Waterweg 15 Billitonflat is al een beetje gestorven i mensen pypamidej in UoiYpte séÜü er) eenChi'hese nuU[\ Kuhn^n ruuKerKn of dt mactf) Landen *1J Waarom Laten Jffize dam zoroaat nindeteti doodgaan? Voor al uw verse kip- en wildspecialiteiten „DE MORIAAN" unicef SLUIS Lolletje Modern gebouw verouderde snel door verschuivingen in de zorg, nieuwbouw komt eraan uSneeuw in zwembad Zuid Kerstvrouwtje in bieb Kerstman schenkt choco Bord tegen autolawaai Orgelconcert in de Kapel Beste wensen per radio Zalen voor: Bruiloften, recepties en partijen oveBsor^4,.346SQ 'iiiiili C. LIE* L MALAGA Spaanse specialiteiten Rotterdams Dagblad Woensdag 18 december 1991 Kruizen, lijkkisten, skeletten; het leven is allang geen lolletje meer. Mensen die bij Philips van een lopende band in het niets vallen, die ene overgebleven vis die vanaf de Noordzeebodem angstig omhoog kijkt naar de opeengehoopte vissersschepen boven hem en een Magere Hein die het Golfgebied inwandelt, een iel langgerekt oliespoor als een scha duw in doodse stilte achter zich mee slepend. Theo Gootjes exposeert. Politieke tekeningen, de een nog harder dan de ander, tonen de zienswijze van de Sehiedamse tekenaar, nee kunste naar, op de wereld. Een wereld waarin onder meer het milieu naar de knoppen gaat, ook door auto's. En de ironie wil dat Theo Gootjes expo seert bij Garagebedrijf P.A. van der Kooij in Vlaardingen. Politieke tekenaars hebben weinig keuze als het om tentoonstellen gaat. Want er zijn al zo weinig mensen die hun werk willen ophangen. Dat is jammer, zeker bij het werk van deze Schiedammer. De prenten van Theo Gootjes schreeuwen namelijk niet alleen een duidelijke me ning uit, ze zijn ook grafische juweeltjes. Het beeld wordt bepaald door hard zwart en wit, ja zelfs het spaarzame grijs is eigenlijk zwart en wit. Alles functioneel gebruikt, of het nou grote zwarte vlakken zijn of veel wit. En altijd duidelijke lijnen, geen twijfels. Dit is de mening van de kunstenaar. En geen concessies. Gelukkig niet. Politiek tekenaar Theo Gootjes staat ergens voor. Heeft ook over politici, die bijna altijd afzichtelijk worden getekend, een uitgesproken mening. Lubbers is het meest verminkt, maar blijft altijd herkenbaar. Als Theo Gootjes gewone mensen toont zijn het meestal gemanipuleer de, weerloze exemplaren. Naakt vaak. Veelal met gebogen hoofd. In één dunne, doorlopende lijn. Of als zwart vlak. De tekenwereld van Theo Gootjes is keihard, somber, stemt niet hoop- vol, verbloemt niets. Geen concessies. En oh, wat is het mooi getekend. JAN BOOISTER i Met een uniek spektakel voor de jeugd sluit zwem- 1 bad Zuid dinsdag 31 december het jaar af. Om 10.00 uur opent het bad de deuren voor sneeuwpret in en rond het water. Een mooie zeemeermin vertelt aan de kleintjes die onder begeleiding naar binnen mo- gen, allerlei leuke verhaaltjes en voor de groteren vertoont een verschrikkelijke ijsbeer zijn kunsten en vertelt verhalen over de Noordpool. Tijdens het laatste zwemevenement zal het regelmatig 'sneeu wen1 en door deze kunstmatige sneeuw kunnen de kinderen zich in het land der eskimo's wanen. Per twee kinderen, die vier gulden per persoon moeten betalen mag de begeleider voor 1,90 gulden mee naar binnen. De sneeuwpret duurt tot 13.00 uur. Ook dit jaar wordt er vlak voor kerst op de jeugdafde lingen van de Sehiedamse bibliotheken weer voorge lezen door het kerstvrouwtje en wel in de filialen Zuid (23 december 13.30 uur), Nieuwland (18 decem ber 13.30 uur), Noord (21 december 11.00 uur) en in -dejeugdbiblioteek (18 december 14.30 uur). Knutsel- liefhebbers zijn ook welkom in de bibliotheken want op 18 december in Noord (13.30 uur), Nieuwland (14.00 uur) en in de jeugdbieb (15.00 uur) kan de jeugd kerstversieringen voor thuis maken. Vlaardingen De kerstman deelt maandagmiddag 23 december gratis warme chocolademelk uit op Hoogstraat, waar winkeliers kerstkramen hebben geplaatst. De vol gende ochtend herhaalt hij dat in de ochtenduren. De winkeliers houden verder nog een etalagewed strijd. 1 Flatbewoners langs Rijksweg 20 hebben van de wet- houders drs. K. van der Windt (Milieu) en A-MA. Van Aidenne-van der Hoeven een brief gehad waarin uit- i leg wordt gegeven over de maatregelen betreffende het terugdringen van het autolawaai van Rijksweg 'I 20. De wethouders delen mee dat er kort geleden een j bord is geplaatst langs de rijksweg waarop de auto- tnobilisten wordt verzocht hun snelheid te matigen. Aldaar mag 120 kilometer per uur worden gereden, i Een verzoek aan de minister van Verkeer om de li- j miet op 100 kilometer te brengen is afgewezen. De organist Jan van Westenbrugge uit Wateringen Verzorgt zaterdag 28 december het laatste concert dat dit jaar in orgelioods de Kapei van J. v.d. Ende wordt gegeven. Hij wordt muzikaal bijgestaan door de Haagse cornettist Theun Schuppers. In de Kapel aan de Willemoordseweg 3 op de grens van Schiplui den ontbreken uiteraard de oliebollen niet. Aan vang: 20.00 uur, toegang vijf gulden. Familieleden en kennissen van patiënten die in het Holy-ziekenhuis verblijven kunnen de zieken op ou dejaarsavond gratis verblijden met een verzoek plaat. De Ziekenomroep heeft31 december van 20.00 tot 23.00 uur een speciaal programma waarin de thuis vertoevende familie tevens een telefonische nieuwjaarswens over kan brengen. Vanaf tien uur 's ochtends kan men bellen met de omroep (4753030). 's Avonds tijdens de uitzending jvordt de aanvrager teruggebeld om de nieuwjaars wens uitte spreken. Het programma wordt eveneens uitgezonden op de frequentie van Omroep Vlaardin gen, op de kabel 94,1 en in de ether op 107,8 FM. Agenda SCHIEDAM donderdag 19 december Kerstviering Katholieke Bond van Ouderen afde ling Zuid-Holland, dienstencentrum de 4 Molens, 9.30 uur. Expositie Barry Bloem (reportage-fotografie), Ar beidsbureau, Laan van Boi'es 3, tot en met 31 janua ri. vlaardingen woensdag 18 december Lezing over Vlaardingse sarcophagen, Stadsar chief, Plein Emaus, 19.45 uur. Raadscommissie Onderwijs, stadhuis, 19.30 uur. Het naadje van de kous (de Berini's), Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. donderdag 19 december Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45- 13.15 uur. Redactie Waterweg: JanBooister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Care! van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaar dingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredactie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Vlaardingen - Voorlopig bestaat het alleen op papier. Maar het duurt niet lang meer of het is wer kelijkheid. De bouwtekeningen liggen al klaar. De architect had een werktitel nodig en noemde het Zorgcentrum Soenda. Mis schien wordt dat wel de echte naam. In elk geval klinkt het niet slecht, als opvolger van Billiton flat. Als alles volgens schema ver loopt, behoort de Billitonflat rond 1995 voorgoed tot het verleden. Volgend jaar al begint de sloop van de gebouwen. Het voormalige ziekenhuis, nu de zetel van de re gionale GGD, gaat als eerste te gen de vlakte. De rest van het complex wordt in de jaren daarna afgebroken, zodra het nieuwe zorgcentrum klaar is en fase twee van startkan. Die fase bestaat uit het bouwen van ongeveer hon derd ouderenwoningen. De Billitonflat is geen lang leven beschoren geweest. Het gebouw werd in 1955 in gebruik genomen. Dat betekent dat het rond zijn 40ste levensjaar alweer wordt ont takeld. Menige Biiliton-bewoner wordt dubbel zo oud. Maar de wet van de efficiency is onverbidde lijk. Om in leven te blijven moet de ouderenzorg zichzelf blijven veijongen. Wederopbouw Het lot van de Billitonflat toont aan hoe snel de ontwikkelingen in de ouderenzorg de laatste tien tallen jaren zijn gegaan. Bij de opening werd het complex nog bejubeld als een toonbeeld van ei gentij dse bejaardenzorg. Zoiets modems was nergens in Neder land te ■vinden. Minister Suurhoff (Wederopbouw en Volkshuives- ting) kwam het hoogstpersoonlijk in gebruik nemen en in zijn voet sporen volgden nieuwsgierigen uit de hele wereld. „Er kwam zelfs een delegatie uit Jamaica een kijkje nemen," beweert L. Nij- boer, de administrateur van de ASHVB. Uit het archief van de Algemene Stichting Huisvesting en Verzor ging van Bejaarden heeft Nijboer een brochure uit 1954 opgediept, waarin de kwaliteiten van het nieuwe rusthuis - overigens op nuchtere en zakelijke toon - uit een worden gezet. Bijzonder aan de flat was vooral de grootschalig heid. Het gebouw bestond uit drie gedeelten: 118 individuele wonin gen, een rusthuis met 46 kamers voor alleenstaanden en 6 voor echtparen, én een ziekenhuis, be stemd voor de behandeling van chronische patiënten. De kamers waren ruim en licht en voorzien van alle gemakken van de jaren vijftig, CV inbegrepen. Voorts waren er zeven logeerka mers voor bezoekers. De flat had een eigen wasserij en een eigen, moderne keuken. Beneden was een gemeenschappelijke ruimte die door vouwwanden in drie klei nere zalen kon worden veran derd. Daar bij hoorde een kleed kamer voor artiesten die een uit voering kwamen geven. In de hal tenslotte bevonden zich een siga- renkiosk, een kapperszaak en een winkeltje. Het was, kortom, een gebouw waar het de bewoners aan niets ontbrak. Filosofie In de brochure werd in wat zwaar wichtig aandoend proza de filoso fie achter het ontwerp uiteenge zet. „De huisvesting en de daarbij aansluitende verzorging van be jaarden stelt de hedendaagse maatschappij voor een complex van stoffelijke, geestelijke, socia le en economische vraagstukken. Tegengevolge van de betere me dische en hygiënische verzorging is de gemiddelde leeftijd ver lengd, zodat het aantal bejaarden gedurende de laatste decennia belangrijk is toegenomen. „De sociale ontwikkeling en de verdieping van de inzichten heb ben er toe geleid dat aan hun geestelijke en stoffelijke behoef ten thans meer aandacht wordt geschonken en dat de bejaarden, dankzij ruimere sociale voorzie ningen, langer dan voorheen tot op zekere hoogte hun economi sche en bijgevolg ook hun per soonlijke zelfstandigheid kunnen handhaven. Vooral voor de minst draagkraebtigen is het hierbij van groot belang, dat zij de beschik king hebben over een vorm van huisvesting, die afgestemd is op hun economische mogelijkheden en op physieke en psychische be hoeften." Het taalgebruik daargelaten, zou den deze paar zinnen zo afkom stig kunnen zijn uit een rapport over de ouderenzorg enno 1951. De uitgangspunten zijn sinds 1954 niet wezenlijk veranderd. De zorg zelf wel. Zoals ook de eisen die aan een 'rusthuis' worden ge steld, veranderd zijn. Waarnemend hoofd verpleging Mart Goedknegt legt een van de bewoonsters van de Billitonflat uit waarom verhuizen noodzakelijk is. Veel ouderen zien geweldig op tegen de komende veranderingen. Foto Roei Dijkstra „Deze omgeving voldoet niet om deelte dat het dichtst tegen de zwaie zorg te verlenen. En de vraag naar zware zorg neemt steeds meer toe," zegt Mart Goed knegt, waarnemend hoofd verzor ging in de Billitonflat. „De voor zieningen die we hier hebben zijn gewoon verouderd. Terwijl we toch redelijk modem zijn, alle ka mers hebben een eigen douche. Dat kunnen de meeste verzor gingshuizen niet zeggen. Maar desondanks is er meer ruimte no dig. Voor de bedden, voor rolstoe len. Voor de speciale zorg die we moeten geven." In de jaren vijftig speelde dat pro bleem niet. „Mensen die toen in een verzorgingshuis terecht kwa men, zouden we nu niet eens meer opnemen," verklaart Goed knegt. „Er is een verschuiving op gang gekomen. Er zijn nu veel meer oudere mensen dan toen. Met als gevolg dat er strenger ge selecteerd wordt wie wel en wie niet voor verzorging in aanmer king komt. En dat betekent weer, dat alleen de zware gevallen wor den opgenomen. Gevallen dus die allemaal extra veel zorg vragen." Een ander gevolg van de toene mende vergrijzing is, dat de over heid probeert ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving te laten wonen. Veel verzorgings huizen hebben de afgelopen jaren dan ook bedden moeten inleve ren. Goedknegt: „Anders zijn de kosten van de ouderenzorg niet meer te overzien. Een plaats kost hier 3.200 gulden per maand. Re ken maar uit." Ter vergelijking heeft ASHVB-administrateur Nij boer de tarieven uit 1955 opge zocht. De verzorgingsprijs lag toen op 150 gulden per maand. De huur van de individuele flatwo ningen is veel minder drastisch gestegen: van 42 naar ongeveer 350 gulden. Sigarettepeuken Noodzakelijke aanpassingen in de zorgsfeer vormen niet het eni ge motief om de Billitonflat te vervangen door een moderner ge bouw. Ook al ziet het er aan de buitenkant nog redelijk uit, bouwkundig verkeert de flat niet meer in al te beste staat. Een rondgang levert hier en daar een onthutsend beeld op. De bovenste verdieping, waar vroeger de lo geerkamers waren gevestigd, is ronduit bouwvallig. Deze etage is dichtgetimmerd en buiten ge bruik. Goedknegt: „Als het hard waait, vallen er stukken steen naar beneden." Om al te grote schade te voorkomen werden op de glazen overkapping van de binnenplaats beschermende golf platen gelegd. Op veel plaatsen is het hang- en sluitwerk gammel en bladdert de verf van het houtwerk, 's Zomers ontvluchten de bewoners de gale rijen vanwege de onverdraaglijke hitte, 's winters mijden ze de gan gen vanwege de vrieskou. „En aan de kelder mankeert ook het een en ander," aldus Mart Goed knegt. Allerlei details maken duidelijk dat de flat ten dode is opgeschre ven. De verzorgingsafdeling ziet er keurig uit, maar op de hoger gelegen woonverdiepingen zou het hout best een verfje kunnen gebruiken. Nieuwe vloerbedek king zou ook geen luxe zijn. Vol gens Goedknegt verkeren de vloeren, ondanks een ingrijpende renovatie in 1975, in slechte staat. Er 2itten hier en daar putten in. Lastig voor rolstoelgebruikers. Ronduit verpauperd is het ge- Soendalaan aanligt. Tegelijk met de GGD-gebouwen wordt een stuk van de flat ter breedte van drie kamers gesloopt. De kamers staan al leeg. In de conversatie ruimte aan het einde van de gang liggen sigarettepeuken op de vloer. De plaatjes aan de muur zijn vergeeld, de sanseveria's in de vensterbank verpieterd. Loophulpje De verpaupering dateert niet van vandaag of gisteren. De Billiton flat heeft in de ioop der jaren stukje bij beetje aan glans inge boet. Het ziekenhuis, dat tot veler hilariteit ooit zelfs een kraamkli niek herbergde, werd verhuurd aan de GGD. De eens zo geroem de keuken werd gesloten; de maaltijden worden nu bereid in verzorgingshuis Drieënhuijsen en per auto aan de Billitonïaan bezorgd. In de wasserij staat nog maar één machine. Het linnen goed wordt tegenwoordig ge huurd, dat is goedkoper. Het ty pische prieeltje in de tuin met de De Billitonflat gold in 1955 als een van de modernste ouderen voorzieningen in Nederland. Nog geen 40 jaar later rs het ge bouw rijp voor de sloop. Foto Roe! Dijkstra ingang naar de kelder oogt bouw vallig, de traptreden zijn afge brokkeld en- de deur is gesloten. Ook de aula voor het opbaren Van overleden bewoners is al jaren dicht. Ondanks de gestage aftakeling staat het gebouw nog voor 5 mil joen gulden in de boeken van de ASHVB. Dat verlies wordt bij de bouw van zorgcentrum Soenda 'met een ingewikkelde boekhoud kundige operatie 'weggepoetst'. De bewoners nemen de vele ge breken graag voor lief. De Billi tonflat is nog steeds het populair ste verzorgingshuis van Vlaardin gen. Vorig jaar stonden 43 echtpa- ren en 14 alleenstaanden op de wachtlijst voor de verzorging, en 40 mensen voor de woningen. Vol- gens Nijboer steken die cijfers' met kop en schouders uit boven de wachtlijsten voor andere te- I huizen. De populariteit van de Billitonflat heeft niet zozeer met het geboden comfort als wel met de ligging aan de rand van de bin- nenstad te maken. Voor ouderen is dat van onschatbare waarde. Nijboer: „Met je loophulpje kan je nog net V&D halen." Bedrukt Een tweede pluspunt is de ge moedelijke sfeer. De omgangs vormen zijn vriendschappelijk en er bestaat geen kloof tussen de bewoners van de verzorging en die van de huurflats. „En dat is zeker niet in alle verzorgingshui zen het geval," weet Mart Goed knegt. Nijboer weet als bijzonder kenmerk nog te vermelden dat de Billitonbewoners een onverklaar bare voorkeur hebben voor films over het koninklijk huis. De laatste tijd echter is de sfeer wat bedrukt. De berichten over de komende veranderingen hebben grote onzekerheid gebracht. Nie mand weet zeker wie er mee gaat naar zorgcentrum Soenda, voor wie de 30 verpleegbedden zijn be stemd en wie straks geacht wordt te verhuizen naar een ander adres voor ouderenzorg in Vlaardingen. Ook het personeel weet nauwe lijks waar het aan toe is. Een bouwtekening van de nieuwe si tuatie zag Mart Goedknegt vorige week voor het eerst. In de krant. „Nee, wij weten nergens van," zegt de 88-jarige mevrouw A."W. Peeters-Kleinhesselink. „Maar ik zou hier niet graag vandaan wil len. Het eten en de verzorging zijn goed. ïk zou voor geen goud in een tehuis in Holy willen zit ten. Hier kan je met de bus naar het stadje, om boodschappen te doen. Je bent er zo. Ach, we wach ten maar af. Op mijn leeftijd is elke dag er één. Ik zit op de rand." Een mevrouw die haar naam niet in de krant wi! hebben, zegt: „Het schijnt nodig te zijn hè, die ver bouwing. Ik heb me opgegeven voor verzorging, maar of het daar van komt weet ik niet. Verhuizen vind ik niet leuk. Ik ben 84. Ver anderingen zijn nooit leuk als je zo oud bent." CAFE EN PARTYCENTRUM Haven 29 - Maassluis - 01899-24414 HET ADRES BIJ UITSTEK Wij maken graag een kostenoverzicht! Dus kom langs en proef de sfeer. Broersveld 170 - Telefoon OIO - 473 46 12 (t.o. Hema) 3111 LL Schiedam A Help UNICEF. Dan helpt u een eind te maken aan de nodetu/e kindersterfte inde wereld. Koop daarom UNICEF" wenskaarten en prent hriefkaarten. UNICEF St. Barbara weg 4, Postbus 30603, 2500 GP Den Haag DE2Ê ADVERTENTIE1 10 MOGELIJK GEMAAKT DOOR1 NEVENSTAANDE ADVERTEERDERS Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. St. Liduinastraat 50, Broersveld 113 Telefoon 010-4269884

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2