Lucia en Peter wonen nu 'veel leuker t Popgroepen krijgen vervangende repetitieruimte Verlichting CDA staat unaniem achter tweede f brede brug !s Hoeks koor heet nu Crescendo Open H uis Lij Bpuidsiiuis Corrie /etSÓ j Eerste sociowoningen in Spaland voor verstandelijk gehandicapten. Vlaardingen en Maassluis volgen Koninklijk onderscheiden Fakkeloptocht Vlaardingen Maassluis Hoek van Holland Schiedam J||gC r Op zaterdag 21 december vanaf 9.00 tot 17.00 uur geheel in kerstsfeer Tot ziens op 21 december bij: Bruicishuis Corpie Kanaalweg 6 2903 LS Capelle a/d IJssel 010-4505867 E d De ontsteking, vandaag, van allerlei feestlichtjes in en rond het Vlaar- dmgse stadhuis hoort met bij de viering. Eik jaar doet de burgemeester de kerstboomlampen aan en sinds die dingen in de mode zijn, zetten omwonenden en stadhuispersqneel ook een soort lichttrappetjes voor de ramen aan de Marktzijde. Die verlichting staat los van het afscheid, dat gemeente-voorlichter Jan Maneij deze vnjdag de dertiende viert. Maneij maakt als 59,5-jarige gebruik van de VUT-regeling voor ambte naren Na langere tijd grafisch en journalistiek werk verricht te hebben bij de kranten De Rotterdammer, Het Parool en Het Rotterdamsch Pa rool en wat sehnabbelwerfc bij de Nieuwe Vlaardingsche Courant volgde Jan het voorbeeld van een massa oud-collega's. Hij werd voorlichter in ambtelijke dienst. Zat "korte tijd bij het ministerie van Cultuur voordat hij een stoe) kreeg bij Voorlichting van de gemeente Vlaardingen. Bij Han Spruijt, die hier m 1954 al arriveerde. Twintig jaar later bracht Rotterdamse Jan in het Vlaardingse stadhuis welde verlichting Metzijn kennis van journalistieke gewoonten en ver houdingen. In de volgende jaren verlichtte hij het werk van naar onder werpen zoekende journalisten en naar vulling smachtende publiciteits- organen. Zijn politieke bazen bracht hij verlichting op de momenten, dat hij als ambtelijke voorlichter routineus de boot afhield voor al te nieuwsgierige persvertegenwoordigers. Op zijn kritisch samengestelde uitnodigingslijst zette Jan een groot aantal oud-collega's. In alle richtingen ging zijn uitnodigingskaart, die prachtig de liefde van Maneij uitstraalt voor het ambachtelijke grafi sche en journalistieke handwerk. De achterkant wordt helaas ontsierd door het merkteken Vlaardingen Vernieuwend Verder'. Een concessie aan de sponsor voor deze bijzondere reünie van vandaag. BEN VAN HAREN Door Lex Stolk Schiedam Architect HAD. Campman en zijn stadgenoot W.G. Swarts zijn gisteren koninklijk onderscheiden. De heer Campman neemt na 33 jaar afscheid als diree- tievoerend architect bij het architectenbureau Cam- pan. Tennekes, De Jong te Gouda. In verband daar mee werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hoofdagent Swarts maakte gebruik van de WU-re- geling en nam vervroegd afscheid van de gemeente politie Schiedam. Omdat hjj ruim 30 jaar in over heidsdienst werkzaam is geweest, kreeg hij de zilve ren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Vlaardingen vrijdag 13 december Rommelmarkt, de Telder, Prof. Teldersstraat, 10.00 uur. Joop Visser. Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Tie me up! Tie me down! (film), Filmzaal, 21.30 uur. zaterdag 14 december Vlooienmarkt, Lijnbaanhal, 09.00 uur. Vogelbeurs Icarus, gebouw Floreslaan 41, 10.00 uur. Ook honden gaan naar de hemel (film), Ichtuskerk, 13.00 uur en Vredeskerk, 10.30 en 14.00 uur. Dances with Wolves, Vredeskerk, 19.00 uur. Poweiplay (pop), Triangel, 20.00 uur. Tie me up! Tie me down! (film), Filmzaal, 20.30 uur. zondag 15 december Verzamelaarsbeurs, Lijnbaanhal, 10.00-17.00 uur. Thé-dansant, De 4 Molens, 13.30 uur. Thee-dansant, trefcentrum de Bijenkorf, 14.00 uur. maandag 16 december Raadscommissie Algemene Zaïten, stadhuis, 20.30 uur. dinsdag 17 december Starters-orientatiebijeenkomst Kamer van Koop handel, kantoor Rabobank, Veerplein 106,13.45 uur. zaterdag 14 december Postzegelruilbeurs, Koningshof, 13.00 uur. Kamermuziek in zuilengang, Immanuelkerk, 20.15 uur. Informatie-avond voor aanstaande ouders, zaal de Sluis, G.A. BrederoIaan,49,20.00 uur. zondag 15 december v Volkskerstzang mmv Maassiuis' Mannenkoor, Im manuelkerk, 19.00 uur. zaterdag 14 december Bingo-dansant, de Hoekstee, 20.00 uur Amnesty International houdt vanavond een fakkel optochtwaarvoor om 19.15 uur op het Liesveld by de Jamin-winkel wordt w.zameld, De tocht zelf begint om 59.30 uur. Tijdens de tocht door de stad zal aan passanten vvordeR gevraagd een petitie te tekenen die gaat over de verbetering van de mensenrechten in diverse landen.De fakkeloptocht eindigt rond half negen op de Markt, waar dan de lichten in de kerst boom aldaar worden ontstoken. Agenda vrijdag 13 december Een avondje thuis (Helmert Woudenberg), 1 getheater, 20.30 uur. De types (toneel), Teerstoof, 20.30 uur. Opening Kunstmarkt in de Korenbeurs, 20.00 uur (tot en met 15 december) The witches, Filmhuis, 21.30 uur zaterdag 14 december De baby-sit (poppentheater John de Winter), de Teerstoof, 14.00 uur. De zelfzuchtige reus (Dini's Poppentheater), teer stoof, 14.00 uur. Cophers (pop), Podium, 22.30 uur. Jeans 3 (The jubilee show), Passagetheater, 20.15 uur. De types, (toneel), Teerstoof, 20.30 uur. Zangavond met koren en solisten, Opstandings- kerk, 20.00 uur. zondag 15 december NOF orgelconcert, Passagetheater, 11.00 uur. Try out concert St. Radboud, aula Spiermgshoek, 14.00 uur. Eens Valentine Five, Juijn Café, 16.30 uur Paul F.Cowian (new music blues), Podium, 22.00 uur. dinsdag 17 december Kerstkaarten maken, wijkcentrum de Erker, 16.00 uur. Schiedam - „Veel leuker dan waar we eerst woonden," vin den Lucia en Peter, de bewo ners van de eerste twee 'so ciowoningen' aan De Vlinder hoven in de Schïedamse wijk Spaland. Ze zijn naar eigen zeggen dik tevreden over hun nieuwe onderkomen. De soeiowomng is een woon vorm voor verstandelijk ge handicapten en houdt het midden tussen een inrich ting, waar de bewoners con stante zorg behoeven en een gezinsvervangend tehuis waar de bewoners redelijk zelfstandig kunnen leven. Er is slechts één begeleider(ster) aanwezig plus een 'huismoe der' die voor het eten zorgt. Uiteindelijk zullen voor 300 mensen in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis door de stichting Schievaart dergelij ke woonvoorzieningen wor den getroffen. Het aangepaste huis aan De Vlin derhoven biedt onderdak aan twee groepen van acht verstande lijk gehandicapten. De realise ring heeft 1,2 miljoen gulden ge kost. Oorspronkelijk was het ge bouw een blok van drie woningen maar door de noodzakelijke aan passingen bleef er in hel pand ruimte over voor twee woonblok ken. In een van de twee woonblokken zijn er speciale voorzieningen voor bewoners in een rolstoel. Twee kamers zijn er voor hen op de benedenverdieping gereser veerd plus een aangepaste badka mer. 'Nieuwigheid' De feestelijke opening was giste ren, maar vier weken geleden be trokken de eerste bewoners al hun nieuwe behuizing. Alles ruikt er evengoed nog naar 'nieu- Maasland - De nieuwe brush, l" sen de Ketkweg en de Ba. u Groot Enzennksmgel m MaP'k land krijgt de door het olhsL voorgestelde grootst mogeliii'1 breedte van negen meter. f®1 Met zeven stemmen voor en vu-1 - tegen zette de gemeenteraad det» i week het licht voor een tweede1 grote brug over de Zuidgaag on groen. De CDA-frache, inclusief de wel-!- houderszetel met zeven stemra«n de meerderheid vormend, ,4 unaniem voor een breedte van ne- -i gen meter. m Wethouder P. Houtenbos (Open H Groepering) viel dit college- en CDA-standpunt met af. Hij stem de eveneens voor de breedst mei gelijke optie, het standpunt van zijn eigen partij daarmee afval lend. De dorpspartij heeft zich steeds tegen zo'n brede brug, die op de plaats van het huidige brugje bij Ammerlaan komt. verzet. Volgens de Open Groepering is een brug van zeven meter niet al leen breed genoeg, maar past een dergelijke brug ook beter in de karakteristieke omgeving. Waarmee de eenmansfracties van de PvdA en WD het hartsgrondig eens waren. „Er wordt op een vreselijke ma nier aan dat stukje van het dorps beeld geknabbeld," meende ff Gouma (PvdA). Er zijn veel aanpassingen in de sociowoningen maar de dagelijkse afwas wordt gewoon gedaan met de afwasborstel, wigheid' maar Peter voelt zich al helemaal thuis. Hij is uit een ver zorgingshuis in Zeist naar De Vlinderhoven verhuisd. „Ik vind het veel fijner om hier te wonen," zegt Peter. „Daar mocht je helemaal niets, hier mag ik ten minste televisie kijken en heb ik een eigen kamer." In bijna alle in richtingen voor geestelijk gehan dicapten in Nederland slapen de bewoners met twee of drie ande ren op een kamer. De dag wordt doorgebracht in dagverblijf De Woutershof, Hier is bewoonster Lucia bijvoorbeeld bezig met het maken van kerst kaarten en kerstballen. "Dissen- door wordt af en toe ook gegymd. „Omdat we hier nog maar pas zit ten, zijn er nog maar weinig acti viteiten 's avonds," vertelt bege leider Lia. „We hebben wel con tacten met een manege hier in de buurt. Binnenkort kunnen we daar misschien gaan paardrij den." Tweede project De stichting Schieland begint binnenkort met de bouw van een tweede project. Vlak bij de nu be staande sociowoningen zal een groter gebouw verrijzen dat in to taal 48 verstandelijk gehandicap ten zal herbergen. Van die bewo ners, die in vier groepen van twaalf mensen zullen gaan wo nen, zitten er 24 in een rolstoel T* dit grote gebouw zal de dagop vang plaatsvinden, kunnen fees ten worden gehouden en zullen er medische voorzieningen komen zoals een therapeutisch bad voor hen, die ook een lichamelijke handicap hebben. Ook voor Vlaardingen en Maas sluis zijn er al plannen om voor verstandelijk gehandicapten aan gepaste woningen te bouwen. „Gelukkig," zegt Loe Koppejan, bestuurslid van Schievaart, „zijn er in deze sector van de gezond heidszorg geen bezuinigingen. Er is wat extra geld, zoals dat vroeger heette, voor zwakzinnigenzorg." Het doel van Schieland is ver standelijk gehandicapten in zo normaal mogelijke omstandighe den te laten wonen en leven. Daarom worden de meeste aange paste woningen in woonwijken geplaatst. „Het is onze doelstelling om de mensen in kleine woongemeen schappen te laten leven, twaalf personen zijn echt het maxi mum," aldus Koppejan. In de planning zitten woningen aan de Foto Roel Dijkstra Var. Hogendorplaan in Vlaardin gen en in een woonwijk in Maas sluis. De bewoners die in de buurt van de soeiowomng aan De Vlinder hoven wonen, hebben positief ge reageerd op de komst van hun minder begaafde buren. Volgens Loe Koppejan is dit wel eens an ders geweest. „Er is wel eens geprotesteerd over de mogelijke bouw van een ge zinsvervangend tehuis in andere buurten." Voor 1996 moeten de geplande woningen in de Waterweg-regio allemaal bewoond zijn. Voor die tijd moet de stichting Schieland zeker een directeur hebben, aldus Koppejan: „Volgend jaar hebben we zeker een directeur nodig, als lid van het bestuur trek ik tot die tijd de kar." Vlaardingen - Het clubgebouw van wielervereniging De Coureur aan de George Stephensonstraat wordt naar alle waarschijnlijk heid verbouwd tot repetitiehonk voor Vlaardingse popgroepen. De ruimte vervangt de twee repeti tieruimten, die op dit moment in gebruik zijn in jongerencentrum Labyrint. De gemeente wil het kostbare on derkomen op zo kort mogelijke termijn verkopen. De stichting Welzijn '90 en be leidsmedewerkers voor het jeugd-en jongerenwerk overleg gen volgende week donderdag met vertegenwoordigers van de popgroepen over het nieuwe on derkomen. Het gebouwtje van de wielrenners komt in februari leeg. De wielrenners vertrekken naar het Liekebaertgebied. En kele muzikanten zien een alter natief in een leegstaande ruimte van wasserij Lips op de hoek van de Vossenstraaten de Westh1» ven kade. De voor- en nadelen van de twee opties worden deze week te gen elkaar afgewogen. Ook het scoutscentrum aan de Broekpol derweg wordl genoemd als moge lijke repetitieruimte. Door de komst van het door parti culieren opgezette Repetitjêhuis aan de Koningin Wilhelminaha- ven zijn de popmuzikanten niet meer afhankelijk van de gemeen te. Maar op het stadhuis wordt be- twijfeld of dit particuliere initia tief een volwaardig alternatief vormt voor de groepen in het La byrint, „Het gaat om amateuristi sche bands die hooguit zo nu en dan eens een optreden hebben," zegt beleidsmedewerker Rob de Jonge van de gemeente Vlaardin gen. „In het repelitiehuis moeten de muzikanten 18 gulden per uur betalen. Dat lijkt mij meer een ta rief voor professionele groepen." Over de vervangende ruimte voor Labyrint moet op korte termijn een beslissing worden genomen, want huurder Welzijn '90 levert de sleutel van het gebouw aan het eind van deze maand in bij de ge meente. De popgroepen mogen iets langer in het jongerenhonk blijven zHten, maar deze handrei king var. de gemeente mag een snelle verkoop niet in de weg staan. „Labyrint kost de gemeente op dit moment ongeveer 15.000 gul den per maand." zegt Rob de Jon ge. „De popgroepen betalen elk honderd gulden per maand, dus er moet heel veel geld bij. De ge meente wil het gebouw zo snel mogelijk laten taxeren." Rotown Wethouder John Ranshuijsen heeft over de nieuwe bestemming van Labyrinth ondertussen een gesprek gevoerd niet een horeca ondernemer. De belangstellende wil het gebouw omtoveren in een horeca-gelegenheid die het mid den houdt tussen ht' Amster damse theater «De Kleine Kome die en het Rotterdamse muziek café Rotown. De haalbaarheid van het plan hangt in eerste instantie af van de bestemming, die het gemeente bestuur in de toekomst aan het gebouw wil geven. Op de afdeling economische zaken gaan stem men op om het gebouw te laten verbouwen tot kantoorruimte. Het hoofd Stadsontwikkeling is door de gemeente gevraagd om advies uit te brengen over de toe komstige bestemming van het in 1979 gebouwde pand. De gemeente houdt er rekening mee, dat de verkooptransactie de gemeente een flink verlies gaat opleveren. Het gebouw staat in de boeken genoteerd voor 1.020.000 gulden. Naar verwachting levert het gebouw bij verkoop hooguit enkele tonnen op. Hoek van Holland - „Het Hoeks Evangelisatie koor...en wat nog meer?" Het was een vraag die bestuursle den van het koor in het verleden voor hun kiezen kregen. Veel mensen hadden het idee dat het Hoeks Evangelisatiekoor alleen maar een inleiding was tot de ech te naam. „Het gaf de indruk dat het met helemaal af was," zegt voorzitter Frans de Gelder van het 62 leden tellende koor. „Daarom hebben we de naam nu wat complete ge maakt. Vanaf 1 januari heten we nu Hoeks Evangelisatiekoor 'Crescendo'. De naamswijziging valt vrijwel samen met het zilveren jubileum, want op 9 januari bestaat het koor precies 25 jaar en op 18 januan wordt dat gevierd met een feest avond in partycentrum Bos en Duin. Het jubileumconcert volgt dan in mei in de Nederlands Her vormde Kerk. Dirigent George Rust heeft al vijf jaar de leiding over het koor en dat is kennelijk tot wederzijdse tevredenheid, want Rust komt elke woensdag met de trein uit Haarlem om de repetities te lei den in de zaal achter de hervorm de kerk. Zoals gebruikelijk bij gemengde koren kampt ook Crescendo met een groot tekort aan mannenzan- gers. Acht tenoren en zes bassen moeten het opnemen tegen zo'n vijftig wouwen en die verhouding «.ou best wat beter mogen, vindt het bestuur. Mannen worden dan ook letterlijk met open armen verwelkomd op de repetitieavon den, woensdag van kwart voor acht tot kwart voor tien. h V t h d - K De nieuwste internationale collectie bruidskleding voor Haar en Hem hangt op u te wachten. Ook hebben we op een aparte afdeling een collectie bruidskleding nog goedkoper dan fabrieksprijzen. Echt voor de smallere beurs v.a. 298,= tot 995,= Kom en overtuig U En natuurlijk op alle japonnen de meeste service van heel Nederland, gratis aangepast, aankleding en make-up vereorging op uw trouwdag. •dit Et de ve: 44! 1 Schat!' lna«l APS Dennrrli

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2