9 Hydro Agri staakt voor nieuwe CAO Lange rij voor kermis in Dubbelde Palmboom Spoorwegpolitie moet kiezen door fors tekort aan mensen H Rotterdamse chirurgen naar Uganda 'De veiligheid van personeel en treinreizigers heeft de hoogste prioriteit' m CDA-commissie: raadslid niet zomaar royeren Vrouw botst tegen hondje Ongeluk na ruzie in auto WV-geschenkbon als alternatief kerstpakket Glimlach voor studentenactie Schiedamse politie lost vijftig inbraken op Autobusje over de kop Beroofd na klap op hoofd i Feest bij balie voor 'starters' Smeetsland vrijdag open Gewond bij oversteken Rotterdams Dagblad Maandag 11 november 1991 SZ SN I Dordrecht - Er is geen reden om het Dordtse CDA-ge- I meenterasdslid mevrouw A. Bakker-Osinga te roy- I eren. ïn plaats daarvan zou het fractiebestuur van het Dordtse CDA maar eens een gesprek met haar moeten I voeren. Dat heeft een commissie van drie hoogge plaatste CDA'ers in een vertrouwelijjk advies laten I weten. Nu fractievoorzitter drs. G. Veldhuijzen dit ad vies tot twee maal toe naast zich neer heeft gelegd, heeft de groep die Bakker steunt gemeend het ver trouwelijk advies openbaar te moeten maken. Vorig jaar omstreeks deze tijd kwam Bakke r in op spraak. Haar negen fractiegenoten verweten haar so listisch optreden en bovendien zou ze veel verstek la ten gaan op vergaderingen en partijbijeenkomsten. Het meningsverschil liep zo hoog op, dat ze begin ja nuari van dit jaar buiten de fractie werd gezet. Bakker weigerde evenwel haar raadszetel op te geven, omdat ze van m ening was dat er 'oneerlij ke spelletjes werden I gespeeld'. In een ledenvergadering in februari kreeg ze de steun van ruim eenderde van de Dordtse CDA-le- den. Zij tekende beroep aan tegen het besluit bij het CDA- partijbestuur. Een commissie van oud-minister P.de Geus, oud-Eersle-Kamerlid P. Maris en oud-gedepu teerde T. Huberts-Fokkelman vond ook dat de Dordt se fractie te ver was doorgedraafd en dat er eerst maar eens een gesprek moest plaatsvinden tussen Bakker en het fractiebestuur. „Dat advies stamt al uit septem ber. is in oktober nog eens herhaald, maar Veldhijzen heeft nog steeds geen stappen gezet," laat een woord voerder van de pro-Bakker groep weten. „Blijkbaar durft hij zo'n gesprek niet aan." Veldhuijzen zelf wil geen commentaar geven. „Het advies van de commissie is vertrouwelijk en ik wil me daar aan houden." Schiedam - Een Schiedammer heeft het zaterdag avond op de Burgemeester van Haarenlaan aan de stok gehad meteen automobiliste die tegen zijn hond je was aangereden. De vrouw was netjes gestopt om te kijken of het dier wat mankeerde, maar werd daarop, aldus getuigen, beetgepakt door de man. Uiteindelijk is de VTouwermet onbekende bestemming vandoor gegaan en de man meegenomen naar het bureau. Maassluis - Ruzie in de auto heeft zaterdag in Maas sluis geleid tot een. auto-ongeluk. Op de Merellaan kreeg de bestuurder van een auto onenigheid met de naast hem zittende vriendin, die op een gegeven mo ment de contactsleutel uit het slot haalde. De auto werd hierdoor onbestuurbaar en belandde in de bos jes. De man kreegeen proces-verbaal en een rijverbod omdat hij te veel alcohol in zijn bloed had. Rotterdam - Het bedrijileven maakt steeds meer ge bruik yan de VVV-geschenkbon als relatiegeschenk of alternatief kerstgeschenk. „Dit is nu al merkbaar zegt Léon Bouwman van de VW-Rotterdam. „Vorig jaar bedroeg de omzet van de WV-geschenkbonnen landelijk ruim 86 miljoen gulden, waarvan voor 7 mil joen werd afgenomen in Rotterdam. „Op basis van voorzichtige schattingen, zal in 1991 de omzet met on geveer tien procent toenemen. Deze opgaande lijn is nu al te bespeuren ,hoewelde 'piek1 in de verkoop inde decembermaand zal liggen." De patiënten op de afdeling Orthopedie van het acedemisch zie kenhuis Dijkzigt konden wel een glimlach opbrengen voor de lu dieke actie van studentenvereniging Hebbutlewus van studen ten van de Erasmus universiteit. Zaterdagochtend kwamen zij gewapend met muziekinstrumenten en spelletjes de afdeling op om de patiënten te vermaken. Voor het personeel hadden zij bloemen meegenomen. Foto PmRas/cor vos Schiedam - Met de aanhouding van vier mannen en een vrouw heeftde Schiedamse politie in de afgelopen week ongeveer vijftig diefstallen en inbraken opge lost. De verdachten worden verantwoordelijk gehou den voor autodiefstal, autokraak en bedrijfsinbraken in het hele Rijnmondgebied. De zaak kwam aan het rollen toen Rotterdamse agen ten op 25 oktober een in Schiedam gestolen wagen lie ten stoppen. De bestuurder werd overgebracht naar het politiebureau in Schiedam, waar hij een grootaan- tal delicten bekende. Met zijn vier kompanen wordt de verdachte onder meer verantwoordelijk gehouden voor het stelen van 24 auto's met een totale waarde van honderdveertig duizend gulden. De politie heeft vijf van de gestolen auto's teruggevonden. De overige negentien zijn ver kocht of gesloopt. Bij diverse inbraken maakten de verdachten spullen met een waarde van ruim 20.000 gulden buit. Ook zijn er auto-onderdelen met een totale waarde van 8000 gulden weggenomen. In totaal bedroeg de buit 250.000 gulden. Naast een 23-jarige Schiedammer bestond de inbre kersbende uit drie 24-jarige Rotterdammers en een 23-jarige Rotterdamse. In afwachting van de recht zaak zijn twee verdachten in voorarrest geplaatst. Rotterdam - Het plastisch chirur gisch team van Interplast Hol land is gisteren uiteindelijk van uit Rotterdam naar Uganda ver trokken. Daar wachten zo'n vijf tienhonderd patiënten. Het gaat vooral om kinderen met onder meer derdegraads brandwonden en tumoren als gevolg van tro pische ziekten. Yvonne Nesselaar, die naast haar werk voor Interplast op de afde ling plastische chirurgie van het Ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam werkt: „Wij weten nog niet precies waar wij in Uganda mee worden geconfronteerd. Vast staat dat gedurende onze drie we ken tellende missie ons Inter- plast-team zo'n honderdvijftig operaties kan uitvoeren." De Stichting Interplast werd twintig jaar geleden in de Ver enigde Staten opgericht als inter nationale hulporganisatie van plastische chirurgen. Sinds vorig jaar bestaat er ook een Neder landse tak, Interplast Holland. Veertig chirurgen zijn daarbij aangesloten. Zij, en de tientallen anesthesisten en operatie-assis tenten, doen alles belangeloos in hun vakantietijd. „Onze doelstelling is zoveel mo gelijk het gebruik van lichaams functies te hersteilen. En het weer toonbaar maken van zware verminkingen, zodat deze men sen weer een kans maken op een menswaardig bestaan," legt Yvonne Nesselaar uit. Vlaardingen - Het produktie- personeel van de kunstmest- fabriek Hydro Agri in Vlaar dingen is vanmorgen in sta king gegaan voor een betere CAO. Met vorkheftrucks, sho vels en pallets zijn de poorten geblokkeerd. De directie van het bedrijf is geïrriteerd doordat ook het kantoorpersoneel wordt gehinderd aan het werk te gaan. De ingang van het kan toorgebouw was vanmorgen met stapels pallets afgegren deld. De directie van Hydro Agri overweegt via een kort geding de blokkade op te hef fen. Het is nog niet zeker of dat vandaag al kan plaatsvin den of morgen. De directie heeft zich met een deel van de staf teruggetrokken in het Rotterdam Airport Hotel. De Industriebond FNV bestrijdt dat er sprake is van een blokkade. Mensen die zo nodig willen, kun nen wel naar binnen, aldus de bond. Kampeerbus In een kampeerbus bij de fabriek hebben zich volgens personeels- directeur JA. van Doorn inmid dels 202 van de 480 personeelsle den als werkwillige laten registre ren. Volgens bestuurster H. van der Hoeven van de Industriebond FNV heeft de directie hoger per soneel gedreigd dat zij bonussen zullen kwijtraken als zij in sta king gaan. Verder zou een aantal Kantoorper soneel van Hydro Agri m Vlaardingen moest van morgen de grootste moeite doen om aan het werkte kun nen: dooreei haag van pos en over een stapel pal lets. FotD ANP werkwilligen zich later als staker hebben ingeschreven. Hydro Agri biedt een structurele loonsverhoging van 2,5 procent per 1 juli en per 1 januari nog eens een half procent. Verder heeft het bedrijf een vorm van prestatiebe loning voorgesteld. De Industrie bond FNV eist een loonsverbete ring van 4 procent per 1 april en verbetering van de arbeidsom standigheden. De vakbond wil voorts afspraken maken over de compensatie van Ziektewetmaat regelen, arbeidsomstandigheden en wil betrokken worden bij be sprekingen over een milieuplan voor het bedrijf. Maar daarop is de directie volgens de bond nog niet ingegaan. Van der Hoeven: „De werkne mers hebben een salarisachter stand van 2 tot 10 procent ten op zichte van de andere industrie in dit gebied. Tot nog toe heeft de di rectie alleen wat voor het hogere personeel gedaan, met loonstij gingen van 5 tot 10 procent. Met de voorgestelde prestatiebelo ning zouden alleen de hardst wer kende werknemers er 1 tot 2 pro cent op vooruit gaan." Geen mogelijkheid Algemeen-directeur Vinke van Hydro Agri, onderdeel van de Noorse Norske Hydro, heeft van morgen gezegd dat er „geen mo gelijkheid is om verder aan de CAO-eisen var. de Industriebond FNV tegemoet te komen". Vorig jaar leed Hydro Agri een verhes van 16 miljoen gulden, dit jaar verwacht Vinke dat het ver lies op 15 miljoen gulden uitkomt. Door Canis Zijlmans Rotterdam - Al een half uur had de 61-jarige mevrouw Os uit Rot terdam-Zuid in de rij gestaan voor de kampeertent van waar zegster Rosa, die gisteren op de tentoonstelling 'Kom dat zien' in historisch museum De Dubbelde Palmboom in Delfshaven haar diensten aanbood. „Geef me uw linker hand maar," sprak de zwartharige waarzegster, die op haar stola een mysterieuze edel steen zo groot als een kippeëi droeg, in het schijnsel van een ro de lamp. „Die kleine knokkeltjes staan voor kracht en doorzet tingsvermogen. Maar u houdt zich te veel in toom. U kijkt als een kind de wereld in en weet te genieten van gewone dingen ais een vogeltje of een lekkere geur, maar u bent veel te verlegen. „Ja, inderdaad," beaamde mevrouw Os op verbaasde toon. De waar zegster: „Misschien moet u bin nenkort een operatie of behande ling ondergaan in een zieken huis." Maar ik voel me heel ge zond," antwoordde de vrouw. „Ja, dat kan," zei Rosa op haar beurt op geraffineerde toon, „maar ik zie het aan deze lijn. Als u iets krijgt, hoeft u in elk geval niet bang te zijn. Geen nood met uw sterke constitutie." Maar mevrouw Os ging toch een beetje ongerust de tent uit. „Dat van die verlegenheid klopte ook," zei ze tegen de kennissen, die haar ge rust probeerden te stellen. Grootmoeders tijd Ruim tweeduizend belangstellen den waren zondag naar De Dub belde Palmboom getogen om kennis te maken met de kermis uit grootmoeders tijd. Tot 16 fe bruari is daar een tentoonstelling te zien van kermisattracties op schaal en oude attributen als draaimolenpaarden, houten blok- beesten van de hobbelgeit en de Het ouderwetse 'kijkwerk'van de kermis was op de openingsdag van de tentoonstelling in De Dubbelde Palmboom ook te zien. Het zag er zwart van de 'boeren, burgers en buitenlui'. Foto Ruud prins/corvoa zwaan van de zweefmolen uit het begin van deze eeuw, die het mu seum heeft geleend van een aan de Nieuwe Binnenweg gevestigde bakker, die hem in de etalage had staan, Oude stijl 'De kermis-oude stijl' hoefde het nog niet te hebben van angstaan jagende toestellen, die een ieder die zich eraan overgeeft, tot de grenzen van z'n emotionele incas seringsvermogen drijven. Varié té, kwakzalvers en het tentoon stellen van mismaakten vormden de hoofdmoot van de attracties. Het museum probeerde hji de start van de tentoonstelling met succes die oude kermissfeer te doen herleven. Trappen raakten 'verstopt' en dienden als tribune. Elke plek met zicht op het gebeuren was be zet en reikhalzend vergaapte het publiek zich aan de boeienko- ning, jongleurs en theateracts. De kleintjes vooraan op do grond of op de nek van pa of ma. De Belgische kwakzalver Doctor Elisius Pomerus. volgens eigen zeggen afgestudeerd aan de uni versiteit van Leuven-richting Si mulatie, verkocht er zijn elixer, gemaakt van water en Spaanse vliegen met veel vlieguren. Het goedje kostte drie kwartjes per fles en een tweede kostte 'slechts' één gulden. Rotterdam - Een 23-jarige man is-, zaterdagavond in zijn Rotterdam? met een Volkswagen-bus over de^ kop geslagen. De man reed op de1® Pascalweg in de wijk Lombardij-? en in de richting van de Molen-" vliet toen hij zijn wagen in een boom boorde. Door de snelheid klapte de achterkant van de W- bus tegen een andere boom eiu* sloeg over de kop. Rotterdam Twee Rotterdam mers zijn in het weekeinde be*; roofd nadat zij een klap op het hoofd hadden gehad. Zaterdag-'" ochtend om half vier overkwam dat een bewoner van de Gerrit' Jan Mulderstraat in het Nieuwe Westen. Vlak voor zijn woning werd hij aangesproken door twee mannen. Ze wilden geld. Er ont stond een worsteling waarbij de Rotterdammer het onderspit' moest delven nadat hij meteen ij-" zeren staaf op het hoofd was ge-' slagen. Eén van de mannen haal de daarna snel de portemonnee met 1600 gulden uit de zak van het slachtoffer, terwijl de ander, de vrouw waarmee de Rotterdam mer was van haar handtas beroof-, de, Het tweetal rende weg in dè* richting van de Tidemanstraal Op de Oostendam in de wijk Bloemhof werd een 55-jange Rot terdammer zaterdagavond aange sproken door vier mannen in een witte personenauto. Terwyl één de weg vroeg, werd hij door een ander op het hoofd geslagen. Hij moest met een gat in het hoofd worden opgenomen m het Zui derziekenhuis. De vier mannen waren er toen al lang vandoor raet zijn portemonnee, waarin hon derd gulden zat. Rotterdam - De Ondernemersbalie in het Hulp- en Informatiecen trum (HIC) in de hal van de Rot terdamse bibliotheek ontvang morgen haar dertigduizendste bezoeker. Bij de Ondememersba- lie worden startende onderne mers in Rotterdam op weg gehol pen bij vragen van bedrijfshuis vesting, vergunningen, financie ring en andere gemeentelijke za ken. Rotterdam - De Rotterdamse wethouder J. van der Schalk (Volksgezondheid) opent aan staande vrijdag het psychogeri atrisch verpleeghuis Smeetsland aan de Pietersdijk 60 in Ussel- monde. Het verpleeghuis ver huist naar dit nieuwe onderko men, omdat het oude pand aan de Aristotelesstraat in Lombardijen met meer voldeed aan de moder- Rotterdam - Een 78-jarige Rotter dammer is gistermiddag gewond geraakt bij het oversteken van de. Zaagmolendrift (Oude Noorden). Hij werd rond kwart over twee ge-, schept door een 16-jarige brom fietser. Het slachtoffer is in het- ziekenhuis Dijkzigt opgenomen met een hersenschudding en een gebroken heup. Door Marcel Potters Rotterdam - Graag zou de spoor wegpolitie op wat kleinere sta tions willen surveilleren. In Dor drecht bijvoorbeeld, een station waar dagelijks toch heel wat men sen op- en overstappen. Maar daar een oogje in het zeil houden, zou ten koste gaan van de beveiliging van - om maar eens wat te noemen - het Centraal Sta tion in Rotterdam. „Datzelfde geldt voor de Haagse stations CS en Hollands Spoor," weet hoofd H.P.M, Yerwer van de spoorweg politie in district Zuid-West. „Als we op het ene station aangewezig zijn, zullen we het andere moeten laten schieten. We zijn gedwon gen om zulke keuzes te maken." Na de dood van een 32-jarige hoofdconducteur in station Har- lingen, neergestoken door een volgens een Leeuwarder rechter 'sterk verminderd toerekenings vatbare' zwartrijder, was de uit breiding van de Spoorwegpolitie één van de maatregelen die wer den afgedwongen om de onveilig heid in de treinen terug te drin gen. Die moet immers snel ter plekke zijn, mocht de nood aan de man komen. Mooi en aardig, op papier althans. Want, zo erkent Venver, van het feitelijke inzetten van extra per soneel is nog lang geen sprake. Integendeel: alleen in Rotterdam al worstelt de spoorwegpolitie met een groot tekort aan man kracht, dat ervoor zorgt dat deze instantie maar op zestig procent van zijn sterkte zit. Te weinig om bijvoorbeeld de beveiliging van het plaatselijke Centraal Station helemaal in eigen hand te hou den. Improviseren Het betekent dus improviseren geblazen voor Verwer, die steden als Den Haag, Tilburg, Gouda, Rotterdam en héél Zeeland onder zijn hoede heeft. En prioriteiten stellen: de veiligheid van de reizi gers en het personeel voorop, an dere zaken - zoals dus patrouille ren op kleinere stations - op ge paste afstand. Verwer; „Ik voorzie dat er een mo ment komt dat het weer rustig wordt in de treinen. We zullen ons dan wel moeten afvragen of dat komt omdat er beveiliging is, of dat het óók rustig zou blijven zon der die beveiliging." Tegenslagen kunnen echter roet in het eten gooien. Zo'n bezwaar schrift van onder andere het Groothandelsgebouw bijvoor beeld, dat het verplaatsen van Perron 0 naar de westzijde van het Rotterdamse Centraal Station ontoelaatbaar vindt. Op die ma nier krijg je een gedoogzone voor drugsgebruikers en alcoholisten, vinden de tegenstanders van de 'verhuizing' van de drugsopvang. ondanks het wakend oog van de politie in een speciaal postje bij het station. De situatie van nu, het in- en uit lopen van de CS-hal door zwervers en drugsgebruikers, blijft dus voorlopig voortbestaan. Lastig voor de door de spoorweg politie ingeschakelde security, die deze mensen telkens weer moet wegsturen, en lastig voor de reizigers die het rondhangen van de daklozen 'een onveilig gevoel' geven. Laakbaar Verwer, één van de mensen ach ter het project, zegt diplomatiek: „Iedereen is gebaat bij een goede oplossing van dit probleem. In dat kader vind ik het wat laakbaar als het Groothandelsgebouw zegt: verplaatsen van Perron 0 is pri ma, maar niet naar onze kant. Zo ken ik er nog wel een paar. Dan zou ik in de stoel van de NS kun nen gaan zitten en zeggen: jon gens, rauzen maar aan de voor kant van het station, weg daar." Met meevallers, zoals slechts hel constateren dat de veiligheid in de treinen weer wat toeneemt, dient eveneens voorzichtig te worden omgesprongen. Neem nu het voorbeeldige gedrag van de Feyenoord-supporters de laatste tijd, die het tonen van beelden van gesloopte treinstellen 's zon dags op televisie bijna doen ver geten. Pas na dit seizoen wil Verwer ech ter bekijken of het aantal spoor wegpolitiemensen in de treinen met supporters kan worden te ruggebracht. „Misschien," houdt hij een flinke slag om de arm, „als dan nog de indruk bestaat dat we niet meer dezelfde problemen hebben als een paar jaar gele den." Afgesproken is dat de Spoorweg politie dit seizoen 24.000 uur steekt in de begeleiding van de voetbalsupporters. Hoe en waar de mensen worden ingezet, vari eert van week tot week. Dat het gebrek aan personeel ook hierop een wissel trekt, bleek onlangs bij de wedstrijd Sparta-FC Den Haag. De spoorwegpolitie had die dag de handen vol aan andere 'trans porten', en kon het vervoeren van de Haagse supporters van Hol lands Spoor naar Schiedam er niet meer bij hebben. Ondanks brieven aan de burgemeesters van Rotterdam en Den Haag wei gerde de gemeentepolitie echter wat betreft de begeleiding bij te springen. De spoorwegpolitie besloot toen- de gok maar te wagen. Met een handjevol extra conducteurs wen, den de treinen met zo'n 115 FC' Den Haag-aanhangers naar Rot" terdam gebracht. Tot grote op luchting van alle betrokkenen ge beurde er niets. 'Als makke scha pen' lieten de Hagenaars zich ven voeren. „Wat we nu doen, is de ingeslagen weg steeds verder aflopen," stelt Verwer. „En in feite zou het zo simpel kunnen zijn. Hangen aie supporters aan de noodrem, staat de trein stil, en zien ze de wed' strijd niet. In werkelijkheid komt het erop neer dat de trein achter de supporterstrein tater moet ver* trekken, en weer voor vertraging zorgt bij de volgende. Heel de dienstregeling loopt in de wat- Zo'n daad heeft vaak een regiona le, zelfs landelijke invloed."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1