Waterweg 15 Verzet tegen sluiting bibliotheekfilialen 'Schiedam zit met gebakken peren' Monique de Jong is eigenlijk te klein voor model 'Gemeente Schiedam heeft te weinig migranten in dienst 'Ik geloof nooit dat ouders het goedvinden dat hun kinderen boeken gaan halen op het Stadserf Publicatie van ABC- ontwerp kan politieke problemen veroorzaken Spaanse eigenaar eist olifantskop op Jaar gevangenisstraf voor 'katvanger' Havënplan gaat goed samen met kustlocatie Maassluisse zeeman betrokken bij smokkel Toekomst Elementum hangt weer aan zijden draadje Fractievoorzitter D66 uit dreigende taal Miss vindt het fijn als erberoepsmatig naar haar gekeken wordt Drukreiniger wég uit loods Brigadiertjes boos op brommers Motorlaarzen gestolen Met fiets ruit ingegooid 'Minder overvallen door latere sluitingstijd' Smalle tuinen, minder rotzooi Rotterdams Dagblad Woensdag 6 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - Het Rotterdams Natuurmuseum krijgt weer een kale plek aan de muur. De in maart met veel tamtam opgehangen olifantskop, wordt ver scheept naar de rechtmatige eigenaar in Spanje, Tot spijt van museum-directeur J. Reumer, die ver moedt dat het bezoekersaantal nu weer daalt. „De driehonderd kilo zware kop was een leuke publieks trekker. Wie hem nog wil bezichtigen, moet dat snel komen doen, want over enkele weken is de jachttro fee verdwenen." In maart nam de douane bij een routinecontrole in de haven de uit Bulawayo in Zimbabwe afkomstige kop in beslag. De papieren bleken niet in orde en bo vendien zijn olifanten beschermd door de wet Be dreigde Uitheemse Diersoorten (BUD). Dat betekent dat deze niet in- of uitgevoerd mogen worden. Om opslagproblemen te voorkomen, is de kop geduren de het verdere onderzoek aan het Natuurmuseum in bruikleen gegeven. Directeur Reumer: „Gebleken is dat alle vergunnin genvan de Spaanse eigenaar in orde zijn. Zimbabwe had hem tegen betaling van 40.000 dollar een af schotvergunningen verleend en ook een exportver gunning. Bovendien bleek hij in bezit van een zoge heten Cites-verklaring, die zijn trofee plaatst buiten de BUD-wetgeving. Voor de Nederlandse overheid bestaat dus geen enkele reden meer om de doorvoer naar Spanje tegen te houden," Roitwdam - Een 27-jarige man uit Capelle aan den Ussel is vamiiorgen door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Officier van justitie mr, A J. M, Kaptein eiste twee weken geleden een zelfde straf voor zjjn rol in Mifax, een bedrijfje aan de Zegwaardstraat in het Oude Noorden waar door oplichting, heling, verduistering en flessentrekkerij .twintig bedrijven samen voor meer dan driehon derdduizend guidenzijn gedupeerd. Zelf omschreef de Rotterdammer zijn rol twee we ien terug als 'niet veel bijzonders': ,Af en toe een kratje bier halen en wat broodjes." Hij was een "kat vanger' die door drie anderen in de BV was gezet Op naam van dat bedrijf werden tal van goederen ge kocht (en tegen vijftig procent van de gangbare prijs weer verkocht) zonder ooit aan de leveranciers te be telen. Een 27-jarige medeverdachte uit Rotterdam werd vanmorgen overeenkomstig de eis tot vijftien maan den veroordeeld. Hij behoorde tot de oprichters van het bedrijf eri Öeelde'iri tegenstelling tot de katvan ger ook in de winst Begin volgend jaar moeten de twee leidende figuren voor de rechtbank verschij nen. Rotterdam - Het Rotterdamse Havenplan 2010 en het kustlocatieplan bijten elkaar niet In de verschil lende gemeentelijke varianten is rekening gehou- 'denmetm gelijkekustuitbreiding. - -Dit zei de.at het havënplan belaste projectleider A Doe van het Gemeentelijk Havenbedrijf gisteren tij- 4iens een vergadering van de Rotterdamse raads commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikkeling. Hij deed dit op vragen van WD-frac- tievoorzitter Ter Kuile. Zij vroeg zich af of uitwer king van de Rotterdamse plannen moet worden ge zien als stimulans voor het 'plan Waterman', zoals de kustuitbreiding naar de bedenker ervan is ver noemd, of als het feitelijke einde ervan. Volgens Doe maakt uitvoering van het plan, dat voorziet in uitbreiding van het havengebied met een kleine 1500 hectare 'nieuw land', een kustlocatie ze ker niet onmogelijk. In het plan Waterman is uitge gaan van een nieuw gebied voor de kust tussen Hoek van Hollanden Den Haag, bestemd ais overloop voor het overvolle tuinbouwgebied het Westland. De ver wachting is dat de provincie Zuid-Holland in de ioop van het volgend jaar een besluit neemt over de wen selijkheid van een eventuele kustuitbreiding. Juist voor de Westlandse tuinbouw is in het Rotter dam se havenplan uitgegaan van de ontwikkeling van de Oranjehaven tussen Hoek van Holland en Maassluis voor de overslag van Westlandse tuin- bouwprodukten. Vanuit de 'Glazen Stad' is echter uitermate sceptisch gereageerd op het plan. Er be staat daar geen enkele behoefte aan vervoer over wa ter omdat dit te langzaam zou gaan, wat consequen ties heeft voor de versheid van de te exporteren pro- dukten. Enkele commissieleden drongen er gisteren op aan prioriteit te leggen bij het doortrekken van de A 20, omdat de tuinbouw daar wél bij gebaat is. Vol gens Doe moet in de toekomst evenwel worden uit gegaan van een compleet logistiek centrum in de Oranjehaven, waarvan ook aansluitingen op de spoorlijn en de rijksweg onderdeel uitmaken. Thans wordt 95 procent van de Westlandse produk- ten over de weg vervoerd. Het restant gaat per schip naar Engeland. Doe:Maar de milieu-eisen zuilen in de toekomst steeds strenger worden. Er zal minder vrachtverkeer over de weg zijn toegestaan. Kjjk naar wat recentelijk al aan maatregelen in Oostenrijk en Zwitersland zijn getroffen. Voor Westlandse goede ren zal straks echt geen uitzondering op het alge meen verkeersbeleid mogelijk zijn." Rotterdam - De Haagse politie heeft gistermiddag in een café in Rotterdam een dertigjarige man uit Maassluis aangehouden. Hij wordt verdacht van be trokkenheid bij de invoer van zestienduizend kilo gram hasj, die deze zomer door de Haagse politie in de haven van Rotterdam werd ontdekt aan boord' van het schip Tormenta Dos. De hasj vertegenwoor digde een waarde van 45 mii joen gulden. De aange houden man was bemanningslid van dit schip. Het Natuur- musem In Rotterdam was dit voor jaar verguld met het 'ca deautje' van de douane. De In beslag genomen oli fantskop moet nu als nog terug naar de eige naar. Archieffoto Schiedam - Debewonersver- enigingen in Zuid en Nieuw- land verzetten zich tegen de mogelijke sluiting van de bi- bliotheekfiiialen in hun wijk. De filialen dreigen het slacht offer te worden van de bouw van een nieuwe hoofdbiblio theek op het Stadserf. On danks de nieuwbouw wil de gemeente het totale budget voor het bibliotheekwerk niet of nauwelijks verhogen. De kosten van de nieuwe biblio theek kunnen daardoor alleen worden betaald door te bezuini gen op de uitleenvoorziemngen in de oude wijken. Op verzoek van het college van B en W levert bibliotheek-directeur Jan Schip per volgende week een rapporta ge over het financiële effect van de sluiting van de filialen in Oost, Zuid en Nieuwland in. „Het sluiten van voorzieningen is niet de keuze van de biblio theek," zegt Schipper. „Wij heb ben alleen de opdracht gekregen om het afstoten van de bibliothe ken door te rekenen. De beslis sing over de toekomst van de fili alen kan alleen door de politiek worden genomen. Als bibliotheek kunnen we pas reageren als de politiek met concrete plannen komt. Vooruitlopend op zijn presentatie wil Schipper niets kwijl over de inhoud van het rapport. Naast Schipper studeren ook de Dienst Gemeentewerken en de afdeling financiën op het afstoten van de filiaien. Gemeentewerken bekijkt onder meer, welke functie de ge bouwen in de toekomst zouden kunnen krijgen. Vertegenwoordigers in de wijken gaan er echter van uit, dat zij in de toekomst hun bibliotheekvoor- zieningen moeten inleveren voor het Stadserf. De sluiting van het filiaal in Nieuwland is aan de orde geweest in een vergadering van het stedelijk projectteam „Wij zijn er niet gelukkig mee," zegt bestuurslid W.L, Elgers van bewo nersvereniging Wonen Leven in Nieuwland. „Sluiting is in te genspraak met de doelstellingen van het Beheerplan Nieuwland. In dat plan wordt juist uitgegaan van een uitbreiding van het aan tal voorzieningen in de wijk." Volgens Elgers gaat de concentra tie van de bibliotheek-activiteiten vooral ten koste van kinderen en ouderen. „Ik geloof nooit dat ou ders het goed vinden dat hun kin deren boeken gaan halen op het Stadserf. En oudere wijkbewo ners zijn daar in veel gevallen niet toe in staat. Juist deze groe pen maken veelvuldig gebruik van de bibliotheek in Nieuw land." Ageren Het bestuurslid uit Nieuwland kondigt aan, dat de wijk 'zeer zwaar zal gaan ageren' tegen een eventuele sluiting. In Oost gaat men zich ook op de situatie beramen, al lijkt een eventuele sluiting van de biblio theek in deze wijk minder gevoe lig te liggen. Het filiaal aan de Lorentzlaan is klein en het grootste deel van de wijk ligt op loopafstand van de nieuw te bouwen bibliotheek op het Stadserf. Maassluis - De industriële bouw maatschappij Elementum wordt voor het einde van dit jaar opge doekt. Die verwachting wordt ge deeld door bondsbesluurders van de bouw- en houtbonden van CNV en FNV. De aandeelhouders van de fabrikant van betonele menten voor de bouwsector ver gaderen donderdag en vrijdag over de afwikkeling van de schaarse orderportefeuille. De fa briek in Maassluis wordt moge lijk opgekocht door een concur rent. Het personeel is vorige week in gelicht over de problemen bjj de bouwmaatschappij, die in de ja ren zestig groot werd met de bouw van duizenden flatwonin gen. Sinds het begin van de jaren tachtig kampt het bedrijf echter met een verminderde orderporte feuille. In 1984 verdwenen by een afslanking 150 van de 300 werk nemers. Drie reorganisaties later is de personeelsomvang onder tussen tot onder de honderd ge slonken. In afwachting van de aandeelhou dersvergadering wil directeur H. Heitman geen commentaar op de ontwikkelingen bij Elementum geven. De directie heeft het per soneel laten weten dat een bui tenstaander belangstelling heeft voor de produktiebjn. Mocht dit contact tot overname leiden, dan kan een massaal ontslag mogelijk worden voorkomen. Vlaardingen - De gemeente Schiedam zit financieel met de gebakken peren, aldus de Vlaar dingse wethouder John Rans- huijsen (Financiën). De buurge meente heeft een greep van een paar miljoen gulden in de kas moeten doen um de meerjarenbe groting sluitend te krijgen. Ranshuijsen wees er fijntjes op dat Schiedam nu zestig procent van zijn reserves heeft opgesou peerd, Hij houdt de situatie in de gaten sinds zijn Schiedamse col lega en partijgenoot Aad Wieg man verkondigde niet te begrij pen wat Vlaardingen met al die bezuinigingen bezielde. Ranshuijsen voorziet voor Schiedam ook nog eens flinke be zuinigingen als de reserves op zijn.Als Wiegman dan nog eens wil komen praten over een slui tende begroting, vindt hij hier een gewillig oor," aldus de Vlaar- dingse wethouder enigszins sar castisch. Ranshuijsen merkte een en ander in de gemeenteraad op bij de be handeling van de begroting. Bij die gelegenheid sprak hij tegen dat Vlaardingen tot de duurste gemeente in Nederland is gaan behoren. Als voorbeeld noemde hij de onroerend goed-belasting. „Die ligt hier vijftig gulden per woning lager dan gemiddeld in Nederland." Hij sprak ook tegen dat er in Vlaardingen op het gebied van het welzijn maar lukraak wordt bezuinigd. Volgens Ranshuijsen worden er zaken aangepakt, maar wordt er per saldo ook meer geld in die sector uitgegeven. De sluiting van het jongerencen trum Labyrint rechtvaardigde hij onder meer met de mededeling dat er sowieso de beoogde doel groep niet werd bereikt. Voor de popgroepen uit Labyrint wordt el ders oefenruimte gezocht. Schiedam - De ongelukkige ma nier waarop wethouder Chris Zij develd het bouwplan voor de ABC-winkel in de publiciteit heeft gebracht, kan wel eens gro te politieke gevolgen hebben, Mo gelijk komt zelfs de coalitie van PvdA, D66 en Groen Links op het spel te staan. Dit valt op te maken uit de be woordingen waarmee D66-fractie- leider Marcel Houtkamp de vori ge week in het Rotterdams Dag blad en Het Nieuwe Stadsblad ge publiceerde bouwtekeningen van tafel heeft geveegd. Hoewel Hout kamp niet met zoveel woorden zei de samenwerking met Zijdevelds PvdA te willen beëindigen, dreig de hij daar wel mee. „Deze teke ningen moeten van tafel. Anders is er een probleem," zei de demo craat gisteravond in de raadscom missie van D66-wethouder Adri Reijnhout. D66 heeft bij de college-onder handelingen vorig jaar nadrukke lijk laten vastleggen dat zij alleen akkoord kon gaan met een waren huis van Albert Heijn, Blokker en C&A in de Lange Kerkstraat, als dat complex inDasbaar is in de historische binnenstad. De teke ningen di'e vorige week in de krant stonden leken in de verste verte niet op wat de democraten zich bij 'inpasbaar' voorstellen. Maar de coalitiepartner van de PvdA is vooral kwaad omdat Zij develd zich niet heeft gehouden aan de afspraak dat de ABC-plan- Marcel Houtkamp; van tafel. Archieffoto nen eerst uitvoerig besproken zouden worden, voordat ze in de openbaarheid werden gebracht. Houtkamp: „In deze delicate kwestie kun je niet zomaar iets di rect van de tekentafel de wereld infloepen. Wij zullen dit ontwerp dan ook zeer kritisch bekijken. Het is zeker niet iets dat wij zo maar zullen laten passeren." Groen Links, de tweede partner van de PvdA, heeft in een serie schriftelijke vragen al eerder blijk gegeven van hetzelfde onge noegen. Groen Lmks maakt niet alleen bezwaar tegen de wijze van publicatie, de partij is tegen het héle ABC-project fel gekant. Sloop in de Lange Kerkstraat vindt Groen Links onverant woord: het warenhuis kan net zo goed worden gebouwd op de plek waar nu de Hema staat omdat die zaak binnen afzienbare tijd toch Monique de Jong: 'Iemand zei opeens: hé, het ruikt hier naar ha ringen bier.' Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Door Jan Booister Vlaardingen - Zeker, ze heeft wel vreemd staan te kijken van alles wat er mis ging bij de verkiezing miss-Westland. Maar ze weet voor zichzelf dat ze derde werd. Niet slecht voor zo'n kleintje. Monique de Jong, óók miss-Ha- ring Bier, meet 'slechts' 1,68 meter. Kwaliteitscentimeters, dat wel, maar toch te weinig voor een carrière als model En dat spijt haar zeer. De 22-jarige blonde Vlaardingse had graag vaker be keken willen worden, want dat vindt ze toch, mits het beroeps matig gebeurt, 'best leuk'. Niet als ze op straat nagefloten wordt of als er „hé, lekker stuk" naar haar geroepen wordt. Dat hoeft niet zo. Ze heeft zich kort geleden laten inschrijven bij een bureau voor kleine modellen en hoopt dat ze zo alsnog 'het vak' in kan. Veel er varing als model heeft de tegen woordig in Schiedam gehuisveste miss niet, Goed, ze deed mee aan de miss-verkiezing voor het Ha ring- Bierfeest, maar dat was het wel zo'n beetje. De enige ervaring als model deed ze op als 13-jarige en „het Haring- Bierfeest is niet echt voor mo dellen". Monique de Jong had overigens niet verwacht dat ze uit de twintig deelneemsters aan de plaatselijke schoonheidswed strijd als fraaiste tevoorschijn zou komen. Vervolgens verbaasde ze zich dat ze nu als Vlaardingse miss herkend worden. Monique: „Ik ga niet zo vaak uit, maar laatst was ik in een Rotter damse zaak en daar zei iemand aT.iter me opeens: hé, het ruikt hier naar haring en bier." Aruba De reis die ze won, vier dagen Parijs voor twee personen („Ik ga met mijn vriend"), hoopt ze bin nenkort te maken. Een reis naar Aruba liep ze kort geleden mis, aangezien een ander miss-West land werd. Monique werd bij die gelegenheid derde en verbaasde zich over de schamele prijs; een waardebon van honderd gulden. Zoals ze zich over meer zaken in de organisatie verbaasde, onder meer dat juist een aantal model len van de organisator in de prij zen viel Monique, die meedeed als miss- Poeldjjk, vindt het niet vervelend in een badpak voor allerlei man nen te lopen. „Dat is toch anders dan aan het strand. Dan loop ik ook heel anders dan bij verkiezin gen. Ja, ik vind het leuk om mooi te zijn voor anderen." De in Holy geboren Schiedamse hoopt dat binnenkort als model te kunnen zijn, want ze is werkloos. Vandaar haar inspanningen om in deze branche werk te vinden. Schiedam - De gemeente Schiedam heeft nog steeds te wei nig migranten in dienst. Hoewel het aantal ambtenaren van niet- Nederlandse afkomst de laatste jaren enigszins is gestegen, vin den verschillende politieke frac ties dat burgemeester en wethou ders de zaak voortvarender moe ten aanpakken. In 1987 werd afgesproken dat Schiedam zou streven naar een 'aantoonbare toename' van cultu rele minderheden op de gemeen telijke loonlijst. CDA, PvdA en Groen Lmks vragen zich af waar om aan die mo^e (destijds inge diend door Ba Leede) maar op beperkte suual uitvoering is gegeven. Want in maart 1990, on geveer iweeennalf jaar na dato. was slechts 2,8 procent van alle ambtenaren afkomst) a uit de cul turele minderheden. In het jaar dat de motie werd ingediend lag dat percentage op ongeveer 1,5. Het college heeft de beantwoor ding van deze vragen voor zich uitgeschoven. Gemeld wordt dat voor begin volgend jaar een nota zal verschijnen over de mogelijk heden, meer migranten in dienst te nemen. Ondertussen blijkt zich sinds de cember 1990 een verdere stijging te hebben voorgedaan. Gegevens van de Dienst Personeel Orga nisatie maken duidelijk dat in april dit jaar 3,9 procent van alle Schiedamse ambtenaren van bui tenlandse komaf was. In absolute aantallen ging het in april om 52 werknemers op een totaal van 1330. De meesten (16) waren in dienst bij de Openbare Nutsbedrijven, meestal als vuil nisman. Gemeentewerken nam de tweede plaats in met 8 migran ten, de politie telde op dat mo ment 7 werknemers van niet-Ne- derlandse herkomst. De rest was verspreid over de sociale dienst de bibliotheek, Gemeentelijk V' ningbeheer, de secretarie, onder wijs en Personeel Organisatie. Als migrant worde't in dit ver band aangemerkt mensen uit de Molukken, Suriname, de Antillen en landen rond de Middellandse Zee, zoals Turkije en Marokko. Diverse politieke fracties zijn ook ontevreden over de doorstroming van vrouwen naar hogere functies by de gemeente Schiedam. Ook over die vorm van emancipatie zijn in het verleden afspraken ge maakt. Veel raadsleden vragen zich nu af wat daar in de praktijk van is terecht gekomen. Maassluis - Uit de hellingloods van de scheepswerf De Haas in Maassluis is een hogedrukreini- ger gestolen. De waarde ervan is 3500 gulden. Maassluis - De verkeersbriga- diers bij de Uiverlaan en bij het fietspad langs de Westlandseweg te Maassluis klagen steen en been over het gedrag van vooral brom fietsers. Die negeren stoptekens wat gevaarlijke situaties oplevert. De politie heeft besloten de ko mende tijd een en ander extra ai de gaten te houden. Schiedam - Vijf paar motorlaar- zen, in plaats van een radiocasset- tespeler, vormden de buit bij een autokraak in de Korte Kerkstraat te Schiedam. Op twee andere plaatsen werden wel de radio's ge stolen. In Maassluis is aan de Nareis straat ook een autoradio ont vreemd. Vlaardingen - Een onbekend ge bleven persoon heeft vannacht rond kwart voor drie een fiets ge bruikt om een ruit in te gooien. De ruit zat voor de etalage van een fietsenzaak aan de Reiger- laan te Vlaardingen. Er werd ver volgens een mountain-bike van 1325 gulden gestolen. Schiedam - De wees dat door lan gere openingstijden het aantal overvallen op winkels zal toene men, is ongegrond. Omdat er tot later op de avond publiek op straat loopt, zullen er eerder min der overvallen plaatsvinden. Dat zeggen burgemeester en wethou ders van Schiedam in antwoord op vragen van het CDA. In dezelfde beantwoording weer leggen B en W de bewering van de christen-democraten dat het aan tal overvallen op met name win kels 'schrikbarend' is toegeno men. Citerend uit politiecijfers, zegt het college dat vorig jaar 11 overvallen plaatsvonden en dit jaar tot emd oktober 15. Winkels waren slechts „een enkele maal" het doelwit, de meeste overvallen werden gepleegd op banken, ver der op een uitzendbureau, een reisbureau en een wedkantoor. Overigens wil dat niet zeggen dat de gemeente Schiedam zich neer legt bij deze cijfers. Vorige maand is met de politie uit omliggende steden overleg gestart om het overvalprobleem in regionaal ver band aan te pakken. Aanleiding voor het CDA om vra gen te stellen is de verruiming van de openingstijden van win kels. Vanaf 1 november mogen Schiedamse middenstanders hun zaak 's avonds om zeven uur slui ten in plaats van om zes uur. Schiedam - Wil het experiment met wijk- en buurtbeheer in de Goeman Borgesiusstraat en om geving slagen, dan zullen diverse bewoners genoegen moeten ne men met een kleinere tuin dan ze nu hebben. tuinen die de ge meente Schiedam wil aanleggen op de gazons tussen de flats, moe ten allemaal even groot worden: 5 meter breed en 15 meterlang. Buurtbewoners die in het verle den - met instemming van de ge meente - meer vierkante meters tuin hebben aangelegd, zullen een deel van die oppervlakte \oeten inleveren. Zij krijgen arvoor een schadevergoeding. A idee achter het project is dat ae gemeente de bewoners meer verantwoordelijkheid wil geven voor het beheer van hun eigen omgeving. Maar dan moet ereern iets veranderen aan de huidige» onoverzichtelijke situatie. Som mige huurders van de beneden woningen hebben een grote, keu rig onderhouden tuin, anderen la ten hun tuin verwilderen en weef anderen hebben helemaal gr*n' tuin. Een enquête onder buir woners toont aan dat 70 proceni uitgifte van tuinen een vindt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1