Waterweg 13 Referendum nooit samen met raadsverkiezingen Uitsluitend bezwaarschriften kunnen sanering gifwij k stoppen Wanneer gaat de baby kruipen? Nader beraad over Joodse begraafplaats Nieuw Perron Nul op oude plaats bij CS Fransman gewond door politiekogel Bejaarde Capellenaar van auto beroofd Bijscholing voor werkloze leraren Provincies tegen stoppen steun regionale omroepen 'Goede kanten aan opheffen Rotterdam1 Steun voor nieuw parkeerbeleid Computer met printer gestolen 'Echte kantoren bij NS-stations' Rotterdams Dagblad Vrijdag 15 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen iel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De drugsverslaafden rondom het Cen traal Station hebben een nieuw onderkomen. Aan de oostzijde van het station, daar waar ze allang weg hadden moeten zijn. „Ik ben mij ervan bewust dat dit als stoutigheid zal worden gekwalificeerd," er kent dominee J. Visser van de Pauluskerk, verantwoor delijk voor de opvang voor drugsverslaafden Perron Nul. In een bnef aan wethouder Henderson (Sociale Zaken) schrijft hij om drie redenen tot plaatsing van het nieuwe verblijf, pal naast het krak kemikkige oude Perron Nul, te hebben besloten. De hui dige portOHsabine is niet meer toereikend voor de grote stroom bezoekers, die dagelijks bij de opvang aankloppen. „Verder is het uitstel van de verhuizing van Perron Nul naar de westzijde van het Centraal Station gezien de winter lichtelijk rampzalig," meent Visser. Tenslot te neemt de nieuwe unit geen extra parkeerplaat sen in beslag en vormt het geen. obstakel voor voet gangers. De verhuizing van Perron Nul maakt deel uil van een groot project dat de overlast van rondhangende drugs- en alcoholverslaafden voor en in de CS-hal moet tegengaan. Het Groothandelsgebouw maakt echter bezwaar tegen de komst van 'n twee keer zo giote opvang voor drugsverslaafden voor zijn deur. Volgens Visser dwarsboomt de 'nieuwbouw' van PeiTon Nul de verdere gang van zaken niet. „Mijn ervaring is," klinkt het ietwat cynisch, „dat als er eerst toestemming moet worden gevraagd, we ruim anderhalfjaar verder zijn voordat eventu eel tc&plaatsing kan worden overgegaan. En de op- vangfs juist komende winter zo urgent." Wethouder Henderson noemt de huidige uitbrei ding van Perron Nul 'een praktische oplossing van dommee Visser'. „Hij zit met een probleem, da's ons bekend. De opvang staat op een verkeerde plek, is oud en versleten, maar Visser had inmid dels een nieuwe cabine besteld en heeft 'm nu ook neergezet. Het is niet anders." Het bezwaarschrift van het Groothandelsgebouw betekent een verdere vertraging van het project, zo erkent ook Henderson. „Hier houdt het even mee op," laat hij via zijn woordvoerster weten. „Het be tekent echter zeker niet dat we de plannen nu af blazen. We hebben het tenslotte niet zomaar be dacht" Rotterdam - Een 24-jarige Fransman is vannacht gewond geraakt aan de schouder nadat een politie man op hem had geschoten. Het slachtoffer was sa men met een andere man op de vlucht voor de poli tie, die beiden aan de Oldegaarde wilde aanhou den. Later bleek dat ze rondreden in een in Antwer pen gestolen auto. De politie besloot gericht op de vluchters te schie ten omdat ze niet op een waarschuwingsschot rea geerde en één van de mannen met een vuurwapen dreigde. De gewonde man kon later worden aange houden. De andere verdachte wist te ontvluchten, door met een spuitbusje gas in het gezicht van de agenten te spuiten. Er is geen vuurwapen gevon den. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de schietpartij. Capelle aan den üssel - Een 81-jarige Capellenaar is gisteravond laat op de Akkerwinde in zijn woon plaats door drie Rotterdammers overvallen en van zijn auto beroofd. De mannen duwden hem aan de kant en reden weg met zijn auto. Enige tijd later werd de wagen in Den Haag aangehouden. De vier inzittenden, Rotterdammers in de leeftijd van ne gentien tot dertig jaar, zijn aangehouden. Op de Akkerwinde zijn ook een stuk of tien auto's opengebroken. De recherche van de Capelse politie onderzoekt of mogelijk dezelfde daders hiervoor verantwoordelijk zijn. Rotterdam - Werkloze Surinamers en Antillianen, die de bevoegdheid hebben om leraar te worden, kunnen dit beroep in Rotterdam ook werkelijk gaan uitoefenen. Een aantal plaatselijke organisa ties start met een bijscholingsproject, dat geïnte resseerden moet klaarstomen voor hun taak. De stichting Krosbe rekent op honderd belangstellen den, waaruit na selectie vijftien deelnemers aan de cursus moeten voortkomen. Een belangrijk aspect is dat de cursisten na het be halen van een certificaat een baan van minimaal een jaar wordt gegarandeerd. De gemeente Rotter dam stelt zich hiervoor garanl. De cursus kent een theoretisch deel en een stage. Begin decembeT wor den een paar voorlichtingsdagen gehouden. De op leiding gaat in februari van start. Meer informatie bij de stichting Krosbe, telefoon nummer; (010) 4766011. Den Haag - De provincie-besturen zijn tegen het schrappen van de aanvullende bijdrage van het mi nisterie van WVC van jaarlijks 20 miljoen gulden voor de regionale omroepen. Minister D'Ancona heeft onlangs voorgesteld dat zij de jaarlijkse bij drage door verlaging van de omroepbijdrage wil te ruggeven aan de betalers. Daar tegenover zou de heffing van de provincies op de omroepbijdrage, nu nog gebonden aan een maximum van een tient je, moeten worden verhoogd. Volgens de provincies is een dergelijke vorm niet werkbaar. De provincie-besturen beschouwen de zorg voor de regionale omroepen als een taak van het rijk. Zij willen alleen op bepaalde voorwaarden meewerken aan een vorm van decentialisalie. Dominee Visser: 'Ver der uitstel van verhui zing Perron Nul (s ramp zalig.' Archieffoto Vlaardingen - Aan een eventueel referendum in Vlaardingen mo gen slechts personen van 18 jaar en ouder meedoen. Alhoewel de wet het in dergelijke gevallen mo gelijk maakt ook jongeren bij een volksraadpleging te betrekken, heeft de gemeente Vlaardingen daarvan afgezien, zo staat in de voorlopige Referendumverorde ning. Daarin staat ook dat de opkomst bij de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad een grote rol speelt bij de waag of de uitslag van een referendum geldig is. Want het principe is dat de helft van dat aantal kiezers het eens moet zijn bij een volksraadsple- ging. Dus als de opkomst bij de raadsverkiezingen 52 procent was, dan moet bij een referendum minimaal 26 procent van de stem men voor of tegen rijn. Ergo als de opkomst voor het referendum 28 procent is, maar de stemmen daarby nagenoeg allemaal eens luidend rijn, wordt de uitkomst van het referendum geldig ge acht. In de verordening is wel vastge legd dat een referendum nooit mag samenvallen met de verkie zingen voor een gemeenteraad. Wel met die voor een Tweede Ka mer of voor Provinciale Staten. De motivering is dat een nieuwe gemeenteraad niet belast moet worden met een erfenis uit een vorige periode. Bovendien moet zo voorkomen worden dat het on derwerp van de referendum de verkiezingen gaat overheersen. De uitkomst van een volksraad pleging is niet bindend voor de gemeenteraad. Maar in de veror dening is wel vastgelegd dat de burger ervan mag uitgaan dat de uitslag van het referendum wordt opgevolgd. De gemeenteraad zal zwaarwe gende argumenten moeten aan voeren om van de uitkomst af te wijken, aldus de verordening. vorming van een regional fe. stuur de daadkracht van de aan gesloten gemeenten op vitale ie- reinen als milieubeheer en de be strijding van criminalitiet. De Schiedamse burgemeester hoopt dan ook dat het jongste plan tot regionalisering niet zoals eerdere voorstellen voor nauwere be stuurlijke samenwerking in de prullenmand zal verdwijnen. Omdat bij het voorstel ook grens correcties in het vooruitzicht wor den gesteld ziet Scheeres voord, gen stad nog een onverwacht voordeel. Schiedam maakt dan kans de wijk Oud-Mathenesse, die in een grijs verleden aan Rot terdam verloren ging, weer aan zijn grondgebied toe te voegen. Zie verder pagina... Schiedam - Het plan om de ge meente Rotterdam op te heffen, de Rotterdamse deelgemeenten op te waarderen tot volwaardige gemeenten en een regionaal be stuur te vormen heeft volgens de Schiedamse burgemeester Rei- nier Scheeres veel goede kanten. Scheeres zou het toejuichen als Rotterdam als dominante factor zou verdwijnen. Voor de gemeen ten rond de Maasstad zou dan een evenwichtiger situatie ontstaan, denkt de Schiedamse burgemees ter. Hij ziet ook voordelen voor de burgers van Rotterdam. „Als de deelgemeenten tot bloei komen, zal dat de betrokkenheid van de bevolking bij het bestuur vergro ten." Volgens Scheeres vergroot de Door Care! van der Velden Maassluis - De gemeente Maas sluis en de provincie Zuid-Hol land trekken het nieuwste sane ringsplan voor de Steendijkpol- der in als de wijk massaal protest gaat aantekenen tegen het voor stel. Die toezegging deed wethou der Jan Storm (milieu) gister avond op een zeer druk bezochte informatie-avond voor de bewo ners van de grootste gifwijk van Nederland. De wethouder ging echter niet in op het voorstel uit de zaal om het saneringsplan tot inzet te maken van een enquête of een referendum. In het in september gepresenteer de voorstel van de provincie Zuid- Holland en de gemeente Maas sluis wordt voorgesteld de met giftig havenslib vervuilde wijk gedeeltelijk af te graven tot een diepte van 1,30 meter. Bij de ope ratie wordt 110.000 kuub giftige grond afgegraven. In het plan wordt dit afval aan de rand van de wijk opgeslagen in een vijftien meter heuvel. De gemeente Maassluis en de provincie Zuid-Holland geven aan dit plan de voorkeur boven het besluit, dat de toenmalige mi nister Nijpels in 1989 nam. Op ad vies van de Technische Commis sie Bodemsanering concludeerde hij, dat de risico's voor de volks gezondheid worden weggenomen als de tuinen zeventig centimeter schone grond krijgen. Het verschil in visie riep bij een bewoner de vraag op of de ge meente en het rijk zich baseren op van elkaar afwijkende onder zoeksrapporten. Daar is volgens Jan Storm geen sprake van. „De minister maakt alleen een andere afweging." Het nieuwe plan is wel gebaseerd op het budget van 38 miljoen gulden, dat de minister twee jaar geleden voor zijn sober der optie beschikbaar stelde. Steendijkpol- derbewoners overleggen met e kaar over de ant woorden van wethouder Storm (Mi lieu). De vraag is of ze veel bezwaar schriften te gen de gif heuvel moe ten gaan In dienen. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra „De Steendijkpolder is een zieke patiënt," reageerde wijkbewoner Sjaak Oostdijk op de plannen. „Normaal stel je dan alles in het werk om hem beter te maken. Maar hier wordt gezegd: 'hier is geld en zie er maar wat van te ma ken'. Dat doet pijn." Jan Storm erkende herhaaldelijk dat zijn voorstel niet de schoon heidsprijs verdient. „Maar dit is de enige manier om de impasse te doorbreken. We hadden ook te gen de minister kunnen zeggen dat zijn plan prima is. Dan had Maassluis 3,8 miljoen gulden moeten bijdragen in de kosten. Het nieuwe plan kost de gemeen te 10 of 11 miljoen gulden. Wij doen dit omdat er sprake is van ri sico's voor de volksgezondheid en milieu. Dit women naar onze overtuiging strrxs geminimali seerd." Op de informatie-avond werd niet duidelijk of de bewoners na acht jaar praten voor het ter tafel lig gende plan kiezen. Met vragen als 'wie taxeert mijn tuin,' 'welke maatregelen worden er genomen om de kinderen van het blootlig gende gif te houden' en 'kan het gif niet de wijk uit als we een paar miljoen verdienen aan de privati sering van de tennisbal', gaf een deel van de aanwezigen in ieder geval aan, dat het met de gemeen-1 te meedenkt. Twee jaar geleden werd op een andere vervuilde lokatie in de wijk een enquête onder de bewo ners gehouden. Storm gaf in zaal De Koningshof aan, dat hij in het geval van de baggerlokatie niet voor dit plan is te porren. „Ik ben een groot voorstander van refe renda, maar ik vind het niet juist om een meningspeiling te hou den over ethische zaken. Het gaat hier om het algemeen belang op lange termijn, fit hoor ook. opmer kingen dat we de boel maar moe ten laten rusten. Maar dit is wel de kans om een stuk psychische druk in de wyk weg te nemen." Door de weigering beperkt het cij fermateriaal zich nu tot de enquê te, die zeven verontruste bewo ners van de Steendijkpolder heb ben gehouden. 157 Van de roim duizend huishoudens in de wijk reageerden. Hiervan gaf 85 pro cent aan, dat het tegen de sane ring is gekant. Niet objectief Veel politici noemen het onder zoek niet objectief omdat de be woners in het enquête-formulier een 'verwerpelijke heuvel', en 'een onverkoopbare woning' in het vooruitzicht wordt gesteld. Vlaardingen - De laatste parkeer- voorstellen van burgemeester en wethouders voor de binnenstad krijgen, hier en daar morrend, in stemming van een meerderheid in de gemeenteraad. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscom missie voor Verkeer en Vervoer, waar de parkeemota werd bespro ken. De oppositiepartijen zijrml allemaal tegen de voorstellen, maar PvdA, CDA en D66 geven unaniem hun steun. In grote lijnen betekent dit dat het gemeentebestuur mag uit gaan van een jaarlijks tekort van 706.000 gulden op de parkeerga rages. Door aanpassing van de oorspronkelijke voorstellen daalt de opbrengst van het straatparke- ren echter met ruim 30.000 gul den per jaar naar 60.000 gulden. Straks kan lang geparkeerd wor den in de parkeergarages (Afrol en Joubertstraat) en op het te ver groten parkeerterrein aan de Dijksteeg (naast het stadhuis! voor twee gulden per dag of bij abonnement 300 gutden per jaar. Voor de Dijksteeg geldt deze re geling overigens niet op zaterdag en de koopavonden. Daar kost dan, net als altijd in de Haven straat, het lang parkeren het eers te uur twee en de overige uien één gulden. Elders in het centrum moet altijd-twee gulden per uur worden betaald. Bewoners van het centrum kunnen tegen gerin ge kosten een vergunning krijgen voor vrij parkeren op speciaal aangewezen plaatsen. VVD en SGP vinden de tarieven te hoog SP, Groen Links en Burgerbelan gen zien niets in het hele plan. Vlaardingen - Uit een bedrijfs pand aan de Produktiestraat te Vlaardingen is gisternacht tij dens een inbraak een p.c., een printer en software gestolen met een waarde van zo'n 10.000 gul den. Er werd een raam geforceerd om binnen te komen. Door Peter de Lange Schiedam - Met ongezouten kri tiek heeft de Schiedamse ge meenteraad gisteren het gebrek aan daadkracht van de rood-groe- ne coalitie (PvdA. D66 en Groen Links) aan de kaak gesteld, Maar de raad liet het bij een verbale veroordeling, zodat het college de confrontatie zonder kleerscheu ren doorstond. Burgemeester en wethouders hadden er geen en kele moeite mee het merendeel van de vijf amendementen en ne gen moties die werden ingediend te steunen. In de afzonderlijke raadscommis sies waren deze en vorige week al de nodige verwijten en kritische opmerkingen te horen geweest. Gisteren deed de raad, de coalitie partijen niet uitgezonderd, het tij dens de laatste ronde van de be grotingsdebatten nog eens dun netjes over. Alle fracties gaven blijk van ontstemming dat de be- stuursploeg die vorig jaar mei aantrad tot nu toe niet in staat is gebleken veel van zijn beloften waar te maken. De met veel tamtam aangekon digde sociale vernieuwing staat nog nauwelijks in de steigers, er ligt nog steeds geen milieube leidsplan, er is geen zicht op de ontwikkeling van de binnenstad en het Stadserf, de bouw van nieuwe buurthuizen ligt ver ach ter op schema en hetzelfde geldt voor de opvang van asielzoekers. Het CDA had er maar één woord voor: geklungel. De WD verge leek het college met 'een wagen op vierkante wielen'. PvdA-fractievoorzitter Hans Bak ker krijgt onderhand het gevoel dat hij als handelaar in illusies of Bea Oomens: baby. Archieffoto als onbewuste bedrieger te boek komt te staan. Het college beeft een papieren werkelijkheid ge schapen, concrete resultaten zijn nauwelijks aan te wijzen, betoog de Bakker. Bea Oomens (Groen Links) constateerde dat de vorig jaar geboren baby nog steeds niet vooruit kruipt. Marcel Houtkamp (D66) had het over 'faalfactoren'. Hij berustte in een lagere versnel ling, in de hoop dat er snel een aanwijsbare verbetering optreedt. Ontboezeming Het vertrouwen daarin werd aller wegen gesterkt door een emotio nele ontboezeming van wethou der Chris Zijdeveld, die de porte feuille Sociale Vernieuwing heeft overgenomen van zijn al een half jaar zieke collega Hans van Kleef. Zijdeveld beleed hartstochtelijk vernieuwingen te wilen doorvoe ren in een maatschappij waarin mensen een hond nemen uit ge brek aan liefde van hun mede mens. „Maar één man alleen kan dat niet." Hij rekent op medewer king van een nieuwe commissie en brede steun onder de bevol king. Wethouder Aad Wiegman beloof de zijn best te doen de vertra- gingsfactox van 50 tot 60 procent (wat wil zeggen dat de uitvoering van circa de helft van alle plan nen met minstens één jaar wordt vertraagd) omlaag te brengen. Ook Bart de Leede (Groen Links) verontschuldigde zich voor het trage tempo in de sectoren Wel zijn en Milieu. Tevreden was de raad met de toezegging van Zijde veld dat in december knopen wor den doorgehakt over het ABC-wa- renhuis aan de Lange Kerkstraat en het Passage-project en dat in januari gepraat wordt over het Stadserf. Dan kan ook worden be keken of op het Stadserf-budget geld overschiet voor de noodlij dende stadsvernieuwing. De raad bepaalde bij amende ment onder meer dat het Stede lijk Museum entreegeld gaat hef fen om opdrachten voor beelden de kunstenaars te betalen, dat on derhoud van openbaar groen niet meer als sluitpost wordt be schouwd en dat de stichting Ei gen Werk extra geld krijgt. Onderzoek Bij motie werd onder andere be slist dat er een onderzoek komt naar de mogelijkheid rotondes aan te leggen op drukke kruisin gen, dat het minima-beleid beter moet worden geregeld, dat er nu snel extra opvang voor asielzoe kers moet komen en dat er jaar lijks telkens 350.000 gulden wordt uitgetrokken om het ambtelijk apparaat te stroomlijnen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het gemeentebe stuur is verrast door de publikatie over de Joodse begraafplaats in het Historisch Jaarboek 1991. De auteur, plaatsvervangend stads archivaris Harm Jan Luth, heeft inmiddels opdracht gekregen zijn bevindingen te rapporteren aan het college. Raadsleden willen er ook meer over weten. Zoals het Rotterdams Dagblad af gelopen dinsdag reeds ^meldde, heeft Luth tijdens het onderzoek voor zijn artikel 'Joden in Vlaar dingen' ontdekt, dat er vermoede lijk resten van volwassen joden liggen buiten de afrastering van de begraafplaats bij de hoek Schiedamseweg/Parkweg. In de periode 1862, toen de Joodse begraafplaats werd geopend, tot 1900, toen de laatste begrafenis er plaatsvond, zijn volgens de bevol kingsadministratie van de ge meente 35 mensen in Vlaardin gen gestorven, die als religie joods, Nederlands-Israëlietisch of Portugees-Israëlietisch achter hun naam hadden staan. Van hen zijn er volgens verdere naspeu ringen van Luth in de openbare, oude gemeentelijke administra tie zeker twintig en mogelijk zelfs 29 aan de Schiedamseweg begra ven. In 1918, toen het gemeentebe stuur een deel van de in onbruik geraakte begraafplaats wilde heb ben voor de aanleg van een ont- sluitingsweg van het toen nieuwe deel van de Oostwijk (omgeving Parkweg) naar de Schiedamse- dijk, schreef burgemeester Pier Pruis dat er slechts vier kinderen en één volwassene lagen begra ven in de punt van de begraaf plaats. Van dat gegeven is alle ja ren daarna uitgegaan en op grond daarvan leverde uiteindelijk in 1938 de joodse gemeente in Rot terdam het erfpachtsrecht in voor het door Vlaardingen gewenste deel van de begraafplaats. In de voorwaarden van de in 1940 uiteindelijk bij de notaris verle den overdrachtsakte werd wel een bepaling opgenomen, dat als later mocht blijken dat er wel was be graven in het overgedragen deel, de begraafplaats alsnog zijn oor spronkelijke omvang zou terug krijgen. Tevens werd overeenge komen, dat de gemeente 'ten eeu wigen dage' voor het onderhoud en een omheining van ruim twee meter zorg zou dragen. Weth ouder Ton van der Steen, die het beheer van begraafplaatsen en plantsoenen in zijn portefeuil le heeft, zegt nog niet te kunnen reageren op de recente publika- ties. Via een van zijn ambtelijke adviseurs, E.J. Nevens, laat hij weten, dat het gemeentebestuur door de publikatie van Luth fe verrast en onmiddellijk om rap portage heeft gevraagd. Gemeenteraadslid Bram Zonae (WD) meent dat nader onder zoek nodig is als de informatie van Luth juist blijkt te zijn. Wei vindt hij, dat de begraafplaats als stadsmonument moet worden be schouwd. Vlaardingen - Het Hoogstad-ter rein tegenover het Kolpabad in Vlaardingen is als bedrijfsterrein met name geschikt voor advies bureaus. Dit soort zaken werkt in de hele regio en vaak ook daar buiten en heeft behoefte aan kan toorruimten dichtbij een snelweg. Directeur J.H.J.van Dinteren van het internationale adviesbureau Kolpron Research BV zei dit gis termiddag tijdens een mini-con gres in het Ibis-hotel over de eco nomie in Vlaardingen. Hij voegde eraan toe dat de meer administra tief gerichte kantoren beter ge vestigd kunnen worden bij de sta tions Vlaardingen-Oost en -Cen trum. Voor die laatste lokatie heeft Vlaardingen ook plannen, zo werd gisteren duidelijk. Net als bij het station Oust zouden ook daar kantoren moeten verrijzen, overeenkomstig de filosofie dal dit soort banenrijké bedrijven dicht bij openbaar vervoersvoor zieningen moeten worden gerea liseerd en niet meer langs au towegen. De achtergrond van die gedachte is het autogebruik terug te dringen. Van Dinteren hield zijn gehoor evenwel duidelijk voor dat bedril' ven bij de keuze van een vesti gingsplaats allereerst kijken of die goed met de auto bereikbaar is. Daarom zal er volgens he® met het nodige geduld gema noeuvreerd moeten worden bj) het aantrekken van nieuw woj in Vlaardingen. „Geconstateerd moet worden dat er een klo® gaapt tussen de realiteit van van* daag en de beleidswensen voor morgen; aldus de Kolpron-direc- teur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1