11 'Deze waanzin moet de overheid stoppen' l Wapenhobbyist fors in de fout Vreemdelingenpolitie op de vingers getikt Een meisje of een jongetje? Shot heroïne fataal: weer 18 maanden geëist Miss Universe-kapper werkt zonder diploma's Gemaskerde verstoort forum-bij eenkomst Artsen en chirurgen AZR geshockeerd door vuurwerkgeweld Rotterdams Dagblad Zaterdag 4 januari 1992 Dordrecht - De Dordtse officier van Justitie mevrouw mr. H.J. M. van Maren heeft gisteren opnieuw acht tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen een 29-jarige Alblasserdamse, die ervan verdacht wordt haar vader augustus vorig jaar moed willig een overdosis heroïne te hebben toegediend. De man overleed daarna. Terwijl de advocate van verdachte volhield dat haar cliënt onmogelijk veroordeeld kan worden, hield of ficier van Justitie mr. H.J.M. van Maren voet bij stuk. In haar ogen staat onomstotelijk vast dat de Al blasserdamse doodslag of dood door schuld kan wor den verweten. Zeker omdat de vader van verdachte al eerder in coma was geraakt nadat ze hem heroïne had toegediend. Dat alcoholgebruik van het slachtof fer in combinatie met de drugs desastreuze gevolgen zou kunnen hebben, was de verdachte daarom dui delijk, oordeelde de officier. Zij bleef daarom bij haar eerdere eis. Enige weken geleden werd het onderzoek in de zaak heropend omdat de uitkomsten van het rapport van gerechtelijk laboratorium over de precieze doodsoor zaak nog niet bekend waren. Nu is duidelijk gewor den dat de vader van de Alblasserdamse 'mogelijk door een combinatie van drugs en alcohol om het le ven is gekomen'. Een oude lever- en hartafwijking zou de dood van de man hebben bevorderd. Advocate C.J. van der Waarde noemde de bewijslast veel te mager; haar cliënt kan onmogelijk verant woordelijk worden gehouden voor alle factoren die tot de dood van haar vader leidden. „Het gaat hier al leen om de dosis heroïne en niet overhet alcoholge bruik en de ziekelijke afwijkingen van de vader. Het gerechtelijk laboratorium is tot de conclusie geko men dat het shot niet voldoende was om de man te laten overlijden. Een veelheid van factoren heeft tot zijn dood geleid en dat kon zijn dochter van te voren niet weten." Ze vroeg de rechtbank om vrijspraak en onmiddellij ke invrijheidsstelling van de Alblasserdamse. Dat laatste verzóek werd afgewezen. Uitspraak op 16 januari. Den HaagWIaardingen - Een 32-jarige kapper uit Vlaardingen is zo goed in zijn vak dat hij Miss Uni verse Angela'Visser mag kappen en andere onderne mers uit dezelfde branche les mag geven in de laat ste haarmode. Die. feiten moeten toch als verzachten de omstandigheden worden aangemerkt voor het feit dat de Vlaardinger zelf de vereiste diploma's niet heeft. Tot die conclusie kwam advocaat mr. M. Elmers gisteren voor de economische kamer van het Haag se gerechtshof. Ze verdedigde de Vlaar dinger, die eerder door de politierech ter werd veroordeeld tot een boete van 12.000 gulden, we gens het leiden van twee illegale kap- persbedrijven in De Lier en aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Ondanks het feit dat de man al zestien jaar in het vak zit, heeft hij nooit, een kappersdiploma of een middenstands diploma gehaald. Bij de vorige behande ling van zyn zaak kreeg hij van het gerechtshof nog een jaar de tjjd om de vereiste papieren te halen, maar gisteren moest de man bekennen dat het nog steeds niet gelukt was. Hij heeft naar eigen zeggen de afgelopen maanden geen tijd gehad om behoorlijk te studeren. „Het is nogal een moelijke tijd geweest. Ik ben gescheiden van mijn vrouw en heb de zaak in De Lier moeten verkopen. Daardoor sta ik er nu helemaal alleen voor." Advocaat Elmers vroeg of het gerechtshof nog een keer de hand over het hart wil strijken. „Ik denk aan een voorwaardelijke boete, met als voorwaarde dat meneer binnen een jaar zijn diploma's haalt", aldus de raadsvrouwe. Procureur-generaal mr. B. de Hoogh vond dat de kapper daar at voldoende gele genheid voor had gehad. Hij eiste opnieuw 12.000 gulden boete. Uitspraak 17 januari. Angela Vis ser behoort tot de vaste klanten van de Vlaar- dingse haarkun- stenaar. Archieffoto Rotterdam - De nieuwjaars-forumdiscussie van de Rotterdamse Journalisten Vereniging in Perspoort is gisteravond onderbraken door een gemaskerd persoon die het woord wilde voeren. Gesuggereerd werd dat de onbekende directeur/hoofdredacteur Ni co Haasbroek van Radio Rijnmond betrof die zijn medewerking als forumlid had toegezegd maar niet was komen opdagen. Forumleider Koos de Gast leg de het verzoek naast zich met de opmerking dat de gemaskerde niet Nico Haasbroek kon zijn maar een 'wassenbeeld'. De forumleden die wel waren komen opdagen - R. Prese, directeur van het Rotterdams Dagblad, W.J. de Kok, manager van Thuiskrant Rotterdam en H. Tiesma, directeur/hoofdredacteur van Omroep Rot terdam - hielden weinig opzienbarende betogen. Geen van drieën voelde iets voor verdere fusies in de Rotterdamse mediawereld, een van de discussiepun ten. Ze waren het roerend eens dat onderlinge sa menwerking wel gewenst is voor de toekomst. Ook op het gebied van reclamebestedingen liepen de meningen nauwelijks uiteen. Volgens Frese treedt er een verschuiving op in de besteding van reclame gelden, die gunstig is voor de regionale media. Hij achtte het mogelijk dat de dunbeluisterde landelijke radiozenders hun reclame-inkomsten kwijtraken aan de beter beluisterde regionale zenders. H. Tiesma van Omroep Rotterdam schetste een roos kleurige toekomst voor onder andere Stads TV dat onder zijn hoede opereert. Forumleider De Gast vond echter dat de toekomst door de sprekers wat al te zonnig werd afgeschilderd en was van mening dat geen van driëen tijdens de discussie het achterste van de tong had laten zien. Plastisch chirurg dr. Gijsbert Jan Sonneveld: 'Als schrikef- fect zou 20'n beeld van ont vleesde handen of afgerukte vingers goed werken.' Foto rap alles, toch maar zelf vuurwerk- bommen blijft maken. Wel kun nen we wat doen aan die groep on schuldige slachtoffertjes. Kinde ren die de volgende dag niet-ont- plofte rotjes vinden en die probe ren aan te steken. Voor die tijd moeten ze de straten reinigen." België Arts-assistent Jos Schoenaers over het verschil van mentaliteit hier in Nederland en in België: „In het zuiden hebben ze ook soms nog levensgevaarlijk vuur werk. Maar daar gebeuren geen ongelukken, ze gooien er niet mee naar andere mensen. Wat hier in Nederland en speciaal in Rotterdam is gebeurd met Oud en Nieuw, daar ben ik echt door geshockeerd. Zo volstrekt onno dig om deze jonge levens te ver woesten. Het afsteken van ont plofbaar vuurwerk zouden ze hier moeten overlaten aan beroeps mensen. De gemeente zou enkele duizenden guldens moeten beta len aan experts die professioneel vuurwerk afsteken. De verkoop van al dat andere gevaarlijke ont- ploffingstuig aan particulieren moet de overheid verbieden. Hooguit alleen nog sterretjes toe laten." Plastisch chirurg dr. Philip Gil bert: „Deze waanzin tijdens de jaarwisseling kenr.en wij in Enge land gelukkig niet. Wel steken wij vuurwerk af op 5 november tij dens Guy Fox Night. Maar dan al leen decoratief vuurwerk, voor het mooi. De verkoop van explo sief vuurwerk is in Engeland al lang bij wet verboden. Daar kan Nederland en de rest van Europa een voorbeeld aan nemen." Yvonne Nesselaar, werkzaam op de afdeling plastische chirurgie: „En dan sta je hier op de Binnen weg te kijken naar kleine kinde ren yoor zo'n vuurwerkzaak. Vra gen die hummels aan passerende ouderen of ze binnen rotjes voor ze willen kopen. Trapt cr zo'n mens in van een jaar of 55. Zeg ik: wat doet u nu? U moet eens bij ons op de afdeling komen kijken. Kon ik haast nog een klap voor mijn kop krijgen van dat mens. Want ze riep krijsend: 'Wijf waar bemoei je je mee. Vinden die kin deren toch leuk, hè, die rotjes!" Dordrecht - „De een verzamelt postzegels, de ander auto's. Ik heb altijd met wapens te maken gehad. Dat is nou eenmaal mijn hobby. Maar ik heb nog nooit een vogel uit de lucht geschoten en ik heb er nooit een cent aan ver diend." Zo verklaarde een 53-jari- ge inwoner van Alblasserdam gis teren tegen de Dordtse politie rechter J. van der Groen. In de zo mer van 1990 had de man ge tracht zijn complete wapenverza meling vanuit Spanje naar Neder land te smokkelen. De Alblasserdammer is een ver woed wapen verzamel aar en schiet bovendien graag met vuur wapens. Hij was in Spanje lid ge worden van een schietvereniging gedurende de zes jaar dat hij in dat land woonde. Om aan de kost te komen runde hij een schiettent op het strand van de badplaats Fuengirola. Maar toen de zaken wat minder gingen en hij in Ne derland weer werk kon krijgen, besloot hij terug te keren. Tussen zijn inboedel die hij van uit het Zuidspaanse Fuengirola door een Alblasserdams trans portbedrijf liet overbrengen, trof de Nederlandse douane tien ge weren en twintig revolvers aan. Maar dat was lang niet alles. Sn to taal werden bijna duizend stuks scherpe munitie gevonden. Bo vendien bleken er imitatierevol vers, wurgstokjes, een stiletto en vlindermessen tussen de huis raad van de Alblasserdammer te zitten. Voor enkele nieuwe wapens had hij toestemming aangevraagd om ze Nederland binnen te brengen. Het andere, oudere wapentuig had hij verstopt. Volgens de man was die 'oude troep' niet bedoeld om mee te schieten. Maar onder zoek wees uit dat, behalve een an tieke Winchester en een voorla der met pompstok, alle vuurwa pens in tact waren en gebruikt konden worden. „Ach, het is ge woon allemaal dommigheid ge weest van me. Ik had gewoon alle wapens op de lijst moeten zet ten," zei de man gisteren. Hij ver telde de politierechter dat hij niet had beseft zoveel munitie in huis te hebben. „Misschien is het in Spanje wel een tikje te makkelijk. Daar hebben zo veel mensen een wapenvergunning." Voor officier van Justitie mevrouw mr. C.A. Nooy was dit geen excuus. „Het is wel duidelijk dat hier geen crimineel voor ons zit. Maar het is een kwalijke zaak dat u cp deze manier wapens Ne derland hebt binnengebracht. U had wijzer moeten 2ijn. U wist donders goed dal u voor Neder land de vereiste papieren nodig had." De officier achtte bewezen dat de Alblasserdammer de vuur wapens zonder vergunning ons land had binnengesmokkeld en eiste een fikse straf: zes maanden cel waarvan drie voorwaardelijk en verbeurdverklaring van de wa pens. Volgens de advocaat van verdach te viel evenwel niet te bewijzen dat zijn cliënt de wapens voorhan den had, omdat de Nederlandse douane ze bij binnenkomst on middellijk in beslag genomen had. Politierechter Van der Groen was dat met de advocaat eens en sprak de Alblasserdammer vrij van dat tenlastegelegae feit. Wèl vond de politierechter de wapen smokkel bewezen. Hij veroor deelde de man hiervoor tot twee maanden cel. waarvan een voor waardelijk. In plaats van achter de tralies te gaan zitten, mag de Alblasserdammer veertig uur dienstverlening gaan verrichten. Door Jim Postman Den Haag - Staatssecretaris Kosto van Justitie is er niet erg mee ingenomen dat rechercheurs van de vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie onlangs een 9-jarigc jongen op diens school hebben verhoord. Dat ver hoor vond plaats, omdat het ver moeden bestond dat de moeder van de jongen via een schijnhu welijk een buitenlander aan een verblijfs1vergunning v/ildc hel pen. In antwoord op schriftelijke vra gen uit de Tweede Kamer heeft Kosto laten weten dat de vreem delingendienst „zich in beginsel van andere mogelijkheden moet bedienen om achter hel karakter Anderzijds is de Rotterdamse po litie in dit geval niet al te ernstig over te schreef gegaan, want Kosto is het eens met de opvat ting van de chef van de Rotter damse vreemdelingenpolitie dat het optreden in dit geval „niet on ver antwoord" was. In zijn algemeenheid houdt de staatssecretaris staande dat bij het verheren van kinderen grote terughoudendheid geboden is. Rotterdam - Artsen en plasti sche chirurgen van het Aca demisch Ziekenhuis Rotter dam willen dat de overheid drastische maatregelen treft om het vuurwerkmisbruik te gen te gaan. De in Dijkzigt en het Sophiakinderziekenhuis werkende Engelse plastische chirurg dr. Philip Gilbert dringt aan op een uniforme nieuwe Europese vuurwerk- wet, naar Engels voorbeeld. Dr. Gilbert: „In Groot-Brit- tannië komen de laatste vijf jaar geen ernstige ongeluk ken meer voor, sinds de rege ring de verkoop van gevaar lijk vuurwerk daar aan ban den heeft gelegd." Op de afdeling plastische en re constructieve chirurgie van het AZR heerst ongeloof nadat in de afgelopen dagen tientallen zwaar verminkte vuurwerkslachtoffers zijn binnen gedragen. De uit Bel gië afkomstige arts-assistent Jos Schoenaers geëmotioneerd: „Zo veel ellende heb ik nog nooit bij elkaar gezien. Verschrikkelijk, al lemaal jonge mensen van twaalf tot twintig jaar. Afgerukte han den, ogen verloren, ernstige brandwonden. Zij zijn voor het le ven getekend en verminkt. Deze waanzin en onzin moet de Neder landse overheid stoppen." Kommer en kwel Op de ziekenzalen van het AZR is het echt kommer en kwel. Op een kamer liggen drie jonge slachtof fers van de grootste kwaaddoe ner, de verboden 'strijkers'. Zegt Santiago Otero Montesinos uit Ridderkerk: „Ja, je bent een rund als je met vuurwerk stunt. Ik maakte een kartonnen koker, stopte er vijftien van die strijkers in, wond er linnen plakband om heen, stak die zelfgemaakte bom aan en BOEM! Het ding ging af op hetzelfde moment dat ik er een vuurtje bij hield. Een half uur voor het Nieuwe Jaar. Eerst merk te ik niets, toen zei mijn vriendje dat ik bloedde als een rund. Hand totaal kapot, twee of drie vingers weg en overal kruitwonden. Ik doe het nooit meer, geen vuurpijl, geen rotjes, niks. Voor mij echt nooit geen vuurwerk meer." Geoffrey Walfast: 'Het ergste van alles vond ik wat ze later op de televisie vertelden: dat het dit jaar nogal was meegevallen met het vuurwerk...' Foto rap Zijn kamergenoot Henk Akelijen uit Rotterdam-Crooswijk: „Je denkt, zoiets gebeurt mij nooit. Ik kocht een doosje van die illegale strijkers van een junk bij buurt huis De Fiets. Ik zeg tegen mijn vrienden: joh, daar ga ik een bom van maken. Die strijkers stopte ik in een glazen pot. Al die gasten er omheen en pats, boem. Mijn hele hand in de lucht. Overal glas- en brandwonden. Van mij mogen ze al dat vuurwerk verbieden en de verkoop van strijkers helemaal. Gewoon zwaar bestraffen." Videoband Plastisch chirurg dr. Gijsbert Jan Sonneveld: „Wij zijn door de ja ren heen wel wat gewend, maar deze keer was het wel heel bar en boos. Om dit in de toekomst tegen te gaan zou naar mijn mening een speciale videoband moeten wor den gemaakt. Waarop de ernstige verwondingen en verminkingen te zien zijn als gevolg van deze ontploffingen. Als schrikeffect zou zo'n beeld van ontvleesde handen of afgerukte vingers goed werken. De vraag is echter of ie dereen daar legen kan. Je moet misschien niet in de situatie ko men dat leerkrachten of leerlin gen flauw vallen door het zien van al dat bloed. Maar hier ligt wel een duidelijke taak weggelegd voor het ministerie van Onderwijs en voor de schooltelevisie. Jongeren moeten al vroeg met hun neus op de feiten worden gedrukt als het gaat om het ontploffingsgevaar van zelfgemaakt vuurwerk." Vuurwerkslachtoffer Santiago Otero Montesinos: „Wat ik nu ver keerd vind aan die vuurwerkcam pagnes en die spotjes op de televi sie is dat ze veel te soft zijn. Het is allemaal te leuk, ze moeten de keiharde werkelijkheid laten zien. Zoals de echte ellende en pijn die wij nu meemaken. Ja, ze ker eigen schuld dikke bult. Maar nu wil ik iedereen waarschuwen, mijn wonden laten zien, dal dringt pas tot de mensen door. Ik heb tientalten van die bommen gemaakt en geloof me, een keer gaat het hartstikke fout. Nu is het te laat!" De plastische chirurgen van Dijkzigt zijn zo'n zeven uur alleen al met hem in de weer ge weest. Strijkers Echt afschuwelijk is het lot van Geoffrey Wallast uit Rotterdam. Naast andere zware verwondin gen moet hij waarschijnlijk zijn rechteroog missen, nadat eerder zijn rechterhand moest worden geamputeerd. Geoffrey Wallast vlak voor zijn cruciale operatie in het Oogziekenhuis: „Mijn moe der zei die avond nog, 'en kijk uit met vuurwerk, hè'. Ik zeg: ja, ma. Ik raak absoluut geen vuurwerk aan. Maar na 12 uur die nacht kwam ik met die strijkers in aan raking in een glazen fles. Het gaf een oorverdovende knal, net of er vlak bij mij een handgranaat ont plofte. Ik werd weggeslingerd, te gen de grond. Mijn hand hing er bij, glas overal in en over mijn li chaam. En vooral in mijn ogen. De hele tijd was ik bij het volle be wustzijn, ik zat zelfs tegen mijn vrienden alles te vertellen. Ver ward, verdwaasd, tot de ambulan ce kwam. Toen hoorde ik voor het eerst, 'dat wordt een amputatie'. Het ergste van alles vond ik wat ze later op de televisie vertelden: dat het dit jaar nogal was meege vallen met het vuurwerk..." Het hoofd van de afdeling spoed eisende hulp van het Dijkzigtzie- kenhuis, dr. Frans Rutten: „De ergste letsels ontstaan door het zelf experimenteren en knoeien met vuurwerk. Het is ook een mentaliteitskwestie. Dat moed willig verbouwen van strijkers en rotjes en dan ermee gooien naar andere mensen. Hoe verander je die mentaliteit, dat is de vraag. Niet met zo'n reclamespotje voor de tv, want die groep die met vuurwerk naar andere mensen gooit, bereik je daa/ niet mee. En ook niet die groep die, ondanks Gorilla-moeder Annette heeft vannacht in Diergaarde BI ijdorp haar derde kind ter wereld gebracht. Moeder en kind maken het goed en ook zusje Anja heeft de baby enthousiast begroet. Omdat Annette haar kind in een innige omhelzingvasthoudt, zijn de oppassers er nog niet achter of de baby een gorilla-meisje of -jongetje is. Foto cor vos

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1