Waterweg 9 Klanten nieuw postkantoor ontevreden Hachelijke reddingsoperatie voor twee waaghalzen PTT-manager: 'Publiek moet nog even wennen aan nieuwe aanpak' Schiedam benieuwd naar uitstraling anti-autokraakproject Rotterdam Bewonerscommissie Westwijk pikt verpaupering niet langer Hans Böhm concentreert zich op 30 schaakborden Opknapbeurt voor gevel oude stadhuis Subsidie op spaarlampen Buit: 160 cd's Aangereden hond bijt man Diefstal in Immanuëlkerk Auto met schade teruggevonden Nikes gestolen Auto ontdaan van deuren Strijkijzers verdwenen Rotterdams Dagblad Maandag 27 januari 1992 Schiedam - In Klubhuis Zuid zaten zaterdagoch tend dertig kinderen in uiterste concentratie achter het schaakbord. Zij waren uitgenodigd door de Schiedamse schaakvereniging Het Zwarte Paard om tegen grootmeester Hans Bóhm te spelen. De in Kethel geboren Bohm. die behalve om zijn schaakprestaties bekend is van het televisiepro gramma 'Ook dat nog', liep met een glas water in zijn hand rondjes door het zaaltje. Met zoveel tegenstan ders tegelijk tegenover zich ging hij er maar niet bij zitten. Naarmate Böhm dichterbij hun tafeltje kwam, werden de kinderen stiller. Zij probeerden hun uiterste best te doen. Helaas hield niet iedereen hel lang vol. De 1 O-jarige Stefan uit Rotterdam was de eerste die verloor. „Dat gebeurde al heel snel. Ik had mezelf in gebouwd en toen zette hij me met z'n paard mat," legde hij uit. Reden om teleurgesteld te zijn had Ste fan niet, want hij vond het maar al te leuk om te zien hoe de rest van zijn leeftijdsgenootjes het ervan af bracht. Bovendien behoort Stefan, ook al bleek dat zaterdag niet zo, tot de betere schakers van zijn leef tijdscategorie in de regio. De dertig kinderen die te gen grootmeester Hans Böhm schaakten, zijn name lijk de winnaars van het grote Bondspaarbankioer- nooi dat Het Zwarte Paard in november organiseer de. - De meeste schakers waren er zeker van dat zij niet zouden winnen. Zo vonden Roel en Wander uit 's- Gravenzande het gewoon leuk om mee te doen. „Wij hebben wel bewondering voor Hans Bohm. Het is toch leuk om een keertje tegen hem te mogen scha ken." De 12-jarige Marco uit Naaldwijk vertelde dat hij al eens eerder tegenover de grootmeester had gezeten. „Toen ik vijfjaar was heb ik voor de Avro al eens te gen hem geschaakt. Hij heeft toen verloren. Ik weet niet of ik nu weer kan winnen. Maar het is natuurlijk wel zo dat hij hier niet op z'n sterkst speelt, want hij moet zijn hoofd bij dertig schaakborden tegelijk houden." Helaas voor Marco. Want deze keer overwon ook hij de bekende Nederlander niet. Binnen drie uur ver sloeg Hans Beum 27 van zijn jeugdige tegenstanders en eindigde drie keer met remise. Door Lops Elshnf Hans Bohm wandelt, een glaasje water in de hand langs de der tig jeugdige schakers Drie zouden er niet verlie Zen. FotoGerrttde Heus/Roel OIJkstra Schiedam - Schiedammers met een milieuvriende lijke instelling kunnen binnenkort een goede daad verrichten en daar nog geld mee verdienen ook. De Openbare Nutsbedrijven geven tussen 15 februari en 29 maart korting op de aanschaf van spaarlampen. Dit soort lampen is zeer energiezuinig: ze besparen ongeveer tachtig procent stroom in vergelijking met gewone gloeilampen en ze geven net zoveel licht. Bo vendien gaan spaarlampen veel langer mee. Ze zijn wel stukken duurder dan gloeilampen. De prijs ligt om en nabij de 35 gulden. De Openbare Nutsbedrijven sturen binnenkort alle 32.000 Schiedamse huishoudens een brief om het ge bruik van spaarlampen te bevorderen. Om het pu bliek over de financiële drempel te helpen, geven de ONS vijf gulden subsidie per lamp. Iedere klant kan bij de vakhande! maximaal vier kortingsbonnen in leveren. Een kleine vijftig Schiedamse winkeliers zijn verzocht aan de actie mee te doen. De spaarlampenactie in Schiedam sluit aan op soort gelijke- acties elders in het land. De actie in Schiedam loopt gelijk op met die in Rotterdam. Viaardingen - De gevel van het oude stadhuis in Viaardingen en het bordes met de zandstenen leeu wen krijgen een schoonmaakbeurt. Dit heeft burge meester Van Lier zaterdag aangekondigd bij de jubi leumviering van de Historische Vereniging Vlaar dingen, die 25 jaar bestaat. De wering vond plaats op de scholengemeenschap Westland-Zuid. Van Lier zei een eerder gedane toezegging te willen waarmaken om voor zijn afscheid als burgemeester, in september, het gebouw een opknapbeurt te geven. „Ik was het niet vergeten," aldus Van Lier. Voor het delicate zandsteen van de leeuwen is een speciale wijze van schoonmaken noodzakelijk. Een goede techniek hiervoor was volgens de burgemeester tot voor kort met voor handen. Bij deze gelegenheid werden ook de eerste twee 'ANWB monumenten-tekstborden' uitgereikt. Een dertigtal zal de komende tijd op Vlaardingse gebou wen met historische waarde worden aangebracht. De eerste twee komen op de boerderij annex streekmu seum van Jan Anderson aan de Kethelweg en het ou de stadhuis. „Ik hoop dat de burgemeester vaart zet achter de schoonmaak, zodat het bordje op een schoon stadhuis komt. In ieder geval voor 23 mei, als wij een muzikale historische dag op de markt hou den," aldus voorzitter W. den Breems even later. De jubileumdag in de Scholengemeenschap West land-Zuid betekende voor de meeste, voornamelijk oudere leden een ontmoetingsdag. Gezellig keuve lend Liepen bezoekers door de gangen van het schoolgebouw om een video- of diavoorsteling te be kijken in een 'kauwgom-vrij lokaal'. Een muziek groep, in middeleeuwse kledij compleet met rin kelende belletjes uitgedost, speelde oudemeiodieen. In de hal stonden kramen, waarin de werkzaamhe den van de vereniging werden toegelicht en boeken te verkrijgen waren. De meeste aandacht trokken foto's van Oud-Vlaar- aingen. Afbeeldingen van aeurstijien en -bellen, uit hangborden van verdwenen bedrijfsgebouwen wer den tot in de detail bestudeerd en bediscussieerd. Sommigen deden zelfs een 'ontdekking'. „Dat ge bouw hier in de Hoogstraat, dat is toch weg?" vraagt een oudere dame aan haar vriendin. „Nee meid, als jij je glaasje op hebt kunnen we er zo naar toe wan delen," antwoordt de andere dame gevat. Door Peter de Lange Viaardingen - Lang met alle klan ten zijn tevreden over de dienst verlening in het nieuwe postkan toor aan de Waalstraat in Viaar dingen. De wachttijden zijn soms langer dan vroeger, velen vinden de 'nummertjesregeling' verwar rend en de sfeer is er ondanks de vrolijke kleurtjes niet beter op ge worden. „Ik heb het gevoel dat ik net als een hond aan een touwtje word gehouden," aldus een boze klant. PTT-manager Rob Weber kent de klachten, maar denkt dat het publiek nog even moet wen nen aan de nieuwe situatie. Serviceverbetering was het voor naamste doel van de recente ver bouwing tot postkantoor stijl ja ren 90. Velen betwijfelen echter of er inderdaad sprake is van voor uitgang. De renovatie blijkt ook nadelen te hebben. Veel bezoekers kunnen geen wijs uit het nieuwe wachtsysteem. Voor geldzaken moet als vanouds in de rij worden gestaan, voor alle andere handelingen moet een nummertje worden getrokken. In tegenstelling tot vroeger is een klant bij één bezoek gedwongen nu soms twee keer op zijn beurt te wachten. Dat gebeurt bijvoor beeld als hij én een girocheque komt innen én een voorraadje postzegels wil inslaan. Bij het lo ket geldzaken zijn alleen postze gels van 60,70 en 80 cent te koop. Een girohandeling combineren met het verzenden van een pakje betekent ook twee keer wachten. Lastig, geeft manager Rob Weber toe. Maar er valt weinig aan te doen. „Het aparte loket voor geld zaken is juist in het leven geroe pen voor snelle handelingen. Als je daar een weegschaal neerzet en postzegels gaat verkopen, onder graaf je dat hele idee weer." We ber adviseert klanten die voor verschillende boodschappen ko men, een nummertje te trekken voordat ze bij geldzaken in de rij gaan staan. „Tegen de tijd dat je daar klaar bent, ben je ook bij het andere loket aan de beurt. Het is gewoon even een weetje." Weber zegt overwegend positieve reacties te ontvangen, vooral op de nieuwe inrichting. Er is wat kritiek op 'schoonheidsfoutjes', maar die zijn te verhelpen. De te strak gespannen veer in het draaihekje bij loket geldzaken wordt bijgesteld. En er komt op de vrijdagavond meer personeel achter de balies, want dan is het toch drukker dan verwacht. Aan het concept van het postkantoor wordt echter niet gesleuteld, ver klaart Weber. De ook bekritiseer de 'winkelfunctie' wordt eerder uitgebreid dan ingekrompen. Weber vindt het heel gewoon en zelfs noodzakelijk dat een post kantoor tegenwoordig behalve postzegels ook rolletjes plakband, videobanden met Donald Duck en plattegronden van Europese steden verkoopt. Hij erkent dat de wachttijden bij de loketten daardoor langer kunnen worden. „Marktonderzoek wijst uit dat de klanten dit graag willen. En wij willen toegroeien naar een winkel waar veel meer te koop is dan al leen postale zaken. Om te overle ven moeten we uitbreiden. Alles waar ik geld aan kan verdienen, daar stap ik in. Als 't maar een beetje past in onze dienstverle ning. Alleen levensmiddelen, daar beginnen we niet aan." Veel klanten vinden het winkeltje wel aardig, maar maken bezwaar tegen het zelfbediemngssysteem. Met hun vragen moeten ze tel kens terug naar de balie, waar dan meestal net een andere klant aan de beurt is. „Na een kwartier heen en weer lopen en wachten ben ik tenslotte kwaad weggegaan," ver telt een vrouwelijke klant, die bij het zoeken naar materiaal om een pakje te versturen weinig hulp van het personeel kreeg. Over enkele maanden houden medewerkers van het Rotterdam se kantoor een enquête in het postkantoor aan de Waalstraat. Het publiek mag dan zeggen wat het van de nieuwe dienstverle ning vindt. Maar zelfs als het on derzoek massale kritiek aan de oppervlakte brengt, zal Rob We ber daar weinig mee kunnen doen. „Ik heb geen twee of drie ton om nog eens te verbouwen." Viaardingen - Twee Vlaardingers van 15 jaar hebben gisteren bijna het leven gelaten in een wak in het ijs van de surfplassen bij Viaardingen-West. Er was een ha chelijke reddingsoperatie door de politie en duikers van de brand weervoor nodig oin de jongens op het droge te brengen. Eén van de jongens werd sterk onderkoeld en in kritieke toe stand op de intensive-care afde ling van het Holyziekenhuis op genomen. Voor zijn leven werd gevreesd, maar in de loop van de avond kwam er verbetering in zijn toestand. Zijn vriend werd op een gewone verpleegafdeling ver zorgd en mocht na enkele uren weer naar huis. De twee jongens waren gistermid dag uit nieuwsgierigheid het ijs op gegaan. Ze waren niet van plan te gaan schaatsen, maar wilden gewoon proberen of het ijs nog sterk genoeg was om er over te lo pen. Voetje voor voor voetje schuifelden ze steeds verder de plas op, totdat ze op ongeveer vijf tig meier afstand uit de kant door het ijs zakten. Een van hen slaag de er in uit het wak te kruipen, maar het lukte hem niet de kant te bereiken. Wel wist hij de aan dacht van een wandelaar te trek ken. Deze waarschuwde de poli tie. De andere jongen, die kruipend enkele tientallen meters had af gelegd, beschikte nog over ge noeg kracht om een kabel te grij pen die politieagenten hem toe wierpen. Zijn vriend, die nog maar weinig tekenen van leven vertoonde, werd door twee dui kers uit zijn benarde positie be vrijd. Hij had ongeveer veertig minuten in het ijskoude water ge legen. De reddingsoperatie nam onge veer drie kwartier in beslag. Het kostte de brandweer heel wat -r,- 'm JA> Een brandweerman houdt het verzwakte slachtoffer vast, dat op touwen over het Ijs naar de wal wordt getrokken. Twee duikers liggen nog in het ijskoude water. Rechts: Op de wal bleek dat de drenkeling niet meer ademde. Een GGD-arts paste mond-op- mond beademing toe. Foto's Roel Dijkstra. moeite de jongen op de wal te brengen. Het werk werd ver traagd doordat de wagen met hulpmaterialen de smalle brug gen in het recreatiegebied niet kon passeren. Bovendien bleek het ijs ook voor de brandweer te zwak om snel het wak te berei ken. De twee duikers moesten meer tijd in het water doorbren gen dan hen. lief was. Na afloop van het gevaarlijke karwei ver toonden ook de brandweerlieden verschijnselen van onderkoeling. Een onderzoek in het ziekenhuis was noodzakelijk. De meest verzwakte jongen kreeg direct nadat hij op de wal was ge bracht mond-op-mond beade ming van een GGD-arts. De twee slachtoffers werden vervolgens afgevoerd naar het ziekenhuis. Schiedam - De Schiedamse poli tie kijkt met grote interesse naar een project dat Rotterdamse col lega's samen met justitie uitvoe ren om het aantal autokraken in het centrum van de Maasstad te rug te dringen. Aldaar wordt een 'top-vijftien' samengesteld van autokrakers, die versneld voor de rechter moeten komen. Het unie ke aan die aanpak is dat wordt na gegaan of en welke effecten die aanpak heeft op omliggende wij ken. Dat onderzoek gebeurt sa men met het Wetenscbapelijk Onderzoek- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministerie van Justitie. Als blijkt dat auto krakers overgaan tot berovingen of andere geweldsdelicten wordt het project stopgezet. Ook Schiedam kent een toemen- de overlast van autokrakers, die steeds vaker uit Rotterdam ko men. Vorig jaar bedroeg hel aar tal autokraken 1190, zo'n vijftien procent meer dan in het jaar daar voor. Die stijging is des te opval lender omdat Schiedam vorig jaar ook een lik-op-stuk-beleid heeft gevoerd. Het aantal autokraken in Schiedam ligt ruwweg geno men bijna net zo hoog als het ge middelde voor heel Rotterdam. De schade die autokrakers in het Rotterdamse centrum veroorza ken ligt rond de 7,5 miljoen gul den. Van Schiedam zijn er geen cijfers bekend. Hoofdinspecteur Cees Buijnink van de Schiedamse politie is van plan contact op te nemen met de Rotterdamse collega's omdat hij zeer geïnteresseerd is in de uitge breidere aanpak. Buijnink: „Ik zou wel willen weten hoe het me chanisme werkt waarmee ze me ten wat de gevolgen zijn. Hun project duurt vier jaar. Ja, ik ga dat volgen, al legt het wel beslag op de tijd." De hoofdinspecteur: „Ik moet eerlijk zijn, in Schiedam vormen autokraken een topic. Daarom ook hebben we zelf gewerkt met het project veelvoorkomende cri minaliteit. Dat was met een top-10 van autokrakers. Maar wat in Rot terdam gebeurt heeft natuurlijk ook gevolgen voor bijvoorbeeld Capelle, Barendrecht en Bieis- wijk." Buijnink is met name be nieuwd naar het Rotterdamse project omdat het wetenschappe lijk gevolgd wordt. „Wantje kunt de effecten niet altijd goed in kaart brengen. Want wanneer is er nou sprake van een verplaat singseffect? Dat speelt ook met andere zaken als inbraken. Als je iets bestrijdt, is het altijd de waag of je het elimineert, oplost of dat het elders verder gaat. Bij de be strijding van autokraken hebben we niet de illusie dat er opeens minder gestolen wordt cn dus ook minder verdovende middelen worden gebruikt." Overigens is het aantal inbraken in Schiedam gedaald en wel met zeventien procent, van 423 in '90 tot vorig jaar 350De hoofdinspec teur noemt dat een opvallende ontwikkeling. ,.Ik denk dat daar marktmechanismen bij meespe len. Uit een auto zijn gemakkelij ker spullen te halen." Door Sander Sonnemans Viaardingen - „AI zes jaar zijn we aan het praten en onderhandelen en iedere keer lopen we weer met ons hoofd tegen de muur. Als er nu geen concrete toezeggingen worden gedaan, gaan we actie voeren. Keiharde actie." Aad van Embden, voorzitter van de bewonerscommissie van de Weslwijk, windt er geen doekjes om. Volgens hem worden de com missie en de buurtbewoners door ambtenaren en wethouders aan het lijntje gehouden over de ver beteringen aan de PLN-flats met daarin 720 woningen. „De flats zijn dertig jaar oud en in al die tijd is er niet één keer een nieuwe laag verf over het hout werk gegaan. Ze worden bewust aan de verpaupering prijsgege- T./iTi om ze straks door een sloper met de grond gelijk te laten ma ken." meent de Vlaardinger^ „Moet je kijken." wijzen hij en mede-commissielid Arnold Li- bregts op de muren van het trap penhuis. „Als er een gat in het stucwerk verschijnt gaan ze er ge woon mei een verfkwast heen. Ja, en niet de zelfde kleur als die er al op zit. De muren zijn net reüéflandkaarten. Ze zijn ver re van egaal en hebben verschil lende kleuren. Laatst stuitten we op de vierde etage van een flat op een doorgerot hek waar ook de moeren nog eens uit waren. Je moet er niet aan denken dat ravottende kinderen daar tegen aan gevallen zouden zijn. Geluk kig is het zover niet gekomen." „Als het Gemeentelijk Woningbe drijf goede plannen met deze flat gebouwen zou hebben werd de zaak wel beter opgeknapt. Wat men nu doet. is de wijk bewust la ten verrotten. Maar wij, de oudere bewoners, de vaste kern die er al bijna dertig jaar zit, laten het er niet bij zitten." De bewonerscommissie heeft vanavond in wijken*mm d^Tel- der overleg met mevrouw drs. A.M.W. Theissen, de direkteur van het woningbedrijf. Daarbij krijgt ze een handtekeningenlijst met daarop de namen van ruim 450 ontevreden bewoners over handigd. Haar bedrijf wordt on- Aad van Embden; actie. Foto Gernt de Heus/Roe! Dijkstra der meer achterstallig onderhoud en een zwak toewijzingsbeleid verweten „Van diverse mensen die in de Westwijk wilden komen wonen hebben we gehoord dat er aan de balie doodleuk wordt gezegd dat ze beter naar iets anders uit kun nen kijken omdat de woningen in de toekomst toch worden ge sloopt," aldus Van Embden. Op vallend is dat in meerdere flatge bouwen verschillende woningen leeg staan. Bij een blik in een van de woningen blijkt dat er in de keuken geen tegeltje meer aan de wand zit en dat het keukenblok zelfs helemaal ontbreekt. „Niet echt uitnodigend voor eventuele nieuwe huurders. Daarmee trek je geen bewoners aan, maar jaag je ze weg," aldus de voorzitter. Maar er zijn nog meer zaken waar Van Embden en Libregts zich kwaad over maken. Talloze malen hebben ze contact gezocht met de opzichter om de vloeren van de galerijen verbeterd te krijgen. De zogenaamde Pirelli-vloeren (een zwarte rubberlaag op de cemen ten ondergrond, red.) verkeren in een erbarmelijke staat en zijn bij vochtig weer nog gevaarlijk ook. Spekglad „Als het heeft geregend," be schrijft Libregts de situatie, „wor den die vloeren spekglad en ge ven ze zwart af. Laatst is daar trouwens al iemand van de bewo nerscommissie uitgegleden en heeft daarbij zijn arm gebroken. En ieder jaar moet je andere vloerbedekking in de hal leggen want die ziet er op den duur niet meer uit. Hier en daar wordt een stukje vloer opgeknapt, maar de zaak resoluut aanpakken, ho maar." Toch hebben de inspanningen van de bewonerscommissie ook enkele resultaten opgeleverd. Sinds een jaar heeft de omgeving van de Professor Rutgerstraat een huismeester die de gebreken tracht te verhelpen of 2e in ieder geval meldt bij het woningbedrijf. Desondanks maken Van Embden en zijn strijdmakker Libregts re gelmatig een wandeling door de wijk om te kijken hoe de stand van zaken is. „Die huismeester is er nu," zegt Van Embden, „maar ook voor zijn komst hebben we zes jaar moeten knokken. Ook hebben we bereikt dat de zestig woningen boven het winkelcentrum worden gereno veerd. Maar daar hoefde de ge meente niet lang over na te den ken. Dat is het gouden randje van de wijk." Maassluis - In Maassluis zijn af- 1 f gelopen weekeinde verschillende inbraken gepleegd. Uit een wo- I ning aan de Schubertlaan ver- dwenen 160 cd's. De dieven na- j men ook de geluidsapparatuur j mee. Ook uit een huis aan de Nachtegaallaan werd de stereoto ren gestolen. Verder werden in braken gemeld uit een clubge bouw aan de P.J. Troelstralaan, waar kleding werd ontvreemd, een woning aan de Merellaan (sie raden) en een bedrijf aan de Goudsteen (kantoorapparatuur). Schiedam - Een behulpzame Schiedammer is dit weekeinde in het Schieland Ziekenhuis beland na een poging een aangereden hond te helpen. Het dier was daar totaal niet van gediend en beet de man in zijn rechtervoet. De hond had zich op de Prof. Ka- - merlingh Onneslaan losgerukt'; van zijn baas, een 45-jarige Schiedammer, Vervolgens werd" hij aangereden door een wit bus je, dat niet stopte. De behulpzame Schiedammer besloot op dat mo ment de hond te helpen. Maassluis - Een 24-jarige Vlaar- dinger is zaterdag in Maassluis j opgepakt voor diefstal van diver- se goedeien uit de Immanuel- kerk. De man had de spullen ver stopt in een vuilcontainer nabij de kerk. Maassluis - Een aan de Vincent van Goghlaan te Maassluis gepar keerde auto is dit weekeinde zwaar beschadigd teruggevonden bij het winkelcentrum Palet aan de Rembrandtlaan. Aan de J. Boezemanstraat is een auto opengebroken om er een polstasje met onder meer waarde- -r papieren uit te halen. Uit een auto aan de Lijsterlaan is een radio ge stolen. 11 Viaardingen - Een aantal Nikes en een onbekend geldbedrag zijn verdwenen bij een inbraak in de nacht van zaterdag op zondag m een schoenenzaak aan het Lies veld. De ruit van de winkel was ingegooid. Schiedam - Aan de Zwaluwlaan in Schiedam is dit weekeinde een auto ontdaan van zijn deuren. Zowel de linker- als de rechter- voordeur werden in z'n geheel meegenomen. Ook een asbak werd gestolen. Uit auto's aan het Schuttersveld, de Piesmanstraat en de Hargalaan werden radio's en geld gestolen. Schiedam - Twee stoomstrijkij zers vormden de buit bij een in braak, zaterdagavond, in een win- kei aan de Mgr. Nolenslaan. De winkelruit was ingegooid. Uit een warenhuis aan de Broersvest is zaterdagmiddag door een 40-jari- ge Rotterdammer geprobeerd een bedovertrek ter waarde van veer tig gulden te stelen. Uit een tuinhuisje in het Thur- ledecomplex is een stroomaggre- gaat van circa vijftig kilo wegge nomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1