Waterweg 13 Nota voor vals brandalarm Brand verwoest razendsnel oude school Ook politie Schiedam krijgt hulpagenten Door storm uit de koers Sombere toekomst sociale werkplaats Hans Bakker herkozen als fractieleider PvdA Geld voor Eigen Werk Milieufederatie maakt bezwaar tegen baggerstort Hofplein-leiding toch ondergronds Veel brandmeldingen blijken loosalarm Taxichauffeur beroofd Actie van start over incontinentie Commandant wil aantal onnodige uitrukken drastisch gaan beperken Bakker begrijpt opschudding rond ABC-tekeningen niet Bakkers bakken 8000 gulden bij elkaar voor Zonnebloem Vrouw valt in remmende bus Weer brand bij hondentrainers Babykleding van waslijn gestolen Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Je bent kléin en het waalt wat. Rare dingen kunnen er dan gebeuren. Neem dit lieve alkje. Schijnt zich normaliter in het ftoordpoolgebled op te houden, maar is Ietsje uit de koers geraakt. Helemaal naar Rotterdam komen waaien. En daar blijft het ook maar doorgaan met stormen. Rotterdam, een stad met allemaal auto's. Die heb je bij het vogeltje 'thuis' helemaal niet. Logisch, dat een ongeluk niet kan uitblijven. Het alkje waalt op de hoek van de Statenweg en de Bentinc- kiaan onder een wagen. Een Eend nog wel. Gelukkig hebben wonderlijke verhalen altijd een 'happy end'. De medewerkers van Vogelklas Karei Schot ontfermen zich over het alkje. Foto John de Pater Rotterdam - De Zuidhollandse Milieufederatie heeft bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen baggerstort door de gemeente Rotterdam en Rijks waterstaat in de Noordzee. Volgens de federatie zou het beleid erop gericht moeten zijn om de vervuiling bij de bron aan te pakken. De Wet Verontreiniging Zeewater maakt baggerstort in principe onmogelijk, maar gemeente en Rijkswa terstaat hebben hier met succes ontheffing op aan gevraagd. De komende 2,5 jaar wordt het verzamel de havenslib, volgens de federatie in totaal zo'n 15 miljoen ton, in het Rijnmondgebied en aanvaarrou- tes gebaggerd. Dit om de vaargeul op diepte te hou den. Een deel hiervan gaat naar de slufter op de Maasvlakte; het minder vervuilde restant moet in zeefLoswal Noord) worden gestort. Volgens de Milieufederatie betekent dit dat „hon derdduizenden kilo's zware metalen, duizenden ki lo's PAX'S en tientallen kilo's PCB's" in de Noordzee terecht komen. „Dat is veel meer dan het milieu kan verdragen," aldus de federatie, die met klem ver zoekt om een duidelijk plan van aanpak om de ver vuiling aan te pakken. „Weliswaar wordt in de ont- heffmgsaanvraag gerept over zo'n plan, maar dit krijgt geen inhoud. Wij vinden dat zo'n plan onder deel moet uitmaken van de aanvraag. Ontbreken er- ,van zou een reden kunnen zijn om geen goedkeu ring aan de stort te ver! enen." Rotterdam - De~oude zogeheten spuileiding onder het Hofplein werkte nog een beetje tegen, maar ver derging het perfect. Na een eerdere mislukte poging •en uitstel van de buis perfect doorheen. Logisch, want de te kleine lier van vorige week, bedoeld om de nieuwe leiding door de oude te trekken, was ver vangen door een veel zwaardere. Vanochtend vroeg om zeven uur was de klus geklaard. De spuileiding verbindt de Provenierssingel met de Westersingel. Rotterdam - Tachtig tot negentig procent van loos- alarmmeldingen aan de brandweer blijken afkom stig van automatische meldsystemen. De Neder landse brandweerkorpsen kregen in 1990 in totaal 64.000 meldingen binnen. In 24.000 gevallen was er geen sprake van brand. Dit blijkt uit de Statistiek der Branden 1990 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Voor Rotterdam zijn de percentages vergelijkbaar. In totaal waren er in 1990 bijna 6400 meldingen, In 2500 gevallen ging het om brand In tweeduizend op verzoeken om hulp en tweeduizend keer kwam de brandweer voor niets. In dit laatste cijfer zijn ook de gevallen van loos alarm opgenomen, die te goeder trouw zijn gedaan. Bij de brandweer van Rotterdam bestaat de indruk, dat het aantal foutieve meldingen door automaten op hetzelfde niveau als het landelij ke ligt. Het totaal aantal branden in Nederland kwam vorig jaar boven de veertigduizend, een stijging met twee duizend ten opzichte van het jaar daarvoor. De scha de steeg van 750 miljoen gulden in 1989 naar 1,23 miljard gulden in 1990. Een toename die vooral wordt veroorzaakt door een groter aantal branden in bedrijfsgebouwen. - Volgens mr. D. Koper van het CBS wordt het groot- bste deel van de totale schade veroorzaakt door een beperkt aantal grotere branden; „In 1990 ging het -om een honderdtal branden die te zamen een scha- debedrag opleverden van 800 miljoen gulden -Het zijn volgens hem vooral enkele grote incidenten ^jdie het doorgaans stabliele jaargemiddelde kunnen beïnvloeden: „De jaarschade komt meestal uit op f een bedrag tussen de acht negenhonderd miljoen ^gulden. Schommelingen treden op bij een zaak als destijds de brand in de in aanbouw zijnde Wairus-on- H 'derzeeër. Die veroorzaakte een schade van 250 mil joen gulden Huim een kwart van de branden in 1990 bleek te zijn aangestoken. Het CBS meldt tienduizend gevallen '-van brandstichting, in 1987 waren dat er nog vijfdui zend. Het aantal dodelijke slachtoffers bij brand daalde van 132 in 1989 naar 98 in 1990. Rotterdam - Een taxichauffeur is gisteren op de Oostmaaslaan in Rotterdam door twee mannen be- ïoofd. Tijdens een rit duwden ze plotseling een vuur wapen tegen het achterhoofd van de chauffeur en Pakten zijn portemonnee. Nadat ze de mobilofoon hadden vernield maakten de dieven zich uit de voe ten. Schiedam - De directeur van de Bedrijfsgemeenschap Schiemond, Wob van der Yeen, ziet de toekomst somber in. De BGS kan volgens hem steeds minder de doelstelling van een sociale werkplaats waarmaken. Van der Veens bedrijf moet door bezuinigingen bij het rijk vol gend jaar 8 ton inleveren. Boven dien verwacht de overheid van de sociale werkplaats dat die de prestatiedruk op het - groten deels gehandicapte - personeel verder opvoert. Doordat het rijk de subsidiekraan steeds verder dichtdraait en tege lijkertijd een efficiëntere be drijfsvoering verlangt, kan de BGS niet meer zoals vroeger iede re gehandicapte meteen een ar beidsplaats aanbieden. Er is een wachtlijst ingesteld. Daar staan nu al meer dan 30 mensen op, Daarnaast heeft Van der Veen de grootste moeite vacatures in de staf te vervullen. Sollicitanten voor leidinggevende functies ha ken af zodra zij horen wat zij bij de BGS gaan verdienen. „Kader is gewoon niet te krijgen voor het salaris dat wij bieden," aldus de BGS-directeur. Om die reden zoekt het bedrijf al jaren vergeefs naar een adjunct-directeur. Als Van der Veen afwezig is door ziek te of vakantie, is er niemand om hem te vervangen. Opbrengst De sociale werkvoorziening be gint zijn karakter te verliezen, waarschuwde Van der Veen giste ren in de raadscommissie voor Al gemene en Economische Zaken. Het rijk wil eisen gaan stellen aan de opbrengst per man, een voor nemen dat volgens de BGS-direc- teur, maar ook volgens burge meester Reinier Scheeres „op ui terst gespannen voet staat met het principe van de sociale werk gelegenheid." Gehandicapten presteren nu eenmaal minder dan werknemers in gewone be drijven en hun werk mag ook niet op dezelfde wijze worden beoor deeld. Met die nieuwe verplichting zal de BGS,heel creatief moeten om gaan," aldus Van der Veen. Hjj sloot zelfs niet uit dat hij „creatief moet gaan boekhouden" om de prestaties van zijn personeel aan de normen te laten voldoen. In de raadscommissie werd de suggestie gedaan het bedrijf aan de Van Berckenrodestraat net als het Openbare Nutsbedrijf Schiedam eerder dit jaar te ver zelfstandigen. Wanneer de BGS een NV zou worden, zou het in ie der geval hogere salarissen kun nen bieden aan leidinggevend personeel en op die manier kun nen proberen, betere bedrijfsre sultaten te halen. Schiedam - In Schiedam en om geving is een actie gestart om in continentie bespreekbaar te ma ken. De Landelijke Vereniging van Incontinenten (LVX) heeft hiervoor onder meer de medische hulpverleners in dit gebied bena derd. Daartoe worden gerekend de urologen, incontinentiever- pleegkundigen, huisartsen, wijk verpleging en apotheken. Hen is gevraagd mee te werken aan een 'incontinentiespreekuur'. Incontinentie - het niet kunnen ophouden van de urine - komt in meer en minder sterke mate bij één op de twintig mensen voor. Slechts dertig procent van hen stapt naar de arts voor hulp. Er zijn behandelmethoden. De LVI wil het probleem van de incontinentie niet alleen buiten de spreekkamer bespreekbaar maken, maar ook daarbinnen. Verder wil men de incontinenten aansporen sneller hulp te vragen. Vlaardingen - De Vlaardingse brand veer overweegt rekenin gen te gaan versturen als er is uitg^ rukt voor een vals alarm. Daarmee moet het aantal malen da. onnodig op pad wordt ge gaan, worden teruggedrongen. Jaarlijks wordt er zo'n tweehon derd keer voor een loos alarm uit gerukt. Brandweercommandant ing. J.W. van Es vindt dat rijkelijk veel. Ook al komen die meldin gen meestentijds van bedrijven, ziekenhuizen, verpleeginrichtin gen en dergelijke. Van Es; „Wij reageren snel bij die automati sche brandmeldingen. Uiteraard. Maar er blijkt ook vaak nalatig heid in het spel. Een broodrooster waar niet goed naar wordt omge keken en waar rook uit komt geeft al een alarm bij ons." De politie berekent de kosten voor een uitruk 'al gauw' op 700 a 800 gulden. Dat is all-m. Ook als de loonkosten worden afgetrok ken - de brandweermensen zijn immers toch beschikbaar - blijven de kosten hoog, want vaak moet er vervanging komen als stand-by voor hulp elders. De brandweer rukte overigens vo rig jaar iets meer dan 850 maal uit en dat is bijna 300 keer meer dan in het jaar daarvoor. De drasti sche stijging is te verklaren door de schademeldingen na de diver se stormen die er dat jaar waren. Dit jaar zal het aantal uitrakken lager zijn. Gerekend wordt op een aantal van 650 „Het normale ge middelde," aldus Van Es, „ïstwee a drie uitrukken per dag." Een brand heeft gisteravond in een mum van tijd het voormalige ontmoetingscentrum en vroegere schoolgebouw aan de Florls de Vijfdelaante Vlaardingen grotendeels vernield. Noggeen tien minuten had het vuur nodig om het grootste deel van de houten opstal len met de grond gel ijk te maken. De politie sluit brandstichting niet uit en heeft de recherche ingezet voor een onderzoek. Het vuur, dat vrijwel overal In het gebouw woedde, werd aangewakkerd door de wind. Dat zorgde voor een vonkenregen en een dusdanige rookontwikkeling dat de Floris de Vijfdelaan en de Marathonweg voor het verkeer werden afgesloten. Foto rmi Dijkstra Schiedam - De raadsleden van de PvdA hebben Hans Bakker op nieuw benoemd tot hun fractie voorzitter in de gemeenteraad. Bakker, die in de afgelopen maanden fel werd bekritiseerd voor zijn rol in de 'affaire-Van Kleef, is met unanieme stemmen herkozen. Met name de raadsle den Gé Brouwer en Cor Huijken plaatsten in de afgelopen zomer twijfels bij de wijze, waarop Bak ker de omstreden wethouder in het vooijaar tegemoet is getre den. Brouwer en Huijken waren gepi keerd over het feit, dat Bakker zonder voorkennis van zijn frac tie in een persoonlijke brief aan Van Kleef heeft gespeculeerd op diens aftreden. Bakker zette Van Kleef onder druk omdat de wet houder van Sociale Vernieuwing te weinig vorderingen zou heb ben gemaakt bij het ontwikkelen van dit beleid. Uiteindelijk stelde een PvdA- commissie een onderzoek in naar het functioneren van Van Kleef. Het resultaat was dat de omstre den wethouder zijn portefeuille sociale vernieuwing moest inleve ren bij zijn collega Chns Zijde veld. Van Kleef behield zijn ver antwoordelijkheid voor onderwijs en de sociale dienst. Als gevolg van zijn voortdurende ziekte heeft hij de taken van zijn uitge klede portefeuille echter nog steeds niet opgepakt. „We hebben nu een dikke streep onder deze zaak gezet," zegt Hans Bakker. „Het is duidelijk dat deze zaak niet gunstig is geweest voor onze positie. Gelukkig is de zaak door de onderzoekscommissie met kousevoeten aangepakt. Toch was het in eerste instantie een zaak met veel persoonlijke kanten. De zaak heeft geen in vloed op de toekomstige opstel ling van de fractie in de richting van het college." Toekomst Bakkers opposant Gé Brouwer bevestigt dat de gelederen in de PvdA-fractie zich weer hebben gesloten. „We hebben een streep gezet onder de discussie over de positie van de fractievoorzitter. Misschien kunnen we de toe komst weer eensgezind tegemoet gaan," zegt Brouwer, die deze zo mer werd genoemd als opvolger van Bakker. „Ik had geen zin in de functie," zegt Brouwer, „Bij veranderingen moet je ook be denken of ze zinnig zijn. Mis schien is dit nog wel de beste op lossing." In het komende jaar wil Bakker de zelfbewuste houding tegen over het college volhouden. „Als fractie lopen we niet aan de lei band van het college. We zullen duidelijk laten weten hoe wij te gen de voorstellen van het college aankijken." Over zijn huidige verhouding met wethouder Van Kleef zegt Bakker het volgende; „Hij is nog steeds ziek, Daarom willen wij hem op dit moment niet lastig vallen." Schiedam - PvdA-fraetievoorzit- ter Hans Bakker begrijpt mets van de commotie die is ontstaan rond de publicatie van bouwteke ningen van het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Ver schillende fracties in de gemeen teraad (D66, Groen Links en CDA) hebben zich er aan geërgerd dat de tekeningen in twee kranten stonden afgedrukt, terwijl de raadsleden zelf nog van niets wis ten. Zij vinden dat wethouder Chris Zijdeveld de zaak wel wat voorzichtiger had kunnen aan pakken en eerst overleg met hen had moeten plegen. Bakker vindt die bezwaren vergezocht. Vooral de dreigende taal van D66- fractievoorzitter Marcel Hout kamp is de PvdA'er in het ver keerde keelgat geschoten. Hout kamp zei deze week dat de teke ningen van tafel moesten, omdat er anders 'een probleem' zou ont staan. Uit overleg met Houtkamp heeft Bakker begrepen dat de D66-voorman met die woorden niet zinspeelde op een eventuele breuk in de samenwerking met de PvdA. Hij noemt de affaire dan ook 'een storm in een glas water'. Bakker houdt in de eerste piaats ABC (Ahold, Blokker en C&A) verantwoordelijk voor de publica tie. „En het staat een particulier vrij, tekeningen in de krant te la ten zetten." De bezwaren van de raad ontgaan Bakker ten enen male. „De openbare discussie waar zij om vragen komt er toch? Dat gebeurt gewoon in de eerst volgende vergadering van Zijde- velds commissie, in december," Alternatieven voor publicatie ziet Bakker trouwens niet. „Behalve de zaak in het geniep bespreken. En daar heb ik geen voorkeur voor." Volgens Bakker kan de verontwaardiging niets te maken hebben met de afkeuring die sommige raadsleden een paar maanden geleden uitten over het ABC*ontwerp. Zij kregen dat des tijds na afloop van een vergade ring onder ogen in de kamer van directeur Gemeentewerken Harm de Block. De tekeningen die daar aan de muur hingen wa ren voorlopige versies, zegt Hans Bakker. Ze mogen dan ook niet vergeleken worden met het ont werp dat onlangs in de krant stond, al zeggen sommigen dat de tekeningen van toen nauwelijks verschillen van de huidige. Schiedam - Om de onderbezet ting van het korps op te vangen, wil de Schiedamse politie midden volgend jaar ongeveer tien hulp agenten aanstellen. De surveil lanten, zoals de nieuwkomers in politiejargon zijn gedoopt, zullen voornamelijk worden ingezet in het centrum en in Schiedam- Noord. In die twee wijken zijn de gevoelens van onveiligheid onder de bevolking het grootst. Schiedam overweegt, zoals ook onder meer Vlaardingen van plan is, de surveillanten een min of meer volwaardige politiestatus te geven. De huloagpntpn k ril gen opsporingsbevoegdheid en een uniform, maar geen pistool en ook met hetzelfde salaris als hun collega's die de politieschool heb ben doorlopen. Zowel de korpsleiding als Schiedams burgemeester Reinier Scheeres hebben hoge verwach tingen van het experiment. „Op die manier kunnen de gaten wor den gedicht worden die vallen door het huidige gebrek aan man kracht," aldus Scheeres. De Schiedamse politie heeft grote moeite de vacatures in de surveil lancedienst met geschoolde agen ten od te vullen. Ook de politiek vindt het hoog tijd wordt dat er iets wordt gedaan om de criminaliteit in te dammen. In de raadscommissie voor Alge mene Zaken heeft vooral Marcel Houtkamp (D66) gepleit voor meer veiligheid op straat. Hout kamp is verontrust over het grote aantal auto-inbraken en fietsen diefstallen Hij heeft het gevoel dat ook geweldpleging hand over hand toeneemt „Onlangs is in Schiedam-Noord een fietser door een groep jonge ren zomaar in elkaar geslagen. Ei genlijk onbestaanbaar dat zoiets m onze stad gebeurt. Ik begrijp mensen die zeggen dat ze na acht uur 's avonds de deur niet meer uitgaan. Ik kan altijd de honkbal knuppel er nog bijhalen, maar van ouderen kun je dat natuurlijk niet verwachten." Ook burge meester Scheeres zegt af en toe moedeloos te worden van de cri minaliteit in de stad. Hoofdinspecteur Cees Buijnink ontkende niet dat de situatie ern stig is. Maar hij bestreed dat het elke dag erger wordt. Ten opzich te van de laatste twee jaar is de ge registreerde criminaliteit in 1990 licht gedaald, toont het jaarver slag van de politie aan. Burgemeester Scheeres: ga ten dichten Archieffoto Echte bakkers uit Vlaardingen, Schiedam en Maas sluis hebben hun steentje bijge dragen aan de bedden-actie van Nationale Vereniging de Zonne bloem. Voor de landelijke actie, die ongeveer 50.000 gulden ople verde, werd door de Stichting Echte Bakkersgilde een speciaal brood ontwikkeld en onder de naam 'zonnestoet' toegevoegd aan het assortiment van de bij de stichting aangesloten bakkerijen. Van elke verkochte zonnestoet werd 20 cent afgedragen aan de Zonnebloem. De actie, die 3 juni van start ging en 28 oktober werd afgesloten, bleek een groot succes want de Zonnebloem kon maar liefst 50 compleet uitgeruste, verrijdbare bedden aanschaffen. Ook de bak kers in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hadden over de ver koop van de zonnestoet niet te klagen en bereikten met de ver koop van de actie-broden een ge zamenlijke opbrengst van 7,000 gulden. Vlaardingen - Een 55-jarige vrouw uit Vlaardingen is gisteren tegen één uur 's middags dusda nig in een RET-bus ten val geko men dat zij voor behandeling moest worden overgebracht naar het Holy-ziekenhuis, De vrouw viel toen de buschauffeur remde. Een en ander gebeurde in de Van der Driftstraat te ^Taaldingen, Schiedam - Het clubhuis van de vereniging van hondenbezitters, gelegen aan de Parallelweg in de nabijheid van Rijksweg 20, is vannacht verder afgebrand. Een automobilist op de rijksweg zag tussen de afslag Schiedam en het Giessenplein als eerste het vuur en meldde de politie 'vlammetjes' te zien in de berm. Onderzoek leerde dat het trai ningscentrum in de brand ^tord. Een aantal maanden geleden was er ook al brand. By het blussen ontstond nogal wat rookontwik keling, maar dat heeft het verkeer op Rijksweg 20 niet gehinderd. Schiedam - Van het balkon van een woning aan de Schapenlaan te Schiedam is gistermorgen ba by- en sportkleding gestolen. De was hing aan de lijn te drogen, Uit een kelderbox aan de Willem Pijperstraat is eerder handge reedschap weggehaald, En in het volkstuinencomplex Vijfsluizen is op twee plaatsen apparatuur ge stolen. Elders in Schiedam zijn op drie plaatsen auto's opengebroken. Dat gebeurde aan de Lange Kerk straat, de Buitenhavenweg en de Van Smaleveltstraat, Schiedam - De stichting Eigen Werk krijgt mogelijk toch geld van de gemeente Schiedam om een deel van de inventaris, die door diefstal is verdwenen, te ver vangen. Bij de stichting aan de Overschiesestraat werd het afge lopen half jaar drie keer ingebro ken. Daarbij werd voor ongeveer 32.000 gulden gestolen. De gemeente wil in eerste instan tie een deel van de geleden scha de vergoeden. Daarna zal apart worden gesproken over de aan schaf van een inbraakbeveiliging. Eigen Werk heeft zo'n installatie nooit gehad, omdat de gemeente lijke subsidie van 37.000 gulden per jaar net genoeg is om de huur, de energierekening en de gereed schappen te betalen. Ook een in braakverzekering kon de stich ting, die lessen in handvaardig heid geeft aan vutters, werklozen, WAO'ers en uitkeringsgerechtig den, zich tot nu toe niet veroorlo ven. De gemeente heeft zich pas na enige aarzeling bereid verklaard, Eigen Werk financieel te hulp te komen. „Het is toch in zekere zin een vorm van subsidie op dief stal," aldus een ambtenaar. Steun heeft Eigen Werk ook ge kregen van de Schiedamse onder nemer George Toth. Kort na de laatste inbraak hielp Toth de stichting aan wat geld en materi alen. Toth speelt zelfs met de ge dachte, de stichting te adopteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1