Rotterdam 13 Rotterdam kiest voor Eurosport Sinterklaas koos soms de verkeerde Turtle m I Afval AYR moet weg uit Waalse groeve KERST, Dallas-weiles of Dalias-uletes? Twee illegalen in coaster 'Er moet een eind komen aan het alcomobilisme' Chirurg: 'Kunstpols is geschikt voor duizenden' ^Manifestatie over gevolgen ouderschap Overleg over verplaatsing van fabriek afgebroken Onschuldig trio in de boeien na schietpartij Politie fopt student met 'aankoop' vuurwerk Holland FM toch op de kabel ƒ250.- Recyclingprijs Parkeren duurder RvX Rotterdams Dagblad Zaterdag 7 december 1991 RL SN SZ RY Plastisch chirurg C.M. van Leeuwen van het Dordtse Merwe- dezlekenhuis toont een exemplaar van het nieuwe, In de Ver enigde Staten ontwikkelde, polsgewricht, waarmee een 26- Jarige vrouw uit Dordrecht als eerste in Nederland Is behan deld. Ze kan haar pols, die vijftien jaar geleden na een onge luk in een verkeerde stand was verstijfd, ai weer bewegen hoewei ie pas goed kan gaan oefenen als het gips er af Is. De kunstpols is vervaardigd van titanium met een coating waar het eigen bot in groeft. Van Leeuwen en zijn collega P. Poeschmann gaan andere or thopedisch en plastisch chirurgen met veel ervaring met handchtrurgle leren hoe ze de nieuwe kunstpds kunnen Sm- planteren. Het Merwedezlekenhuis heeft nu al een wachtlijst van vijftien patiënten. Van Leeuwen denkt dat sr eerder dui zenden dan honderden patiënten voor de kunstpols in aan- 'i merking komen; „Er lopen ontzettend veel mensen met ka- potte polsen in de WAO". De operatie, waarvoor geen volledi- j ge narcose nodig is, duurt twee uur en de patiënt hoeft maar drie dagen in het ziekenhuis te blijven. De kosten worden door de verzekeraars vergoed. - Rotterdam - De*gevolgen van de geboorte van een kind vooreenxelatie. Dat thema staat dinsdag cen- ,traal tijdens eën manifestatie, die wordt gehouden in ■de Doeléh.' Deorganisatie van de'informatiebeurs is in handen yari de Stichting Relatievoorlichting. De beurs, die als naam 'Relatie-Kind-Partnerschap' heeft meegekregen, is nadrukkelijk bedoeld als - voorlichtingsbijeenkomst. Diverse deskundigen verzorgen inleidingen en beantwoorden vragen uit het publiek. Ook is er een gratis toegankelijke infor- matiemarkt Voor het bijwonen van de rest van de öiet-cotomerciëifi manifestatie wordt een deelne- - mersbijdrage van 1 l&gulden gevraagd. lil. Ambacht -t De gemeente H.I. Ambacht en de bi* tumenfabriek Nebiprofa hebben het overleg afge broken over'de verplaatsing van het bedrijf. Beide partijen kunnen het niet eens worden over hun bij- \dragein de kosten van de verhuizing. iDe fabriek, die dakbedekking produceert, stond er al ^voordat er in de directe omgeving de nieuwe woon- Krommeweg werd gebouwd. De omwonenden Jbndervinden overlast van de fabriek. Teerstank en ^.herrie zijn de voornaamste klachten. Afgelopen zo emer kwamen de gemeente en het bedrijf tot de eon- chisie dat verplaatsing van de produktieafdeling van ^hebbedrijf de beste oplossing was. De kantoren en ^Opslagruimten zouden dan blijven staan. rVavolgens. rees de vraag hoeveel de gemeente, die j'destyds toestemming heeft verleend voor de bouw Tvanwoningen bij de fabriek, zou bijdragen in de kos* ten van de verhuizing. Tussen de bedragen die beide ^partijen wïüeribetalen zit echter een groot gat. Vol- cgéris wethouder E.J. van Cortenberghe, die geen exacte bedragen.Vrij noemen, gaat het om vele ton- nèn. Daarom achten gemeente en Nebiprofa verder ioverleg zinloos. Hiermee zit de al jaren slepende affaire opnieuw in een impasse. Afgelopen voorjaar besloot de'gemeen- te om de fabriek niet te sluiten. De bewoners, die di recte sluiting hadden geëist, klopten vervolgens aan by de Raad van State. De Kroon vernietigde in okto- ber het besluit van de gemeente en bepaalde boven- dien dat het Arabachtse gemeentebestuur binnen .driemaanden een nieuwe beslissing moet nemen. De politie van Schiedam heeft gister middag in h,et centrum drie onschuldige mannen ge arresteerd en yoor verhoor meegenomen naar het bureau.^ Ze werden verdacht van medeplichtigheid aan een schietpartij die omstreeks tien voor vier op bet Broersveld, waar op vrijdag de weekmarkt wordt 'gehouden, plaatsvond.iDaarbij werd een circa 20-ja- rige Schiedammer inj het dijbeen getroffen. De schutter verdween met drie andere mannen in de richting van het Herenpad. Niet veel later werd in de Brede Markstraat een trio Schiedamse mannen aangehouden en in de boeien geslagen. Geruime tijd moesten ze geknield en met de handen op de rug wachten totdat ze naar het bu reau konden worden vervoerd voor verhoor. Daar kwam echter aan het licht dat ze niets van doen had den met de schietpartij. Rotterdam Een 30-jarige rechtenstudent heeft gis teren op een bijzondere manier praktijkles gehad van de Rotterdamse politie. De man had op de Eras mus Universiteit vuurwerk te koop aangeboden, iets dat alleen mag met een vergunning. Twee politiemannen reageerden op de aanbieding. - Ze ontmoetten de student op het parkeerterrein van het St. Franciscus Gasthuis, waar de verkoper in de val werd gelokt met een pseudokoop. Hij bleek vuur werk ter waarde van 1700 gulden te koop te hebben. Daarbij waren verboden artikelen. Het materiaal is ^inmiddels vernietigd. Om bewijs tc verzamelen tegen verdachten mogen politie-agenten zich voordoen als kopers. Zo'n pseu- dekoop mag echter niet het karakter van uitlokking f-hebben. Daar is volgens de politie in dit geval geen sprake van. „Hij liep er zelf mee te leuren," aldus een woordvoerder van de politie. Rotterdam - Burgemeester en wethouders van Rotterdam heb ben gisteren definitief gekozen voor Eurosport. Daarmee ver dwijnt de andere satellielsportzenderSpornetmetingangvan 1 januari van het Rotterdamse kabelnet. Sportnet heeft de afgelopen week alles op alles gezet om een plaats je op het Rotterdamse kabelnet te houden. Er waren speciale recla mespots met Feyenoord-vedettes gemaakt en gisteren zijn bijna 45 000 handtekeningen van sym pathiserende Rotterdammers aan de verantwoordelijke wethouder mevrouw De Rijk overhandigd. Gisteren zei de wethouder al dat zij haar opstelling daardoor niet zou laten beïnvloeden. Dat stand punt is nu door het voltallige col lege overgenomen. Rotterdam is nu de enige grote gemeente in Nederland waar Sportnet niet is te zien - twee jaar geleden was Rotterdam de eerste stad waar Sportnet op de kabel kwam. Hoewel het in Amsterdam geves tigde Sportnet al rekening hield met de afwijzing, reageerde woordvoerder Monique van Wijn gaarden teleurgesteld. Zij vestigt haar hoop op volgend jaar, als er een aan de hand van een kijk- en luisteronderzoek de kabelinde* ling voor 1993 wordt vastgesteld. Holland FM Voor Holland FM, de In Rotter dam gevestigde commerciële ra diozender liep het eollegeberaad over de zenderindeling beter af. Het besluit van de commissie Kunstzaken werd teruggedraaid en Holland FM krijgt een plaats, ten koste van Radio Noordzee Na tionaal. Holland FM brengt een familieprogramma met overwe- Rotterdam - Na een tip van de Engelse politie heeft de Rotter damse rivierpolitie gistermiddag twee illegale Turken van een schip gehaald dat onderweg was naar Engeland. De Turken zaten onderin het rutm van de coaster 'Boekanier', die vanaf Alblasserdam met een lading staalkabels op weg was naar Engeland, Bij de Maasbrug gen werd het schip aangehouden. De twee illegalen zijn van boord gehaald, Ze zullen het land wor den uitgezet. Tegen de kapitein is geen proces verbaal opgemaakt. Volgens de politie valt niet te bewijzen dat hij op de hoogte was van de twee ille gale passagiers. Het is het tweede geval van mensensmokkel bin nen korte tijd. Tweeèneenhalve week geleden vond de politie in Hoek van Holland een grote groep illegalen in een vrachtwa gen die onderwegwas naar Enge land. gend Nederlands produkt. Met in gang van 1 januari zullen Chiel Montagne en Krijn Torringa da gelijks een programma verzor gen. Tot slot hebben burgemeester en wethouders besloten de Franse televisiezender RTBF1 te houden en die niet plaats te laten maken voor de Duitse commerciële zen der RTL. 's-Gravendeel Mr. J. Th. de Wit, hoofdofficier van Justitie m het arrondissement Dordrecht, prees gisteren in 's-Gravendeel bij de start van de provinciale campag ne 'Rij Alcoholvrij' de vaderland se bierbrouwers. „Een schot in de roos," noemde hij het op de markt brengen van alcoholvrij bier. „Het is een bijdrage geweest aan de ombuiging van de troosteloos lijkende spiraal van verkeersdo den," aldus de hoofdofficier van Justitie over de vondst van het 'ongevaarlijke' gerstenat, die ca baretier Youp van 't Hek in 1989 tijdens zijn oudejaarsconference nog zo op de hak nam. Het lijkt inderdaad de goede kant op te gaan. Steeds meer mensen laten de auto staan als ze alcohol hebben gedronken. Met name jongeren van 18 tot 30 jaar, een belangrijke risicogroep, raken doordrongen van de boodschap die met allerlei campagnes al is uitgedragen. Ook veel 35-plus- sers hebben hun leven gebeterd. In vergelijking met enkele jaren geleden is het aantal beschonken bestuurders met vijftig a zestig procent gedaald. Op de goede weg „We zijn op de goede weg, maar we zijn er nog lang niet," liet mevrouw P. Brunsveld van Hui ten, regio-coördinator van Veilig Verkeer Nederland weten. Nog al tijd stapt een fiks aantal automo bilisten met een slok op achter het stuur. Vorig jaar was nog al tijd bij tien procent van het aantal dodelijke ongevallen alcohol in het spel. Met name in Zuid-Holland ligt het percentage drankrijders hoog: 5,4 procent tegen een lande lijk gemiddelde van minder dan vier procent. Dus moet erop worden gehamerd dat alcohol 1n het verkeer niet kan. En blijven campagnes nodig, zoals deze van het Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid Zuid- Holland (POV) „We moeten het rijden onder invloed asocialise- ren," zegt Brunsveld. Aan de cam pagne, die tot na de carnaval zal duren, werken allerlei instanties mee. Politie, Justitie, Veilig Ver keer Nederland, gemeenten, maar ook de Consultatiebureau's voor Alcohol en Drugs, de GGD, de horeca, het onderwijs en de sportverenigingen worden inge schakeld. Met name die laatste categorie is een belangrijke doel groep, want m sportkantines wordt voor het naar huis rijden nogal eens wat genuttigd. Een ge ïntegreerde aanpak. „Want een geïsoleerde benadering is dwei len met de kraan open," aldus Brunsveld. Strakker Voorlichting volop dus. Maar ook worden de touwtjes strakker aan getrokken door politie en Justitie. Er komen meer alcoholcontroles. Volgens de nieuwe richtlijnen van Justitie, die in februari van kracht worden, zal het rijbewijs bij alcolholmisbruik in het ver keer sneller worden ingevorderd of zelfs ongeldig worden ver klaard en zullen auto's van dron ken bestuurders eerder in beslag worden genomen. „Want er moet een eind komen aan alcomobilis me," aldus hoofdofficier De Wit. Terug naar de speelgoed- winkel, waar Sinterklaas een geheel verkeerde 'G! Joe' had uit gezocht. Foto Niels van der Hoeven Rotterdam - Welke Teenage Mu tant Ninja Turtle had hij nu al wel en welke nog niet? Donatello, Breakfightin' Raphael of Metal- head. Of was het Leonardo? Sin terklaas greep de afgelopen we ken heel wat keren mis en stuur de gisteren en vandaag de ouders terug naar de winkels om het speelgoed te ruilen. Daarnaast brachten ze ook speelgoed terug waar iets aan mankeerde. Batte rijen leeg of gewoon stuk. Drukte valt mee De extra drukte die dit veroor zaakt valt in de eerste dagen na Sinterklaas nog wel mee. Veel mensen hebben gisteravond pas Sinterklaas gevierd of vieren het vanavond nog en gaan ook pas in de loop van volgende week - ge wapend met kassabon - terug naar de winkel. Kind mee Sommige ouders nemen bij het ruilen hun kinderen mee, zodat ze gelijk iets anders kunnen uit zoeken. Vooral in het Early Lear ning Center op de Lijnbaan, zo is de ervaring van verkoopster Ani ta Noordergraaf. „Maar vóór Sin terklaas nemen ze hun kinderen ook al mee, hoor. Om te zien wat ze leuk vinden en het vervolgens stiekem te kopen." Ook bij andere winkels op de Lijnbaan blijft het vooralsnog rustig. „Heel veel kinderen ma ken hun keuze thuis," zegt Mi riam van Lith van de Speeiboom. „Ze zien op televisie of in de re clamefolders wat ze willen heb ben en komen dan pas naar de winkel." In alle winkels lijkt het overigens of Sinterklaas pas volgende maand wordt gevierd. De schap pen liggen nog vol met spelletjes, teddyberen, Lego, handcompu ters, videospelletjes en model-au- totjes. Maar dat is schijn, legt Er- win Vlok, werkzaam op de speel goedafdeling van de Bijenkorf uit. „Vanaf hier lijkt het nog aar dig vol," zegt hij en wijst naar de stelling met dozen Lego. „Maar achter de dozen is het bijna leeg en het is ook niet meer bij te be stellen." „Het is gewoon op," vult zijn collega Joke Bongers aan. Ouders Het zijn overigens niet alleen ou ders die speelgoed voor hun kin deren komen ruilen, ouders ko men ook wel eens voor zichzelf. „Deze speelgoedafdeling is zowel voor volwassenen als voor kinde ren," zegt Vlok met een glimlach. „Vandaag kwam èen meneer een modelauto ruilen. Hij heeft er een hele verzameling van en had nu een dubbele gekregen." Vergissingen zijn zeer goed voor spelbaar, want de keuzemogelijk heden zijn overvloedig. .De glazen vitrine toont tientallen modellen. Een legergroene Ford Sedan uit 1935 naast een Caddilac Coupe 1959 en een Corvette Stingray 1963. Net als bij die Teenage Mu tant Ninja Turtles. „Je zou bijna geneigd zijn vantevoren een lijst je te vragen," constateert een oma die samen met haar dochter bij Bart Smit de 'Turtle' komt ruilen. De verrassing is er dan weliswaar af, maar ruilen hoeft niet meer. Rotterdam - Een 'enorme hoe veelheid afval' van de Afval Ver werking Rijnmond (AVR) en de Roteb moet worden verwijderd uit de steengroeve Grandes Maia- des in de Belgische Ardennen. Dit zal het Waals gewest eisen in de strafzaak die maandag voor de Antwerpse rechtbank begint te gen een Belgische afvalbaron en zijn Nederlandse compagnon. Hetzelfde duo moet te zijner tijd voor andere illegale stortpraktij- ken in ons land terecht staan. Volgens raadsman M, Faure van het Waals gewest zijn halverwege de jaren tachtig 'zeker hon derdduizend ton' vliegas en ver brandingsslakken van vooral de AVR en ook de Roteb illegaal in de steengroeve gestort. De Gran des Malades-groeve ligt aan de Maas. Bij de dagelijkse transpor ten reden ook vrachtwagen af en aan die geladen waren met afval van autosloperijen. Volgens Fau re zijn zeker enkele tienduizen den tonnen schroot in de groeve gedumpt. De verdachten hadden de AVR en Roteb doen voorko men dat het afval uit de verbran dingsoven verwerkt zou worden bij de aanleg van viaducten boven de snelwegen rond Brussel. Con troleurs van de Roteb ontdekten echter bij het volgen van enkele transporten dat de vrachtwagens met naar Brussel reden. De trucks reden naar stortplaatsen elders in Belgie. De Roteb deed vervolgens aangifte bij de Ant werpse Justitie. De hoofdverdachte,in de affaire ontkent. Hij stelt dat het afval tij delijk is opgeslagen in afwach ting van hergebruik Mocht de Antwerpse rechtbank de eis met toewijzen, dan wil Wallonië dat de verdachten tot de opruimkosten worden veroordeeld. Die worden geraamd op ruim dne miljoen gulden. Op donderdag 12 december in uw krant. Met grandioze prijzen waaronder een hoofdprijs van Door Bemadette Neelissen Rotterdam - „Als u hier geen leuk verhaal over kan schrijven weet ik het ook niet meer." Ware woor den van de president van de Rot terdamse rechtbank mr. L. de Bruin na afloop van het kort ge ding tegen Fons Burger en Paul Vink, respectievelijk hoofdredac teur en directeur van Cargo/Cir cuit. Waar ging het ook weer over? Een geheugenopfrissertje. Eiser Jan Smit van BDH Produkties (Buro voor Direct Mail en Handelspro motie), uitgever van onder meer de advertentie-agenda Punt Uit en tol voor kort ook van Circuit, spreekt van 'een zakelijk geschil', dat echter door bepaalde publica ties in Circuit voor hem onaan vaardbare vormen heeft aangeno men. Dat zakelijke geschil is in middels uitgelopen op een ordi nair partijtje welles-metes, waar in ene J.R. Ewing een prominente rol speelt. 'Onaanvaardbaar' vindt Smit na melijk vooral het gewraakte arti kel in Circuit van 1 november, waarin gewag wordt gemaakt van 'de coup van J.(R.) Smit'. Hiermee wordt gedoeld op het feit dat Smit volgens Burger op slinkse wijze heeft getracht Circuit zo snel mo gelijk de doodsteek te geven, en kel en alleen om zo meer adver tenties voor zijn blad Punt Uit te venverven. Smit zelf ziet Circuit weer als de 'doodsteek' voor Car go, bedoeld als 'middel om deze uitgave te verstevigen', maar uit eindelijk verworden tot 'een doel op zich' (een soort nieuw, verlies lijdend Town Magazine, vooral gericht op Burgers eigen podia). Daarom is hij opgestapt, zo zegt Smit, en niet omdat hij 'bepaalde bedoelingen' gehad zou hebben. Rectificatie Toen het opheffen van Circuit niet lukte stapte Smit op en liet een onbetaalde rekening van 25.000 gulden voor wat die was. Bovendien eiste hij een rectifica tie van de 'J.R.-story' in de eerst volgende maandelijkse uitgave van Circuit. Dit op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag en een schadevergoeding voor het 'mislopen van winst' van 50.000 gulden. Gisteren voegde Smits raadsman, mr. J.M. Boeren, daar nog een eis van verbod op verdere publiciteit inzake de 'Dal- !as-aan-de Maas'-affaire aan toe. Onzin, vinden Vink en Burger bij monde van hun advocaat mr. A.P.L. Pinkster. Eerst legt Smit een bom onder Circuit en daarna begint hij de beledigde onschuld uit te hangen als er in Circuit in wat minder flatterende, maar toch met echt lasterlijke bewoor dingen over hem wordt geschre ven. Waar blijven we anders met de vrijheid van meningsuiting en de vnje nieuwsgaring? Had Smit maar moeten reageren toen hij door Circuit om een weerwoord werd gevraagd. En zo ging het maar door. Beide raadslieden droegen evenveel ar gumenten aan. Mr.Boeren kwam zelfs met een boekje over Dallas op de proppen, geschreven door een docente massa-communica tie en journalistiek. Dit alles om, tot groot vermaak van de aanwe zigen, te 'bewijzen' dat het inder daad geen sinecure is om met een schoft als J. R. Ewing vergeleken te worden. In het ergste geval krijgt je zaak daar een slechte naam door, meende de raadsman. Waarop Pinkster weer met een ci taat uit een krantestuk reageerde, waarin gesteld wordt dat J.R. toch mooi dertien jaar lang mil joenen mensen aan de buis ge kluisterd hield. En, fraaier nog, in de column van Erik van den Berg in de laatste editie van Circuit wordt Burgers eigen Nighttown afgebrand! Nou dan! Geamuseerd Het had nog uren door kunnen gaan. Schampere blikken over en weer, koppig gekruiste armen, hoofden schuddend in stil pro test. Een van de langdradigste Dallas-afleveringen allertijden, maar met van humor gespeend. President De Bruin volgde alles met een geamuseerde glimlach op het gezicht, alsof ze een ruzie tussen twee schooljongens moest sussen. Prima amusement, zo'n zaak, maar helaas gaat het toch om net iets meer dan schooljon gensperikelen. Een schadeclaim van 50.000 piek is toch geen katte- pis. Smit na afloop van de zitting: ,Het liefst zou ik er een streep on der zetten, maar ik moet grenzen stellen." Op de volgende aflevering van dit feuilleton, die de ontknoping moet leveren, moeten we overi gens nog even wachten: de uit spraak staat gepland op vrijdag 20 december. Rotterdam - Tijdens het jaar lijkse Nederlandse Wegencon gres, gisteren in Utrecht gehou den, heeft de Rotterdamse firma Pelt Hooykaasbv de Bouwrecy- elingprijs 1991 gekregen, Het bedrijf ontving de onder scheiding vanwege zijn rol bij het hergebruik van reststoffen uit de bouw. De firma heeft onder meer tientallen miljoenen guldens ge ïnvesteerd in eigen installaties, waarmee ijzer wordt gehaaid uit slakken van Hoogovens en Hoechst. Rotterdam - Parkeren in de ge meentelijke wijkparkeergarages in Rotterdam wordt volgend jaar duurder. Het tarief gaat omhoog van 39,50 gulden via 45 gulden op 1 januari 1990 tot 50 gulden op 1 januari 1993. Doorgaans gaat de stijging van de parkeerkosten ge lijk op met de kosten van levens onderhoud (2,5 procent in 1990). Dat zou betekenen dat het par keertarief naar 40.50 gulden zou gaan. Maar de gemeente vindt een stijging naar vijftig gulden geoorloofd, omdat veel garages aan een onderhoudsbeurt toe zijn. De tariefsverhoging brengt jaarlijks 120.000 gulden extra op. Het zogeheten 'belanghebben- denparkeren' wordt niet duurder. De gemeente mag geen tariefs verhoging invoeren, omdat er nog een fiscale parkeerverordening is. De commissie verkeer en ver voer is akkoord gegaan met dit voorstel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1