15 'Net als Van Hanegein moet ik ook diploma halen' Moon of sorrow heeft eigen willetje 'Het gaat niet in de eerste plaats om commerciële bedoelingen' Speciale hulp voor verslaafden 0*$%* 8| wr-- S.s fe' -;»l ft '•■■■- V w Böhm komt schaken Kleren maken in Erker Bevolking boven 71.000 Treintjes en computers bij Schiespoordag Landendag in de Erker Vernieuwing bij D66 Juke-boxen in Lijnbaan itvené Froger in My Way ANC-opbrengst bekend Rechtswinkel zoekt hulp Topkapper George Fohr berust in vonnis Haags gerechtshof Malaise met koopflats in Spaland voorbij Rotterdams Dagblad Woensdag 22 januari 1992 f, -> ijdr.% .5/' \"i A H af" Schaker/tv-presentator Hans Bohm, ook oud- Schiedammer want geboren m Kethet, neemt het za terdag 25 januaTi in Klubhuis Zuid op tegen dertig jeugdige schakers in een simultaanpartij. Deze wed strijd is een vervolg op het Bondsspaarbanktoemooi. Dat toernooi is eind vorig jaar gehouden door de schaakvereniging Het Zwarte Paard, de Bondsspaar bank en de Stichting VSB Schoolschaak. die het schaken onder jongeren populairder probeert te ma ken. Er zijn dertig jonge spelers uitgeloot voor de simul taan van aanstaande zaterdag. De wedstrijd begint om 10 30 uur. Na afloop is er iets totaal anders, te we ten bingo. In Wijkcentrum De Erker start binnenkort een twee de cursus kleding maken, die op diverse ochtenden en avonden wordt gegeven. De cursus bestaat uit zestien lessen en kost ƒ64.-. Meer informatie op tel.4267767. Dat geldt ook voor liefhebbers van ge luidstechniek die zich willen inschrijven voor de P.A.-cursus die in februari begint. Ook daaraan zijn trouwens kosten verbonden. lT Het inwoneraantal van Schiedam is afgelopen jaar met 919 inwoners gestegen. Eind" 1990 woonden er nog 70.207 mensen in de jeneverstad en bij het begin van het nieuwe jaar waren het er 71.126. De vrouwen hebben duidelijk de overhand want het aantal inwo ners van 71.126 telt 34.751 mannen en 36.375 vrou wen. De open dag van modelspoorvereniging Schiespoor die zaterdag 25 januari in het clubgebouw aan de Westerkade 21 wordt gehouden, wordt een bijzonde re. Zaterdag kunnen de bezoekers een computerge stuurde rangeerbaan volledig in bedrijf zien. Het gaat om een kopie van de Kijfhoek, het bekende ran geerterrein van de Nederlandse Spoorwegen tussen Barendrecht en Zwijndrecht. Uiteraard is er ook weer een treinen beurs. De dag begint om 10.00 uur en de entree is één gul den voor volwassenen en 50 cent voor kinderen. In samenwerking met de Molukse vereniging Po- lawano organiseert wijkcentrum de Erker zondag 26 januari een -landendag over Indonesië waarbij de Zuid Molukken centraal staan. De bezoekers die 12,50 gulden moeten betalen om binnen te komen, kunnen kennis maken met de traditionele kleder drachten, kunstnijverheid en de Molukse kook kunst. Hel evenement begint om 18.00 uur en vanaf 17.30 zijn de deuren van het gebouw aan de Jan van Avenn es straat geopend. Vlaardingen Het Tweede Kamerlid Olga Scheltema spreekt maandag 27 januari bij haar partijgenoten van D66 over bestuurlijke vernieuwing. Dat doet ze in het partycentrum tijdens een openbare avond waar ook wethouder Ton van der Steen het woord zai voeren over hetzelfde onderwerp. De bijeenkomst begint om 20 30 uur. De L-jnbaanhal staat zondag 26 januari vol met grammofoons, juke-boxen, Ip's, singles, oude mu ziekinstrumenten en een grote hoeveelheid 78 toe renplaten. Tevens worden er oude muziekspullen gerepareerd en getaxeerd. Dat gebeurt ook met oude radio's waarvan er veel te vinden zullen zijn op de beurs, zo belooft de organiserende vereniging De Verzamelaar. De deuren zijn van 10.00 uur tot 17.00 uur open. Zanger René Froger treedt morgenavond om 24.00 uur op in discotheek My Way, waar de deuren overi gens om 22.00 uur opengaan. Eigenaar Theo Putters heeft de populaire artiest mede gecontracteerd omdat zijn nieuwste plaat 'Nobody else' onderweg is naar de Top 10. ANC-ambassadeur in Nederland Zoliie Magugu neemt vrijdagavond in het stadhuis de opbrengst van de actie voor het ANC in ontvangst. Die actie is gevoerd door 'Vlaardingen tegen apartheid'. Er worat een originele Afrikaanse maskerdans uitge voerd en een zanggroep zal authentieke Zuidafri- kaanse strijdliederen laten horen. Tussendoor wordt gratis een drankje geschonken en een hapje geser veerd. aangeboden door de gemeente. De Stichting Rechtswinkel Maassluis zoekt afgestu deerde derde- of vierdejaars studenten die zich be langeloos in willen zetten voor mensen die rechts hulp nodig hebben. Voor inlichtingen kan men bel len met de heer B. Sio, 01899-10306. Agenda SCHIEDAM woensdag 22 j anuari Lezing over bomen in de stad. KNNV, De Boshoek Bachplein, 20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 22 januari RaarHoie Onderwrs, stadhuis 19.30 uur. donderdag 23 januari Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk, 12.45 uur. Door Carel van der Velden Vlaardingen - Als kapper is er niks mis met George Fohr. De 32- jarige eigenaar van kapperszaak Dilinio aan de Schiedamse- wegin Vlaardingen is een gevierd haarstylist. Hij knipt de mo dellen van de Miss Hollandverkiezirigen en zo nu en dan geeft de trendgevoelige Vlaardinger tijdens kappershows zijn gehei men prijs aan vijfduizend vakgenoten. Maar net als voetballer Willem van Hanegem is hij een topper zonder papieren. Wegens het ontbreken van een vakdiploma moet hij nu een boete van 12.000 gulden betalen. Dat bepaalde het Haagse ge rechtshof afgelopen vrijdag m het hoger beroep, dat Fohr tegen een uitspraak van de economische po litierechter had aangespannen. Door de drukte van het werk en privé-omstandigheden was Fohr naar zijn zeggen tot dusver nog niet in staat geweest het benodig de papiertje te bemachtigen. De rechter toonde zich echter onver biddelijk. Fohr mag dan les geven aan vakbekwame collega's, zon der de benodigde vestigingspa pieren staat hij voor de wet be kend als een beunhaas. „Eigenlijk is het een beetje bela chelijk," zegt de kapper in zijn rij kelijk met spiegels uitgeruste winkel aan de Schiedamseweg. „Maar in Nederland heb je nu eenmaal voor alles een diploma nodig. Ik heb heel wat excuses aangevoerd, maar het heeft he laas niet geholpen. Het is net als met door rood licht rijden. Je wordt er toch voor bekeurd." Dilinio draaide enkele jaren op de vestigingspapieren van de echt genote van George Fohr. Na de echtscheiding vertrok zij uit de winkel, waarmee ook de benodig de vergunning verloren ging. De zaak kwam verleden jaar aan het licht bij een routinecontrole van de economische opsporings dienst. Toch lijkt de juridische uitspraak buiten de forse boete geen ingrijpende gevolgen te krij gen voor George Fohr. Wellicht met het oog op de reputatie van de kapper vond de rechter het al te gortig om de succesvolle kapsa lon te sluiten. Om nieuwe proble men te voorkomen is Fohr nu vast van plan om in het voorjaar als nog zijn vakbekwaamheidsdiplo ma te halen. Naast boekhouding en bedrijfsbeheer moet hij een praktische proeve van vakbe kwaamheid afgeven. Het is niet ondenkbeeldig, dat hij voor dit onderdeel examen bij één van zijn leerlingen moet doen. „Ik geef veel kapperscursussen," zegt Fohr. „Daarnaast ben ik vaak actief op kappershows. Met de winkel er bij blijft er weinig tijd over. Daarom ben ik de laatste keer ook gezakt voor mijn vesti gingsdiploma. Ik had een dik the- orieboek moeten doornemen, maar door de drukte is het er niet van gekomen." De gebrekkige belangstelling voor de theoretische achtergron den van het ondernemerschap vormt een opvallend contrast met het enthousiasme, waarmee Fohr aan de ambachtelijke aspecten van zijn beroep werkt. De boek houding en de contacten met. de Fiscus laat hij graag over aan de zakelijke adviseurs. De kapper George Fohrtussen zijn spiegels. 'Ik ben verslaafd aan dit vak.' Foto Gerntde Heus/Roei Dijkstra besteedt zijn tijd liever aan het verbeteren van zijn knipvaardig- heid. „Ik ben verslaafd aan dit vak. Het is de grap om de grenzen steeds verder te verleggen. Ik probeer een dusdanig niveau te bereiken, dat ze met meer om me heen kunnen." Na de middelbare school kwam Fohr terecht op de Haagse kap persacademie. Twee jaar kon hij als kappersbediende aan de slag bij een trendy kapsalon in de Hofstad. Met zijn echtgenote opende hij in 1986 de kapperswin kel in Vlaardingen. Zijn visie op hel kappersvak sloeg aan, want binnen korte tijd bouwde Dilinio een grote klantenkring op. Ook de vertegenwoordiger van Weïla herkende in Fohr een ta lent. Dankzij de grootgrutter m kappersbenodigdheden ging Fohr bijscholingscursussen aan collega's geven. Daarbij kwamen ook de kappersshows. „Door Wel- la werd ik m 1989 gevraagd voor een demonstratie. Ik stemde toe. maar ik schrok nogal toen ik hoorde dat ik m de Jaap Edenhal moest optreden. Ik heb staan knippen voor hel oog van 5000 collega's." De voorstelling baarde veel op zien. want als éen van de eersten gaf Fohr een eigentijdse visie op nostalgische kapsels uit de jaren vijftig en zestig. ,.A! het extreme is al eens gedaan. Daarom pluk ken kappers als ik we) eens terug op de mode van vroeger. Maar het is natuurlijk zaak er eigentijdse elementen aan toe te voegen." Steelt Fohr op demonstraties vaak de show met buitenissige kapsels, m zijn Vlaaidingse kap salon verzorgt hij zowel de haren van trendsetters als trendvolgers Bij de tweede categorie gaat het volgers de kapper om het afleve ren van een 'goed draagbaar kap sel'. De eerste groep vormt het be langrijkste visitekaartje van Fohr. „Ik heb klanten uit Lochem, Friesland en Helie- voelsluis. Die zijn hier terecht ge komen omdat ze m een disco theek een buitenissig geknipte klant van my hebben aangespro- i ken." Door Jan Booister Schiedam/Vlaardingen - Een beet je zichzelf respecterende band heeft tegenwoordig een demo ge maakt. Zonder kom je nergens. En ben je ietwat brutaler, dan maak je een CD. Zeker als je wat aanhang hebt. Nog brutaler ben je als je als ama teur, zonder ooit te hebben opge treden, dus nog zonder aanhang, meteen een CD opneemt. Dan heet je Moon of sorrowdie Schiedamse band van Patrick Harreman (zang/sologitaar), Pa tricia Rodenberg (synthesizer) en Marcel (drums), Menno (gitarist/ toetsenist) en Mathijs (basgitaar) Gootjes. Dan heb je lef. Dan heb je ook gewoon in de Gou den Gids een opnameruimte ge prikt, in dit geval Geluidsstudio Het Pand te Vlaardingen, waar Frils van Mourik de scepter zwaait. Kortom, dan heb je ge woon gedaan waar je zin in hebt. En zo is het maar net. Want nu al een CD, dat is heel snel. Marcel, droog: „Ja, dat is snel." Mathijs, nog een tikkeltje droger: „Maar we zijn heel eigenwijs." Patrick: „Ik ben altijd wel met CD's bezig geweest. Veel minder met een band vormen. Maar dit ging allemaal vanzelf." Marcel: „Patrick dacht er aanvan kelijk ook over in z'n eentje wat op een CD te gaan doen." Patrick, lachend: „Ja, en nu zit ik met dat zooitje opgescheept. Ach ja joh, het is allemaal toevallig ge gaan." Hoe toevallig, vertelt Marcel. „Ik kende Patrick van de grafische school. Hij had een band, Usur per. Ik had gehoord dat die band uit elkaar dreigde te vallen, dus ik heb toen tegen Patrick gezegd dat als hij een drummer zocht, ik in de markt was. Dat is ook gebeurd. Op 6 september hebben Patrick en ik een demo gemaakt. Met ei gen werk. Daarna kwamen Men no en Mathijs erbij." Patrick: „Ik had al een demo van mijn eigen ideeen. Die heb ik aan Marcel laten horen. Hij vond dat leuk. Daarna heb ik meer ge schreven en is die demo van 6 september er gekomen De mu ziek die we nu opnemen is hoofd zakelijk van Menno en mij. Aan de teksten leveren we allemaal bijdragen. Dat loopt door elkaar." De stijl van Moon of sorrow laat zich niet gemakkelijk indelen. Het is een kruising tussen melal en new wave, proberen de heren zelf (Patricia Rodenberg moet blokken voor tentamens) enige richting aan te geven. Maar wie dan wat denkt te weten, staat meteen op het verkeerde been als wordt meegedeeld dat er ook een klassiek stuk piano verwerkt wordt op de CD. En zelf gaan luis teren bij de opnames geeft ook geen uitsluitsel, want dan blijkt er net een lief akoestisch gi- taarintrootje te worden opgeno men. Menno: „Onze muziekstijl is ook niet in te delen. We moeten dus ook maar afwachten wat de reac ties zijn. Dat is een risico." Patrick: „We willen natuurlijk wel zo groot mogelijk worden, het zou stom zijn dat te ontkennen. En onze verwachtingen zijn goed, an ders steek je er niet zoveel ener gie in. Alhoewel... op zich is mu ziek maken altijd leuk." Marcel: „Je ziet nu toch ook groe pen als Nirvana en Metallica op eens in de top-40. Dat was daar voor toch een soort taboe. Nu is dat opeens in. Die zaken zijn niet te voorspellen." Menno: „En die groepen waren ook al jaren met hun muziek be zig." Patrick: „Bij mijn vorige band is het vijf jaar lang aardig gelopen. Sinds die tijd heb ik ook een beet- je een eigen speelstijl ontwikkeld. Ik ontwijk graag alles wat nor maal is. Zo heb ik ook mijn stijl ontwikkeld. Op een gegeven mo ment stond de rest van die band stil en ik wilde vreemde muziek maken. Dat kon niet met hen. Met deze groep wel. Samen gaan we verder met ieder zijn eigen in breng en achtergrond. Menno mei zijn klassieke en blues-ach tergrond, Marcel die naar Led Zeppelin neigt, Mathys met zijn recht-toe-recht-aan punk en ik Zo vullen we elkaar aan Marcel: „Als je ons elk .'part zou horen is er misschien geen eigen stijl, maar gezamenlijk wel. Dan spelen alle invloeden door elkaar, dan heb je een ander geluid." Patrick: „We moesten op een ze- Marcel (links boven), Ma thijs (rechts boven), Men no (hnksbe- neden) en Pa trick. Patricia b oktvooreen tentamen. Moon of sorrow in de opname Studio. FotoGerrit de Heus/Roel Dijkrtrj ker moment stoppen met schrij ven. We hadden gewoon teveel nummers. Daarom kwamen we op een zeker moment maar wat minder bij elkaar." De naam van de band is door een combinatie van namen en titels ontstaan. Aanvankelijk was Thea tre of sorrow bedacht Maar omdat er al een T/ieatre of hate was, wat later The CüU werd, is naar wat Vlaardingen - Mensen die bij de bekende huipverie- ningsinstanties buiten de boot vallen - bijvoorbeeld verslaafden - kunnen een beroep doen op een nieuw potje bij de GGD. Op voorspraak van de Stuurgroep Sociale Vernieu wing krijgt de gezondheidsdienst een bedrag van 45.000 gulden voor sociale en medische hulpverle ning. Het gaat steeds om individuele hulpverlening. Een aantal raadscommissies is al akkoord mei de uit gave. anders gezocht. En omdat er al een eigen nummer was dat Earfit nioon heette, was de combinatie snel bedacht: Moon of sorrou Een Engelse naam. want je weet maar nooit Dus hebben de drie Gootjes al andere namen klaar liggen oor het geval datDan-is Marcel Mark Hendencks. Menno Andreas Hendencks en Mathij& Math Hendencks Patrick blijft Patrick Harremun. Want dal klinkt ook we! m het Engels. En mocht het allemaal niks wor den. geen nood Matcei „Het is ook met m de eersie niaaK met commerciële bedoelingen dat we dit doen We willen gewoon wat vastleggen voor onszelf." Patrick „Ja, persoonlijke teksten over je eigen ervaringen. En hel doet er dan eigenlijk niet toe of zoiets nou op een CD komt of met." Toch, een eigen CD. het is met niks. Ook financieel met. De uit gaven belopen van begin tot eind acht- a negenduizend gulden. Daarvooi bezit de band aan hel eind van de rit duizend CD's Een fors, maar overzienbaar bedrag. Dan ook pas gaat .Mocm of sorrow optieden En als het kan meteen m/aien. met in cafés Menno: „We geloven er ook m Dat is onze kracht." Patrick Wp hebben 'vel een ei gen willetje We hebben schijl aan wal anderen doen of zeggen." Marcel: „Wc zijn voor onszelf be zig. We zien wel hoe het balletje rolt." Schiedam - Hij heeft het er even rustig mee gehad, maai vanmid dag heeft Chris Zijdeveld de plas tic legenjas, de rubber laaizen en de witte helm weer uit de kast mo gen halen. Aan de Gerstakker m Spaland slaat cl" wethouder voor stads ontwik keL..g vanmiddag iti met de aankomende bewoonster «h Carola van Vessum de eerste paal voor de bouw van 92 appartemen ten Zowel kopers als huurders komen in aanmerking voor ""n plekje in één van de vier fiats, die elk vijf verdiepingen gaan lellen. De woningen woiden gebouwd door de Rotterdamjt» aannemer Muwi In opdracht van het Ge meentelijk Woning beheer zet de Rotterdamse onderneming drie flatgebouwen neer De 69 drie- en vierkamerappartementen w or den kort voor de oplevering toe- i gewezen aan woningzoekenden uit hel bestand van het gemeente- lijke bureau Huisvesting De vei- wachting is, dat de bewoners hun appartement aan het eind van dit jaar kunnen betrekken. De flatgebouwen worden ge bouwd op de grens van de Akker en de Vhndcrbuurt. De twee wij ken zijn gescheiden door een wa terpartij. De vier gebouwen verrii- zen langs deze singel De bewo ners van de koopflat mogen zich verheugen op een exti a attractie. Hun flatgebouw wordt gebouwd aan de rand van hel buurt park, dat tussen de Speltakker en het 5 water is gesitueerd. j Muwi. die de verkoop van de wo ningen m eigen hand heeft ge houden, heeft alle 23 koopappar tementen in kot te tijd kunnen verkopen Dat gegeven vormt een gunstige ontwikkeling voor pro jectontwikkelaars, want drie jaar geleden werd een piojeet met koopflats geschrapt wegens ge brek aan belangstelling Volgens een woordvoerder van de gemeente Schiedam onderstreept het verkoopsucces van nu de stel ling, dat de bouw van apparte menten pas van de grond komt «Is de v,oonomge\ ing lot ontwik keling is gebracht Destijds wer den de geplande koopapparte menten wel neergezet, maar als huurhuis van de hand gedaan. Nu Spaland-West bijna is volge bouwd, happen de belangstellen den voor een koopappartement wel toe. De gemeente vindt dit een goede ontwikkeling, want tot dusver vormt Spaland mei honderden rijtjeswoningen vooral net do mein van jonge gezinnen In de toekomst moet de wijk een e\en- v.ichtcr afspiegehng \oinKi, wn de bevolking. De aantrekkende belangstelling voor de koopap partementen duidt er op, dat ook 4 alleenstaanden en ouderen m de nieuwbouwwijk willen wonen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1