Waterweg 13 Opluchting: bouwen aan Vaart mag Vleugel voor wijnconcerten opgetakeld Werkzaamheden worden hervat zodra vorst uit de grond is Raad op de hand van Maribo Historische vereniging kraakt bouwplan ABC Motief moord is nog onduidelijk Spijkenisse roept hulp Griekse minister in Akkoord over drie bouwkunstacademies Granaten in schip Slapend van de weg Kunsthal opent met vijf exposities Jongen (15) Mishandeld - Skateboarden in nog drie wijken Fusie SFC en Martinit Schuurtje afgebrand Autokrakers aangehouden Klokkendief opgepakt Vernielingen bij Schiedam Rotterdams Dagblad Donderdag 23 januari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - De politie heeft nog geen duidelijkheid over het motief van de moord in Hoogvliet. Wel is in middels duidelijkheid over de identiteit van het slachtoffer. Het gaat om de 24-jarige bewoonster van de woning aan de Toscalaan. Zij leefde daar geschei den van haar man, samen met haar 1-jarige zoontje. Sectie heeft uitgewezen dat zij door middel van een pistoolschot om het leven is gekomen. De wouw werd door de politie gevonden nadat er een anoniem telefoontje was binnengekomen. Spijkenisse - De Griekse minister van Justitie, Mi chael Papakonstantinou, krijgt binnenkort post uit Nederland. De gemeenteraad van Spijkenisse stem de gisteravond in met het verzoek van D66 bij hem aan te dringen de rechtszaak tegen de 19-jarige Ur sula Damme uit Spijkenisse zoveel mogelijk te be spoedigen. „De reden waarom wij een beroep op u doen is de lange duur van het voorarrest. Ursula Damme is net verleden maand 19 jaar geworden, verblijft in een voor haaf onbekend land in moeilijke omstandighe den, is ver weg van haar familie en spreekt boven dien de taal niet. De onzekerheid over haar lot is voor haar, en zeker ook voor haar familie hier, haast niet te verdragen. Wij hebben ons haar lot aangetrokken en vragen u te kijken of het mogelijk is de proces gang te versnellen om humanitaire redenen," luidt het verzoek van de raad. De raad zegt niet te willen oordelen of Ursula wel of niet schuldig is. Zij werd in september vorig jaar sa men met een man uit Rotterdam bij de Grieks-Turk se grens aangehouden. In de camper waarmee ze reisden werd ruim 45 kilo heroïne aangetroffen. De vrouw wordt nu vast gehouden in een gevangenis vlak bij Athene. Rotterdam - Minister Ritzen van Onderwijs is giste ren akkoord gegaan met een voorstel van PvdA en CDA om het aantal hoofdvestigingen voor een HBO-archi tectenopleiding terug te brengen van zes naar drie. Iedere hoofdvestiging mag echter een lesplaats elders in het land openen, waardoor er in de praktijk voorlo pig niet veel zal ver anderen. Tijdens een monde ling overleg met de Tweede Kamer liet Ritzen blijken dat zijn voorkeur nog steeds uitgaat naar twee hoofdvestigin gen, in Rotterdam en Amsterdam, met twee lesplaatsen in Maastricht en Til burg. PvdA en CDA vreesden echter dat deze geringe spreiding problemen zou opleveren voor het volgen van deze deeltijdstudie door de stu denten die vrijwel allemaal al een baan hebben. Ritzen liet zich door dit formele argument overhalen en stemde in met drie hoofdvestigingen in Rotter dam, Amsterdam en Tilburg, met lesplaatsen in Gro ningen, Arnhem en Maastricht. Wet zal na vier jaar een evaluatie plaatsvinden van de lesplaatsen. Rotterdam - In een sleephopperzuiger zijn gisteren bij onderhoudswerkzaamheden op de scheepswerf Niehuis Van de Berg aan de Eemhaven in Rotter dam vijf granaten gevonden. De Explosieven Oprui mingsdienst heeft ze later verwijderd. De granaten zijn door de Volvox Hollandia op de Noordzee naar boven gehaald. Rotterdam - Een 28-jarige Rotterdammer is gisteren op de Al 5 met zijn auto van de weg geraakt toen hij achter het stuur in slaap viel. Na de vangrail te heb ben geraakt kwam hij tenslotte in een sloot terecht. Hij kwam met schrik vrij. Enkele uren later ontstond er aanmerkelijk meer schade toen een auto op de middenbaan bij het inha len een andere wagen raakte. Deze kwam al tollend tot stilstand, waarna er tien andere auto's tegenaan reden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rotterdam - De Kunsthal, het nieuwe gebouw voor grootschalige culturele manifestaties aan de West zeedijk in Rotterdam, zal bij de opening - naar ver wachting op 3 oktober - maar liefst vy f exposities tel len. Naast een unieke tentoonstelling Court Arts of Indonesia, betreft dat exposities over het koninklijk paleis, internationale tekeningen, Rotterdamse kunst uit de twintigste eeuw en 52 vignetten voor de Kunsthal. Behalve drie grote expositiehallen (1400.1200_en 700 vierkante meter), zal de Kunsthal een galerie (400 m2), een audiovisuele ruimte, een auditorium fcapa- citeit: 300 mensen), een kunstboekhandel en een kunstdrukshop herbergen. Rotterdam - Een 15-jarige jongen uit Rotterdam is door zes leeftijdgenoten mishandeld, Zonder enige aanleiding werd hy in een speelgoedwinkel in het winkelcentrum Oosterhof door zijn belagers aange vallen. Toen hij later buiten zijn fiets pakte kwam het zestal weer op hem af. Daar werd hij voor de tweede keer geschopt en getrapt. Door Ben van Haren Vlaardingen - Op het stadhuis in Vlaardingen is gisteren opge lucht adem gehaald toen de uitspraak binnenkwam van de Raad van State op het schorsingsverzoek, dat twee bewoners van de zogenaamde Goudkust voor de vergunningen voor wo ningbouw aan de Vlaardingse Vaart hadden ingediend. De bouw hoeft niet stilgelegd te worden, besliste viee-voorzitter mr. J. de Vries. Als de vorst geen roet in het eten zou gooien, had Eurowoningen gisteren zelfs al met de bouw van 76 woningen langs de Vlaar dingse Vaart bezig kunnen zijn. Ook Rehorst Bouw BV uit Wad- dinxveen. dat tegenover de tele fooncentrale zestig eengezinshui zen wil neerzetten, kan met een gerust hart doorgaan met de voor bereiding van zijn bouwplannen. Volgende week bepaalt De Vries of de Rotterdamse projectontwik kelaar Peter Stok zijn geplande 38 appartementen (in twee to rens) en achttien duo-villa's mag bouwen. Deze aparte behandeling houdt verband met de wijze waar- Óp de provincie aan deze twee projecten goedkeuring beeft ver leend. De projectontwikkelaars hadden op aanwijzing van het gemeente bestuur hun bouwactiviteiten al eerder opgeschort, hangende de schorsingsverzoeken die de on der de naam 'Comité Behoud Groene Long' werkende heren De Vilder en Van Sluys hadden inge diend. „We moeten de voorzitter van de Raad van State niet schof feren door gewoon met de bouw verder te gaan als hij zich nog over een schorsingsverzoek moet buigen," verklaart projectleider Theo van Gist de gemeentelijke oekaze aan de ontwikkelaars. Hij is altijd optimistisch geweest over de voortgang van de bouw, maar erkent opgelucht te zijn nu de uit spraak van de Raad van State is gevallen. Tevergeefs Architect B.M. de Vilder en zijn buurtgenoot mr. P.A. van Sluys voeren al enige tijd strijd tegen het ambitieuze woningplan, dat oud-wethouder Bas Goudriaan aan het eind van zijn politieke loopbaan met stedebouwkundige Ashok Bhalotra van de grond til de. Zes eigentijdse architecten, Herman de Kovel, Cor Paauwe, Zdenek Zavrel. Rudy Uytenhaak, Herman Zeinstra en E. Hartsuy- ker maakten de ontwerpen, waar voor de drie projectontwikkelaars warm liepen. De bezwaarmakers hebben zich eerder al tevergeefs verzet tegen de verlening van vergunningen voor de planontwikkeling in het westelijk gebied van Holy-Noord. Nadat de gemeente eind vorig jaar de benodigde provinciale goedkeuring toch had binnenge kregen, sloeg wethouder Ton van der Steen dezelfde dag de eerste paal voor het eerste project van Eurowoningen. Op een aanslui tende feestelijke bijeenkomst in het Deltahotel overhandigde hij in het bijzijn van de kopers van de woningen de bouwvergunning. Het 'actie-comité' tekende hierte gen en tegen alle daarna verleen de bouwvergunningen ook weer bezwaren aan. welke door het ge meentebestuur ongegrond zijn verklaard. De volgende stap van De Vilder c.s. was het aantekenen van beroep tegen die beslissing bij de Raad van State en het tege lijkertijd indienen van een schor singsverzoek. Bij alle voor het project aan de Vaart tot nog toe aangevraagde bouwvergunnin gen hebben de bezwaarmakers deze weg gevolgd. Vertraging Volgens de project-ontwikkelaars heeft één en ander niet tot wezen lijke vertraging van de bouw ge leid. Eurowoningen, dat 395 van de 510 koopwoningen in het plan gebied bouwt, had per brief zijn kopers op een vertraging tot 17 fe bruari vooi bereid. Woordvoerder Kooiman zegt niet le verwachten, dat de vertraging als gevolg van het schorsingsverzoek uiteinde lijk merkbaar zal zijn. „Momen teel ligt de bouw ook stil door vorst. Het is normaal m de bouw om met onwerkbare dagen reke ning te houden. De snelle uit spraak heeft ons verrast, wel aan genaam overigens. Zodra de vorst uit de grond is, zullen we het grondwerk hervatten." Peter Stok, dat gisteren de eerste; paal had willen slaan voor de; bouw van zijn twee luxe apparte-: mententorens en achttien half-; vrijstaande villa's, wacht nog op| de uitspraak van de waarnemend' voorzitter van de Raad van State j „We hadden wel met kopers ovc-r' de oorspronkelijke datum gespro-j ken maar hadden bewust nogj geen uitnodigingen de deur uitl gestuurd. Daarmee wachten wei tot de beslissing bekend is." Minister Ritzen liet zich giste ren overha len tot meer academies voor bouw kunst, zo dat de ge ografische spreiding van de ves tigingen be ter is afge stemd op de moge lijkheid om deeltijdstu dies te vol gen. Archieffoto ik '-J: Het gat is ge maakt, de enorme vleu gel is er door getakeld, te vredenheid. Het karwei is zonder scha de geklaard Foto GerrjtdeHeu Roe! Dijkstra Vlaardingen - De wijnboerderij van Jook Aarts en Louise Holland in de Zuidbuurt verkeerde gisterochtend in rep en roer. Met vereende krachten werd een reusachtige vleugel van drie meter lengte naar de zolder getakeld. Een delicaat instrument en een even delicaat karweitje, waarvoor een flink stuk uit de zoldervloer moest worden gezaagd, want het trapgat bleek ietsje te smal. De vleugel - de grootste van Vlaardingen, volgens Jook Aarts - is bestemd voor de wijnconcerten die vanaf eind februari 's zondagsmiddags in de boerderij worden gegeven. De concerten combineren muziekplezier met wijngenot. Voor de aanvang en eventu eel ook na afloop kunnen de bezoekers een proeverij bijwo nen van op de boerderij gemaakte natuurwijnen. Het re pertoire bestaat uit klassieke muziek, maar uitgaanskle- ding is niet verplicht. De wijnboerinnen mikken op een ge- meleerd publiek. Jook Aarts: „De concerten zijn bedoek' voor mensen die zijn uitgekeken op de standaard opge prikte gelegenheden. Wij denken aan informeel én stijlvol. Dus iets tussen avondkleding en spijkergoed." De precieze datum van de eerste try out en het programma staan nog niet vast. Omstreeks de tweede week van februari zijn kaarten en programma's verkrijgbaar bij de VWs van Vlaardingen Rotterdam. Voor de vleugel zoekt Holland Na tuurwijnen nog sponsors onder het bedrijfsleven. Maassluis - De Manbo-holding heeft een flinke stap voorwaarts gezet in haar langdurige gevecht om een bouwvergunning voor haar nieuwe hoofdkantoor op in dustrieterrein Nieuwe Waterweg. Verantwoordelijk wethouder An ton Wuslrow keurde de plannen aanvankelijk af, maar onder druk van de raadscommissie spreekt de gemeenteraad zich aanstaande dinsdag uit over de wenselijkheid van de bouw van het veertien me ter hoge kantoorgebouw. Een raadsmeerderheid van CDA D66 en RPF/SGP is op de hand van Maribo, dat intussen reeds ver is gevorderd met de bouw van een enorme, twaalf meter hoge fa briekshal. De nieuwkomer, die zich m Maassluis gaat bezighou den met de produktic van zonwe ringen en kunststof-kozijnen, wil het in oppervlakte veel kleinere kantoor op de kop van het fa briekscomplex bouwen. Het conflict tussen de gemeente en Maribo draait om de bouw hoogte van dit kantoorgebouw. In het voorlopige bestemmingsplan heeft de gemeente de maximale bouwhoogte vastgelegd op twaalf meter. Slechts in hei geval 'het bedrijfsbelang' dit noodzakelijk maakt mag er worden gebouwd tot een hoogte van vijftien meter. Aanvaring Maribo doet een beroep op deze hel gemeentebestuur van geen wijken weten. Bouw- en woning toezicht bepaalde, dat de door Ma ribo gewenste vierde bouwlaag slechts half zo groot mocht wor den als de ondergelegen verdie- Van Hoeven: steun. Archieffoto pingen. Dit standpunt leidde tot een felle aanvaring tussen de di rectie van Maribo en wethouder Anton Wustrovv. De gemeenteraad kan de ontsta ne impasse nu doorbreken door het m werking stellen van een zo genoemde artikel 19 procedure. Daarmee vraagt de gemeente vrij stelling aan voor de bepalingen in het bestemmingsplan. In haar uiteindelijke oordeel baseert de provincie zich onder meer op de bezwaren, die andere belangheb benden eventueel tegen de plan nen in hebben te brengen. Met het agenderen van de vrij stelling komt wethouder Wuslrow noodgedwongen terug op zijn eer dere standpunt, dat het bouwplan van Maribo niet of nauwelijks verdedigbaar is bij de provincie. Maribo denkt daar anders over. Volgens het bedrijf is het uit het oogpunt van representativiteit noodzakeiyk dat het nieuwe hoofdkantoor zich door een Ws hogere bouw kan onderscheien van de enorme bedrijfshal. Als al le onderdelen van het enorme complex dezelfde hoogte zouden krijgen, zou dit volgens de direc tie ten koste gaan van de uitstra ling van het nieuwe hoofdkan toor. Volgens het bedrijf kan dit schadelijk zijn voor het succes van de bedrijfsactiviteiten. Expansiedrift Met name het CDA en D66 me nen, dat de verlangens van Mari bo gerechtvaardigd zyn. Zij wij zen er op, dat de raad bij het op stellen van het bestemmingsplan Nieuwe Waterweg zich vooral richtte op de komst van kleine on dernemingen. Een groot bedrijf als Maribo heeft wat meer expan siedrift, redeneren deze partijen. Mede mei het oog op de werkgele genheid en het imago van Maas sluis moet daarmee bij het toet sen van het bouwplan volgens CDA en D66 rekening worden ge houden. In Maassluis begint Ma ribo met zeventig werknemers. In de komende jaren wordt dit aan tal volgens de directie vermoede lijk uitgebreid naar 150 werkne mers Met de steun van RPF/SGP- raaö- Van Hoeven kunnen de voo nders van het bouwplan va:1 Maribo vermoedelijk op een rr.c ,,Arheid rekenen bi1 de stem ming m de gemeenteraad. Te meer omdat het kamp van de te genstanders door de afwezigheid van Yvonne de Groot (PvdA) en Liesbeth Snoeck (WD) bij de stemming is verzwakt. Schiedam - De historische ver eniging Schiedam (HVS) heeft geen goed woord over voor bet ontwerp van het ABC-waren- huis in de Lange Kerkstraat. De vereniging vindt het onverant woord dat het historische karak ter van de straat ernstig wordt aangetast om de bouw van een „massaal en eenvormig" waren huis van Albert Heijn, Blokker en C&A mogelijk te maken. „Het plan is een enorme teleur stelling, de pil bitterder dan ver wacht," laat de vereniging we ten in een brief aan burgemees ter en wethouders. Zowel de architect als de ge meente Schiedam treedt alle re gels over bouwen in een histo risch gebied met voeten, vindt de HVS. Hel plan voldoet op vrijwel geen enkel punt aan de criteria die de Bond Heemschut steil voor bouwen in een oude straatwand. Het is volgens de historische vereniging ook in 1 strijd met het beleid van de ge meente, zoals dat in het nabije verleden werd verwoord in no ta's over het beschermd stads gezicht en de binnenstad en in de Monumentenverordening. De vereniging keert zich niet te gen een winkelvoorziening op die plaats, maar wel tegen een massaal complex op die plaats in de binnenstad, onder meer omdat het verkeersproblemen veroorzaakt. „De Lange Kerk straat is één van de oudste ver bindingen in de stad. Daar dient zeer zorgvuldig te worden ge werkt." Grondige bestudering van het ontwgrp leverde een waslijst kritiekpunten op. Vooral de sloop van verscheidene karakte ristieke panden is de HVS een doorn in het oog. Met een beetje goede wil en wat creativiteit kunnen deze panden blijven staan en in het warenhuis wor den opgenomen, De sloop van het monument op nummer 56 moet in ieder geval worden te gengegaan, schrijft de vereni ging aan B en W. De 'lange rechte streep' die straks in de plaats komt voor de gevarieerde bouw die er nu staat moet volgens de HVS maar zo snel mogelijk van het tekenpa pier worden gestuft. „De hele voorgevel dient opnjjeuw te wor den ontworpen," is het advies aan het college. In de nieuwe ge vel zouden dan enkele van de bestaande panden moeten wor den opgenomen. Ook zou de ge meente de ABC-combinatie moeten verplichten een aantal woningen in het complex op te nemen. „De gemeente stimu leert het bewonen van panden boven winkels op de Hoogstraat. Waarom zou dan de aanwezige bewoning in de Lange Kerk straat moeten verdwijnen? So ciale controle buiten de winkel tijden is ook op deze plaats ge wenst." De historische vereniging stoort zich niet als enige aan het bouw plan. Diverse politieke partijen spraken onlangs ook hun onge noegen uit over het ontwerp. Schiedam - Na een geslaagd ex periment in Schiedam-West. krijgt de jeugd in Schiedam er nog drie skateboardbancn bij. De jongeren mogen voor een deel zelf meebeslissen waar de banen worden aangelegd. De gemeente heeft in de betreffende wijken Zuid, Oost en Noord - al een voorselectie gemaakt. In Noord komen drie plaatsen in aanmer king. Het grasveld bij het Geu zen plein, een stukje grond langs de Zoomweg (ten zuiden van het tenniscomplex) en de groen strook tussen het fietspad en de trambaan bij flat 5 van het Bach- plein. In Oost is er plaats voor een skateboardbaan op het Edison- plein of bij het gemaal aan de Marconiweg en in Zuid bij de Bui tens! uis en het westelijk deel var. de Maasboulevard Schiedam - SFC en Martinit fuse-1 ren. Het laatste woord is aan de le den van de twee Schiedamse voetbalclubs, die donderdag 20 fe bruari naar verwachting akkoord zullen gaan met dit voorstel. In de aanloop naar de fusie, die bij de start van het nieuwe seizoen moet zijn bekrachltigd. levert elke club drie (in)formateurs die zich over de voorbereidende werkzaamhe den zullen buigen. Na de fusie trekt Martinit in bij SFC. Vlaardingen - De brandweer is vanmorgen tegen acht uur uitge rukt voor een brandje aan de Van Riebeeckstraat in Vlaardingen Achter een woning stond een schuurtje in de brand. Het vuur verwoestte de hele schuur. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vannacht rond half drie drie autokrakers op heterdaad be trapt. Het drietal was gesigna leerd in de Rembrandtstraat wa$ ze nogal geïnteresseerd waren in geparkeerde auto's. Twee man nen sloegen opeen zeker moment een ruitje in en probeerden de au to te stelen. Toen dat niet lukte liepen ze naar de derde man die in een auto zat te wachten. Daarna werden de drie. Rotterdammers in de leeftijd van 19 tot 21 jaar. aangehouden. In de kofferbak van hun auto werden acht dure autoradio's en twee geluidsboxer gevonden, vermoedelijk afkom stig van diefstal. Schiedam - Een 24-jarige Rotter dammer is gisteren overgedragen, aan de Schiedamse politie. Df; man had geprobeerd uit een wa-j renhuis aan de Broersvest een[ aantal klokjes te stelen. De waar-" de daarvan bedroeg 350 gulden. "O uur *M Schiedam Bij ue spuilveieni ging Schiedam (softbal, honkbal; en voetbal) is ingebroken en zijn! vernielingen aangericht. Wegge- - nomen werden geld, geluidsappa^ t ratuur, melk, koffie en thee. Gis teren is aangifte gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2