13 Koos Bons houdt niet van 'overdreven vroom gedoe' 'Het is een levend schilderij, ieder uur verandert het' Jubileum Leiding omhoog in Kethel Aquarellen in Grote Kerk Rechtshulp op afspraak Kunstgeschiedenisles Kunstbus bezoekt middeleeuws concert Ziekenhuis Vlaardingen Organist (70) - 'Ik wil de traditie wel levend houden' - viert gouden jubileum Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 januari 1992 In Kethel-Tumdorp wordt deze maand bij 310 wonin gen begonnen met het omhoog brengen van de aan- sluïtleidingen van aardgas en drinkwater. Deze werkzaamheden zijn noodzakelijk als gevolg van verzakkingen van de grond en worden medio april afgerond als de winter geen roet in het eten gooit. In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat kunnen kunstliefhebbers vrijdag en zaterdag gratis de schil derijententoonstelling van Edith Janzen en Jaap Ge- stman Geradts bekijken. De kunstenaars exposeren aquarellen en in de zoge naamde sjabloonstijl geschilderde houten panelen. De kerk is beide dagen van 13.00 tot 18.00 uur toegankelijk. Om voortaan lange wachttijden te voorkomen heeft het Buro voor Rechtshulp met ingang van 19S2 en kele wijzigingen doorgevoerd. Het open spreekuur op maandagmiddag komt te vervallen en in het vervolg kan men die middag en dinsdagavond alleen op afspraak terecht. Op don derdagmiddag is er van 14.00 tot 16.00 uur een open spreekuur waar men zonder afspraak naar toe kan. Het Buro voor Rechthulp is van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur bereikbaar. In het Stedelijk Museum van Schiedam vinden dit seizoen drie cursussen kunstgeschiedenisplaats. Op 29 januari begint de cursus kunstgeschiedenis voor beginners waarin de kunstgeschiedenis van het ou de Griekenland in vogelvlucht wordt behandeld. De ze cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten en drie excursies en kost 255 gulden. Voor 195 gulden kan er vanaf 5 februari een cursus moderne kunst gevolgd worden waarin Dada en Nul als uitgangspunten worden genomen om de geschie denis van de moderne kunst te belichten. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten en twee excursies. Op 8 april gaat een cursus architectuur van de twin tigste eeuw van start. In de acht bijeenkomsten zal ook aandacht aan de regionale architectuur worden besteed. De kosten voor deze cursus bedragen 195 gulden. Belangstellenden voor de cursussen kunnen zich na 5 januari inschrijven bij het Kunsthistorisch Cen trum in Amsterdam (020-6265490). Vfaardingen De kunstbus van de Vrije Academie aan de Oostha- venkade gaat weer rijden. Vrijdag slaat het 'Project Ars Nova', een middeleeuws concert in een vijftien de eeuwse kerk, op hel programma. Plaats van han deling is de Waalse Kerk in Delft. De bus vertrekt om 19.30 uur vanaf de Oosthavenka- de 42, het concert duurt van 20.15 tot 22.00 uur en omstreeks 23.00 uur is de bus weer terug. Deelname kost 12,50 gulden en om zich in te schrij ven is een briefje voorzien van naam, adres en leef tijd naar de Vrije Academie, Postbus 241, 3130 AE Vlaardingen voldoende. itapxmxtEnianmmtto v„ Jacques en Leny van Leeuwen wonen aan de Havendijk ?n Schiedam. Ze kijken uit op de Gorzen, de Nieuwe Maasen de contouren van Rotterdam. Door Sander Sonnemans Foto Roel Dijkstra „We komen hier niet vandaan dus het doet ons weinig dat het oude karakter van de Gorzen door al die nieuwbouw verdwijnt. Maar de wijk gaat er wel op vooruit. Ik geloof dat de Gorzen éen grote fa milie is. Als je er een boodschap gaat doen moet je er wel de tijd voor nemen want het kan even duren eer je wordt geholpen. Sommige klanten vertellen m de winkel hun hele hebben en hou wen zonder het zich aan te trek ken dat er een rij mensen staat te wachten. Ik ben gepensioneerd en heb tijd zal, dus maak ik me daar niet druk om. We worden wel altijd even vriendelijk geholpen. Je ziet de wijk zienderogen op knappen. En dat bouwen gaat zó snel. Neem nou het oude Gusto- terrein. De ene week zijn ze aan het heien en de andere week staat er een hele loods. Ook dat indus- triegebiedje gaat er steeds netter uitzien. Maar als ik dan weer de Rijnstraat bekijk. Daar hebben ze tussen de Heilig Hart-kerk en de oude huizen zomaar een nieuw blok neergekwakt. Dat is echt geen gezicht. En wat dacht je van die mensen die er wonen? Die kunnen volgens mij geen enkele zondagochtend uitslapen omdat er dan op het kerkorgel wordt ge speeld. Het valt ons trouwens wel op datje hier nergens graffiti ziet. Normaal trekken we er lekker op uit met de auto maar mijn vrouw is nu min of meer aan huis ge kluisterd omdat ze zit te wachten op een knie-operatie. Vervelen doen we ons thuis niet want er valt altijd wel iets te beleven. Joh, wat we op de Nieuwe Maas alle maal voorbij zien komen! Hele re paratie-eilanden komen hier de hoek om. En oorlogsschepen heb ben we ook al zat gezien. Het uit zicht dat we hier hebben is ge woon een levend schilderij. Iede re uur van de dag verandert het. We raken er nooit op uitgekeken. In de zomermaanden gebeurt hier beneden ook erg veel. Hele gezinnen zitten dan in het gras te barbecuen en doen er allerlei spelletjes. Er zijn wat voetbalpar tijen afgewerkt! Het zijn opval lend veel buitenlanders die er vertoeven. Die mensen zijn schoon en ruimen tenminste hun rommel op. Sommige Nederland se groepen laten gerust het smeu lend vuur, lege flessen en bergen afval achter. We wonen hier pas twee jaar en als vrienden, familieleden of ken nissen voor het eerst bij ons over de vloer komen, zijn ze gelijk ja loers op ons uitzicht Zo zouden wij ook wel willen wonen, wordt er dan gezegd. Uit welk raam we kijken, overal hebben we een schitterend uitzicht. Vanuit de woonkamer kijken we op het wa ter en het industriegebied en als we in de keuken staan overzien we de hele Gorzen tot aan Rotter dam toe. Vanuit de achterkamer zien we niet alleen de vier Schiedamse molens keurig op een njtje staan maar bij helder weer is zelfs Delft zichtbaar. Dan zien we dat hoge gebouw met die rood verlichte zijgevel. We weten alleen niet of dat de Calvé of de universiteit is. Daar zijn we nog steeds niet achter. 's Avonds genieten we ook van de omgeving. Al je eens wist in hoe veel verschillende kleuren het in dustrie- en havengebied dan is gehuld. We hebben het er wel eens over. Het is dan net New York". SCHIEDAM woensdag 8 januari Koning Babar, Passagetheater, 14.00 uur. Lezing mosdiertjes, KNNV, De Boshoek Bachplein, 20.00 uur. VLAARDINGEN dinsdag 7 januari Dan H. Band. café D' Oude Stoep, 21.30 uur. woensdag 8 januari Gemeenteraad, stadhuis, 19.30 uur. MAASSLUIS woensdag 8 januari Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. Informatieavond Kraamcentrum, De Sluis, 20.00 Over vijf jaar heeft Vlaardingen geen eigen zieken huis meer. Het Holy Ziekenhuis gaat naar Schiedam. Volgens mij hebben B en W en de directie van het Holy Ziekenhuis het wel erg snel laten afwe ten wal betreft het zoeken naar een geschikte locatie voor een nieuw ziekenhuis. Zo'n belangrijke ingreep voor de Vlaardingse bevolking, daar moet toch keihard van de kant van B en W over onderhandeld worden. Wethouder Van der Windt had een idee, het Shell- sportpark, hij wist op voorhand wel dat de Shell het toch niet zou verkopen. Dan kan je later altijd toch zeggen dat je er alles aan gedaan hebt. En dat was dan alles. Nabij het huidige Holy Ziekenhuis ligt nog een kolossale ruimte. En als dat wordt benut met wat extra verdiepingen, dan kan daar een kolossaal zie kenhuis worden gebouwd. En de grond kost daar niets. Voor de nieuwbouw in Schiedam moet er eerst nog tientallen miljoenen voor de grond worden betaald. En dan steekt het Schieland Ziekenhuis begin 1992 nog 25 miljoen in een verbouwing. Staatssecretaris Simons praat niets anders dan dat de gezondheids zorg onbetaalbaar wordt. Als je ziet hoe er met hon derden miljoenen wordt omgegaan alleen al voor de ze nieuwbouw, dan heeft Simons gelijk. Enkele jaren geleden ging Gewestelijk Arbeidsbu reau van Vlaardingen naar Schiedam. En binnen kort het Holy Ziekenhuis. Werkgelegenheid dat geldt schijnbaar niet voor Vlaardingen. Vlaardingen, tweede stad aan de Maas, zonder gemeentelijke voorzieningen. Bedankt B en W. S. Moerman, Vlaardingen. Door Loes Elshof Maassluis - Boer er ligt een kip in 't water, Vader Jakob, een thema van Mozart. Achter de piano weet organist-pianist Koos Bons van zowel alledaagse riedeltjes als evergreens vrijwel direct een ge- hoorstrelende muziekvariatie te boetseren. Twee willekeurige toetsen hoeft hij maar te beroe ren. Een melodie komt „als van zelf uit mijn vingers rollen". Bons (70) is in 1992 vijftig jaar or ganist van de gereformeerde kerk in Maassluis. Zijn jubileum wordt begin februari gevierd met twee concertuitvoeringen in de Maas- sluisse Immanuelkerk. Improviseren oftewel 'compone ren aan het instrument' is zijn specialiteit. Meestal laat hij tegen het eind van een concert zijn fan tasie de vrije loop, wat vooral bij Redactie bekende muziekstukken verraste Waterweg: reacties van het publiek oplevert. Jan Booister Soms laat hij mensen 2elf uitge- Ben van zochte thema's of een eigen ge- Haren schreven notenbalkje - iets tevo- Peter de ren - bij hem indienen. Dan speelt La nge hij iets in de vorm van een sonate, Sander een mars of iets romantisch. Sonnemans „Het is natuurlijk niet altijd vol- Carelvander maakt," relativeert de organist Velden onmiddellijk. Improviseren is volgens Bons Brede met iets wat je kunt aanleren. Havenstraat „Dat moet m de kiem aanwezig 6 zijn," meent hij. Kennis van de al- 3131BC gemene vorm van muzieksoorten Vlaardingen en muziektheorie zijn wel belang- Postbus 4008 rijke hulpmiddelen. 3130 KA Bons. Rotterdammer van origine, Vlaardingen kan op een zeer gevarieerde mu zikale carrière terugkijken Vanaf Telefoon zijn zeventiende heeft hij in Ne- 4343229, derland en in het buitenland vele 4352066, concerten gegeven en koren en 4350557 solo-artiesten begeleid. In totaal Telefax zo'n tweeduizend optredens, 4349754 schat hij. Daarnaast is Bons mu ziekdocent en componeert af en Sportredac- tnp handzame 'gebruiksmuziek' tie: voor koren. Donald Bax Hij is een man met talenten. In Telefoon 1942 werd hij, 21 jaar oud, als or- 4345209 ganist benoemd in Maassluis. Hij Op zaterdag 1 februari is er een jubileumconcert van Koos Bons in de Immanuelkerk in Maassluis, De aanvang is 20.00 uur. Op het programma staan werken van Mozart, Handel, Bartok en K. Bons uitgevoerd door H. Biackmankoor, K. Bons, F. Goit en M. Bons. Er is een cantatedienst op zon dag 2 februari, ook in de Im manuelkerk, Aanvang 19.00 uur. Met o.a. het Gloria uit de hoogmis van Bach. Inlichtingen: 01899-10053 (G. Poot) of 01899-19130 (C. Boos ter). behaalde in 1946 staatsexamens voor orgel en piano, gelijkwaardig aan het huidige conservatorium. Kort daarna kreeg hij van het mi nisterie een beurs voor twee jaar muziekonderricht bij de Franse organist Marcel Dupré in Parijs. Vooral m Frankrijk leerde hij veel over het improviseren en inter preteren van muziek. Moeilijk ,.De beurs was een unieke kans om naar het buitenland te kun nen, wat net na de oorlogsjaren heel moeilijk was Mijn verblijf in Frankrijk heb ik benul om zoveel mogelijk te zien. Ik ging naar ope ra's. musicals en bahellen. Ik zat m kleine, heel goedkope hotelle tjes en oefende bij kennissen met een huispijporgel vlakbij de Are de Triomphe. Twee keer in de week had ik een paar uur les bij Dupré Ik ontbeet in kleine bistrootjes. Ik leidde geen zwerversbestaan hcor. maar de sfeer Parijs in die tijd, die artisti citeit, is mij wel bijgebleven." Over grenzen speelde hij in Oos tenrijk, Zwitserland, Hongarije. Belgie en Frankrijk. Vooral Hon garije, waar hij twintig jaar gele den concerten gaf, is hem bijge bleven. Het was de tijd van de Koude Oorlog. „De mensen snak ten naar kunstenaars uit het wes ten Dat merkte je aan de hele sfeer Het was doodstil inde kerk. Na het concert barstte het publiek los, sommigen hadden tranen in de ogen. Die mensen leefden on der druk en tijdens zo'n concert konden ze er even uit zijn. Wij vertegenwoordigden een gevoel van vrijheid, wat zij met bezaten. Je was apart, vooral ook als Hol lander. Ten tijde van de Eerste Wereldoorlog waren Hongaarse kinderen opgenomen geweest in Nederlandse gezinnen Dat waren de oude mensen daar nog niet vergeten Hij herinnert zich ook nog een grappig voorval tn Genève, Zwit serland, waar hij een optreden had samen met een Rotterdamse tenor „Wij hadden de hele dag door de stad gelopen, omdat we widen profiteren van ons verblijf. De tenor had enorme blaren op zijn voeten. Tijdens het optreden zei hij 'Ik houd het niet meer uit' en trok ineens zijn schoenen en sokken uit. Hij stond achter de balustrade bij het oigcl. IKl pu bliek had mets in de gaten en keek gewoon naar zijn zwarte pak Maar ik zag het geheel en moest ontzettend lachen." Shirley Temple Bons, telg uit een protestant- christelijk gezin, groeide op met de orgelmuziek van Bach: in 1958 en 1959 gaf hij een mtegiale uit voering van Bach's hele orgeloeu- vre. In de loop van de jaren heeft hij werk van vele componisten ge speeld, zoals Mendelsohn, Han del, Franck en Messtaen. Maar populair werk schuwde hij niet. In zijn jeugd speelde hij zelfs de door zijn zussen aangedragen filmmuziek van Shirley Temple. Orgelmuziek lijkt haast onlosma kelijk verbonden met religie. Ook Bons zegt tijdens de kerk dienst 'mee te voelen wat de ge meente voelt' maar geeft toe zelf niet zo van dat 'overdreven vroom gedoe' te houden. „Toch ben ik er voor om de traditie levend te hou den. Ik houd van klassieke kerk diensten met psalmen en gezan gen. Oppervlakkig Hij moet weinig hebben van zoge- naaamde 'opwekkingsliedjes'. Dtrze uit Amerika overgewaaide gospels zijn de laatste jaren erg populair bij protestant-christelij ke jongeren in Nederland „Het zijn vaak goedkope en oppervlak- Koos Bons in zijn element. 'Het is natuurlijk nietaltijd vol maakt. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijk stra kige melodietjes, zo van: kom op, geloof in Jezus!" „Die gospels zijn trouwens heel anders dan de Amerikaanse ne gro-spirituals, ontstaan in de sla ventijd. Die zijn veel mooier en gaan dteper." Deze 'zwarte* spiri tuals, die hij zelf ook heeft bege leid. kent hij een hogere waarde toe: „Er zit een enorme psychi sche bewogenheid achter." Bons was in 1944 adviseur bij de aanschaf van het huidige orgel van de immanuelkerk. De keus viel op een Setfert-orgel, „omdat die zo'n mooie intonatie had". Bons speelt ook nu op dit orgel, dat hem nog steeds niet verveelt. Dit orgel heeft elektrische verbin dingen met de pijpen. „Tegenwoordig worden weer veel mechanische orgels gebouwd, naar de Barok-orgels m de 18de eeuw en zoals in de Nieuwe Kerk in Amsterdam," vertelt Bons des kundig. „Dat type heett via stan gen directe verbindingen met de pijpen. Ze zijn daarom ongeveer eentiende seconde sneller dan de elektrische." De organist kent duidelijk zijn in strument: „De Barok-orgels ko men meer voor in het noordelijke deel van Nederland. Ze zijn hel der en doorzichtig van toon. Recht op de man af. Je kunt er hij- voorbeeld goed Bach op spelen. Ze zijn weer heel anders dan de orgels in hel zuiden van het land, wat samenhangt met de ikatholie- ke) geloofsbeleving Deze orgels zijn romantisch. 19de eeuws. De toon is meer donker, fluisterend, haast mystiek. Het klinkt orkes traal, symphonischer. En daai kun je weer goed Beethoven op spelen." „Nederland heeft heel veel mooie orgels." zegt Bons. Hij aarzelt even om favorieten te noemen, maar geelt u>e. de lüiluu&cht; ui- gels in de Nieuwe Kerk in Am sterdam, de Grote Kerk m Dor drecht en m Breda, de Laurens- kerk in Rotterdam en de Grote Kerk in Maassluis vindt hij echt prachtig. In Maassluis kennen velen hem 'uit de kerk', maar ook van de Vlaardmgse Muziekweek, een uit de kluiten gewassen plaatselijk evenement, waarbij kinderen een zelf ingestudeerd muziekstuk uit voeren. Bons is hierbij vanaf het eerste uur betrokken geweest en fungeert ook als pianobegeieider. Bons: ..Het Is geen talentenjacht, maar dat dreigt het wel te worden. Er doen elk jaar in de crocusva- kantie zo'n 160 kinderen mee. Ze kijgen een soort rapport. Het gaat met zozeer om het winnen." Bons geeft ook nu nog aan kinde ren piano- en orgelles, hoewei het er aanmerkelijk minder zijn dan vroeger. Hij is iets rustiger aan gaan doen. „Ik genie, dc laatste jaren meer van kinderen. Ik heb trouwens nooit lesgeven als iets minderwaardigs beschouwd ten opzichte van optreden, zoals som mige andere muzikanten dat vin den." Bij het lesgeven houdt hij reke ning met de persoonlijkheid van hel kind. „Ik wil niet overdreven methodologisch bezig zijn. Ik zoek naar stukken die het kind mooi vindt. Ik uil ze gewoon het plezier in het spelen bijbrengen Maar als het kind echt begaafd is, eis ik het uiterste. Als je de top wil bereiken in het muziekvak, moet je er aan wennen dat perfectionis me een vereiste is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1