15 Spuybroek en Timmermans weer bij elkaar Minder geld voor historisch erfgoed AKKERMAN B.V. Makelaars zetten traditie voort: 'We denken hetzelfde over ons vak' jfpsSp* i AUTOLIEFHEBBERS SCHRIJVEN 18 JANUARI IN HUN AGENDA. (akkerman bv Maesiantsluys Spelen in Nieuwland j Nieuwe informatieborden Presentatie vastenaktie 'Buitenlandse' fietsles Veel geleerd door feest Duitsehe Ridderorde TECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF Varaleden naar Peter-Jan Rens Rotterdams Dagblad Donderdag 16 januari 1992 bad gen i -ien 1 >ed. ■net 2e gde 'er- lui- ge- l ate- het aan Schuifelend zaten ze deze week op hun stoel, de gemeenteraadsle den van Maassluis. Er was sprake van een wat pijnlijke situatie, want zij keken recht ia de ogen van functionarissen, wier bestaansrecht zij op dat moment'aan het ontkennen waren. Ze bespraken de even tuele annexatie van buurgemeente Maasland. Door geen vin te ver roeren gaf de Maaslandse burgemeester Mary Kokxhoorn op dat mo ment een prachtig staaltje psychologische oorlogsvoering weg. Tot een echte oorlog tussen beide buren zal het gelukkig nooit ko- 'inen, want buiten de politiekorpsen beschikt geen van beide partijen over gewapende troepen. De geschiedenis leert bovendien dat er langs de Waterweg een vreedzaam volkje woont. Met Serviërs en Kroaten hebben ze slechts gemeen, dat de onderlinge grens het on derwerp van een twist vormt. Het volle Maassluis beweert, dat de Maaslandse polders nodig zijn voor de bouw van duizenden nieuwe woningen. De Maaslanders voe len daar niets voor. Ze plaatsen hun industrie op het stoepje van Maassluis en houden de grazige groene weides rond het dorp graag maagdelijk. Rijnmond moet haar eigen problemen maar oplossen, is de gedachte. Maassluis kan nu twee dingen doen. Inpikken is een mogelijkheid. Dat is echter een botte methode die bovendien de medewerkmg van de minister van Binnenlandse Zaken vereist. Het alternatief is veel charmanter. Wellicht kunnen de Maassluizers een lesje leren uit pak hem beet de hernieuwde onafhankelijkheid van Slovenië, Georgië en de Duitse eenwording. Waarom keert Maassluis na 37? jaar niet op haar schreden terug? Toen scheidde het vissersdorpje zich af van de noordelijke buren. Maesiantsluys was verleden tijd, waarop de twee kernen Maasland en Maassluis elk hun eigen weg gingen. De terugkeer in de moeder schoot van de Duitsehe Ridderorde van Maasland biedt voor de Maassluizers van nu grote voordelen. Het vertrek van burgemeester Van Es is aanstaande. Met Mary Kokxhoorn als eerste burgemeester van het nieuwe Maesiantsluys zouden de Maaslanders direct tevreden zijn gesteld. De voormalige Maassluizers kunnen vervolgens de macht grijpen omdat zij by de verkiezingen kunnen terugvallen op hun 34.000 voormalige stadge noten, En omdat de overspannen Riinmonders zo'n behoefte hebben 'daji ontspanning, zou het nieuwe stadsbestuur natuurlijk direct be sluiten dat de groene weides met rust moeten worden gelaten. CAREL van der VELDEN Schiedam Burgemeester Scheeres heeft gistermiddag aan de Mgr. Nolenslaan enkele speeltoestellen onthuld die f door de daar gevestigde Bondsspaarbank zijn ge- j schonken aan de wijk- en bewonersvereniging van Nieuwland 'Wonen en Leven'. De directie ging over tot de nobele geste omdat het filiaal na een ingrijpen- de verbouwing werd heropend. Vlaardingen I Inwoners en bezoekers van Vlaardingen worden vanaf heden door middel van informatieborden op l de hoogte gesteld van werkzaamheden die worden f uitgevoerd aan projecten op de straten, wegen en l pleinen. Het eerste informatiebord is inmiddels ont- huid door wethouder mevrouw A.M.A. van Ardenne, Het betrof een bord op de Lepelaarsingel waar tot 1 f augustus wordt gewerkt aan de reconstructie en as faltering van de verkeersader. Tot dusver werd de Vlaardingse bevolking over bij voorbeeld opbrekingen van weggedeelten en afslui ting van wegen uitsluitend via publikaties geïnfor meerd. En op de plaats van de werkzaamheden werd men slechts geconfronteerd met het bord 'afgeslo ten'. De nieuwe informatieborden worden gebruikt om de Vlaardingers op een meer publieksgerichte wijze te informeren over de reden van die afsluiting. Tevens wil men hen een beter inzicht geven in wat er zoal door en in opdracht van de gemeente aan open bare werken wordt verricht. Het Platvorm Ander Vlaardingen (PAV) presenteert maandag 20 januari om 20.00 uur in het Mgen onder komen aan de Groen van Prinstererstraat de akiivi- teiten rond de vastenaktie '92. Naast alle groeperin gen die aan deze aktie meewerken zijn ook overige belangstellenden welkom. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange .Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 De Regenboog, een stichting die buitenlandse vrou- wén' helpt, zoekt vrijwilligsters die buitenlandse vróuwen fietsles willen geven. Dat moet elke woens dagmiddag gebeuren tussen één uur en half drie in derrinses Margriethal achter de P.C.Hooftlaan. Info bij Corrie de Man of Lida Kersten bij de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis, tel. 15211. Maasland Schiedam - Ondanks een verho ging van het fonds voor monu menten en beeldbepalende pan den moet het herstel van de histo rische binnenstad dit jaar flink pas op de plaats maken. Dat blijkt uit de verdeling van de stadsver- nieuwingsgelden voor 1992. Als reactie op de ingrijpende rijksbe zuinigingen stelt wethouder Adri Reijnhout verder onder meer voor. de stadsvernieuwing in de binnenstad en het Schienoko-ge- bied op de lange baan te schui ven. De gemeenteraad buigt zich aan staande maandag over de verde ling van de 8,8 miljoen gulden, die de stadsvernieuwingsector in Schiedam dit jaar te besteden heeft. Na eerdere bezuinigingen zal dit bedrag in 1993 naar ver wachting opnieuw met 1 miljoen gulden dalen. Dit dwingt wethouder Reijnhout tot het bijstellen van de ambities. Tot dusver betaalde het fonds on der meer mee aan welzijnsvoor zieningen, het herstel van monu menten, de salariskosten van be wonersdeskundigen en steun aan te saneren bedrijven. In de toe komst is daar volgens de wethou der geen geld meer voor te vinden binnen zijn begroting. Herstel Tot voor kort gaf het ministerie van WVC geld beschikbaar voor het herstel van monumenten. Landelijk is de achterstand vol gens de minister weggewerkt, waardoor er niet langer geld be schikbaar wordt gesteld voor res tauratie-projecten. Met de com missie voor wonen, wijk- en buurtbeheer is Adri Reijnhout van mening dat Schiedam op dit vlak nog met een forse achter stand kampt. De raad wordt nu voorgesteld om 750.000 gulden voor restauraties beschikbaar te stellen. Uit dit fonds wordt ook de 2 ton kostende restauratie van de Fabri straat ge financierd. waardoor er voor het bouwkundig erfgoed uit vroeger eeuwen 550.000 gulden over schiet. Verleden jaar was er nog zeven ton beschikbaar voor deze sector. De grootste klappen vangt Adri Reijnhout op door eerder aange kondigde projecten uit te stellen. Ondanks vurige pleidooien uit zijn raadscommissie ziet de wet houder ^°en kans om de voort- woek?' verpaupering in het Schiei bied - de voormalige Brande. juurt - en de omgeving van de Nieuwstraat te stoppen. Deze buurten zijn uit het meerja renplan stadsvernieuwing ge schrapt. waardoor de problemen in deze buurt op zijn vroegst na 1996 worden aangepakt. Evaluatie Of het 2over komt is nog dc vraag, want in 1993 wordt een landelijke evaluatie naar de stadsvernieu wing afgerond. Sombere ver wachtingen willen dal de rijksbij dragen voor het herstel van de steden na deze evaluatie in snel tempo verder worden afgebouwd. Door het schrappen van verschil lende posten in de stadsvernieu wing heeft Reijnhout wel geld ge vonden voor andere initiatieven. Vanuit het stadsvernieuwings fonds wil de D66-wethouder zes ton bijdragen aan het Beheerplan Nieuwland. Aan dit inmiddels in werking gestelde plan voor het verbeteren van de woonomgeving in de eerste grote naoorlogse stadswijk draagt de algemene dienst van de gemeente in 1992 1 miljoen gulden bij. Voor het verbeteren van van wo-, riingen van eigenaar/bewoners is--, het budget opgekrikt van 1.5 naar_ 1,7 miljoen gulden m 1992. De-1- verhoging is slechts schijn, want in J091 was het beschikbaar ge-^ stelde budget reeds in april verge- ven. Latere aanvragers kregen-** toch in totaal een bijdrage van zes, -t ton toegezegd, maar dit bedrag- wordt in mindering gebracht voory het budget voor het lopende jaar. t Met betrekking tot de verwerving en de sloop van oude panden en^ het bouwrijp maken van gronden legt wethouder Reijnhout in 1992 de meeste nadruk op Oost. Deze aanzetten voor hers lel komen vooral ten goede aan de Gahlei- - straal en de Oostsingel. In 1993 moeten de miljoenemnvestenn-. gen uitmonden in nieuwbouw en herstel van de verkrottende buur ten. i Door Ben van Haren Vlaardingen - Bas Spuybroek: „Het gaat niet altijd om de knik kers. Het is ook het gevoel, de sport." Rob Timmermans knikt instemmend en vult aan: „Een tevreden klant geeft nog steeds de grootste voldoening." Gezamenlijk komen de twee Vlaar dingse makelaars tot een omschrijving van hun beroepsbele ving. We zitten aan een grote tafel in de rechthoekige spreekkamer naast hun gemeenschappelijke werk kamer in een oude duo-villa aan de Schiedamseweg. Eens gaf dansleraar Korpershoek daar veel Vlaardingers les maar een aantal jaren geleden trok Spuybroek Makelaardij erin. Op de vloer loert een zwarte ste nen kat naar wat lampen en een rail contact, afkomstig uit het ou de makelaarskantoor van Tim mermans aan de Hofsingel, In de vensterbank ligt eenzelfde kat in het wit. Tegen de langste muur staat een lage kast waarop over zichtelijk brochures over bouw projecten verspreid liggen. Op de rechthoekige tafel, in het midden, staat tegen een blinde muur een computer. Naast de deur naar de werkkamer staan op de grond pa nelen met tegels en stalen van keukenbladen voor woningen, die op het voormalige Holiandi- aterrein worden gebouwd. Spuybroek (42) en Timmermans (37) zitten sinds kort bij elkaar. Ze hebben per 1 januari hun kanto ren samengevoegd. Ze vinden het een logisch gevolg van hun jaren lange collegiale samenwerking. „Het biedt meer mogelijkheden, is efficiënter en kan omdat we hetzelfde denken over ons vak," geven ze als verklaring. Kwetsbaar Het makeiaarsvak is niet eenvou dig, redeneren zij. De titel is be schermd maar het beroep zelf niet. Een tuchtraad waakt over de kwaliteit van het werk van de be- edigde makelaar, maar de wet verbiedt niemand te bemiddelen in huizenverkoop. Spuybroek: „Dat is de grote irrita tie in ons vak. Mensen praten al tijd over 'de makelaar' maar vaak doen ze zaken met iemand, die dat niet is. Als er dan iets scheef loopt, is het toch 'de makelaar' die heeft gefaald terwijl het geen vak genoot van ons is." Timmermans: „Het gaat in ons vak altijd om grote transacties tussen particulieren en dat is dus heel anders dan bij normale han delscontacten. Bij ons betreft het overeenkomsten tussen leken, maar die wel grote betekenis heb ben voor het persoonlijke leven van betrokkenen. Dat maakt het moeilijk en daarom juist ook boei end." Kwetsbaar Spuybroek weer: „Wij zijn ontzet tend kwetsbaar in dit vak. We krijgen vaak de schuld van de zorgen, waarmee de mensen zelf zitten. Je komt bijvoorbeeld bij ie mand, die naar een nieuwbouw woning wil en al een koopwoning heeft. Hij of zij wil graag horen dat die bestaande woning veel geld waard is. Als je het gezicht ziel zakken bij het noemen van de prijs dan weetje 't al. Later halen ze een ander erbij, maar hun pro blemen zijn niet over." Het imago van de makelaar is in de loop der jaren wel aardig opge vijzeld, dankzij de promotie-acti viteiten van de Nederlandse Ver enging van Makelaars (NVM), menen beiden. Ook de inschake ling van twee afzonderlijke make laars, een voor de koper en een voor de verkoper, vindt steeds va ker plaats. Jaloers De onderlinge verhoudingen zijn volgens Spuybroek en Timmer mans uitstekend. Door heel Ne derland beschikken de NVM-le- den over hetzelfde informatiebe stand met gegevens van alle be schikbare onroerend goed. „In het buitenland, waar wel hogere tarieven gelden, kijkt men daar jaloers naar. Amerika en Japan hebben al belangstelling getoond k -gyf> r-r-A Bas Spuybroek en Rob Timmermans (met bril) voor hun geza menlijke kantoor aan de Schiedamseweg: „We hebben een moeilijk en kwetsbaar vak; daarom is het zo boeiend." Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra voor ons zelf ontworpen program ma," zegt Timmermans. Maandelijks komen voorts alle echte makelaars uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis samen op een regionale bijeenkomst waar overheidsbeleid en markttrends besproken worden. Die goede ver houdingen werken volgens Spuy broek en Timmermans nooit m het nadeel van de klanten. „Integendeel. Het vergroot onze kennis en voor ieder van ons staat het belang van de klant voorop. De viering van het 750-jarig bestaan van de Duitsehe ridderorde in Maasland heeft vorig jaar heel wat over de geschiedenis van de vroegere commanderijen aan het licht gebracht. Maar Maasland had in die tijd meer kastelen, buitenplaatsen en hofsteden. Geheel volgens de doelstelling van een historische vereniging, duiken de Maaslandse historici van avond terug in de geschiedenis. In het dienstencen trum 't Maesland wordt om acht uur een bijeen komst belegd met als onderwerp 'Kastelen, buiten plaatsen en versterkte huizen'. Voor de pauze zal de plaatselijke predikant J. Hage, een serie fraaie dia's vertonen en toelichten over bekende en minder be kende kastelen en ook buitenplaatsen in Nederland. Na de pauze vertelt tweede voorzitter R. de Graaf van de Historische vereniging over vroegere kastelen, oude buitenplaatsen en begraven hofsteden in Maas land en omgeving. SCHIEDAM donderdag 16 januari. Lezing uittreding, Harmo- nia, wijkcentrum Nieuwland. 20.00 uur. Padam, pa- dam (chansons'), Tender, 22 00 uur. VLAARDINGEN donderdag 16 januari. Montezuma's Revenge (theatershow), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Cadillac Man (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. vrijdag 17 januari. Lezing 'Hart voui het regen woud', De Bijenkorf, 14.00 uur. U ziet van ons regelmatig advertenties voor gasverwarming en sanitair, maar wist u dat wij u ook van dienst kunnen zijn bij onderhoud en/of renovatiewerkzaamheden zoals: lood- en zinkwerken, uiteraard ook in authentieke stijl aanleg of reparatie van gas- en waterleidingen ontstoppen en vernieuwen van rioleringen aanleg en onderhoud van cv-installaties aanleg en onderhoud van sanitaire artikelen zoals badkamerverbouwing etc. vernieuwingen van dakbedekking, waarin wij diverse kwaliteiten dakbedekkingsmaterialen verwerken, al naar gelang uw wen electrotechnische installaties Al ons werk wordt uitgevoerd door goede vakbekwame mensen. Onder toezicht van de plaatselijke energiebedrijven en wij hanteren alleen materialen welke zijn goedgekeurd door de KIWA, GIVEG en KEMA instituut. i I I r Energreweg n 12 3133 EG Vlaardingen Tel 010 4342400 Fax 010 43581- Vlaardinger, - De Vara-lerlen uit de Waterwegsteden en het West- land krijgen de kans om de opna men van het showprogramma 'Doe tie het of doe tie het niet' die zaterdag 18 januari plaatsvinden, bij te wonen. Er wordt gereisd per luxe touringcar die om 14.00 uur vertrekt en omstreeks '20.00 uur weer arriveert bij het vertrek punt. Deelname kost 33 gulden per persoon maar bij die prijs zijn naast de busreis ook het lunch pakket, diverse consumpties en de entree inbegrepen. Het aantal beschikbare plaatsen is beperkt zodat er bij een te groot aantal aanmeldingen wordt geloot wie er mee mag. Geïnteresseerden uit Schiedam en Vlaardingen kunnen zich op geven bij H. Krabben (4341846) of M. Dingenouts (4269017). Belang stellenden uit Maassluis, Hoek van Holland en hel Westland die nen zich aan te melden bij M. Speyer (01899-15909). Bijvoorbeeld wij. sinds 1 januari werken we samen, maar tot die tijd interesseerde het mij niet wat Rob dacht," zegt Spuybroek. „Het gaat niet altijd om de knik kers. Het is ook het gevoel, zeg maar de sport om er voor je klant het beste uit te slepen. Dat geeft je de kick." Timmermans knikt instemmend en voegt eraan toe: „Een tevreden klant geeft je de grootste voldoe ning." Vaders Het is niet zo vreemd, dat Spuy broek en Timmermans dezelfde gedachten hebben over de uitoe fening van hun vak. Het samen gaan van de twee kantoren, na minder dan een jaar aftasten, be tekent in feite de terugkeer naar een oude situatie. Rinus Timmer mans, de nu 72-jarige vader van Rob en vooral ook bekend als oud-penningmeester van For- tuna VI. werkte - tot hij in 1960 zijn eigen makelaarskantoor be gon -bij Spuybroek &Van Heijst, waar Bas z'n vader de baas was. Nu heet de maatschap Spuybroek Timmermans en hebben de op volgers gezamenlijk de leiding. Beiden komen dus uit een make laarsnest, maar zo vanzelfspre kend was de voortzetting van het bedrijf van hun vaders toch weer niet. Ze hebben ook elk eerst en kelejaren elders gewerkt. „Toen ik achttien jaar was, dacht ik er echt niet aan om makelaar te worden. Ik ben thuis wel de oud ste, maar mijn belangstelling voor dit vak en de zaak van mijn vader kwam pas veel later," ver telt Bas Spuybroek, die in 1974 de makelaardij instapte. De vijf jaar jongere Rob Timmer mans begon een jaar later bij zijn vader. Hij was de jongste in huize Timmermans, waar pa ook kan toor hield. Rob zegt: „Ik heb 't als het ware met de paplepel ingego ten gekregen." Hij was wel de eni ge van de kinderen, die door va ders werk werd geboeid. Hij heeft eerst enige lijd bij een grote maat schappij gewerkt om zijn kennis te verbreden voordat hij studie en werk combineerde op hei inmid dels naar de Hofsingel verhuisde makelaarskantoor van zijn vader, die hem tot vorig jaar nog terzijde stond. Gevoelig Beiden startten dus in de make laardij toen het heel goed ging in de huizenbranche. Ze hebben de hoogtij van 1975 tot 1979 meege maakt, maar ook de daarop vol gende slechte jaren tot 1985. „Sinds 1986 gaat het redelijk met de economie en dus met ons. Ons werk is uiterst gevoelig voor de conjunctuurontwikkehngen. Het hangt geheel samen met het toe komstbeeld, de inkomensverw achtingen die mensen hebben. Naast natuurlijk de rol, die de overheid speelt op het gebied het woonruimtebeleid en de vergun ningverlening," constateert het. duo. r' In de jaren zestig en begin 1970 heeft daar in Vlaardingen heel wat aan gemankeerd, vinden ze. De laatste jaren zou hel beter zijn geweest. Spuybroek: „Decennia lang heeft Vlaardingen verzuimd- voor midden- en hoger kader te. bouwen. Voor wat duurdere bouw.* was hier geen aandacht en ook had men meer normale eenge zinswoningen moeten neerzet-, ten. Van hier trokken mensen naar Hellevoetsluis en Schiedam Veel daarvan willen graag terug-* komen." De makelaars zitten dus goed met*_ alle nieuwbouw, die momenteelft plaats vindt in Vlaardingen langs de Vaart en waarvoor plannen worden uitgebroed, veronderstel ik. „Nou dat is betrekkelijk. Bij die; grote plannen staan wij vrijwel buitenspel. Projectontwikkelaars zoals Eurowoningen werken met i eigen verkoopkantoren. "Neen. momenteel doen wij dan het Hol- '.andiaterrein, 'maar dp nieuw-' bouwprojecten kan onze zaak niet -• drijven. Het hoofdbestanddeel1 van ons werk is de bemiddeling aan particulieren en daarop heeft die nieuwbouw ook een gunstig v effect, want veel kopers hebben al een koopwoning." Broekpolder Spuybroek en Timmermans zul-" len dus ook wel gelukkig zijn met de pas verschenen Nota Volks- huisvesting en de daarop gevolg- de luide roep om luxe wonijig- bouw in de Broekpolder? Ik heb me vergist. Spuybroek:1 „Het is natuurlijk moeilijk de- achterstand in te halen, die in die vroegere decennia is opgelopen. Dat doe je niet zomaar in een paar jaar. Ook moet je je afvragen of in die Broekpolder wel gebouwd moet worden. Voor mij persoon-., lijk zeg ik, liever niet. Vlaardin gen is een prettige woonplaats.- Het heeft iets aparts, is bijvoor-^ beeld veel gezelliger dam Schiedam. Het is geen stad en* geen dorp en daarom misschien-' juist zo prettig om te wonen." 1 Timmermans denkt er net zo1 over: „Ik heb liever dat ze het groen van dip polder hphnudpp' 1 Het is een belangrijk speerpunt voor onze stad, die bij buiten-'- staanders toch al een negatieve klank heeft in verband met het-' milieu. De Vlaardingers zelf ne men dat kennelijk voor lief." Tim- mermans ziet meer bezwaren'te-' gen woningbouw in de Broekpol der. „Ook vraag ik me at' of wo ningbouw in de Broekpolder wel haalbaar is met de vuile grond," die daar ligt. We zien in Maasstuis'1 wat er met de Steendijkpolder gej: beurt." 1 Neen, het nieuwe makelaarsduo zit niet te wachten op woningen in de Broekpolder. Ook zakelijk met. „Zeker weten, ons welzijn' hangt niet af van woningbouw." Automobielbedrijf Kalfsbeek Schiedam bv, Nieuwe Haven 233. 3117 AB Schiedam. Telefoon: 010-473 11 55. Automobielbedrijf Kalfsbeek Maassluis bv, P.C. Hooftlaan 11. 3141 AB Maassluis. Telefoon: 01899-19588. Automobielbedrijf Kalfsbeek Wateringen bv, Kerklaan 65-67, 2291 CE Wateringen. Tele'oon: 01742-93580.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1