Waterweg 7 Automobielbedrijf is serie diefstallen zat 11 SW-fan en eerste vrouwelijke agent 60 jaar samen in Schiedam Luxe Max Havelaar voor Jaap Hortensius nog maar eenmaal per maand aangifte bij politie NPB doet mee met campagne Met drank op tegen boom Vlaardingen naar rechter gestapt Nieuwe expositiezaal voor natuurvrienden 'Maar heel weinig gif in grond honkbalveld' Bomen weg van Lepelaarsingel Zestien scholen zijn te klein Bewoners Schiedam- Oost adopteren prullenbakken Nu al inbraak bij Campanile Tasjesroof door 11-jarige Gereedschap weg uit auto's Schutters gepakt Met bron fiets tegen auto's Vier inbrekers opgepakt Auto-inbraken: negen keer raak El FABER H. v. Kooïj Rotterdams Dagblad Maandag 25 november 1991 Schiedam - De afdeling Schiedam van de Neder landse Protestantenbond (NPB) heefteen aantal ac tiviteiten georganiseerd m het kader van de campag ne 'Schiedammers van overal en nergens'. Een be langrijk onderdeel daarvan betreft de tentoonstel ling 'Jeruzalem als trefpunt van de drie religies' die tot en met 1 december wordt gehouden in het ge bouw Westvest 90-92. tegenover de Walvismolen. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Alleen voor de zaterdag is er een uitzonde ring, le weten van 10.00 tot 16 00 uur. Óp 29 novem ber is er een gezamenlijke avond van imam A. van Bommel, voorganger D. Koster en de joodse theologe drs S.Martel. Op 1 december is er een themadienst over Samen leven en op die dag ook nog een muziek- middag. vanaf 14.30 uur, verzorgd door Salomon Kle- zmorim. die muziek uit de joodse cultuur ten gehore brengt. Je bent met in het bezit van een rijbewijs en je gaat m het donker njden met teveel alcohol in het li chaam. Dan loopje het risico je ril tegen een boom le moeten besluiten, zoals een 35-jange Vlaardingerza- terdagnacht op de Marmxlaan m zijn woonplaats De auto was total-loss. de man liep minder ernstige schade op. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen is naar de rechter gestapt om de extra kosten voor het werk aan het renovatiecomplex 210 woningen De Snaver te verhalen op de bouwkundige adviseurs Zoals be kend kost de renovatie een miljoen meer dan ge pland is. De kosten waren geraamd op iets meer dan dertien miljoen gulden De gemeente zet overigens vraagtekens bij de kans op succes als de rechter zich over het probleem buigt. Met name de inschakeling tan diverse adviseurs wordt als een niet echt sterk juridisch punt gezien, vooral omdat die ook tijdens verschillende onderdelen van de planvoorbereiding zijn aangetrokken. De gemeenteraad moet begin volgende maand de ex tra uitgaven goedkeuren De grootste post in de ex tra kosten betreft het vernieuwen van stucwerk i/250.000,-). Maar ook de aanleg van dertig nieuwe douches/wc's (ƒ120 000.-) en het stucwerk in de keu kens (ƒ95 000.-) dragen behoorlijk aan de extra kos ten bij Verder is het verwijderen van asbest met goed begroot. Daan'oor is alsnog ƒ110.000.- nodig. De aanpassing van de tuinbegrenzmgen en de paden vergt ook een investering van een ton. Schiedam - Sinds de verhuizing naar het park ach ter het Bachplein lijken de vrijwilligers van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV) niet meer te stuiten in hun vernieu wingsdrang. De komende week wordt natuurcen- trum'DëBoshoek verrijkt met een nieuwe expositie ruimte, waar kunstenaars met visie op de natuur hun werk kunnen lonen. De expositiezaal wordt woensdag 29 november ge opend met een tentoonstelling van de in 1988 overle den kunstenares Joeke de long. Op de aquarellen en tekeningen heeft zij op nauwkeurige wijze bijzonde re plantensoorten als de zogenoemde succulenten op papier gezet Burgemeester Rei nier Scheeres. die zelf bekend staat ais een natuurliefhebber, opent de tentoonstel ling, die tot 5 januari 1992 op alle zondagen te zien is. In deze periode is De Boshoek ook op woensdag- en vrijdagmiddag geopend. De vereniging voor veldbio- iogie hoopt bij de tentoonstelling op veel belangstel ling van buiten de stad. De vanuit Schiedam opere rende afdeling Waterweg-Noord rekent ook Vlaar dingen. Maassluis en Hoek van Holland tot haar werkgebied. hardingen - Het honkbalveld van Holy kan veilig worden bespeeld. Grondonderzoek heeft weliswaar aangetoond dat er op een enkele plek dioxinen in de grond zitten, maar de gevonden hoeveelheden zijn tenèdetïde veiligheidsnormen, zo meldt de gemeen- 1 te Vlaardingen. Tijdens de zomermaanden versche nen er alarmerende berichten over de aanwezigheid van het gif dioxine in slakken die zouden zijn ge bruikt bij het aanleggen van sportvelden. Die slak ten zijn ook gebruikt bij de vereniging Holy, de onrust besloot het college van B en W de grond te laten onderzoeken. Dat gebeurde op drie plaatsen: inde bovenlaag, in de onderlaag en in de onderlaag 'tei de thuisplaat en de werpersheuvel van het honk- balveld. Die laatste stukken worden het drukst be speeld. Bij die thuisplaat en werpersheuvel alsook elders in de bovenlaag zijn dioxinen gevonden, en *tel 0,3 nanogram per kilo. Toegestaan is 1 micro- lam per kilo en 1 microgram bevat 1000 nanogram. Het onderzoek geeft de gemeente geen aanleiding maatregelen te treffen of nader onderzoek te verrich ten. Schiedam - Bedrijfsleider A.B.W. Spruit van automo bielbedrijf Nooteboom stapt niet meer zo snel naar de poli- tie als er is ingebroken. Want dan blijft hij lopen. „Tegenwoordig doen we niet per keer maar per maand aangifte van de diefstallen en vernielin gen," aldus de autoverkoper van de Schiedamse Zwaluwlaan. Aan de golf diefstallen van auto-acces soires en vernielingen komt maar geen einde. De meest recente schadepost dateert van afgelopen donderdagnacht. Toen werden er banden, velgen en ruitenwissers van buiten geparkeerde auto's af gehaald. Maar eerder deze maand werden van drie vierwielers de deurraampjes ingeslagen, zijn er radio-cassettespelers ontvreemd en trachtte men tot twee keer toe een auto te stelen. Vijf keer per maand „Vroeger hadden we drie a vier keer per jaar dergelijke gevallen bij de hand, maar tegenwoordig is het vier of vijf keer per maand raak," maakt Spruit de balans op. „Er moet gauw een eind aan ko men. want op den duur valt er ge woon niet meer tegenop te wer ken. We zijn dan ook in onderhan deling met de gemeente om ons pand uit le kunnen breiden Als de plannen betreffende de uit breiding van het Hof van Spaiand straks worden gerealiseerd, ho pen we dat ook ons bedrijf kan groeien. Want een afgesloten par keergelegenheid is de enige op lossing om al die ellende tegen te gaan." Volgens Spruit worden de vernie lingen en diefstallen niet ge pleegd door opgeschoten jonge ren. maar betreft het'vakmensen' die 's avonds zijn auto's 'uitkle den'. Spruit: „De auto's worden opgetild en de banden er onder vandaan gehaald Dat is niet het werk van de jeugd uit de buurt. Op het parkeerterrein van het winkelcentrum hebben we negen eigen parkeerplaatsen. Daar staan wagens van ons. Lui die langs rijden zien die au to's staan en komen 's avonds te rug om de attributen die ze kun nen gebruiken voor hun eigen au to er bij die van ons af te slopen. Nogmaals, de enige oplossing is uitbreiding van onze zaak zodat we de auto's 's avonds binnen kunnen zetten. Dat er wat moet gebeuren is dui delijk. Kijk, als het Hof van Spa- land dan toch wordt aangepast aan de toenemende klanten- stroom, participeren wij graag met ons bedrijf m de uitbreidin gen. En als voor die tijd het aantal diefstallen stijgt, zijn we genood zaakt op de zaak te overnachten om dat een halt toe te roepen. De politie surveilleert regelmatig, maar je kan nu eenmaal niet ver wachten dat ze alleen onze zaak in de gaten houden." Vlaardingen - Over enkele weken starten de eerste werkzaamheden voor de reconstructie van de Le pelaarsingel in Vlaardingen. Dan gaan er bomen de grond uit, die voorlopig worden verplaatst. 2n januari begint dan het werkelijke werk, nabij de rotonde-. Mogelijk volgt mei/juni het recon- structiewerk aan de Van Linden Van den Heuveilsingel. Dat stuk weg tussen Lepelaarsingel en Van Hogendorplaan moet worden verbreed met twee fietspaden, omdat de huidige situatie als te gevaarlijk voor schoolgaande jeugd wordt gezien. Het werk had al kunnen worden begonnen maar enkele bewoners zijn m beroep gegaan tegen de be slissing het werk uit te voeren en de Kroon moet nu een uitspraak doen. Die wordt mei/juni ver wacht. De provincie was al ak koord gegaan met de beslissing. Genoemde bewoners vrezen toe neming van vrachtverkeer, met name 's nachts. Die overlast zou nu al bestaan. Metingen van de gemeente tonen aan dat de vrachtauto's die er 's nachts rij den een ontheffing hebben. De gemeente heeft vijf bunga lows langs de Van Linden Van den Heuveilsingel aangekocht om de weg te kunnen verbreden, want naast twee fietspaden komt er ook een middenberm. Met de aankoop is enkele miljoenen gul dens gemoeid. In totaal wordt voor het werk vijf 2es miljoen uitgetrokken. Het Rijk subi- sideert hiervan ongeveer de helft. Dat betreft met name de kosten voor het verkeersveiliger maken van de weg. Maassluis - Wethouder mevrouw L.Snoeck-Schuller (Onderwijs) is begonnen ouders van schoolgaande kinderen voor te bereiden op grote veranderingen m het basisonderwijs. In een brief aan at die ouders wijst zij erop dat er flink wat basisscholen de ko mendejaren zullen verdwijnen. Dat is het gevolg van de maatre gelen die staatssecretaris Wallage heeft genomen om het aantal kleine scholen terug te dringen. In 1996 moeten de Maassluise scholen minimaal 192 leerlingen tellen en op dit moment voldoen 16 van de 20 basisscholen niet aan die voorwaarde. Mevrouw Snoeck schrijft dat als er niets gebeurt, die zestien scho- ien dicht moeien. Maar er is al overleg met de schoolbesturen naar -^menwerking, te weten fu sie van een aantal scholen. Er wordt naar gestreefd door die fu sies een goede spreiding van scholen over de stad te krijgen en de fusies gelijktijdig te laten plaatsvinden. Schiedam - De Bewonersvereni ging Schiedam-Oost (BVSO) wil meer prullenbakken op straat om het zwerfvuil op straal tegen te gaan. De BVSO heeft het Openba re Nutsbedrijf (ONS) verzocht de bakken te plaatsen in de wijk, zo dat de bewoners ze kunnen adop teren. Ze nemen dan de verant- v'oordelijkheid voor de verzor ging van de bakken op zich. De bewoners krijgen een nieuwe prullenbak in hun straat mits ze die 2elf legen op dagen dat de rei nigingsdienst niet in de wijk is of als de bak overvol raakt. Tevens wordt er van hen verwacht dat ze een oogje in het zeil houden met betrekking tot het in brand ste ken van volle vuilnisbakken. De prullenbakken worden hoofd zakelijk geplaatst in delen van de wijk waar een snackbar, school of buurthuis is gesitueerd. De eerste vier bakken staan er al Cisca en Thea Zandbergen, omringd door gasten en familie. „We hadden een leuk huisje en waren stïktevree." Foto Roei Dijkstra Schiedam - Cisca Galhaup komt uit Wenen, Theo Zandbergen uit Stompwijk. In de winter van 1928 leerden zij elkaar in hun woon plaats Stompwijk kennen tijdens het schaatsen. Drie jaar later trouwde het duo en verhuisde di rect na de trouwdag naar Schiedam. Gisteren op hun 60-ja- rige trouwdag vertelde het echt paar dat zij zich echte Schiedam mers voelen. „Ik weet nog wel dat ik aan mijn buurman in Stompwijk vertelde dat wij naar Schiedam gingen. Hij kon er niet over uit. •'Wal ga je nou doen tussen twee muurtjes?' vroeg "ie verbaasd. Vrijheid Wij waren in Stompwijk de vrij heid gewend, maar ja, ik was nog niet volleerd voor het boerenwerk en zat op dat moment zonder werk. Het was crisistijd en ik kon in de stad Schiedam bij de marga- rinefabriek Romi komen wer ken," vertelt Theo Zandbergen. Van de verhuizing naar de stad heeft het echtpaar geen spijt ge kregen. „Wij konden het goed wennen. Wij hadden een leuk huisje en waren stik tevree," zegt Cisca Zandbergen. Het echtpaar kreeg een zoon en twee dochters. De heer des huizes werkte na de oorlog 25 jaar lang als straatmaker bij de gemeente Schiedam. Cisca Zandbergen be sloot na de oorlog ook te gaan werken. Zij vond een baan bij de politie. Officieel was zij schoon maakster. maar in werkelijkheid was zij de eerste vrouwelijke agent in Schiedam: „Iedere dag maakte ik daar de boel schoon. Maar wanneer er een vrouw werd gearresteerd dan fungeerde ik als agent. In die tijd werkten er nog geen vrouwen bij de politie en er moest toch gefouilleerd worden. Vaak kwamen de agenten mij midden in de nacht ophalen om te helpen bij een arrestatie. In het zijspan ging ik dan mee naar het bureau om bijvoorbeeld een vrouw van lichte zeden te fouille ren." Gezuip Cisca Zandbergen werkte 25 jaar lang bij de Schiedamse politie en heeft leuke herinneringen aan die tijd. „De agenten brachten me ook weieens met het zijspan thuis. Zo zetten zij mij op een middag toen ik had gewerkt, voor de deur af. Een agent zei tegen mij: 'Nou, eruit, Kom uit dat zij span, ga naar je huis en geen ge- zuip meer' Nou ik heb wat uitge staan met die mannen. Zij had den altijd van die geintjes, joh!" Hoewel Theo en Cisca Zandber gen al lang niet meer werken en inmiddels 84 en 82 jaar oud zijn, hebben zij het nog druk zat. Sa men doen zij het huishouden en genieten van hun kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren. Theo Zandbergen houdt er verschillende hobby's op na. Hij tuiniert graag en doet dat heel in tensief. Op de volkstuinen zijn er volgens zijn zoon geen mannen die het spitten langer volhouden dan vader Zandbergen. Boven dien is de bruidegom heel aktief bij_voetbalvereniging SW. Hij is al 50 jaar donateur van SW, helpt mee aan het maken van het club blad, maakte tribunes schoon en controleerdekaartjes. Over het feit dat SW geen betaald voetbal meer speelt, maakt hij hij zich nog steeds druk: „Het is nu ge woon weer een amateurclub en het zal wel nooit meer goed ko men." Door Leen van Ooijen Hoek van Holland - Jaap Horten sius, beheerder van de Wereld winkel in Hoek van Holland, heeft een iuxe uitgave gekregen van Multatuli's 'Max Havelaar'. Hortensius was genomineerd voor de Max Havelaar prijs 1991 omdat hij zich altijd bijzonder in spant voor de verkoop van de Max Havelaar-koffie. Hij geeft hier mee effectief steun aan de Derde Wereld omdat de opbrengst van de koffie rechtstreeks ten goede komt aan de boeren. De nominatie kwam voor Jaap Hortensius als een grote verras sing. Weliswaar besteedt hy veel muren aan de Wereldwinkel, die dagelijks van tien tot twaalf uur geopend is aan de le Scheep vaartstraat 18, maar hij had er geen idee van dat hij bij de top- acht van Nederland zou behoren. „Bij iedere gelegenheid proberen we de verkoop van Max Havelaar- koffie te promoten," zegt hij. „Het deelgemeentehuis en enkele be drijven gebruiken de koffie en bij festiviteiten, bradeneen en der gelijk maken we reclame." De extra inkomsten betekenen voor de boeren m de Derde We reld dat zij meer geld kunnen be- Jaap Horten sius: „Het mooie is dat we toch een bepaalde re clame heb ben voor ons werk. Foto Roel Dijkstra fwpw steden aan eten, kleding en schoolgeld. De Nederlandse bran ders, die koffie voor hun Max Ha- velaar-merken inkopen, betalen tevens een deel van de oogst voor uit. Ze schakelen bovendien de rechtstreekse inkoop van malafi de handelaren uit en verzekeren de boeren via langdurige leve ringscontracten voor een langere tijd van inkomsten. „Het feit dat er nu alweer driejaar in vrijwei iedere winkel keuv- merkkoffïe te koop is, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de kleine boeren, is gevierd met een feestelijke bijeenkomst. De jury maakte daar bekend dat het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen dit jaar in aanmerking komt voor de Max Havelaar-prijs. Voor alle an dere genomineerden was er ver der een luxe uitgave van het boek Max Havelaar." Jaap Hortensius was bepaald niet teleurgesteld na de uitslag. „Het feit dat ik genomineerd was met de Hoekse Wereldwinkel bete kende al een enorme verrassing. Het was natuurlijk niet te ver wachten dat ik tussen al die gi ganten ook nog de prys zou win nen. Het mooie is dat we toch weer een bepaalde vorm van re clame hebben voor ons werk en dat is toch het allerbelangrijkste." Vlaardingen - Het inbrekersgilde heeft niet gewacht op de officiële opening. De eerste inbraak in het splinternieuwe Campanile-hotel aan de Kethelweg in Vlaardingen is al een feit. Om binnen te ko men werd de nooddeur gefor ceerd. Er verdwenen een kassa en een telexapparaat. Ingebroken is er dit weekeinde ook in een wo ning aan de Cipressendreef, een woning aan de Boerhaavestraat. Maassluis - Een 83-jarige vrouw is zaterdag aan de achterzijde van haar woning aan de Vloot beroofd van haar tas. Een ongeveer 10- a 11-jarige jongen rukte die bij haar weg. In de tas zat onder meer een portemonnee. Vlaardingen Gereedschap, ge luidsapparatuur en papieren be hoorden tot de buit bij inbraken in twee auto"s in de 2e Van Ley- den Gaefstraat te Vlaardingen. Uit een auto aan de Vettenoordse- kade werd ook geluidsapparatuur weggehaald. Eerder dit weekein de werden nog auto's opengebro ken aan de Goudbloemstraat en Eksterlaan. Vlaardingen - De politie heeft vrijdagavond nog twee jongens van 15 jaar aangehouden omdat zij met een luchtdrukpistool aan het schieten waren. Later bleek er bij een van de knapen thuis nog een geweer te zijn. Ook dat werd in beslag genomen. Vlaardingen - Een 18-jarige Vlaar- dinger is zondagmorgen op de" Gelderlandlaan in Vlaardingen aangehouden omdat hij tegen twee auto's gereden was. De man viel op door zijn rijgedrag en het feit dat hij geen helm droeg. Toen hij de politie zag, ging'hij er van door, maar werd kort daarop toch gepakt. Schiedam - Drie mannen en een vrouw die zondagavond een in braak pleegden in een woning aan de Louise de Colignystraat, zijn kort daarop gearresteerd. Een buurman, die de inbrekers aan de achterdeur zag morrelen, waarschuwde de politie. Drie van de vier daders zijn afkomstig uit Capelle aan de IJssel, Ze zijn 23, 30 en 31 jaar oud. De vierde heeft geen vaste woon- of verblijfplaats: De inbrekers die in de nacht van vrijdag op zaterdag hun slag sloe gen in een café aan de Singel, wis ten te ontkomen. Zij kraakten twee gokkasten en maakten een groot geldbedrag buit. Een 34-jarige man die 22 novem ber werd aangehouden, heeft be kend dat hij uit drie Schiedamse woningen cd-spelers en videore corders heeft weggehaald. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft dit weekeinde negen meldingen binnengekregen van auto-inbraken. In acht gevallen had de dief het gemunt op de ra- diocassettespeler. Bij de negende inbraak haalde de dader een com- plete zaagtafel uit de wagen. De meldingen waren afkomstig uit de hele stad. showroom: erkend Ooslhavenkade 14 Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1