Waterweg 13 Regels voor vuurwerk massaal overtreden! Drieling heeft nu al meer haar dan vader Schiedamse belastingdienst trekt de deur dicht Tientallen jongeren opgepakt voor 'stunten' en doorgestuurd naar Buro HALT VFC-voorzitter Jan Kooiman afgetreden 'Kerstbomen stelen doen ze alleen in Schiedam' Blijdorp: meer dan éen miljoen bezoekers Partij illegaal zinkafval nog niet opgeruimd Milieufederatie wil stort verbod voor bagger in zee H. Fietser botst tegen bestelauto Vrachtwagens opengebroken Rotterdams Dagblad Dinsdag 31 december 1991 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - Voor Diergaarde Blijdorp is 1991 in alle opzichten een gedenkwaardig jaar geworden. Begin van het jaar werd het olifantje Yasmin geboren, la gen liefst drie jonge ijsbeertjes voor het eerst het daglicht en kreeg de vernieuwing van de dierentuin met de opening van de vleermuisgrot gestalte. De bezoekers stroomden massaal toe en dat leidde rond de Kerst tot het passeren van de miljoenste bezoe ker, iets waarvoor de diergaarde ver terug de ge schiedenis in moet. Kerstmis zelf bracht een jonge Okapi, hoewel niet de eerste toch een bijzondere gebeurtenis en op de voorlaatste dag van het jaar vierde Orang-oetan Ju lia haar vijftigste verjaardag. Zij is daarmee de oud ste levende Orang-oetan ter wereld, al heeft Blijdorp al eerder in haar geschiedenis zo'n mensaap van een halve eeuw oud ge had. Van Julia is de exacte geboorteda tum niet helemaal bekend, maar ze is eind 1941 in het wild op Sumatra geboren. Alle ande re Orang-oetans van Blijdorp zijn ,tiit Borneo afkom stig. Deze week viert de Rotterdamse die rentuin de verjaar dag van Julia met het publiek. Maan dag kreeg ze van leerlingen van de vakschool voor ho reca en bak- kerspersoneel een levensgrote Sara- taart aangeboden. Iedereen, die in 1991 vijftig jaar is geworden, mag Blijdorp tot en met frijdag 3 januari gratis bezoeken op vertoon een rijbe wijs of paspoort. Kinderen tot en met twaalf jaar, die éen cadeautje voor Julia meenemen, zoals wat bananen, sinaasappels, een bloemetje of een plantje, mogen ook gratis naar binnen. Tot vanmiddag vijf uur, slui tingstijd, kunnen kinderen zich nog tot aap laten schminken in het apenhuis en "krijgt ieder kind, dat een tekening voor Julia heeft gemaakt, een poster .mee. "Öen Haag - Het ziet er naar uit dat het Duitse bedrijf HTA vanaf morgen vijftigduizend gulden, per dag aan het ministerie van Milieubeheer moet gaan beta- fin. Dat is de dwangsom die is gesteld bij de somma- e aan het bedrijf een partij van zeventienhonderd ion illegaal ingevoerd zinkakafval terug te nemen. De dwangsom heeft een maximum van anderhalf ihiljoen gulden. Het zinkafval is op 18 januari van dit jaar Nederland ingevoerd. Daarbij werd gehandeld m strijd met de voorschriften van de regeling in-, uit en doorvoer van gevaarlijke afvalstoffen. Het afval ligt opgeslagen bij de Rotterdamse firma Frans Swarttouw. pet Duitse bedrijf had in augustus al toegezegd het zinkafval binnen acht weken te zullen afvoeren. Het Reeft geprobeerd overeenkomsten te sluiten met af valverwerkers in Polen, Bulgarije en de voormalige Sovjet-Unie. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Milieubeheer hebben echter geen van deze regeringen toestemming gegeven voor de in voer van het afval. Pogingen van het ministerie om samen met HTA tot een oplossing van het afvalprobleem te komen zijn ö'p niets uitgelopen. HTA kan de boete ongedaan ma ken als het de partij zinkafval vandaag terughaalt Blijdorps ei gen 'Kerst kindje', het Okapi- jong, is met zijn moeder te zien In het oude Gi- raffenhuis. D^ar ligt hij, compleet met hango ren, ver stopt in het stro te wachten op de dingen die komen gaan. Foto Harry Verkuyien Den Haag - De Zuidhollandse Milieufederatie heeft de Raad van State gevraagd het storten van bag gerslib uit de Nieuwe Waterweg en Europoort in de Noordzee te verbieden totdat duidelijkheid bestaat cJver de milieu-effecten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft Rijks waterstaat en de gemeente Rotterdam vergunning gegeven om tot half 1994 ruim 13 miljoen kubieke meter baggerspecie per jaar in zee te storten. Het gaat om de verlenging van een vergunning die van daag afloopt. De Zuidhollandse Milieufederatie stelt dat in het slib onder meer zware metalen, pcb's en di oxines zitten, die schadelijke gevolgen kunnen heb ben voor de visstand in de Noordzee en het Wadden gebied en via de consumptie van vis ook op de volks gezondheid. ^De overheid legt bedrijven allerlei beperkingen op, maar Rijkswaterstaat mag al vanaf 1988 steeds de zelfde hoeveelheden in zee storten," aldus drs. H. Muilerman van de Milieufederatie gisteren tijdens een hoorzitting bij de Raad van State. Hij vroeg de étortingen bijvoorbeeld tot februari of maart stil te leggen, zodat een onafhankelijke instantie eerst ad- Vies kan uitbrengen over eventuele gevolgen voor Het milieu. Namens de overheid liet mr. E. Daalder weten dat negentig procent van het slib uit zee afkomstig is en dat zware metalen ook van nature aanwezig zijn. Daalder ontkende niet dat het om verontreinigd slib gaat, maar volgens hem is die verontreiniging van de lichtste soort, „Er is ook geen alternatief. De Slufter is bestemd voor zwaarder vervuild specie. Deze stort plaats zou veel te snel vol zijn als we ook dit slib daar zouden storten," aldus mr. Daalder. Hij wees op hel 'economisch belang van het baggerwerk in de Maas mond. Een medewerker van Rijkswaterstaat het in dat verband weten dat uitstel tot februari niet ver antwoord is. „De marges voor de grote tankers zijn al erg klein. Als het vandaag stormt moet er volgende week gebaggerd worden om de Rotterdamse haven bereikbaar te houden," zei hij. De beslissing in deze spoedprocedure is in handen van de voorzitter van de afdeling bestuursgeschillen -van de Raad van State, dr. G. Veringa. Hij laat nog 'deze week weten of de stortactiviteiten al dan niet moeten worden stilgelegd. Door Sander Sonnemans Schiedam - De verkoop van vuurwerk v/aarmee de legale han delaren gisteren zijn begonnen heeft in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een flinke stroom aanhoudingen van jeugdige lie den opgeleverd. Zij staken eerdei rotjes af dan is toegestaan en worden overgedragen aan het Buro HALT voor het ondergaan van een alternatieve straf. In Maassluis, waar waar de politie juist dacht het rustig te krijgen en waar er tot de eerste dag van de verkoop nog niemand voor het overtreden van de regels was aan gehouden, regende het gisteren klachten over knallend vuur werk. Tientallen jongens werden dan ook in de kraag gevat omdat ze te vroeg bezig waren met vuur werk. In Vlaardingen werden de afgelo pen dagen twaalf jongens voor het zelfde vergrijp aangehouden. Er kwamen gisteren nog vier jon gens, in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, bij. Ze hadden op de Korte- dijk vuurwerk gegooid naar een vrouw. Die liep een schade van 400 gulden op aan haar jas. De jongens zijn overgedragen aan bureau HALT voor een alternatie ve straf. In principe mag er alleen op Oudejaarsdag van 23.00 tot woensdag 1 januari 1992 02.00 uur vuurwerk worden afgestoken. Maar voordat de eerste vuurpij len. crackers, Bengaalse vuurpot ten en andere soorten vuurwerk over de toonbank gingen, waren er in Cchiedam al 36 overtreders in aanraking gekomen met HALT omdat ze 2elfs al voor de officiële verkoopdatum m de weer waren geweest mei vuurwerk. Zij dien den zich gistermiddag te melden bij het politiebureau in hun woon plaats voor het bijwonen van een voorlichtingsbijeenkomst. Ruim veertig kinderen meldden zich gistermiddag bij het politie bureau in Schiedam waar HALT- medewerkers Gerda Snelders en Adje van der Kolk een voorlich tingsbijeenkomst hadden voorbe reid. De bijeenkomst is een ver plicht onderdeel van de alterna tieve straf die de jeugdigde vuur werkfanaten moeten ondergaan als ze eerder dan in het daarvoor toegestane tijdsbestek rotjes af steken. In plaats van een geldboe te variërend van 100 tot 150 gul den worden de overtreders door HALT aan het werk gezet en zijn ze verplicht de voorlichtingsessie bij te wonen. Gisteren was de eer ste. Verminkingen Vertegenwoordigers van de brandweer, politie en GGD en een medewerkster van het dierena siel drukten jongelui al pratend met de neus op de feiten. Maar pas toen Martin Kok, een Schiedamse vrijwillige brand weerman, aantoonde welke scha de ontploffend vuurwerk kan aanrichten, leken ze pas de ernst van de zaak :n te zien. Kok had op jeugdigde leeftijd met vuurwerk geknoeid en verloor daarbij een aantal vingers. „Mij zien ze hier volgend jaar niet meer terug," reageerde een van de jongeren nadat hij de vermink te hand van de man had gezien. „Ik koop we! weer vuurwerk maar waag het niet om er mee te rot zooien." „Ik," had een ander Schiedam- mertje zijn lesje snel geleerd, „steek voortaan alleen nog rotjes; af op de dagen dat het mag. Want dat werken voor HALT vind ik niets aan. Hoe mijn ouders er reageerden dat ik was gepakt'" voor het afsteken van vuurwerk?? Eigen schuld, zei mijn moeder." De 'gedvers' en 'gadvers' rolden door het instructielokaal toen Joop Broquant van de GGD een dia-serie vertoonde waarop de ge volgen - verschillende gevallen van lichamelijk letsel - haar scherp op het witte doek te zien waren. Een van de twee moeders die met hun kind waren meege komen bij het zien van de beel den: „Deze voorlichting vind ik een goede zaak. Die dia-serie zou den ze op alle scholen moeten vertonen." Moeder Maria mocht gisteren naar huis, maar doch tertjes Marjolein en Marieke en zoontje Jeroen moe ten voorlopig nog even ter observatie op de kinderaf deling van het Schielandziekenhuis blijven. Maria Wiegmann bracht vorige week maandag een kerngezonde drieling op de wereld, de eerste in' Schiedam sinds 1986. Omdat de baby's nog erg klein zijn, liggen ze in couveuses en mogen ze er slechts enkele malen per dag uit voor de voeding die Maria hen geeft. En als vader Hans even van de zaak weg kan, komt hij mee naar het ziekenhuis om de drie telgen te koesteren. „Ik ben voor het eerst vader geworden," grijnst Hans 1 Wiegmann met een gelukzalige blik in de ogen, „en als het dan een drieling betreft kan je je geen mooier bezit wensen. Het is straks wel meteen een volle bak thuis. Dat zal even wennen zijn. Alles niet dubbel" maar zelfs driemaal aanschaffen. Eigenlijk zoek ik nog een sponsor die een jaar lang de luiers wil leve ren want die krijgen we natuurlijk niet aangesleept. En wat dacht je van de luiers verschonen? Maar ook' dat zal wel lukken want mijn vrouw heeft me geleerd hoe je dat moet doen." Ook gisterochtend meldde het gelukkige echtpaar zich rond de voedmgstyd in het ziekenhuis om on der toeziend oog van een arts de kindertjes van 'krachtvoer' te voorzien. „Moetje die meiden zien,\ komt Hans gevat uit de hoek, „die groeien als kool. Ze hebben nu ai meer haar dan hun vader!" Maria en Hans Wiegmann met hun drieiing: Marjolein, Marieke en Jeroen. FotoGemt de Heus/ Roei Dijkstra Dqpr Carel van der Velden Schiedam - Steken Schiedam mers op 1 januari de vlag uit? Het is niet geheel ondenkbeeldig, want sinds mensenheugenis heb ben ze een substantieel deel van hun inkomen moeten inleveren bij de plaatselijke belastingin- ners. Met het vertrek van de Be lastingdienst komt er aan deze si tuatie een einde. Toch is een waarschuwing reeds bij voorbaat op zijn plaats: ondanks de terug trekkende beweging van de dienst zullen Schiedammers zich ook in de toekomst niet aan hun belastingplicht kunnen onttrek ken. Het wegvallen van de plicht had mooie perspectieven kunnen bie den voor de plaatselijke econo mie. Multinationals en de welge- stelden uit Wassenaar en Hilli- gersberg hadden waarschijnlijk staan te dringen om zich in de ou de Jeneverstad te mogen vesti gen. Een dergelijke economische impuls is voor Schiedam echter niet weggelegd. Het enige ver schil is dat de Schiedammers na 1 januari hun belastingcenten mo- Vlaardingen - Op de Holysingel is gistermorgen een 45-jarige Vlaar- dinger met zijn fiets tegen een be stelauto gebotst. De fietser is met een schedelbasisfractuur en ge broken ribben in het Holy Zie kenhuis opgenomen. De bestel auto reed op de Holysingel, de fietser op de Frederik Hen driklaan. Schiedam - Zeven vrachtwagens zijn opengebroken aan de For- tunaweg in Schiedam. Gisteren werd aangifte gedaan van de dief stal van autoradio's. gen inleveren bij de Belasting dienst in de Rotterdamse Punte- gaalstraat. In een kantoor dat vol gens de plaatselijke volksmond is gevestigd aan de 'pluk-me-kaal- straat'. Nu een financieel voordeeltje slechts een utopie is, mogen Schiedammers zich afvragen of zij wel zo gebaat zijn bij het ver trek van de Belastingdienst. Een schriftelijke verklaring van het sofi-nummer kon je zo ophalen in de Lange Nieuwstraat. Het con tant betalen van belastingpennin- gen was hier ook mogelijk. In het voorjaar, traditioneel de tijd van de belastingaangiftes, klopten jaarlijks minimaal 1200 Schiedammers voor advies bij de ambtelijke dienst aan. „Voor belastingzaken zal men toch vaker naar Rotterdam moe ten afreizen," zegt hoofd admini stratie Dirk Tamboer van de be lastinginspectie. „Al denk ik dat belastingambtenaren als speciale service in Schiedam wel blijven helpen met het invullen van de belastingbiljetten." Het opheffen van de Schiedamse vestiging vormt bijna de afron ding van een landelijke operatie, waarbij de Belastingdienst op in grijpende wijze is gereorgani seerd. In Vlaardingen zorgt de maatregel voor een inkrimping. De dienst blijft daar alleen de be lasting op de particuliere markt innen. Het zakelijke belasting- werk verhuist naar Rotterdam. Tot dusver kende de Belastingen een organisatorische opbouw die was gebaseerd op de verschillen de typen belastingen. Zo waren er onder meer afzonderlijke dien sten voor de loonbelasting, de in komstenbelasting en vennoot schapsbelasting. Met name voor ondernemers was dit lastig, want die kregen vaak in korte tijd drie verschillende be lastingcontroleurs op visite. In de nieuwe opzet presenteert men zich in de richting van de klant als een collectief: de Belasting- dienst-nieuwe-stijl bestaat uit aparte eenheden voor particulie ren, ondernemers en grote onder nemingen. Voordeel is, dat bedrij ven hun belastingzaken met één persoon of één team kunnen af wikkelen. Voor het kleine kantoortje in Schiedam was in deze opzet geen plaats. „In Schiedam hadden we te maken met 20.000 belasting plichtigen," schetst Tamboer. „Daarnaast werden hier voor 1500 Schiedamse ondernemers de di recte belastingen geïnd. Voor de ze laatste groep is ons vertrek geen ramp, want die waren voor tal van andere belastingen toch al aangewezen op Rotterdam." Emoties De meeste medewerkers in Schiedam volgen de verhuizing met een deel van weemoed. Vol gens Tamboer is dit niet zo vreemd, want Schiedam stond met zijn 65 medewerkers bekend als een gezellig kantoor. „Sommi ge mensen werken hier al 29 jaar en wonen hier bij wijze van spre ken om die hoek. Die mensen moeten straks naar het grote kan toor in Rotterdam." Piet Groenenboom, chef van de inkomstenbelasting en al 18 jaar in Schiedam werkzaam, roemt ook de sfeer in Schiedam. „Hier is meer sociale controle dan in Rot terdam, maar de collegialiteit is toch een stuk groter. Die eigen identiteit gaat verloren, want de werknemers waaieren in Rotter dam uit over allerlei verschillen de afdelingen." Voor sommmige Schiedammers is het wellicht nog een voordeel, dat met de verhuizing van de Be lastingdienst een hoop kennis over de lokale belastingplichti gen verloren gaat. „Met betrek king tot het bedrijfsleven voorzie ik geen enkel probleem," zegt Dirk Tamboer. „Maai de kans be staat dat we op het vlak van de particulieren inderdaad veel know-how inleveren." Tamboer geeft een volledig fictief voorbeeld. „Stel dat Pietje als af trekpost zeven versleten trai ningspakken opvoert. Dan roep ik een collega die Pietje kent en die zegt dan dat hij deze cliënt nog nooit in een trainingspak heeft zien lopen." Toch erkent Tamboer dat een grotere afstand tussen de dienst en de klant ook voordelen biedt. „Het is natuur lijk moeilijker om zaken te doen met mensen die je van de club kent." Vlaardingen - Jan Kooiman is met onmiddellijke in gang afgetreden als voorzitter van VFC. TVeede voorzitter Thijs van Santen neemt zolang de hon neurs waar bij de Vlaardingse derde klasser. Aanlei ding tot Kooimans besluit is de wens van enkele be stuursleden om te praten over een vernieuwd aan voerderschap van eerste elftalspeler Ad de Jong, die eind vorig seizoen voor één seizoen werd geschorst als aanvoerder. Deze maatregel verving destijds hel royement, dat De Jong was opgelegd wegens misdra gingen. Kooiman weigert nog altijd categorisch om te praten over het aanvoerderschap omdat hij daar voor de tijd nog niet rijp vindt. PlaatsvervangerThijs van Santen erkent dat Kooiman is opgestapt, maar acht diens terugkeer absoluut niet uitgesloten. „Of ficieel is hij dan wel weg, maar ik heb zo het idee dat hij weer terugkomt," aldus Van Santen. Ere-voorzitter J. Barendregt wil na de jaarwisseling met Kooiman om de tafel gaan zitten in een poging de impasse te doorbreken. Kooiman, die rijn af scheid schriftelijk aankondigde, weigert elk com mentaar. Hij was pas enkele maanden in functie als praeses van VFC. Mede onder zijn leiding werd deze zomer de bestuurscrisis bedwongen, die was ont staan naar aanleiding van de affaire rond Ad de Jong. Zes van de zeven bestuursleden, onder wie voorzitter Bram den Hamer, stapten toen op Door Carel van der Velden Schiedam/Vlaardlngen - De twin tiger parkeert zijn nieuwe Peuge ot naast de enorme kerstbo menstapel aan de kop van de Maassluissedijk, Hij stapt op de Vlaardingse kerstbomenjagers af en vraagt op beschaafde toon of er belangstelling bestaat voor zijn kerstboom en zijn verwijderde heg. Als er positief op het aanbod wordt gereageerd, kondigt hij aan dat het goedje in de loop van de middag wordt afgeleverd, Kerstbomenjacht 1991. De tradi tie voert in deze streken reeds de cennia terug, maar in vergelij king met pakweg een jaar of tien geleden heeft het verschijnsel wei een andere gedaante gekregen. Destijds brachten in veel buurten van Schiedam en Vlaardingen de scholieren de dagen van de kerst vakantie door met het speuren naar kerstbomen. De brandstof voor het nieuwjaars- vuur werd vervolgens op hun ge heime plaats tegen rovers van buitenaf beschermd. Op de brandplaats van de Indische Buurt in Vlaardingen is"alles nu echter anders. De kerstbomen lig gen voor iedereen zichtbaar op de openbare weg. Speuren doen de jongeren niet. Gezeten op een luxe bank wachten ze op kerstbo men, die hen op een presenteer blaadje worden aangeleverd. Net als in de echte maatschappij is er sprake van een pikorde. Een klein knaapje staat zonder mor ren op als een oudere jongen ken baar maakt dat hij op het zitje wil plaatsnemen. „Ik kom hier alleen effe kijken," verklaart Mari Drooger zijn aan wezigheid „Veel hoeft er niet meer te gebeuren, want we heb ben een paar honderd bomen ge kregen van handelaar Poot." Toch hebben de knapen het niet echt gemakkelijk, want de bomen worden als ware kostbaarheden vierentwintig uur per etmaal be waakt. Afgaande op de opmerkin gen van Drooger is het niet echt nodig, want volgens hem stelen Vlaardingers geen bomen van elkaar. „Alleen als de Schiedam-5 mers komen, wil ik wel effe mee' knokken. Dat zjjn echte mafke zen. Daar slaan ze elkaar het le ven uit voor een kerstboom." Dat bleek in het afgelopen week-! einde. Rivaliserende groepen uit Schiedam-Zuid en West gingen elkaar toen te lijf in de Huysv, mansstraat. In totaal werden er 3b Gorzen ezen gearresteerd. Het incident geeft aan, dat er oo'"' minder onschuldige kanten zit-g ten aan de folkloristische stanK' menstrijd. Uit het verleden kan men zich in Schiedam heel waf' gevechten herinneren, maar het, is nooit voorgekomen dat in één 1 klap 31 jongeren werden gearrefr" teerd. Naast vermetingen in Zuid maakten de jongeren zich schul dig aan openlijke geweldpleging. „Toen mijn zoon zaterdagnacht de deur uitstapte, moest hij buk? ken voor een lichtkogel," kijkt, een bewoonster van de Huys- mansstraat terug op de inciden ten van het afgelopen weekeinde „Ik vind die kerstbomenjacht leuk, maar het moet niet geweld dadig worden. Gelukkig houdt de politie hier in de buurt de zaak nu goed in de gaten." Dit jaar lijkt de strijd zich vooral toe te spitsen "op de oude wijken de Gorzen, Westen Oost. Als voor zorgsmaatregel tegen nieuwe aanvallen hebben de bewoners van de Huysmansstraat de twee door de gemeente beschikbaar gestelde containers dichtgelast' Geholpen door de politie-radioeé walkie-talkies houden de jong; ren uit West met name 's nach de bewegingen van de legens ders in de gaten. Uit Zuid lijken zij na de mass arrestatie van afgelopen zaterd' weinig meer te duchten te he ben. Ondanks de uitdunning vt de troepen is op maandagmidd toch nog een tiental Gorzenez" bezig met de voorbereidm voor het vreugdevuur. Maar plaats van kerstbomen laden een complete inventaris in containers. Het is onverkoop' waar van een tweedehands v keltje uit de buurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1