Waterweg 13 Inventarisatie klachten centrum-horeca 'Ik krijg vaak niet eens de kans om over te steken Begeleidingscommissie boeren somber over rechtszaak AYR m Bewoners moeten maand lang grieven op formulier bijhouden Buurtwinkel bezet uit protest tegen korting Kans op herhaling van chloorontsnapping nihil Binnenvaartschippers: geen afval meer lozen Ziekenhuisdirecteur op non-actief gesteld Ouderen krijgen verkeersles van Veilig Verkeer Nederland Nieuwe brandweerauto vernevelt bluswater 30 ml rif5 Ti?--, AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR Speciale tarieven voer weekend - vakantie of zakenauto Politie bezig met schietpartij Acht maanden cel voor roof Auto op gladde weg over kop Man toont jeugd geslachtsdeel Politie lost 28 inbraken op Zakkenrollers op weekmarkt Apparatuur weg uit Panta Rei Monteur met smoesjes actief Dameskleding weg uit winkel Rotterdams Dagblad Donderdag 21 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557./fax 4349754 W, MHbtices Rotterdam 'Niet de poten onder onze stoelen weg zagen' en 'Afblijven van onze rechten'. Met spandoe ken en een bezetting van de buurtwinkel proteste ren bewoners van het Oude Westen sinds vanmor gen tegen een opgelegde korting van honderddui zend gulden. De tien beroepskrachten werd de toe gang geweigerd tot de winkel in de Gaffelstraat. On- verrichterzake keerden zy weer naar huis. „Hen valt niets te verwijten. Het is niet hun schuld dat de gemeente ons de rol van scheidsrechter op dringt tussen hen en de bewonerslegt Rini de Ot* ter de boosheid uit van de beleidssteungroep van de actiegroep Het Oude Westen. „De bezetting is door ons voorbereid," vertelt hij verder. „Wij zijn het vol strekt oneens met de vermindering volgend jaar van het wijkbudget met honderdduizend gulden. Dat be tekent dat inhoudelijk gesneden moet gaan worden \in het werk, dat in de loop van jaren is opgebouwd." De bezetting duurt alleen vandaag. Rotterdam - Bij de ontsnapping van de chloorwolk bij het chemische bedrijf Tiofine in de Botlek zat al les wat maar tegen kon zitten, ook inderdaad tegen. Dit hebben gisteren de Arbeidsinspectie en de Mi lieudienst Rijnmond verklaard. Tiofme heeft giste ren groen licht gekregen om op te starten en zal mor gen weer geheel in bedrijf zijn. Volgens inspecteur P. Zappije van de Arbeidsinspec tie is het op zich al uitzonderlijk dat in ons land de elektriciteit uitvalt, maar dat tegelijkertijd bij een bedrijf ook de noodvoorziening defect raakt, is vol gens hem uniek. Temeer daar de noodvoorziening by Tiofme altijd in bedrijf is.,De kans dat deze twee 'zaken op één en hetzelfde moment gebeuren, is één ■op het miljard. Net zo groot dus als de kans om met >en jachtgeweer in de Benelux-tunnel een olifant te raken," zegt Zappije. ^Desondanks heeft de overheid Tiofme wel een aantal maatregelen opgelegd om een herhaling te voorko mmen. Zo is er in de aanvoer naar de chloorvemieti- gingsinstallatie een aparte dieselgenerator ge plaatst, die er voor moet zorgen dat één van de pom pen in alle gevallen aan de praat blijft. Volgens de analyse van Tiofine-directeur ing. K. W. Schuiling ging het vrijdagmiddag juist fout bij de vernietingsmstallatie van het chloor. Doordat de stroomvoorziening wegviel, weigerden daar de pom pen en gingen er twee afsluiters automatisch dicht. Daarmee was de vluchtweg van het chloor afgeslo ten. Het gas stroomde daardoor weer de fabriek in en kwam uiteindelijk terecht in een opvangreservoir. Deze ondergrondse bak was niet geheel dicht, waar door er tussen de 25 en 100 kilo gas kon ontsnappen. 'Om een dergelijke gang van zaken te voorkomen, -zijn de twee afsluiters bij de chloorvemietiger van hun automatische stand gehaald en open gezet. Het raadsel rond het defect van de noodvoorziening is nog niet opgelost Het apparaat is vervangen en wordtinmiddels onderzocht. 'De Arbeidsinspectie en de Milieudienst Rijnmond -hebben inmiddels besloten alle bedrijven in Rijn mond te controleren op de mogelijke gevolgen van een dergelijke combinatie van factoren. De 32 werknemers die vrijdag onwel werden en naar het ziekenhuis werden overgebracht, maken het in- De stoelen waarop de beroeps krachten hun werk in de wijkwin kel doen, zijn van morgen be plakt met leuzen. AJs gevolg van de bezuini ging zal minstens één stoel niet meer worden be zet. Foto H any Verkuylen Rotterdam - Binnenvaartschepen die vloeibare che micaliën vervoeren, dienen voortaan te voorkomen dat bij het lossen en schoonmaken van hun schepen de afvalstoffen in het water terechtkomen. Minister Maij -Weggen (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren - in Rotterdam met de vertegenwoordigende organi satie van de binnenvaart daarover een afspraak ge maakt Deze zogenaamde 'praktijkrichtlijn' is nodig omdat internationale afspraken over het tegengaan van af- vallozingen by de tankvaart nog ontbreken. Met de overeenkomst wordt.de schipper verantwoordelijk voor het afval dat bjjihet lossen van het schip in het water komt. Ook dient hij bü het schoonmaken van het schip 'geavanceerde methoden' en minder was water te gebruiken.' Overtollig en verontreinigd af valwater moet na de schoonmaak bij de havendienst ingeleverd worden." De transporteurs moeten voor deze milieukosten opdraaien. Binnenvaartschippers die meewerken aan de richt lijn krijgen een certificaat. Rotterdam - Algemeen directeur M. H. Q. Mulder van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam is door het gemeentebestuur geschorst .wegens een conflict Volgens woordvoerster M. Anceauxvan de gemeente Rotterdam is er 'ten gevolge van non-communicatie' een vertrouwensbreuk ontstaan tussen de directeur en wethouder Henderson (Volksgezondheid). Mulder is ongeveer tien jaar lang algemeen en eco nomisch directeur van het Zuideiziekenhuis ge weest. Henderson en Muider hebben onder meer een conflict over de ophanden zijnde fusie tussen het Zuiderziekenhuis en het St. CJara-ziekenhuis. Ook is Mulder verbolgen over de verhuizing van het ver liesgevende bacteriologisch laboratorium van de GGD naar het Zuiderziekènhuis. De functie van Mulder wordt voorlopig waargeno men door F. Verlaan, de bestuursassistente van Hen derson. Schiedam - Bewoners uit het Broersveld en de Broersvest gaan hun grieven over horeca-overlast bijhouden in een klachtenlijst. Met dit project wil de Stuurgroep Preventie Overlast Binnenstad de bestaande hinder in de binnen stad beter in kaart brengen. Vol gens de stuurgroep, waarin onder meer burgemeester Reinier Scheeres en politiecommissaris Piet van den Hengel zitting heb ben, is er op dit moment onvol doende kennis omtrent de aard en de omvang van de problemen. In de Schiedamse binnenstad wordt al jaren geklaagd over luid ruchtige cafés en de bijbehorende parkeeroverlast. Twee jaar gele den leidde de ergenis van een paar centrumbewoners zelfs tot een actie, waarin werd opgeroe pen om de burgemeester bij over last uit zijn bed te bellen. De poli tieke partij Gemeentebelangen Schiedam stelde destijds dat het gemeentebestuur zich niets aan trekt van de klachten van de cen trumbewoners. Dat een deel van de bewoners hinder van de horeca ondervindt, wordt bevestigd door een onder zoek van de Stuurgroep Crimina liteitspreventie. Daaruit kwam naar voren dat centrumbewoners de meeste aanmerkingen hebben op de kwaliteit van hun woonom geving. De grieven spitsten zich met name toe op kleine criminali teit, parkeerproblemen en over last van de horeca. De voor de bestrijding van deze klachten ingestelde stuurgroep wilde de klachten aanvankelijk in het gehele centrum inventarise ren, maar op initiatief van de be wonersvereniging Schiedam- Centrum wordt het proefproject horeca in eerste instantie beperkt tot de Broersvest en het Broers veld. De vertegenwoordiging van de bewoners voorziet 'een giganti sche berg aan klachten van aller lei aard'. De club acht het zinniger om eerst de klachten in een be perkt gebied te inventariseren. De bewoners denken dat deze werkwijze effectiever is met het oog op het vinden van een oplos sing. T rekken Het klachtenproject wordt ge trokken door achi bewoners uit het gebied rond de Broersvest en het Broersveld. De bewonersver eniging heeft om twee redenen voor dit gebied gekozen. In deze buurt bevinden zich veel cafés en er leven veel klachten. Verder be schikt het gebied over een actieve bewonersgroep die het project kan gaan trekken. Over enkele weken krijgen alle bewoners van de gemeente een klachtenformuiier uitgereikt. Het is de bedoeling dat zij gedurende een maand de klachten bijhou den. Verder kunnen zij op het for mulier aangeven of de politie is ingeschakeld en of er iets aan de klachten is gedaan. Het klachten- formulier gaat vergezeld van een folder, waarin wordt verduidelijkt wat horeca-exploitanten niet en wél mogen. De proef gaat een maand duren. Reeds op voorhand rekent de be wonersvereniging op een massale reactie. Volgens de club neemt het aantal klachten nog steeds toe. Hoewel de BVSC hel principe huldigt dat centrumbewoners een zekere tolerantie moeten bezit ten, is er volgens de bewoners steeds vaker sprake van 'inbreuk op de woon- en leefsituatie'. Ondanks het horeea-project koes tert de buurtgroep Broersveld- /Broersvest nog geen overdreven verwachtingen over een oplos sing van het probleem. „De ge meente is niet opgewassen tegen de vele overtredingen op het ge bied van geluids-, stank- en socia le overlaat," schrijven de bewo ners in een brief aan de stuur groep. Vlaardingen - Vraag 1: Moet een taxiklant de veiligheidsriem omdoen als hij/zij naast de be stuurder meerijdt? Vraag 2; Is het nog verplicht links van de weg te lopen als er geen trottoir is? Vraag 3: Mag de ene weggebrui ker de andere inhalen als er wordt afgekoerst op een zebrapad? Vraag 4: Wie heeft er altijd voor rang in een woonerf? Vraag 5: Is het gebruik van een gevarendriehoek op de rijksweg nog steeds verplicht? Vragen, vragen, vragen. Zón twin tig oudere mensen in het Vlaar- dingse dienstencentrum West kwamen gistermiddag naar de verkeersles van Veilig Verkeer Nederland, gegeven in samen werking met de gemeente Vlaar dingen. Vorige week was er een dergelijke les in De Bijenkorf, over een week in dienstencen trum Emma. „We doen dit al acht jaar' vertelt vrijwilligster A.E. Mes van Veilig Verkeer Nederland. „Speciaal voor ouderen. Die hebben vroeger nooit verkeersles gehad. Nu ko men de meest gebruikte regels aan bod? Ing. Henny Huizer, bij de ge meente Vlaardingen belast met het onderwerp verkeersgedrag: „En er zijn nieuwe regels geko men. Ook dat geeft verwarring. En oudere mensen zijn al vaak bij ongelukken in het verkeer be trokken? Henny Huizer heeft ook een quiz- Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer heeft twee blusvoer- tuigen gekocht ter vervanging van de inmiddels vijftien jaar ou de tankautospuiten. Ze kosten 700.000 gulden. De voertuigen worden 1 januari in gebruik genomen want het perso neel moet eerst leren hoe de voer tuigen moeten worden bediend. Bovendien moeten nog gereed schappen worden ingebouwd. De blusvoertuigen hebben een ei gen watertank met een inhoud van 1500 liter en dankzij de mo derne installatie kan er meteen bij aankomst bij de brand gespo ten worden. Het water kan ook worden verneveld, hetgeen bij kleine binnenbranden handig is aangezien zo weinig waterschade ontstaat. Als er een aansluiting is gemaakt met open water of een brandweer kraan kan er tot 3000 liter per minuut worden ver pompt. Om ook bij gladheid snel te kun nen rijden, zijn de wagens voor zien van automatische sneeuw- kettingen.De wagens kunnen elk een complete blusploeg van zes tot acht brandweerlieden vervoe ren. Veel aandacht is besteed aan de veiligheid van het personeel in geval er sprake zou zijn van een aanrijding. je samengesteld voor de ouderen. Er moeten vijf vragen worden be antwoord. In De Bijenkorf had niemand alle antwoorden goed. Ook nu niet. Er zijn zes mensen met slechts één fout. Toch wor den er wat prijsjes uitgedeeld; een plant en twee flessen wijn. Mevrouw Mes: „U bent als voet ganger het meest kwetsbaar in het verkeer. En dat verkeer is veel drukker geworden dan vroeger? Een bejaarde vrouw bevestigt dat. „Ik krijg vaak niet eens de kans om over te steken! De vrijwilligster vraagt: „Hebben rechtdoor gaande voetgangers ai- tijd voorrang op afslaand ver keer? Er volgen twee antwoorden. „Het goede is: ja? vertelt mevrouw Mes. Er wordt gepraat over zaken als lijnbussen, autogordels, lichte kleding in het donker en ver keersdrempels. Dan de vraag: de fietser komt van rechts, de auto van links, wie heeft voorrang? „Nou, dat is wel een moeilijke si tuatie, hoor? klinkt het. Reacties Mevrouw Mes: „En wat doet u als halverwege het oversteken het voetgangerslicht op rood springt? Kent u dat? Ja, dat kennen de be jaarden, zo blijkt uit de reacties. De discussie komt op het zebra pad om de hoek van het diensten centrum waar een bushalte vlak voor is gecreëerd. Dat levert ge vaarlijke situaties op, zo blijkt. Want autoverkeer wacht niet, maar schiet langs de bus heen. „En er is een school met 1200 kin deren in de buurt? zo wordt ook al s argument aangevoerd. En: „Ik heb weieens gezegd: als daar een politie-agent komt staan, heeft fe honderden bekeuringen per dag? Mevrouw Mes laat zich de situatie uitleggen en roept: „Ja, dat is he lemaal fout daar! Daar zou de ge meente eens naar moeten kij ken." Henny Huizer belooft het door te geven. Resten de antwoorden op de vra gen. Antwoord 1: Ja. Antwoord 2; Nee. Antwoord 3: Nee, Antwoord 4: Al het rijdend ver keer dat van rechts komt, dus ook fietsers, heeft altijd voorrang op een woonerf. Antwoord 5: Nee, wel dat van knipperlichten. Een aantal bejaarde vrouwen vult de vragen van het quizje in. Weer had niemand alle antwoorden goed. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen/Maassluis - De bege leidingscommissie van de door de dioxine-vervuiling getroffen boe ren uit het Lickebaertgebied is niet erg optimistisch over de uit komst van het juridisch geschil tussen de Staat en de Afvalver werking Rijnmond (AVR). In een brief aan de betrokken boeren geeft de commissie toe, dat de Staat weinig kans maakt om de door de dioxine-vervuiling onts tane schade op de AVR te verha len. Formeel zijn de boeren uit het Lickebaertgebied geen partij in het geschil, maar de uitkomst van de door de Staat aangespannen juridische procedure is volgens de begeleidingscommissie zeer belangrijk voor de toekomst van de agrariërs in het landbouwge bied tussen Vlaardingen en Maas- ,onnestudio HoogsWg5l sluis. Het ministerie en de gedu peerde boeren delen de mening, dat de AVR de door de dioxine-af faire ontstane schade moet beta len. De zaak kwam in de zomer van 1989 aan het licht toen er een on rustbarende hoeveelheid van het uiterst giftige dioxine werd aan getroffen in de melk van de koei en van de Maassluise boer Siem van der Kooij. Een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) leer de, dat de door andere boeren uit het gebied geleverde melk ook niet aan de door het ministerie van Volksgezondheid en Milieu opgestelde normen voldeed. Hierop kondigde het ministerie van Landbouw een verkoopver bod voor de zuivelprodukten van dertien boeren ai In een later sta dium werden enkele boeren uit de Maastandse Foppenpolder van de maatregel ontheven. Voor het omzetverlies werden de boeren schadeloos gesteld door de toen malige minister Braks. Naast de ze directe schade leidde de dioxi ne-affaire ook tot indirect verlies. Door de vervuiling zijn de grond en de opstallen volgens de boeren minder geld waard. Voortouw Het Rijk wilde deze indirecte schade niet vergoeden, maar het nam wel het voortouw in een juri dische procedure tegen de AVR. De afvalverbrander, die hemels breed een paar honderd meter van het vervuilde landbouwge bied is gevestigd, wordt verant woordelijk gehouden voor de ver- OFF. DEALER V( SCHIEDAM, voorbeeld: SEAT MARBELLA 40,- per dag 100 km vrij incl. all-risk verz. en BTW excl. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling Winkelcentrum Spaiand, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122 OOR Volkswagen Groep vuiling- De landsadvocaat eist na mens de Staat en de boeren, dat de AVR alle directe en indirecte schade vergoedt. De AVR ontkent niet dat er dioxi ne vnj komt bij de afvalverbran ding, maar volgens de afvalver werker maakt dat haar nog met verantwoordelijk voor de vermo gensschade van de boeren. In haar verweerschrift stelt de AVR, dat de ontstane schade in de eers te plaats een gevolg is van de "pa niekreactie van de overheid'. Volgens de afvalverwerker staat nog steeds niet vast dat het uitge vaardigde verkoopverbod nood zakelijk was. Het ministerie was bovendien niet verplicht om de boeren schadeloos te stellen. De AVR maakt dit op uit het feit, dat de Warenwet geen schaderege ling kent voor ondernemers die op grond van bepalingen uit deze wet worden getroffen. De Begeleidingscommmissie noemt de visie van de AVR 'zeer gevaarlijk.' Mocht de rechter de redenering overnemen, dan kun nen de boeren hun schade slechts verhalen op de overheid. „Gezien het feil dat wij nu gezamenlijk, en op kosten van de Staat, optrek ken, zou dat een ongelukkige si tuatie zijn." De begeleidingscom missie toont zich overigens lang niet in alle opzichten onder de in druk van het driehonderd pagi na's tellende verweerschrift. De AVR voert onder meer aan, dat de overheid haar dwingt om afval te verwerken. Verder draait de vuilverbrandingsinstallatie met een vergunning, waarin geen voorschriften over de maximale dioxine-uitstoot zijn opgenomen. Het bezit van een vergunning is volgens de boeren echter geen ar gument om de aansprakelijkheid voor schade aan derden van de hand te wijzen. In afwachting van de rechterlijke uitspraak roept de begeleidings commissie de boeren op, de indi viduele vermogensschade te in ventariseren. Het verkoopverbod voor zuivelprodukten uit de Zuid- buurt blijft van kracht tot het ein de van 1993. Door de plaatsing van rookgasreinigers zal de uit stoot van dioxines bij de AVR vanaf dat moment naar verwach ting zijn gereduceerd. Schiedam - De Schiedamse poli. tie onderzoekt een schietpartij in de Van Swindenstraat. Daar wa ren gisteravond, om twee voor twaalf, schoten te horen. De toe dracht van de schietpartij is on- duidelijk. Rotterdam/Schiedam - Een 21-ja- rige Schiedammer is door de Rot- terdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van rijf maanden. Daarnaast is ook de voorwaardelijke straf van drie maanden, die de delinquent aan een eerdere zaak had overgehou den, ten uitvoer gelegd. Officier van justitie mr.J.P. Wittop Ko ning had bij de behandeling van de zaak op 6 november 2even maanden geeist met daar boven op de nog openstaande voorwaar delijke hechtenis. De Schiedam mer werd vooral veroordeeld voor de mishandeling en poging tof roof van twee tieners. Daarnaast voor de diefstal van een porte monnee, joy-riding met een auto en het in bezit hebben van een ge stolen bromfiets Vlaardingen - De gladheid heeft in Vlaardingen vanmorgen voor schade gezorgd. In de bocht van de Burgemeester Heusdenslaan raakte een auto. vanwege opvne- ?ing van het wegdek, m een slip, kwam tegen de middengeleidmg en sloeg over de kop. Op de nj- baan voor het tegemoetkomende verkeer kwam de wagen onder steboven tot stilstand De be stuurder liep geen letsel op Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren een 42-jange zeeman gearresteerd die op de Rembrandtlaan in het openbaar met zijn geslachtsdeel bezig was Hij deed dat met kinderen tnzijn nabijheid. De man is schending der openbare eerbaarheid ten las te gelegd. Vlaardingen - Met de arrestatie van dne Vlaardmgers, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar. heeft de politie 28 inbraken opgelost. Er was zowel in winkels als in au to's ingebroken. Het drietal be perkte zich niet tot Vlaardingen Ook in Maassluis en Schiedam was het actief. Geld en autora dio's vormden meestal de buit. De schade en de waarde van de ge stolen waar belopen een bedrag van rond de halve ton. Vlaardingen - Op de weekmarkt aan de Broekweg in Vlaardingen is gistermiddag een vrouw, die in Maasdijk woont, beroofd. Uit haar schoudertas werd een portemon nee met daann 400 gulden gesto len. Maassluis - Uit de openbare school Panta Rei te Maassluis is geluidsapparatuur gestolen. Men kwam binnen nadat het ruit van een klaslokaal was verbroken Een inbraakpoging was er bij een flatwoning aan de J. Wagenaar- laan. Daar was slechts een ruitje van de keuken vernield. Schiedam - De politie vermoedt dat de man, die eerder in een be drijf aan de Lange Nieuwstraatin Schiedam actief is geweest, ook verantwoordelijk is voor de dief stal in een bedrijf aan de Genü Verboonslraat, gisteren. Ook daar meldde iemand zich ais verwar mingsmonteur waarna Pnve* spullen verdwenen. Ditmaal bied de roof beperkt tot één portemon nee van een werknemer. Schiedam - Uit een modehui aan de Rotterdamsedijk is gister nacht kleding gestolen tijdens een inbraak. Er verdween met na me dames- en skikleding.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1