Waterweg 13 Grote bezwaren ouderenbonden tegen komst vuilcontainers Kerstpakketten stapelen voor Polen A Lawaai-papagaai in Aleidastraat moet weg 0 y 1 EEN NIEUW NUTSBEDRIJF! D66 en CDA zijn woedend op coalitiepartner PvdA Deur geforceerd voor duif Rotterdam betaalt mee aan trainingscentrum Al-Baz mag toch blijven Rotterdam tegen korting op opvang van 'drop outs' Simons: aandacht voor gezondheid migranten 'Voor vaste baan naar uitzendbureau' Auto uit bocht Schoenen gestolen de Zaanse Roos Nieuw in Rotterdam Nostalgische Poppenwagens 1 voor gas, water elektriciteit en CAI -- l Vernielingen bij autohandelaar Autokraak Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 De Vlaardingse politie en brandweer hebben gisteren tegen de avond een duif bevrijd, die verstrikt was geraakt in enkele dra den. Dat ging overigens niet eenvoudig, want het mini-drama voltrok zich op het balkon van een flat op de vierde verdieping in de Van Wesebekestraat, waarvan de bewoners nletthuis waren. De ladderwagen leverde geen oplossing, omdat er geparkeerde auto's in de wegstonden. De politie heeft vervolgens de deur van de woning geforceerd en toen was het leed snel geleden. Na ge bruik van een simpele schadr kon de duif even later het lucht ruim weer kiezen. Foto Roei Dijkstra Rotterdam - De gemeente Rotterdam gaat voor vijf miljoen gulden deelnemen in het maritiem simula torcentrum dat door het Amerikaanse bedrijf Marine Safety International in Rotterdam wordt gevestigd. Burgemeester en wethouders hebben het voorstel hiervoor ingediend bij de gemeenteraad die dat vol gende week donderdag behandelt. Marine Safety International (MSI) steekt zelf 11 mil joen gulden in het centrum, levert de kennis en het management. Begin 1993 moet het centrum, dat waarschijnlijk wordt gevestigd op het bedrijvenpark Noord-west, operationeel zijn. Het simulatorcentrum richt zich op nautische oplei dingen, bijscholingen, trainingen en onderzoek. Het is de bedoeling dat in de toekomst opleidingen in heel Noordwest-Europa gebruik maken van het cen trum. Viaardingen - Ibrahim Al-Baz mag in Nederland blij ven. Staatssecretaris Kosto (Vreemdelingenzaken) is op een eerder besluit tot uitwijzing van de Iraakse vreemdeling terug gekomen. Tevens zal het verzoek i tot naturalisatie van de in Viaardingen wonende Pa-! lestijn op korte termijn worden ingewilligd. Begin dit jaar ontstondberoering rond de uitwijzing van Ibrahim Al-Baz, een uitwijzing die was geba seerd op de verdenking dat van hem 'staatsgevaarlij ke activiteiten' waren te verwachten. De medestan ders van de Palestijn voerden aan dat de vreemde ling weliswaar ooit veroordeeld is voor terroristische activiteiten, maar zijn straf heeft uitgezeten en nu tot veler tevredenheid functioneert in de samenle ving. Rotterdam - De gemeente Rotterdam is tegen de aangekondigde bezuinigingen cp de opvang van dak- en thuislozen, ex-psychiatrische patiënten, drugs- en alcoholverslaafden en andere zogenoemde 'drop outs'. Rotterdam vraagt, samen met Amsterdam, Den Haag en Utrecht, de Tweede Kamer een stokje te ste ken voor de korting. De vier grote steden moeten sa men dertig procent opbrengen van de in totaal zes miljoen gulden die op deze sector wordt gekort. De vier vinden dat ze tegenover de andere gemeenten gerekend onredelijk veel moeten inleveren. Boven dien staat het bezuinigingsplan haaks op de beginse len van de sociale vernieuwing. Rotterdam - Speciale aandacht voor allochtonen in het gezondheidsbeleid is noodzakelijk en gerecht vaardigd. Dat zei staatssecretaris Simons (Volksge zondheid) gisteren bij de opening van het steunpunt 'migranten en gezondheid' in Rotterdam. Uit onder zoeken blijkt dat migranten zich' veelal niet gezond voelen, maar ook de weg niet weten naar hulpverle ners die op hun beurt soms weer met de handen in het haar staan. Het Rotterdamse steunpunt noemde de oud-wethou der een 'schoolvoorbeeld' van hoe de zorg voor mi granten plaatselijk het best te geven is. In dit project werkt de bewonersorganisatie samen met die van migranten. Br zijn cursussen ontwikkeld voor wer kers in de gezondheidszorg en welzijnswerk, maar ook voor Turken en Marokkanen. Verder is een ge zondheidsspreekuur ingesteld en worden thema-bij eenkomsten gehouden. Op het steunpunt werken een opbouwwerker, een administratieve kracht en een Tbrkse en Marokkaanse gezondheidsvoorlieh- ter. Rotterdam - Het Regionaal Bureau Arbeidsvoorzie ning (RBA) daagt de uitzendbureaus in Rijnmond uit de komende jaren een extra bijdrage te leveren aan het bestrijden van de werkloosheid door ook te gaan bemiddelen voor vaste banen. Het arbeidsbu- reau-nieuwe-stijl is bereid in ruil daarvoor al zijn ge gevens van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt be schikbaar stellen, maar zal daaraan dan wel de voor waarde verbinden dat de uitzendbureaus tenminste veertig procent van deze vacatures aanbieden aan langdurig werkzoekende migranten en vrouwen. Voorzitter Rob Lubbers van het RBA Rijnmond deed zijn 'zakelijk aanbod' gistermiddag tijdens de ope ning van de in de nieuwe huisstijl verbouwde vesti ging van Randstad Uitzendbureau BV aan de Plein- weg in Rotterdam-Zuid Viaardingen - De ouderenbonden in Viaardingen hebben grote be zwaren tegen de komst van vuil containers. Bovendien stoort het ze dat hen in eemeerder stadium door de betrokken ambtenaar is voorgehouden dat er niets meer tegen de komst van deze nieuwe vorm van huisvuil verzamelen te doen is. In een brief aan college en ge meenteraad wordt gezegd dat de komst van de zogenoemde blok- containers als 'onherroepelijk' is gepresenteerd, Terwijl de bon den, te weten de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (ANBO), Katholieke Bond Oude ren (KBO) en Protestants Christe lijke Ouderenbond (PCO), nog flink wat bedenkingen hebben. Die bezwaren gelden onder meer de hoogte van de containers. Vooral voor ouderen en minder mobielen zijn er moeilijkheden te verwachten, aldus de ouderen bonden. „Een vuilniszak met twee handen vasthouden en optil len is een probleem voor iemand die op een stok moet leunen," zo wordt geschreven. „Het optillen van de zak en tegelijk het deksel openhouden is weer zo'n opgave. Bij ongunstig weer, veel wind, sneeuw of ijzel, kan wegbrengen lastig zijn of niet mogelijk." De bonden vragen college en ge meenteraad wie er aansprakelijk is ais er bij het sluiten van het vul- deksel vingerletsel ontstaat. Ver der wordt gewezen op het risico van zwerfvuil als de container te snel vol is. En op de stank die vrij komt als het deksel niet meer dicht kan. De bonden merken op dat containers als niet het meest sierlijke straatmeubilair vormen. ANBO, KBO en PCO komen ook met een alternatief. Ze suggere ren voor composteerbaar afval groene vuilniszakken te gaan ge bruiken en die apart op te gaan halen. Voor gewoon huisvuil zou de huidige zwarte zak gebruikt kunnen gaan worden. Zo gaat er, aldus de bonden, minder afval naar de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) wat weer tot lagere kosten en minder milieuvervuil ing leidt. Schiedam - Op de Hargalaan is vanmorgen even na half vijf een 30-jarige Capellenaar met 2ijn auto uit de bocht gevlogen. De man kwam vanuit Viaardingen en ging rechtdoor waar de weg, ter hoogte van de korfbalvereniging Harga, linksaf gaat. De automobilist schoot over het fietspad, tarnde tien meter hekwerk en kwam dertig meter verderop in het gras tot stilstand. De toedracht is nog onduidelijk. Schiedam - Twee jongens heb ben gistermorgen schoenen ge stolen uit een winkel aan de Hoogstraat. Ze hadden nieuwe schoenen gepast, vroegen om een andere maat en renden er van door toen die werden gehaald. Een achtervolging had geen re sultaat. Het tweetal vluchtte rich ting Koemarkt. Schiedam - De 13-jarige papagaai Corro 2orgt, zonder dat hij zich overigens van enig kwaad bewust is, voor emotionele taferelen in de Aleidastraat in Schiedam. Hij is niet de enige. Alle vogels in de volière van het echtpaar Tijsmans vormen al twee jaar de inzet van een burenruzie die het hoogte punt nog niet bereikt lijkt te heb ben. De buren, de familie Elberse, kla gen over geluidsoverlast, veroor zaakt door de fluiters in de volière die bij Loes en Gerard Tijsmans in de tuin staat en de twee papa gaaien die in de huiskamer van de vogelliefhebbers een riant en gerieflijk onderkomen hebben. Albert Elberse nam eerder al eens het heft in eigen hand en gooide een stalen pijp door de ruiten. La ter spande hij een rechtszaak aan tegen zijn buren, won en mag nu van de rechter bepalen hoeveel vogels er de deur uit moeten tot dat hij geen hinder van hun ge fluit meer heeft. „Gefluit kan je het niet noemen," zegt Albert Elberse strijdvaardig. „Wat die papagaaien doen is schreeuwen en niets anders. Ik heb gisteren ae hele dag mensen van de pers bij mijn buurman naar binnen zien gaan. Ik kan hem nu al op een briefje geven dat als hij mijn naam in diskre diet brengt, ik hem weer voor het gerecht sleep. De rechter heeft bepaald dat hij die rommel weg moet doen, maar hij heeft er ge woon lak aan. Nu zal hij wel moe ten anders moet hij mij de dwang som van 150 gulden per dag beta len. En ik houd mijn handje wel op!" 'Dag jochie' „Die papagaaien schreeuwen niet," neemt Gerard Tijsmans het voor zijn gevleugelde vrienden op. „Praten doen ze wel. Maar al leen als ik thuiskom. Dan zegt de een 'pappa' en de ander roept 'dag jochie'. Dat zullen mijn buren on getwijfeld horen, maar overlast van die dieren kunnen ze niet hebben want als er niemand thuis $lafk 'Ws Gerard Tijsmans met Corro op zijn schouder. 'Mijn papagaal de deur uit? Over mijn lijk.' FotoGerrttde Heus/Roei Dijkstra is praten ze nieten 's avonds gaat er om acht uur al een doek over de kooi heen." „Ik kan me wel .voorstellen dat de familie Elberse soms last heeft van verschillende vogels in de volière buiten. De twee halsband parkieten. om een voorbeeld te noemen, kunnen best een keel opzetten. Die twee wil ik dan ook best wegdoen. Maar mijn eigen papagaai. Corro, gaat de deur niet uit. Over mijn lijk," kan Gerard zijn emoties niet langer bedwin gen en veegt de tranen van zijn gezicht, „Onze buren lopen alleen maar te zoeken naar mogelijkheden om ons te treiteren. Waarom? Mis schien omdat ik vroeger aan hun verzoek om een gootje op mijn volière te maken, niet heb vol daan. Het ergste van de hele kwestie vind ik dat zij van de rechter de vrije hand hebben ge kregen om te bepalen welke en hoeveel vogels wij weg moeten doen. En dat terwijl mevrouw El- bersen mensen een handteke ning heeft laten zetten onder een bezwaarschrift dat later is gewij zigd. Er zijn buren die aan ons hun excuses hebben aangeboden omdat ze niet wio4en waar ze voor hadden getekend. Er was zelfs een man van 94 jaar bij. Die is zo doof als een kwartel en tekende de brief waarin bezwaar werd ge maakt tegen de zogenaamde ge luidsoverlast." „Leugens," beweert Joke Elberse die ook toegeeft dat het altijd wel een kwestie van ja en nee zal bin. ven. „Gerard is een tiran en belt alles bij elkaar. De rechter heeft ons toch in het gelijk gesteld? D5t zegt genoeg." Vogels spelen een voorname ro! aan het stukje Aleidstraat datuit- kijkt op de Vlaardingerdijk. Di rect aan het vogelonderkomei van het echtpaar Tijsmans zijn de volières van andere buren ge- bouwd en, hoe vreemd het ook klinkt, de zang- en tiopische vo gels in die kooien veroorzaken volgens de familie Elberse geen geluidsoverlast. Albert Elberse „In de kooi van Tijsmans zitten grotere vogels die veel meer ia. waai maken." „Niets daarvan," zegt Tijsmans „Het is niet zo dat een grote vogel meer geluid maakt dan een klei nere." Eén van de buren, die ook een volière in de tuin heeft staan „Dat wij niet worden aangeklaagd voor de vogels komt alleen maar door het feit dat de familie Eüxr- se ons niet aan durft te pakken Het is pure burentreiterij wat die lui van verderop doen. Wat ik hen toewens kan je niet in de krant vermelden. Ik woon hier 37 jaar en nog nooit heb ik zoiets meege maakt. Als ze last hebben van de papagaaien in huis bij de familie Tijsmans zitten ze zeker met hun oor aan de muur te luisteren?" Gerard Tijsmans is inmiddels tot actie overgegaan om het betalen van de dwangsom te ontlopen. De twee grootste 'schreeuwers' uil de volière gaan naar het vogelver- blijf van...zijn buren. Ook een van de papagaaien huist voorlopig een deurtje verder. Corro blijft thuis. Maar dat de kwestie nog een staartje krijgt staat nu al vast Het echtpaar Tijsmans gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak en ook de dochter die onder hen woont, onderneemt gerechtelijke slappen. Zij spant een kort ge ding aan tegen de buren omdatde familie Elberse ook haar twee vo gels die in de huiskamer vertoe ven, weg wil hebben. Dozen vol worden bin nengebracht. Ze zijn al op weg naar Po len. Foto Roet Dijkstra. Schiedam - De buren zijn er zo langzamerhand wel aan gewend. Negen maal per jaar heerst er bij het portiek van het flatgebouw aan de De Meesterstraat een drukte van jewelste. Dan worden bij Hennie van der Geer voedsel- en kledingpaketten voor Polen ingeleverd. Gisteravond hield Hennie, secre taris van de nationale stichting Estapak, de laatste inzameling van het jaar. En zij was niet de enige. Want op vijftien verschil lende adressen, verspreid in het hele land, speelden zich de zelfde taferelen af. „Om zes uur stonden er al men sen met hun pakketten te wach ten," vertelt de Schiedamse die al negen jaar haar kelder gebruikt als inleveradres voor de pakket ten die naar Polen gaan, „En dat terwijl we pas om zeven uur be gonnen." De hele dag was Hennie bezig ge weest met de voorbereidingen om de inzameling die gisteravond van zeven tot negen uur werd ge houden, vlotjes te laten verlopen. Want met de kerstpakketten is er altijd een grotere toeloop dan nor maal. „De mensen doen er dan iets extra's bij. Speelgoed voor de kinderen bijvoorbeeld. Maar in het algemeen wordt er in deze tijd van het jaar een grotere hoeveel heid levensmiddelen en winter- kleding opgestuurd." Estapak heeft de zaakjes goed voor elkaar. De mensen die spul len sturen naar Polen hebben een gezin aangewezen gekregen en betalen voor de verzending van een pakket tot tien kilo 22 gulden. Voor iedere kilo meer dient twee gulden extra te worden betaald. Per vrachtwagen worden de pak ketten, die bij alle inleveradres- sen worden opgehaald, via Duits land vervoerd en aan huis afgele verd. Het Poolse gezin stuurt de afzender weer een bevestiging van ontvangst dus de gulle gever weet precies of het pakket goed is aangekomen. „Een waterdicht systeem," zegt Hennie misschien wel ten over vloede. „Misschien dat de inza melingsacties daarom altijd zo'n succes zijn. Ieder jaar komen er zelf kennissen uit Breda naar Jam om hun paketten af te h eren. Da's toch fantastisch!" Toch loopt de belangstelling voor de acties van Estapak iets terug. Maar dat iaat zich volgens De Geer makkelijk verklaren. „Er zijn de laatste tijd nogal wat lan den getroffen door natuurrampen en andere ellende. Twee jaar gele den gingen er bij ons nog 303 kerstzendingen de deur uit, Afge lopen jaar waren heter 169. En als ik het nu bekijk schat ik het op ongeveer 175. Dat is nog heel wat. Daarom heb ik mijn man, dochter en schoonzoon ook maar weer in geschakeld, Want alleen kan ik het niet aan." Porcelain en sctiilpadpoppen VotksschiSdemn, Zjdebeschilderen Div, Kursusssn. Havenstraat 33a Delftshaven naast ABN tel. 4765423 11.00 tot 17.00 zat tót 16.00 Advertentie Vlaa relingen/Maassluis Begin december ontvangt u nadere informatie in uw brievenbus. Door Care! van der Velden Maassluis - D66 en het CDA heb ben woedend gereageerd op uitla tingen van Robert Punt. De frac tievoorzitter van de PvdA ver klaarde jongstleden dinsdag in deze krant dat de gemeenteraad bij de besluitvorming rond de sa nering van de Steendijkpolder gebruik heeft gemaakt van een 'overvallaktiek'. Naar aanleiding van de uitspraken sluit CDA- voorman Harm Woudstra een breuk met de coalitiepartner niet uit. „Kennelijk wil de PvdA graag een oppositiepartij zijn. Ik wil ze die kans we! geven." Ook D66-raadslid John van Baar- le heeft zich ernstig gestoord aan de opstelling van Robert Punt. „Ik beschouw de uitspraak als een dolksteek in de rug van de co alitiepartners. Toen er een impas se over de sanering van de Steen dijkpolder bestond, heeft de poli tiek en bloc besloten dal we eerst een plan zouden ontwikkelen en dan pas met de bewoners in de slag zouden gaan. Het is uiterma te vreemd dat de PvdA nu over een overvaltakliek spreekt." Twee PvdA'ers, fractiesecretaris Pieter Hoogenraad en milieu-spe cialist Pieter Kromdijk, hebben ondertussen een poging onder nomen om de brand m de brede coalitie van CDA/PvdAAVD en D66 te blussen. In een aan Harm Woudstra en wethouder Jan Storm gerichte verklaring heet het, dat de gewraakte opmerkin gen het gevolg zijn van de 'dich terlijke vrijheid' van de auteur. „Dat is het officiële standpunt van de PvdA," zegt Hoogenraad. „Wij willen deze zaak zo gauw mo gelijk uit de wereld hebben." Robert Punt heeft zich aan deze uitspraak geconformeerd, maar in tegenstelling lot het officiële partijstandpunt doet hij geen po ging om afstand le nemen van zijn geciteerde uitspraken. „Ik vond het een tamelijk evenwich tig artikel. Verder heb ik geen be hoefte aan commentaar. Daar voor ligt de zaak te gevoelig. Voor mij is de kous hiermee af." De fractieleider wil wel kwijt, dat hij met zijn uitspraken niet de be doeling heeft gehad de coalitie in gevaar te brengen. „Ik denk dat er sprake is van een misver stand," zegt Punt, die deze week als volgt werd geciteerd; „Door deze overvaltechniek hebben de bewoners zich niet op de besluit vorming kunnen prepareren. Al leen een nieuw besluit kan de goedkeuring nog ongedaan ma ken." Volgens Harm Woudstra, die de verklaring van de PvdA voor ken nisgeving heeft aangenomen, wekt Punt met zijn uitspraak de indruk dat de PvdA nog andere oplossingen voor de sanering van de Sleendykpolder riet. „In de richting van de bewoners is dat niet reeel zegt Woudstra. die sa men mei wethouder Storm en Pv- dA'er Pieter Hoogenraad tot de initiatiefnemers van de ter tafel liggende variant behoort. In het voorstel wordt de op ha- venslib gebouwde wijk gedeelte lijk afgegraven tot een diepte van 1,30 meter. Het afval wordt opge slagen in een vijftien meter hoge heuvel aan de rand \an de wijk Door een motie van het CDA te steunen, heeft de gemeenteraad intussen met het voorstel inge stemd. „Als dit plan afketst, blijft alleen de zeventig centimeter va riant van de minister over," meent Harm Woudstra. Robert Punt, die met twee partijgenoten tegen de motie stemde, is het met die visie eens. „11^ heb niet de sug gestie willen wekken dat ik nog andere oplossingen zie." Pieter Hoogenraad meent, dat de steun van de PvdA aan het sane ringsplan na de mededeling aan de coalitiepartners boven elke verdenking verheven is. ,.De sa nering moet zo snel mogelijk op de rails worden gezet. De bewo ners krijgen in een bezwaar schriften procedure de kans hun mening over het voorstel te uiten. We moeten nu snel aan de slag. Ondanks de uitleg van Pieter Hoogenraad is de lucht tussen het CDA en de PvdA nog met opge klaard. Volgens Harm Woudsüa staat het incident niet op zichzelf „De PvdA liet aan de vooravond van de begrotingsbehandeling weten dat de andere partijen mei exorbitante eisen zouden komen Als de partij zich bij voortduring zo opstelt, dan is zij rijp voor «te oppositie." Schiedam - Een autohandelaar aan de Zwaluwiaan wordt achter volgd door vernielers, zo luidt aangifte bij de politie. In het afgfr lopen weekeinde, maar ook giste ren, werd hij met vernielingen en diefstal geconfronteerd. Banden- velgen, ruitenwissers en radio- cassetterecorders zijn gestolen, bij drie auto's is het linker deur raam kapot geslagen en ntëj heeft nog tevergeefs geprobetfö twee auto's te stelen. De po»1® stelleen onderaoek in. Viaardingen - Aan de Azal$' straat is een geparkeerde aut" opengebroken. Er werd een rw ingeslagen waarna de geluidsap paratuur werd meegenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1