it erweg 13 Strenger toezicht op vuurwerk Brug met vertraging naar opknapbeurt Geld voor ouderenzorg op nippertje gered Chris Zijdeveld teleurgesteld over Vlaardings parkeerbeleid Vroegtijdig afsteken wordt in Waterweg-steden meteen bestraft [I Bezorging? EEN NIEUW NUTSBEDRIJF! Onder de rook van Rotterdam Vrouw krijgt kunstpols in Merwedeziekenhuis Rijnmond wil regionaal volkshuisvestingsbeleid Chloorwolk van Tiofine morgen op *^dio en tv Hondeneigenaar vergoedt schade schapenslachting Ambtenaar moet dichterbij wonen 010 4004.444 Gemeente slaat spaarvarken sociale vernieuwing aan N.V. Nutsbedrijf voor gas, water, elektriciteit en CAI Brandstichters bekennen lange lijst misdaden Cadeaus uit auto gestolen Gepantserd glas bij bank vernield Aanrijdingen in Vlaardingen Portocabin uitgebrand ONS Is weer bij de tijd Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 december 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-435 0557/fax 4349754 Een alterna tief voor de gemeente- camping aan de Gordel- weg? Een vorm van 'smogrecre- eren' in een seizoen dat het net niet aantrekkelijk is om naar de camping in de provincie te rijden? Of op het terrein van de baas een stalling voor de winter gevonden? Letterlijk on der de rook van Rotter dam kampe ren blijkt in ie der gevaf mo gelijk te zijn aan de Prop- aanweg In Eu ropoort. Koto Robert Vos/John de Pater Dordrecht - By een patiënte met een ernstig bescha digd polsgewricht is deze week in het Dordtse Merwedeziekenhuis een complete kunstpols inge bracht De operatie, de eerste in zijn soort in Europa, is uitgevoerd door een team rond plastisch chirurg dr. C. M. van Leeuwen. Patiënten met een versleten of stijve pols krijgen meestal een plastic scharnier ingebracht, maar met een dergelijke operatie kunnen alleen oudere men sen worden geholpen. De in de Verenigde Staten ontwikkelde kunstpols, die dezelfde functies en be wegingen kan vervullen als de eigen pols, is ook toe- Rotterdam - De gemeenten in het Rijnmondgebied laten de mogelijkheden onderzoeken om te komen lot een regionaal volkshuisvestingsbeleid. Een hier voor ingeschakeld bureau hoopt in april verslag uit te kunnen brengen over de situatie op de regionale woningmarjttr^ - De volkshuisvesting wordt gezien als een van de be- langrykstegespreksonderweipen bij de thans sterk toenemendejegioriale, samenwerking. De woning markt, wrdtgesteldl^udtjitirners niet op by de ge- meentcgretrzenj'Woningzoekenden oriënteren zich vaak binnen een groot gebied en verhuizen regelma tig van de ene naar de andere gemeente. Door tot een betere regionale afstemming te komen, kan woning zoekenden een grotere keuze worden geboden en is het daarnaast mogelijk huisvestingsproblemen snel ler op te lossen. Het in de arm genomen Rotterdamse Centrum voor Onderzoek en Statistiek gaat daarom aan de hand van negen vragen in kaart brengen hoe de woning markt er in de vijftien betrokken gemeenten in het Rijnmondgebied uitziet. Vervolgens wordt getracht de samenhang duidelijk te maken. In de betrokken gemeenten staan bijna vijfhonderdduizend wonin gen. Er wonen meer dan een miljoen mensen. De Rijnmondgemeenten weten zich in hun plannen overigens gesteund door provincie en rijk, die zich eveneens een warm voorstander van regionale sa menwerking op het gebied van de volkshuisvesting tonen. 1 -<**CN Rotterdam - De Edut e Omroep RVU zendt morgen een radio-documentaire uit over de ont snapping van een wolk chloorgas, drie weken gele den bij het bedrijf Tiofine in het Botlekgebied. Van 09.30 uur tot 10.00 uur praten operator Joop Duyn van Tiofine en professor Lucas Reijnders over de vraag of chemische bedrijven ooit voor honderd pro cent veilig kunnen werken. Door de chloorwolk raakten 32 mensen onwel. 's Avonds herhaalt de RVU op Nederland 3 de televi- sie-documentaiïe 'De Witmakers aan de Nieuwe Wa terweg', van 19.30 tot 19.55 uur. Hierin aandacht voor de nieuwe Tiofine-fabriek. Het bedrijf maakt titaan dioxide. Bij de productie daarvan wordt chloor ge bruikt. NieuwerkerkaandenJJssel - De eigenaar van de hon den die vorige een slachting hebben aangericht on der een kudde schapen aan de Nieuwerkerkse Groe nendijk zal niet strafrechtelijk worden vervolgd. De man zal de schade vergoeden. De eigenaar van de honden heeft volgens een woordvoerder van de poli tie alle medewerking verleend en bij het bekend worden van het nieuws onmiddellijk zijn verzeke ringsagent ingeschakeld. Het aantal dode schapen is inmiddels opgelopen tot 15. Deze week is nog een aantal schapen gestorven gevolg van de verwondingen. Over het totale schadebedrag is nog niets te zeggen omdat het do dental nog verder kan oplopen. Verschillende scha pen lopen namelijk nog in shocktoestand rond en de behandelend dierenarts verwacht dat er waarschijn lijk nog een aantal schapen zal moeten worden afge maakt Ook zal waarschijnlijk een aantal lammeren dood worden geboren. honden zijn inmiddels aangemerkt als gevaar lijk. Ook heeft de eigenaar de mededeling gekregen dat hij zijn honden aan de lijn moet houden en niet [os mag laten lopen. De volgende keer dat de dieren bij de kudde lopen en de eigenaar niet direct in te schakelen is, zal de politie de dieren afschieten. Als achteraf mocht blijken dat ze zich weer aan de kudde hebben vergrepen dan worden de dieren in beslagge nomen. Vlaardingen - De politiekorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan scherper letten op het te vroeg afsteken van vuur werk. De straffen daarvoor wor den ook strenger. De intensievere controle vindt plaats m de perio de van 6 december 1991 tot 5 ja nuari. Ook personen die worden betrapt op het in bezit hebben van vuurwerk of ergens anders mee baldadig zijn, lopen het risico te worden aangepakt. De korpsen werken voor wat de strafmaat voor jeugdige lieden betreft, samen met bureau HALT. Jongeren tot achttien jaar die worden betrapt op het afsteken van rotjes buiten de tijdstippen waarop dat is toegestaan, worden naar dat bureau doorgestuurd. Daar bepaalt men voor welke al ternatieve straf zij in aanmerking komen. Veelal wordt er gekozen voor schoonmaakwerk. De werkzaamheden moeten in de kerstvakantie worden uitge voerd. Tevens moet een voorlich tingsbijeenkomst op het politie bureau worden bijgewoond. De genen die daar niet komen opda gen, krijgen alsnog een boete op gelegd. Wetsovertreders die wei geren met HALT m zee te gaan kunnen rekenen op een fikse boe te met versnelde inning en zijn ook verplicht zich bij de voorlich ting te melden. In Schiedam is men het strengst bij het afsteken van vuurwerk. Dat is tijdens de jaarwisseling al leen toegestaan vanaf 23.00 uur tot 02.00 uur, De Vlaardingse en Maassluise politie zijn iets cou- ianter. Daar mag men de laatste dag van het jaar vanaf 18.00 uur de aange kochte waar laten knallen, dan wel afschieten. Ook hier is dat tot 02.00 uur toegestaan. Vlaardingen - Wethouder Aart Kool (Personeelszaken) wil amb tenaren verplichten in of nabij Vlaardingen te komen wonen. Hij werkt hiervoor voorstellen uit, zo heeft hij deze week meegedeeld in de gemeenteraad. De wethouder reageerde daarmee op vragen uit zijn eigen partij, te weten van CDA-fractieleider Jo pie Schumaeher-Schnitger. Zij hield Kool voor dat de gemeente aan de vooravond staat van een aantal belangrijke benoemingen m verband met de reorganisatie van het ambtenarenapparaat. „Er is betrokkenheid met het beleid nodig en daarom is het wenselijk dat men in of nabij Vlaardingen komt wonen." I Bel voor na bezorging Schiedam - Op het laatste nip pertje heeft Schiedam deze week 1,4 miljoen gulden subsidie van de provincie voor een ouderen voorziening in Oost zeker kunnen stellen. Schiedam had het geld bijna verspeeld omdat de stich tingen die ih de stad verzorgings huizen beheren niet met elkaar willen samenwerken. De provin cie heeft die samenwerking als eis gesteld. De stichtingen zijn pas onder zware druk van wethouder Bart de Leede (Groen Links, ouderen zorg) akkoord gegaan met een ze kere vorm van samenwerking. Een overeenkomst voor het be heer van de nieuwe accommoda tie met zestig zorgplaatsen is ech ter nog niet getekend. De Leede wil daar nu vaart achter zetten. „En wie met mee wil doen, sorry, die valt gewoon buiten de boot." Volgens de wethouder vertrou wen de stichtingen elkaar niet: ze hebben allemaal hun eigen signa tuur (katholiek, protestants, etc), eigen organisatie en eigen werk wijze. Door nauwer met elkaar sa men te werken vrezen zij hun ei gen karakter en invloed te verlie zen. De beheerders van de zes Schiedamse verzorgingshuizen hebben echter weinig keus. Sa menwerken wordt in de toekomst onontkoombaar. Steeds duidelij ker tekent zich een ontwikkeling af in de richting van een geza menlijke aanpak van het totale ouderenbeleid. De onwil van de verzorgingshui zen is bij de politiek bijzonder slecht gevallen. Door het getouw trek is de voorziening in Oost op de langere baan gekomen, nu al wordt gesproken over 1994 als vroegste datum voor het begin van de bouw. Dat uitstel is des te schrijnender omdat de behoefte aan verzorgir.gsplaatsen voor ou deren in Schiedam de pan uit rijst. „Onbegrijpelijk," oordeelt Bea Oomens (Groen Links) over de opstelling van de stichtingen voor ouderenhuisvesting. „Schanda lig!" meent Coby de la Rie (D66). Dok Arie van Loenen (PvdA) is woedend. Wethouder De Leede deelt de kritiek van de raadscom missie voor ouderenzorg volledig. „Het cynische is dat er geld is, maar dat het niet besteed wordt," aldus de wethouder. „Wij zijn van goede wil. Maar samenwerking van anderen is niet afdwingbaar." Het vervoer van de Rolbrug over de Schiedamse Schie naar de werf van Gemeentewerken is niet zonder slag of stoot verlopen. Nadat de brug, gebouwd In 1850 en toe aan een grondige opknap beurt, meteen 170tons kraan op een ponton was getild en klaargemaakt voor de twee uur durende reis naar de werf, moest er een tijdje worden gewacht op de sleepboot die het geheel moest ver voeren. Deze lag te wachten voorde dichte, defecte Delflandse brug ter hoogte van Radio Modern. Op de werf zal de staalconstructie worden nagekeken op gebreken en wordt het dek van de brug gehaald. Omdat men nog niet precies weet hoede brug er aan de onderkant uitziet, is de duur van de herstelwerkzaamheden niet tot op de dag nauwkeurig vast te stellen. Gehoopt wordt dat de brug eind januari weer op haar plaats ligt, maar ijsgang kan er dan voor zorgen dat de plaatsing moet worden Uitgesteld. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Wethouder Chris Zij develd wil de overschotten op de lopende begroting voor de sociale vernieuwing in 1992 aanwenden voor nieuwe initiatieven op dit terrein. Naar schatting blijft er dit jaar 226,000 gulden van de door het Rijk verstrekte doeluitkering onbenut. Met dit spaarpotje kan het vrij beschikbare budget voor 1992 (254.000 gulden) worden aan gevuld tot 480.000 gulden. Volgens de nieuwe ambtelijk co ordinator G.W.P. Mulder voor de sociale vernieuwing is dit bedrag vermoedelijk onvoldoende om de in een wensenly stje van het colle ge geformuleerde initiatieven te betalen. Wel biedt het budget ruimte voor verschillende plan nen op het gebied van de gezond heidszorg, het onderwijs en de discriminatiebestrijding. Schiedam is er niet in i om alle overschotten naar het vol gend jaar door te sluizen. Dit jaar houdt de gemeente ook 37.000 gulden over van de rijksuitke ring, die bedoeld is om jeugdige werklozen aan een baan te hel pen, In tegenstelling tot de doe- luitkering voor de sociale ver nieuwing wordt dit geld terugge vorderd door Den Haag. Uit de gelden voor sociale ver nieuwing wil wethouder Zijde veld onder meer 75.000 gulden lichten voor het vervolg van de campagne Schiedammers van Overal en Nergens. Deze actie, die bedoeld is om de Schiedam mer een positiever beeld te geven van zijn autochtone stadgenoot, is enkele maanden geleden begon nen en wordt in de loop van 1992 afgesloten. Een tweede initiatief is het pro ject Gezondheid in de Wijken. Met het leveren van extra inspan ningen op het gebied van de ge zondheidzorg wil het gemeente bestuur met name aan de slag in de oudere wijken. Uit cijfers van de GGD blijkt, dat in deze buur ten relatief veel mensen met hun gezondheid kwakkelen. Ook op het educatieve vlak wil de gemeente aan de slag. Naast een schoolkeuzeproject valt onder meer het extra lessenpakket voor de zogenoemde neveninstromers te noemen. In dit plan, dat overi gens al enkele jaren oud is, krij gen kinderen zonder kennis van de Nederlandse taal een stoom cursus aangeboden. In de gemeenteraad presenteert Zijdeveld volgende week ook de nieuwe ambtelijke en politieke organisatie van de sociale ver nieuwing. Nadat de nog immer ziek thuis zittende Hans van Kleef deze taak moest inleveren, is zijn werk tijdelijk waargeno men door wethouder Bart de Leede van Groen Links. In de nieuwe opzet wordt er een commissie in het leven geroepen die zich uitsluitend met de sociale vernieuwing bezighoudt. Naast raadsleden zullen vijf burgers, onder voorzitterschap van Chris Zijdeveld, zitting nemen in deze club. De ambtelijke coördinatie wordt een taak voor ambtenaar Mulder van de Dienst Maatschap pelijke Aangelegenheden. Schiedam - De gemeente Vlaar dingen loopt met haar parkeerbe leid achter de maatschappelijke werkelijkheid aan. Dat vindt de Schiedamse wethouder Chris Zij develd, die teleurgesteld is over de autovriendelijke opstelling van het Vlaardingse gemeentebe stuur. „Dat staat haaks op wat wij als overheid willen bereiken. We willen minder auto's en meer openbaar vervoer. Dan is het vreemd dat Vlaardingen met lage parkeertarieven op de proppen komt." De Vlaardingse gemeenteraad be paalde deze week, dat automobi listen voor het parkeren in de ge meentelijke garages slechts twee gulden per dag hoeven te betalen. Mede als gevolg van dit relatief la ge tarief moet het Vlaardings ge meentebestuur in de toekomst jaarlijks zeven ton gaan toeleg gen op de exploitatie van twee parkeergarages. Chris Zijdeveld, in Schiedam ver antwoordelijk voor onder meer stadsontwikkeling en ruimtelijke ordening, bekijkt de ontwikkelin gen in Vlaardingen met argus ogen. Net als de buurgemeente staat Schiedam voor een ingrij pende opknapbeurt van het win kelhart. Als onderdeel van het plan worden ra Schiedam in ieder geval drie, maar mogelijk vier parkeergarages gebouwd. Omdat beide winkelcentra het van dezelfde markt moeten heb ben, wordt er gevreesd dat het la ge Vlaardingse parkeertarief een gang naar het Schiedamse cen trum minder aantrekkelijk maakt. „We moeten elkaar niet beconcurreren met de parkeerta rieven," meent Zijdeveld, die er direct aan toevoegt dat hij niet bang is dat Schiedam het onder spit zal delven in de strijd om de consument. „Het voordeel is dat wij het nieuwe centrum nu pas gaan vormgeven," zegt de wet houder. „Vlaardingen heeft haar impulsen reeds twintig jaar gele den gegeven en toen is er onvol doende rekening gehouden met de verkeersmaatregelen. In Schiedam worden alle garages di rect aan de invalswegen geves tigd. Dat bespaart de automobilist een dooltocht door de stad en dat is uiteindelijk toch veel aantrek kelijker." De in Schiedam geplan de garages komen bij de nieuwe vestiging van Bas van der Heij den aan de Buitenhavenweg, in het Passage/Imelda-complex aan de Broersvest en boven de win- keleombmatie van Albert Heijn, Blokker en C A aan de Kreupel- straat. Een vierde, gemeentelijke garage is gepland onder het nieu we bestuurscentrum, maar bij die parkeervoorziening worden ook door wethouder Zijdeveld steeds meer vraagtekens „Ik moet nog zien dat die garage gehandhaafd blijft. We zijn er al tijd van uitgegaan, maar op dit moment gaat de trend in de rich ting van het openbaar vervoer on gelofelijk hard. Met onze roep om het doortrekken van de metrolijn naar Schiedam en door de Bene- luxtunnel waren wij twee jaar ge leden nog een roepende in de woestijn. Nu zien we deze ideeen voor een belangrijk deel terug in de VINEX (de vierde nota ruimte ordening extra - red). Het schrappen van de garage is volgens Chris Zijdeveld mogelijk als er goede afspraken worden ge maakt met de exploitanten van de garage in de Lange Kerkstraat. „Het aardige is dat de winkels overdag publiek trekken en het door ons op het Stadserf geplande theater vooral 's avonds automo bilisten aantrekt. Dat zou elkaar kunnen aanvullen." In een eerdere discussie over het parkeerbeleid is bepaald, dat de regeling kostendekkend moet zijn. „Toen was er echter nog geen sprake van parkeergara ges," waarschuwt Zijdeveld. In middels is duidelijk, dat de zake lijke partners van de gemeente bij het opzetten van de parkeerga rages rekenen op financiële steun van de gemeente. „Vooralsnog gaan we daar echter nog niet van uit. Als ik dat bij voorbaat ga zeg gen, dan roep ik een dergelijke re actie direct op." Vlaardingen/Maassluis Storingsdienst voor gas, water, elektriciteit en CAI 010 4604055 (dag en naciit) Kantoor Hoflaan 25 - 3134 AA Vlaardingen 010 - 4608460 girorek nr 43197 Loket Maassluis Stadhuis - Koningshoek, Maassluis Openingstijden loketten Vlaardingen en Maassluis f op werkdagen van 8 00 -12 00 uur en van 1330- 16 00 uur M Schiedam - De twee Schiedam mers die deze week bij de politie bekenden dat zij verantwoorde lijk zijn voor een aantal inbraken en twee brandstichtingen, waar onder die in de kantine van voet balvereniging PPSC, hebben een lange lijst misdaden op hun naam staan. De politie zegt dat het om in totaal 35 zaken gaat. De daders, die 21 en 30 jaar oud zijn, hebben vijftien inbraken in tuinhuisjes gepleegd, een aantal voetbalkantines en RET-huisjes 'bezocht' en parkeerautomaten opengebroken. Gok de vernieling van de parkeerautomaat by de Hema enkele maanden geleden blijkt hun werk. Het duo heeft voor ongeveer 200.000 gulden schade aangericht, hun buit mee gerekend. Alleen bij PPSC ont stond al een schade van ruim een ton. Het tweetal is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam - De eigenaar van een auto die geparkeerd stond aan de Van Leeuwenhoeckstraat beleef de gisteren allerminst een heer lijk avondje. Toen hij de Sinter klaascadeaus voor zijn gezin uit de wagen wilde pakken, bleken de geschenken te zijn gestolen. De dief die de auto had openge broken had zich ook ontfermd over de kinderwagen. Maassluis - Bij de Rabobank aan de Uiverlaan is het gepantserde glas bij de geldautomaat vernield. De schade bedraagt ongeveer 8.000 gulden. De geldautomaat zelf bleef onbeschadigd. Inbrekers hebben uit een net op geleverde woning aan de Hout zaagmolen de verwarmingsketel gestolen. Aan de Van Beethoven- laan werd een kelderbox ge kraakt. De dief ging er vandoor met een brommer en een hoeveel heid gereedschap. Vlaardingen - Een 16-jarig meisje dat een brommer bestuurde, is gistermiddag na een aanrijding op de Van Hogendorplaan naar het ziekenhuis gebracht Zij had haar pink gebroken. Het meisje was in botsing gekomen met een auto die geen voorrang verleende. Op de zuidelijke rijbaan van rijks weg 20 vond gistermiddag een aanrijding plaats toen een 23-jari- ge automobiliste te laat in de ga ten had dat er een file ontstond. Zij remde te sterk af, waardoor een achter haar rijdende auto op haar wagen botste. De vrouw raakte licht gewond en werd naar het ziekenhuis gebracht. Vlaardingen - Een portocabin aan de Jan Pieterszn Coenlaan is gis teravond goeddeels uitgebrand, In de keet was een grote hoeveel heid papier opgeslagen. De brandweer bluste het vuur. De oorzaak staat niet vast, maar brandstichting wordt niet uitge sloten. De schade moet nog wor den vastgesteld. Schiedam - Het Openbare Nuts bedrijf Schiedam (ONS), dat ze ventien stadsklokken in beheer heeft, gaat de uurwerken alle maal gelijk zetten. Als gevolg van technische mankementen lopen enkele klokken achter en zyn die op de rotonde aan de Nieuwe Ha ven en op de kruispunten Vïaar- dingerdijk/Troelstralaan en Vlaardingerdijk/Burgemeester Knappertlaan al sinds eind okiob- ber defect. Het ONS heeft Publex Stadsmeu- bilair op 28 oktober opdracht ge geven de klokken te repareren maar de onderdelen die voor de reparatie nodig zijn, waren niet voorradig. Inmiddels werken de uurwerken op de Delflandseweg weer op tijd. Echter het trio klok ken op de Koemarkt loopt twee minuten achter en dat zal voorlo pig nog zo blijven. Volgens het ONS is het gelijk zetten van die klokken een kostbare ingreep en wacht het nutsbedrijf uit econo misch oogpunt totdat de andere drie stadsklokken worden her steld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1