Waterweg 11 'Nieuw ziekenhuis is overbodig' Galerie met bed-and-breakfast Euroklinieken ziet mogelijkheid zestig miljoen gulden te besparen B en W Maassluis kijken begerig naar grond Maasland Patijn niet per se tegen provincievrij Rotterdam Parkeeroverlast blijvend probleem bij Oude Haven Westnederiand wil Eurotax overnemen Politieman die King Kong arresteerde overleden Lubbers geeft bibliotheek voor varenden weer hoop -*! Rijnstraat matig verontreinigd Drie inbrekers aangehouden Bebouwing Broekpolder weer dichterbij j]V n N m Vt Ge Politie pakt twee man op Co do< maai Rotterdams Dagblad Dinsdag "januari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Den Haag - Een provincievrij stadsgewest Rotter dam behoort alleen tot de mogelijkheden, als het nieuwe regiobestuur voor de 'provinciale' taken zelf standig kan beslissen, zonder dat de betrokken ge meenten het beleid kunnen doorkruisen. Dat kan worden opgemaakt uit de nieuwjaarsrede van de commissaris der koningin in Zuid-Hol land, mr. S. Patijn. Hij is tegen een splitsing van de klas sieke provin cie Zuid-Hol land („dat is al gepro beerd ten tij de van het openbaar li chaam Rijn mond en daar doen wij niet meer aan mee"), maar dat de provincie Zuid-Holland zich uil de regio Groot-Rotterdam terugtrekt, is toch niet geheel uit gesloten. Het kan op voorwaarde dat het nieuwe re giobestuur 'gemeenlevrij' wordt. Na de nieuwjaarsrede van Patijn in het Provincie huis ontstond over zijn woorden enige verwarring, want een gemeentevrije regio betekent strikt dat de gemeenten in de Rijnmond zichzelf opheffen, ten behoeve van het toekomstige stadsgewest ofwel re giobestuur. Bekend is dat de provincie Zuid-Holland er geen voorstander van is om het Rijnmondgebied prijs te geven. Maar overheveling van taken is we! bespreekbaar en Patijn lijkt dan ook vooral bedoeld te hebben, dat niet alleen de provincie laken moet overdragen aan het regiobestuur. Ook de gemeenten moeten dat doen. ..Wij zijn bereid. Van de gemeenten moet dat nog blijken." stelde Patijn. Hij vindt overigens dat gemeenten en provincies doorgaans vooral naar het eigen en provinciale belang kijken. Patijn is voorstander van een Randstadprovincie, hetgeen neerkomt op een samengaan van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Ook het rijk moet hieraan taken overdragen, vindt hij, evenals provincies en gemeenten. Ook buiten de grote steden moet meer worden samengewerkt, op vrijwillige basis, of anders met de wet in de hand. „Ik zie teveel bestuurlijke machteloosheid en politieke onwil om mij heen, ais het erom gaat het nationale belang van de Randstad gezamenlijk na te streven," aldus Patijn. Commissa ris van de Koningin mr. Schelto Patijn: Pro vincie is be reid taken over te dra gen. Van de gemeenten moet dat nog bi ijken Archieffoto Rotterdam - De parkeerproblemen rond de Oude Haven zijn ondanks alle maatregelen nog steeds niet wezenlijk verminderd en dreigen het uitgaansge bied zelfs boven het hoofd te groeien. Ondanks het openen van bewaakte parkeergarages tijdens de uit- gaansuren en het ter beschikking stellen van facili teiten als kluisjes voor autoradio's en andere kost baarheden, zijn de moeilijkheden met foutparkeren- de stappers nog steeds niet afgenomen. De gemeente wil de horecaklanten die rond de Oude Haven uitgaan nu met een publiciteitscampagne op nieuw wijzen op de parkeermogelijkheden die er in het gebied bestaan. Tegelijkertijd beseft men bij de afdeling Parkeerzaken van de Dienst Gemeentelijke Gebouwen dat de kans op succes gering is, zolang de politie niet over de manschappen beschikt om in de weekeinden een stringent boetebeleid te voeren. Schiedam - Westnederiand wil het in Schiedam be vestigde Eurotax overnemen. De busonderneming voert daarvoor op dit moment onderhandelingen met het taxibedrijf, dat 220 personeelsleden telt, on geveer 120 wagens heeft rijden en een jaarlijkse om zet nee ft van circa twaalf miljoen gulden. Tol Euro tax Holding behoren ook Holytax BV, BV Auto- en Rjjtuigbedrijf en Euro-Autoservice BV. Westnederianddat 1950 personeelsleden te it en een omzet van 205 miljoen gulden kent, verzekert dai Eurotax de vervoersactiviteiten kan voortzetten. De busonderneming hoopt, middels haar maatschappij Auburo BV, de commerciële activiteiten cp het ge bied van het personenvervoer verder uit te breiden. Rotterdam - In zijn woning in het Noordbrabantse Woensel is vorige week op 84-jarige leeftijd Feiko Kooy overleden. Kooy, die politieman is geweest, werd aan het eind van de oorlog vermaard vanwege de arrestatie van Chrisliaan Lindemans alias King Kong. Feiko Kooy werd in Hindeloopen geboren, maar verhuisde op jonge leeftijd naar Leeuwarden. Zijn politieloopbaan begon in Amsterdam. In de oor log werd hij inspecteur van politie in Eindhoven. Na de bevrijding ging hij naar Australië, om vervolgens naar Indië te worden overgeplaatst. Daar is hij, ook nog na het vertrek van het Nederlandse bewind, ge ruime iijd commissaris van politie in Batavia/Dja karta geweest. Na zijn terugkeer naar Nederland werd hij hoofdinspecteur van politie in Ridderkerk. Na zijn pensionering heeft Kooy nog tien jaar op Malta gewoond. Rotterdam - Minister d' Ancona bekijkt opnieuw of de Bibliotheek voor Varenden in Rotterdam kan blij ven voortbestaan. Dit schrijft minister-president Lubbers aan de directie van de bibliotheek. In no vember werd bekend dat minister d' Ancona de bi- bliotheek voor zeevarenden en schippers wilde slui ten uit bezuinigingsoverwegingen. „Ik heb met belangstelling kennis genomen van de argumenten waarmee u de voorgenomen bezuini ging per 1 januari 1993 op uv.* instelling atwijst. schrijft Lubbers. Door Ben van Haren Vlaardingen - De bouw van een nieuw ziekenhuis voor de re gio Nieuwe Waterweg-Noord a honderd miljoen gulden is hele maal niet nodig. Met het moderniseren van het Holy-zieken- huis en de bouw van drie particuliere poliklinieken i n dit gebied kan worden volstaan. Het Schieland ziekenhuis zou dan geslo ten kunnen worden en het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur bespaart zestig miljoen gulden. Eumklinieken uit Den Haag heeft dit voorstel gedaan aan het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen, zegt economisch direc teur B.J. Jansen. „Algemeen di recteur Bouwman en directeur Van de Molen hebben er met functionarissen van het college over gesproken en zij toonden zich geïnteresseerd. Eind deze maand hebben we overleg met vertegenwoordigers van het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, waarin dit voorstel ook aan de orde zal ko men." In Den Haag en Nijmegen heeft de Haagse organisatie al klinie ken geopend en binnenkort wor den de eerste patiënten ontvan gen in de kliniek Holystaete in Vlaardingen. „Verder zijn we be zig met nog een aantal andere vestigingen. In juli willen we een kliniek openen in Nieuwerkerk aan den ÏJssel (in het Elysee Parkhotel, red). Breda volgt in ok tober en ook staat een nieuwe gro te kliniek in Den Haag op de rot. Daarnaast zijn we in gesprek over nog zes vestigingen." meldt Jan sen. Noodgedwongen Algemeen en medisch directeur dr. M.J. Rutgers van het Holy-zie- kenhuis zegt het voorstel van Eu roklinieken niet te kennen. Hij kent de organisatie wel en heeft 'noodgedwongen' een plastisch chirurg en drie anaesthesisten uit zijn ziekenhuis toestemming ver leend de privé-kliniek Holystaete op te zetten. „Ik heb ook weieens contact ge had met de leiding van deze orga nisatie maar na een uitvoerig ge sprek kwamen vrij tot de conclu sie. dal er voor ons geen voordeel zit. aan het afsluiten van een over eenkomst met Euroklinieken. Ik weet ook niet wat zij van plan zijn en heb hen ook niet nodig om plannen bij het college in te die nen. Ik regel zelf onze plannen wel en zoals bekend behelzen die een fusie tussen Holy en Schie land met nieuwbouw bij station Niewland in Schiedam." Het College van Ziekenhuisvoor zieningen in Utrecht zegt nimmer een voorstel ontvangen xe hebben van Euroklinieken. Jansen ver klaart: „Ons voorstel is niet schriftelijk en ook nooit formeel gedaan, maar mondeling meege deeld aan toplieden van hel colle ge. Zeker weten. En zij toonden duidelijke interesse." Samenwerking Hij vestigt de aandacht op het feit, dat veel overleg op dit mo ment niet echt officieel plaats kan vinden. De bestaande, maar voor grondige verandering ter discus sie staande, wetgeving laat dat niel toe. ..Zo hebben we geen schriftelijke overeenkomsten met ziekenhuizen, maar inmid dels wel afspraken gemaakt over samenwerking. Bijvoorbeeld met het Radboud in Nijmegen." De voorlichter Jongma van het Nijmeegse academisch zieken huis reageert: ..De Raad van Be stuur is niets bekend van Eurokli nieken. Zij heeft in ieder geval geen formele afspraken gemaakt. Ik sluit echter niet uit. dat op an dere niveaus, door afdelingen in cidenteel wel afspraken zijn ge maakt." Hij denkt dan aan de sec toren plastische chirurgie, otho- paedie. oogheelkunde en andere, waar lange wachtlijsten bestaan in ziekenhuizen en poliklinische behandeling wel mogelijk is. Precies de sectoren waarop Euro klinieken zich in eerste aanvang ook richt. Kunst aan de muur en ont bijt op tafel, John Lathou wers van ga lerie Het Spectrum be dient zijsi 'klanten' graag op een aparte wijze. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - In de bodem van de Rijnstraat in Schiedam, en wel in de voortuinen van de woningen 9- en 23-29, zijn asbest-resten ge vonden. De hoeveelheden vallen mee, aldus de afdeling Bodemsa- nering van de provincie Zuid- Holland, die ook heeft geconsta- teerd dal het grondwater niet is j verontreinigd. Het asbest is vcr- j moedelijk gebruikt om de ruimte i tussen de woningen en de dijk op te vullen. De provincie acht een verder onderzoek niet nodig. Wel wordt afgraven geadviseerd. Omdat dit flink wat tijd kan du- j ren wil de gemeente dat zeif doen i tegelijk met de rennvat ie die dit i jaar op het programma sta at. Maassluis -- De Maassluise politie heeft drie mannen aangehouden die worden verdacht van een in braak in een woning aan de Con- stantijn Huijgenslraal. Eén van hen werd betrapt bij zijn werk. Na sporenonderzoek kon het drietal, respectievelijk 19 en 22 jaar, wor den opgepakt. In Maassluis is ook ingebroken in een woning aan de Rembrandllaan. een woning aan de Drijver, een benzinestation aan de Eleklraweg en in kelder boxen in de Koekoek straat. Bur gemeester Zaneveklstraat en Van Beethuvenlaan. Schiedam - Galeries zijn schaars in Schiedam. John Lathouwers en Arthur van Steen, beiden beel dend kunstenaar, besloten daar zon anderhalf jaar geleden wat aan te doen. „Van kunst alleen kan je moeilijk leven en een gale rie in Schiedam was welkom dus wij besloten er één te openen waar je bovendien terecht kan voor een hapje of een kop koffie." Zo gezegd zo gedaan. In de Li- duinastraat openden zij een gale rie met coffeeshop. Een galerie waar verschillende technieken werden getoond en een coffee shop om een zo breed mogelijk publiek te trekken. Er bleek ani mo te zijn, maar het werd de kun sten aars duidelijk dat zij wei ujt de loop zaten. Het duo besloot te verhuizen naar de binnenstad, Het was even zoeken maar uitein delijk vonden zij een plek. Sinds december zijn zij te vinden aan de Hoogstraat 171. In het voormalige pand van Msnderop. een bekend Schiedams winkeltje waar jaren lang koffie en thee werd ver kocht. John en Arthur hebben de tekst 'Het Spectrum, kondilorei en ga lerie' op de ramen van de voorpui geschilderd. Op de begane grond kan men net als in de voormalige galerie te recht voor een drankje en een hapje. Dit gedeelte waar op het moment werk van Gon Kenlie is te zien. is de konditorei. De kleu rige doeken van de kunstenaar uil Krimpen aan den IJssel kun nen worden bekeken terwijl men geniet van een croissant, een framboze- of chocolade-donut, gebak, brood met biefstuk of van een stuk appeltaart, de speciali teit van het huis. Het is overigens niet verplicht een consumptie te .nuttigen. John en Arthur vinden uat bozocKers naar de kunst kunnen komen kij ken zonder iets te gebruiken. Een verdieping hoger is ue 'echte galerie'. Het is een tentoonstel lingsruimte in huiselijke sfeer ge worden. De kunstenaars, die de ruimte .zelf opknapten, zijn van mening dat een expositieruimte niet altijd steriel hoeft te zijn: „In een museum is bét ook niet altijd zo dal alles wit en leeg is. Wij ko zen voor een ander soort galerie." Houten vloerdelen, blauwe gor dijnen en vloerkleden en een an tieke bank maken de galerie ge zellig. Hel voordeel is ook dat je goed kan zien hoe een kunstwerk in een huiskamer staat. De beeld houwwerken en schilderijen van Piet van Stuyvenbcrg, die lot eind januari zijn te zien, komen in ie der geval mooi ui', in de galeri eruimte. Het kunstenaarsduo heeft nog een verdieping ter be schikking. Op de deze etage komt echter geen kunst te hangen. John en Arthur maken daar lo- geerplaatsen. „Wij hebben gemerkt dat er in Schiedam weinig plekjes zijn om te overnachten en in het centrum al helemaal niet. In onze vrije uurtjes maken wij van de boven ste etage geschikte slaapplaatsen. Er komt een badkamer, twee tweepersoonskamers en een een persoonskamer. Vanaf het voor jaar kan je hier voor niet al teveel geld terecht voor een kamer met ontbijt, oftewel bed and break fast." John en Arthur hebben alles zelf opgeknapt. Zoveel mogelijk heb ben zij de oorspronkelijke inde ling aangehouden, maar hier en daar werden de ruimtes van het voormalige 'koffiehuis' veran derd. „Er was heel wat te doen want er was hier jaren niets meer gedaan. Wij hebben wel gelachen want overal kwamen koffiebonen vandaan. Zelfs uit de stopcontac ten kwamen koffiebonen tevoor schijn." Wanneer de twee klaar zijn met de laatste fase van verbouwing, hopen zij weer toe te komen aan de produktic van kunst. Wanneer het zo uitkomt zal John Lathou wers zijn figuratieve pastelteke ningen en naïeve schilderkunst en Artiuii' van Steen zijn surrea listische aquarellen exposeren in de konditorei/galerie. Het Spectrum is van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 uur tot 18.00 uur geopend. Ook op maan dagmiddag, donderdagavond en zondagmiddag kan men er te recht. Op zondag 1 februari wordt een tentoonstelling van kunste naar Jaap Verweij met een brunch geopend. Vlaardingen - De Broekpolder moet met zo'n vijfduizend wonin gen bebouwd worden, wil het aan tal inwoners van Vlaardingen op het huidige peil blijven. Gebeurt dai niet dan kan de gemeente in grote financiële problemen ko men. Dat was gisteren de bood schap op het stadhuis bij de pre sentatie van een onderzoek naar de behoefte aan woningen. Berekend is dat er voor het jaar 2010 iets meer dan achtduizend, voornamel ij k een gezins womn - gen moeten worden gebouwd in Vlaardingen om aan de vraag naar woningen te voldoen. Drie duizend daarvan zijn er binnen de huidige bebouwing te realise ren. Voor het resterende aantal is alleen in de Broekpolder ruim te. Die vijfduizend huizen nemen 120 hectare aan ruimte in, onge veer een kwart van de huidige Broekpolder. Totnutoe is gedacht dat met bebouwing van een rand (je) van de polder volstaan kon worden. De mensen voor wie die huizen zijn, verlaten al flink wat jaren de stad op zoek naar een eengezins woning. want die zijn er in Vlaar dingen veel te weinig. Van alle bouw in Vlaardingen is driekwart gestapeld. Politiek ligt de bebouwing van de Broekpolder heel moeilijk. De huidige collegepartijen, PvdA. CDA en D66, hebben afgesproken de Broekpolder deze raadsperio de ongemoeid te laten, alhoewel de CDA-fractie recent liet weten dat het bereid was te onderzoeken of er daar toch niet gebouwd moet gaan worden. Wethouder mr.Ton van der Steen (Stadsontwikkeling. D66) sluit momenteel niets uit. Hij laat enerzijds noteren altijd legen be bouwing van de Broekpolder te zijn geweest, maar vindt ander zijds, met de gemeenteraad, dat Vlaardingen op het huidige inwo nertal van 73.000 a 75.000 moet blijven. En dal laatste kan alleen als er in de Broekpolder gebouwd gaat worden, is nu berekend. Toch tekent Van der Steen aan. doelend op deze zittingsperiode van het college: „Ik zie niet ge beuren dat wij terugkomen op ons voornemen om daar niet te gaan bouwen." Niel alleen met bebouwing van kale plekken, al dan niet in de Broekpolder, moet het huizenbe- stand in Vlaardingen aantrekke lijker worden gemaakt. In het on derzoeksrapport wordt de sugges tie gedaan flats te stopen en op de vrijkomende grond laagbouw te realiseren. Berekend is dat er zo 1.500 woningen kunnen verdwij nen, waarvoor dan 1.100 nieuwe in de plaats komen. Maar een der gelijk beleid zal ook de bebou wing van de Broekpolder noodza kelijker maken. Omgerekend betekent het dal er in Vlaardingen jaarlijks 500 hui zen gebouwd moeten gaan wor den. Hiervan moeten er 380 als eengezinswoning worden gereali seerd, veertig als huurwoning voor ouderen en tachtig als appar tement. Alle betrokkenen zijn het erover eens dat VI aardingen voor een be langrijke keuze staat: het huidige inwonertal handhaven en de Broekpolder bebouwen of zakken naar een inwonertal van bijvoor beeld 65.000 inwoners. Dat laatste wordt als desastreus gezien voor hei huidige voorzieningenaan bod, mede omdat het Rijk aan ge meenten geld geeft op basis van onder meer het inwonertal. Min der inwoners betekent ook min der geld. Voor onderzoeker ir. B. van der Laag van het bureau Companer* heeft Vlaardingen momenteel geen evenwichtige bevolkingsop bouw. Hij hanteert daarvoor als belangrijkste argument dat er geen rust is op het volkshuisves- tingdgebied. En dat wordt alleen maar erger als er niets gebeurt, al dus de onderzoeker. Ms eei gel lijk ter hel Bel de' Eer geb Del je s nac dag De> Hoe bij c steil Del Der de I nens wore voor nooc gers stam rik F onbe van i mam ken. Hete den* sing€ Gehe kele twee er mi taald. een i. uur. I organ tel.: 4' De St gehei Qnirn recht 1*3419 c Schiedam - De twee mannen, een 25-jarige Schiedammer en een 27- jarige Rotterdammer, die vrijdag nacht door de Schiedamse politie zijn opgepakt, hebben vier inbra ken bekend, drie gezamenlijk en de Rotterdammer nog één apart. De Schiedamse politie noteerde gisteren nog een inbraak in een winkel aan de Hoogstraat, een m- ti on Sehiedam/R otterdam-West en inbraken in zes auto's. Maassluis - In navolging van de fractievoorzitters van CDA en WD heeft het Maassluise college van B W een 'begerig oog laten vallen op het grondgebied van buurgemeente Maasland. Vol gens wethouder Wustrow is de be bouwing van de groene weidc-n rond de dorpskern van Maasland bijna onontkoombaar om de stij gende woningbehoefte in de regio i te dekken. Wustrow zegt dat j Maassluis er 'niet vies van is' om de benodigde woningen te j bouwen. Met haar stellingname I reageert het Maassluise gemeen- tebestuur op de discussie-nota j van hel dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Rijnmondge- i meenten (OOR). In dit opvallende I werkstuk wordt onder meer de opheffing van de gemeente Rot- tprriam voorgestel li Dp huidige Rotterdamse deelgemeenten zou- j den een volwaardige gemeentelij ke status moeten krijgen. Dit moet de weg banen voor een nieuw regiobestuur, waarin ook bestaande gemeenten als Schiedam, Waardingen en Maas sluis een vertegenwoordiging moeten krijgen. Het bouwen van enkele tiendui zenden woningen behoort het ko mende decennium tct de grootste uitdagingen in de regio Rijn mond. Volgens het dagelijks be stuur van het OOR kan een deel van deze woningen worden ge bouwd in het Maaslandse gedeel te van de Dijkpolder. Het bouwen op het grondgebied van Maasland zou volgens het overlegorgaan eventueel plaats kunnen vinden door een grenscorrectie. In dat geval zou een deel van Maasland door Maassluis moeten worden geannexeerd. In haar reactie op de bestuurlijke nota stelt Maas sluis dat de plannen voor het Maaslandse grondgebied niet ver genoeg gaan. Het volbouwen van het Maaslandse deel van de Dijk polder is volgens de Maassluise bestuurders van 'geringe beteke nis'. Maassluis vindt dat een veel groter gebied van Maasland bij de planologie van de nieuwe regio moet worden betrokken. De wijde polders rond hei dorp Maasland zijn in principe geschikt te ma ken voor de bouw van enkele dui zenden woningen. Toch ontkent de Maassluise wet houder Wustrow dat hij een be langrijk deel van de buurgemeen te wil inlijven. ..In eerste instantie vind ik dat de gemeente Maas land bij het OOR moet worden be trokken. Het is een feit dat de druk op de woningmarkt steeds groter wordt. In Maassluis is bijna gppn ruimte meer om uit te brei den. Van werkgevers van nieuwe bedrijven krijgen we steeds vaker brieven om onderdak te verschaf fen aan hun werknemers. Het is pijnlijk dat we voortdurend 'nee' moeten verkopen. In Maassluis hebben we nu 2.300 woningzoe kenden." Maasland, dal nu met zeven andere gemeenten de West landraad vormt, zou zich volgens Wustrow ook om andere redenen bij het OOR moeten aansluiten. „Hemelsbreed ligt er slechts een paar honderd meter tussen de twee gemeenten. Maasland is nauw betrokken bij de aanleg van de Blankenburg-tunnel en de ge meente plaatst het nieuwe bedrij venterrein Coldenhove en het transportcentrum aan de rand van Maassluis." Voor de fractievoorzitters van het CDA en de WD vormde de laatste twee ontwikkelingen tijdens de bpgro!ingrivbandeling vnnr 1992 reden om annexatie van Maas land te bepleiten. Wethouder Wustrow wil zover niet gaan, maar hij sluit niet uit dat Maas land door 'de loop der dingen' ooit bij Maassluis wordt ingelijfd. „Maar echt uitmaken doet hel ons niet. Hel gaat in eerste instantie om de bouw van de benodigde wo ningen." De reactie van het colle ge van B W wordt maandag 13 januari besproken in de vergade ring voor Algemene en Bestuur lijke Zaken. Naast de bespiegelin gen over de grens tussen Maas sluis en Maasland wil wethouder Wustrow met de raadscommissie discussiëren over de formele sta tus van het nieuwe regio-bestuur. Net als de andere gemeenten van het OOR vindt Maassluis het be langrijk dat de provincie Zuid- Holland al haar taken overdraagt aan hel nieuwe regio-bestuur. Op rip7p\ri]7P mnpt bet ontstaan van een vierde bestuurslaag worden voorkomen. Burge huis d vervat heer het M metfu SCHl woens Um 20.00 u VLA.' woensi *Gemi dondei Lunc uur. «ïeugt woensi Injur .uur. donder Spree

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2