Waterweg 15 'Winkelcentrum is ten dode opgeschreven' Kantine van PPSC door brand geheel verwoest 'Van goed marsepein word je niet dik' SBH Van Nelle 'brandt' weer Klap komt hard aan na opknapbeurt Akzo stopt dioxine-lozing 'Haven-ambassadeurs'in Indonesië en Brazilië Nog geen standpunt over centrum asielzoekers Grootscheeps onderzoek naar verkeer en milieu Alleen kans voor Mgr. Nolenslaan J» Dienstverlening voor brandstichter Glas verwondt inbreker Beschonken man rijdt tegen paal Buit van 3,-- Vrachtauto plet voet Weer een late zomervakantie Tropical Night in Kolpabad BFABER smeden [ilinib Rotterdams Dagblad Woensdag 27 november 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De fabriek van Akzo in het Rotterdam se Botlekgebied zal de lozing van zogenoemd di oxinehoudend waswater in de Chemiehaven per 1 ja nuari 1992 sterk beperken. Eén jaar later, per 1993, zal het bedrijf gèen dioxines meer lozen. Oorspron kelijk mocht Akzo maatregelen tegen de dioxi nelozing uitstellen tot 1994, stond in een ontwerp- vergunning van Rijkswaterstaat. De federatie maak te daartegen bezwaar en Akzo bleek lozing alsnog te kunnen voorkomen door het afvalwater af te voeren naar een eigen biologische zuiveringsinstallatie. .Per 1 januari loost Akzo nog een jaar lang ongeveer 1 gram dioxine. Deze hoeveelheid is relatief gering maar zeer giftig. De Zuidhollandse Milieufederatie maakte daarom principieel bezwaar tegen de lozing. Zij voelde zich gesteund door het Noordzee-actie- plan waarin internationaal is afgesproken water met dioxines uit nieuwe installaties niet te lozen. Het waswater is afkomstig van een installatie ter voorkoming van luchtverontreiniging. De Milieufe deratie vond het onterecht dat de oplossing van het ene probleem, luchtverontreiniging, leidt tot een an der milieuprobleem, namelijk waterverontreiniging. Overigens meent de Milieufederatie dat de luchtver ontreiniging van Akzo in de Botlek sterk afneemt en de waterverontreiniging eveneens door de zuivering die werkt met actieve kool. Het gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam.heeft eigen vertegenwoordigers aange steld in Jakarta (Indonesië) en Sao Paulo (Brazilië). Dergelijke functionarissen zijn er reeds in de Ver enigde Staten, Hongkong, Japan en China. Binnen kort wordt er ook een vertegenwoordiger in een Oosteuropees land aangesteld, fn Jakarta gaat het om J. Haakma, directeur van de Indonesisch-Nederlandse Kamer van Koophandel. In Sao Paulo is J. C. Mulder aangesteld, directeur-se cretaris van de Braziliaans-Nederlandse Kamer van Koophandel, De vertegenwoordiger in Jakarta zal zich in eerste instantie bezighouden met klantenwerving voor het toekomstige landen-distributiecentrum van Indone sië in Rotterdam. Hetzelfde geldt voor de haven-re presentant in Sao Paulo. Iets meer dan eenjaar na hetverwijderen van de oude lichtre clame heeft de voormalige Van Nelle-fabriek in de Spaanse Polder In Rotterdam haar herkenningsteken weer terug. De nieuwe lichtreclame Is identiek aan de oude: de originele stijl met de bekende rode kleur. Het terugplaatsen van de 35 meter lange reclame is eén uit vloeisel van een renovatie-overeenkomst, die tijdens de Dag van de Architectuut (30 juni) werd ondertekend door de ge meente Rotterdam en Douwe Egberts'Van NelleTabaksmaat- schappij SV. De oude lichtreclame, een schepping van Brink man Van der Vlugt, was ruim een jaar geleden weggehaald omdat zij na zestig jaar totaal was versleten. Van de reclame bestonden geen tekeningen meer. Aan de hand van de oude letters zijn nieuwe tekeningen en maatvoeringen opgesteld. -Foto Douwe Egberts 's-Gravendeel - Het college van burgemeester en wethouders van 's-Gravendeel heeft besloten eerst overleg te voeren met het ministerie van WVC voor- Hat een definitief standpunt wordt bepaald over het te realiseren asielzoekerscentrum. Na gesprekken v met de gemeenteraadsleden is namelyk gebleken dat er bij hen nog veel vragen leven met betrekking tot het opvangcentum voor asielzoekers. Deze vra- gen zullen, net als de reacties van de inwoners van 's- Gravendeel, worden voorgelegd aan het ministerie l van WVC. Een belangrijk onderwerp bij de gesprek- ken is de grootte van het opvangcentrum en met na- *~~irie de vraag of het aantal op te vangen asielzoekers ""kan worden verminderd. i Het overleg met het ministerie van WVC zal de ko- mende weken worden gevoerd. Naar verwachting zal de gemeenteraad in januari 1992 een beslissing ne- "men over het opvangcentrum voor asielzoekers. Rotterdam - Wetenschappers van de Erasmus Uni- versiteit in Rotterdam, de Vrije Universiteit in Am- sterdam en de Universiteit van Amsterdam, ver- 1 enigd in het Tinbergen Instituut, beginnen met een -grootscheeps onderzoek naar verkeer en milieu. Aan het project wordt vier jaar gewerkt. Het onderzoek concentreert zich op de ontwikkeling van vervoer en verkeer in de komende jaren en de ''gevolgen daarvan voor het milieu. Verder wordt er gekeken welke maatregelen de overheid zal moeten nemen om ongewenste gevolgen voorde verwachte toenemende mobiliteit tegen te gaan. Het werk wordt uitgevoerd in enkele deelprojecten, die zich onder meer richten op de maatschappelijke kosten en opbrengsten van verkeer en de verkeersinfra structuur. Ook wordt er gestudeerd op de beïnvloe ding van het tijdstip waarop de mensen reizen, de ef fecten van een routegeleidingssysteem ter voorko ming van files, de toepassing van telefoon en compu ters om het verkeer te verminderen en de hantering van milieunormen. Door Sander Sonnemans Schiedam - Het winkelcentrum op het Wibautplein, althans dat wat er nog van over is, staat ten dode opgeschreven. Dat blijkt uit het rapport van BRO, het advies bureau uit Vught dat onderzoek verrichtte in opdracht van de Schiedamse winkeliersvereni ging De Monseigneur Nolen slaan. De aanleiding voor het on derzoek is de aanwijzing van de wijk Nieuwland als stadsvernieu wingsgebied waarin de bestaande winkelvoorzieningen in Nieuw land geherstructureerd moeten worden. Het rapport is deze week in het bijzijn van een aantal Nieuwland- wmkeliers overhandigd aan wet houder Adri Reijnhout. Het keu rig ingebonden en lijvige rapport liegt er niet om. Betreffende het Wibautplein „valt het proces van afbrokkeling van de functie, de neerwaartse spiraal, niet meer tot staan te brengen", zo wordt door het adviesbureau geconcludeerd. „Het perspectief is gering, zo niet hopeloos." Alle winkelcentra en kleinere winkelconcentraties in Nieuw land zijn tijdens het onderzoek onder de loep genomen. De Mgr Nolenslaan met de 32 winkelves tigingen komt met het beste toe komstbeeld uit de bus en zou ook wel eens in aanmerking kunnen komen voor een kleine uitbrei ding en reconstructie. Het aan de andere kant van de Nieuwe Dam- laan gelegen Dokter Wibautplein lijkt geen bestaansrecht meer te hebben. Het is niet alleen de omwonenden maar ook de middenstanders die er nog een winkel bestieren al ge ruime tyd een doorn in het oog dat een groot deel van de winkel panden aan het plein leeg staat. Die veipauperde indruk is geen trekpleister voor nieuwe winke liers, waardoor het gevolg zich makkelijk laat raden: een steeds grotere leegloop en een krimpen de klantenstroom waardoor de boterham van de huidige 'Wibaut- winkeliers' steeds dunner belegd raakt. Het Beheersplan Nieuw land dat de uit de jaren vijftig én zestig daterende wijk in een nieuw jasje moet steken, geeft aan dat het Wibautplein opge knapt dient te worden. Maar nu het rapport van BRO het tegen overgestelde beweert, vragen de winkeliers van het Wibautplein zich af of een eventuele renovatie wel zin heeft. „Het heeft waarschijnlijk weinig zin het Wibautplein op te knap pen," denkt slager René van der Meer er het zijne van. „Dan zit je over een jaar of vijf met twee win kelgebieden die te kampen heb ben met tegenvallende koopstro men." En met een trieste blik in de toekomst: „Ik ga er vanuit dat ik binnen afzienbare tijd van het Wibautplein moet verdwijnen. Vreselijk vind ik dat, want mijn vader is er in 1954 met zijn slage rij begonnen. Momenteel is het ook niet zo dat ik zomaar effetjes mijn zaak op slot draai en ergens anders ga beginnen. Tenslotte heb ik wel in mijn bedrijf geïnves teerd." Twijfelachtig Hoe erg Van der Meer het ook vindt, de feiten in het rapport ge ven onherroepelijk aan dat het voortbestaan van het winkelge bied op en rond het Wibautplein uiterst twijfelachtig is. Dat wordt ook geconcludeerd bij het winkel centrum op de hoek van de Park weg en de Burgemeester van Haaienlaan aan de kant van het Beatrixpark. Volgens de onder zoekers is het gebied 'Parkweg- Noord' perspectief-arm. Evenals de Turkse slagerij aan de Burge meester van Haarenlaan ter hoog te van de Nieuwe Damlaan. Het is de enige winkel die er is geves tigd. De overige panden zijn in ge bruik als kantoorruimten. Het winkelrijtje aan de 's-Grave- landseweg, de concentratie mid denstanders aan het zuidelijke deel van de Parkweg en de win kels aan het Nieuwlandplein kun nen volgens het rapport redelijk tot goed functioneren. De meeste aandacht moet volgens het ad viesbureau worden gevestigd op de Nolenslaan. „De Mgr. Nolen slaan vervult onmiskenbaar de functie van wijkwinkelcentrum, is de sterkste winkelconcentratie binnen de wijk. De toekomst is perspectiefrijk," luidt de conclu sie in het rapport. Dat er dan wel wat moet gebeuren met bet win kelgebied wordt onderschreven door de winkeliers die bij de pre sentatie van het rapport op het stadskantoor verschenen. „De openbare ruimte is voor ver betering vatbaar en het aantal branches moet worden uitge breid," liet een van hen weten. Een schoenenzaak, een winkel in radio- en televisie-apparatuur en zoiets als een stoffenshop. Daar aan is op de Nolenslaan behoef te." De kantine van de voetbalvereniging PPSC biedt na de brand een trieste aanblik. Gelukkig konden trainingspakken en voetbalkleren worden gespaard, want die lagen in de kleedkamers, die behou den bleven. Foto John de Pater. Schiedam - Een felle brand heeft de kantine van de Schiedamse voetbalvereniging PPSC vannacht volledig vernield. De klap is hard aangekomen by de club, die in de kantine nog maar kort geleden nieuwe keukenap- paratuur had laten plaatsen, nieu we vloerbedekking had aange legd, de boel net opnieuw had la ten schilderen en een nieuwe eo- pieermaehine voor het clubblad had gekocht. 1 Bij de brand zijn alle spelerskaar- ten van de senioren verloren ge gaan, evenals de ledenlijsten. De kaarten zullen opnieuw moeten worden aangemaakt, van de le denlijsten bestaan kopieën. De nabijgelegen kleedkamers zijn gered, de brandweer heeft die vannacht tijdens het blussen nat gehouden, ook al om te voorko men dat de opstallen van 'buurman' SFC door het Vuur zou den worden vernield. In die kleedkamers lagen de voetbalkle ding en trainingspakken, zodat die behouden bleven. Voorzitter Nico Klaassen 2iet als eerste probleem het opruimen van de restanten, want het is de bedoeling dat het voetbalpro gramma van het komend week einde normaal wordt afgewerkt. PPSC hoopt de komende tijd te recht te kunnen by buurman SFC, ook voor de verenigings avonden die zijn georganiseerd m verband met de komende feestda gen. De eerste stap die het bestuur heeft genomen, is de vorming van een ploeg die de problemen aan gaat pakken. Zo moet iemand contact opnemen met de KNVB in verband met de verloren gega- ne spelerskaarten en moeten er ook zaken worden gedaan met de verzekering. De brand is vannacht rond vier uur door de politie gemeld bij se cretaris Jos van Oers. De politie werd op haar beurt gewaar- „Ujkt het van jou al ergens op," lacht de ene marse- pein-kneed- ster tegen de andere. Kort om, de stoomcursus van banketb akker Van de Velde zorgde voor een ge noeglijke middag in dienstencen trum De Woudhoek. Foto Roel Dijkstra Schiedam - „Een praatje, een babbeltje en een geintje tussen door." Zo presenteert de gepen sioneerde Schiedamse banketb akker Van de Velde de kunst van het marsepein modelleren. In dienstencentrum de Woudhoek waren gisteren 25 vijftig-plussers op de demonstratie zelf marse pein maken afgekomen. 24 Da mes en een heer, een uitzonde ring op de regel. Wat is marsepein en hoe wordt het gemaakt? Men neme twee ons suiker. Eén ons mengt u met fijn gemalen amandelen. Het overge bleven ons brengt u aan de kook tot het een dikachtige stroop wordt. Dit mengt u met de droge suiker en de amandelen. Een nacht laten staan en voila, daar is de marsepein. „We maken de karikaturen zo mooi," begint de 64-jarige banket bakker, „dat uw kleinkinderen straks niet kunnen geloven dat u ze zelf heeft gemaakt." Vijfen twintig paar handen slaan ijverig aan het rollen en kneden. „Niet teveel want dan wordt de marse pein zacht en kleverig." „Goede marsepein is niet zoet," stelt Van de Velde. „En je wordt er ook niet dik van." Vreemdsoortig De meest mooie en vreemdsoorti ge poezen en beren worden tot le ven gebracht. „Het lijkt wel een haaiebekkie, ik heb geen poessie, ik heb een hond," en „het lijkt wel een olifant." Sommigen kunnen niet van de lekkernij afblijven. Anderen wil len hun modelletje zo mooi moge lijk maken om het weg te geven. Degenen die echt de smaak te pakken hebben gekregen, kun nen nog een paar hompjes mee naar huis nemen om verder te boetseren. Het valt niet mee er een beestje van te maken dat ook echt ergens op lijkt. 'Meester' Van de Velde moet er vaak genoeg aan te pas komen om mismaakte poezen te redden. Het kan niemand wat schelen want het is een gezellige middag. „Jullie kijken nu vast anders te gen het beroep van banketbakker aan," merkt mevrouw Van de Vel de op. „Wat een friemelaarhè?" Van de Velde is 48 jaar banketb akker geweest. In 1958 begon hij samen met zijn echtgenote een ei gen zaak: het Westen, welbekend bij alle aanwezige Schiedammers. Het verzorgen van demonstraties doet hij vaker in deze tijd van het jaar. Mevrouw van de Velde assis teert hem daarbij. „De mensen zien volop marse pein in de etalages staan, nu kun nen ze er zelf mee aan de slag." Dit jaar staan er zeven demon straties op het programma. „Ei genlijk doe ik het voor de gezel ligheid," zegt hij. „Maar ook om de bakkerij te promoten." Het echtpaar Van de Velde is al drie jaar aangesloten bij het Gil de. Deze vrijwilligersorganisatie bestaat uit zo'n 66 vijftig-plussers die hun jarenlange ervaring en kennis willen overbrengen op an deren. Het Gilde bemiddelt tus sen vraag en aanbod. Zo gaat ver kregen kennis niet verloren en ontmoeten mensen elkaar op een leuke manier. schuwd door een machinist die over het aanpalende baanvak reed en de brand zag. Bij PPSC is kort geleden nog in gebroken. Vanmorgen is al het vermoeden uilgesproken dat dit mogelijk vannacht weer is ge beurd en dat de brand is gesticht om sporen uit te wissen. Rotterdam/Vlaardlngen - De Vlaardingse vrijwillige brand weerman die op 15 oktober te recht stond voor vier brandstich tingen heeft rechtbankpresident mr. P. Smidt van Gelder en offi cier van Justitie mr. J. P. Wittop Koning er gisteren van overtuigd dat hij volledig is genezen van zijn manie. Tijdens de eerdere zit ting beloofde de spuitgast 'nooit meer zoiets te zullen doen' en vroeg in de gelegenheid te wor den gesteld zelf met een plan voor dienstverlening voor de dag te mogen komen. En ai eiste de offi cier toen twaalf maanden gevan genisstraf, toch zag president mr. Smidt van Gelder wel heil in een alternatieve straf en schorste de zaak. De 28-jarige Vlaardinger was tot zijn daden gekomen om respect af te dwingen en in zijn omgeving voor vol te worden aangezien, De branden werden niet gesticht omdat hij van de fikken wilde ge nieten maar juist om bij het waar schuwen van mensen en het blus werk een belangrijke rol te kun nen spelen. Dat daarbij mensen levens in gevaar hadden kunnen komen, had de man zich niet ge realiseerd en daar tilde mr. Wit top Koning destijds nogal zwaar aan. Maar gisteren heerste er één en al opluchting in de meervoudige ka mer van de Rotterdamse recht bank. De brandstichter meldde met trots dat hy aan het werk was en op eigen initiatief, met de hulp van de reclassering, een piek had gevonden waar hij dienstverle ning kan verrichten. De reclasse- ringsambtenaar had alleen maar lovende woorden voor zijn dient en verklaarde dat de man zeer be reidwillig was de vervangende straf uit te voeren om vervolgens zo snel mogelijk terug te keren in de maatschappij. Mr. Wittop Koning kwam wat mil der voor de dag maar eiste deson danks zes maanden dienstverle ning. President mr. Smidt van Gelder had klaarblijkelijk meer vertrouwen in de keurige man die voor hem stond en 'beloonde' hem met 120 uur dienstverlening en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De Vlaar dinger keek geschrokken op waarop de president het voor alle duidelijk maar even uitlegde. „Die zes maanden gevangenis straf zijn voorwaardelijk. Dat be tekent dat_ als u in de komende twee jaar niet braaf blijft, u alsnog zes maanden de cel in moet." Vlaardingen - De Vlaardingse po. litie heeft vannacht rond twee bij hel Gemeentelijk ningbedrijf aan het Emaus eea 37-jarige Vlaardinger aan kunnm houden op verdenking van braak. De man bloedde vanwege meerdere verwondingen, kenne lijk opgelopen door brekend glas Omwonenden hadden 's nachts ook glasgerinkel gehoord en de politie gewaarschuwd. Die kon de man in de kraag vatten. Vlaardingen - Een 51-jange Vlaar dinger is gisteravond rond half twaalf met zijn auto tegen een lantaarnpaal op de Hoflaan gere- den, De auto werd daarbij zwaar beschadigd. De man had alcohol genuttigd en was met meer m staat de blaasproef le ondergaan. Vlaardingen - Uit een auto, die stond geparkeerd in de Rijke- straat in Vlaardingen, is gister middag een parkeergeldetui met drie gulden erin gestolen. Schiedam - Een 34-jarige Schiedammer is afgelopen nacht gewond geraakt toen hij in een taxi wilde stappen. Dat gebeurde om tien over één op de Nieuwe Haven. Op het moment dat de man het portier opende naderde met grote snelheid een witte vrachtauto. Deze reed over de voet van de instappende passa gier. De vrachtwagenchauffeur nam niet de moeite te stoppen Het slachtoffer werd door de taxi naar het Schielandziekenhuis bracht. VlaartJingen - De zomervakantie voor de Vlaardingse openbare scholen loopt in 1993 van 12 juli tot en met 20 augustus. Het colle ge van B en W heeft dat vastge steld. Ook de overige vakanties zijn bekend. Een overzicht: Herfstvakantie'92 19 t/m 23 oktober, Kerstvakantie '92,/,93 21 december t/m 1 januan, Voorjaarsvakantie '93 1 t/m 5 maart. Paasvakantie '93 9 t/m 12 april en Pinkstervakantie '93 31 mei t/m 4 juni. Deze vakanties gelden ook voor ■basis-, speciaal en voortgezet on derwijs. Het voortgezet onderwas wijkt alleen bij de Pinkstervakan- tie (31 mei t/m 1 juni) en Zomerva kantie (12 juli t/m 27 augustus)af Schoolbesturen van het bijzonder onderwijs zijn met ceze regeling akkoord gegaan. Vlaardingen - Het Kolpabad gaat 30 november om 23 00 uur weer open voor een tropical night, die tot de volgende morgen vijf uur zal duren Het zwemfeest moet volgens de organisatoren gere kend worden tot de categone hou se-party. Het bad komt vol palmen te staan, in het water zullen twee po dia zijn, er zijn onaangekondigde verrassingen en badpaviljoen Plons is gedurende de ge1""* nacht geopend. De toegang kost vijftien gulden per persoon, maar daarvoor komt men in Hawaiiaanse sferen te recht, aldus de organsisatie. ATI-KN* CAUEN8URGSTRAAT 80 VLAARDINGEN - TEL 010-4343096 Véxcmyliig YG N«d#rto«ilt9 Jnslollatitbedri]"'' VL (-W0I *Li uur doe *Li uur MA 'D; ft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1