15 Belastingsdienst denkt aaa. fraude bij veercli e: st ft i. Het Mannenkoor Schuld aan faillissement wordt voor rechtbank uitgevochten DRIE WEKEN LANG STUNTAANBIEDINGEN leendejagi leende jag< Gisteren bij AVRO'S service salon, nu bij het waaigat Toekomst- treinen in hal NS-station Niet alles botertje tot de boom bij PvdA en CDA Archiefstukken in streekmuseum Alcoholsimulator Voorverkoop Dire Straits Schiedam Vlaardingen Maassluis 20% (twintig) korting DD 003 nmnpnaan Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 SNOOKEREN i Rotterdams Dagblad Vrijdag 1 november R* Samen zingen is een populaire bezigheid in ons landje. Dat is de af gelopen dagen ook weer gebleken. Duizenden zangliefhebbers kwa men in Amsierdam bijeen voor de eerste oefening op weg naar een nieuw wereldrecord. Hun streven is om rnet enkele tienduizenden een koor te vormen dat in het Guinness Book of Records de plaats kan overnemen van de Duitse massa, die jaren geleden het wereldre cord samenzang vestigde. Alleen al omdat dit record dateert uit de Hitlertijd zijn vele mannen en vrouwen in Nederland gemotiveerd voor deelname. Twee gerenommeerde mannenkoren uil deze buurt kwamen afgelo pen weekeinde in eigen omgeving in actie. Het 125-jarige Koninklij ke Orpheus uit Schiedam in zijn eerste jubileumconcert van dit jaar in het Passage Theater en het Maassluis Mannenkoor ter opluiste ring van de eerste presentatie-avond van het Vlaardings Musicalge zelschap in het nieuwe wijkcentrum Holy. De altijd keurig in het pak gestoken mannenkoren hebben een spe ciale naam verworven in de loop der jaren. Behalve zanggezelschap zijn ze ook gezelligheidsclub. Van Orpheus, waarin mijn schoonvader een groot deel van die 125 jaar zijn partij meezong, wist ik dat het vele verre reizen maakt en dat biljarten als nevenactiviteit is beoefend. Van het Maassluis Man nenkoor weet ik nu, dat de leden geen prijs stellen op een dirigent die het nuttigen van drank tijdens repetities verbiedt. Oud-Vlaardinger Jan Buckers, die sinds de reconstructie van de Zuidbuurtbedrijven in De Lier tuiniert, vertelde me zaterdag dat hij het lidmaatschap van 'zijn' koor heeft onderbroken toen daar een Russische dame de dirigeerstok hanteerde, „Zij vond het niet goed dat we bij de repetities een pilsje, borreltje of frisdrank onder de stoel hadden staan. Toen ben ik en vele anderen gestopt, want bij het zingen moetje natuurlijk wel de keel kunnen smeren." Sinds Dick Borst dirigent is, geldt het verbod niet meer bij hetMaas- sluis Mannenkoor. En dat is ook te merken. Het optreden van zater dag liep gesmeerd. Met name het 'Old Kentucky Home' met de solo van bas Arie Plomp maakte diepe indruk. BWVANHAREN Vlaardingen In Streekmuseum Jan Anderson is tot eind novem ber de expositie over stukken uit het archief te zien. Tal van oude actes, handtekeningenverzamelingen en fotoboeken liggen in de vitrines uitgestald. Zater dag en zondag vertoont men van 14.00 tot 16.00 uur een film die het archiefonderzoek van Piet Bors- boom over de Vlaardingse reders- en bestuursfami- lie Kikkert behandelt. Het Streekmuseum is geves tigd aan de kethelweg. Maassluis In verband met de actio 'rij alcohol-vrij' die vanaf be gin december wordf aCvoerd, kan men van 9 tot en met 13 december **n de hal van het stadhuis kennis maken mét eer alcoholsimulator. Met behulp van een een rit in de simulator kan in nuchtere toestand worden ervaren hoe het is om onder invloed achter bet stuur te zitten. Het apparaat geeft bet gedrag weer van een automobilist die in korte tijd vijf gla zen alcohol heeft gedronken. Het resultaat van de testrit wordt op een printer uitgedraaid. Omdat er op 1 juni volgend jaar een extra concert van Dire Straits in de Kuip wordt gegeven, gaan er morgen bij de WV weer kaartjes in de voorverkoop. Tussen 9.00 en 13.00 uur worden de kaartjes, maxi maal vier per persoon, verkocht. Agenda vrijdag 1 november I hired a contract-killer (film), Filmhuis, 21.30 uur. De automaat (theater), Roo Roosenzaal Passage theater, 20.30 uur. •Hotel Spoorzicht (toneel), de Teerstoof, 20.30 uur. zaterdag 2 november •Miles Browning Band (funk), Podium, 22.30 uur. Kindermassage- Yogadag, zaal Mikaal, Lange Ha ven, 10.00 uur. Poppentheater Apoleika, de Teerstoof, 14.00 uur. Jubileumconcert Donovan, Passagertheater, 20.15 uur. De verloofde van mijn vrouw, toneelvereniging In termezzo, aula scholengemeenschap Spieringshoek, 20.00 uur. zondag 3 november •Art Foxall Session Band, Podium, 22.00 uur. Natuurwandeling Beatrixpark, vertrek Heemtuin, 14.00 uur. dinsdag 5 november Bazar Lutherse Dameskring, Lutherse Kerk, Lan ge Nieuwstraat, 10.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 vrijdag 1 november •Gemeenteraad (begroting), stadhuis, 19.30 uur. Bingo, oudercentrum Drieênhuyzen, Willem de Zwijgerlaan, 14.00 uur. •The Scene, Triangel, 21.00 uur. Milou en mai (film), Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. Echte Mannen (cabaret), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Opening expositie Wil ma Kuil, cultureel centrum Hollandia, Oosthavenkade 42. zaterdag2 november Milou en mai (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Postzegelruilbeurs, sportpark Vijfsluizen. 11.00 uur. zondag 3 november •Film over Natuurvriendenhuizen, De Bijenkorf, M.OO uur. The Messengers (jongerenkoor), Emmauskerk, 10.00 uur. •Hoteïub de Steeg, live-optreden, café de Steeg, 21.30 uur. •Tcmy Bodar, bar-dancing La Bastille, 22.30 uur. zondag 3 november Lunchconcert Hans Eijsackers (piano), Schuur- kerk, 13.00 uur. maandag 4 november •Toespraak Hans Dijkstal (WD), Koningshof, 20.30 uur. •Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. dinsdag 5 november •Speel-o-theek, Koningshof, 13.30 uur. •Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Door Patrick Linders Rotterdam - 'Wanbeleid'. Met die term slaan de direc teuren die de afgelopen jaren de dagelijkse leiding hadden bij de Stichting Veerdiensten De Nieuwe Maas elkaar om de oren. De achtereenvolgen de directeuren H. Steinmann en H. Mulder geven elkaar de schuld van het op 15 oktober uitgesproken faillissement. De veerdienst wordt nu tijde lijk draaiendegehouden dankzij financiële steun van •Shell en de gemeenten Rot terdam en Vlaardingen. Curator mr. G. H. Gispen werkt hard aan een nieuwe opzet van de veerdienst, die verbindingen on derhoudt tussen Vlaardingen en Pernis en Kralingseveer en Rot- terdam-IJsselmonde. Mulder en Steinmann richten zich echter op het verleden. Hun advocaten be reiden de eerste processen we gens smaad en belediging al voor. Steinmann beschuldigt zijn op volger Mulder en het stichtings bestuur ervan blanco kwitanties te hebben gebruikt, lonen ge boekt te hebben die nooit zijn uit betaald en 150.000 gulden, die de Stichting ten tijde van zijn ver trek op de bank had, te hebben zoekgemaakt. Ontslag Mulder nam verleden week ont slag toen de stichting failliet werd verklaard. Hij is woedend over de beschuldigingen aan zijn adres. „Ik was aanvankelijk van plan de zaak binnenskamers te houden, maar nu is Steinmann zelf begon nen met modder gooien," vertelt hij. „Een week nadat Steinmann vertrok en ik directeur werd van de stichting kregen we een berg naheffingen en onbetaalde reke ningen die eerder niet in de boek houding aangetroffen zijn. En al lemaal over de afgelopen vijfjaar. „Steinmann heeft 2ichzelf ook onkostenvergoedingen uitbe taald die niet kloppen en die bo vendien volgens de belasting dienst erg hoog zijn." Voorts liet hij volgens Mulder privé-uitga- ven betalen dcor de veerdienst. In de administratie bevindt zich onder meer een vergoeding van door Steinmann gemaakte advo- catenkosten in een privé-geschil meteen meubelzaak. De voorzitter en penningmeester van het huidige bestuur, A. Vel- ders, deelt de visie van de laatste directeur Mulder. Velders heeft Steinmann nu voor de rechtbank gedaagd wegens smaad. Onderspit Mulder denkt dat Steinmann in deze procedure het onderspit gaat delven. „Voorzitter Velders heeft inzage gehad in de boeken," vertelt Mulder, „Hij weet met ze kerheid dat de door Steinmann geuite beschuldigingen op leu gens zijn gebaseerd." De enorme fluctuaties in de boek houding worden volgens Mulder veroorzaakt door de opstelling van Steinmann. Deze had er alle belang bij dat hij de stichting zon der schulden zou achterlaten. In dat geval zou hij aanspraak mo gen maken op een gouden hand drukvan tachtigduizend gulden. Mulder denkt dat Steinmann om die reden bij zijn vertrek een veel te rooskleurig beeld heeft ge schetst van de financiële positie van het bedrijf. Om die reden is de gouden handdruk nooit aan de voormalige directeur uitbetaald. Belastingschuld Curator Gispen van advocaten kantoor Trenité van Doome be vestigt dat hij geen aanwijzingen heeft gevonden dat de opvolger van Steinmann heeft gefrau deerd. Hij vertelt desgevraagd dat de stichting een schuld heeft van meer dan een miljoen gulden. Het grootste bedrag is belasting schuld (720.000 gulden), ontstaan in de jaren dat Steinmann nog di recteur was. De bank, leveran ciers en de bedrijfsvereniging zijn de andere schuldeisers. Het bedrag, van 150.000 gulden, dat volgens Steinmann in februari nog op de bank stond, is opge gaan aan achterstallige betalin gen. De belastingdienst, die een on derzoek heeft ingesteld naar de administratie van Stichting De Nieuwe Maas gedurende de pe riode waarin Steinmann direc teur was, beschikt over aanwijzin gen dat er is gefraudeerd. De dienst vermoedt dat onder de benaming 'lassers en branders' betalingen zijn verricht aan het eigen personeel, of dat er voor de genoemde bedragen - in sommi ge gevallen duizend gulden per week - helemaal geen werk is verricht. Woordvoerder Van Tilbeurgh, werkzaam bij het administratie kantoor dat de boekhouding van de veerdienst verzorgde, wijst de (tot 15 november a.s.) Overjarige KWALITESTSFIETSEN met grote kortingen tot Dames- en herenfietsen in diverse uitvoeringen, ATB's, Citybikes, race- en kinderfietsen. Inruil en financiering natuurlijk mogelijk. Altijd met volledige garantie en service. Mei toestemming CBR en fabrikanten. Wij zullen u graag laten zien hoe kinderlijk eenvoudig variëren, doorbouwen en uitbreiden binnen hef Schack Engel systeem werkt Maassluis - Treinreizigers en be langstellenden kunnen toten met vrijdag 8 november m de hal van het NS-station Maassluis-cen trum zien hoe de trein van de toe komst er m de ogen van scholie ren uit ziet. In de stationshal han gen vanaf vandaag de gehele week tientallen kleuirijke affi ches die m het kader van het pro ject T00 jaar spoor' door leerlin gen van negen basisscholen zijn vervaardigd. De 'kunstwerken' worden beoordeeld door een des kundige jury onder leiding van de heer P. Kleppe van de Nederland se Spoorwegen en voor de beste inzendingen zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. beschuldigende vinger ook in de richting van Steinmann, Volgens Van Tilbeurgh heeft Steinmann altijd hard gewerkt voor de stich ting, maar heeft niemand hem ooit aan het verstand kunnen brengen hoe een loonadminista- tie moet worden gevoerd. Van Tilbeurgh: „Als er eens ie mand ziek was, dan zei Stein mann: 'ik weet nog wel een man netje'. Die kreeg dan aan het eind van de dag driehonderd gulden en daarmee was voor hem de kous af. Dat dat voor de fiscus niet zo werkt, laat zich raden. De enorme belastingschuld kan op zijn conto worden geschreven." Van Tilbeurgh bevestigd de door de huidige directeur geuite be schuldiging dat Steinmann de jaarcijfers heeft gemanipuleerd door lopende vorderingen te ver zwijgen. Daarnaast zou hij in de maanden voor zijn vertrek geen rekeningen meer hebben betaald om een kunstmatig hoog bank saldo te creeren. Dochter Ook na zijn vertrek bleef' Stein mann goed op de hoogte van de ontwikkelingen bij De Nieuwe Maas. Mulder: „Steinmann kreeg van zijn dochter, die hij enkele maanden voor zijn vertrek als se cretaresse had aangesteld, aller lei vertrouwelijke informatie toe gespeeld." Volgens Mulder snuffelde Stein mann na zijn vertrek nog regel matig m de administratie van de veerdienst. Later bleek dat be langrijk vertrouwelijke informa- ue en administratie was verdwe nen. Om die reden is de dochter zes weken geleden door het be stuur op non-actief gesteld. In een poging alsnog zijn gouden handdruk veilig te stellen, vroeg Stemmann het faillissement van De Nieuwe Maas aan. De zaak stond voor 29 oktober op de rol van de Rotterdamse arrondisse mentsrechtbank. Het bestuur was Steinmann echter voor en kreeg al op 15 oktober een uit spraak. Steinmann ontkent alle in zijn richting gedane beschuldigingen categorisch. „De belasting heeft fouten gemaakt, de boekhouder en zelfs de curator. Als ze bedra gen die betaald zijn aan bijvoor beeld een bedrijf dat ramen zet, bij de post loonkosten zetten, zijn ze verkeerd bezig. Het heeft me zeer gedaan," zegt hij, „om te zien hoe iets wat je in acht jaar hebt opgebouwd, m een halfjaar naar de bliksem wordt geholpen." „Het is me nog niet eens te doen om die tachtigduizend gulden. De stichting heeft me de gouden handdruk zelf aangeboden. Maar ik laat een onderzoek doen door mijn advocaat. Ik heb de boek houding van 1991 hier thuis en dan moet de onderste steen maar boven komen." OQ O QCCQ_ de Lijnbaan 010 - 404 79 35 Thurston OIO - 436 37 19 Door Jan Booister Niet zonder ironie poneerde WD- fractieleider Bram Zonne kort ge leden fijngevoelig dat het maar moeilijk oppositie voeren is in de Vlaardingse gemeenteraad. Im mers, echt wezenlijke verschillen tussen enerzijds PvdA'CDA/D66 en anderzijds de liberalen kon hij nergens constateren. De jaarlijkse behandeling van de begroting onderstreept overdui delijk de 'problemen' van Zonne. Constateerde de liberaal eerder al dat de PvdA van heel wat stok paardjes was afgestapt (bereid tot verkoop grond en huizen, bereid bibliotheekvoorzieningen af te bouwen, om enkele voorbeelden te noemen), na deze week mag hij er zonder schroom op wijzen dat de PvdA in Vlaardingen weer wat verder in zijn richting is opge schoven. PvdA-fractieleider Bert Kandel gebruikte taal die de WD al vele jaren verkondigt. „We moeten produktiegericht besturen" en „de overheid is zelf een probleem geworden." Dichter bij de WD zou ook kun nen betekenen dichter bij coali tiepartner CDA. Maar de vraag is gewettigd of het allemaal wei bo tertje bij de boom is in het Vlaar dingse college, ook al dompelden de sociaal-democraat Bert Kandel en de confessionele Jopie Schu- macher-Schnitger elkaar zo af en toe helemaal onder in de politieke liefdesverklaringen. Want daarnaast speelde het CDA wethouder drs. Kees van der Windt wel de Zwarte Piet toe be treffende het kwartje leengeld voor de bibliotheken. Misschien is het de wraak voor de opstelling van de PvdA-wethou- ders bij de PaTkeemota. Die lie ten indertijd CDA-collega Agnes van Ardenne-Van der Hoeven als een baksteen vallen toen het om betaald parkeren voor de cen trumbewoners van Vlaardingen ging. Ook het CDA-voorstel om eens te onderzoeken of er in de Broekpol der gebouwd kan gaan worden, duidt niet bepaald op ontroeren de eensgezindheid. Kandel ver kondigde nog stoer dat bebou wing van een deel van de Broek polder 'niet opportuun' is en dat met voorstellen daarover 'een heilloze weg' wordt ingeslagen, maar evengoed kwam het CDA la ter met het voorstel. De vraag rijst of de Broekpolder over twee en een halfjaar niet het breekpunt is om de PvdA buiten het college te houden. Immers, op dit fel omstreden punt in Vlaar dingen zijn WD en CDA het eens en D66 neigt ook naar dat stand punt. En als de PvdA straks weer een aantal zetels kwijt is geraakt, is het voor de overige partijen misschien niet eens meer zo inte ressant de PvdA in het college te halen. Mogelijk vindt Bert Kandel c.s. een uitweg in de door wethouder mr. Ton van der Steen aangekon digde nota over de volkshuisves ting. Die gaat zo'n beetje heel Vlaardingen op zijn kop zetten, kondigde een mysterieuze wet houder aan. „Het is goed die nota zeker dne keer te lezen," hield hij de raad alvast voor. De goede verstaander leest in deze woorden dal ook Van der Steen weer wil discussiëren over bebouwing van ccn deel van de Broekpolder. De vraag mag intussen ook ge steld worden hoe moedig dit col lege is. Het lijkt soms wat al te ge makkelijk de eigen argumenten weg te stoppen. Bij de behande ling van de Voorjaarsnota was dat het geval. De voorgesteld rigou reuze bezuinigingen werden geen seconde verdedigd. Nu doet zich weer zoiets voor. De subsidie op het jeugdvakantiewerk moet blij ven, vindt de meerderheid in de raad, die vervolgens weer geen gelegenheid daarover in de raad te debatteren, aangezien het voor stel is ingetrokken. Terecht merkte Rien Lensvelt, leider van de SGP/GPV/RPF-frae- tie op dat het college al meerdere malen een discussie met de raad ontloopt door punten van de raadsagenda af te voeren. Poppe klaagt vervolgens dat alle zaken die zo in de raad komen al voorge kauwd zijn en bij voorbaat aange nomen omdat elke discussie overbodig is geworden. Maar over het geheel genomen zijn de begrotingsbehandelingen niet echt boeiend. Dat de zittin gen van de gemeenteraad wat saai verlopen komt natuurlijk ook omdat de VVD geen echte op positiepartij is, de SGP/GPV/RPF-fractie ook flink tegen het college aanleunt en de SP voorspelbaar is in het protest.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2