15 Werving agenten volledig mislukt m 'Vossenplaag is ernstiger dan men denkt' TRIPP TRAPP Dure campagne politie Schiedam levert niet één ervaren kracht op Nu ook Nederlandse uitgave van dwangarbeidersboek Telefoniste als publieks voorlichter Goede naam Sint Radboud wil witte wimpel Exposanten gezocht voor kunstmarkt Woonprobleem in Telder Nieuwe drukpers Bij dierenpreparateur Joop Stam gaat ieder beest levensecht de deur uit De stoel die meegroeit met uw kind BrVov/^Vvi j GD 000 B0BBB I mxmnmronuLji] BW?5HT!Wh Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Informatie over remigratie naar Turkije Oproepcentrale zoekt vrijwilligers thuishulp E FABER smeder ii- Rotterdams Dagblad Vrijdag 24 januari 1992 What's in a name? Aan deze onderhand klassieke uitspraak van En- geiands beroemdste schrijver ben ik de afgelopen week wel herin nerd en ook werd me vergoelijkend 'the slip of the pen' aangereikt, nota bene door het slachtoffer zelf. Toch schaam ik me diep omdat ik in mijn column van vorige v.eek het heb gepresteerd om de man, die al vele jaren Chris Barber met zijn band naar Vlaardingen heeft ge haald een goede maar toch gelijk verkeerde naam te geven, peter den Boer, want daar gaat hei over, schrijft me terecht, dat hij het hem aanduiden als Peter de Goede een onzorgvuldigheid van mij vindt. Natuurlijk, goed is hij ook wel, zeker waar het kennis over jazz en in liet bijzonder Chris Barber betreft, maar bij vermelding be hoort natuurlijk de juiste naam gebruikt. Bij deze. En sorry. jQen Boer voegde nog wat nadere informatie toe in zijn brief. Zo wa ren Chris Barber en zijn banjo/gitaarspeler Johnny McCallum niet alleen muziekmakende gasten op de bruiloft van Peter en Carla in de Stadskelder, maar ook de getuigen tijdens de huwelijksvoltrekking, Missers met namen komen wel vaker voor en niet alleen in kranten Meestal flauw, maar veel gebruikt zijn ook de grappen over namen Combinaties van namen met beroepen willen bij een eerste kennis making ook weieens een lach opwekken. Zoals die van de belang rijkste leverancier van invalidewagens in deze regio, die Beenhak ker heet. Maar zeker weten: Chris Barber zit net zo min in het kap persvak als ik. BEN VAN HAREN Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden De Kethelse muziekvereniging Sint Radboud neemt zondag 26 januari deel aan de kampioenswedstrij den van de Federatie van Katholieke Muziekbonden die in Doetichem plaatsvinden. De Schiedam se mu- zikanten komen uit in de superieure afdeling en ne- men het op tegen muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Wessem, De muziekwerken die St. Radboud speelt zijn 'Symphony for band' van Jerry Blink en 'La fiesta Mexicans' van Owen Reed. De winnaar van het concours krijgt de witte wimpel en mag zich landskampioen noemen. In wijkcentrum de Erker wordt zondag 23 februari de grote kunstmarkt 'Van knutselwerk tot kunst' ge organiseerd. Iedereen die op het gebied van knutse len, creativiteit en kunstuitingen wil exposeren en eventueel demonstreren kan zich vanaf heden aan melden bij de Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. De kunstmarkt behelst tevens een open podium waarop geïnteresseerden zich uit kunnen leven op het gebied van zang. dans en muziek en een werk ruimte waar de deelnemers met potloden, penselen en verf en andere hobby-activiteiten aan de slag kun nen. Ook de werkstukken die daar worden vervaar digd. zijn in de expositieruimte te bezichtigen. Overigens kan de Erker nog enkele vakkrachten voor de diverse cursussen kleding maken gebrui ken. De cursusst. i i worden zowel 's avonds als 's mid dags gegeven in het wijkcentrum. Belangstellenden worden verzocht te belten naar 4267767. Vlaardingen Bewoners van de PLN-woningen in de Zuidbuurt ko men maandag 27 januari bijeen om te praten over problemen met hun woningen. Op die bijeenkomst zal ook iemand van het Gemeentelijk Woningbedrijf aanwezig zijn. De bijeenkomst is in wijkcentrum De Telder en begint acht uur. Maassluis Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Verenigingen, clubs en andere instellingen zonder winstoogmerk kunnen in Maassluis binnenkort ge bruik gaan maken van een nieuwe drukpers. De Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis (SSM) heeft btj de gemeente een geldlening aangevraagd voor de aanschaf van nieuwe off-setapparatuur. Vol gens de aanvragers is de huidige apparatuur tot op de draad versleten. De commissies voorOnderwijs en Financien kunnen zich met het voorstel verenigen. Zij stellen wel en- kete voorwaarden aan de transactie. Om concurren tie met commerciële drukkerijen te voorkomen mag de SSM zich bij het werven van nieuwe klanten al leen op non-profitorganisaties richten. Eventuele te korten op de exploitatie dient de SSM binnen haar eigen begroting op te vangen. SCHIEDAM vrijdag 24 januari Dialezing zeereis per zeilboot, KNNV, De Boshoek. 19.30 uur. The Doors (muziekfilm), Filmhuis, 21.30 uur. Montezuma's revenge (a cape)la). Passagetheater, 20.15 uur. Douwe Heeringa Kompagnie, Teerstoof, 20.30 uur. - zaterdag 25 januari Schiespoordag met ruilbeurs, clubgebouw mo- deJspoorvereniging Schiespoor. Weslerkade, 10.00 uur. Poppentheater Propop. Teerstoof, 14.00 uur. Bingo-dansant, De Woudhoek, 19.30 uur. Hans Dorrestijn (theaterfeest), Passagetheater, 20.15 uur. Big Bang Boom Band (R&B). Podium. 22.30 uur. zondag 26 januari Rommelmarkt, Kluphuïs Oost. 11.00-16.00 uur, Popmiddag met The Skills en Reus Valentine, Juincafé. 16.00 uur. Ruilbeurs, dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Dam la an 766,13.30 uur. The Twins (Ned.talige tweeling), Podium, 22.00 uur. VLAARDINGEN vrijdag 24 januari BZN: Congratulations. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Orgelconcert Gerard Habraken, Grote Kerk, 20.00 uur. Misery (Film), Stadsgehoorzaal. 21.30 uur. zaterdag 25 januari Rommelmarkt, wijkcentrum 't Nieuweiant. 10.00 uur Misery (Film). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zondag 26 januari Knaven Piano Trio. muziekkamer Visserij mu seum. West haven kade 53,15.00 uur. Schiedam - De jongste wervingsactie van de Schiedamse poli tie is een totale mislukking geworden. De opvallende, ongeveer 100.000 gulden kostende campagne in het Algemeen Politie blad heeft het Schiedamse korps geen enkel nieuw personeels lid opgeleverd. Aanvankelijk leek de actie een succes te worden. De eerste dagen kwamen er veel reacties binnen op de fullcolor advertentie in het politieblad. Maar na 29 ant woordbonnen hield de stroom re acties op. De inzenders kregen een jenever glaasje en een informatiepakket met het aanbod een dagje slage te komen lopen. Slechts drie kandi daten maakten van die mogelijk heid gebruik. Tijdens de daarop volgende gesprekken bleek geen van drieèn geïnteresseerd in een baan bij de Schiedamse politie. „Een behoorlijk teleurstellend re sultaat," vindt voorlichter Klaske Heida. De campagne mikte op het binnenhalen van ongeveer 10 er varen agenten. Juist versterking van die groep is van vitaal belang voor de Schiedamse politie. An ders dreigt een eenzijdige samen stelling van het korps met louter jonge agenten die net van de poli tieschool komen. Aan die catego rie heeft de Schiedamse politie geen gebrek. Momenteel zijn 20 voor Schiedam bestemde agenten op de school in opleiding. De voorlichter zegt geen sluiten de verklaring te hebben voor het zwaar tegenvallende resultaat. „Mogelijk speelt de onzekerheid rond de regiovorming een rol." De komende reorganisatie van de Nederlandse politie, die in nieu we regio's wordt ingedeeld, zou veel agenten een afwachtende houding doen aannemen. Desondanks krijgt de in oktober vorig jaar gestarte campagne bin nenkort een vervolg, opnieuw in de vorm van advertenties in het Algemeen Politieblad De ver volgcampagne sluit aan op de vo rige actie, die opviel door onder meer karikaturale kleurenfoto's van tü-cops als Kojak, Col umbo en James Bond. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Gespecialiseerd in het opzetten van vogels. Dat ver meldt het bordje in de etalage van de Vlaardingse dierenprepara teur Joop Stam die zijn ruim be meten werkplaats heeft aan de Oosthavenkade. Eigenlijk kan je geen beest noemen of Joop heeft het wel een keer opgezet. Van een kangoeroe tot een pauw met de vederpracht fraai uitgewaaierd. „De kunst is," zegt Joop, die der tien jaar geleden het predikaat 'ministerieel erkend' kreeg opge speld, „van eep lor dat binnen wordt gebracht weer een fraai beessie te maken. Vorige maand had ik nog iemand binnen die zijn opgezette hondje kwam ophalen. Die man bleef in de deuropening bijna dood toen hij zijn keffertje zag. Zó echt leek dat beessie. Hij dacht bijna dat zijn hondje weer tot leven was gekomen. Maar soms worden hier dode vo gels afgeleverd waar amper nog iets van over is. Dan geeft liet mij een enorme voldoening als ik zo'n beestje weer kan opknappen tot een fraai exemplaar. Negen van de tien vogels die hier worden binnengebracht zijn slachtoffers van verkeersongelukken. En daar mankeert dan in vele gevallen 'van alles aan," wijst hij op de do de torenvalk die met een gebro ken snavel voor hem ligt. Iedere dag ligt er wel een vogel bij Stam op de 'operatietafel', maar de laatste weken worden er door hem wel opvallend veel vossen van hun pels ontdaan. In twee we ken tijd nam hij maar liefst negen van die slimme rovers onder han den. Hun jasjes' hangen aan een rekje in de werkplaats waar de meest uiteenlopende kunstkop pen op het werk van de 47-jarige Vlaardinger neerkijken. En al be weert hij dat een goede prepara teur een dierenliefhebber moet zijn en verstand van de natuur moet hebben, toch stelt hij reso luut vast dat de vossen die zich de laatste tijd in de omgeving van Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis en in het Westland nadruk kelijk manifesteren, moeten wor den uitgeroeid. Moordenaars „Tot op een zekere hoogte," voegt hij er snel aan toe. „De vossen plaag waar met name de boeren momenteel mee kampen, is erger dan we met z'n allen denken. Die beesten moorden echt alles uit. Grond vogels eenden jonge ha- Dierenpreparateur Joop Stam met de 'jasjes'van enkele vossen die de laatste weken bij hem wer den afgeleverd. Van hem mogen er nog veel meer worden gebracht. Foto Roei Oijhsua/Gerrrtde Heus zen. Hele nesten worden geplun derd. Eieren eten ze ook. Ga maar eens langs bij de boeren en vraag hoeveel kippen ze al zijn kwijtge raakt. Er wordt gezegd dat er in het Westland niet meer dan 40 vossen rondlopen, maar dat slaat nergens op. Als ik alle meldingen van dode vossen bij elkaar optel kom ik zeker aan 40 stuks. Het zijn er gauw een stuk of honderd die hier in de omgeving rondlo pen. Mensen die zeggen dat het met de vossen wel meevalt hebben er geen verstand van. Die beesten zitten vol met jongen en straks in het voorjaar komt er een ware vossenexplosie. En over een jaar zie je geen fazant en haas meer. Is dat zo leuk dan? Die moordenaars moeten worden afgeschoten. Ui teraard niet allemaal want het na tuurlijk evenwicht mag niet wor den verstoord. Maar door de vos senplaag is dat nu wel degelijk het geval. Die lui die dat zielig vinden moeten niet zeuren. Die mensen zijn wel tegen het ge bruik van bont maar vergeten dat ze op leren schoenen lopen." Anderhalve dag kost het Joop Stam om een dode vos van zijn in gewanden en andere aan het rot tingsproces onderhevige organen te ontdoen, schoon te maken, de pels op te vullen met een kunstli chaam van polyurethaanschuim en het geheel tenslotte op te zet ten. Vaak werkt hij tot diep in de nacht door omdat een beest waar hij eenmaal aan is begonnen, in verband met uitdroging niet even een paar uur opzij kan worden ge legd. Niet ieder dier dat de laatste adem heeft uitgeblazen en bij Stam wordt afgeleverd, wordt di rect behandeld. Stam houdt er na melijk een indrukwekkende wachtlijst op na. Een beest dat niet terstond hoeft te worden op gezet, gaat in de enorme vriezer waarvan de thermometer 22 gra den onder nul aanwijst. De vries- installatie is tot boven aan toe ge vuld en herbergt zeifs een giraf. „Een jonkie hoor," vertelt Stam emotieloos. „Op de kop getikt via een kennis van diergaarde Blijdorp. Dat beest is op vrij jonge altijd de juiste zithoogte een lange levensduur vervaardigd uit Europees beukehout de orginele uit Noorwegen Design Peter Opsvik leeftijd overleden maar meet wel tweeënhalve meter. Heb ik niet voor de handel gekocht maar om een keer als de tijd zich er voor leent, op te zetten en als pronk stuk in de zaak zetten." Dood vogeltje Met een vogel - volgens de hu morvolle preparateur een routi neklus - is Joop ongeveer zes uur bezig. De torenvalk, ook al hel slachtoffer van een aanrij ding, waar hij mee bezig is wordt vakkundig van zijn oogjes, her sens ('Dat is net snot') en darm- pjes ontdaan. Als het beestje 'leeg' is gaat het de emmer in en wordt het schoongemaakt. „Toch moetje heel secuurtewerk gaan." doceert Stam, één van de 65 erkende preparateurs in Ne derland. „Er zijn collega's die zo'n beessie veel sneller hebben opge kalefaterd, maar die spuiten er al lerlei rotzooi m. Dat is echt niks, want na erioop van tijd staat zo'n dood vogeltje er echt als een dood vogeltje bij. Ook met de Kuusluugjos. wijst hij op de duizenden kijkertjes die achter hem in talloze doosjes op dierensoort zijn geordend, „moei je zorgvuldig te werk gaan, an ders staat zo'n oud parkietje voortdurend scheel voor zich uit te kijken. Dat is ook het boeiende van dit vak. Iedereen kan een dood beest opzetten, maar het is juist de kunst om het er levens echt uit te laten zien. Met minder neem ik geen genoegen. Je moet het in je vingers hebben." En volgens zijn zeggen heeft Joop dat ook. Als kind werd hij door zijn opa mee de natuur ingeno men waardoor zijn interesse voor in de vrije natuur levende dieren omvangrijke vormen aannam. Zodoende belandde hij bij een preparateur die hem van alles over het vak vertelde en hem af en toe ook een 'klusje' gaf. De man raakte onder de indruk van het resultaat, vond dr+ 7\jn pupil geboren was voor het vak en raad de hem aan daarin verder te gaan. Een kleine 25 jaar geleden gaf Stam dan ook zijn werk in de fruithandel op om van zijn hobby zijn werk te maken. Diverse mu sea, scholen en instellingen maar ook veel pu'ticulieren nemen bij hem opge/eile dieren af. „Het is een uit de hand gelopen hobby," lacht de stevig gebouwde Vlaardinger. „Maar heiwerken in deze branche wordt me als het te genzit straks veel moeilijker ge maakt want er is een wijziging m de Jacht-. Vogel- en Natuurbe schermingswet op komst. Nu mag ik nog handelen in dode be schermde diersoorten, maar dat is dadelijk misschien wei over. De gene die dan bijvoorbeeld een uil doodrijdt en het beest bij mij brengt, moet het ook weer op ko men halen als het is opgezet. Ais iemand zo'n geprepareerde vogel thuis niet aan de muur wil heb ben. zit ik er mee want ik mag dat ding wel opzetten maar niet ver kopen. Zo wordt de illegale han del in de hand gewerkt." Van snotterende klanten die hun trouwe, overleden huisdier ko men afleveren om het op te laten zetten, moet Joop weinig van heb ben. „In dergelijke gevallen roep ik mijn vrouw naar beneden, want zij kan wel serieus zijn. Ze weet hoe ze dat soort dingen moet afhandelen. Ik zou een slechte be grafenisondernemer zijn." En alsof hij een voorbeeld wil aan dragen besluit hij zijn boeiende relaas met een humoristische op vatting. „Iemand die zeventien jaar een papagaai m huis heeft ge had en alsmaar tiaar dal kreng heeft moeten luisteren, zal dat beest misschien begraven. Je kan die vugt-i nel zu goeu op laten /el- ten. Dan kan je af en toe nog eens naar dat beest kijken en het voor deel is datje 'm niet meer hoeft te voeren." Door Ben van Haren Vlaardingen - Binnenkort ver schijnt de Nederlandse uitgave van liet boek 'Lager Kinzig - twee jaar gedwongen arbeid in Nazi-Duitsland 1943-1945'. dat is geschreven door Nederlanders, Fiansen en Belgen die in de oor log gedwongen werden in Duits land te werken en sinds enkele ja ren de Vriendenkring 'Lager Kin zig' vormen. Mede-samensteller Aart Pontier. oud-boekhandelaar uit VI aardingen, zal de eerste exemplaren op woensdag 29 ja nuari in het stadhuis van Vlaar dingen uitreiken aan burgemees ter Fred van Lier en stadsarchiva ris HansMathijssen. Ponlier, die voorzitter en docu mentalist van de Vereniging Dwangarbeiders Nederland Tweede Wereldoorlog is, heeft eind vorig jaar de eerste exempla ren van een Duitse uitgave aan au tontellen overhandigd m Ra- nau. waar hij en de andere schrij vers in de oorlogsjaren moesten werken. Hij kreeg daarbij de toe zegging, dat het boek in overleg met hem tot leerboek voor de Duitse jeugd wordt gemaakt. Inmiddels heeft Aart Pontier, die tegenwoordig in Winterswijk woont, het plan opgevat om voor het verenigingsblad Tijd-Schnft van de Historische Vereniging Vlaardingen een of meer artike len te schrijven over mensen, die met de gedwongen tewerkstelling in Duitsland te maken hebben ge had. Er moeten lussen 1940 en 1945 enkele duizenden Vlaardin- gers bij betrokken zijn. Pontier zoekt contact met mensen, die zelf naar Duitsland zijn gestuurd, maar ook met oud-ambtenaren van het arbeidsbureau of ge meente-instellingen en chefs van bedrijven, die informatie kunnen verschaffen over die tijd. De nu 67-jarige Pontier wil onder meer antwoord op vragen over de manier van vertrekken, de leef omstandigheden toen in Duits land, de behandeling door de La- gerfuhrc-r en in de fabriek, de te rugreis en de behandeling aan de grens. Een briefkaartje kan ge stuurd worden naar A. Ponlier, Jasmijnlaan 71,7101 ZG Winters wijk. Eventueel kan ook per tele foon informatie worden doorge geven onder nummer 05430 - 17039. Schiedam - De telefonistes van het Schiedamse stadskantoor krijgen er een taak bij: publieks voorlichting. De telefonistes gaan de vaste 'bemanning' vormen van de voorlopige informatiebalie die wethouder Adn Reijnhout in de hal wil laten aanbrengen. Reijnhout heeft vastgesteld dat er nogal wat schort aan de commu nicatie tussen de gemeente en net publiek. Een van de redenen is dat de gemeentelijke afdeling voorlichting moeilijk bereikbaar is. Deze afdeling is ondergebracht op de vierde verdieping van het stadskantoor, geen punt waar de burger gemakkelijk even binnen loopt. Een steunpunt gelijkvloers maakt het voorlichtingsmateriaal al een stuk toegankelijker, denkt de wethouder. Het plan om de voorlichting bij de verhuizing naar de nieuwbouw op het Stadserf op een goed zichi^ baar en voor iedereen bereikbaar punt onder te brengen ligt er nog steeds. Maar Reijnhout wil mep wachten op deze verhuizing, die nog wel enkele jaren op zich kart laten wachten. Hij hecht groot be lang aan het 'verkopen' van het gemeentelijk beleid aan de bur ger. De hal van het stadskantoor js een noodoplossing. Eigenlijk ging Reijnhouts voorkeur uit naar een pand in de binnenstad, aan de Broersvcst of de Hoogs traat. Dat stuit echter op bezwa-; ren, omdat er dan extra personeelj moet worden aangenomen. De te-; lefoniste kan voorlichting er vol-! gens de wethouder gemakkelijk* bijdoen, omdat zij sinds de inge bruikname van een nieuwe tele fooncentrale minder omhanden heeft. Schiedam - Terugkeer naar ei-, gen land is het onderwerp vart een informatiemiddag voor Tui>' ken in dienstencentrum Vier MÓ-, lens op zondag 2 februari. De mid;: dag wordt georganiseerd door Mahir Engin, gemeenteraadslid voor de PvdA. Een jurist en een medewerker van het ministerie van Sociale Za ken gaan op deze bijeenkomst in op praktische vragen over remi gratie. Volgens Engin lopen veel oudere Turken rond met plannen om naar hun vaderland terug te keren, maar zijn zij slecht op de, hoogte van de mogelijkheden en, de gevolgen. „Goede voorlichting is daarom erg belangrijk," aldus Engin. M De informatiemiddag begint middags om haf twee. Vlaardingen - De Oproepcentrale Nieuwe Waterweg-Noord zit drin gend verlegen om vrijwilligers, die ouderen met geheugen- en gts dragsstoornissen willen helpen'/ De oproepcentrale biedt sinds 1988 vrijwilhgershulp aan part ners of verzorgenden van thuis-, wonende mensen met psveho-ge- riatrische problemen en is een ge zamenlijk initiatief van het RIAGG, het Algemeen Maat schappelijk Werk, de gezinsver zorging, het Kruiswerk, de ge meente Schiedam en de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Water weg-Noord. W. A.- en ongevallen verzekering. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met mevrouw A.G'. de Jong van de Oproepcentrale gevestigd in Verpleeg- en reaeti- venngscentrum DneMaasStedc.. telefoon 010-4278199 of 010-" 4278123. jjmpcriujVf «B'gkflel» «naaestnv CALLCNBURGSTRAAT 80 VtAARDtNGEN - TEL CU0-4343096 Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1