Rotterdam 13 1 Rotterdamse politie leert Papiamento 'Bijna elke hond is in staat tot zo'n slachtpartij K3 Maar: 'Verplichting voor immigranten om Nederlands te leren' 'Een staatsgevaarlijk persoon krijgt nooit de Nederlandse nationaliteit' /r;A T- Stadstrofee voor Project Leeshulp Cursus psychiatrie voor Rotterdamse wijkagenten Slotoffensief van Sportnet Overvaller vlucht na klappen honkbalknuppel Rotterdams Dagblad Zaterdag 30 november 1991 RL SN SZ Een stra lende initia- Rotterdam - Het Project Leeshulp heeft de Trofee 'Het Nieuwe Rotterdam 1991' gewonnen. De prijs is gisteravond in de Burgerzaal van het stadhuis uitge- reikt door burgemeester Bram Peper. Het Project Leeshulp - ambtenaren helpen tijdens hun lunch pauze kinderen die een achterstand hebben met le zen en met andere activiteiten - is een initiatief van gemeenteambtenaar Cees Verschoor. De trofee is in 1989 voor een periode van drie jaar in het leven geroepen door het college van B en W. De prijs wordt uitgereikt aan een Rotterdamse organisa tie of initiatief, die een belangrijke bijdrage levert aan de sociale en economische vernieuwing in de stad. Zie verder pagina 15 Rotterdam - Rayonagenten van de Rotterdamse po litie gaan een basiscursus psychiatrie volgen in het Deltaziekenhuis. Voor de cursus hebben zich inmid dels acht agenten, die werkzaam zijn in het centrum van de stad, aangemeld. Volgens een woordvoerder van de politie worden wijkagenten steeds vaker ge confronteerd met mensen die psychisch in de war zijn. Het idee voor de cursus is afkomstig van de rijkspoli tie. Enkele rijkspolitiemensen van korpsen uit de omgeving van het in Albrandswaard bij Rotterdam gelegen Deltaziekenhuis hebben als 'proefkonijn' gefungeerd. Zij werden in de buurt van het zieken huis geregeld geconfronteerd met psychiatrische pa tiënten. De cursus duurt tien weken. De kosten worden geza menlijk gedragen door de Rotterdamse politie en het Deltaziekenhuis. tiefnemer Cees Ver schoor zag zijn door zettings vermogen Door Jan Rozendaal Rotterdam - De Feyenoord-vedetten John de .Wolf/ Gaston Taument en zelfs aanvoeder John Metgod vinden dat Sportnet op de Rotterdamse kabel moet blijven. Dat zeggen ze, deze dagen in reclamespots van de satellietzender. „Natuurlijk worden ze daar voor betaald," zegt Sportnet-directeur .Peter Brice. „Maar het staat niet in verhouding tot de normale prijzen,",,'.- r Sportnet beeft een laatste offensief ingezet om. te - voorkomen'dat'de zender op 1 januari van de Rotter* v damse kabel is verdwenen. Vrijdag beslissen burge- meester eni%thoüdefs-daarover. Normaal'gespro- 1 Jcen.wordthetadvies van de commissie Kunstzaken overgenomen.--De leden spraken zich vorige week dondefdiiLunaniem uit voor Eurosport, ten koste van concurrent Sportnet Volgens, Sportnet kijken élke week 75.000 Rotter dammers na r - Sportnet en is het na de Nederlandse zenders, RTL4, BBC 1 en 2 en de BET de best beke- ,lteri zender. In het weekeinde wordt geprobeerd tien- Buizend handtekeningen.te verzamelen," die ürde 'loop van volgende week har», de wethouder worden j aangeboden. Teleurgesteld v De Engelsman Brice toonde zich gisteren nog steeds 'erg teleurgesteld' over de opstelling van de commis sie Kunstzaken.Voor hem staat vast dat er niet naar zijn argumenten is geluisterd. „Toen wij in februari 1990 in Rotterdam werden toegelaten, werd ons-ge vraagd meer Nederlandstalige programma's te bren gen en een zekere populariteit te verwerven. Nu zijn alle programma's Nederlandstalig en -zijn we na' RTL4 de populairste satellietzender. En toch moeten wij verdwijnen. Dat is moeilijk te accepteren aldus Brice. - - avond be loond met de Trofee van Het Nieuwe Rotterdam, waarmee een uniek stukje so ciale ver nieuwing is beloond. Foto Jaap Rotterdam - Een overvaller is gistermiddag, nadat hij klappen had gekregen met een honkbalknuppel, gevlucht. Rond"kwart voor drie. kwam de ongeveer 30-jarige man een kledingzaak aan het-Eendrachts- plein, tegenover het politiebureau, binnen. Hij be dreigde een verkoper met een wapen en-vroeg om geld. De verkoper bedachtzich geen moment, haalde ,een honkbalknuppel achter de toonbank vandaan en sloeg er op los. De gewonde overvaller haalde nog de trekker over, maar het wapen weigerde, waarna hij vluchtte. De eigenaar van de winkeizette de achtervolging in.1 Tijdens zijn vlucht over de Oude Binnenweg, Jaco- •busstraat en Van Oldenbameveltstraat probeerde de overvaller tot twee keer toe een auto tot stilstand te dwingen, maar dat mislukte. Op de Mauritsweg sprong hij tenslotte in een stilstaande taxi, nadat er al twee keer op hem was geschoten door een politie man in burger. Onder bedreiging van het pistool reed de taxichauffeur weg. Op het Kruisplein sprong de overvaller vervolgens uit de auto en wist te ontko men. De politie zoekt getuigen die kunnen bijdragen aan een duidelijker signalement van de overvaller. Zij worden verzocht te bellen met de recherche van het bureau Eendrachtspléin: 010424.31.25. Door Marcel Potters Rotterdam - Een aantal politiemensen van het Rotterdamse bureau Hoogvliet leert Papiamento om het contact met de 'moeilijk bereikbare' Antillianen in deze wijk te verbeteren. Tien agenten krijgen vanaf januari een cursus in het spreken van deze mengeling van Portugees, Nederlands en negertalen. Tevens wordt hen iets geleerd over de Antilliaanse cultuur. „De situatie is nu eenmaal zo dat deze bewoners van Hoogvliet het Nederlands met onder de knie hebben,*' zegt woordvoerder G. de Jong. „Toch willen we zoveel mo gelijk voor hen doen. En dan denk ik niet alleen aan het optre den in conflict-situaties" Met name jonge Antillianen vormen de laatste jaren een 'pro bleemgroep' in Rotterdam. Er is een constante toestroom van jon geren, die hier nogal eens zonder geld, werk en onderdak komen te zitten, Niet 2elden vervallen ze daarbij tot crimineel gedrag. Vo rig jaar rolde de Rotterdamse re cherche een bende Antilliaanse jongeren op, die zich diverse ma len schuldig had gemaakt aan overvallen en berovingen. Sectorchef adjudant F. van Leeu wen van bureau Hoogvliet zegt dat niet alleen van de Antillianen, maar ook van de politie een in spanning wordt verwacht om de problemen met deze mensen op te lossen. De cursus die de tien politiemensen gaan volgen is niet 'iets vrijblijvends', benadrukt hij, maar een serieuze opleiding, compleet met diploma. Deze zo mer moeten de cursisten de taal voor een belangrijk deel onder de knie hebben. Flippen „De Antilliaanse jongeren komen hierheen," zegt hij over de feitelij ke aanleiding van dit plan, „zitten een paar maanden op schooi en flippen vervolgens omdat ze de taal niet voldoende machtig zijn. Ze komen m een isolement, gaan zich vervelen. Tegelijkertijd wil len ze wel meedoen met de rest, maar het ontbreekt hen aan de mogelijkheden. En dan zitje zo in het criminele circuit." De methode van deze Rotterdam se politiemensen vormt een uit zondering, want het korps is het van harte eens met het verplich ten van buitenlanders om, indien zij in aanmerking willen komen voor een verblijfstitel m ons land, Nederlands te leren. „Als je niet kunt communiceren," meent commissaris centrale dien sten A.v.d. Werf, „raak je snel in een isolement, waarbij de kans groot is dat je met bepaalde sub culturen in de maatschappij in aanraking komt, Het is uitermate belangrijk om Nederlands le le ren praten en lezen, om bijvoor beeld deel te kunnen nemen aan het onderwijs." De mening van de Rotterdamse politie sluit aan op het gisteren verschenen rapport Hopeloos of Hulpeloos van de Haagse Jeugd politie. Die vindt dat de Marok kaanse jongeren, die in het kader van gezinshereniging naar Ne derland komen, verplicht Neder lands moeten Ieren. Van der Werf wil echter nog een paar stappen verder gaan: ook bijvoorbeeld Turken. Antillianen en Surina mer* moeten aan deze eis' vol doen, inclusief de ouderen die hierheen komen. 'Spelregels' De commissaris krijgt bijval van projectleider J. Breukels van het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) van de gemeente Rotter dam. Met steun van de migran ten-organisaties in Rotterdam werkt deze instantie sinds begin van de zomer aan het bevorderen van een snelle integratie van im migranten. Door Turken. Marok kanen, Kaapverdianen, Surina- mers en Antillianen te laten ken nis maken met de Nederlandse 'spelregels', de waarden en nor men, de taal en het vinden van werk. Jaarlijks komen er in Rotterdam zo'n vijfduizend 'nieuwelingen' uit deze bevolkingsgroepen bij. zegt Breukels. PIN telt in het eer ste jaar 200 cursisten, een aanfe dat elk jaar moet vei dubbelen Ook bij dit project is bekend da- een groep Antillianen in vliet een probleem vormt. „Die mensen," erkent bij, het moeilijkst te bereiken."i hebben inmiddels een speciaai project in Hoogvliet gestart, ma ze reageren nauwelijks op ona uitnodigingen. We stellen vast dat de mensen daar wel verb!]' ven, maar zich met laten tnsehnj. ven bij Burgerzaken van de meente Rotterdam Van der Werf. „Ook deze mensen zouden Nederlands moeten leren Voor de autochtone bevolkt kan het feit dat ze niet met deze mensen kunnen communicere? at een onveilig gevoel geven H6! leren van onze taal is heel belan* njk om hier een bestaan op bouwen, en daar gaat het tenslct te om." Door Edwin Cornelisse Nieuwerkerk aan den IJssel - De dode schapen langs de slootkant vormen een macaber schouwspel. Ze liggen op een rijtje met de po ten gestrekt omhoog. De wonden aan hals, poten, oren en achterlijf zijn bij enkele dieren goed zicht baar. Maar de meeste schapen zit ten onder een dikke laag modder. Opgelopen toen ze in blinde pa niek de brede afwateringssloten zijn ingerend. Eigenaar Cees van Gelder neemt gelaten de schade op. „Ik kan hier gaan staan vloe ken en tieren, maar dat zal er niks aan veranderen. Die schapen krijg ik niet meer terug. Gelukkig hebben ze die honden betrapt, dat is in ieder geval een troost. Als ze die beesten niet wisten te achter halen, was ik helemaal jarig ge weest. Nu krijg ik tenminste nog wat vergoed van de verzekering." De reactie van Van Gelder op de slachtpartij komt wat laconiek en zakelijk over. Maar zijn vrouw vertelt later dat de fokschapen zijn trots waren. Daar had hij alles voor over: „Al die verzorging in één middag teniet gedaan. Je merkt het niet aan hem, maar hij is er echt kapot van." De drie honden die donderdag middag een ware slachtpartij heb ben aangericht onder een kudde schapen aan de Nieuwerkerkse Groenendijk konden lange tijd ongestoord hun gang gaan. De dichte mist die over de weilanden hing onttrok de honden niet al leen aan het zicht, maar slokte ook het geblaf en geblaat op. Daarom werd de slachtpartij pas aan het begin van de avond ont dekt. De dichte mist maakte het toen zelfs onmogelijk om de scha pen te tellen en de schade op te nemen. Pas de volgende dag bleek dat een groot gedeelte van de kudde in blinde paniek een heenkomen had gezocht in een van de vele sloten die de weilan den doorsnijden. Maar doordat de dikke wintervacht zich volzoog, stierven de dieren de verdrin kingsdood. Nadat alle dode dieren uit de slo ten waren gevist, kon gistermid dag de balans worden opgemaakt. Vierentwintig van de achtender tig schapen van Van Gelder zijr. nog in leven. Een schadepost van bijna tienduizend gulden. De Terneergeslagen neemt de Nieuwerkerkse veeboer A.W. de Jong de schade op. Slechts zeven van zijn 33 schapen wisten de slachtpartij te overleven. Fotojohndepaw buurman van Van Gelder is nog erger gedupeerd. Zijn kudde werd bijna helemaal uitgeroeid. Slechts zeven van de 33 schapen wisten de dans te ontspringen. Maar hiermee is het drama voor de twee boeren nog niet afgelo pen. Veel van de schapen waren namelijk drachtig en zouden in januari lammetjes krijgen. Van Gelder vreest dat veel van de schapen de jongen zullen afsto ten. „Het is met de eerste keer dat er honden huishouden in de weilan den," zegt Van Gelder. „Deze zo mer hebben we een half opgevre ten schaap in het weiland gevon den. En vorige week hebben we ook een dood schaap gevonden. Ik vermoed dat het dezelfde hon den zijn geweest, maar ik kan dat niet bewijzen. Daarvoor moet je ze op heterdaad betrappen én nog eens een braaktest laten doen. Anders heb je geen poot om op te staan. Vorige keer was de ellende ook nog te overzien, maar deze honden waren met z'n drieeen; die schapen konden geen kant meer op. De mensen op de cam ping laten hun honden maar los lopen zodra ze bij de weilanden komen. Dan. kunnen ze lekker rennen. Je ziet waar dat uiteinde lijk toe kan leiden. Het grofste vind ik echter dat de eigenaar van de honden nog steeds niets van zich heeft laten horen. Je ver wacht toch op zijn minst dat die man zijn excuses aanbiedt." Oerinstinct De Nieuwerkerkse dierenarts J. Ham heeft de honden een braak test laten doen. Daaruit bleek dui delijk dat de bouvier en de bast as- ich tegoed hadden gedaan aan de schapen uit de weilanden naast de camping. In de maagin houd zaten stukken vlees, vet en wol. De derde hond, ook een bast aard, heeft waarschijnlijk wel meegedaan aan het opdrijven van de schapen, maar in zijn maagin houd werd geen bewijs aangetrof fen. Volgens Ham is bijna elke hond in staat tot zo'n slachtpartij. „Dat is het oerinstinct van de wolf," al dus de Nieuwerkerkse dierenarts. „Vooral als ze samen zijn, dan zijn ze niet meer te houden. Ze krij gen een waas voor de ogen en de wetten van de roedel gaan de baas spelen. De honden zullen dan ook niet meer naar de baas luisteren. Maar daarna kan er weer een kleuter aan zijn staart gaan han gen zonder dat er wat gebeurt. De honden zijn nu door de Nieu werkerkse politie als gevaarlijk aangemerkt. Ham voorspelt oo» dat, als de honden weer weten weg te glippen, ze het weer zuller doen. Ham: „De eigenaar heeft het advies gekregen ze vast tê houden. Ze hebben nu bloed ge proefd en je kan er bij wijze van spreken op wachten tot ze to weer doen. Het is net als een tij ger die mensenvlees heeft ge proefd; die zal daarna net zo lang mensen doden tot hij zelf to loodje legt." Palestijn Ibrahim Al-Baz viert rehabilitatie in Pauluskerk Door Carel van der Velden Vlaardingen - Sympathisanten van Ibrahim Al-Baz zijn ervan overtuigd dat de Palestijnse actie voerder zijn vestigingsvergun ning heeft teruggekregen omdat de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) haar tegen Al-Baz geuite beschuldigingen niet hard kan maken. Anders valt het vol gens hen moeilijk te verklaren dat de met uitzetting bedreigde Palestijn plotseling mag blijven en op de koop toe de Nederlandse nationaliteit heeft gekregen. De positieve beschikking van staatssecretaris Kosto (vreemde lingenbeleid) vormt voor zijn vrienden reden voor een feestje. Het bestuur van de Vlaardingse stichting Welzijn '90 en hel comi té 'Recht voor Ibrahim Al-Baz dus geen uitzetting' vieren de onver wachte ontknoping van de zaak Al-Baz vanavond in de Rotter damse Pauluskerk Als gastheer treedt dominee Hans Visser op I Hij was één van de prominenten die zich van meet af aan tegen de dreigende uitzetting van Al-Baz heeft verzet. Ibrahim Al-Baz woont op dit mo ment twaalf jaar in Nederland en hij ontwikkelde zich in die tijd tot de belangrijkste spreekbuis van de Palestijnse zaak in Nederland. Hij activeerde studenten, richtte een Palestijnse Arbeidersvereni ging op en hield m de loop der ja ren in honderden lezingen een pleidooi voor de oprichting van een zelfstandige Palestijnse staat. „Van deze politieke activiteiten heb ik nooit een geheim ge maakt," zegt Al-Baz. „Alles wat ik in Nederland heb gedaan is bin nen de wet gebleven. Ik ben nooit van plan geweest bommen te gooien en in mijn lezmgen draag ik altijd een vreedzame bood schap uil Ook andere mensen heb ik nooit tot criminele activi teiten aangezet." Sinds zijn komst naar Nederland is Al-Baz met in aanraking ge weest met Justitie, maar in zijn strijd om het verkrijgen van de Nederlandse nationaliteit werd hem door de BVD wel een inci dent uit het verleden nagedragen In de jaren zeventig was Al-Baz betrokken bij een terroristische aanslag in Frankrijk. Als mede plichtige verbleef hij vier maan den in de cel. Mede op grond van deze zaak rap porteerde de geheime dienst, dat Al-Baz een veiligheidsrisico vormt voor de Nederlandse staat. Op basis van dit advies trok staatsecretaris Kosto in maart van dit jaar de verblijfsvergun ning van de Palestijn in. Vreedzaam Al-Baz ging direct in beroep tegen de beslissing. „Reeds toen ik in 1979 in Nederland arriveerde ben ik open en eerlijk over deze zaak geweest. Ik heb toen zelfs gezegd dat ik er begnp voor zou hebben als Nederland mij op grond van dit incident zou weigeren. Ik mocht echter blijven In 1981 kreeg ik een verblijfsvergunning. In de brief stond dat de milde straf in Frankrijk hiervoor geen belemmering vormde." In 1985 kreeg Al-Baz een vesti gingsvergunning. Een logisch vervolg vormde voor hem de aan vraag tot naturalisatie. „Het is niet goed om altijd een vreemde ling te blijven," zegt Al-Baz, die in Vlaardingen woont en werkt en zich met zijn gezin intussen ge worteld weet m Nederland. „Daarin paste mijn aanvraag om het Nederlanderschap. Met een afwijzing had ik geen moeite ge had. Maar de beschuldiging dat ik een gevaar voor de openbare orde ben, heb ik uiteraard van de hand moeten wijzen." Net als de meeste in Europa woonachtige Palestijnen heeft Al- Baz naar zijn zeggen reeds lang afstand genomen van de doctrine van geweld. Met name in de jaren zeventig schrikten Palestijnen de wereld regelmatig op met bom aanslagen en vliegtuigkapingen. „Camp David draaide voor de Pa lestijnen uit op een grote teleur stelling," blikt Al-Baz terug op het vredesakkoord, dat destijds werd afgesloten tussen Israel en Egypte en waarbij de hoop op een eigen Palestijnse staat voorjaren vervloog. „Dit leidde tot grote frustraties. Als jonge, actieve man met weinig politieke ervaring Ibrahim Al-Baz: 'Mijn vertrou wen in de Nederlandse demo- oratie is versterkt.' FotoRoei Dijkstra raakte ik bij dit incident betrok ken." Er zijn volgens Al-Baz diverse re denen aan te voeren voor nf- overstap naar een geweldloos w volg van zijn strijd voor de Palej tijnse zaak. ..Ik vind niet dat mi? volk het recht kan worden oifl zegd om zich gewapend tegen 6 bezetter te verzetten. Maar inGl praktijk is dit niet verstanaj want we zijn veel te zwak. Intë buitenland staat het gebruik vï geweld een oplossing helemaal de weg. Europa accepteert ditto en de Verenigde Staten is j* vriend met Israel. We moeten fe hebben van diplomatie." Gerehabiliteerd „Ik ben blij dat men tot het zicht is gekomen dat ik inderaa* een onschuldige burger ben voel'mij volledig gerehabiliteerd want een staatsgevaarlijk to knjgt natuurlijk i\ooit de Neto landse nationaliteit," meent' Baz. „Ik vind het een moedigt shssing van de staatsseerg Mijn vei trouwen in de Nef landse democratie is er door# sterkt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1