15 'Gemeenteraad weer recreatief bezig' Een computer is net een puzzel, dat boeit me' H ggü Centrum op de schop Burgemeester boos op raadsleden. CDA slikt amendement zonder moeite weer in Een computer hoort niet in de kast thuis mrw Gratis verkeersles Cursus wijkwerkplaats Expositie met tombola Computerclubs helpen graag j BRUIDSMODESHOW voorjaar 1992 B B DB O Dn ggg"BoaaQ crmanmiHiatzi' Markt 57 Vlaardingen Tel, 010 - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 januari 1992 Ram die paal erm. Dat was het motto van bewoners van het centrum van Schiedam, toen jaren geleden weer eens vertraging ontstond in de eerste nieuwbouwplannen voor het oude centrum. De huizen zijn in middels al lang bewoond. Ongeveer twee paar geleden vroeg ik aan Je toenmalige fractievoorzit tervan de Partij van de Arbeid Gé Brouwer, nadat hij had gezegd dat de Schiedammers spoedig rekening moesten houden met rotzooi in de binnenstad omdat in ieder geval in 1991 net hele centrum op de schop zou gaan, of hij dat wel zo zeker wist. Hij was niet alleen stellig in zijn bewering Ook verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld bezweerde me dat zeker m 1991 met ue afronding Vdn de vernieuwing van het Schiedamse centrum zou worden begonnen. In zijn nota 'Kansen benutten, de tijd is er njp voor' het Zijdeveld vorig jaar februari nog weten, dat in 1991 zou worden begonnen. Tot 1995 zou den de Schiedammers in de binnenstad met rommel zitten maar ook een nieuwe Hema, Verlengde Passage, Bas aan de Buitenhavenweg en Heijn, Blokker en C&A in een ABC aan de Lange Kerkstraat hebben, naast een aantal parkeergarages en -dekken. Tevens zou dan het Em- maplein en Stadserf met een nieuw theater, woningen, winkels, archief en bieb zijn bebouwd. In 1991 zou worden begonnen, ech wei. Nou, mooi me! We zijn nu al weer gewend om 1992 te schrijven en wat zien we in het Schiedamse centrum? Juist, nog niks. Hoewel, aan de Lange Kerkstraat op nummer 36 is inmiddels in de bui tenmuur gehakt. Uit de muur van het uit 1899 daterende pand is de steen verwijderd, die kunslenaresse Thea van der Pandt enkele tiental len jaren geleden maakte om eraan te herinneren, dat Jan van Riebeeck van zijn derde tot zijn zestiende jaar op die plek woonde. De gedenk steen zal terugkeren in de wand van het ABC-warenhuis. BEN VAN HAREN Door Jan Booister Vlaardingen - Toegegeven, de uit drukking 'voor het zingen de kerk uit' is richting CDA vele ma len gebruikt, maar gisteravond was hij in de Vlaardingse raads zaal weer helemaal van toepas sing. Ditmaal was het Ron Mole naar (D66) die er wat lachers mee op zijn hand kreeg. Aan de orde was deel twee van de behandeling van het collegevoor stel voor een andere indeling van de raadszaal. De uitvoerige be handeling woensdagavond, weerhield de gemeenteraad er gisteravond namelijk niet van zich opnieuw omstandig met de zaak bezig te houden. Aan de orde was een amende ment van het CDA om de huidige opstelling in de raad - de raads leden zitting nu aan een u-vormi- ge tafel - te handhaven. Geen motie mei een verzoek, nee, een amendement dat het college iets dwingends oplegt. Daar moest over zijn nagedacht. Nee dus. Want even makkelijk als het woensdagavond werd inge diend, werd het gisteravond weer ingetrokken. Hilariteit dus bij de rest van de raad. De WD voorop, die bij monde van Bram Zonne constateerde dat het CDA weer eens 'een duikvlucht' had ge maakt. Dit alles in „een veijaar- dagachtige sfeer die ook kan zijn veroorzaakt omdat we er als een theekransje bijzitten". Hilariteit ook bij Martin den Hol lander (SGP/GPV/RPF) die de gang van zaken bij het CDA 'be spottelijk' noemde. „Raad in, raad uit trekt het CDA voorstellen in," betoogde Den Hollander, het geen ook weer wat overdreven was. Het SGP/GPV/RPF-raadslid liet ook met na burgemeester Fred van Lier 'laakbaar gedrag' te ver wijten, omdat die het had bestaan te dreigen met intrekking van het collegevoorstel als de raad wat an ders zou besluiten, met andere woorden: de burgemeester zou de hele besluitvorming onmogelijk maken en 'ondemocratisch' han delen. Tik En dat ging de burgemeester na tuurlijk weer te ver. „Ik geef u een tik," sprak deze vervolgens ietwat nijdig richting Den Hollan der, „omdat u mijn betrouwbaar heid in twijfel trek. Ik had de zaak gewoon opnieuw in de raadscom missie aan de orde gesteld. U, maar ook bijvoorbeeld meneer Poppe, horen dingen weieens an ders dan ze gezegd worden." Op dat soort momenten zit SP- fractieleider Remi Poppe al met de vinger aan de knop van de in terruptiemicrofoon. Want als 'ie in vorm is, interrumpeert hij om de halve zin, vaak nog voor de te genargumenten zijn aangevoerd. Gisteren weer. wat burgemeester Van Lier weer wat verder uit zijn doen bracht. „Ach meneer Poppe, schei er toch eens mee uit om overal doorheen te schreeuwen," riep hij voor zijn doen ongewoon boos. Boos was de burgemeester dus niet alleen op Den Hollander en Poppe, ook Jan Bulva had hem verkeerd verstaan. Nee. de 39 stoelen uit de trouwzaal komen niet in de raadszaal te staan, legde Van Lier ietwat geduldiger uit in de richting van de liberaal. Echt veel diepgang kreeg de dis cussie over de nieuwe opstelling van de raadszetels niet. Arnold van Kalken (Groen Links) maakte zich zorgen over de koffie en vroeg hoe die nu geschonken moest gaan worden. PvdA-fractie- leider Bert Kandel bood aan mee te breien aan de nieuwe gordij nen. hetgeen natuurlijk weer oub ollige opmerkingen over de kleur van die gordijnen opleverde en Remi Poppe hekelde de raad omdat die zich zo met details be zighield, waarna hij het over stin kende toiletten, het ontbreken van bezoekers op de publieke tri bune en zeepkisten had, die voor raadsleden eigenlijk al genoeg waren. „Maar ja, daar moeten wij ook op zitten en dat zit met zo lek ker." Ongeloofwaardig En daar ging dan weer Wil van Rijn (D66) op m, want die consta teerde dat Poppe, die vervolgens weer bij elke halve zin 2at te inter rumperen, zelf ook helemaal geen diepgang toonde. „U bent onge loofwaardig, meneer Poppe." riep Van Rijn. Kortom, burgemeester Van Lier kon opmerken dat er weer eens meer sprake was van een rocre-; atieve dan van een besluitvor-s mende raadsvergadering in3 Vlaardingen. En dat beeld werd weer bevestigd bij de besluitvorm mmg, die nog steeds vGor veel raadsleden aanleiding is om bij' de stemverklaringen quasi-leuke, meestal overbodige opmerkingen te plaatsen. Nu was dat Arnold van Kalken die voorstelde ook- meteen de koptelefoons vcor raadsleden in te voeren. Met een ertaler die al het nodige via de l'optelefoons in hoofdlijnen zou.- eergeven. Er lachte niemand. Natuurlijk ging de raad akkoord met de nieuwe opstelling van de zetels. Schiedam In het eerste kwartaal van 1992 worden voor de inwo ners van Schiedam gratis inlichtingenbijeenkom sten gehouden over het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens dat per 1 november 1991 in werking is getreden. De 'lesavonden' vinden plaats van 20.00 tot 22.30 uur in de lokalen van een aantal openbare scholen verspreid over de wijken van Schiedam. Deze maand wordt er op de volgende scholen verkeersles gegeven: 13 januari: de Kring, 14 januar: de Peperclip, 20 januari: de Gorzen en 21 ja nuari: Groenoord. Vlaardingen Op maandag 17 februari gaat de wijkwerkplaats van start met twee nieuwe (gratis) cursussen. De cursus sen zijn bedoeld voor werkzoekenden die staan inge schreven bij het arbeidsbureau. Er zal zowel een ad ministratieve als een technische cursus worden ge geven. In de cursus administratie komen onder meer typen, tekstverwerken en kantoorpraktijk aan bod. Bij de cursus technische vaardigheden zullen houtbewerking, verven, behangen, elektriciteit en loodgieten worden behandeld. Beide cursussen du ren acht weken. Daarna kunnen de cursisten vier maanden praktijkervaring opdoen. In het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk wordt za terdag 18 januari om 15.00 uur de tentoonstelling 'Vensters en junioren' van Leslie Gabriëlse geopend. Gabrielse houdt zich voornamelijk bezig met wand kleden en gemengde technieken. Een half uur na de officiële opening wordt een tombola gehouden waar bij een werkje van de kunstenares wordt verloot. De expositie duurt tot en met 1 maart en is van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. SCHIEDAM vrijdag 10 januari The Shooting Party (cabaretpop), Passage Theater, 20.15 uur. Expositie Hermina Otto-Vink (schilderijen), Schie- landziekenhuis, tot en met 14 februari, zaterdag 11 januari Theatergroep Gnaffel, Teerstoof. 14.00 uur. One Way Trouble (blues), Podium, 22.30 uur. Première Dalles Co, toneelvereniging Othello, Passagelheatcr, 20.15 uur. Computer-rommelmarkt, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12,10.00 uur. Verreck Pleijsier (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. zondag 12 januari Ruilbeurs (munten, postzegels, sigarenbandjes en stripboeken), dienstencentrum de 4 Molens, 13.30 uur. Danny Greenfield (pianist zanger), Podium, 22.00 uur. maandag 13 januari Informatieavond Kraamcentrum, Magnolia Dei- kerk, 20.00 uur. dinsdag 14 januari Informatie-middag over meer bewegen voor oude ren, dienstencentrum de Woudhoek, 14.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 10 januari Opening groepstentoonstelling Vlaardingse beel dende kunstenaars, Cultureel centrum Hollandia, Oosthavenkade 42,20.00 uur. Nieuwjaarsconcert Herman Krebbers en leerlin gen, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Wereldrehgiedag, de Lijndraaier, Baanstraat 4, 20.00 uur The Doors (film), Stadsgehoorzaal, 21.30 uur. zaterdag 11 januari Vlooienmarkt De Verzamelaar, Lijnbaanhal, 09.00- 17,00 uur. Teenage Mutant Ninja Turtles (film), Triangel, 13.30 uur en Leger des Heils, 14.30 uur. Broadway Baby (musical-revue), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. La Media Naranja (salsa-band), Harmonie, 22.30 uur. Visions de l'Amen (expositie; tot en met 2 februari), het Reedershuys, Westhavenkade 45. Vogelbeurs Vogelvereniging Icarus, wijkgebouw De Indische Buurt, Floreslaan 41,10.00 uur. The Doors (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Robin Hood (film), Triangel. 18.30 en 20.45 uur. zondag 12 januari Nostalgiebeurs De Verzamelaar, Lijnbaanhal, lÖ.Ö0-17.00uur Maassluis vrijdag 10 januari Postzegelruilbeurs, Koningshof. 19.00 uur. zaterdag 11 augustus Postzegelruilbbeurs. Koningshof, 13.00 uur. Door Jan Booister De computer rukt onstuitbaar op in steeds meer huiskamers. De wondermachine biedt ongekende mogelijkheden voor zowel de spelietjesliefhebber ais de meer zakelijk in gestelde gebruiker. Maar nog al te vaak ver dwijnen er apparaten in de kast. Het is alle maal te ingewikkeld, zo leert de praktijk, als er onvoorbereid tot de aanschaf is overge gaan. Zowel in Vlaardingen als Schiedam zijn com puterclubs actief waar zowel de beginnende als de gevorderde 'computeraar' met open ar men wordt ontvangen. Want mensen die in dergelijkse clubs actief zijn, hebben één ding gemeen: ze helpen graag andere mensen. Ter ondersteuning van die stelling hierbij twee verhalen, waarin mensen van die clubs zelf aan het woord zijn: de Computer Club Sebiedam en de Computer Club Rijnmond, die immer de clubavonden in Vlaardingen houdt. Schiedam - „Waarom ik thuis een computer heb? Gewoon voor de lol. Veel mensen durven dat niet te zeggen, die verzinnen dan van alles. Om brieven te schrij ven, dat soort dingen. Maar ik heb hem voor de lol. Alhoewel, bij mij is het misschien een uit de hand gelopen hobby." Wat heet, by Fred Leliveld thuis staat één kamer helemaal vol computers en computeronderde len. Een paradijsje voor de lief hebber. Links en rechts chips, computerboeken, beeldschermen en printers. Uren, dagen, maanden, jaren zijn er voor Fred Leliveld achter het beeldscherm voorbij gegaan. Hij geeft een voorbeeld. „Ik heb voor de kinderen op de basisschool waar ik zit een programma ge schreven. Daar ben ik 1 a 2 jaar mee bezig geweest. Ach, je kunt er net zoveel tijd instoppen als je wilt." Fred Leliveld praat ook graag over computers. Daarom is hij ac tief in de Computer Club Schiedam, om mensen wegwijs te maken. Leuk, vindt hij dat. Steeds weer. Het bijzondere van de computer club is dat er geen leden zijn. De hele club bestaat eigenlijk maar uit drie man. Niks voorzitter, se cretaris of penningmeester. Niks ledenvergaderingen. Fred Le liveld: „En dat scheelt werk hoor. Trouwens, we zouden er niet eens tijd voor hebben." De 'computeraar' geeft toe dat het ook inkomsten scheelt. „Maar we vragen een toegangsprijsje als we een open dag houden of een com puter-rommelmarkt organiseren. Daar dekken we de kosten mee. We werken ook niet met een be groting, het is een beetje gokken elke keer." Dat het kort geleden stil was op de tweewekelijkse computeroch- Het Capelse Bruidshuis 'Corrie' Kanaalweg 6. Capelle a/d JJssel, tel. 010-4505867 organiseert op woensdag 29 januai 11992 welke gehouden zal worden m de 'Tuyrcr', Nachtegaalstraat S, Krimpen a/d l)ssel Een show voi verrassingen en vele goede ttps. zowel voor bruid als bruidegom. De zaal gaat om 1900 uur open Aanvang show" 19 45 uur U wordt vanaf 1900 uur m de hal van de Tuyter' verwacht, waar de koffie voor u klaar scaat en u de medewerkende winkeliers kunt bezoeken. OPRU OPRU OPR1 OPRUIM! OPRUIMI OPRUIM OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIING OPRUI' OPRU OPRUIMING OPRUIM! IMING OPRU OPRUj OPR1 OPRUIMING RUIMING OPRUIMING I OPRUI OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIM OPRUIM OPRUIM OPRUIM OPRUIM ING ING ING UIMING .UIMING .UIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING IMING UIMING OPRUIMING PRUIMING PRUIMING MING MING IMING OPRUIMING PRUIMING OPRUIMING OPRUIMING tend was toeval, verzekert Fred Leliveld. „Het is normaal altijd redelijk vol. Maar inderdaad, we zijn geen vereniging, dus je hebt geen vaste aanloop," zo geeft hij ook toe. Amstelbron De computerclub is begonnen in de Amstelbron voor voornamelijk Commodore-bezitters. Toen die stopte, namen Fred Leliveld en zijn makkers een en ander over. En ze introduceerden de p.c. op de club. Dat was zes jaar geleden. Mensen helpen is maar één as pect. „Je bent met je hobby be zig," licht Fred Leliveld toe. „Je vertelt bijvoorbeeld hoe program ma's werken. Want het is voor veel mensen moeilijk informatie uit boeken te halen. Het is veel sneller en leuker om met elkaar de problemen te bekijken. En ja, het blijft leuk mensen te helpen voor ze de winkel instap pen voor de aanschaf van een computer. Daarom zie je veel ver schillende mensen bij ons. Jonge ren, maar ook gepensioneerden. Mannen én vrouwen. Het gaat bij ons ook in een andere sfeer. Bij veel clubs zitten freaken, die met ingewikkelde zaken bezig zijn. Bij ons kunnen mensen hun ei kwijt. Consumentenvoorlichting is een beetje een groot woord, maar daar doen we toch meer aan dan bij andere clubs gebeurt." Bij de Computer Club Schiedam Mensen helpen ïs maar een aspect van de computerclub. 'Je bent met je hobby bezig,' vindt Fred Leliveld. Foto Roei Dijkstra. .Vroeger staan altijd een p.c., een Amiga en een Commodore gebruiksklaar, zodat bezoekers zelf kunnen zien hoe een en ander werkt. En ze kunnen eraan zitten. Fred Leliveld zelf viel voor de computer toen hij op de Parkweg bij een radiozaak een '2x81' zag. In '81 was dat. „Het was de eerste computer clie ik van dichtbij zag. En ja, electromca fascineerde me altijd al. Toen ging ik m.' ook rea liseren dat het betaalbaar werd. Ik ben toen met een Commodore begonnen, de VIC 20." Ingestort Thuis werkt Fred Leliveld voor namelijk met een p.c. Maar hij durft met te zeggen of dit altijd zo zal blijven. Daarvoor gaan de ont wikkelingen te snel. was de MSX het helemaal. Maar die markt is ingestort. Philips heeft het systeem verlaten, Sony ook. Dan suddert het verder nog wat na met de mevkgebonden sys temen als Commodore. En Amiga komt ook nog wel met nieuwe dingen." Vraag Fred Leliveld wat nou pre cies het leuke van een computer is en prompt komt het antwoord. „Omdat het net een puzzel is. Veel mensen houden ervan om problemen op te lossen. Ik ook. Als je programmeert stel je jezelf een taak en dat los je op. Daar is veel denkwerk voor nodig. Zowel op het gebied van de hardware als de software. Daar ben ik dan veel mee bezig. Dat boeit rmj zeer." Vlaardingen - Jan Pippel is een bezig baasje, zo'n type dat gebo ren is om in alle rust een verent- ging te leiden. Daarom zit hij in het bestuur van de Stichting Wel zijn '90. daarom ook is hij voorzit ter van de Computer Club Rijn mond. Die laatste functie had hij al twee maanden na de dag dat hij zijn eerste contacten had gelegd, zo'n zeven jaar geleden. Een paar bezitters van MSX-computers wa ren een paar maanden daarvoor met de club gestart. Ze wilden dolgraag informatie uitwisselen met andere MSX-bezitteis en plaatsten wat advertenties voor een bijeenkomst in De Heipaal, aan de Meerkoelstraat in Vlaar dingen. Daar kwamen wat men sen op af, en twee maanden later dus ook Jan Pippel. De vereni ging, want dat werd het al snel, bleef lang rond de 20, 25 leden schommelen. Jan Pippel: „Er stapten steeds mensen uit de ver eniging omdat ze met andere ty pen computers verder gingen. Dus zijn wij ons op een gegeven moment ook met die andere com puters *aan bezighouden. Ru hebben we ongeveer 170 leden, van wie er 40 a 50 procent Vlaar- dingers zijn." De comput.rclub floreert. Enkele maanden gele den nog had men ujdens een open dag, waarvan er vier per jaar werden gehouden, vijf zalen in gebruik en tcon soms over de hoofden gelopen weden. Toen het noodgebouw aan de Meerkoetstraat dichtging en het wijkcentrum m Holy de deuren opende, leefde de vereniging echt op. „Dat heeft ons goed gedaan. We hebben nu ook leden in Gro ningen, Twente, zelfs twee in Duitsland," verzekert de voorzit ter. „Die oude school was voor het hele wijkgebeuren slecht." De Computer Club Rijnmond be legt tweemaal per maand een clubavond, waar ook niet-leden welkom zijn. „Maar als zo iemand blijft terugkomen, houden we hem of haar natuurlijk wel op een gegeven moment eer» inschrijf formulier onder de neus." Voor het geld hoeft dat lidmaatschap niet genegeerd te worden. Er wordt slechts 25 gulden per jaar gevraagd. Daarvoor ontvangt 'Zowel op hard-alsopsoftwaregebiedgebeurterverschrikkelïjk veel,' Vindt Jan Pippel. Foto Roel Dijkstra. men ook tienmaal per jaar een clubblad thuis. En, sterk punt, de vereniging heeft een bescheiden bibliotheek van zo'n 250 boeken over computers. Denk niet dat Jan Pippel alles van computers afweet, wat dat weet niemand meer. Er zijn zelfs leden die meer over computers kunnen vertellen dan de voorzitter. Geen wonder, want er ts zoveel op de markt en er wordt zoveel vernieuwd, dat men zich moet specialiseren. Daarom ook staan er veel leden op de open dagen voor alle soor ten uitleg klaar. „Nee. het is echt niet meer bij te houden. Pertinent niet. Zowel op hard- als sorftware- gebied gebeurt zo verschrikkelijk veel. Wij hebben bijvoorbeeld een lid dat erg veel afweet van MSX- computers. Die helpt ook als je hem daarom vraagt. Een ander lid werkt aan een cursus 3asic." On derling helpen staat hoog m het vaandel van de Computer Club Rijnmond. „Daarom zijn er ook die open dagen, dat we laten zien wat er allemaal met een computer gedaan kan worden en dat we bij moeilijkheden helpen," zegt de voorzitter. „De bedoeling is ken nis over te dragen. Mensen die pas met een computer beginnen hebben het vaak heel moeilijk. Het komt nog regelmatig voor dat ten Lompulei m de kast ver dwijnt. Onze ervanng is dat men sen terugkomen als je ze goed helpt. Dan dragen zij hun kennis weer over aan anderen."Jan Pip pel heeft thuis twee Atari's staan. „Die waren, toen ik ze kocht, goedkoper dan p.c.'s. En ge bruiksvriendelijker. Wal ik nu zou kopen? Moeilijk, ik zou het echt met durven zeggen." De meeste vragen waar de leden mee geconfronteerd worden be treffen de werking van software als WordPerfect, Lotus, en derge lijke. Daar zijn boeken over, maar lang niet iedereen kan die goed lezen. Ze zijn vaak nodeloos inge wikkeld. Jan Pippel: „Je hoeft echt niet begaafd te zijn om met computers om te kunnen gaan," De vereniging kent geen competi tie zoals bij sportclubs. „Die vraag is er ook niet. Het bestaat wel. Er zijn verenigingen die wedstrijden uitschrijven in bijvoorbeeld het maken van computerprogram ma's Maar bij ons bestaat daar geen behoefte aan," aldus de voorzitter. Geeopieerd wordt er met bij de vereniging, verzekert Jan Pippel met de hand op zijn hart. Zeker, wat de leden thuis al lemaal doen moeten ze zelf we ten, maar tijdens verenigings avonden is het taboe. „Daar hou den we streng de hand aan. Sim pelweg omdat het bij de wet ver boden is." Kritiek heeft de voor zitter op de manier waarop soms computers worden verkocht. „Er zijn goede zaken, zeker hier in de buurt, maar er zijn er ook die veel al alleen op de verkoop gericht zijn, die geen of slechte service bieden. Er zijn maai* weinig ver kopers die eerst vragen watje met een computer gaat doen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1