Wa-taj Geschiedenis van de Touwbaan verdient uitgebreidere studie c 'Die bruine schuttingen vind ik net varkenshokken' m Gesloten Provincie wil netwerk van natuurgebieden opbouwen Kerstmaaltijd voor ouderen Naailes voor Hindoestaansen Uniek concert in Stedelijk Wimpel voor harmonie Inzameling voor Kroatië Thalita uitgenodigd voor grootste taptoe Europa Extra koopavonden Voorlichtingsavond óver winkeldiefstal Zwembad volgend jaar toch nog open vlaardingen maassluis ili 'fl m Irï Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 november 1991 Schietldm In Dienstencentrum De Woudhoek wordt zondag 15 december de jaarlijkse kerstmaaltijd voor 100 oude ren uit Schiedam-Noord gehouden. Men moet zich vanaf maandagmorgen 2 december bij de balie opge ven. De maaltijd kost 27,50 gulden per persoon. Op gegeven kan worden bij wie men aan tafel wil zitten. Ken Hindoestaanse vrouw verzorgt sinds kort een naaicursus voor Hindoestaanse vrouwen in Klup- huis 'Oost'. De cursus wordtin het Hindi gegeven. Er zijn naaimachines en patronen aanwezig. De cursus kost 25 gulden per zes lessen, die op woensdagmor gen worden gegeven Info: 4735435. De Dordlse Stadspijperskapel Bombarde geeft woensdag 27 november een concert m het Stedelijk Museum. Het optreden mag uniek worden genoemd want alle instrumenten die worden bespeeld zijn van hout en worden direct aangeblazen via een dubbel- nel Het (gratis) concert begint om 20.00 uur. Dat de harmonie Wilton Fijenoord zondag 17 novem ber brj het concours in Beek en Donk de eerste prijs in de wacht had gesleept, wisten de muzikanten al. Maar afgelopen week heerste er wederom een jubel stemming m het clubgebouw van de Sebiedamse muziekgroep. Omdat WF al in de hoogste afdeling uitkomt was promoveren niet mogelijk. Derhalve werd de harmonie onderscheiden met een wimpel en kan WF zich met recht een top-orkest noemen. Vlaardingeii Buurthuis de Pijpelaar is gestart met een voedsel- en kledingsaktie voor de vluchtelingen in Kroatië. Nu de kerst voor de deur staat probeert men extra le vensmiddelen, kleding maar ook medicijnen te ver zamelen om op te sturen naar het Kroatische volk. Mensen die voedsel willen verzenden worden vrien delijk verzocht lang houdbare etenswaren verpakt in een kartonnen doos in te leveren. De Pijpelaar is ge vestigd aan de Willem Pijperstraat 10 en is donder^ dag 28 november van 19.00 tot 21.00 uur geopend voor de mzameimg Vah de pakketten. Voor meer in formatie kan men bellen tnet mevrouw S. Jovoné, te- lefoocn 4349964. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Showbrassband Thalita is uitgenodigd mee te wer ken aan de grootste taptoe van Europa die gepland staat voor 12 september 1992 tijdens de Floriade in Zoetermeer. Thalita beschouwt de invitatie als een eer. Er gaat gewerkt worden aan twee nieuwe shows om goed voor de dag te komen. Voorafgaande aan Sinterklaas en Kerst zijn er weer extra koopavonden. Dat zijn geworden donderdag 28 en vrijdag 29 november en maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december. Voor de Kerst zijn die dagen donderdag 19, vrijdag 20 en maandag 23 december. De winkels zijn dan tot negen uur 's avonds open. In het stadhuis is vanavond een voorlichtingsbijeen komst over winkeldiefstal, speciaal voor winkeliers etVConsumenten. JALam van het Koninklijk Neder- -lands Ondememersverbond houdt een inleiding over het onderwerp. Aansluitend is er een videover- tonmg. Na de pauze volgt een forumdiscussie, met onder anderen officier van Justitie mr. J.D,"Wittop en de korpschef van de politie. Hoek van Holland Het zwembadje aan de Cordesstraat blijft volgend seizoen toch open. De deelgemeenteraad heeft van Provinciale Staten van Zuid Holland wederom voor een jaar ontheffing gekregen en kan het bad in de huidige vorm exploiteren. Als deelgemeente en Dienst Recreatie hun finacièle medewerking verle nen en de toestand van het bad het toestaat, kan er volgend jaar dus toch weer in het 'Hoekse Badje' worden gezwommen. Agenda SCHIEDAM dinsdag 26 november ^Thema-avond 'over godsbeelden gesproken', de Ark, Hargpiein 101,19.45 uur. Cursus flamenco-dansen, wijkcentrum de Erker, 21.00 uur. woensdag 27 november Cursus klusjes doen, stichting Coerke, P.K. Drossaartstraat, 9.30 uur. Sinterklaas-instuif, buurthuis de haven, 14.00 uur. Karate Kid III (jeugdfilm), filmzaal Stadsgehoorzaal, 14.00 uur, Cadeauverpakkingen maken, buurthuis de Haven, 14.00 uur. Cees Steenbergen woont aan de Roggeakker in Schiedam-Spaland Door Peter de Lange Foto Roei Dijkstra „Voor mij persoonlijk is het een mooie buurt. Helemaal niet zo saai en eentonig als de critici zeg gen. Trouwens, wat maakt het uit wat zij er van vinden? Het zijn mensen die zelf in een huis van drie ton wonen. Ze komen hier nooit. En ik heb het hier best. Vol doende ruimte. Als je kinderen hebt is er genoeg speelgetegen- heid, ze hebben een voetbalveldje aangelegd, een basketbalveldje en een leuke klimtoren. In de Vlinderbuurt staat er ook eentje. De fiat waar je aan de voorkant te gen aan kijkt is misschien iets te dicht op deze huizen gezet. Maar daar tillen wij niet zo zwaar aan. Je leeft m de woonkamer, niet waar, en die flat zie je alleen van uit de keuken. Voor de rest kijkje op de tuin. En dan zit je toch wel behoorlijk vrij. Zoals op het Van Raalteplein wordt het natuurlijk nooit meer, daar hadden we een flat, daar keek je een heel eind weg. Hier zitje aan de grond. Da's een heel verschil. Maar we klagen niet hoor. Hier hebben we iets van onszelf. 's Zomers kan je m de tuin zitten, dan heb je makkelijk contact met de buren. In de winterperiode ge beurt er niet veel. Je zegt de men sen tegenover je gedag. Veel zie je niet van ze, de meesten werken overdag. Met een andere buurman maak ik ook wel 's een praatje. Die heeft nogal eens pro blemen met z'n auto, ik zie hem vaak rommelen als ik in de kamer zit. Ach, en aan stilte zijn we wel gewend. Toen we nog in de flat za ten zag je ook alleen auto's voor bij komen van mensen die daar woonden. Die rust vind ik per soonlijk niet erg. Je kan de auto hier makkelijk kwijt. Daar is ruimte voor in de tuin. Alleen 's winters zetten we 'm niet achter. Je bent de warmte kwijt als je door de kamerdeur van buiten komt. Dus zetten we de wagen op het parkeerterrein verderop. Kunnen we door de voordeur naar binnen. Nee, de plek voor de wagen achter mogen we niet bij de tuin trekken. Dat wisten we al bij de koop. Verder zijn het mooie huizen. Ze staan ook in Delft-Zuid. alleen hebben ze daar houten schuren. Wij hebben steen. Wel jammer dat 2e zo klein zijn. Da's 't enige na deel. We mochten wel zelf beslis sen welke kleur de deuren zou den knjgen. Daar was een bijeen komst voor bij Muijs en De Win ter. Dat zeegroen, of mint of hoe je het noemt vind ik wel fris. Ze wilden er iets iets creme-achtigs opdoen. Dat vonden we veel te saai. Je hebt tenslotte ook al witte muren. De tuin mochten we ook zelf inrichten. Wij hebben conife ren langs de randen. Sommigen hebben een schutting genomen. Maar die bruine schuttingen, dat vind ik net varkenshokken." Door Jan Booister Maassluis - Oud-Maassluizers bellen elkaar veel op deze dagen. „Heb je het al gelezen, dat boekje over de Touwbaan?" Gedoeld wordt op de recente uit gave van de Historische Vereni ging Maassluis, helemaal hande lend over de voormalige touwfa- briek, veelal Touwbaan genoemd. Want de recente geschiedenis van de eerste stad aan de Waterweg wordt niet alleen door de visserij of de sleepboten van Smit be paald. Ook De Verto-fabriek speelt daar een hele belangrijke rol in. „De Touwbaan was een begrip, een naam, een ervaring, een ge bied in Maassluis!" schrijft onder zoeker Henk van de Meeberg dan ook in het voorwoord. „Bij de één geprezen, bij de ander verguisd." Hoezeer verguisd verwoordt de Het boekje over de Touwbaan van Maassluis is rij kei ijk geïllustreerd met vooral foto's, zoals deze die gemaakt is in de Lange-baan en toont hoe kabels worden gemaakt. Repro Gernt de Heus/Roei Dijkstra «waag 6d november Baadseie. Verkeer en Milie, stadhuis, 20.00 uur. Bingo, Koningshof, 20.00 uur. 't Wérd gefluisterd in huis. Heb je het gehoord, hij van hierachter heeft zich opgehangen. Omdat hij ontslagen is bij de Touwbaan. Ik was een ukkie, maar kleine potjes hebben grote oren. En de Touwbaan betekende wat bij ons in huis, want mgn vader was er wever. Lange dagen maakte hij, moest ook werken op zaterdag. Op vrijdagmiddag mochten we soms mee naar de doucheruimtes bij de fabriek. Even tien minuten on der de sproeier. Thuis hadden we een teil, waar we één keer per week, meestal ook op vrijdag, om de beurt in moesten. Je klaagde dan bij je moeder als het broertje of zusje dat voor je was, te lang bleef zit ten. Dan werd het water te koud. Later gingen we naar het badhuis aan het Zandpand. Nee, dan die douches bij de Touwbaan. Heerlijk. En het was er altijd warm. Officieel mochten de kinde ren er niet komen, zegt mijn herinnering, maar ei werd wel vaker gedaan wat eigenlijk niet mocht. Zo heeft mijn vader een keer een stukje touw meege nomen, onder zijn overall om zijn middel gebonden. Het verhaal dat hij erover vertelde was spannend, want je liep toen risico's, ook al ging het om zo'n lul lig stukje touw. Het belangrijkste was langs de portier te komen, zo herinner ik me. Maar collega's hepen dan altijd om de persoon die wat meenam heen, zodat een en an der zelden opviel. Die portier 2at in zijn hokje achter een groot hek aan de Lange Boonestraat. Er voorbij komen was uitge sloten, ook al ging je eten brengen naar je vader als hij dat vergeten was. Afgeven was het parool, als het kon bij het hek. Dat werkte mee aan de gesloten indruk die de fa briek maakte. Dat grote hek, altijd dicht, en daarach ter dat enorme terrein, met fabriekshallen. Zelden zag je iemand buiten lopen. Iedereen was binnen. Opgesloten. Jan Booister bekende Maasslui2er Leen Stig- ter in een persoonlijke bijdrage m het boek. Hij ging er in 1929 aan het werk, overigens niet voor lang. „De hele touwfabriek was voor mij een concentratiekamp, 's Morgens om vijf voor zeven ging de fluit. Vijf minuten tijd om op je werkplek te komen. Eén minuut je te iaat en de portier schreef je op. Boete werd dan ingehouden op je loon. Mijn salaris bedraagt tien cent per uur." Stigter was mvolger, wat beteken de dat hij de touwen die werden gemaakt aan het einde moest vasthouden bij het oprollen. Dat betekende meelopen. Eerst zacht, maar naarmate de rol voller werd, harder. „Dus voor 4,75 liep ik per week zo rond de 100 kilome ter." Werknemers hadden ook niet veel te vertellen bij de Touwbaan. Chef W.D. Sperling van de zware touwafdeling vertelt daarover: „Een eigen mening was niet in tel. Als bij wijze van spreken er eén een grote mond had, stond hij een half uur later op straat En verder: „Je moest het ook niet wagen om even te gaan zitten, oh nee, als de directeur per ongeluk langs kwam en hij badje zien zit ten, stond je een kwartier later op het matje op zijn kantoor. Zo was dat toen." Van der Lely De Touwbaan bood honderden mensen werkgelegenheid m Maassluis. Het was verreweg de grootste werkgever, in 1919 ont staan uit allerlei kleine bedrijfjes. Onder meer de familie Van der Lely was bij de oprichting betrok ken. Het bedrijf ging als gevolg van slecht directiebeleid en ont wikkelingen op de markt na di verse inkrimpingen uiteindelijk m 1983 op de fles. De fabriek bood, zoals m die tijd wel vaker gebruikelijk was, mepr dan werk. Er was een wandelver eniging (VTM) aan verbonden, een voetbalvereniging (VDL), een vis- en een klaveijasvereniging, een muziekvereniging (Kunst na Arbeid) en een gymnastiek- en reisvereniging. De mensen die bij de Touwbaan werkten hadden al les voor elkaar over, schrijft Henk van de Meeberg. „Ze kenden hun mensen: ze wisten wie een goed stukje touw kon maken en beoor deelden dit tussen vingertoppen en tanden. 'De fabriek' betekende ook bijna alles voor de Maassluise bevolking." In het boekje, dat is verschenen in de serie 'Historische schetsen' beschrijft Van de Meeberg de ma terialen waarmee werd gewerkt. En hij meldt kort hoe de produk- tie in zijn werk ging, welke afde lingen er in de fabriek waren. Dan heeft hij het over de hekelarij, de ververij, deteerdenj, de glanzenj, de spinnerij, twijnerij, twisterij, scheerdenj, weverij, enzovoorts. Ook heeft hij het over de ont staansgeschiedenis en zijn er en kele persoonlijke herinneringen i n het boekj e verwerkt. Maar voor alle onderdelen geldt dat Henk van de Meeberg het kort heeft moeten houden. Te kort, maar dat valt de schrijver niet te verwijten. Niet voor niets heet de serie 'Schetsen'. En bin nen die kontext heeft Van de Meeberg een behartenswaardig boekje afgeleverd, waarin hij over alle aspecten wel wat heeft ge meld. Maar de invloed van de Touw baan op de gang van zaken bij veel gezinnen thuis verdient een uitgebreider verhaal. Want de ge schiedenis van Maassluis is voor een belangrijk deel bepaald door deze fabriek. En veel van de men sen die daarover kunnen vertel len, leven nog. Uit papieren is niet veel te halen omdat het ar chief van de fabriek tijdens het bombardement van Rotterdam in de Tweede Wereldoorlog vernield werd. De Historische Vereniging Maas sluis schrijft zelf ook dat de uitga ve niet voldoende is om alles over het bedrijf en wat daar aan vast zit te vertellen. Gelukkig wekt de vereniging de leden op hun herin neringen op schnft te stellen, zo dat later nogeens wat uitputten der op de zaak teruggekomen kan worden. Maar de vraag blijft of de gemeente Maassluis met eens een historicus een paar maanden moet inhuren. De actieve en sterk groeiende Historische Vereniging Maassluis heeft ook een kalender over oud Maassluis het licht doen zien. Fo to's van onder meer de Nieuw- straat, molen De Hoop. Zuidvliet en Markt sieren deze uitgave, die is aangevuld met informatie over de korenmolens van Maassluis. Nederlek - „Bij iedere"schending van uw grond, sluipt als een gif de wanhoop in mij rond." Met deze dichtregel begint het beleidsplan Natuur en Landschap van de pro vincie Zuid-Holland. Het eerste exemplaar is kort geleden in res taurant 'De Loet' door gedepu teerde 'L. Blok overhandigd aan de directeur van de stichting Na tuur Bos Landbouw en Fauna (NBLF), J.B. Pieters. Met de pre sentatie van het beleidsplan werd het startsein gegeven voor een nieuwe periode in de strijd om het behoud, bescherming en de uit breiding van natuur en landschap in Zuid-Holland. De provincie is de eerste die, in navolging van het landelijke Na tionaal Milieu Beleidsplan (NMP), het officiële startsein heeft gegeven voor een milieu be leidsplan op provinciaal niveau. Volgens gedeputeerde Blok wordt Zuid-Holland meestal nooit in verband gebracht met waarde volle natuur. „Natuurlijk hebben we nier te maken met de meest dichtbevolk te provincie, met groeiende ste den. havens en industrieterrei nen," vertelde Blok. „Wat echter nogal eens wordt vergeten, zijn die vormen van natuur die zo enorm kenmerkend zijn voor ons land. Ik denk dan alleen al aan de meest uitgestrekte en gevarieer de duinkust, maar ook aan het Deltagebied en het veenweidege- bied. Wij hopen dan ook deze twee uitersten binnen het grond gebied van onze provincie te ver enigen en de aftakeling van de natuur als gevolg van maatschap pelijke ontwikkelingen om te bui gen in de richting van herstel." Uit het plan komen vier prioritei ten naar voren. Zo stelt de provin cie zich als belangrijkste eis om een ecologische hoofdstructuur voor de provincie te realiseren Dit houdt in dat men de komende jaren een netwerk van natuurge bieden wil opbouwen, waar de be langrijkste natuurwaarden in le ven kunnen worden gehouden. Er wordt daarbij extra aandacht besteed aan de duinen, het Delta gebied en de veenweiden. Om zo'n netwerk van natuurgebieden te kunnen realiseren, zal het Rijk extra geld ter beschikking stellen voor de aankoop en aanleg van nieuwe natuurgebieden. Verder zoekt de provincie ook naar een oplossing voor het pro bleem van de hoge beheerslasten van de natuurgebieden. Er wordt gedacht om een overeenkomst met de boeren in de beheersge bieden af te sluiten. De boeren zal dan worden gevraagd om in hun bedrijfsvoering rekening te hou den met de natuur. Als tegenpre- satie zal de overheid de boeren dan moeten betalen voor de even tuele gederfde inkomsten en ex tra beheerskosten. Het tweede punt wat uit het plan naar voren komt, is de landschap pelijke vernieuwing in de zuid vleugel van de randstad. Zo moet er voor het jaar 2000 ^en groot bos worden aangelegd ten oosten van Zoetermeer. Daarnaast staan er nog twee bossen gepland in het noorden van de Hoeksche Waard en in het zuiden van de bollen streek. Het derde punt op het verlang lijstje is de realisatie van een ba- siskwaliteit van de natuur. Deze nogal omslachtige benaming houdt in, dat er ook buiten er kende natuurterreinen plaats voor natuur moet zijn. Er moet dan worden gedacht aan bepaalde ruimtes met struikgewas, waarin de kleine zoogdieren zich kunnen schuilhouden. De provincie zal hierbij een be roep doen op gemeenten, water schappen en agrariërs. Omdat het overgrote deel van het landelijk gebied in Zuid-Holland wordt be heerd door boeren en tuinders, spelen zij een grote rol bij de in standhouding van de natuur. Het provinciebestuur zal dan ook een Stimuleringsfonds voor agrari sche projecten vormen voor het subsidiëren van activiteiten die leiden tot een beter samengaan van natuur, milieu en landbouw. Er wordt gedacht aan een stimu lans voor het telen van milieu vriendelijke produkten en er 2al voorlichting komen over een na tuurvriendelijk beheer van de graslanden en de weidevogelbe scherming. Als vierde en laatse punt schi ijfl het rapport over het veiligstellen van bijzondere landschappelijke waarden. Zo zal er fmanciele steun worden gegeven voor dege ne die zich inzet voor belangrijke landschapselementen. Voor die steun is het Stimuienngsfonds Natuur en Landschap m het leven geroepen. Feit is echter wel dat de geldmiddelen die de provincie tot zijn beschikking heeft, lang niet toereikend zullen zijn. Om dit te kunnen opvangen zal de provin cie met de compensatieboekhou ding gaan werken. Dit houdt in dat, als door menselijke activitei ten belangrijke natuurwaarden worden aangetast, of verdwijnen de Vervuiler of veroorzaker be taalt.' Met de opbrengst van deze regeling hoopt men dan op een andere plaats een nieuw land schap te Financieren. ulu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2