Waterweg 11 Banenverlies bij winkels Hoogstraat Lente is in aantocht Wellicht toch enquête in Steendijkpolder Doorzon-kerktoren Middenstanders luiden noodklok. Meer agenten op straat gevraagd 'Dagverblijf let alleen op geld' 'Vormgeving in Spaland is saai, benepen, troosteloos' Nieuwe vervoerregio komt snel met plannen Toch mogelijk MER voor chloorfabriek van AKZO Dertienjarige voor aanranding opgepakt Fraude met oude Mercedessen 'Ontploffing' in telefooncel Twee gewonden op rijksweg Fietser botst en rijdt door Rijverbod na alcoholcontrole Zakkenroller zit in tas Inbraak tijdens de lunchtijd Inbraak in zaai Middelhuijse Eén hulpdienst voor hele regio Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - De Vervoerregio 'Oude en Nieuwe Maas' is sinds gistermiddag formeel een feit. Verte genwoordigers van de dertig gemeenten in het Rijnmond- en Drechtstedengebied en daarbuiten, die deelnemen aan dit overleg over de toekomst van het verkeer en vervoer in de regio, hebben in het hotel ïnntel in Rotterdam hun handtekening gezet onder de overeenkomst. Doel van de overeenkomst is de bereikbaarheid van de regio in elk geval voor het zakelijk en goede renvervoer te verbeteren. Tegelijkertijd moeten de negatieve effecten van het verkeer en vervoer zo veel mogelijk worden beperkt. Om dat te bereiken is bij de deelnemende gemeenten in de vervoerre gio een inventarisatie gehouden van de plannen die daar op dit gebied bestaan. De gemeenten zijn al enige tijd met elkaar in overleg om die plannen op elkaar af te stemmen. Onderwerpen als de uit breiding van het metronet, de toekomst van het streekvervoer en parkeermaatregelen in de bin nenstad komen daarbij aan de orde. Begin volgend jaar zullen de uitkomsten van de besprekingen in de vorm van een rapport naar buiten komen. Het is even wennen.Ja renlang hoefde Je op de Kleiweg maar een simpele hoofdbewe ging te ma ken om te kunnen zien hoe laat hef was- Die tijd is voorbij. Er is helemaal geen tijd meer. De kerkklok is verdwenen. Wat rest is een gat. Vier gaten zelfs, aan alle kan ten van de toren. Nu heeft de zon vrij spel door de kerkto ren, een doorzon- kerktoren dUS. Foto Jaap Rowma Rotterdam - De Raad van State heeft een beschik king van minister Alders (Milieubeheer) geschorst, waarin de bewindsman weigerde een milieu effect rapportage (MER) verplicht te stellen voor de bouw van een nieuwe chloorfabriek van Akzo in Rotter dam. Dit heeft de Zuidhollandse milieufederatie maandag meegedeeld. De Zuidhollandse Milieufederatie» Stichting Na tuur en Milieu, Waddenvereniging en Vereniging Milieudefensie waren tegen de beslissing van Al ders in beroep gegaan bij de Raad van State. De mi lieuorganisaties voerden aan dat de uitbreiding van de chioorproduktie bjj Akzo MER-plichtig is krachtens het Europees recht. Zij zijn door de Raad van State in het gelijk gesteld. Volgens een woord voerder van de provincie zal over het instellen van een MER op korte termijn een besluit worden ge nomen. Schiedam - De Schiedamse jeugd- en zedenpolitie heeft een 13-jarige jongen aangehouden voor aan randing. De jongen viel al sinds april een 17-jarige stadgenote lastig door aan baar te zitten. Het meis je, dat de knaap niet kende, gaf te kennen bier niet van gediend te zijn, waarna de jongen dreigde met vrienden terug te zullen komen. Dat gebeurde in september. Met een vriend viel hij het meisje in een flat lastig en randde haar aan. Me dio deze maand kon de politie de jongen aanhou den. Hij is na enige tijd weer onder de hoede van de uitermate verbaasde ouders gesteld. Die hadden niet gedacht dat hun zoon zoiets zou doen Nieuwerkerk aan den Ussel - Een onderzoeksteam van de politie heeft met de arrestatie van drie per sonen een omvangrijke fraudepraktijk van een au tomobielbedrijf in Nieuwerkerk aan den IJssel op- Het bedrijf verkocht auto's voor nieuw terwijl deze dat niet waren. De wagens waren in Duitsland na melijk al enige tijd op de weg geweest. Bij invoer in Nederland werd de kilometerstand weer op nul ge draaid. Het onderzoeksteam van de rijkspolitie Nieuwer kerk aan den IJssel, de tactische recherche van de rijkspolitie district Den Haag en de FIOD-Douane- recherche kwamen de zaak op het spoor toen bena deelden in 1990 aangifte deden van oplichting. En kele klanten kregen vrij snel na aankoop van hun nieuwe auto met mankementen te maken.Er volg de in mei dit jaar op vier plaatsen huiszoeking, waarbij een grote hoeveelheid administratie in be slag werd genomen. Uit het onderzoek bleek dat ongeveer 200 gebruik te auto's van het merk Mercedes voor nieuw waren verkocht. Het automobielbedrijf heeft volgens de politie inmiddels enkele benadeelden schadeloos gesteld. De politie sluit niet uit dat in de nabije toekomst nog meer verdachten worden aangehouden. De drie arrestanten, twee directeuren van het bedrijf uit Nieuwerkerk aan den IJssel en een compagnon uit Stadskanaal, worden donderdag voorgeleid aan de officier van justitie te Rotterdam. Vlaardingen - De winkeliers van de Hoogstraat klagen dat de ge meente Vlaardingen weinig doet om hun winkelgebied op peil te houden. Omdat er op dat punt na latigheid is geweest, zijn er 25 za ken verdwenen, beweren de win keliers. Dat betekent, voegen ze eraan toe, dat er zo'n 50 arbeids plaatsen verloren zijn gegaan. De winkeliers verzoeken de gemeen te de Hoogstraat op flink wat pun ten te verbeteren. Zo moet de politie intensiever surveilleren op de Hoogstraat, vindt winkeliersvereniging De Oude Hoogstraat. In een nota wordt gezegd dat met alleen moet worden opgetreden tegen winkel dieven e.d.. maar ook tegen aan geschoten horecaklanten die voor etalages vervelend doen. Te voet Er moet vooral te voet en per fiets 'veel intensiever' worden gesur veilleerd. aldus de winkeliersver eniging. Door de preventieve wer king hiervan kan de verstandhou ding tussen burgers en politie verbeterd worden, zo wordt aan gevoerd. 'De Oude Hoogstraat' tekent ver der protest aan tegen de caravans in de Havenstraat. Die situatie wordt 'ontoelaatbaar' genoemd. „Deze zogenaamde bewoners ge ven ons steeds meer overlast," al dus de winkeliers. „Dit kan en mag zo met langer doorgaan. Dit gaat ons echt te ver." De politie zou ook moeten optre den tegen het parkeren van auto's op de Hoogstraat, dan wet het bui ten de toegestande tijden laden en lossen van wagens, zo klinkt de noodklok verder. Dat is nu 's morgens tot tien uur ('wenselijk is elf uurzo wordt geschreven) toegestaan, maar de bevoorra ding vindt de gehele dag plaats. „Dat dit probleem moet worden opgelost is duidelijk," staat in de nota. Ook zouden auto's regelmatig ten onrechte over de Hoogstraat rij den. alleen maar om ter hoogte van de Afrol naar de Korte Hoogs traat te kunnen rijden. Linksaf slaan bij de parkeergarage aan de Afrol moet weer mogelijk worden gemaakt, wordt geopperd De winkeliers klagen verder dat er in de buurt teveel parkeer plaatsen verloren zijn gegaan in de afgelopen jaren. Juist nu wordt er bij het gemeentebestuur aan geklopt omdat er plannen zijn het centrum van Vlaardingen op te knappen. Schiedam - Kinderdagverblijf Katja heeft geen enkel oog voor de belangen van kinderen. Katja let alleen op geld. Die bittere con clusie trekt een aantal ouders aan de vooravond van Katja's verhui zing van de Lange Haven naar het Frans Halsplein. Deze ouders zijn zwaar teleurge steld dat Katja weigert de buiten schoolse opvang van leerlingen van de Smgelschool voort te zet ten. Na de verhuizing worden de Singelschool-kinderen geacht on derwijs te gaan volgen aan De Kring. Dat is, net als De Singel, een school voor openbaar onder wijs. Katja komt aan het Frans Halsplem met De Knng onder één dak te zitten in een nieuw ge bouw. Meteen openbare school zo vlak bij, vindt Katja het onnodig dagelijks taxi's heen en weer te la ten rijden naar de Singelschool in Schiedam-Oost. De gemeente, subsidiegever van Katja, wil ook van die dure rege ling af. Voor Katja-kinderen die katholiek basisonderwijs krijgen op de St Jozefschool blijft de re geling voor buitenschoolse op vang gehandhaafd, maar de leer lingen voor het openbaar onder wijs moeten maar gebruik maken van De Kring, zegt de gemeente Schiedam. De ouders vermoeden dat de ge meente zich op deze manier wil verzekeren van leerlingen voor De Kring, anders komt die school volgens hen onder de norm voor het minimum aantal leerlingen. Volgens hen had het bestuur van Katja zich niel klakkeloos aan de wil van de gemeente moeten con formeren, De ouders hebben be rekend dat de opvang van de Sm- gelschool-kinderen op het nieuwe adres tegen de huidige kosten kan worden voortgezet. Zij bekla gen zich erover dat het kinder dagverblijf die berekeningen ne geert en ook niet van zins is een subsidie-aanvraag richting ge meente te ondersteunen. In een boze brief aan hei Katja- bestuur schrijft Franca Hoogen- doom namens de 15 ouders die een kind op de Singelschool heb ben, dat zij met overtuigd zijn van de kwaliteiten van het onderwijs op De Kring. Over het onderwijs op de Singelschool zijn de ouders daarentegen zeer te spreken. Daarom willen zij geen verande ring van school. Daarnaast, zegt mevrouw Hoogendoom, is het met goed als kinderen voortdu rend van schoolomgeving moeten wisselen. In een onderhoud met het Katja- bestuur en de gemeente Schiedam hebben de ouders er al op gezinspeeld dat zij naar de rechter zullen stappen. Momen teel wordt bekeken of een juridi sche procedure kans van slagen heeft. In de tussentijd proberen de ouders voet by stuk te houden. „Maar m feite kunnen we geen kant op," verzucht Franca Hoo gendoom. De herfst heeft meedogen loos toegeslagen. Met berichten over naderende sneeuw komt degedachteaandewinterzelfsreedsop. Toch zijn in de wijk Holy in Vlaardingen nu al tekenen van een volgende lente te zien. De blanke stammen in de middenberm van de Churchlllslngel suggereren weliswaar de kaalheid, die kenmerkend is voor de kille jaargetijden, maar in werkelijkheid verwijst dit in rij ge plaatste nieuwe woud naar de prilheid van het voorjaar. Het zijn de steunpilaren, die wachten op hetjongegoed dat straks inde lente de groene omzoming zal zijn van de nieuwbouw in de buurt van De Loper. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Eentonig, saai, bene pen, troosteloos. Sommige ge meenteraadsleden, zoals de Pv- dA'er Hans Bakker, kunnen put ten uit een heel scala negatieve kwalificaties als Spaland ter spra ke komt. Schiedams nieuwste woonwijk ziet er naar hun smaak niet uit. Toegegeven, er is veel (jong) groen in het 'milieuvrien delijke tuindorp' dat Spaland vol gens de plannen zou worden. Maar daarmee houden de positie ve punten wel op. Waar Bakker de wijk veel te dicht bebouwd vindt en de architectuur eentonig, neemt Vincent Broeke (D66) het woord 'armoe-bouw' in de mond. De huizen zien er akehg goedkoop uit, zegt Broeke. Hij voorspelt dat grote delen van Spa land binnen tien jaar moeten wor den 'gerestaureerd, gerenoveerd of misschien wel geamputeerd'. Jo Pnns (CDA) en Jolie Hakkert (Groen Links) hadden tussen de rijtjes nagenoeg identieke eenge zinswoningen voor de afwisseling graag eens een voorbeeld van ex- penmentele architectuur gezien. Ook de Vrouwenadviescommis sie voor de woningbouw (VAC) heeft zich buitengewoon kritisch uitgelaten over sommige com plexen in Spaland. In het laatste jaarverslag van de VAC staat een hele waslijst klachten: te kleine kamers, te kleine schuurtjes, on praktische indeling van de hui zen. Bakker vraagt zich af wat hier de oorzaak van is. Gevolg van het razendsnelle tempo waarmee de wijk uit de grond is gestampt? Of heeft staatssecretaris Heerma Schiedam soms extra veel huizen per hectare m de maag gesplitst, omdat het rijk de woningvoorraad in het Rijnmondgebied wil uit breiden? Dat laatste is zeker met het geval, zegt wethouder Chris Zijdeveld. „Als ik met bestuurders uit ande re gemeenten door Spaland loop, vragen ze altijd waarom wij daar minder dicht gebouwd bobben dan de normen voorschrijven." De kritiek van de VAC legt Zijde veld naast zich neer met de op merking dat die „bepaalde din gen te gemakkelijk heeft ge zegd". En Broekes opmerking over de duurzaamheid van de hui zen acht de wethouder 'volstrekt bestnjdbaar'. Desondanks blijft de raadscom missie voor Stadsontwikkeling uiterst sceptisch over de ruimte lijke vormgeving van Spaland. En ook elders in de stad zou best eens wat gewaagder gebouwd mo gen worden. Het Hollandiaterrein bijvoorbeeld was daar een goede gelegenheid voor geweest. Een paar weken geleden sprak de commissie er haar teleurstelling over uit dat de ontwikkelaar die de grond heeft gekocht er 'saaie eengezinswoningen' gaat neer zetten. PvdA'er Mahir Engin vond het een ideale plek voor speelse bouw, zoals bol- of paal woningen. „Ook goed voor het toerisme," voegde Engin er aan toe. Jolie Hakkert heeft zich voorge nomen te blijven ijveren voor ver nieuwende architectuur in Schiedam. Zij wijst op de 'verfris sende ontwerpen' van architect Erik Vreedenburgh, die in Alme- re ruim baan kreeg voor bouw kundige experimenten. Zoiets zou ook m Schiedam moeten kun nen, vindt het raadslid van Groen Links. En misschien wil de ge meente dan meteen eens wat trendgevoeliger omspringen mei de naamgeving van straten. Hak kert: „Ik zou bijvoorbeeld best aan de Miles Davisavenue willen wonen." Vincent Broeke ziet ook wel wat in een alternatieve mu- ziekbuurt. „Wat dacht je van de Rijnmondbandstraat?" Maassluis - Een onafhankelijke enquête vormt het beste instru ment om de mening van de bewo ners van de Steendijkpolder over het nieuwste saneringsplan voor de gifivijk in kaart te brengen. Met die suggestie reageert VVD- fractievoorzitter John Scheerstra op uitlatingen van milieu-wet houder Jan Storm. Deze het verle den week op een bewonersavond weten dat de wijk over het lot van het voorste] beschikt. In de door Jan Storm en milieu- gedeputeerde Hans van der Vlist uitgedachte optie wordt het zui delijk deel van de wijk gedeelte lijk afgegraven en voorzien van 1,30 meter schone grond. Storm wil het havenslib in de nieuwste saneringsvariant aan de rand van de wijk in een vijftien meter hoge heuvel te verzamelen. „Het viel mij op dat Storm tijdens de vergadering een nieuw stand punt innam," zegt John Scheer stra. „Eerst zouden de bewoners alleen mogen meepraten over de technische uitwerking van de plannen. Tijdens de bijeenkomst liet hij ineens weten dat het wordt ingetrokken als er te veel protes ten komen. Als de zaken er zo voorstaan, kan hij best een en quête houden." De fractievoorzitters Robert Punt (PvdA) en Harm Woudstra (CDA) voelen in principe ook voor een memngspeilmg, al zouden er vol gens het tweetal wel strikte rand voorwaarden aan het initiatief moeten worden gesteld. „Ik heb geen enkel probleem met zo'n voorstel," zegt Harm Woudstra. „Als onderdeel van een brede in spraakprocedure kan zo'n enquê te haar nut bewijzen. Vooraf moet echter wel duidelijk worden ge steld dat de gemeente te allen tij de haar eigen verantwoordelijk behoudt." Ook Robert Punt is 'geen tegen stander' van een memngspeilmg onder de bewoners van de Steen dijkpolder, al vraagt hy zich af of het niet te laat is voor een derge lijk initiatief. „Helaas heeft de ge meenteraad tijdens de algemene beschouwingen middels een mo tie reeds ingestemd met de sane ring," zegt Punt, die op procedu rele gronden tegen het voorstel stemde. ..Door deze overvaltech- niek hebben de bewoners zich niet op de besluitvorming kun nen prepareren. Alleen een nieuw besluit kan de goedkeuring nog ongedaan maken." De visie yan de drie coalitie-geno ten van D66 vrij kt af van het ge luid. dat wethouder Storm verle den week liet horen. „Het gaat hier uin ethische zaken als. volks gezondheid en het milieu. Dat is geen geschikt onderwerp voor een volksraadpleging," het de wethouder weten. Robert Punt heeft opgekeken van deze op ner- king. „Als je dat zegt, onderschat je de mondigheid en de deskun digheid van de bevolking. Bij een vertegenwoordiger van D86 had je een andere procedure mogen verwachten." Wethouder Storm wil de uiteinde lijke beslissing over de sanering laten afhangen van het aantal be zwaarschriften, dat tegen de sane ring wordt ingediend.„Ik vind het goed dat de politiek pas op de plaats maakt," meent John Scheerstra. Krabben „Maar als de wijk te hoop loopt, vind ik wel dat we ons achter de oren moeten krabben. Want bij af keuring van dit plan zou de mini male sanering van zeventig centi meter weer in beeld komen. Bijna iedereen is het er over eens dat deze optie van de minister vrij nutteloos is." Harm Woudstra, die in het verle den actief was als voorzitter van de Commissie Bodemsanering Steendijkpolder (CBS), vindt dat de wijk met een goede voorlich tingscampagne op de voordelen van het ter tafel liggende plan moet worden gewezen. „Ik zal de vlag zeker niet uitsteken» maar dit voorstel is in ieder geval beter dan het voorstel van de minister." VVD'er John Scheerstra is het met zijn CDA-collega eens, maar in zijn achterhoofd houdt hij toch rekening met een uitkomst waar in de tegenstanders van de sane ring de overhand krijgen. „Wel licht moeten we dan weer een an dere variant overwegen. Het op hogen van de wijk en de aanleg van een koperen waterleiding zou in dat geval wellicht een oplos sing kunnen zijn." Vlaardingen - Bewoners van de Dr. Wiardi BeckmansingeJ te 1 Vlaardingen hebben vannacht rond één uur de 'ontploffing' van een telefooncel gemeld. Volgens getuigen gingen er aan de klap een lichtflits vooraf. De politie V vermoedt dat er een hoeveelheid strikers in de telefooncel is ge gooid. De klap was wel zo hevig dat de ruiten van de cel kapot gin- gen. Glasscherven zijn tot op een afstand van ongeveer 25 meter gevonden. De totale schade is nog niet bekend. Vlaardingen - Bij een verkeerson geluk op rijksweg 20 zijn vanmor- g- n twee gewonden gevallen. Een 22-jarige man uit Oud-Beijerland en een 23-jarige man uit Vlaardin gen werden met onbekend letsel naar het Holyziekenhuis ge bracht. Het ongeluk gebeurde om tien voor zeven op de noordelijke rijbaan toen een van beide auto's na de oprit bij Holy van rijstrook wilde veranderen. De wagens botsten op elkaar en de auto van de man uit Oud-Beijerland be landde in de sloot. Omdat een takelwagen geruime tijd nodig had de auto weer op de weg te krijgen, ontstond een lan ge file. Pas omstreeks negen uur was het verkeer weer normaal. Vlaardingen - Op het voetpad tus sen de Dijksteeg en een terrein aan de Asterstraat in Vlaardingen zijn gistermorgen twee fietsers frontaal op elkaar gebotst. Eén van hen, een 20-jarige vrouw uit Vlaardingen, kwam daarbij te val len. Ze klaagde over een gekneus de hand en pijn in de nek. Na be handeling in het Holy-ziekenhuis kon de vrouw naar huis De ande re fietser is doorgereden. De poli tie zoekt getuigen. Vlaardingen - Een 36-jarige vrouw uit Vlaardingen heeft gis termiddag rond zes uur een rij verbod gekregen van zeven uur. Tijdens een controle op de Dr.Wi- ardi Beekmansingel werd in haar bloed een alcoholpromillage van 1,45 geconstateerd. Schiedam - Bij een winkelende vrouw uit Schiedam is gisteren een portemonnee gestolen uit haar tas. Dat gebeurde in een le vensmiddelenzaak aan de Groenelaan. Schiedam - In een woning aan de JA Alberdingk Thijmstraat te Schiedam is gisteren tijdens lunchtijd ingebroken. Er werden een walkman, cheques en geld weggenomen. Ingebroken is in Schiedam ook in een bedrijf aan de Strickledeweg, een tuinhuisje in het park Vijfsluizen en een wo ning aan de Fraqois Haver- schmidtlaan. Verder zijn auto's aan de Kreupelstraat, Westvest en Over de Vesten gekraakt. In het laatste geval werd een studieboek weggenomen. Vlaartfingen - In het zalencen trum Middelhuijse te Vlaardin gen is gisternacht ingebroken. Er is geluidsapparatuur gestolen, evenals drank en sigaretten. Door een ruitje aan de achterzijde te verbreken kon men binnenko men. Vlaardingen - Brandweer en am bulancedienst in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gaan nau wer samenwerken met de colle ga's op Goeree-Overflakkee. Er komt één meldkamer en alle ta ken worden ondergebracht in de Regionale Hulpverleningsdienst Rijnmond. Daarmee wordt uit voering gegeven aan eerdere plannen voor regionale samen werking. De diverse gemeentera den moeten er deze weken hun goedkeuring aan hechten. De bedoeling_ is met name bij rampen effectiever op te kunnen treden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1