen, aldus het Kruiswerk De onderzoekers willen verder weten hoe patiënten een til-lift thuis ervaren en of het de zorg verbetert; Er bestaan nogal wat weerstanden tegen een derge lijk hulpmiddel, omdat een til-lift tot voor kort een log, zwaar en moeilijke manceuvreerbaar apparaat was, dat niet voor niks de naam 'IJzeren verpleeg ster kreeg. Tegenwoordig zijn er echter til-liften met een vriendelijker aanzien. Dankzij nieuwe techni sche ontwikkelingen heeft een tillift minder ruimte nodig en is het gebruik ervan vereenvoudigd. Het Rotterdamse Kruiswerk heeft bij het ministerie van WVC een subsidie van een half miljoen aange vraagd voor het onderzoek en de aanschaf van veer tig til-liften. Rotterdam - Vroeger stapten de mensen van bureau Falsificaten van Rotterdam Airport met een ver dacht paspoort in de auto om helemaal bij 'grote broer' Schiphol de gegevens te controleren. Voortaan, met de nieuwe PhotoPhono, wordt dat al lemaal iets eenvoudiger. Het betrokken document wordt als het ware gefilmd op Zestienhoven, doorge seind aan een controlerende instantie in binnen-of buitenland waar het direct op een beeldscherm ver schijnt. Kloppen bepaalde gegevens niet, weet 'Fal sificaten' dat meteen. „Het systeem," zegt marechausse eerste klas Olav Beemsterboer, „werkt als een fax. We hebben hier een camera op een statief, die kan inzoemen op een paspoort. Via een aparte, speciale telefoonlijn kan een afbeelding van het document de hele wereld rond." Het 50.000 gulden kostende apparaat wordt maan dag officieel ingebruik genomen. Natuurlijk, erkent Beemsterboer, valt het vergeleken bij Schiphol wel mee met het onderscheppen van valse papieren. Zestienhoven mikt met het nieuwe communicatie systeem daarom vooral op overstappers, mensen die elders 'in transito'zijn gegaan. Hoek van Holland - In de Krimsloot in Hoek van Holland, de uitwateringssloot van het Hoogheem raadschap van Delfland, zijn vrijdag weer honder den dode vissen aangetroffen. De vissen toonden ^de zelfde verschijnselen als bij de vorige verontreini ging die vrijwel zeker is ontstaan door het lozen van chemische bestrijdingsmiddelen in het water. Merkwaardigerwijs is het precies een jaar geleden dat de vorige massale vissterfte plaats vond. Ook dat gebeurde eind oktober en het zou kunnen wijzen op een bestrijdingsmiddel dat voor een bepaald pro- dukt in oktober wordt gebruikt. De politie heeft enkele dode rissen meegenomen en watermonsters genomen. Ook de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond en functionarissen van het Hoogheemraadschap hebben vrijdagmiddag direkt een onderzoek ingesteld. Een aantal nog levende vissen is door omwonenden met schepnetten gevan gen en overgebracht naar vijvers in de omgeving. Rotterdam - Een gewapende man heeft gistermid dag een overval gepleegd op een benzinestation aan dc Hcrvathweg in Rotterdam-West. Hij bedreigde de pompbediende en ging er vandoor met de inhoud van de kassa. De pompbediende bleef ongedeerd. Van de uader ontbreekt nog elk spoor. Door Marcel Potters Rotterdam - Het ministerie van Justitie wil de toenemen de fraude bij de aanvraag van verblijfsvergunningen snel aan banden leggen. Vooral de aanpak van het gerommel met valse documenten, die bij gezinshereniging worden gebruikt, krijgt prioriteit bij de directie Vreemdelingen zaken van het ministerie. „De fraude bij de aanvraag van verblijfsvergunningen wordt een steeds groter pro bleem. Er moet beter worden gecontroleerd op valse ge boortebewijzen en paspoor ten, die tegenwoordig overal te koop zijn. We zien de aan pak van dit soort fraude nu ook als prioriteit," zegt een woordvoerder van het minis terie. De Vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie had het te rugdringen van het enorme aan tal schijnhuwelijken in de sted al tot 'eerste prioriteit' verheven. Dagelijks komen er vijf a tien ver zoeken voor verblijfsvergunnin gen binnen, waarvan wordt ver moed dat er een schijnhuwelijk aan vooraf ging. Dat is ongeveer de helft van het totaal aantal aan vragen dat op basis van een net gesloten huwelijk wordt gedaan. Intensieve controle op het vereise 'duurzaam samenwonen' vormt de kern van de aanpak in Rotter dam. Regeltjes „Het Rotterdams initiatief moet navolging krijgen," stelt de zegs man van het ministerie. „Ook in andere gemeenten moet de Vreemdelingenpolitie dit pro bleem actief te lijf gaan. De stel ling dat de regeltjes een goede be strijding van dit soort fraude ver hinderen, is eigenlijk door de Rotterdamse politie zelf ont kracht." Het ministerie van Justitie mikt vooral op de zogeheten gezinsher eniging, „de belangrijkste immi gratiestroom." Jaarlijks krijgen zo'n 20.000 tot 30.000 buitenlan ders langs deze weg de kans om een verblijfsvergunning te be machtigen. Justitie constateert echter dat er veelvuldig met leef tijden wordt geknoeid of valse pa pieren worden overlegd. Op die manier kunnen ook niet-familie- leden het land binnenkomen. Door de 'creatieve' aanpak van de Rotterdamse politie werden de laatste weken al vijftien verzoe ken voor een verblijfsvergunning afgewezen, omdat er een schijn huwelijk aan ten grondslag lag. Weigeren Staatssecretaris Kosto van Justi tie kondigde eerder dit jaar al nieuwe wettelijke maatregelen aan tegen schijnhuwelijken. Zo kan zo'n huwelijk na driejaar nog nietig worden verklaard, „als er geen sprake is van een reele hu welijkse samenleving, maar van een schijnhuwelijk." Kosto stelt voor dat een ambte naar van de burgerlijke stand zijn medewerking kan weigeren aan het sluiten van een huwelijk, „als de Nederlandse openbare orde zich daartegen verzet." De aan staande echtgenoot van niet-Ne- derlandse nationaliteit wordt ver der verplicht een door het hoofd van de plaatselijke politie opge maakte verklaring te overleggen, waaruit blijkt dat hij gerechtigd is tot verblijf in Nederland, een ver blijfsvergunning heeft aange vraagd of voornemens is niet in Nederland te verblijven. Ook altijd ge dacht dat de uitdrukking was: achter het net vis sen'? Achter het hek vis sen' bestaat echter ook zoals deze mannen aan tonen. Zij be proeven hun geluk op een stek In een van de Rotter damse ha vens. Maar wat nu als er opeens een groot formaat vis aan de haak bungelt? Hoe krijg je die tussen de spijlen door? Foto Ben Wnd Door Jan Rozendaal Rotterdam - De opbrengst van de eind vorige maand zo bejubelde reclamemogelijkheden op Stads TV valt tegen. De gevolgen daar van zijn dat directeur/hoofdre dacteur Tiesma contracten met een aantal free-lancers met on middellijke ingang heeft verbro ken. Vaste medewerkers worden niet ontslagen. Wel zal om kosten' te besparen de uitzendtijd weer worden teruggebracht tot vijfen veertig minuten precies. Volgens Tiesma is er geen sprake van een noodsituatie. „Maar om te voorkomen dat die er komt, moeten we nu maatregelen ne men. Als we op deze voet door zouden gaan, bestaat het risico dat we over enige tijd grote ingre pen moeten doen," aldus de di recteur/hoofdredacteur. Op maandag 30 september zond Stads TV als eerste lokale omroep in Nederland reclameboodschap pen uit. Die eerste avond maar liefst drie blokken a 2100 gulden per dertig seconden. Dat was een uitzondering: de bedoeling was twee blokken van anderhalf a twee minuten. De opbrengst, zo raamden reclamemensen, zou het eerste jaar 1,6 miljoen gulden zijn, maar later moeten stijgen tot vijf, zes miljoen per jaar. Gisteravond zond Stads TV één reclameblok uit, met daarin twee boodschappen. Inkomsten: zo'n vierduizend gulden, waarvan ruim de helft op de bankrekening van de lokale omroep komt. Op 31 december draait de gemeente de kraan dicht, die de afgelopen drie jaar Stads TV met drie miljoen gulden heeft gesteund Hoewel Tiesma wil proberen bij de gemeente nieuwe bijdragen los te peuteren, is Stads TV voor alsnog met ingang van 1 januari geheel afhankelijk van de recla me-opbrengsten. Als de mogelijk heden voor lokale omroeprecla- me waren uitgebleven, „dan was het afgelopen geweest met Stads TV," zei Tiesma op 28 september in een interview met deze krant. Op de stoep Hij meent dat reclame-opbreng sten wel aan zullen trekken en wijdt het stokken aan de onbe kendheid bij de reclamewerelden het feit dat nu aan het einde van het jaar de budgetten al lang zijn verdeeld. Was dat dan niet voor zien? Tiesma: „In onze eerste plannen hoopten we al begin dit jaar met reclame van start te kun nen gaan. Het duurde allemaal veel langer voordat we die ver gunning van het Commissariaat voor de Media ontvingen. Maar op het laatst ging het toch heel snel, waardoor we plotseling bij de reclamebureau's op de stoep stonden. Toen zat er nog maar weinig ruimte meer in de budget ten." Voorlopig vindt Tiesma het niet nodig de plannen voor de langere termijn (over vijf jaar van zeven uur 's morgens tot rond midder nacht, zeven dagen per week uit zenden) bij te stellen. Daarom ook krijgen medio november de plan nen voor teletekst met lokaal nieuws en informatie gestalte. En moet begin volgend jaar de lokale radio (ook met reclame-mogelijk heden) in een nieuw jasje worden gestoken. Spijkenisse - Met de aanhouding van 21 verdachten in de leeftijd van 14 tot 26 jaar heeft de politie van Spijkenisse 125 aangiften op gelost. Onder de verdachten be vindt zich een 22-jarige Spijke- nisser die gedurende enkele ja ren cocaine heeft verhandeld. De bendeleden werden de afgelo pen weken in groepjes opgepakt Ze worden verdacht van 72 auto inbraken, 34 inbraken m winkels, kantines en kantoren, twee wo ninginbraken en zeventien fiets- en bromfietsdiefstallen. Tevens heeft een aantal verdachten een overval op een kapperszaak ge pleegd. De drugshandelaar heeft gedurende enkele jaren weke lijks circa drie ons cocaïne vanuit zijn huis en op straat verkocht. Onder de verdachten berinden zich drie helers. Bij een van hen zijn een van diefstal afkomstige computer, een typemachine, een videorecorder en een cd-speler te ruggevonden. Deze spullen wer den voor eigen gebruik aange wend. Van de andere ontvreemde spulten is slechts een klein'deel teruggevonden en inmiddels bij de eigenaars teruggebracht. De resterende buit is door de helers verkocht. Bij het stelen van brommers pas ten de daders de zogenaamde 'proefrit-methode' toe. Ze gingen af op een advertentie waarin eer bromfiets te koop werd aangebo den en vroegen de verkoper of ze een proefrit mochten maken Werd dat toegestaan dan kon de persoon in kwestie fluiten naar zijn bezit. Bij het stelen van autoradio': maakten de bendeleden het zich zo gemakkelijk mogelijk. Veeia. namen ze radio's mee die de men sen in de speciale anti-diefstalsle de in de auto hadden laten zitter in plaats van mee te nemen. De bende was sinds juli/augustu: actief. Rotterdam - Met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1991 is prof dr. A.P.J. Abrahamse (1937) be noemd tot directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Hij volgt prof dr. W Begeer op, die het CBS verliet door gebruik te maken van de VUT-regeling. Abrahamse rondde zijn studie economie af met een promotie aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam in 1965 Hij is in diverse wetenschappelij ke functies werkzaam geweest br deze Hogeschool en bij de Inter faculteit Bedrijfskunde te Dell! Vanaf 1977 was Abrahamse hoog leraar statistiek aan de Economi sche Faculteit van de Erasmu Universiteit Rotterdam. Van 196! tot en met 30 oktober 1990 was k, decaan van deze faculteit. Abre hamse was vanaf 1 november 1990 als plaatsvervangend direc teur-generaal werkzaam bij he: CBS. Hij bleef aan de EUR ver bonden als deeltijd-hoogleraar. Rotterdam - Het Safe Sex Promo tieteam (SSP) verzorgt vrydaj een optreden in het verenigings gebouw van Apollo Homojonge ren aan de Josephstraat in Rotter dam. SSP brengt in de vorm van grappige voorstellingen veilig vrijen onder de aandacht. Het op treden in Rotterdam, dat om hal: elf begint, is een première var een nieuwe act. Door Gert Onnink Zwijndrecht - Milieu-gedeputeer de Van der Vlist is bereid de pro cedure voor de Milieu-Effect Rap portage (MER) rond de aanleg van een huisvuilstortplaats in de Hoge Nespolder uit te stellen. Omdat het opnieuw ter visie leg gen van de plannen weer Veel commotie' geeft en bovendien een kostbare zaak is, wil de pro vinciebestuurder een dergelijke stap overwegen. Hij overlegt hier over binnenkort met de staten commissie voor milieu en de ge meentebesturen van Zwijndrecht en Heerjansdam. Pas wanneer er echt duidelijkheid is over de haal baarheid van de voorstellen van Gedeputeerde Staten in de Hoge Nespolder, kan de MER alsnog ter visie worden gelegd. Van der Vlist maakte dat gisteren bekend tijdens een werkbezoek van de statencommissies voor Mi lieu, Financiën en Personeel in Zwijndrecht. Eerder deze week liet het provinciebestuur weten dat de plannen voor de aanleg van de stortplaats in de Hoge Nespol der tussen Zwijndrecht en Heer- jansdam met minstens een jaar zijn vertraagd. GS besloten daar toe omdat eerst het provinciale plan voor huishoudelijk afval moet worden gewijzigd. Van der Vlist wil niet opnieuw de fout ma ken zoals onlangs in Zoeter meer, waar de Raad van State een ver gunning voor de uitbreiding van een stortplaats vernietigde. Nu voor de Hoge Nespolder de zo genoemde 'lange' procedure moet worden gevolgd, is er pas halverwege volgend jaar duide lijkheid te verwachten over de haalbaarheid van de veelbespro ken stortplaats. Had de provincie de 'korte' procedure kunnen vol gen, dan hadden GS al dit jaar uit sluitsel gekregen. Van der Vlist: gelooft niet dat de provincie Zuid- HoUand met het deze week geno men besluit met de verwerking van het eigen huisvuil in directe problemen komt. Controleren „Dit jaar en volgend jaar redden we het nog wel, maar het toe komstbeeld is slecht. We kunnen wel vuil naar andere provincies afvoeren, maar dat komt later na tuurlijk weer terug," aldus Van der Vlist, die het 'onvermijdelijk' vindt dat GS af en toe zaken moe ten forceren. „Maar dan wel op een verantwoorde wijze. Wat dat betreft zijn we al stukken verder dan vijfjaar geleden. Nu controle ren we ook de controleur," stelde de gedeputeerde vast. De Zwijndreehtse wethouder Boudestein herhaalde dat het col lege van B en W de gemeenteraad pas een wijziging van het bestem mingsplan zal voorleggen wan neer er duidelijkheid is over de Hoge Nespolder. „Wij hebben hier al te maken met een fikse aanslag op de milieu-kwaliteit," aldus de wethouder, die daarmee doelde op de verbreding van de spoorlijn tussen Dordrecht en Zwijndrecht, de uitbreiding van het rangeerterrein Kijfhoek en de mogelijke komst van de Betuwes poorlijn en de Hoge Snelheids- spoorlijn (HSL) door zijn gemeen te. „De politieke noodzaak van de huisvuilplannen is ons eigenlijk ook nog nooit duidelijk gewor den," sprak Boudestein. „Dit is een emotionele zaak. De bewo ners komen met reële klachten, zoals stank, herrie en te veel ver keer. Al s straks mocht blijken dat die stortplaats er toch kan ko men, dan zullen we die plannen van GS op de eigen merites be oordelen." Ook burgemeester Trap van Heerjansdam maakte opnieuw duidelijk dat het Waaldorp niet op de stortplaats zit te wachten. „We hebben met vrijwel dezelfde problemen als in Zwijndrecht te maken. Ik denk dat Heerjansdam het enige dorp in Nederland is waar het nooit stil is. We hebben ook jarenlang extra betaald om de Afvalverwerking Rijnmond te redden en nu krijgen we het vuil van diezelfde AVR op ons bord," mopperde Trap, die er op wees dat de gemeenteraad nog geen. uitspraak heeft gedaan, „maar zeer terughoudend is." 'Herfstrapport' Voorzitter Van Kempen van de Stichting Schone Nes, liet na mens het 'georganiseerde venei van de verontruste bewoneis vai Zwijndrecht en Heerjansdam we ten dat de plannen van de provir cie niet door kunnen gaan. „Gele op al die zaken die wethoude Boudestein al heeft opgemerkt hoeft Zwijndrecht er geen stort plaats bij te hebben. Wij wille geen tweede Coupépolder," aldu Van Kempen, die 'scholier' Va der Vlist namens de 'Schone Net school' een 'herfstrapport' ova handigde. „Hij is een veelbelc vende leerling. Hij zal op de val ken afvalstromen en rekenen /boekhouden echter beter zij> best moeten doen. Ook moet li zich wat bewuster worden va zijn omgeving," zo luidde de col clusie van het rapport. Ook uit de gemeente Putten hoek, dat aan de overkant van d Oude Maas de Hoge Nespolderi haar directe omgeving kwam verzet. „Wij zitten al m de stank van de suikerfabriek, Hoge Nespolder ligt maar op meter afstand. Waar blijven nou?" zo vroeg een verontrus Wee bewoonster van Puttershoek zi<f af. Sch °P6 pad '86 bro wor De wor reir Vlai sho naa waa len, enl Het den de\ woe Het m vlot ginj wer maE wecfAva 20 s erii risti Het deg Ava

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1