aterweg 9 Jaarlijks honderden CD's gestolen bij bibliotheek Buurtbeheer Hoiy-Zuid werpt eerste vruchten af Sint blijft geduchte concurrent Kaartje voor 'Stedelijk' gaat '3 of 4 gulden' kosten i Vuur verwoest verenigingsgebouw GEWB gaat water keuren Meer uitleg over herrie peluidscherm aangekleed PTT-kantoor V&D gaat (licht Extra slaatje uit verhuur Vooral moderne muziek verdwijnt. Verscherping van controle op uitlenen op komst 3 k- mi College tegen duurdere zak Kortsluiting oorzaak storing Automobilist rijdt fietser aan Scheerapparaat weg uit auto Bekeurd wegens alcoholgebruik Autovernielers krassen erop los Druk weekeinde voor inbrekers Rotterdams Dagblad Maandag 18 november 1991 Schiedam - Een laaiende vuurzee heeft het gebouw van de wijkvereniging Bijdorp in de nacht van vrij- Qag(iop zaterdag volkomen in de as gelegd. Het houten gebouw aan de Schietbaanstraat brandde als ëemfakkel. Toen de brandweer rond half vijf arri- j veerde had het vuur al zo huisgehouden dat 't Tref- riunt niet meer te redden was. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, haalde na het blus werk de geblakerde buitenmuren omver. Voorzitter C. Prein van de wijkvereniging sloeg het werk van de brandweer bedroefd gade. Een paar uur eerder had hij nog meegedaan aan een kaartavond in Het verenigingsgebouw. Hij ontdekte de brand laat iikde nacht, toen hij enkele vrienden uitliet. Gealar meerd door een brandlucht, opende Prein de deur vknjiet gebouw, om die onmiddellijk weer te sluiten. „Hét was één grote vuurzee. Be ben onmiddellijk daar huis gehold om 06-11 te bellen." j|(T' doodde brand viel in een deel van Bijdorp de stroom uat De bewoners dromden samen in de Sehietbaan- slraat'en keken in pyjama toe hoe hun wijkgebouw imdammen opging. De brand was van grote afstand te 2ien en te ruiken. Boven de Nieuwe Damlaan hin den-dikke rookwolken, die automobilisten het zicht op de weg benamen. Ook het verkeer op rijksweg 20 ondervond hinder van de rook. Volgens de brandweer is de oorzaak van de brand moeilijk te bepalen. Vanwege de enorme ravage kon den geen sporen worden gevonden die wezen op brandstichting. „We weten alleen dat omstreeks half drie de laatste mensen uit het gebouw zijn vertrok ken," aldus een woordvoerder, 't Trefpunt was verze- kerd tegen brand, maar volgens voorzitter Prein is de schadeuitkering van circa 80.000 gulden niet vol doende voor de bouw van een nieuw onderkomen. Vlaardingen^-1HëtfGEWB varf Vlaardingen gaat en kele malengier jaar het drinkwater rond de Oostha- yenkade bemonsteren. Dat gebeurt in verband met de verontreinging van de bodem ter hoogte de Vroegere VatèhhanderDe Kok BV. Een eerste onder hoek vani watermonsters heèft geleerd dat er geen kunststofleidingen dusdanig zijn aangetast dat de dïmkvffltervoprziéningen moest worden stopgezet. Vlaardingen - De bewoners van de Holysingel krij gen gedetailleerder uitleg van het college over de af wijzing van hun verlangens voor een geluidsarme straat. De raadscommissie Milieu heeft daarom ge vraagd. De bewoners van de Holysingel en de Louise de Colignylaan hebben kort geleden om maatrege len tegen het verkeerslawaai gevraagd, een verzoek dat ze met 412 handtekeningen ondersteunden. Het college heeft het verzoek van de hand gewezen, maar volgens de commissie Milieu moet dat beter worden onderbouwd. Dat gaat nu gebeuren, De afwijzing blijft in principe overeind. Vlaardingen - De bewoners langs de spoorbaan tus sen de NS-stations Vlaardingen-Centrum en -Oost Krijgen nog deze maand een inspraakavond over het |duidscherm dat langs het verlegde tracé wordt neergezet. Het blijkt namelijk mogelijk het scherm 'tean te kleden' met begroeiing en daarover kunnen ie bëwoners zich uitspreken. De NS zal, zo is de huidige planning, 12 januari de pieuwe spoorbaan in gebruik nemen. Het scherm is dan nog niet klaar. Dat zal een aantal maanden later worden geplaatst. Uitstel van de ingebruikneming zou/betekenen dat de aanleg van de Deltadijk {op het oude-spoortracé) wordt vertraagd, evenals de aanleg |an de rondweg aldaar. En dat zou weer extra kosten voor onder meer de gemeente betekenen. gaardingen - Het PTT-postagentschap in de V&D- vestiging te Vlaardingen gaat 1 januari 1992 defini- fief dicht In verband daarmee is de PTT deze week een voorlichtingscampagne gestart. Daarin wordt er bnder meer op gewezen dat het dichtstbijzijnde PTT- kantoor dat aan de Waalstraat is. Vlaardingen - Bouwbedrijf Van der Waal heeft ge probeerd een extra slaatje te slaan uit de verhuur van .Cipcinn a ti-gebouw aan de GGD Nieuwe Water weg-Noord. De gezondheidsdienst wil dat pand, ei gendom van Van der Waal, voor twee jaar huren, in afwachting van een nieuw onderkomen. Van der Waal heeft gezegd tot verhuur van het Cin- einnati-gebouw over te willen gaan mits het bedrijf ook de eerste en enige onderhandelingspartij is voor de nieuwbouw van de GGD. Voor de gemeente Vlaar dingen, dat met Schiedam en Maassluis in de GGD samenwerkt, is dat onaanvaardbaar. De GGD is mee gedeeld dat de verhuur van Cincinnati en de nieuw bouw van de GGD moeten worden losgekoppeld. Vlaardingen opteert nog steeds voor nieuwbouw bin nen de gemeentegrenzen en dus niet in Schiedam of Maassluis. Gedacht wordt aan het kantorengebouw dat nabij het NS-station Vlaardingen-Oost wordt ge pland. De GGD moet de behuizing aan de Soendalaan verla ten omdat dit samen met de Billitonflat wordt ge sloopt in verband met de komst van een groot zorg centrum in dat gebied voor ouderen. De brandweer vocht tegen één grote vuurzee en haalde na het bluswerk uit voorzorg de muren omver. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De CD's in de ge meentebibliotheek van Vlaardin gen worden beter beveiligd. Er worden er teveel gestolen, met name die welke gevuld zijn met de huidige popmuziek, zoals rap. hip-hop en house. De schade als gevolg van deze diefstallen be draagt tienduizenden guldens en daarom is al besloten deze genres niet meer te kopen. De betere beveiliging houdt in dat de registratie van de CD's wordt verplaatst van de begane grond naar de tweede verdieping, waar de CD's ook staan uitge stald. Dat betekent dat daar ook controlepoortjes komen, zoals die nu beneden in de bibliotheek bij de uitgang staan. Vorig jaar kostte de vervanging van de gestolen CD's 11.900 gul den en dat vindt ook bibliotheek directeur John Lamens te gortig. Daarom heeft hij voorgesteld de controle op de tweede verdieping te brengen en de uitleen verder te beveiligen. Dat geld wordt vanzelf terugver diend, want niet alleen is het niet meer nodig de voorraad CD's aan te vullen, er komt ook meer geld binnen omdat er meer CD's kun nen worden uitgeleend. De uit- leenkosten gaan overigens om hoog. Het lenen van een CD wordt enkele kwartjes duurder en komt op drie gulden en de uitleentijd wordt een week (was twee we ken). Bij de opzet van de gemeentebi bliotheek is de beveiliging vooral gerelateerd aan de uitleen van CD's. Maar. zo blijkt nu na enkele jaren, de toen genomen maatre gelen zijn onvoldoende. Ook an dere maatregelen om het stelen tegen te gaan hadden geen suc ces. De gemeentebibliotheek voert als argument voor de beveiliging ver der aan dat bet zo makkelijker wordt de opgelegde bezuinigin gen te realiseren. De veranderin gen betekenen ook een verlaging van de werkdruk aan de uitleen balie op de begane grond De gemeenteraad is gevraagd ak koord te gaan met de beveili gingsmaatregelen. die een inves tering van 42.000 gulden beleke- nen. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Als het aan bewo nersorganisatie de Toekomst en de projectgroep buurtbeheer van de vogelbuurt in Holy-Zuid ligt, wordt het experiment met het buurtbeheer, dat vorig jaar april van start ging, een geslaagd pro ject. De voortekenen die zich on langs aandienden duiden er in ie der geval op dat de inzet van de bewonersorganisatie en die van de projectgroep nu al redelijk is beloond. De flatgebouwen in de wijk zijn door schilders in een nieuw jasje gestoken en vorige week onder ging het speelpleintje een op knapbeurt. In januari worden meer maatregelen genomen om de leefbaarheid in de omgeving te verbeteren. Er komt een meid- punt waar de bewoners terecht kunnen met klachten over het on derhoud van de woningen en de directe omgeving, er wordt een huismeester aangesteld en het ligt in de bedoeling buuriconciër- ges aan te trekken. Die buurtconciërges werken on der leiding van de opzichter Ge meentewerken in de drie zoge naamde experimentenbuurten Holy-Zuid, Westwijk-Zuidbuurt en Babberspolder-West. Ze ver richten werkzaamheden in aan vulling op het onderhoudswerk van de reinigingsdienst en Ge meentewerken en signaleren eventuele klachten en problemen over de woonomgeving en ver schaffen de bewoners waar nodig informatie. Toverwoord Samenwerking. Dat is het tover woord bij buurtbeheer, De pro jectgroep van Holy-Zuid beslaat uit vertegenwoordigers van de be wonersorganisatie, bet Gemeen telijk Woningbedrijf, Gemeente werken en het opbouwwerk als mede de wijkagent en de coördi nator van het buurtbeheer en be steedt in principe aandacht aan alles dat zich in de buurt afspeelt. De vele uren die inmiddels al rond de vergadertafel zijn doorge bracht, hebben 'eindelijk' resul taat opgeleverd. „Tot onze stomme verbazing," reageert Janny van der Werf, be stuurslid van de bewonersorgani satie, uitbundig, „zagen we vorige week dat het speelplein werd voorzien van basketbalnetten, een stenen tafeltennistafel, de pa len en het net voor het volleybal- of tennisveld en dat er een schom mel werd geïnstalleerd. We zijn daar een jaar voor bezig geweest, dus je begrijpt dat we met die ver betering best content zijn. Zo heb je eer van je werk. En," vervolgt ze, „we mogen trouwens toch niet mopperen. Want niet alleen zijn de flats geschilderd, ook de trap portalen en de keldergangen zijn opgeknapt. Verder is de verlich ting verbeterd. Alles ligt er nu fraai bij en zo lang zamerhand kan je merken dat er steeds meer bewoners zijn die be wuster omgaan met de omgeving waarin ze leven. Zelfs de oudere jeugd. Dat is toch een goed teken? Het buurtbeheer zit in de lift." Lauweren De positieve ontwikkelingen zijn voor de bewonersorgamstie en de projectgroep echter nog geen re denen op de lauweren te rusten, want men heeft in de vogelbuurt nog meer noten op z'n zang. Het verbeteren van de inrichting en de gebruiksmogelijkheden van het park rond de waterspeeltuin en het splitsen van de brieven bussen in gedeelten zodat ze be ter zijn verdeeld over de trappen huizen staan bovenaan de priori teitenlijst. Het laatste lijkt echter een gebed zonder einde te worden. Want waar na maandenlange touwtrek kerij de directeur van hel Ge meentelijk Woningbedrijf mevrouw AM.W. Theissen eind vorig jaar had toegezegd dat de brievenbussen zouden worden vervangen, verklaarde de PTT het verzoek om technische rede nen niet in te kunnen willigen. „Toch," zegt Janny van der Werf strijdvaardig, „laten we het daar niet bij zitten. We proberen die brievenbussen alsnog te laten splitsen. Krijgen we dat niet voor elkaar, dan kunnen we ze altijd nog in de kleur van het trappen huis laten schilderen." Sinterklaas is weer In het land. Zaterdag zetten Schiedam, Vlaardingen (foto) en Maassluis de sluizen open voor Sint en zijn pieterbazen. De uitbundig zingende en zwaaiende mensenmassa langs de kades maakte duide lijk dat de Sint nog steeds een geduchte concurrent is van de Kerstman, ook ai mag die zich in een stijgende populariteit verheugen. Vooral in Schiedam kan de re putatie van de Goedheiligman niet stuk. De stad, waar een grote Spaanse gemeenschap woont van zo'n tweehonderd mensen, maakte veel werk van de ontvangst. Bij zijn in tocht werd Sint Nicolaas op gewacht door een bokkewa- gen, zes ezels en een kar met Spaanse schonen. De Spaan se dansgroep Ecos Sevillanos trakteerde de Sint op muziek uit eigen land. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Vuilniszakken moeten niet duurder worden, vindt het college van B en Win Vlaardingen. Dat stuit op een aantal problemen. Aldus wordt gereageerd op een brief van de familie Kuis-Reerink waar in de suggestie van de duurdere zakken wordt gedaan. Het achterlig gende idee is dat er minder vuil zal worden aangeboden omdat dat, via de zakken, meer is gaan kosten. Het college voert daartegenin dat andere zakken gemakkelijk in omlig gende gemeenten zijn te krijgen, er vuilnis in andere opbergmogelijk- heden (dozen e.d.) aangeboden gaal worden en er mogelijk meer ille gaal gestort zal gaan worden. B en W zijn wel blij dat er in ieder geval wordt meegedacht over de milieuproblematiek. Schiedam - De financiële gevol gen van het heffen van entree geld in het Stedelijk Museum zijn moeilijk in te schatten. De ge meenteraad heefi de maatregel genomen om geld binnen te krij gen voor opdrachten aan beelden de kunstenaars, maar of dat on middellijk zal lukken is de vraag. Op de langere termijn kan de maatregel wel geld in het laadje brengen, verwacht waarnemend museumdirecteur Pieter Tjabbes. Tjabbes vreest dat het Stedelijk in het begin klandizie zal kwijtra ken. „Een deel van ons publiek bestaat uit mensen die wande lend of winkelend over de Hoogs traat gaan en gewend zijn even bij ons binnen te wippen. Dat zullen ze niet zo snel meer doen als als ze daarvoor moeten betalen," Maar, voegt Tjabbes er aan toe, een ander deel van de bezoekers zal wel bereid zijn een kaartje te koi „Die komen met een ge licht doel en vinden betalen niet zo'n ramp. Dat zijn ze ook m an dere musea gewend, het Stedelijk is zo'n beetje het laatste Neder landse museum dat geen entree geld vraagt." Omdat entreegeld een bepaald gedeelte van het publiek zou kun nen afschrikken, wil de gemeen teraad dat het Stedelijk op som mige dagen gratis open blijft. Welke dagen daarvoor het meest geschikt zijn, moet Tjabbes nog uitzoeken. Ook heeft hij nog geen vast tarief voor de toegangskaart jes in het hoofd. „Ik denk aan een gulden of drie, vier." Worden er bijzondere exposities met een landelijke kaïakter gehouden, dan zal een kaartje waarschijnlijk meer gaan kosten. De gemeenteraad heeft voorge steld dat houders van een Rotter dam Pas gratis'toegang tot het museum krijgen. Veel van derge lijke passen zijn in Schiedam vol gens Pieter Tjabbes nog niet in omloop, zodat het effect van die maatregel beperkt blijft. „Maar we doen dan wel mee in de publi citeit van de Rotterdam Pas, en dat is altijd meegenomen." Mogelijk krijgt het Stedelijk Mu seum ook deel van van de op brengst uit het fonds van de Rot terdam Pas. In elk geval gaat dat wel op voor de museumjaarkaart, die in het Stedelijk straks geldig is. Deelnemende musea krijgen jaarlijks een geldbedrag uitge keerd, afhankelijk van het aantal bezoekers dat de museumkaart heeft gebruikt. Het bezoekersaantal van het Ste delijk schommelt de laatste jaren rond de 30.000. In het seizoen '86/87 werd een recordaantal van ruim 63.000 bereikt. Een diepte punt daarentegen was het jaar 1989. Toen bezochten niet meer dan 18.000 mensen het museum aan de Hoogstraat. Schiedam - Een kortsluiting in een kabel aan de Emmastraat is er de oorzaak van geweest dat een deel van Schiedam vrijdagavond een paar uur zonder stroom heeft gezeten. Aanvankehj k werd gedacht dat er sprake was van een kabelbreuk in de huurt van de Buitenha- venwerg. Vlaardingen Op de Oosthaven- kade te Vlaardingen is zaterdag avond rond tien uur een fietser* aangereden door een auto. De au tomobilist is daarna doorgereden. De fietser reed, komende van de Schiedamseweg, op het fietspad richting Bleekstraat. Hij werd van achteren aangereden. De au to reed dus in een verboden nch- ting. Na de botsing keerde de au tomobilist er gir.g er als een haas vandoor. Twee vrouwen hebben het slacht offer naar het Holy-ziekenhuis gebracht. De fiets was helemaal kapot. De politie zoekt getuigen Vlaardingen - Bij een autokraak is in de nacht van zaterdag op zondag uit een auto aan de Maas- sluisedijk een scheerapparaat ge stolen. Ln dezelfde nacht is ook in gebroken in een auto aan de Zwa luwenlaan. Daar werd een radio-cd-speler uit weggehaald. Ingebroken is er de zelfde nacht verder in een woning aan de Albatrosstraat. Een geld kistje en giro-bescheiden werden gestolen. Vlaardingen - In Vlaardingen z(jn het afgelopen weekeinde ver schillende automobilisten be keurd wegens rijden onder in vloed. In de nacht van zaterdag op zondag nam de politie een adem test af van een bestuurder op de Oosthavenkade. De man was daar langs een afzet ting voor de Sint Nicolaas-optochl gereden. Later die nacht moest een andere bestuurder voor de^J tweede maal voor alcoholgebruik- 'blazen'. Nadat hij eerder door de politie in een geparkeerde auto was aangetroffen en een rijverbod had gekregen, was hij toch weer achter het stuur gekropen. Maassluis - Op meerdere plaat sen in Maassluis is dit weekeinde schade toegebracht aan auto's. Vannacht werd op het parkeerter rein voor vrachtwagens van een vrachtauto de linkerportiemut vernield. Gisteren werden van een kraanwagen op de Maasweg drie schijnwerpers en een spiegel gestolen en werd op de Berkendal een geparkeerde auto gedeelte lijk bekrast. Dat laatste gebeurde eerder ook met een auto aan de J. Boezemanstraat. Van een op de Twijnerij geparkeerde Mercedes werden de radiatormantel en een bumperdeel gestolen. Schiedam - Op diverse plaatsen zijn inbrekers dit weekeinde in Schiedam actief geweest. Op de Hogenbanweg werd in twee wo ningen ingebroken en aan de Van 's Gravensandestraat en de Jan Oudegeeststraat elk eenmaal Verder is er ingebroken in winkel aan de Borodinlaan en een kledingzaak aan de Rotterdamse- dijk. Ook in auto's werd er inge broken. Dat gebeurde aan de Rot- lerdamsedijk, achter de Teer- stoof, de Van Swindensingel, de Hargalaan, de 's Gravelandseweg, het Juliana van Stolbergplein en het Griegplein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1