15 Uitzicht 'Ze schoppen elkaar maar overhoop tegenwoordig' Raadscommissie uit felïe kritiek op architectuur ABC Uy I: 'V VJ Mm k Het Gedichten als uitlaatklep WISS Griekenland-Nederland in restaurants Surprises voor bewoners verzorgingstehuis Marokkaans programma bij stadsomroep Meidoorn en Doorloper verder als Het Prisma Zelfverdediging voor vrouwen Straatcollecte voor Filipijnse vissers 'Hier en daar' voor stadhuis opknapbeurt r.- 7 Door onze adviseurs geniet u nog jarenlang van optimaal fiscaal voordeel. De Bondsspaarbank doet meer. Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 december 1991 Schiedam pok de voetbalinterland die Oranje morgenavond te gen Griekenland speelt wordt aangegrepen om de 'campagne 'Schiedammers van overal en nergens' gestalte te geven. Schiedammers die afkomstig zijn ..uit Griekenland worden uitgenodigd om de voetbal wedstrijd, die door de NOS wordt uitgezonden op de televisie, in een van de twee Griekse restaurants Korfoe en Delphus te volgen. Men wordt we! geacht een Nederlandse vriend, kennis of buur mee te ne men en kan zelf bepalen welke eetgelegenheid als Ontmoetingsplaats wordt gekozen. De wedstrijd be gint om 17.00 uur en na afloop bestaat de mogelijk heid iels (op eigen rekening) te eten. Geheel volgens de traditie worden de bewoners van het verzorgingstehuis Frapois Haversehmidt ook dit jaar weer op 5 december bezocht door leerlingen van basisschool de Gorzen. Al dertien jaar maken de scholieren van groep acht geen surprises voor elkaar maar voor de bewoners van het tehuis. Verkleed en geschminkt als Sinterklaas en zijn zwarte knechten vertoeven de leerlingen en onderwijzers die dag van '10.15 tot 11.30 uur in de conversatiezaal waar de sur prises worden uitgepakt, gedichten worden voorge lezen en liedjes worden gezongen. De Stadsomroep Schiedam begint vrijdag 6 decem ber om 20.00 uur vanuit de studio in de Passage met "de eerste van de reeks uitzendingen in het Marok kaans. De programma's zijn elke vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur te beluisteren, worden verzorgd .'door eer. redactieteam bestaande uit Marokkanen en bevatten lokaal nieuws, sport en muziek. Vlaardingen De openbare basisscholen De Meidoorn en De Door loper gaan verder onder de naam Het Prisma. Die paam is gekozen uit de 120 inzendingen die bin nenkwamen na een oproep aan ouders, leerlingen en iandere belangstellenden om mee te denken over een nieuwe naam. De Meidoorn en De Doorloper gaansa- irien om verzekerd te zijn van voldoende leerlingen. Wegens succes geprolongeerd. Omdat in het Vrou wen Ontmoetingscentrum van de stichting Coerke zo enthousiast is gereageerd op de cursus zelfverde diging voor wouwen heeft men besloten de lessen te herhalen, mits daar voldoende belangstelling voor is. Vrouwen die willen weten hoe het er bij zo'n cur sus aan toe gaat, kunnen dinsdag 10 december een kijkje nemen tijdens de les die van 15.30 tot 16.00 uur aan de P. K. Drossaertstraat wordt gegeven. Bij vol doende animo start de nieuwe cursus, die bestaat uit tien lessen, in maart '92; deelname kost 30 gulden. De werkgroep Dekenale Vastenactie grijpt de extra koopavond woensdag 4 december in de Vlaardingse binnenstad aan om te collecteren voorde vissers in het Filipijnse Bacolod. Door de wervelstorm Thelma, die daar op 1 november veel schade aanrichtte, zijn pok de motorboten van de vissers vernield. Die boten -konden in 1987 en 1988 mede door donaties van de bevolking worden aangeschafd. Men den die de collecte mislopen kunnen hun bijdrage pok storten op gironummer 6217695. De opbrengst ;Y#1, beide acties komt via de eigen kanalen recht streeks bij de mensen in Bacolod. Maassluis Omdat burgemeester en wethouders de mogelijkhe den om plannen te presenteren en informatieve bij eenkomsten te houden in het stadhuis willen verbe teren, wordt het gemeentehuis hier en daar opge knapt. In de Burgerzaal wordt een geluidsinstallatie van betere kwaliteit geplaatst en er komt betere ver lichting. Vergaderzaal de Logger wordt opgeknapt én er komen twee overheadprojeetietafels. De kleine renovatie gaat 13,500 gulden kosten. Agenda 'Schiedam s 3 december k Jamsessie, Podium, 22.00 uur. Bingo, Kluphuis Oost, Galileistraat, 20.00 uur. woensdag 4 december Hiha Sint {Clown Zizero), Passage, 14.00 uur. gaardingen •dinsdag 3 december l-Gemeenteraad, stadhuis, 19.30 uur, eventueel voort te zetten op woensdag 4 december ^Opening expositie Paul Stap en Antoinette van jjSehaick. Unilever Research Laboratorium, Olivier .panNoortlaan 120,13.30 uur. J'oensdag 4 december jeugdtheater, Stadsgehoorzaal, 14.00 uur. p Sinterklaasfeest, Stadsgehoorzaal, 15.00 uur. Sinterklaasmiddag, buurthuis de Haven, 14.00 uur Maassluis jdinsdag 3 december Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag- 4 december Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. SllTIÉ SlsSiSBSj 7 .",'7 .Jan en Mien Smit wonen aan de Lavendelstraat in Maassluis Door Jan Booister Foto Roel Dijkstra „Je kan hier op de vierde verdie ping vanuit de keuken zo op het hoofdveld van de voetbalvereni ging Excelsior Maassluis kijken. Tenminste, nu. Nu de bomen kaal zijn, want anders kijkje tegen de kruinen aan en dan zie je hiervan daan ook de rijksweg niet. Zelf kijk ik niet naar dat voetbal. Ze schoppen elkaar maar over hoop tegenwoordig. Het is niet meer zoals vroeger. Nee, daar ga ik echt niet voor zitten. Ik ben hier ook niet voor het uit zicht gaan wonen. Dat speelde niet. Ik heb geruild en ben hier zo terecht gekomen. Het bevalt wel. We zitten hier nu zes jaar. Alleen 's zomers is het vreselijk heet. Dan zou je wel een paar verdie pingen lager willen zitten. Dat komt, het dak is geïsoleerd en dat hebben ze volgens mij niet goed gedaan. Dat is verkeerd uitge pakt. 's Winters is het niet koud, dat klopt, maar 's zomers is het toch echt te warm. Als Excelsior thuis voetbalt, staat het hier ook vol met auto's. Tot te gen de deuren aan. We hebben weieens naar de politie gebeld, want als er wat gebeurt kan nie mand erbij. Maar er wordt niets tegen dat parkeren gedaan. Nee, de politie doet niet veel. Bij zen thuiswedstrijd staan er ook weieens mensen hier op de vierde verdieping op de balustra de. Die kijken dan naar het voet bal. Maar dat zijn mensen die hier wonen, publiek komt hier niet. En dan alleen nog als het belang rijk is, zoals die keer tegen Kat- wijkse Boys. Je hoort ze dan juichen als er een doelpunt gemaakt is, Heel duide lijk. Maar de laatste tijd is dat in derdaad minder. Ze winnen niet meer zoveel. We gaan ook weieens weg om de drukte te ontlopen, 's Zomers fiet sen we veel, afgelopen zaterdag ben ik naar mijn zus in het West- land gegaan. Geen klagen Over het uitzicht heb ik niet te klagen. En aan de herrie van de rijksweg zijn we gewend. Ook 's nachts, We hebben weieens last van treinverkeer bij Rozenburg, als de wind uit het zuiden komt. Maar dat accepteren we. Het is ook een nadeel van hoog wonen. Het is wel mooi als het onweert. Mijn zoon heeft er eens een keer foto's van gemaakt. Hier, mooi hè? En een video-opname. Maar die is minder gelukt. Er was toen een vreselijke stortbui. Aan de andere kant van de flat kunnen we ook ver weg kijken. Nu niet, de gordijnen zijn dicht vanwege de kou. We hebben or chideeën in de vensterbank en die moeten het warm hebben. Van de ramen komt te veel kou af. Maar als er een booreiland uit gaat, of zo'n werkeiland van Heeroma, dan gaan we er weieens voor zitten. Verrekijker erbij. Dat is dan boeiend. Dat voetbal niet zo." Door Mariette Olsthqorn Eva Timmermans begon zo'n der tig jaar geleden als '-stiekeme' schrijver: iemand die gedichten schreef om ze vervolgens heel ver weg te stoppen. De Amsterdamse kunstenaar Christiaan Heeneman trok haar uiteindelijk over de streep. In 1987 publiceerde hij haar eerste bundel 'Verderop'. Twee jaar later volgde 'Dionysös', de' God van de wijn, het toneel en de chaos' die zij samen met de Vlaardingse kunstenares Annette Braad maakte. Timmermans schreef de gedichten en Braad maakte er de schilderijen bij en andersom. Haar derde bundel 'Hier en daar' presenteerde zij zaterdag in het muziek-documentatie- en infor matiecentrum van haar echtge noot Ton Stolk. Burgemeester Van Lier mocht het eerste exem plaar in ontvangst nemen. De dichtbundel is een prachtig boekje, gedrukt in een kleine op lage van 99 exemplaren. Heene man maakte de iUustratiëg/^Elk.;. gedicht wordt ondersteund met een prent," zegt de Vlaardingse dichteres. „De sfeer van het ge dicht zweeft op de achtergrond." De onderwerpen voor haar ge dichten haalt zij uit haar omge ving. 'wandelend langs deTcadë of tijdens reizen'. „Eigenlijk schrijf ik geen gedich ten, maar kleine verhaaltjes. Met zo min mogelijk woorden probeer ik op een èerlijke en gewone ma nier een gevoel neer te zetten zon der filosofisch te willen zijn." De 'verhaaltjes' dienen als uitlaat klep in haar drukke bestaan. „Het Advertentie december dinsdag Wh Izijri impressies van wat ik óm mij •Keen ae." .'V:' Haar laatste dichtbundel 'Hier en daar' lijkt qua onderwerpkeuze het meest op de eerste. „Alleen mijn taalgebruik is veranderd. Ik heb meer lef, nu ik weet dat mijn gedichten "ook echt worden gele zen," verklaart Timmermans. Drie jaar geleden begon zij met een studie Nederlands en sinds kort volgt zij een cursus gedich ten schrijven bij de LOL „Zo leer ik ook naar andere gedichten te kijken en ze te verklaren." De gedichten van Nico Scheep maker, 'het dichten voor jezelf, spreken haar het meest aan. „Ik wil niet zeggen dat ik me verwant voel met Scheepmaker, ik zou niet durven, maar ik voel me thuis bij zijn gedichten." Het boekje met gedichten van Eva Timmermans is gedrukt in Amsterdam in de kleine thuis- drukkerij van de 65-jarige Heene man. „Ik heb het boekje gedrukt voor Eva om verderop te komen," zei hij tijdens de presentatie van de bundel. Dat is altijd zijn stre ven geweest: onbekende dichters te stimuleren om door te gaan. Alle aanwezigen konden het boekje zaterdag voor 25 gulden in hun zak steken. Overgebleven exemplaren zullen in boekhandel Den Draak worden verkocht. Zicht op de Oosthavenkade De zachte cadans van het wiegende water langs m'n venster brengt me met haar ritmisch bewe gen aan het zingen. Stil, rustig, geheel ontspannen kijk ik naar de boten die met hun fiere masten zacktjes deinen langs de kademuur. Aan de overkant schijnt de late middagzon op de gebouwen die met scherpe contouren afsteken tegen de hemel Waar, rimpelig omgekeerd, de spiegeling terugkaatst in het water geeft het de sfeer van dromen. ari 1992 wordt de fiscale af- materie, beschikken over de m Per 1 januari 1992 wordt de fiscale af trekbaarheid van lijfrentepolissen sterk beperkt, Dus als u nog wilt profiteren van de fiscale mogelijkheden, moet u snel actie nemen. De Bondsspaarbank kan u daarbij van dienst zijn. Onze adviseurs kennen de materie, beschikken over de nodige erva ring en ontwikkelen graag een uitgekiend voorstel: gericht op maximaal voordeel en afgestemd op uw financiële situatie. Stap eens binnen bij de Bondsspaar bank voor een vrijblijvend, persoonlijk advies. Schiedam - Architect Van Velzen van het winkelcomplex van Al- bert Heijn, Blokker en C A moet zijn werk maar over doen. Dat was gisteravond de bood schap van de meerderheid van de raadscommissie voor gemeente werken en stadsontwikkeling. De raadsleden vinden dat met name het gevelwerk van het winkel complex aan de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat niet past in de historische omgeving. „Dit gebouw komt vreselijk hard over," reageerde CDA'er Siem Rosman op de eerste officiële pre sentatie van de bouwplannen van de winkelcombinatie aan de le den van de gemeenteraad. De kri tiek van het CDA richtte zich op de in haar ogen te strakke, mono tone vormgeving van de gevel aan de Lange Kerkstraat. Veel harder nog was het oordeel van Vincent Broeke. Volgens de D66'er zadelt de architect de Kreupelstraat door de bouw van enkele nissen op met 'pisbakken', 'spuithoeken' en 'slaapplaatsen.' De harde noten moeten gisteren als een koude douche zijn aange komen bij de Noordwij kse archi tect, want tot dusver werden zijn plannen redelijk positief ont haald. „Voor de Kreupelstraat ga ik mij beramen op andere oplos singen," liet de architect aan het eind van de avond weten. „Net als bij de eerdere vergaderingen heb ik steekhoudende argumenten gehoord dat het anders moet." Impuls Hoe modern mag een nieuw on derdeel van de oude binnenstad zijn? In Schiedam ligt die waag met name gevoelig bij de bouw van het ABG-compIex. Want dc impuls van het stadshart gaat ten koste van de oude gevelwand van de Lange Kerkstraat en een rijtje uit de 16de eeuw stammende huisjes in de Kreupelstraat. De gemeenteraad heeft zich hier Vincent Broeke (D66): „De Kreupelstraat wordt door de bouw van enkele nissen opge zadeld 'pisbakken', 'spuithoe ken' en 'slaapplaatsen.' Foto Roel Dijkstra reeds in 1988 op deze ontwikke ling vastgelegd, maar nu de nieuwbouw dichterbij komt, eist de politiek dat de nieuwbouw zich onderwerpt aan de historische omgeving. Op zijn beurt beschouwt architect Van Velzen zijn eigentijdse ont werp als een logisch uitvloeisel van zijn opdracht en een serie on derhandelingen met de wel standscommissie. De door D66 als 'strakke, eenvormige muur' beti telde gevelwand van de Lange Kerkstraat noemde de ontwerper van het Noordwij kse architecten bureau Van Maanen het produkt van het overleg in zes adviescom missies. Ook het PvdA-raadslid Hans Bak ker deelde in grote lijnen de kri tiek van D66 en het CDA. „Voor ons is dit plan kersvers. Ik geloof best dat de welstandscommissie geen behoefte had aan een histo risch ogende gevel, maar mis schien hebben wij dat juist wel." Wethouder Chris Zijdeveld liet voor de duidelijkheid weten, dat de raadsleden hun wensen niet kunnen opleggen aan de drie grootwinkelbedrijven. „De archi tect is hier alleen gekomen om uw visie aan te horen. Als ABC het bouwplan bij de gemeente in dient, kunt u zien wat er met uw suggesties is gedaan." Volgens Zijdeveld zijn de nieuw komers bepaald niet rigide, maar al te hoge verwachtingen mogen de raadsleden niet koesteren. „In het verleden heb ik de roep om ouderwets gezellige geveltjes nooit gehoord. Je moet geen krampachtige poging onderne men om een nieuw gebouw in de omgeving te voegen." Gezeur Vanuit de commissie kreeg hij al leen steun van WD'er Gerard Verhulsdonk. „Schiedam is weer eens bang om een beslissing te nemen. Ik word moe van dat ge zeur over een warenhuis met gele steentjes en gebrandschilderde ramen. De winkel moet voldoen aan de eisen van deze tijd. Kneu terigheid heb ik hier al lang ge noeg meegemaakt." De meerderheid van de commis sie toonde zich gisteren hoogst ontevreden met haar rol in de ont wikkeling van het plan. „Reeds in 1988 stelde mijn fractiegenoot Adri Reijnhout vragen over de in pasbaarheid in de historische om geving," meende Coby de la Rie. „Pas vandaag zien we voor het eerst een officieel plan en nu kun nen we er niet veel meer aan ver anderen." Zijdeveld bestreed de visie van de politica van D66. „Tijdens een be zoek aan de architect heeft u in 1988 een eerste schets voor het bouwplan kunnen zien. Mede dankzij uw inbreng verschilt het resultaat behoorlijk met nu." Vin cent Broeke citeerde onmiddel lijk daarop.de.architect, die kort daarvoor verklaarde dat de eerste schets en het uiteindelijke plan 'elkaar niet zoveel ontlopen'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1