Waterweg 13 Bom maakt sïoop zwembad extra duur Splinternieuwe auto uitgebrand Rien van den Hout Iaat zijn baard weer groeien Bulva: D66 aapt na Brandweer ontruimt raadszaal Maasland Kiefhoek kan gesloopt en opnieuw opgebouwd Schietpartij gevolgd door arrestatie twee man Drie overvallen in de ochtend Scholieren baas bij V&D Becker nieuwe directeur van Stichting Humanitas Piratenwerk Piet Hein krijgt ook aandacht in Columbusjaar Gemeentewerken voorzichtig begonnen met karwei dat een miljoen gaat kosten Gevonden waar weer gestolen Brandje in Holy-bad Politie zoekt i tasjesrovers Bestelauto gestolen Radio weg uit kofferbak Velgen van auto is 'B £>ïi Vt Di Rotterdams Dagblad j Woensdag 15 januari 1982 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Gaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Rotterdam - De monumentale wijk Kiefhoek in Rot terdam-Zuid kan worden gesloopt en opnieuw opge bouwd. Volgens het hoofd van de gemeentelijke af deling monumenten. Martin Bulthuis, is de financie ring zo goed als rond. Hij verwacht binnenkort een voorstel aan de politiek te doen en met de bewoners om de tafel te gaan zitten. Met de wederopbouw van de in 1928 door architect Oud ontworpen arbeiders wijk is een bedrag van circa veertig miljoen gulden gemoeid. De woningen, die toentertijd nog zonder funderin- gen werden gebouwd, verkeren al vele jaren in zeer slechte staat. Bovendien voldoet de zeer krappe ruimteverdeling niet meer aan de eisen van deze tijd. Steeds vaker gingen stemmen op de ongeveer 275 voormalige arbeiderswoningen te slopen. Tegen standers wezen echter op de sociaal-historische waarde van de panden. In het nieuwe voorstel worden de huizen gesloopt en vervolgens opnieuw en vrijwel in de oorspronkelijke vorm en met gebruik van de oude materialen weer opgebouwd. Daarbij zullen nu vanzelfsprekend wèl funderingen worden aangelegd en worden de mees te huizen bovendien minder klein. Het ligt in de be doeling in de wijk tussen de Lange Hilleweg en de Hilievliet ongeveer tweehonderd nieuwe woningen te bouwen. De bewoners zullen tijdelijk elders wor den gehuisvest. De sloop en wederopbouw van de wijk zal resulteren in een aanzienlijke verhoging van de huren. Bulthuis hoopt binnenkort het overleg met de Kief hoek-bewoners te kunnen starten. Niet iedereen is overigens enthousiast. Vooral de oudere bewoners vinden de huizen groot genoeg en voelen er niets voor tijdelijk in een vervangende woonruimte te worden ondergebracht. Jonge gezinnen daarentegen zijn vol lof over het plan. Hen is de beperkte ruimte al lange tijd een bron van ergernis. Omdat ze de mo numentale wijk zo mooi vinden zijn ze er echter toch blijven wonen, Schiedam - De Schiedamse politie heeft vannacht twee mannen aangehouden die ervan worden ver dacht te hebben geschoten in de Alphons Ariëns- straat. Daar vond rond vier uur een schietpartij plaats. Getuigen zagen de twee mannen ervandoor gaan richting Delflandseweg en waarschuwden de politie. Die was snel genoeg ter plekke om de twee, een 22-jarige Rotterdammer en een man zonder vas te woon- of verblijfplaats van wie ook nog de leeftijd onbekend is, in de kraag te vatten. Het waarom van de schietpartij is nog niet duidelijk. Vanmorgen heeft de politie in de buurt gezocht naar de hulzen. Daarbij zijn politiehonden ingezet Rotterdam - Twee mannen hebben vanmorgen rond kwart voor negen enkele duizenden guldens buit ge maakt bij een overval op het postkantoor aan de Paul Krügerstraat. Het tweetal bedreigde een klant met een vuurwapen, waarna het personeel werd gedwon gen het geld af te geven. Vlak voor negen uur is een apotheek aan de Korteka- de overvallen door een man, die met een mes het per soneel bedreigde. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen wat de buit was. In Schiedam was het postkantoor aan de Mgr. No- lenslaan vanochtend vroeg doelwit van een overval. Eind vorig jaar gebeurde dat ook al. Onduidelijk is ditmaal of ei geld is buitgemaakt. De politie weet ook nog niet of er meer dan één overvaller actief is geweest Rotterdam - Leerlingen van het Mereatuscollege ne men in de week van 24 tot en met 29 februari enkele afdelingen over in het V&D-ftliaal in winkelcentrum Zuidplein. De leerlingen, die een detailhandel-oplei ding volgen, doen dat om praktijkervaring op te doen. Zij zullen onder meer de afdelingen parfume rie, schrijfwaren, toeken/tijdschriften en carnaval runnen. Dat zal voor de klant onder meer betekenen dat er speciale verkoopaetivileiten zijn gepland. Rotterdam - Drs. H.M. Becker is met ingang van vol gende maand benoemd tot de nieuwe algemeen di recteur van de Stichting Humanitas Rotterdam. Becker, sinds 1984 directeur van de Vereniging Hu manitas Rotterdam, gaat zich de komende tijd vooral bezighouden met het opzetten van gezinshulp voor bejaarden, waardoor ouderen langer in hun eigen huis kunnen blijven. De stichting beheert momenteel zes verzorgingshui zen, zeven servicecomplexen, een project Zelfstan dig Verzorgd Wonen en twee verpleeghuizen. Becker wil vooral de gezinshulp aan bejaarden (een tak van de Vereniging Humanitas) uitbreiden en koppelen aan het pakket van de stichting. „Met die hulp zitten wij eigenlijk nog voor de stap naar zorghuizen en verpleeghuizen. Daarnaast zal ik mij ook richten op het zogenoemde Bcrgwsgprojcct. Op dc plaats van het voormalig ziekenhuis komt een multifunctione le zorgwijk. Ik heb iets modems van Humanitas voor ogen: nieuwbouw met al onze onderdelen." Kiefhoek gaat tegen de grond, maar wordt vervolgens - op fun deringen - weer in de oorspron kelijke staat opge bouwd. Archieffoto Door Ben van Haren Schiedam - Evenals andere orga nisaties op het gebied van ontwik kelingssamenwerking zal liet Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Nieuwe Waterweg Noord in 1992 aandacht besteden aan de invloeden, die de 'ontdek king' van Amerika door Colum bus voor land en volkeren aan de andere kant van de oceaan heeft gehad. Om echter te voorkomen, dat het beschuldigende vingertje uitsluitend in de richting van Spanje wordt gepriemd, werkt het in Gaardingen, Schiedam en Maassluis werkzame COS aan plannen om ook aandacht te ves tigen op een Nederlandse verove raar. De keuze is gevallen op Piet Hein als een van de 'grote zeehel den', die met hun ontdekkingen en veroveringen het kolonialisme hebben ingeleid. „Nederland heeft de rijkdom van de Gouden Eeuw voor een deel te danken aan de reizen en verove ringen van piraten als Piet Hein en aan de slavenhandel," bena drukt het COS in zijn werkplan voor 1992. Er is inmiddels een en ander aan informatie verzameld over Piet Hein, wiens grote daden in een oud volksliedje worden be zongen. De Spaanse Zilvervloot alsmede de Nederlandse slaven handel en piraterij in het Caraibi- sche gebied komen aan de orde. Nederland, als zeevarende natie, heeft een belangrijke rol gespeeld in allerlei 'ontdekkingen' en het kolonialisme. „Het verband van dit deel van onze geschiedenis met eerst kolonialisme en later ontwikkelingsproblematiek is goed duidelijk te maken door de hand in eigen boezem te steken en de beeldvorming rond een ei gen 'zeeheld' tc nuanceren," meent het COS Nieuwe Waterweg Noord, dat hiervoor wil samen werken met het Interkerkelijk Vormingswerk Ontwikkelingssa menwerking, het Maritiem Mu seum in Rotterdam en jongeren groepen in Delft, waar Piet Hem begraven ligt. Andere plannen voor 1992 van het COS zijn het geven van cursussen 'duurzame ontwikkeling' en 'kri tisch consumeren', waarin ge zondheid, milieu en de belangen van de Derde Wereld de leidraad vormen. Vrouwenorganisaties en scholen krijgen bijzondere aan dacht, maar inmiddels heeft bij voorbeeld het wijkcentrum De Er ker ook al de cursussen in haar activiteitenpakket opgenomen. Verder is er nauwe samenwer king met het eind vong jaar opge richte Platform Ander Gaardin gen. waarin twintig groeperingen deelnemen, met de Wereldwinkel Schiedam en de Vereniging Schiedam-Nicaragua. Ook is het COS betrokken bij de vastenak- ties, die in dit gebied plaatsvin den. Het COS NWN is gevestigd aan de Passage 16 in Schiedam en wordt onder meer financieel gesteund door de gemeenten Gaardingen en Schiedam. Maassluis houdt zich nog afzijdig. Ket COS heeft twee part-time krachten in dienst en werkt verder met vrijwilligers. ■MMMIafttfK - V: '---f-vr- Schiedam - Uit voorzorg heeft de Dienst Gemeentewerken een voorzichtig begin gemaakt met de sloop van het in 1956 ge bouwde Zwembad Groenoord. De werkzaamheden lopen voor uit op de officiële start, die pas kan worden gegeven als de ge meenteraad het benodigde krediet heeft afgegeven. Mede als gevolg van de aanwezigheid van een bom uit de Tweede Wereld- oorlog kunnen de kosten voorde gemeente oplopen tot een mil joen gulden. Over hel opruimen van de 'Groe- noord-bom' volgt op korte termijn overleg tussen de gemeente Schiedam en de Explosieven Op sporingsdienst (EOD). Uit eerde- Vlaardingen - Het Gaardingse WD-raadslid Jan Bulva verwijt het college van B en W 'de belan gen van 6.000 gehandicapte me deburgers totaal te negeren'. De liberaal uit die beschuldiging na het lezen van de nota Volkshuis vesting, die kort geleden versche nen is. Bulva heeft geconstateerd dat er in die nota slechts één keer heel even over de huisvesting van ge handicapten wordt gesproken. De WD'er vindt dat beschamend weinig, ook al omdat de gemeen teraad begin vorig jaar heeft uit gesproken dat er 'aanpasbaar' moet worden gebouwd om wonin gen, wanneer dat nodig is, snel en goedkoop te kunnen ombouwen voor deze grote groep Vlaardin- gers. Dat laatste is, volgens de liberaal, overigens op voorspraak van de VVD gebeurd. Bulva wijst daar 'wat nadrukkelijk op omdat D66 recent een notitie heeft gepresen teerd waarin om aanpasbaar bouwen voor gehandicapten wordt gevraagd. Bulva spreekt in dat verband van een 'na-aap-nota' van D66. Hij vindt dat vervelend, maar met echt erg, zo schrijft hij, waarbij hij wrel opmerkt dat D66 een 'publici teitsstunt' heeft uitgehaald. De WD'er stoort zich er overigens meer aan dat een wethouder ('van D66') nalaat een raadsbesluit over aanpasbaar bouwen uit te voeren. Bulva heeft het college schrifte lijk gewaagd alsnog in de nota Volkshuisvesting op te nemen dat er meer aandacht komt voor het bouwen voor gehandicapten. Hij probeert daarbij het college te dwingen alleen met ja en nee te antwoorden, door achter zijn vra gen blokjes te plaatsen die moe ten worden aangekruist. Schiedam - Twee Schiedamse jongens van 15 jaar hebben gister middag in een sloot bij het Ven delhof in Schiedam een tas met daarin een videocamera gevon den Op weg naar h^t politiebu reau werden ze echter beroofd door twee jongens, van 15 en 13 jaar oud. De politie heeft dit twee tal aangehouden. re contacten is gebleken, dat de gespecialiseerde opruimers van explosieven binnen afzienbare tijd mogelijkheden hebben om de bom op te sporen en onschadelijk te maken. De opdracht kan echter pas worden verstrekt als het Rijk toestemming heeft gegeven voor de ruimactie. Volgens een lande lijke regeling neemt de rijksover heid negentig procent van de kos ten voor haar rekening. Aandeel Het gemeentelijk aandeel m de kosten van de ruiming is vastge steld op maximaal 350.000 gul den. Dit bedrag is exclusief de kosten voor de voorfinanciering. Het Rijk vergoedt haar aandeel m de kosten pas in een stadium dat de Engelse vliegtuigbom van het terrein is verwijderd. De sloop- kosten voor de twee bassins en de opstallen van het openiuchtbad zijn begroot op 783.000 gulden. Uit angst voor vandalisme heeft de Dienst Gemeentewerken rond de jaarwisseling hei dak van de dames kleedkamers veiwijderd. Met het ingooien van alle ramen hebben vandalen ondertussen ook een ongewenste bijdrage in de onttakeling van het bad gele verd. Het echte sloopwerk kan pas be ginnen als de bom uit de drassige bodem is gehaald. Sport-ambte- naar Jan Tjassens hoopt, dat de gemeenteraad in februari het kre diet voor de bouw van het nieuwe zwembad op een deel van het hui dige terrein beschikbaar stelt. Volgens de planning begint de bouw van het overdekte bad met een beperkte buitenzwemruimte in het najaar. Het nieuwe bad wordt naar verwachting in het na jaarvan 1993 opgeleverd. Rien van den Hout: „Die sik past heel goed binnen het masker." Foto Richard Hoogeveen Maasland - „Ikprakkizeererniet over om m'n baard eraf te halen. Dan maar geen commandant van de brandweer." De liefde voor de brandweer kent bij kandidaat- commandant Rien van den Hout grenzen. Dus gaat zijn benoe ming tot hoogste brandweerman m Maasland niet door. Waarmee het korps van de Maas- landse vrijwillige brandweer en hel gemeentebestuur onverwacht voor een probleem staar. Want diezelfde Van den Hout was voor bestemd om de op donderdag 23 januari afzwaaiende comman dant Bertus Groenewegen op te volgen. De opleiding daartoe had hij uok bijna voltooid. Er was echter één nadeel: Van den Hout draagt een baard. Die had hjj twee jaar geleden, toen hij door het ^nprimahge gemeentebe stuur voor de functie van com mandant werd benaderd, overi gens ook al. Hel dragen van een baard of sik alsook een groot for maat snor is voor een brandweer man echter uit den boze. Een voorschrift dat in het begin van de jaren tachtig in verband met het dragen van persiuchtmaskers werd ingevoerd. „Ik heb altijd een volle baard ge had." zegt Van den Hout (51). „Die baard heb ik in vetband met de perslucht tot een sik terugge bracht. Die sik paste heel goed binnen het masker." Regels 2ijn echter regels, heeft Van den Hout moeten ervaren Begin januari werd hij door burgemeester Mary Kokxhoorn vnor het blok gezet: de baard eraf of geen comman dant. Navraag bij het ministerie van Binnenlandse Zaken had haar een negatief advies opgele verd. Van den Hout: „Logisch dat de hnrgemppster 7tch aan zo'n ad vies houdt. Het ontneemt tevens de kans op precedentwerking," Van den Hout, sinds juni 1988 hoofd van de dienst Gemeente werken in Maasland, werd na een jaar gevraagd om in de nabije toe komst het commando van Groe newegen over te willen nemen. De kandidaat-commandant, af komstig uit Ridderkerk, waar hij van 1968 lot 1972 hoofd brand wacht was, zegt roet te hebben ge weten dat het dragen van baarden inmiddels taboe was geworden. „Bij de gemeente is er ft an met geen woord over gerept. Die nieu we regels kende ik ook niet, daar voor was ik er te lang uit. In 1970 heb ik in Ridderkerk m'n examen perslucht gedaan, met volle baard. Dat was toen geen enkel probleem." Het is de in Maassluis wonende Van den Hout wel be kend, dat uit door TNO vemchte proeven is gebleken, dat er met een baard eventueel lekken kun nen ontdaan pers'tirhlmg*. kers sluiten minder goed aan. Van den Hout zegt zijn baard voor geen prijs te willen missen. Hij betreurt de hele gang van zaken die zijn beslissing teweeg heeft gebracht. „Als ik dit van tevoren had geweten, was ik nooit aan die opleiding begonnen. Het heeft de gemeente een hoop geld en mij een hoop tijd gekost." Tot een examen, dat deze dagen had moe ten plaatsvinden is het niet meer gekomen. De afhakende Van den Hout zegt de noodzaak van het dragen van een persluchtmasker voor hem zelf ook niet erg te zien. „Het is toch niet gebruikelijk, dat een commandant vooraan bij een brand binnen hoit. Hij heeft bij een calamiteit een andere functie. Was dat wel het geval, dan paste mijn masker loch. Wellicht beter dan iemand zonder baard, die zich drie dagen niet heeft gescho ren." Behalve dat hij geen com- mand-in* w^rdt, weet Van den Hout nog één ding zeker; „Mijn tot sik teruggebrachte baardje kan nu weer uitgroeien tot een volle baard Vlaardingen - In het Holy-bad aan de Reiger laan in Gaardingen i heeft gisteravond omstreeks tien J uur een klein brandje gewoed. Het personeel kon het vuur met eigen middelen bestrijden. Be uitgerukte brandweer zorgde voor de verdere afhandeling. Ver moedelijk is de oorzaak korlslui- ting in een verlichtingsbak ge- weest. Daardoor is isolatiemate riaal en een gedeelte van het houten plafond in de hal gaan l branden. De wagen was nog maar drie weken oud, maar dat bieekgeengarantietegen brand te zijn, zo merk te gisteravond omstreeks kwart over negen een 42-jarige automobilist uit Capelle aan den Ussei op de Maassluissedijk. Ter hoogte van de zuiveringsinstallatie kwamen er opeens vlammen onder de motorkap vandaan. Omdat hij ook nog een flink eind moest Jopen om de brandweer te kunnen waarschuwen bleef er uiteindelijk weinig van zijn voertuig over. Foto Roei Dijkstra Schiedam - De Schiedamse poli- tie zoekt twee tasjesrovers van vermoedelijk een jaar of achttien, i Het tweetal beroofde al fietsend gistermorgen rond kwart over elf j een 57-jarige vrouw op de Willem Andriessenlaan van haar tas. Dat- zelfde deed zich een kwartier la- ter voor op de Perenlaan. Daar was het slachtoffer een vrouw van 72 jaar. De politie sluit niet uit dat het dezelfde jongens waren. Vlaardingen - Aan de Spoorsingel in Gaardingen is gisteren een be stelauto, een witte Mercedes, type 208D, gestolen. De wagen heeft als kentekennummer VJ-55-YH. De waarde van de auto is met be kend. Vlaardingen - Het verbergen van een autoradio in de kofferbak is geen garantie tegen inbraak. Een automobilist die zijn wagen aan de Westhavenkade in Gaardin gen had geparkeerd merkte dat gistermiddag. Binnen een kwar tier was er bij zijn auto een zijruit ingeslagen, was vervolgens de kofferbak geopend en bleken la ter de autoradio, wat herenkle ding en een diplomatenkoffer te zijn verdwenen. Maassluis - Van een auto, die stond geparkeerd aan de Beetho- venlaan in Maassluis, zijn giste ren van alle vier de wielen de vel gen gestolen. Dieven bleken gis teren in Maassluis interesse m meer buit te hebben. Uit een schuur aan de Einthovendreef werden onder meer een Pueh Maxi en een ATB mountain-bike gestolen en uit een kelderbox aan de Burgemeester Zaneveldstraat verdwenen twee bromfietshel men en een tent. Maasland - Worden de raadsver gaderingen in Maasland normali ter hooguit voor een schorsing on derbroken. gisteravond werd daarop een uitzondering ge maakt. Het was zelfs een noodza kelijke onderbreking, want rook drong de raadszaal binnen, die luttele seconden later door de brandweer werd ontruimd. Door een rookgordijn met nog' geen halve meter zicht werden college en raadsleden, inclusief de twee mensen op de tribune, naar veiliger oorden geloodst. Even leek het aantal 'geredde' mensen niet te kloppen, maar ge meentebode D. van Roest was al weer nauwgezet aan zijn plicht plegingen begonnen. Het inter mezzo van de brandweer, net val lend in een kleine schermutse ling tussen burgemeester Kokx hoorn en raad over het door de ge meente openbaar maken van de ontwikkelingen rond het trans portcentrum, betrof slechts een oefening. Met als belangrijkste doelstelling om de raadsleden de nieuwe outfit te laten zien. De raad had destijds immers in gestemd om 70.000 gulden be schikbaar te stellen voor 24 pak ken en eenzelfde aantal helmen. En ook de rookmachine was daar voor aangeschaft. De vervanging van de oude pakken en helmen was zelfs zo noodzakelijk, dat de aanschaf van een nieuw blusvoer- tuig werd uitgesteld. Want het be schikbare budget stond beide ver vangingen in één keer niet toe. Zodat de oudste van de twee brandweerauto's na twintig jaar dienst nog een tijdje mee moet De door de raadsleden zeer ge waardeerde oefening, stond voor het laatst onder leiding van com mandant H.L.W. Groenewegen. Bi M| do scl Ni tot de lm vai de uit ple hu He auj fall Tol voc tin; me me ten om wij; Te\ zoa bar P] Het ma; kon teiti gen bek wén vj-oi dagi d'é'F bijC mer Dev ridd' degi het mee Gehi vere avon trun* kom plaat plaal verte kenc Na di de h oude land SCI dond nia, v dam VU dond (thea 'Man. vrijd woud

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2