13 'We zijn net de apen in de dierentuin' Uitzicht A 'Als niemand in gezin leiding neemt, dan doet de hond dat' BRUIDSMODESHOW voorjaar 1992 Knutselmiddag voor kinderen Reconstructie begonnen .Belastingdienst doelmatiger opgezet Sociaal consulent afwezig 'Geheim offensief in Ark Prijs oud papier omhoog •ÜS Het Vereniging Brandersstad geeft speciale gedrags- en gehoorzaamheidscursussen mês Het Cap el se Bruidshuis Corrie oo ,\>e organiseert op woensdag 29 januari 1992 Rotterdams Dagblad Dinsdag 14 januari 1992 ïld M tal °P;fi De^beheergroep Goeman Borgesius organiseert woensdag 15 januari vanaf 14.00 uur een knutsel middag voor kinderen van vier tot dertien jaarin de dependence van scholengemeenschap Buiten de Veste aan de Burgemeester van Haarenlaan. Het gaat er bij die knutselmiddag om dat de deelnemen de kinderen de miniatuur-speeltoestellen in elkaar zetten die ze in het groot graag in hun buurt willen hébben. Aan het einde van de middag die om 14.00 uur begint, worden de creaties tentoongesteld in een winkelpand aan het Wibautplein. Het is de bedoeling in de toekomst meer activiteiten te ontplooien voor de kinderen uit de buurt en daar om worden de knutselaartjes gevraagd door middel van een ideeënbus gevraagd op welke manier zij zich nog meer bezig willen houden. Voor meer informatie kan er contact worden opgenomen met buurtcoördi nator Ellen Perik (4716244). Vlaardingen Wethouder mevrouw Agnes van Ardenne-van der m Hoeven (Verkeer) heeft gistermiddag het officiële startsein gegeven voor de reconstructie van de Lepe- laarsingel. Dat gebeurde ter hoogte van de onlangs gerealiseerde 'mini-rotonde' op het kruispunt Lepe- laarsingel/Amsterdamlaan/Churchiilsingel. Na af- loop was er een informele bijeenkomst in het Cam panile-hotel. Aanleiding voor het werk vormen de verzakkingen van de afgelopen jaren en het voornemen wat te doen aan de geluidsoverlast die het verkeer daar ver oorzaakt. Daarom is gekozen voor een integrale re constructie, ook om de verkeersveiligheid te verho gen. Uitvoering van het werk kost ƒ3.287.000. Daarvan worden onder meer de rijbanen voorzien van een ty pe',,asfalt dat. het verkeerslawaai vermindert. Voor RET-buslijn 57 worden halteplaatsen gecreëerd. Het project moest 1 augustus klaar zijn. DIT IS GEEN AANSLAG! zo staat er in kapitalen en met een vette uitroeptaken op de envelop van de be- lastingdienst. Opdat het gevreesde blauwe omhulsel maar niet meteen in de vuilnisemmer belandt. De belastingdienst meldt onder meer dat er voortaan met één loket wordt gewerkt en dat er telefonisch af spraken moeten worden gemaakt voor hulp bij het invullen van het belastingformulier. Vanaf 1 januari kan men ook op alle postkantoren in Nederland de belasting betalen. Bij de Belastingdienst zelf kan niet meer contant of met cheques worden betaald. Voor algemene informatie over belasting blijft als te doen gebruikelijk de Belasting Telefoon werken, te bereiken via'06:0543. In verband met het volgen van een bijscholingscur sus is de sociaal consulent van de gemeente op de vrijdagen 17,24 en 31 janauri niet aanwezig. Mensen die juist op die dagen urgente problemen hebben, kunnen voor directe hulp een telefonische afspraak maken via nummer 01899-19111, toestel 398. Er dient dan wel tussen 09.00 en 10.00 te worden gebeld want -ifaassluis is een van de plaatsen die worden aange- daan door de toernee van Christenen voor Israël. Volgende week vrijdag komen de christen-journalis ten Alfred Muller en Pee Koelewijn naar gebouw De Ark'om onder de titel 'Geheim Offensief te spreken - over de godsdienstige achtergronden van het Israë- •flisch-Arabisch conflict. Bèïde journalisten zijn deze week van start gegaan en maken nog de r.eie volgende week vol met hun le- 't zinga vonden. De avond begint om acht uur. Voor de 5 pauze worden me. name de bijbelse achtergronden belicht van wat door de meeste journalisten als een politiek conflict wordt gezien. Het ophalen van oud papier in Maasland wordt een stuk lonender. De prijs wordt van vijf naar zeven cent opgetrokken. Dit gebeurt omdat de oud-papier- -ophalers van korfbalvereniging ODO en voetbalclub MVV '27 onlangs te maken kregen met hogere trans- portkosten. De verenigingen halen in Maasland ge- li-regeld een groeiende hoeveelheid oud papier op. - Werd :n 1990 nog 285.000 kilo verzameld, vorig jaar is dat al 350.000 kilo. De gemeente Maasiand gaat nog met de buurge- "meenten De Lier en Schipluiden overleggen, om te Vvoorkomen dat de gunstige vergoeding in Maasland oud papier gaat aantrekken uit de omringende ge- meenten. 1 alleen dan is er altijd een medewerker van de sector welzijn bereikbaar is. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 - Mar en Jannie Maurits wonen met het zonen Julian (19) en Elmer (1) aan de zeer smalle Peperstraat in het centrum van Vlaardingen. Ze kijken uit op de tegenover gelegen kle dingwinkel en de voorgevel van een Chinees restaurant. Door Sander Sonnemans Foto Roel Dijkstra „In wezen is het geen uitzicht wat we hier hebben want we kijken ei genlijk tegen een muur aan. Een hoop mensen denken dat dit ook een winkeltje is en staan soms met hun handen tegen de ruit naar binnen te turen. Daarom kunnen we vaak onszelf niet zijn. Je zou hier bij wijze van spreken niet eens een keer in je onder broek op de bank de krant kun nen lezen omdat je weet dat voor bijgangers je zo kunnen zien zit- tén. Ik woon hier al 44 jaar en ben er dus wel aan gewend, maar mijn vrouw kan er nog steeds niet te gen. Zij zal er nooit aan kunnen wennen. Zij 'ïieeft speciaal lange vitrages gemaakt die we dicht kunnen schuiven. Mijn oudste zoon heeft het er ook moeilijk mee en doet die dingen 's ochtends als hij be neden komt altijd meteen dicht. Anders zien de mensen op straat precies hoe hij zich in de keuken staat te scheren. Regelmatig zie je ook dat de men sen die een tijdje naar binnen hebben staan koekeloeren, zich generen als ze ineens merken dat er iemand in de kamer zit. Sinds hier schuin tegenover een crois- santerie zit, staan de mensen voor ons raam te eten. Ook dat is niet zo leuk, want ze gooien de troep gewoon op straat. Niet dat we er overlast van hebben, maar toch. We zien hier heel Vlaardingen voorbij komen en op den duur ga je ook gezichten herkennen. Zo zijn het- altijd dezelfde mensen die hier óp zondagochtend'voor bij schuiven. Die gaan dan naar de kerk. En omdat ik hier al mijn hele leven woon, heb ik al heel wat gezinnen zien uitgroeien. Zelfs tijdens vakanties in hel bui tenland zien we wel eens mensen lopen van wie we weten dat ze uit Vlaardingen komen omdat we ze hier regelmatig voor de deur zien. 's Zomers sluiten we ons hele maal af en doen we de gordijnen 's avonds dicht. We voelen ons an ders voortdurend bespied. Dan lo pen er 's avonds veel meer men sen op straat. Aan de voetstappen horen we ze in de straat aanko men en als ze bij ons voor deur de pas inhouden weten we al dat er naar binnen wordt gekeken Ik kijk er niet meer van óp. Toch zouden we voor geen goud ergens anders willen wonen. We houden wel van bedrijvigheid, alleen is het jammer dat het zich bij ons zo vlak voor de deur afspeelt. Van die kledingzaak recht tegenover ons heeft mijn vrouw we» last. Ze hebben zo'n markies boven de winkel hangen en dat ding ont neemt ons heel wat daglicht. Ach. we zeuren er niet over maar als ze aan die luifel ook nog eens kle ding hangen lijkt het wel of er vo gelverschrikkers voor de deur hangen. Vooral als het waait wap peren die dingen en dat is best wel irritant. We kunnen er weinig aan doen want ieder jaar zit er wel een andere eigenaar in. Eigenlijk zijn we net de apen in de dierentuin. Die komen ook 's ochtends hun kooi uit als het bui ten nog lekker rustig is en trek ken zich terug als het drukker wordt en er veel mensen komen kijken. Verhuizen, daar hebben we nog nooit aan gedacht. In een flat heb je misschien wel een mooi uitzicht maar je hebt daar toch ook te maken met buren naast, onder en boven je. En wie weet ben je daar ook zo op het uit zicht uitgekeken." Voorzitter Klaas van der Ham van De Brandersstad: 'De honden leren samen methun baasallerlei hindernissen te nemen'. Foto Roei oijksva Agenda SCHIEDAM dinsdag 14 januari Informatie-avond over nieuwe verkeersregels, ba sisschool de Peperclip, Fahrenheitstraat 2,20.00 uur. vlaardingen dinsdag 14 januari Culturele Raad, Stadsgehoorzaal, 19.00 uur. Raadscie. Personeelszaken, stadhuis, 19.30 uur. Informatieavond Kraamcentrum, Emauskerk, 20.00 uur. Chris Barber Jazz and Blues band, Stadsgehoor zaal. 20.15 uur. woensdag 15 januari Alleen op de wereld (jeugdfilm), Siadsgehoorzaal, 14.00 uur. maassluis dinsdag 14 januari Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 15 januari De Brillenman, kindertheater Sanders Co, Sehuurkerk, 14.00 uur. Kanaalweg 6, Capelle a/d IJssel, tel. 010-4505867 welke gehouden zal worden in de 'Tuyter', Nachtegaalstraat 8, Krimpen a/d IJssel. Een show vol verrassingen en vele goede tips, zowel voor bruid als bruidegom. De zaal gaat om 19.00 uur open. Aanvang show 19.45 uur. Kaarten a 12.50 verkrijgbaar bij Bruidshuis 'Corrie', Kanaalweg 6, Cap. a/d IJssel. Door Nathalie Lans Schiedam - „Een hond vindt het niet leuk om met zijn baasje in het bos te wandelen. Een hond doe je een veel groter plezier door lekker met hem in een sloppen wijk te gaan lopen. Daar ruikt hij van alles en heeft hij het naar z'n zin," zegt Klaas van der Ham. Klaas van der Ham is voorzitter van De Brandersstad, Vereniging voor Gedrag, Gehoorzaamheid en Behendigheid te Schiedam. De vereniging werd in de zomer van 1988 opgericht om mensen te le ren hoe zij met hun hor»d omgaan. Van der Ham zegt dat nog steeds teveel mensen te weinig van het functioneren van een hond afwe ten wanneer zij zo'n dier in huis nemen. „Wanneer mensen een nieuwe auto kopen, weten zij precies hoe hard 'ie rijden kan, wat voor ban den eronder zitten, hoe zuinig de auto rijdt, enzovoort. Bij de aan schaf van een hond ligt dat an ders. Mensen weten vaak te wei nig van honden af. Een hond wordt bijvoorbeeld voor een kin- derverjaardag gegeven alsof het een soort speelgoed zou zijn. Hon den zijn nog teveel een wegwerp artikel." Juist omdat mensen niet de goe de houding weten aan te nemen tegenover hun huisdier, ontstaan er problemen. In het ergste geval neemt de hond de leiding over: hij bijt, laat zich niet van de bank af sturen en eet het eten van zijn baas op. Mensen zijn verbaasd omdat het lieve puppy dat zij ooit kochten omgetoverd is in een val se hond. Roedelleider Hondenkenner Van der Ham be treurt het dat mensen niet weten hoe zij met een hond om moeten gaan en pas advies vragen wan neer er problemen zijn. „Wanneer je goed bent geïnformeerd over het functioneren van een hond, kan je de problemen voorkomen, hoefje het zover niet te laten ko men. Iedereen weet wel dal hon den van de wolven afstammen. Maar wat veel mensen niet blij ken te weten is dat een wolf in groepsverband leeft en dat er één de baas is, namelijk de roedellei der. Voor een hond is het gezin waarin hij terecht komt een roedel. Wan neer er niemand in het gezin is die duidelijk en consequent de leiding neemt, zal de hond die op zich nemen. Men moet dus van te voren weten dat er één in huis de baas is voor de hond. Consequen tie. Wanneer een hond bijvoor beeld niet op de bank mag liggen, begrijpt hij er niets meer van als hij op z'n verjaardag ineens wel op de bank mag. Ook op z'n ver jaardag moet je de hond verbie den op de bank te liggen. Een hond denkt zwart-wit. Hij vindt het fijn om een leider boven zich te hebben." Het is echter niet altijd zo dat juist mensen met probleemhon den zich aanmelden voor de cur sussen bij de Brandersstad. Veel Schiedammers komen met hun pup om wat te leren over het ge drag van hun hond. Voor de trai ningen op het veld beginnen, is er voor de hondeneigenaars een avond theorieles. Er wordt van al les en nog wat verteld over hun huisdier. Zo wordt er uitgelegd dat honden in de loop der eeuwen altijd voor een bepaald doeleinde zijn gefokt. Een tekkel heeft korte pootjes omdat het een jachthond is voor 'laag aan de grond'. De tekkel moest snel holletjes in en uit kun nen. Ook wordt er uitgelegd dat een hond niet kan klok-kijken. „Mensen zijn er soms echt van overtuigd dat hun hond kan lezen of klok-kijken. Dat is natuurlijk onzin. Een hond kan echt niet zien dat het vijf uur is en daaruit opmaken dat het baasje thuis komt. Hij merkt echter aan de ri tuelen van de rest van het gezin, bijvoorbeeld tafeldekken en ge rommel in de keuken, dat het baasje bijna thuis komt." zegt voorzitter Van der Ham. Na de theorieles wordt tijdens de puppycursus op het veld vervol-, gens geleerd hoe de baas- inrdè' praktijk met zijn hond om mb.ë£ gaan. „Het is belangrijk dat..je, mensen goed op de ogen en orgnj van hun hond letten. Op den duur- kan je een hond lezen," legt Van: der Ham uit. De Brandersstad kent naast de puppycursus nog andere cursus sen voor baas en hond. Er zijn ver-, volg- en ook behendigheidscur sussen. Behalve de behendig heidscursus worden alle cursus sen afgesloten met een examen.. De behendigheid is volgens Van; der Ham 'concours hippique,! maardanvoorhonden'. „De honden leren samen met hun- baas allerlei hindernissen te ne men. Hond en baas zijn lekker met elkaar bezig. Behendigheid1 is een echte sport. Wij zijn dan ook aangesloten bij de Neder landse Culturele Sportbond.. Eerst wilde de sportbond er niet veel van weten, maar toen zij ons op het veld bezig zagen, konden wij ons in '89 als vereniging aan-- sluiten bij de bond. Wij wareni daarmee overigens de eerste ver-; eniging voor hondensport die- aangesloten was bij een sport bond." De gehoorzaamheids- en ge dragscursussen worden op een zogenaamde Engelse manier ge geven. Van der Ham legt uit dat een hond op twee manieren ge traind kan worden. „Je kan het foute gedrag van een hond straf fen door hem een pijnprikkel te geven, of het goede gedrag belo nen. De laatste methode is de En gelse en die passen wij toe. Dan ga je toch wat leuker nietje hond om en het werkt net zo goed." De trainingen zijn op zaterdag ochtend en maandag- en donder dagavond op de velden van hand balvereniging UVG. De cursussen duren 3 maanden en kosten slechts pen tientje. Wel moet nog 25 gulden voor een lidmaatschap worden betaald. Hondenbezitters met interesse kunnen bellen naar Mw. G. Hooymeijer telefoonnum mer: 010-4715103.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1