Rotterdam 13 Wm Minder jonge drugsverslaafden 'Praatpaal' Peper voor de rechter: 'Het is hier prachtig' Nog geheim GGD-rapport: beleid hulpverlening aanpassen Rioolwerkers maken eind aan dubbele Schiedamse ontvoering Kantoor Delftse Poort: parkeerplaatsen over, fietsenstalling te klein Scholten wordt nieuwe directeur Havenbedrijf Havenvakbonden binden strijd aan met racisme Lintje voor Rob Lubbers ^Radioactieve vloeistof uit onderzeeër' lekt Bieten-wagens te zwaar Karei de Stoutepeld voor sportleider Scharloo Politie pakt drugsdealers Jager maakt eind aan Hoekse ekster-plaag Rotterdams Dagblad Zaterdag 23 november 1991 RL SN SZ Ry Rotterdam - Mr. W. K Scholten is voorgedragen als nieuwe hoofddirec teur van het ge meentelijk Haven bedrijf in Rotter dam. Hij volgt per 1 september ir. H. Molenaar op, die ge* bruik zal maken van de VUT-rege- ling. De gemeenteraad beslist 28 november over de benoeming. Scholten is sinds juli vorig jaar directeur Exploitatie en Acquisitie van het Havenbe drijf en lid van de hoofddirectie. Eerder werkte hij bij Smit Internationale en was hij adjunct-directeur bij het Havenbedrijf. Rotterdam - De vakbonden in de Westeuropese ha vens gaan de strijd aan binden tegen de oprukkende vreemdelingenhaat. Dit hebben zij op aangegeven van de Nederlandse vertegenwoordiger Kees Marges van de Vervoersbond FNV - op een vergadering van de internationale vakbond voor werknemers in de transportseeor, TTF, in Londen besloten. In ons land zal de Vervoersbond FNV volgens Mar ges extra werk maken van banen voor migranten. „Dat is een taak voor de Vervoersbond, maar ook voor andere vakbonden," zegt hijVolgens Marges is het onderwerp migranten en werk geen geliefd on derwerp op ledenvergaderingen van de verschillen de bonden, „Toch zullen we dit taboe moeten door breken. De enige echte oplossing voor rassenhaat is een complete integratie, waarbij we de cultuuruitin gen van anderen respecteren en migranten niet moeten vragen om ach als een copie-van Neder lander te gedragen." f Wel vindt'Marges dat daar waar anderen zich sterk rfiaken voor banen, die door migranten bezet kun nen worden, de migranten de plicht hebben, zich minstens de Nederlandse taal machtig te maken.-: jilntegratie komt natuurlijk niet van één! is een samenspel." Mr. W. K. Schotten: voorgedra gen als nieu we hoofddi recteur van het gemeen telijk Haven bedrijf. Archieffoto Rotterdam - Voorzitter R. M. Lubbers van het ar- beidsbureau-nieuwe-stijl in Rijnmond is gister- i V' avond bij zijn afscheid als directeur van Lubbers' Constructiewerkplaats en" Machinefabriek Hollandia 'tete. eeo V BV indüimjpen aan-den Usselbenoémd tot Officier. ^listerias in de Orde van Oraiijc-NassauRob Lubbers kreeg""'rij de-koninklijke onderscheiding in hét Haagse Cron---** J 1 Tl 11f De huidige vooratier van het Hegtonaai Bureau Ar- - beidsvoomenMgiEBiainRynmöndohtvin'g.deqritt''"., derscheiding vanwegez-yn vgrdiensten als onderne- I merén als bewoher^ran.de.gemeehte .Capelieiaan, dénUssêl. IaibiiaS;'ShcB'T836 m diehst-en sinds 1963 directeur bij het famiüehedrijf, is,als ondernb1 rner hij deriverwerving van opdrachtén'vaak 'inndya-" tief uit de hoek gekomen: Hij is onderméegdè 'aan- drager van het idee voor het Broadgate-gébouw in Londen, het, ontwerp voor'.de bascule-klep van de nieuwe Van Brienenoordbrug en hët ontwerp voor de Maesiant Kering. In Capelle is Lubbers actief ge-, weest als voorzitter van'de Groene Kruisvereniging eb heeft hij zich ingezet voór.de privatisering;van zwembad De Blinkert, waarvan hij de hdft van/de atadelen in zijn bezit heeft. - r-'Sy.,' teftj of? Oslo - Uit de Sovjet-onderzeeër Komsomolets,die in 4989 voor de Noorse kust is gezonken, lekt radio actieve vloeistof. De hoeveelheden zijn echter zo ge ring dat geen gevaar voor het milieu bestaat Dit heeft het hoofd van de Veiligheidsinstituut vpor .Nucleaire Energie in Noorwegen gisteren tijdens een milieucongres in Olso meegedeeld. De Sovjet unie is van plan de kemonderzeeër in 1993 te bergen en heeft daarvoor een contract getekend roet een Ne derlands consortium dat is geformeerd op initiatief van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak. Eèiï woordvoerder van het bergingsbedrijf was gis teravond nog niet op de hoogte van het lekken van radioactieve vloeistof uit deEorasoniolets. Of de lek kage de berging bemoeilijkt kon de woordvoerder ook niet zeggen. De onderzeeër ligt op een diepte van 1.685 meier. Monsters van modder, in september genomen door een Sovjet-expeditie, tonen aan dat de reactor lekt „Het gat zou nog groter worden in de komende de cennia. Dat is'niet dramatisch of gevaarlijk," stelde gisteren de Noorse functionaris. Rotterdam - Bij een grootscheepse controle van met suikerbieten beladen vrachtwagens in Rotterdam- zuid heeft de politie gisteren tegen 21 chauffeurs proces-verbaai opgemaakt Achttien vrachtwagens overschreden het maximale Iaadgewicht van vijftig tón. Op last van de politie moest de lading over meer dere vrachtwagens worden verdeeld. Eén chauffeur spande de kroon: hij had het toegestane laadgemcht van zijn wagen met maar liefst zestig procent over schreden. De politie had vorig jaar al opgemerkt dat de vracht wagens met suikerbieten, onderweg naar de suiker fabriek in Puttershoek, veel te veel lading meena men. Daardoor ontstond grote schade aan de door gaande wegen in Rotterdam-zuid. Rotterdam De 85-jarige C. C. Scharloo is gister avond onderscheiden met de Karei de Stoutespeld. Scharloo is al ruim vijftig jaar bestuurslid, leider, ter rein- en barmedewerker van de Rotterdamse sport vereniging De Husschen. Deeigemeentebestuurder L. P. T. Honders speldde hem het zilveren kleinood op de revers. Ondanks zijn hoge leeftijd is de heer Scharloo binnen de vereniging nog steeds actief. Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft in het centrum van de stad twee heroine-dealers aange houden. Een speciaal team arres teerde het Rotterdamse, dat een discotheek in de Hartmanstraat beheert, koppel in een pand waar de verdovende middelen na af spraak met een klant werden op gehaald. De politie vond drie kilo gram heroïne en rekende samen met de dealers nog 22 andere ver dachten in. Achttien van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten. Hoek van Holland - De komende weken worden in het Hoekse na tuurgebied enkele honderden ek sters afgeschoten. De gemeente lijke jager heeft hiervoor op dracht gekregen. De eksterstand in Hoek van Holland is zodanig dat er ernstige problemen ont staan voor de andere vogels. Goudvink en wielewaal zijn al vrijwel uitgeroeid, doordat ek sters zowel jonge als oude vogels aanvallen. Door Jan Rozendaal Rotterdam - De gemiddelde leeftijd van Rotterdamse drugs verslaafden wordt steeds hoger. Die leeftijd ligt nu (rapportage 1990) op 30,8 jaar. Behalve die veroudering, is de voornaamste ontwikkeling in de Rotterdamse drugspopulatie dat er niet veel jonge cliënten bijkomen. Er is wel een lichte stijging van ver slaafde allochtonen waargenomen. Eén en ander blijkt uit cijfers van de gemeentelijke Gezondheids dienst (GGD), die zijn gedestil leerd uit gegevens van de vqf be langrijkste drugshulpverlenings- instellingen in Rotterdam; Bou- manhuis, De Bulldog, Odyssee, OHVA en Rivo Torto. In 1988 lag die gemiddelde leeftijd nog op 29,3 jaar, twee jaar hoger dan in de periode 1982-1984. In 1989 was het opgelopen tot 30,1. In Amsterdam ligt de gemiddelde leeftijd van de drugsverslaafde overigens nog hoger: 32,5 jaar. Het verschil zou te maken heb ben met het feit dat heroïnege bruik op grote schaal in de hoofd stad eerder is begonnen. Dat de gemiddelde leeftijd blijft stijgen heeft volgens de Rotter damse GGD te maken met de ge staag stijgende leeftijd waarop mensen met drugs beginnen. De grootste groep is nog steeds tus sen de vijftien en negentien jaar, maar twaalf procent is al 25 en ze ven proeent is zeJfs de dertig ge passeerd bij de eerste snuif of spuit. In 1989 begon 51 procent voor hun twintigste (in 1990: 46 procent). Voor 1975 begon de helft van de verslaafden voordat ze achttien waren. Volgens de GGD kan dat komen doordat mensen vaker onder invloed van vrien den, veelal leeftijdsgenoten, met het experimenteren met heroïne beginnen. Ook het aantal jaren dat mensen drugs blijven gebruiken gaat om hoog: 35 procent gebruikt al tien tot veertien jaar en 24 procent lan ger dan vijftien jaar. De gemid delde duur van de nieuwkomers ligt nu op 9,6 jaar, bij de ouderen lag dat op het moment dat ze bij de hulpverleners kwamen op 11,6 jaar. In het nog niet gepubliceerde rap port van de GGD wordt ervoor ge pleit dat de drugshulpverlening zich moet gaan beraden op aan passingen in het beleid nu de cli ënten steeds ouder worden. Ook zou er meer aandacht moeten worden besteed aan de opvang en begeleiding van vrouwen. Drie kwart van de cliënten is vrouw. Zij beginnen op jongere leeftijd met drugs dan mannen, maar blij ken ook vaker zelfmoordpogin gen te doen, In 1990 stonden 2115 verschillen de mensen bij de vijf instellingen ingeschreven. Dit is een kleine toename ten opzichte van 1989; 2058. De GGD durft niet te con cluderen of er sprake is van een trend dat steeds meer verslaafden hun heil zoeken bij de hulpverle ning. Het totaal aantal verslaaf den in Rotterdam wordt geschat op drieduizend. Van de 2115 cliënten kwamen er 542 voor het eerst in het hulpver leningscircuit terecht. Een harde kern van 1086 verslaafden loopt daarin al drie jaar rond. Werk Opvallend is dat de leefsituatie van de nieuwe dient is verbeterd Nog steeds meer dan de helft (51 procent) is financieel afhankelijk van de bijstand, maar dat was in 1988 nog 62 procent. Maar behal ve dat ze vaker werk hebben, blij ken ook steeds meer nieuwelin gen samen te wonen en is hun al gemene gezondheidssituatie be ter. Hoewel hun opleidingsmveu stijgt, ligt dat nog steeds laag: vijftien procent komt boven Ma vo-niveau uit en vier procent redt het tot een hogere beroepsoplei ding. Minder dan vroeger komen zij naar de hulpverlening omdat zij totaal zijn verloederd, steeds vaker is hun enige drijfveer me thadon. Zij kunnen hun gebruik met meer kunnen bekostigen of willen gewoon even tot rust ko men. Het aantal chenten dat by de hulpverlening aanklopt met de vaste wil om helemaal af te kick en is stabiel: twee op de zeven. Bijna alle geregistreerde verslaaf den gebruiken heroïne. Maar daarnaast gebruikt tweederde co caïne. één op de vijf slaapmidde len en tranquilizers, bijna de helft cannabis-produkten en dertig procent excessief alcohol De GGD heeft becijferd dat 54 pro cent een zogenoemde polydrugs- gebruiker is Dat betekent dat hij of zij naast methadon nog ten minste dne andere middelen ge- bruikt. Wel schrijft de GGD dat heroïne bij verreweg de grootste groep voor de meeste problemen zorgt. Door Peter Louwerse Rotterdam - „De eed of de belof te," vroeg de rechter-ccmmissaris mevrouw mr. C. E. van Oosten van Smaalen aan burgemeester Peper. De Rotterdamse burgerva der moest zich even achter de oren krabben. „Eh, ja, ik ben even het onderscheid kwijt." Vraagt aan zijn advocaat mr, J. Mentink: „Wat was dat ook weer, Hans?" Antwoord: „Jij doet altijd de be lofte." Waarop de burgemeester plechtig zegt: „Dat beloof ik." Het was voor Peper wel even wen nen. Normaal bepaalt hij zelf de gang.van zaken, gisteren moest hij vragen vpn de rechter-com- 1 'imssaris over het Carthago-de bacle beantwoorden. De burge meester had duidelijk moeite met zijn passieve jol. „Ik heb het één en ander opschrift gesteld. Zal ik dat overhandigen?" vroeg hij be hulpzaam. „Nee, hoor, meneer Peper," antwoordde' de rechter. „Ik stel de vragen. Die aanteke ningen mag u bij zich houden." De burgemeester begon opge wekt aan de zitting. Nee, fotogra feren was geen probleem. „Ik ben een openbaar lichaam," grapte hij. Zijn optimisme was aanvan kelijk groot, „Ik heb hier ander half uur voor uitgetrokken," meldde hij opgetogen. Geeuwen Maar hoe gaat dat bij een ver hoor? Alles wordt eerst uitvoerig genoteerd, dan voorgelezen en uiteindelijk ingetypt. En terwijl de zitting zich voortsleepte, kon de burgemeester een paar forse geeuwen niet onderdrukken. De burgemeester, met zijn gedach ten allang weer bij zijn volgende afspraak, vroeg of hij even zijn chauffeur mocht inseinen. Nee, dat mocht niet van de rechter. Niet dat het onderwerp zo saai Burgemeester Peper voor de rechter: 'Eed of belofte: Ik ben even het onderscheid kwijt.' Foto Jaap Rozema was, zeker niet. Eiser reclamebu reau Eurocom denkt vierhon derdduizend gulden te goed te hebben van de gemeente Rotter dam. Er zit aan deze zaak nogal wat vast voor Rotterdam, want als het reclamebureau zijn zin krijgt, zullen er waarschijnlijk meer schuldeisers aankloppen. De strop van vierhonderdduizend gulden heeft het reclamebureau overgehouden aan het Carthago- avontuur, het geflopte popfestival dat de stichting Pop at the Port in 1990 ter gelegenheid van het 650- jarig bestaan van Rotterdam wil de houden op de Maasvlakte. Ad vocaat mr. G. H, J. Dolk van Euro com beweert dat de gemeente nu voor die schuld moet opdraaien, omdat er nauwe banden waren met Pop at the Port. Volgens Dolk heeft de directeur van de stich ting Pop at the Port, de voormali ge topambtenaar drs. P. de Rui ter, gezegd dat zowel de gemeen te als de stichting aansprakelijk waren voor de opdrachten. „En aangezien de heer De Ruiter ook ambtenaar van de gemeente was, is de gemeente mede-verantwoor- delyk voor die uitspraken," meent de raadsman. Dus wilde de rechter-commissa- ris weten of Peper een functie be kleedde bij Pop at the Port. Nee. was het antwoord. Maar was er dan een relatie tussen de stich ting Rotterdam 1990 en Pop at the Port? Ook dat niet, zei Peper. „Er waren meerdere stichtingen die iets leuks wilden organiseren In het begin is er het plan geweest om de sponsorwerving samen te doen. Maar dat ging niet door." Geen enkele relatie dus lussen de gemeente en de stichting Pop at the Port. Nou ja, dat was ook weer overdreven. De plannenmakers kwamen zo eens in de twee maan den bijpraten. „Nou, en dan zegje als burgemeester dat het interes sant vindt," legde Peper uit. „De plannen waren zeer ambitieus, en het ambt van burgemeester brengt nu eenmaal met zich mee. dat je mensen niet direct schoffeert. Dus wat doe je, je vi breert mee. Dat is ook je taak als burgemeester. Je bent praat paal." Peper zag aanvankelijk wel wat in de plannen voor het mega-con cert met de Rolling Stones op de Maasvlakte, en hij was de enige niet. „Uit het feit dat het Wereld Natuur Fonds dacht een derde van de winst op te strijken, leid ik af dat men optimistisch was Maar kennelijk is het toch met zo eenvoudig." De burgemeester zuchtte diep. Om nou te zeggen dat hij zo er zo van genoot om her inneringen aan het 1990-drama op te diepen, nou nee. Snorrend registreerden de floppy's zijn uit spraken. „Ik heb dit nog met eer der meegemaakt," zeihij toen het eiiido in zicht was. „Ik vind het we! prachtig hier.' Vlaardingen/Schiedam - Opletten de rioolwerkers van een bedrijf uit Hardinxveid-Giessendam hebben gisterochtend in Vlaar- dingen een einde gemaakt aan de gijzeling van een 35-jarige man uit Tiel. Het slachtoffer, die don derdagavond was ontvoerd op de 's-Gravenlandseweg in Schiedam, schreeuwde om hulp toen hij vanuit een woning in de Hartmanstraat werd weggevoerd naar een gereedstaande auto op de Rotterdamseweg. 'Help, help, ze willen mij ver moorden' schreeuwde de man toen hij in handboeien geslagen en met een groene parka-jas over het hoofd vanuit een kraakpand naar de auto werd gedirigeerd. „Een uitvoerder zag het gebeuren en riep de hulp in van een machi nist," reconstrueerde één van de rioolwerkers gisteren de ontkno ping van de gijzeling. „De ont voerder sloeg op de vlucht en is weggereden in zijn auto." Kort na het incident omsingelde de politie de woning in de Bab- berspolder, die vermoedelijk sinds donderdagavond de onvrij willige domicilie van de ontvoer de vormde. De politie leefde in de veronderstelling, dat er nog een handlanger van de ontvoerders in het huisje aanwezig 20U kunnen zijn. Pas na twee uur trapten agenten de deur in. Bij deze actie werd een agressieve hond gedood door politiekogels. Arrestaties De Schiedamse politie heeft in verband met de ontvoering gister middag vier mannen aangehou den: negentienjarige Vlaardinger, twee 36-jarige Rotterdammers en een 35-jarige man uit Den Haag. Een woordvoerder van de Schiedamse politie wilde gister avond niet zeggen op welke wijze het viertal bij de ontvoering was betrokken. De politie verwacht overigens de komende dagen nog meer aanhoudingen te verrich ten. De vier nu aangehouden verdach ten hadden, met nog enkele ande ren, donderdagavond in Schiedam een ontmoeting had den met de twee later ontvoerde mannen, een 31-jarige Rotter dammer en een 35-jarige man uit Tiel. Uit het onderzoek is inmid dels vast komen te staan dat men een drugstransactie wilde doen, die tot een meningsverschil leid de. Toen de groep aanwezigen geld eiste en dit door de iwee mannen werd geweigerd, werd het tweetal geboeid en in de kof ferbak van twee auto's wegge voerd. Eén van hen, de 31-jarige Rotter dammer, wist zijn handboeien los te maken en zag kans de koffer- De Hartmanstraat In de Vlaardlngse Babberspolder. In het der de huis vanaf de hoek werd gisternacht een man urt Tiel doorzijn ontvoerders vastgehouden. Foto Roei Dijkstra bak te openen en te ontsnappen toen de auto voor een stoplicht in Schiedam stil stond. De andere man werd gistermorgen vroeg aangetroffen op de Rotterdamse weg in Vlaardingen. Hij was mis handeld en is met schedelletsel en een arm uit de kom opgeno men in een ziekenhuis. Ook het andere slachtoffer is mishandeld. De door de ontvoerders gekozen schuilplaats ligt in het gedeelte van de Babberspolder, dat in de Tweede Wereldoorlog werd ge bouwd als noodonderkomen voor weggebombardeerde Rotterdam mers. De sloop van het wijkje wordt over enkele jaren beéem- digd. Na het vertrek van de oorspron kelijke bewoners is een deel van de woningen gekraakt. Door John Bunte Rotterdam - In de parkeergarage van kantoorgebouw de Delftse Poort, het nieuwe onderkomen van het verzekeringsconcern Na tionale Nederlanden/RVS-nieuw- bouw aan het Weena in Rotter dam, worden zo'n honderd plaat sen niet uitgegeven. Een enquête onder de 2700 personeelsleden heeft duidelijk gemaakt, dat de meesten er de voorkeur aan ge ven met het openbaar vervoer te reizen of de fiets te pakken. Woordvoerder Beer van het verze keringsconcern: „Je kunt dus in derdaad voorzichtig concluderen, dat mensen hun auto laten staan als de plek maar goed is en de openbaar vervoervoorzieningen optimaal zijn." De nieuwbouw aan het Weena ligt pal naast het Centraal Station, in de directe na bijheid van trein, tram, bus en metro. In de eerste nieuwbouwplannen ging het concern nog uit van een parkeergarage met duizend plaat sen. Later werd dit bijgesteld tot achthonderd. Globale peilingen onder het personeel deden het be drijf besluiten dit aantal nog ver der terug te brengen. Uiteindelijk werd een garage met zeshonderd parkeerplekken gebouwd. Een onlangs gehouden enquête heeft echter uitgewezen dat ook dat nog te hoog is begroot. Beer: „Er waren weliswaar zeshonderd ge- interesseerden, maar daarvan heeft lang niet iedereen ook echt een plek nodig. We gaan het auto gebruik niet stimuleren." Dit heeft er uiteindelijk toe geleid, dat vijfhonderd aanvragen zijn gehonoreerd en honderd plaatsen niet worden uitgegeven. „Maar, die houden we in eigen beheer voor bezoekers." Fiets Van de 2700 werknemers, die het Weena-complex vanaf begin vol gend jaar bevolken, maakt der halve minder dan twintig procent gebruik van de auto. De meesten geven de voorkeur aan het open baar vervoer. Daarnaast bestaat er grote animo om met de fiets naar het werk te gaan. In de nieuwbouw is een fietsenstalling opgenomen met honderdvijftig plaatsen. De enquête-resultaten overtroffen wat dat betreft echter de stoutste verwachtingen. Maar liefst zeshonderd personeelsle den maakten kenbaar gebruik te willen maken van de stalling: vier keer zoveel dus. Beer: „Maar die mensen hoeven zich geen zorgen te maken. We gaan de gewenste extra plekken gewoon creeren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1