Waterweg 13 Schoonmaken Hoflaan-grond kost 25 min, Bouw zorgcentrum start volgend jaar Hof gelast weer DNA-onderzoek Links af mag toch weer wel Bezorging? Kraakactie in Dordt uit angst voor wraak Provincie wil klaarheid over bouwen in zee Drie aanhoudingen in moordzaak Heinenoord Van der Reijden weg bij ziekenfonds DSW Ongeval bij Suiker Unie Wethouder Van der Windt: Moeilijk goed milieupersoneel te krijgen Schiedam protesteert tegen 'ondemocratische besluiten' 0104004.444 Brand in Guido Gezellestraat Klokken weg uit bejaardenhuis Rekenmachines gestolen Gestolen auto weer gevonden Dieven stelen etenswaren Klachten bij PTT door nieuwe kabel Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 december 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4319754 Dordrecht - De Dordtsé politie heeft gisteravond proces-verbaal opgemaakt tegen een zigeunerfami lie uit Berkel-Enschot De groep, 31 personen onder 'wie een groot aantal kinderen, had zich met geweld toegang verschaft tot vier leegstaande huizen in de nieuwbouwwijk Stadpolders. Daarbij werden enkele toiletraampjes vernield. De huizen, die volgende week worden opgeleverd, konden zonder protest worden ontruimd. De familie is inmiddels heenge zonden. De groep uit Berkel-Enschot zocht nieuw onderdak omdat'zij sinds vorige week op de vlucht is voor een andere zigeunerfamilie uitGilze-Rijen. De groep uit Gilze-Rijen zou wraak hebben gezworen nadat één van haar vrouwelijke leden zich, tegen de zin van het hoofd van de familie in, bij een lid van de belaagde groep had gevoegd. Het paar verblijft inmiddels in Joegoslavië. Tijdens de nasleep van de familievete is het in Noord-Brabant al een paar keer tot een handgemeen tussen beide groepen gekomen. Vorige week ont stond nog een fikse ruzie op rijksweg A 58. Volgens een woordvoerder van de gevluchte familie zijn de gemoederen nu zo hoog opgelopen dat ge vreesd moet worden voor de levens van de gezinsle den. Dat zou de reden zijn geweest waarom de fami- .lie een veilig heenkomen in Dordrecht zocht. Eind vorige week streek de groep in Dordrecht neer. Het verzoek om terug te keren naar. Berkel-Enschot is volgens een woordvoerder van de groep niet opge- vorgd.;omdat® zeker op-V nieuw.e^ëéilVerzöemngspbgingen: met defani- HeuitGilz^Rijeh hebben tot nh tó niets mets öpgé- lëvérd; De föndlie \tó'2ich nu definitief buiten Ber- M-Enschot vestigen. Dan Haag - „Het wordt tijd om de zaken nu eens écht op een rij te zetten." Dat zei gedeputeerde L. E. Stolker-Nanninga (PvdA, Ruimtelijke Ordening) gistermiddag tegenover de leden van twee commis sies uit Provinciale Staten over het al vele jaren le vende idee voor een kustlocatie: aanleg van nieuw land in zee, tussen Scheveningen en Hoek van Hol- land. Een overgrote meerderheid van de politieke woord voerders stemde in met het voorstel om vóór maart 1992 een basis-rapport op tafel te hebben, waaruit moet blijken wat alle betrokkenen in Zuid-Holland als uitgangspunten voor ogen hebben. Het Westland, -Den Haag en Rotterdam hebben hun visies inmid dels ingediend.- De provincie gaat daar nu een sa menhangend geheel van smeden, ter voorbereiding van. overleg met de regering, Het rijk moet namelijk 'de trekker' worden van dit grote en kostbare project -Gedeputeerdemevrouw I. Günther (WD, Water- staatszaken) meende gisteren dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat niet meer zo afwerend is. Daar was men eerst 'uiterst negatief over het plan-Water kan, maar nu wil het ministerie kennelijk toch pra ten. Günther tekende wel aan dat een eventuele uit voering pas na het jaar 2005 aan bod kan komen: de kust-uitbreiding mag niet de bouwplannen dwarsbo men voor Leidsc'nendam, Wateringen en Ypenburg, die onlangs door de Tweede Kamer voor het tijdvak 1995-2005 zyn vastgesteld. Na bemid deling wer den gister avond laat de gekraak te nieuw bouwwo ningen ont ruimd. De 'krakers' moesten met hun huisraad weer ver trekken. foto Ad Molendijk Heinciicotd - T.vee mannen en ééhvrouw 2 (jr. door dei 'iSlcs^jMé.vsri BmBcnmaas aangehouden in ver- band niet ds meord op een 36-iarigf: Rotterdammer, die zaterdagochtend dcod op de 2ocr.sweg :n Hei nenoord werd gevonden, Pit onderzoek is gebleken dat de mannen ruae hébben gehad met de man. Hij bteel5;dÓOT;|èli;T^^f;omrhet leven te geko men. Zijn hoofd vertodr.de diverse verwondingen. De dtie vèrdachten komen ai: Rotterdam en variê- ren iii léefdjdbïhdl.tot 19 jaar. Waar de onenigheid uit bestor,d, wil de politie op dil mbinent nog niét zeggén.'Dé'19-jarigevrouv,'i?; ha Vérhoor gjsteravbnd weer in vri-heid gesteld. Sohiedam -Dra J P van der Reijden legt op 1 ja- r.uari 1982 ajn functie r.eer als voorzitter van dev Raadvan-Toezicht van het .ziekenfonds DSW. (210.000 hzèraékèjdehéjh: Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en een deel van het Westland). Door de stelselwijziging ziektekostenverzekeringen en 'de voorgenomen fusie van dé particuliere verzekeraar Zilveren-Kruis niet de ziekenfondsen Spaameland, SZR (Rotterdap) en ZHE (Zuid-Hollandse Eilanden) is deze fhnctié volgens hem niet langer te combine ren met het voorzitterschap van het bestuur van Zil veren Kruis.' Prof. dr. F. E H: Rutten volgt Van der Reyden op b(j DSW. Hij is.'hoogleraar economie van de gezond heidszorgen directeur van het Institute for Medical Technology Assessment aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Rutten was al lid van de Raad van Toezicht van-DSW. Puttarahoak- Een 23-jarige man uit Waddinxveen is gisteren bij .een arbeidsongeval op het terrein van Suiker Unie ih Puttershoek om het ieven gekomen. H(j was bëzig met reparaticwerkzaamheden aan een roestvrij stalen ketei en moest hiervoor door een mangat in de vier meter hoge ketel klimmen. Daar bij moet hij zijn'gévallen. Politie en arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld naar de exacte toe dracht van het ongeval. Vlaardingen - Het kost de ge meente Vlaardingen grote moeite om kundig personeel binnen te halen voor de uitvoering van zijn milieubeleid. Op dit moment telt het vorig jaar gevormde Milieu- Werkverband tien personeelsle den. Dat moeten er straks zeven tien worden. „Het is niet gemak kelijk om hiervoor geschikt per soneel te krijgen omdat er zoveel vraag naar is," zegt wethouder drs. Kees van der Windt. Hij presenteerde gisteren een Mi lieubeleidsplan, dat liefst 86 be leidsvoornemens bevat. Ze zijn nog niet in volgorde van aanpak geplaatst. „Neen, voor het maken van een prioriteitenplan gebruiken we het komende jaar. Maar dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat we niks doen. Er zijn al dingen in gang ge zet. Dit plan is het begin van een vaste structuur in de aanpak van milieu op alle gebieden waar de gemeente actiefis." Het klimaat is er rijp voor, meent de PvdA-wethouder. Milieu telt weer helemaal mee. „Het heeft aan politiek belang gewonnen. Tegenwoordig word ik aange sproken als wethouder van mi lieu, terwijl ik toch ook onderwijs in mijn portefeuille heb. Van de tien grootste maatschappelijke problemen wordt aantasting van het milieu als tweede genoemd en door jongeren zelfs als het be langrijkste. De meeste mensen zijn ook bereid er voor te beta len." Van der Windt wil wel de indruk vermijden alsof milieuzaken voorheen in Vlaardingen geen aandacht kregen. „Integendeel. Mijn voorgangers hebben al heel wat in gang gezet. Vlaardingen heeft in vele zaken voorop gelo pen. De natuureducatie kennen we sinds 1965, het nachtelijk rij verbod voor vrachtverkeer van 1976 en het verkeerscirculatie plan zijn andere voorbeelden. Op het gebied van ecologisch groen- beheer, waarvan onze heer David- se de grote motor is, hebben we zelfs landelijke bekendheid." Alert Het doel van het Milieubeleids plan is volgens Van der Windt de ontbrekende aandachtsgebieden in kaart brengen om een verslech tering van het milieu tegen te gaan. De gemeente moet voortdu rend alert zijn op bedreigingen van buitenaf, zoals ontwikkelin gen in het industriële complex aan de andere kant van de rivier, op het gebied van rijkswegen en tunnels of ten aanzien van het vliegveld Zestienhoven. Over dat laatste zegt Van der Windt: „Het signaal, dat de Zuid hollandse Milieufederatie vorige week heeft afgegeven, klinkt alar merend en heeft ons ook bereikt." De geluidsoverlast van het vlieg verkeer mag in Vlaardingen niet toenemen, vindt hij. Ook ten aan zien van de rijksweg door Mid den-Delfland klampt hij zich vast aan de federatie van milieuver enigingen. „Zij hebben bereke ningen gemaakt, die aangeven dat een heroverweging van de haalbaarheid van de A4 nodig is. Wij zullen toch nog eens proberen de minister hiervan te overtui gen." Met milieu-organisaties en belangenverenigingen wil Van der Windt tot geregeld overleg ko men. Bijdrage Voor de sanering van de, na de Broekpolder, meest verontreinig de plek in de Vlaardingse hodem (het vroegere gasfabriekterrein aan de Hoflaan) heeft de gemeen te het voor baar eigen bijdrage be nodigde geld gereserveerd, Dat is tien percent van de 25 miljoen gulden, die de reiniging zal gaan kosten. In totaal telt Vlaardingen zo'n zestig zogenaamde TBS-loca- ties', wat staat voor bij rijk en pro vincie aangemelde verontreinig de plekken. Naar schatting moe ten hier nog 500 vervuilde bedrijf sterreinen bij opgeteld worden. „Kan voor de sanering hiervan het geld wel opgebracht worden? I vraagt Van der Windt zich af. Hij beperkt zich vooralsnog tot haal bare zaken. Concreet zijn voor de komende tijd de invoering van gescheiden inzameling van te verbranden en te composteren afval ('een inves tering van twaalf miljoen gulden') en een intensivering van de straatreiniging (1,6 miljoen). Ze ker is ook dat de Vlaardingers, mede onder druk van de tariefs stijgingen bij de Afvalverwerking Rijnmond, te maken krijgen met een verhoging van het reinigings recht met zestig percent. In plaats van 150 wordt dat 240 gulden per jaar. De oostge vei van het zorgcentrum dat is gepland bij de Burgemeester Prulssingel. Vijf verdiepingen en links ervan, aan de zuidzij de, nog twee erbij. Bouw start volgend jaar. Vlaardingen - In de tweede helft van volgend jaar wordt begonnen met de bouw van het nieuwe zorg centrum dat in de plaats komt van de Billitcnflat. Om ruimte te scheppen worden eerst de GGD- gebouwen op de hoek van de Soendalaan en de Burgemeester Pruissingel gesloopt. Hier komt het eigenlijke zorgcen trum met 60 verzorgingsplaatsen, 30 verpleeghuisbedden en een dienstencentrum. De tweede fase (start 1994} behelst de sloop van de bestaande flat en de bouw van 'circa honderd ouderenwoningen langs de Burgemeester Pruissin gel en de Billitonlaan. Voor realisatie in twee fasen is ge kozen omdat anders huisves tingsproblemen ontstaan voor de bewoners van de ouderenflat. Door de gekozen constructie kun nen zij omstreeks eind '93 zonder veel moeite verhuizen naar het nieuwe centrum, althans voorz over zij daarvoor in aanmerking komen. Een aantal bewoners krijgt waarschijnlijk een plaats in een ander Vlaardings verzor gingshuis, terwijl bewoners van', andere bejaardenhuizen een bed krijgen toegewezen in het nieuwe verpleeghuis. Dit is afhankelijk van de individuele situatie. De ongeveer honderd los van het centrum staande ouderenwonin gen krijgen min of meer het ka rakter van aanleunwoningen, met dit verschil dat de zorg voor de be woners hier veel intensiever is. Het zorgcentrum is bedoeld voor de 'zwaardere gevallen', de wo ningen zijn bestemd voor redelijk zelfstandige ouderen met een - 'zorg op maat' pakket. Het zorgcentrum gaat vijf verdie pingen tellen, de grote zaal op de begane grond niet meegerekend. Het woningcomplex krijgt vol gens de voorlopige plannen maxi maal tien etages. De huidige tuin langs de Burgemeester Pruissin gel wordt bebouwd, Het nieuwe centrum krijgt een grote binnen plaats aan de achterzijde. Het beheer van het nieuwe zorg centrum komt in handen van een stichting die gevormd wordt door andere Vlaardingse verzorgings huizen: de Wetering, de Meer paal, Uitzicht en de ASHVB, on der andere eigenaar van de Billi- tonflat. De totale bouwkosten gaan ongeveer 25 miljoen gulden bedragen. Het ministerie van WVC en de provincie nemen daar van het- leeuwendeel voor hun re kening. De gemeente Vlamin gen betaalt circa 3,3 miljoen gul den, De financiering is tamelijk ingewikkeld, onder andere omdat er nog een boekwaarde van 5 mil joen gulden op de Billitonflat rust. Schiedam - De Sehiedamse ge meenteraad heeft er schoon ge noeg van dat in toenemende mate door andere overheden besluiten die de hele regio aangaan worden voorgekookt zonder dat de afzon derlijke gemeentes daar veel in vloed op kunnen uitoefenen. De Sehiedamse raad beeft de „grootst mogelijke moeite" met dit soort procedures, PvdA-fractievoorzitter Hans Bak ker verwoordde dit algemene on genoegen gisteravond bij de be handeling van de Vïnex, de vierde nota ruimtelijke ordening extra. Rijk, provincie en OOR (Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten) hebben een Vinex-overeenkomst gesloten waarvan de inhoud ook voor Schiedam van wezenlijk be lang is, met name op het gebied van de woningbouw. Schiedam heeft bij de opstelling van het stuk echter nauwelijks zeggen schap gehad. De gemeenteraad kon maar twee dingen doen: het convenant afwijzen of ermee ak koord gaan. Om zichzelf niet buiten spel te zetten, nam de raad het stuk aan. „Maar het is wel de laatste keer," waarschuwde kken „Wij heb ben er genoeg '-langrijke be sluiten voorgelegd krijgen on der het motto slikken of stikken, Wij hebben nauwelijks inzicht in de betekenis van deze besluiten voor onze eigen stad." Bel voor natazorglng op maandaf t/m wljdeg van 18.00-19.00 uur Oputerdaf van 14.00 tot 18.00 uur. Bakker, die namens alle fracties sprak, somde in één adem een reeks voorbeelden op die de Sehiedamse gemeenteraad de laatste tijd als voldongen feit zijn voorgelegd: het Rotterdamse Ha venplan 2010, het Rotterdamse Noordrand-plan, het instellen van een vervoersregio en tenslotte het overlegorgaan OOR, dat belang rijke regionale voorstellen kan doen terwijl veel gemeenten gro te vraagtekens zetten bij het de mocratisch gehalte van deze club. Het college van burgemeester en wethouders deelt de kritiek van de gemeenteraad. Wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke orde ning) heeft in verschillende over legsituaties al gewaarschuwd „dat er een moment komt dat ge meenteraden dwars gaan liggen". Ook burgemeester Reinier Scheeres vindt dat er een grens is aan deze manier van besluitvor ming, die zich aan democratische controle onttrekt. Amsterdam/Vlaardlngen - Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren in een tussenarrest be paald dat in de zaak van een 39-ja- rige man uit Vlaardingen de mo gelijkheden tot een extra DNA- onderzoek moeten worden onder zocht. De man wordt verdacht van de aanranding van een I3-jarig meisje in Bussum. Het slachtoffer werd in januari 1989 in haar bed verrast door een met een mes ge wapende man, die haar onzede lijk betastte en haar dwong tot ontucht. Het eerste onderzoek wees uit dat de verdachte de dader moet zijn geweest, waarna de rechtbank hem veroordeelde tot zes jaar ge vangenisstraf. In hoger beroep werd dezelfde straf tegen hem ge- Er zijn bijna veldslagen over gevoerd in de Vlaardingse gemeenteraad; links afslaan kon écht niet voor verkeer dat uit de parkeergarage aan de Afrol kwam en via de Gedempte Biersloot terug het centrum in wilde. Hetwasteenen male verboden. Stapels argumenten droeghet college erlnder- tijd voor aan, maar ze zijn plotsklaps niets meer waard, want kort geleden besloten college en ge meenteraad dat links af toch eigenlijk wél mag. Endusginggisterendespadegrond in om het links af-verbod ongedaan te maken. Foto Roei Dijkstra eist. De man werd aanvankelijk verdacht van een aantal zedende licten, maar daarvan werd hij vrij gesproken. De man heeft tot dusver alles ont kend en beweerde ter zitting van het hof dat hij op vrijwillige basis bloed had afgegeven voor het DNA-onderzoek. In het geval van de aanranding van Bussumse had hij echter onderzoek geweigerd. Het bloed bad in die zaak dan ook niet mogen worden onderzocht, stelde hij. Het hof verwierp dit verweer echter. In het verleden is de man al wegens soortgelijke misdrijven veroordeeld. Het Engelse bedrijf Cellmark Diagnostics verrichtte de eerste DNA-test, die belastend voor hem uitpakte. Volgens het gerechtshof moet de contra-expertise binnen drie maanden worden verricht door het Gerechtelijk Laboratori um in Rijswijk. Indien blijkt dat het oude onderzoeksmateriaal niet langer bruikbaar is, zou de man opnieuw bloed moeten af staan, aldus het hof in het tus senarrest. De Vlaardinger kan echter niet gedwongen worden bloed af te staan voor een DNA-onderzoek omdat de wetgeving daar nog niet in voorziet. Bij de Tweede Kamer ligt momenteel een wetsvoorstel van minister Hirsch Ballin dat het afstaan van bloed onder be paalde voorwaarden kan ver plichten. De raadsman van de verdachte heeft eerder betoogd dat als zijn cliënt weer bloed moet afstaan, er geen sprake meer zou zijn van een tegenonderzoek maar van een geheel nieuw onderzoek. Het hof ging daar echter aan voorbij. Maassluis - In een woning aan de Guido Gezellestraat in Maassluis is gisteren brand uitgebroken. Dat gebeurde toen de bewoner probeerde een oliebrander te vul len. De kamer brandde grotendeels uit. De brandweer had het vuur snel onder controle. De man moest voor brandwonden worden behandeld in het Holy- ziekenhuis. Maassluis - Uit het bejaarden centrum Schutsluis in Maassluis zijn bij een inbraak twee klokken gestolen. Op de begane grond werden enkele vertrekken voor hei vergaren van buit doorzocht. Vlaardingen - Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de George Stephensonweg te Vlaardingen zijn een telefoon, pc en twee elec- tronische rekenmachines gesto len. Er was een ruit vernield om bin nen te komen. Gisteren werd aan- Vlaardingen - Op een parkeer plaats aan de Holysingel is giste-' ren een Opel Vectra gevonden die was gestolen. De auto was in de nacht van zon dag op maandag ontvreemd. Schiedam - Uit een winkel aan de Mgr. Nolenslaan te Schiedam hebben twee mannen gisternacht etenswaren gestolen. De daders renden weg in de rich ting van de Nieuwe Damlaan en konden niet meer worden achter haald. Vlaardingen - De PTT heeft giste ren de laatste klacht verholpen, die het gevolg was van storingen tijdens werk in de Boerhaave- straat te Vlaardingen. De meeste klachten betroffen verkeerd aan gebrachte verbindingen en deden zich in het weekeinde voor. In de Boerhaavestraat is gewerkt aan uitbreiding van het kabelnet. Aldaar ligt een kabel met 900 dra den en er is er nog zo één bijge legd. Vervolgens zijn er 400 aan sluitingen van de ene op de ande re kabel overgebracht. De PTT heeft dat gedaan om ruimte te krijgen voor meer service, bij voorbeeld voor mensen die een tweede toestel willen. In zeker dertig gevallen is de aan sluiting niet goed gemaakt. Dat betekende bij 60 aangeslotenen klachten, omdat bij die andere 30 de verkeerde telefoontjes bin nenkwamen. Bij monde van di rectie-secretaris JA van der Louw van het district Rotterdam verontschuldigt de PTT zich voor die overlast. In enkele gevallen zijn abonnees enkele dagen tele fonisch onbereikbaar geweest. De storing is op donderdag ont staan en toen alles verholpen leek, kwam er zaterdag een ande re storing aan het licht. De twee storingen bij elkaar leverden de dertig verkeerde aansluitingen op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1