15 Vlaardingen zet goedkoop tarief parkeergarage door Doe-het-zelven in de kunstwereld w Restauratieplannen voor Vismarkt en Korte Haven NOOIT Ouderensoos in Kluphuis Oost Feest voor vrijwilligers gevierd in Blauwe Brug !;Turtle-spektakeï in Olympiahal Gouden huwelijk 1 Kunst over natuur te zien bij Unilever -Bibliotheek gesloten, marktdagen gewijzigd Schiedam vreest concurrentie voor eigen winkels in centrum stad UITNODIGING GROTE KERSTSHOW BIJ FRANS VAN THIENEN ZAG U ZOVEEL, PRACHT KOLLEKTIE SPEELDOZEN 1 KERSTMIS 1991 i MAAK ER IETS LEUKS VAN A NOOIT WAS DE KEUS ZO GROOT FRANS VAN THIENEN BROERSVELD 106 - 108 TELEFOON 010-4264557 SCHIEDAM - C. Rotterdams Dagblad Woensdag 4 december 1991 Mannen en vrouwen vanaf 55 jaar die graag gezellig bezig zijn met leeftijdgenoten kunnen iedere maan dagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur terecht in Klup huis Oost aan de Galileïstraat. Daar worden spelle tjes zoals klaverjassen, sjoelen en biljarten gedaan en kan men ook gewoon met elkaar een praatje ma ken. De toegangsprijs is slechts één gulden. Zaterdag 7 december is uitgeroepen tot de (interna tionale) dag van het vrijwilligerswerk. Schiedam viert het evenement met een feest in de Blauwe Brug. dat om acht uur 's avonds begint. Alle Sehiedamse vrijwilligers kunnen kaarten voor het feest bestellen bij het Steunpunt Vrijwilligerswerk (Joke Blom. telefoon 4732111). .Ook overdag staat hel wijkontmoetingscentrum aan het Bachplein in het teken van de vrijwilliger. Veer tig organisaties houden daar tussen half elf en half drie een vrijwilligersmarkt. onder meer met het doel onbetaalde krachten te werven. Het banenaanbod is zeer gevarieerd, van medewerker bij Radio Schiedam tot het verkopen van wenskaarten voor Unicef. De vereniging die zich op de origineelste manier aan het publiek presenteert ontvangt van wethouder Bart de Leede een prijs, bestaande uit een aardig geldbedrag. Maassluis Aan de «Teenage Mutant He- roj Turtles- manie komt maar i1 gaan einde. De teken- 1 1 film- en stripverha- 1 lenhelden i zijn nu ook I al in 'leven- J de lijve' te zien. De ge- maskerde schilpad- Lden toeren Tnomenteel l met een i show door II het land en i1 doèn zon- dag Ï5' de- I eember de Olympiahal in Maassluis aan. Daar kun- '-i_nen de kinderen zien waartoe Donatello, Michaelan- gelo, Rafael, Leonardo en de koning van de kinder- lach Alfons Rorm allemaal in staat 2ijn. De show staat bol van magie, zang en komedie. J Voor de 'turtle-spektakelshow' zijn vanaf heden in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW, speelgoed- zaak Joco aan de Nieuwstraat en op de dag van de show vanaf 12,00 uur aan de kassa van de sporthal. I Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen volwas- -- senen en kinderen want voor een toegangsbewijs be- J taalt iedereen tien gulden. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredactie: Donald Bax Telefoon 4345209 Het echtpaar Schuurbiers-Booister is vandaag 50 jaar getrouwd. —Het bruidspaar, dat aan de Jacob Catsstraat woont, ["Ireeg vanmiddag bezoek van de vrouw van de bur- 1êfefnefester, mevr. Van Es-Hamoen. Zij bracht de felicitaties over van het Maassluise ge- meenlebestuur. JBruidegom Schuurbiers is van geboorte geen Maas- sluizer. 1 Hij werd {in 1917) geboren in de gemeente Oost- en - West-Souburg in Zeeland. r~Zijn echtgenote komt wel uit Maassluis. Zij werd er in 1918 geboren. Het echtpaar heeft drie kinderen. Vlaardingen i Tot 16 december is bij de Unilever-vestiging in Vlaardingen werk te zien van twee kunstenaars. De exposanten zijn Paul Stap (gemengde technieken op papier en paneel) en Antoinette van Schaick (kera- miek). Beide kunstenaars laten zich inspireren door - de natuur en gebruiken als motief planten, bloemen "én dieren. Ze hanteren beiden een barokke stijl met veel ronde vormen. De expositie is te bezichtigen op de zaterdagen en zondagen tussen 3 en 16 december tussen twee en vijf uur. I De Vlaardingse gemeentebibliotheek is tijdens de kerst- en nieuwjaarsperiode een aantal dagen geslo- ten. De deur is dicht van woensdag 25 tot en met zon dag 29 december en op woensdag 1 januari. Op maandag 23 en maandag 30 december is de bieb wei open. Aan de gebruikelijke sluitingsdag op dinsdag 7 "verandert niets. De weekmarkt aan de Broekweg verhuist in verband met de feestdagen naar andere data. De markt van woensdag 25 december wordt een dag eerder gehou den. de markt in winkelcentrum De Loper verhuist van donderdag 23 december naar maandag 23 de cember. De markt aan de Broekweg van 1 januari (Nieuwjaarsdag) wordt gehouden op dinsdag 31 de cember. Agenda Vlaardingen donderdag 5 december Postzegelruilbeurs, sportpark Vijfsluizen, 11.00-16.00 uur. Vlaardingen - Wethouder Agues van Ardenne-van der Hoeven (Verkeer) hfcudt bij de hoogte van de parkeertarieven in Vlaardin gen voorlopig geen rekening met de situatie in buurgemeente Schiedam. Daar is men geschrok ken van het tarief van twee gul den per dag dat Vlaardingen in voert voor parkeren in parkeerga rages. Gevreesd wordt dat dit win kelpubliek uit Schiedam weg zal lokken. Eerder werd op bestuur lijk niveau al wel gesproken over afstemming van de tarieven op elkaar. De Vlaardingse gemeenteraad ging gisteravond in meerderheid akkoord met de parkeervoorstel- len van het college. WD, klein rechts en klein links waren tegen, de collegepartijen PvdA, CDA en D66 voor. Dat betekent onder meer dat de bewoners van het centrum voorlopig geen tien gul den per maand hoeven te betalen om verzekerd te zijn van een par keerplaats in het centrum. In Schiedam bestaat het plan hier voor zelfs 25 gulden in rekening te brengen. Sterker, de Vlaardingse raad ging gisteren akkoord met uitbreiding van het gebied waarin voor bewo ners parkeerplaatsen op straat worden vrijgehouden. Op voor- stel van D66 is het meest noorde lijke deel van de Vettenoordse- polder bij het centrum gevoegd. Ook daar zal de zogenoemde be langhebbendenregeling gaan gel den. De raad ging gisteravond ook ak koord met het voorstel het aantal parkeerplaatsen in het centrum op 1200 te houden. WD'er Jan Bulva herinnerde de raad eraan dat dit aantal begin dit jaar nog op 1300 was gesteld, maar daar rea geerde niemand meer op. Wel krijg hij na aandringen van de wethouder D horen wat de aanlei ding was om dit aantal te verla gen. Mevrouw Van Ardenne ver klaarde dat dit was gebeurd op voorstel van de projectontwikke laar die de grote opknapbeurt voor het centrum uit gaat voeren. ,,Het kwam anders financieel niet goed uit." aldus de wethouder Aan hel begin van het debat over de Parkeernota had ze nog be weerd dat de verlaging van het aantal parkeerplaatsen was ge beurd om het autogebruik terug te dringen. Vertraging Van die 1200 plaatsen zijn er 200 bedoeld voor kort parkeren, waar voor twee gulden per uur gere kend gaat worden. De poging van het CDA om dat aantal op 240 le brengen zorgde gisteravond voor een vertraging van een uur in de beraadslagingen, omdat de PvdA- fractie daarover verdeeld raakte en langdurig apart moest verga deren. Uiteindelijk werd afge sproken die hoeveelheid plaatsen op '200 a 240' te houden. Lang ge parkeerd kan er gaan worden in de parkeergarages (Afrol en Jou- bertstraat) en aan de Dijksteeg en de Havenstraat. D66 zag ook een motie aangeno men waarin wordt gevraagd om voor een goede bewegwijzering naar de parkeerplaatsen te zorgen om te voorkomen dat er zwerfver- keer ontstaat. Het CDA kreeg middels een motie verzekerd dat er weer een goede fietsenstalling in het centrum komt. Moties en amendementen van de WD, SP en de SGP/GPV/RPF-fractie haal den het niet. Bulva vindt dat er te weinig par keerplaatsen komen in het cen trum en vreest dat de bewoners daar de dupe van worden. De libe raal: „Nu al blijkt bij de Visbank dat er niet tegen verkeerd parke ren opgetreden kan worden. Daar kunnen ze nog geen vijf auto's wegkrijgen." PvdA'er Peter Roovers consta teerde dat in de Parkeernota wei nig wordt gedaan aan terugdrin ging van het autogebruik en het bevorderen van het openbaar ver voer. Hij ging evenwel toch ak koord met de aanpak van het col lege, mede omdat een en ander over enige tijd geëvalueerd wordt. „En wie a zegt moet ook b zeg gen," aldus Roovers over de komst van een tweede parkeerga rage. De eerste, die aan de Afrol, staat nu vaak grotendeels leeg. Daar kan wat aan gedaan worden door plaatsen te verhuren aan bedrij ven in het centrum, aldus Joke Fial-van Wingerden (Burger^ langen). SP er Remi Poppe met dat idee mee, maar vond hei een schande dat de raad accep- teerde dat er jaarlijks zeven tor, op de parkeergarages wordt tot gelegd. Hij noemde ieder raadslid die daarmee akkoord ging „gek' Gert-Wim van Veelen (SGP/GPV RPF) stelde voor de tarieven voor de parkeergarages op doorde weekse dagen nog verder te verla gen, maar daar ging het college niet mee akkoord. Ook zijn voor stel om eigenaren dan wel be drijfsleiders van zaken in het cen trum recht op een parkeerplaats te geven, haalde het niet. Klaas van Netten (CDA) sprak over de nota van een „beleidsma tig goed stuk". Ook volgens herr, wordt met de voorgestelde tarie ven het gebruik van de parkeer garages sterk bevorderd. Hij vroeg om aandacht voor de par keerdruk bij postkantoor en bi bliotheek. Arnold van Kalken (Groen Links; verklaarde zich tegen elke auto in het centrum, maar volgens wet houder Van Ardenne is er zo spra ke van een „totalitaire stad". „En we moeten wel rekening houden met de realiteit," aldus Van Ar denne. Schiedam - Weggestopt in een hoekje van De Korenbeurs moch ten enkele Sehiedamse kunste naars verleden jaar hun werk ver kopen tijdens de Sehiedamse Kerstmarkt. Het was een weinig eervolle stek, maar tijdens die bij eenkomst ontstond wel het idee voor een grote presentatie van de plaatselijke kunstbroeders op de zelfde lokatie. De Kerstmarkt is dit jaar van het programma ge- - schrapt, maar geheel zelfstandig krijgt de kunstenaarsgemeen schap uit Schiedam drie dagen de beschikking over het historische gebouw. „Voor mij is het een thriller," kijkt de Sehiedamse kunstenaar Peter Hellemons op de op vrijdag 13 december te openen tentoon stelling vooruit. „We hopen uiter aard op heel veel publiek, maar voor hetzelfde geld blijft het heel stil. De gemeente en de bedrijven in Schiedam krijgen in ieder ge val allemaal een persoonlijke uit nodiging toegestuurd." De verkooptentoonstelling in De Korenbeurs vindt plaats onder auspiciën van de stichting Kunst- werkt, een Schiedams kunste naarscollectief dat zich in februa ri voor het eerst presenteerde in het Stedelijk Museum. Met het organiseren van tentoonstellin gen en het houden van lezingen poogt de vereniging wat nieuwe impulsen te geven aan het cultu rele leven in Schiedam. De eerste Sehiedamse kunst beurs wordt tevens aangegrepen om de horizon van de uit 27 kun- stenaars bestaande vereniging te verbreden. „De Schiedammers hebben allemaal een gastkunste- naar uit een andere stad mogen uitnodigen. Op deze manier pro beren we deze kunstenaars bij de vereniging te betrekken." Visie De balans is nog niet opgemaakt, maar op de tentoonstelling in De Korenbeurs maken vermoedelijk 46 kunstenaars hun opwachting. Schiedam levert de basis en ver der is werk te zien van kunste naars uit Vlaardingen, Rotter dam, Tiel, IJsland en Bangkok. Op zes vierkante meter mogen de exposanten hun visie op de kunst an den volkelaten zien. „We hebben niet gelet op stijl vorm of kwaliteit," zegt Peter Hellemons, die samen met Harry de Vrieö, Michel Snoep en Lia Mertens de tentoonstellingscom missie vormt, „Dat laatste is bo vendien vaak een kwestie van smaak. Maar er komt alleen .wejrJk.j van professioneel werkende1 kun'- stenaars te hangen." De regionale ambities van Kunst- werkt sluiten volgens Peter Hel lemons aan op de behoeften van de plaatselijke scene. „Het'té'rtè- tuurlijk niet zo interessant als er in Schiedam alleen werk van plaatselijke kunstenaars wordt getoond. Binnen een jaar heb je in dat geval iedereen gehad." Ook de Sehiedamse kunstenaars zijn volgens Hellemons op den duur niet gebaat bij te veel na velstaarderij. „Exposeren moetje op gepaste momenten op de juiste Peter Helle mons: „Het is natuurlijk niet zo inte ressant als in Schiedam alleen werk van plaatse lijke kunste naars wordt getoond." Foto Roel Dijkstra plaats. Daarom mag een galerie uit Noord-Holland zich in De Ko renbeurs presenteren. Als tegen prestatie mogen enkele Schiedammers daar hun werk ex- {poseren." In Schiedam .zelf richt Kunst- werkt zich bij het uitbouwen van haar functie in de eerste plaats op het bedrijfsleven. Het is niet toe vallig dat de plaatselijke opdprne- L mfers 'ëri' 'de 'politiek, 'tijdens een' aparte voorbèzichting kennis kunnen maken met het werk van de exposerende kunstenaars. Tevreden Kunstwerkt ziet graag de wanden van bedrijven graag behangen met het werk van haar leden, al beseft Peter Hellemons terdege dat de gemiddelde procuratiehou der al heel tevreden is met een 'Anton Pieckje' aan de wand. „Maar bedrijven kunnen ons ook inschakelen voor het maken van een apart relatiegeschenk. Ais ze sponsor willen worden, is het na tuurlijk ook goed." Hellemons meent, dat de kruisbe stuiving met het bedrijfsleven ook haar nut kan bewijzen voor de stad. Zo bekijkt de kunstenaar met afgrijzen de bouw van een aantal grauwe, fantasieloze be- drijfsloodsen op het nieuwe in dustrieterrein Vijfsluizen. „Het lijkt me leuk om die loodsen met een aantal kunstenaars een beet je aardig op te verven." De pretenties van Kunstwerkt zijn niet gering, want haar actieve opstelling ziet de vereniging als een methode om het leefklimaat in'Schiedam té'verbeteren. Menig kunstbroeder verdrinkt in som berte als hij de verkrottende pan den en de gapende lege vlaktes in het centrum aanschouwt. Maar de gedachte dat Schiedam een cultu rele'woestenij is, wordt vermoe delijk vooral gevoed door het ont breken van tentoonsteilingsmo- gelijkheden in de stad, „Het is inderdaad jammer dat er geen galeries meer zijn in de stad," zegt Peter He lemons na het verscheiden van c'e tentoon stellingsruimten van Ragman Moesman en HeC Koet' huijs aan de Lange Haven. „Br h mgt kunst in de konditorei en zelf organi seer ik tentoonstellingen in café't Paard. „Maar eigenaar Pim doet zijn deur natuurlijk niet alleen open voor de kunst die aan dé muur hangt." Vriendendienst Bij gebrek aan galerie-houders moeten de Sehiedamse kunste naars derhalve als ware doe-het- zeivers de faciliteiten scheppen om hun werk tonen. Vooralsnog op incidentele basis, zoals tijdens de tentoonstelling in De Koren beurs. Want geld voor een eigen onderkomen annex expositie ruimte heeft het kunstenaarscol lectief niet. „Een pand zou ook enorm op de begroting drukken We houden daarom liever mani festaties op verschillende plek ken. En ook dat gebeurt voorals nog alleen als vriendendiensten." De situatie maakt Hellemons mei somber. „Vergeten wordt dat er ook positieve ontwikkelingen zijn. Zo maakt het museum na de komst van Pieter fjabbes een enorme opleving door. Dat de plaatselijke kunstenaars de vrede weer getekend hebben met de be langrijkste plaatselijke instelling op het gebied van de beeldende kunst, blijkt ook uit de actieve participatie van het museum in de verkoopexpositie in De Koren beurs. Als posthuum eerbetoon aan de overleden kuntenaar Piet van Stuijvenberg richt de conser vator van het museum een plekje in met werk van de befaamde beeldhouwer uit Schiedam. Schiedam - Herman Paradies schilderde ooit de distilleerderij aan de Schie 98. Het 'kleyn water tje' aan de linkerzijde van het pand is gedempt en er zijn geen brandersknechten met rollende vaten meer te zien voor de distil leerderij. De tijden zijn veran derd. Het pand Schie 98 staat er echter nog in volle glorie. Het woordje 'nog' kan beter wor den vervangen door 'weer'. Nadat de firma Wenneker Co in 1967 het pand verliet, kwam het in handen van verschillende eigena ren. Het pand dat in 1693 in ge bruik is genomen, was al decen nia aan een restauratie toe. De ei genaren waren echter niet bereid of in staat een opknapbeurt aan te pakken. Jarenlang stond het pand verwaarloosd in de stellin gen. Daar kwam in november 1990 verandering in. De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam kocht de eeuwenoude distilleerderij en startte 1 decem ber van dat jaar al met de verbou wing. Het gerestaureerde pand werd onlangs opgeleverd. In het monu mentale gebouw, dat inmiddels te boek staat als Schie 94, zijn nu twee riante appartementen en een bedrijfsruimte te vinden. Met subsidies en sponsoring is het de stichting gelukt een stukje stads gezicht te verfraaien. Het pand KRUISWERK NOORD voor de Algemene Ledenvergadering op 23 december 1991 te houden in het gebouw Westhavenkade, Galgkade 3 te Vlaardingen, aanvang 17.00 uur. Agenda: 1Opening en welkomstwoord door de heer C. A. N. van Haaster, vice-voorzitter van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord. 2. Verslag van de vergadering d.d. 8 oktober 1990. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Het beleid van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord in 1992 a. Mondelinge toelichting door de heer G. B. F. van Weelden, directeur b. Begroting 1992 c. Vaststelling overcontributie 1992 3.- (evenals vorig jaar) 5. Rondvraag 6. Sluiting De stukken voor deze Algemene Ledenvergadering liggen voor de leden van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord ter inzage op de volgende locatie: Gebouw Westhavenkade Galgkade 3, 3133 KN Vlaardingen Het bestuur. doet weer denken aan de tijd waarin branderijen en distilleerderijen in Schiedam hoogtij vier den. De gevel ziet er nog precies hetzelfde uit als 300 jaar geleden. De in deling binnen de muren is wel veranderd. De ap partementen hebben al les wat een comfortabele woonruimte eist. De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam nam als eerste project het pand Lange Haven 95 onder handen. De ver bouwing van het pand was evenals de restaura tie van Schie 98 een groot succes. De stich ting blijft haar best doen om historische en monu mentale panden in Schiedam een beter aan zicht te geven. „Helaas is het zo dat de vraagprijs van de panden meestal te hoog is voor onze stichting. Eerst zijn de handelaren aan de beurt. Pas wanneer een pand tot een bodemprijs is ge zakt, komen wij eens aan de beurt," zegt voorzitter Frans Geerdes van de stichting. Toch is het weer gelukt een historisch, maar gammel pand aan te ko pen. Onlangs werd het voorlopige koopcontract voor het uitgebrande huis op de hoek van de Vismarkt en de Walvis- straat getekend. Zeer waarschijnlijk worden er weer appartementen in het pand gemaakt. De stichting hoopt reeds voor de start van de res tauratie een koper voor het geheel te vinuen. „Dat zouden wij zeer prettig vinden. Het pand is geschikt voor een woonhuis." legt Geerdes f uit. Kerstballen Kerstverlichting Kerststallen Kaarsen-bruggen Raamdekoraties Echte kunstbomen Allerlei kerstmannen Figuur kaarsen Kerstslingers Exclusieve pieken Tafelkleden en servetten Kerstkransen Wanddekoraties Kerstklokken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2