15 'O, o, wat wordt er toch een armoe geleden!' Uitzicht Conflict dreigt over sloopplan in Gorzen 'Wie het verzamelen ontdekt raakt bezeten' Het Woningbouwvereniging en gemeente ruziën over toekomst Nieuwe Maasstraat Erik van Muiswinkel te gast bij Brandersstad Kleding- en speelgoed voor Foster Parents Half-pipe gezocht Cursus bewegingstheater bij de Vrije Academie Scholieren onderzoeken inzameling van afval Duizenden naar het Streekmuseum Hein Roethofprijs Mk MOOI WARM Krijn Bouman waarschuwt voor verslaving en volle, krakende zolders Rotterdams Dagblad Dinsdag 28 januari 1992 ^Schiedam: Om de promotie van het beroepsonderwijs allure te geven verschijnt de Haarlemse zanger en cabaretier Erik van Muiswinkel woensdag op scholengemeen schap Brandersstad aan de Mgr. Nolenslaan. Giste ren ging de week van het beroepsonderwijs van start en in het hele land worden er op de middelbare scho len en regionale organen voor het leerlingwezen acti viteiten georganiseerd om het beroepsonderwijs on der de aandacht te brengen. Schiedammers die tegen een kleine vergoeding van hun oude kleding en speelgoed af willen kunnen hun koopwaar aanbieden tijdens de speelgoed- en kledingbeurs die vrijdag 31 januari in Buurthuis Nieuwland wordt gehouden. De verkoop start die dag om 10.00 uur en tot kwart voor tien kunnen de deelnemers hun spullen ge prijsd en genummerd inleveren in het gebouw aan de AJbardastraat. Belangstellenden moeten zich voor 30 januari telefonisch (4738671) aanmelden. Tien procent van de opbrengst komt ten goede aan het Foster Parentsplan. Een grote groep jongeren uit Schiedam-Oost, gehol pen door de bewonersvereniging en Kluphuis Oost, is op zoek naar een tweedehands half-pipe. De ge- •■meente stelt maximaal 20.000 gulden beschikbaar voor de skateboardbaan en de jeugd heeft met een •loterij en het wassen van auto's zelf 2000 gulden bij eengekregen. Dat bedrag is echter niet toereikend voor de aanleg van een nieuwe half-pipe en daarom wordt er gezocht naar iemand die contacten heeft met bewoners van andere steden waar misschien een gebruikte half-pipe van de hand kan worden ge daan. Voor meer informatie kan men bellen naar Kluphuis Oost (4735435). Naast cursussen op het gebied van beeldende kunst zijn er sinds november 1991 op de Vrije Academie ook weer cursussen op theatergebied, waaronder to neel voor kinderen en theatersport, te volgen. Ook de cursus bewegingstheater, die elke donderdag avond in het gebouw aan de Oosthavenkade wordt gegeven, is nieuw en heeft nog plaats voor enkele deelnemers. Bewegingstheater is lichaamstaal in de ruimste zin van het woord en behelst talloze facet ten. Belangstellenden die dat graag willen ontdek ken kunnen zich opgeven voor de cursus of een ken- nismakingles bij de administratie van de Vrije Aca demie, telefoonnummer: 4356225. Deelname aan de cursus kost 150 gulden. Leerlingen van het Christelijk Economisch College Beneden Maas zijn gisteren gestart met een onder zoek op het gebied van gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval. Ze verrichten het onder zoek in opdracht van de gemeentelijke voorlichting en de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en het Marktwezen. De scholieren gaan langs bij een aantal huisadressen en verzoeken de bewoners een vragenlijst in te vul len. Dat kunnen ze op hun gemak doen want de lijs ten worden enkele dagen later opgehaald. Het Streekmuseum van Jan Anderson heeft in het afgelopen jaar over het aantal bezoekers niet te kla- -'gen gehad. Werd in 1990 het museum door 2605 per sonen bezocht, het afgelopen jaar kwamen er 4030 ■bezoekers over de vloer. Met de tentoonstelling over Koos Vorrink werd de landelijke publiciteit gehaald. Verscheidene omroepen besteedden in hun radio programma's aandacht aan de bijzondere expusilie in het Streekmuseum. Maar ook nu heeft Jan Anderson in zijn museum aan de Keihelweg 50 weer een publiekstrekker in huis. Kinderparadijs heet de tentoonstelling over oud speelgoed die onder meer komend weekeinde op beide dagen van 14.00 tot 16.00 uur is te bekijken. Te vens wordt er een film van C. Verhulst over Vlaardin- gen in de jaren vijftig gedraaid. Maassluis De Stuurgroep Kleine Criminaliteit is in Maassluis op zoek naar een project, dat een gooi zou kunnen doen naar de landelijke Hein Roethofprijs. De prijs wordt uitgereikt aan het project dat in 1991 de beste resultaten met dc preventie van veel voorkomende criminaliteit heeft geboekt. Projecten moeten aan verscheidene spelregels vol doen. De vermindering van de criminaliteit moet door een school of een vereniging op eigen kracht zijn bewerkstelligd. De hoofdprijs van de landelijke wedstrijd bedraagt 15.000 gulden. Maassluise gegadigden voor deelna- - me kunnen zich melden bij Tienke Kruyt van de ge meentelijke afdeling Algemene Zaken, telefoon 01899-19111. Agenda SCHIEDAM dinsdag 28 januari Bingo, Kluphuis Oost. 20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 29 januari Post «jeugdtoneel). Harmonie-zaal, 14.00 uur. maassluis dinsdag 28 januari Bingo, Koningshof, 20.00 uur. woensdag 29 januari Dirty Dozen (swing), Schuurkerk. 20.30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 i.,-: l/i 7 .V Nel Oprei woont met haar man Leen aan de Uiverlaan in Maassluis-West. Ze kijken uit op winkelcentrum Konings hoek Door Peter de Lange Foto Roel Dijkstra „O, o, wat wordt er toch een armoe geleden in dit land! Dat denk je onwillekeurig als je ziet wat een karren met boodschappen hier voorbij gaan. De tijden zijn wél veranderd. De rotste tijd was toen ik werd geboren, in 1941, in de oorlog. Niet dat ik er toen veel weet van had. Maar er was toen niks te koop. Net als in Rusland nu, al denk ik daar niet vaak aan, behalve als 't net op TV is. En het valt daar volgens mij nog wel mee. De mensen zien er allemaal goed uit, ze hebben bontjassen aan en dikke mutsen op. Die arme landen in de Derde We reld, dat is veel erger. De mensen daar teren helemaal uit. Maar wat zal je eraan doen? Wij wonen nu eenmaal in een welvaartstaat. Daar betalen we ook voor. Je be taaltje overal scheel aan. Het is hier natuurlijk verschrik kelijk druk, helemaal in het weekend. Ik vind dat heerlijk. Ik ben niet zo'n rustig type, ik hou van beweeglijkheid. De maandag ochtend is verschrikkelijk, dan zijn de winkels dicht en zit er to taal geen leven in. Eigenlijk zou den ze een paar zaken open moe ten doen, al was het maar de kof fieshop. Nou moetje niet denken dat het hier na sluitingstijd rustig is. Als je 's avonds naar buiten kijkt zie je toch weer van alles. Mensen die naar de Koningshof gaan voor balletles of zo. En aan de overkant zitten een Chinees en een video theek. Die hebben altijd veel aan loop. We hebben dubbel glas, dus van de herrie merken we niets. Het wonen hier heeft maar één nadeel en dat is je parkeerruimte. Daar heb je altijd problemen mee. Alles staat elke dag bomvol. Wij heb ben wel eens een bekeuring ge had - van vijftig gulden - omdat we de auto zomaar ergens aan de zijkant hadden gezet. Maar we moesten 'm toch ergens laten? Door die drukte gebeurt het wel- eens dat ik ergens anders m!n boodschappen ga doen. Als je 's zaterdags die rijen bij de Konmar ziet... Dan ga ik liever voor een kissie bier naar het Westeinde. Ben je veel eerder klaar dan hier. Maar verder is 't natuurlijk ideaal, zoveel winkels bij de hand. Niet alleen voor je boodschappen. Je huis stijgt er ook door in waarde. Hoe beter die Koningshoek loopt, hoe meer je straks voor je huis krijgt. Aan de andere kant is het soms wel een beetje eng om hier te wo nen. Er zitten hier vier banken. Bij één daarvan heeft een week lang elke ochtend een politie agent voor dc deur gestaan. Mis schien omdat er een overval werd verwacht. En ik heb wel 's een agent over de vloer gehad die vroeg of ik iets gemerkt had van een inbraak in het winkelcen trum. Nee dus, maar al had ik er wel wat van geweten, dan had ik nog niets aangegeven. Ik ben toch niet achterlijk? Straks krijg je de dader aan de deur! D'r gebeurt van alles in zo'n win kelcentrum, ook akelige dingen. Mensen die ruzie maken. Of er zakt iemand in elkaar. Dan zie je de ziekenauto weer gaan. Met Oud en Nieuw worden er stenen door de ruiten gegooid. Daar kun je je beter niet mee bemoeien, want anders doen ze hetzelfde bij jou. Dan heb ik liever dat ze het daar doen. Gelukkig is er bij ons nooit wat voorgevallen. Hoog stens gooien ze in het voorbijgaan een rotte appel tegen je voor deur." Schiedam - De Woningbouwvereniging Schiedam gaat voorlo pig door met de voorbereidingen voorde sloop van 200 van haar woningen in de Nieuwe Maasstraat, de Pendrechtsestraat en omgeving. Hiermee riskeert zij een conflict met de gemeente Schiedam, want de ambtenaren van de afdeling Stadsvernieu wing vinden dat de oude woningen moeten worden gereno veerd. Wethouder Adri Reijnhout heeft in de heikele kwestie nog geen standpunt ingenomen. De gerezen problemen tussen de veel bewoners voorstander van woningbouwvereniging en de ge meente kwamen onlangs aan de orde in het besloten gedeelte van de commissievergadering voor stadsvernieuwing. De woning bouwvereniging is vastbesloten om de woningen te slopen. Met name in de Pendrechtsestraat en de Nieuwe Maasstraat verkeren de woningen in slechte staat. Een groot deel van de bewoners van deze straten ziet sloop als de eni ge oplossing. Naast bouwtechnische argumen ten heeft de woningbouwvereni ging Schiedam ook financiële overwegingen voor de sloop aan gevoerd. Bij het opknappen van de woningen zou de woningbouw vereniging een beroep moeten doen op subsidies voor groot on derhoud en woningverbetering. De eerste regeling is vervallen en de subsidies voor woningverbete ring zijn flink teruggedraaid. Hierdoor zouden de verbeterkos- ten vrijwel geheel moeten worden betaald door de huurders. „In dit geval betekent het dat de huur ders bij nieuwbouw goedkoper uit zijn dan bij renovatie van hun wo ningen," zegt voorzitter Albert Bons van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. „Daarom zijn sloop en nieuwbouw." Buitenkant Een uitzondering vormen de be woners van de Klaaswaalsestraat. In meerderheid vinden zij dat hun woningen moeten blijven. Behoefte aan een ingrijpende re novatie hebben zij ook niet. Vol gens de bewoners van het in het begin van deze eeuw gebouwde volkshuisvestingscomplex kan er worden volstaan met een kleine opknapbeurt aan de buitenkant van de woningen. Het bestuur van de bewonersver eniging heeft geen standpunt in het conflict. „In principe vinden wij wat de bewoners vinden," zegt Albert Bons. „Maar er zijn ook ar gumenten die voor renovatie plei ten. Het gaat hier om leuke wo ningen die karateristiek zijn voor de Gorzen. Bij sommigen leeft de vrees dat veel nieuwbouw het ka rakter van de wijk gaat aantas ten." Behouden Het planteam voor de Gorzen ziet de woningen het liefst behouden. Esthetische argumenten spelen wellicht zijdelings een rol, maar de visie van de ambtenaren op het vlak van de stadsvernieuwing is vooral ingegeven door financiële argumenten. In het geval er wordt gerenoveerd, draaien de woningbouwvereniging en de huurders voor bijna alle kosten op. Dat ligt anders als de woning bouwvereniging tot nieuwbouw in de Nieuwe Maasstraat en de Pendrechtsestraat besluit. In dat geval moet er voor het bouwrijp maken van de grond een beroep worden gedaan op het stadsver nieuwingsfonds. Door de grote financiële proble men in deze sector zijn verschil lende projecten in het centrum reeds op de lange baan verscho ven. Volgens de ambtenaren is het niet te verkopen dat een deel van de schaarse middelen in de Gorzen wordt besleed. Ook verte genwoordigers van andere bewo nersverenigingen menen dat Zuid de laatste jaren reeds rijke lijk is bedeeld met gelden uit het stadsvernieuwingsfonds. Beperkt Daarnaast speelt de contingente- ring een rol. Door de rijksbezui- ningingen kan Schiedam slechts een beperkt aantal gesubsidieer de huurwoningen bouwen. Het leeuwendeel van de gelden is voor de komende jaren reeds ver geven aan de wijken Oost en Spa- land. ATH<N< H. v. Kccij showroom: erkend Oosthavenkade 14 Vlaardingen "W 4343213 «b Door Loes Elshof Vlaardingen - Van zijn schoonva der kreeg hij 41 jaar geleden een prentbriefkaart met een afbeel ding van Oud-Vlaardingen. Dat is leuk, dacht hij, en besloot een ver- zamelbeurs te bezoeken voor meer materiaal. In een ommezien had Krijn Bou man (73) er tien kaarten bij plus een nieuwe hobby. Bouman ont wikkelde een verzamelwoede die hij niet meer is kwijtgeraakt. De voormalige bakker is achttien jaar voorzitter geweest van de lan delijke vereniging 'De verzame laar' en bekleedt die functie nu al jaren voor de Vlaardingse afde ling. Elk jaar komen 25.000 mensen naar de Lijnbaanhallen in Vlaar dingen voor de verzamel beurzen, die de vereniging De 'Verzame laar' met enige regelmaat houdt. Op het Haring- cn Bierfeest na is het, volgens de voorzitter, het evenement dat de meeste bezoe kers naar de stad trekt. Verzame len is populair en dat gaat tegen woordig wel wat verder dan sui kerzakjes en sigarenbandjes, con cludeert hij. Zaterdagochtend op de vlooien markt. Om half elf is het al be hoorlijk druk. Kryn Bouman zit achter een eigen kraam met glas. aardewerk en andere huishoude lijke gebruiksvoorwerpen. Een man reikt hem nvee in eikaar ge schoven roestige potjes aan. Of hij die even wil reserveren. „Aha, weer een verzamelaar van gereedschap," stelt hij met genoe gen vast. „Weet je trouwens waar voor die potjes zijn? Dat is iets van vroeger. In het kleine potje deed je van die brokken lijm. In het grotere zat warm water, waar door de lijm vloeiend bleef." Speciaal object De Vlaardingse verzamelbeurzen vinden in het weekeinde plaats, meestal twee achter elkaar, „want dan hoeven we maar één keer op te ruimen." Op zaterdag een 'ge wone' vlooienmarkt, op zondag is de beurs gewijd aan een speciaal object, zoals glas en porcelein, speelgoed of muziek. „Mensen die naar een verzamel- beurs komen, vinden het gewoon een leuk uitje. De meesten zijn er niet op uit om een grote slag te slaan," meent de voorzitter. Maar, zo voegt hij er aan toe, „zoiets is natuurlijk ook niet uitgesloten." „Uit dat televisie-programma 'Tussen Kunst en Kitsch' blijkt dat je ook op een vlooienmarkt een mooie vondst kunt doen. Niet iedereen weet wat dingen waard zijn. De prijzen op onze vlooien markt zijn relatief laag, maar hier moetje wel meer zoeken." Trends Ook in de verzamelwereld be staan trends. Nostalgische koek blikken zijn op dit moment erg in trek. constateert Bouman. En vooral bij jongeren doen oude grammofoonplaten het goed. Ook komen nu velen af op jukeboxen. Bouman: „Als je pas begint koop je dingen die je mooi vindt. Maar een echte verzamelaar kijkt niet of iets mooi is, maai- wil alles heb ben." Andere overwegingen spe- Krijn Bouman en zijn kaarten. 'Een afbeelding van een armere buurt, zoals de Bierslootstegen, is iets heel bijzonders'. Foto Roet Dijkstra len dan mee, met name de zeld zaamheid. Bouman pakt een bordje met ge krulde rand en het opschrift 'Open Het Dorp'. „Van die actie van Mies Bouwman voor de ge handicapten. Geen mooi bordje, maar deze zie je niet vaak." Een mei een molen beschilderd exem plaar, 'Kerstmis 1968', verdient weer wel het predikaat 'mooi'. Een curiositeit is een gedenk- bordje van het anti-aanvalsver drag in 1938 tussen de Russen en Duitsers. De dubieuze tekst 'De vrede bewaard' geefl prachtig de historische inschattingsfout in "West-Europa weer. „Een collec tors-item," meent Bouman dan ook. Tegeltjes uit de jaren dertig trekken per definitie zijn belang stelling, want deze zijn in beperk te hoeveelheid gemaakt. „Nie mand had in die tijd geld om ze te kopen." Schippers Ook voor prentbriefkaarten geldt dat de zeldzaamste het meeste op brengt. variërend van drie gulden tot vijftig gulden per stuk. Dit hangt af van wat op de foto staat. „Kaarten van mooie plekken als de Hoogstraat, de Schiedamse- weg of Het Hof stuurde iedereen. Een afbeelding van een armere buurt, zoals de Bierslootstegen, is iets heel bijzonders," legt Bou man uit. Kaarten van Vlaardin gen zijn nog relatief goed te krij gen. Veel schippers die de vissers- stad aandeden, stuurden een kaartje naar huis. Wie eenmaal het verzamelen ont dekt, raakt bezeten en kan niet meer ophouden, is de ervaring van Krijn Bouman. „Vele Neder landse musea zijn tenslotte uit particuliere verzamelingen ont staan. zoals bijvoorbeeld Boymans van Beuningen in Rot terdam." Maar hij waarschuwt voor 'versla ving'. „In het begin maakte ik die fout ook. Je zoekt bijvoorbeeld kaarten van Vlaardingen. Als je die niet meer vindt, breid je uit naar Maassluis en Maasland, en verder. Maar dan moet je gaan uitkijken dat het niet uit de hand loopt en de zolder ervan gaat kra ken. Blijf dus altijd gespeciali seerd." is zijn devies.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1