Waterweg 13 PvdA tegen bouwen in Broekpolder 'Na de eerste knipoog was het gelijk raak' Bewoners Sieendijkpolder krijgen slechts voorlichting Schiedam: 2400 woningen isoleren nüLDF Wijkhuismèesters bieden bewoners helpende hand Provincies: Kamer gaat te hard met gewestvorming Zangeres Cher geeft concert in Ahoy' Boetes na olielozingen Afsplitsing binnen Jonge Socialisten Daling van gemiddelde bewoning in Schiedam stopt Meten voor tv en radio Auto sleurt vrouw mee Kettingbotsing op rijksweg Vrouw treft inbreker Apparatuur weg Rotterdams Dagblad Woensdag 5 februari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557'f:.\ 4349754 Rotterdam Inwoners van de Rotterdamse wijken Oud Mathenesse, het Oude Noorden, het Nieuwe Westen en Spangen kunnen zich bij problemen bin nenkort wenden tot de zogenoemde wjjkhuismees- ters. Het gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam (GWR) begint de2e maand met het inzetten van wijk- huismeesters in hun buurt, die de bewoners kunnen waarschuwen bij vandalisme, rommel in het portiek, kapotte verlichting: kortom alle bronnen van erger nis die moeten worden opgelost. Het GWR is van plan om tot 1994 35 wijkhuismees- ters over haar districten te verspreiden. Het woning bedrijf ziet dat niet alleen als een extra service naar de bewoners, maar ook als preventie. De wijkhuis- meesters lopen dagelijks hun inspectierondes en dat kan vandalen of andere lasposten op andere ideeën brengen. De inzet van de wijkhuismeesters is een project van Sociale Vernieuwing en vormt een expe riment De huismeesters kómen uit de arbeidspool van de stichting Nieuwe Banen Rotterdam Werkt en zjjn voorlopig op proef. Donderdag worden de eerste huismeesters verwelkomd. Den Haag - De twaalf provincies* verenigd in het In terprovinciaal Overleg (IPO), hebben kritiek op het streven van de Tweede Kamer naar55 gewesten. Be vorming van gewesten in het hele land vinden de provincies voorbarig. Het IPO wijst erop dat het ka binet met de gewestvorming slechts poogt de be stuurlijke problemen in zeven stedelijke gebieden op te lossen, terwijl de Kamer de gewestvorming in het hele land propageert „He provincies werken met -het oog op een doelmatiger openbaar bestuur aan een hechtere samenwerking. Deze ontwikkeling mag niet bij voorbaat worden geblokkeerd," stelt het IPG. Deze regioplannen zijn vólgens de provincies dan ook te beschouwen als een centralistische ten dens. „En dat in een tijd waarin iedereen de mond .vol beeft van decentralisatie van rijkstaken." Vol- geus het IPO zijn de regio's in Nederland in elk geval te klein om taken op het terrein van milieu", verkeer en waterstaat naar te decentraliseren. Rotterdam Cher geeft za terdag 18 april .een concert in AhoyV De 45-jarige Ame-~ rikaanse zangeres en actrice komt in vol ornaat: met haar forse showorkest, haar uit gebreide garderobe plus een compleet carrière-overzicht, met onder meer haar eerste hits uit jaren '60 die ze sik menmet ex-eehtgenootSon- ny scoorde en geprojecteer de fragmenten uit succes- films als 'Mermaids'en, ^Moonstruck-De ^.voorver koop begint volgende week zaterdag. - - Rotterdam - De Rotterdamse rivierpolitie heeft gis- De Ameri- teren drie kapiteins van zeeschepen bekeurd voor kaanse olielozrngen. Eet maakt deel uit van het lik op stuk-, zangeres beleid dat sinds enige tyd wordt'gehanteercL Vanaf een Cypriotisch zeeschip, dat was afgemeerd in de Schiedamse WHtonhaven, kwam een behoorlij- ke hoeveelheid dikke stookolie op het water terecht Er ontstond e^n olievlek van vijftig by vier meter-. Be Rotterdamse Reinigingsdienst (Roteb) heeft een oliescherm aan moeten leggen: Na overleg met de of ficier van justitie werd de kapitein een boete van - 2500 gulden voorgesteld. Hij heeft betaald. Gisteravond kwam van een ander Cypriotisch zee schip, dat in de Merwedehaven ligt, vijftig a zestig li ter dunne stookolie pp het water terecht Deze kapi tein is akkoord gegaan met een boete van vijftien honderd gulden. - - Achter een Noors schip in de Brittaimlëhaven ont dekte de politie een oliefilm van vijfentwintig bij vier meter. Oorzaak hiervan was vermoedelijk een lekkende container oi trailer aan boord. De kapitein kreeg een schikking van 25ÖG gulder. voorgelegd. Vanuit een helikopter is gistermorgen vervuiling van de Vtaardingse Vaart waargenomen. Aanvanke lijk werd gedacht dat het om olie ging, maar nader onderzoek leerde dat het carboleum was. Dat spul was even eerder gesmeerd op steiger van één van de jachthavens aan de Watersportweg en. door de regen in het watergelopen. Er wordt door de betrokken wa tersportvereniging gezocht naar een alternatief voor het onderhoud van de steigers. Cher: op 18 april in Ahoy* Archieffoto Rotterdam - De afdeling Rijnmond van de Jonge So- cialisten (JS)isin één klap gehalveerd, doordat dele den ten westen van Rotterdam voor zichzelf zijn be gonnen. Zij hebben een. eigen afdeling Rijnmond- West opgericht, ondanks bezwaren hiertegen van het hoofdbestuur en voorzitter Ingeborg ten Broeke van de JS-afdeling Rijnmond. Het initiatief tot de afsplitsing ligt bij enkele JS'ers in Schiedam, Menno Süjee en Jan-Willem Mennink. In hun ogen wordt er in de afdeling Rijnmond te wei nig gedaan aan de positie van de randgemeenten en ligt binnen de JS-ïtijnmond te veel de nadruk op de grootsteedse problematiek. De nieuwe organisatie van de Jonge Socialisten in de MA strekt zich uit over Voome-Putten, Rozenburg en de Wateryegge- meenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, tot aan Hoek van Holland. Er is meteen al een nieuw or gaan verschenen, getiteld Kotweiler. Met daarin een afbeeldingvan Snoopy.,. Redacteur Sifieeis teróns actief in het PvdA-gewest Zuid-Holland en dePvdA-afdeling Schiedam. Hij is bezig met de organisatie van een politiek forum in café 't Spul in Schiedam, waar op 18 maart oud-JS- vooVzitier Marcel Hoogland in ucbat gaat mei oud- studentenleider Maarten van Poelgeest, tegenwoor dig partijbestuurder van Groen Links. Deze laatste party helpt de PvdA-jongeren van de nieuwe afde ling Rijnmond-West met de opzet van het forum. Vlaardingen - „Bouwen in de Broekpolder is niet nodig." Zo luidt de alleszeggende titel van een notitie waarmee de gemeen teraadsfractie van de PvdA reageert op het pas verschenen ont- werp-Volkshuisvestingsplan. De sociaal-democraten menen, dat Vlaardingen voldoende draagvlak zal behouden en ock een evenwichtige bevolkingsopbouw kan krijgen door snel de stad binnen de bebouwde kom af te bouwen en zwakke wijken te re vitaliseren. Het omstreden concept, waarin woningbouw in de Broekpolder als onvermijdelijk wordt aange merkt, is onlangs door de wethou ders Ton van der Steen (D66, Stadsontwikkeling) en Aart Kool (CDA Woonruimteverdeling) en de gezamenlijke woningbouwcor poraties gepresenteerd. Het blijkt echter nog geen officieel beleids stuk te zijn. „Dat plan is geen stuk van het college, want wij hebben het nog niet besproken," verduidelijkten gisteren hun PvdA-collega's Ranshuijsen en Van der "Windt. Klopt niet De PvdA-fractie heeft zijn specia listen op het gebied van stadsont wikkeling, Annie Attema, Peter Roovers en Bert Kandel. na ver schijning het ontwerpplan kri tisch laten doornemen. Zij komen tot dezelfde conclusie als onze verslaggever Ben van Haren doet in zijn vandaag elders in deze krant afgedrukte beschouwing: De rekenmethode van de maker van hetontwerp-plan, Companen, adviesgroep voor beleid, onder zoek en planning BV, uit Arnhem, klopt niet. Fractievoorzitter Bert Kandel vertelt: „We hebben ons oor te luisteren gelegd bij collega's en deskundigen buiten Vlaardingen en kwamen tot de conclusie, dat het cijferwerk van Companen mijlenver afweek van dat wat de Door Ben van Haren Schiedam - De daling van het ge middelde aantal mensen dat in een huis woont is in Schiedam op gehouden. Voor het eerst sinds ja ren is de gemiddelde woningbe zetting in deze stad in twaalf maanden gelijk gebleven. Begin 1991 bereikte Schiedam een ge- midde! ie van 2,17 en dat was ook vorige maand het geval. De ople vering van nieuwe koophuizen in de wijk Spaland heeft op dit ge middelde een grote invloed, meent een deskundige van de ge meente. In die woningen huizen in het algemeen meer mensen dan het geval is in andere delen van Schiedam. Schiedam is hierdoor in het afge lopen jaar ook in inwonertal ge groeid. Eind vorig jaar telde de oude brandersstad 71.260 inwo ners en een woningvoorraad van 32.712. De gemiddelde woningbezetting is de afgelopen twintig jaar aan zienlijk teruggelopen. In 1973 woonden er gemiddeld bijna drie mensen (2,95) m een Schiedamse woning, in 1982 was het gemid delde gezakt naar 2,54 en in 1990 naar 2.19. Na bet bereiken van 2,17 op 1 januari 1991 is de daling gestopt. Buurgemeente Vlaardingen heeft met zijn gemiddelde altijd iets ho ger gezeten. Ook daar vond wel een daling plaats in die jaren, maar hier waren de cijfers van 1982 en 1990 respectievelijk 2,60 en 2,23. In stukken over de toe komstige woningbehoefte in Vlaardingen wordt overigens ge rekend op een verdere daling van de gemiddelde woningbezetting. Het pas verschenen Volkshuis vestingsplan van Vlaardingen gaat ervan uit, dat na de eeuwwis seling gemiddeld minder dan twee mensen in een huis wonen. Er is zelfs in 2010 gerekend met een factor van 1,91. Zie verder pagina 15 provincie Zuid-Holland hanteert in haar verkenningen voor toe komstig beleid. Companen heeft een tussen 1986 en 1990 gemeten trend doorgerekend, zelfs tot over twintig jaar." Annie Attema vult aan: „Op zo'n manier zou je op den duur helemaal geen inwoners meer overhouden." In hun notitie wijzen de PvdA-ers op het recente verleden, waarin jonge paren geen kinderen wil den. „Dat zou leiden tot een enor me bevolkingsafname. Maar wat gebeurt een paar jaar later? Het krijgen van kinderen wordt weer populair. Er ontstaat ook een soort inhaalexplosie by al wat ou dere paren, die alsnog besluiten maar een kind te nemen. Boven dien verandert de traditionale setting voor het krijgen van kin deren en worden in niet-huwe- lijkse relaties en bij alleenstaande vrouwen ook meer kinderen ge boren dan vroeger. Gevolg: een niet voorspelde trendbreuk." De vermoedelijke aannames in het Volkshuisvestingsplan gaan uit van een zich voortzettende da ling. „In het ontwerpplan wordt overigens geen verantwoording gegeven over de rekenmethode," benadrukt Kandel. De PvdA constateert, dat volgens Companen in 2005 Vlaardingen 1.700 woningen meer nodig heeft dan de provincie heeft berekend om hier dan 73.000 inwoners te hebben, „Dat is een halve Broek polder, vijf keer de nieuwe Bab- berspolder, of drie keer de Vaart," geeft Kandel aan, die de polderbe bouwing snel wil vergeten. „Op het stadhuis moet alle ener gie gezet worden op snelle wo ningbouw binnen het stedelijk gebied en bouwplannen voor de Broekpolder definitief worden vergeten. Het is niet alleen niet gewenst, maar ook onhaalbaar. Voor bebouwing is de Broekpol der een dure locatie met zijn ver ontreiniging en de noodzaak tot kostbare nieuwe investeringen. Hiervoor is steun nodig van de rijksoverheid en die geeft in deze regio de bouwplannen Noordrand Rotterdam, Achtkamp en bij IJs- selmonde voorrang." Milieu-wethouder Kees van der Windt noemt de terugkeer van bouwplannen in de Broekpolder merkwaardig. „Die tot de stad doorlopende groengordel is uniek. De Broekpolder is het visi tekaartje van onze stad en dat moet zo blijven." Overigens vindt de PvdA, dat de discussie zich niet star op een in wonertal van 73.000 moet richten. „Ook een Vlaardingen met wat minder inwoners kan heel leef baar zijn," staat in de fractie-noti tie. Zie ook pagina 15 Sjaanen Jaap Kostense. 'Dat we het zolang met elkaar heb ben uitgehou den hebben we te danken aan het feit dat we elkaar altijd begre- pen.' Foto Gerritde Heus/ Roel Dijkstra aan het Schiedam - Veel had het niet ge scheeld of de 85-jarige Jaap Kos tense en zijn vier jaar jongere echtgenote Sjaan hadden giste ren hun 6Ö-jarige huwelijk niet kunnen vieren. Omdat Sjaan was gevallen en haar heup ernstig be schadigd raakte, moet ze worden verpleegd en werden de festivitei ten afgezegd. Maar gelukkig deed het personeel van DrieMaasStede niet moeilijk en mocht de onfor tuinlijke Schiedamse gisteren voor een dagje naar huis. „Dat feest," weet de heer des hui zes zeker, „komt er geheid. Al is het ergens in augustus. Ik geloof dat de kinderen achter onze rug om het een en ander op poten hadden gezet. Dat moet dan maar even wachten todat mijn vrouw weer kan lopen." Afgezien van het letsel dat zijn trouwe levenspartner opliep, is het diamanten bruidspaar kern gezond en wonen de opa en cma van zeven kleinkinderen nog al tijd zelfstandig in een flat aan de Monseigneur Nolenslaan. Als \vitte tornado's* met de stofdoek door het huis vliegen, nee dat doen ze niet meer en het grote werk zoals ramen zemen laten ze over aan dochter Leny die bijna dagelijks <=>ven om een hoekje komt kijkt.i. „Het huishouden loopt eigenlijk vanzelf," komt Jaap droog uit de hoek. „Als ik geen zin heh om op te ruimen, doe ik het gewoon de vol gende dag. En voor wat betreft de zware karweien hoef ik maar te fluiten en mijn dochter staat op de stoep." „Als zij niet zo goed voor ons zou zorgen, hadden we hier nooit kunnen wonen," voegt zijn vrouw eraan toe. Tot groot plezier van de aanwezi ge familieleden doet pa na zestig jaar eindelijk uit de doeken hoe hij de vrouw van zijn leven ont moette. „ïk herinner het me nog als de dag van gisteren en het was zo gepiept,"' lacht Jaap. „Het was op de hoek van de Hoogstraat en de Dam. We knipoogden naar elkaar en het was gelijk raak. Vanaf dat moment heb ik mijn hart aan haar verpand." Maar de gevatte Schiedammer had nog een grote liefde. Meer dan vijftig jaar was hij als ter reinknecht en lid van de werk ploeg op de velden van Schiedams voormalige voetbal- trots SW te vinden. Hij bracht er zijn zoon Hans, die later in het eerste elftal uitkwam en als voet baltrainer actief zou worden, naar het voetballen en binnen de kortste keren stroomde er rood groen bloed door zijn aderen. 'Ome Jaap', zoals hij op Harga steevast werd genoemd, had alles over voor zijn club. Dat is nu wel anders. Jaap: „Tegenwoordig loop ik niet meer zo warm voor SW. Ik kom er bijna nooit meer. En als ik er eens binnenloop, zie ik bijna geen bekende van vroeger meer. Er lo pen nu alleen maar van die jonge snuiters rond. Desondanks heb ik een van de mooiste momenten uit ons leven aan SW te danken, Nee. niet die twee keer dat ik de jongens kampioen van de eerste divisie zag worden maar tijdens ons 50-jarig huwelijksfeest. Zo wat de hele club kwam ons felici teren. Er waren zelfs pupilletjes bij. Dat was echt prachtig!" En plotseling serieus: „Dat we het zolang met elkaar hebben uitge houden hebben we te danken aan het feit dat we eikaar altijd begre pen. Het klinkt heel simpel, maar je ziet hoe belangrijk dat is ge weest." Maassluis - De bewoners van de Steendijkpolder kunnen binnen kort een uitgebreid voorlichtings pakket over het meest recente sa neringsplan voor de gifwijk op de deurmat verwachten. In een be geleidend schrijven worden ze uitgenodigd om binnen zes we ken schriftelijk op de plannen te reageren. De procedure heeft niet de status van een enquête of een referendum. Volgens milieuwet- houder Jan Stoim is er voor zijn zogenoemde heuvelplan geen re- eel alternatief meer beschikbaar. De tot 'consultatieregehng Steen- dljkpolder' omgedoopte in spraakprocedure kwam gister avond aan bod tijdens de vergade ring van de raadscommissie mi lieu. Met het plan wil wethouder Storm uitvoering geven aan een raadsuitspraak, waarin is aange geven dat 'de belangen van de be woners zo goed mogelijk aan bod komen' in de verdere besluitvor mingsprocedure. De raadscommissie besloot ook dat een aantal onderdelen van de sanering wegens geldgebrek niet zal worden uitgevoerd. Zc zullen alleen de huisaansluitingen van de waterleidingen worden ver vangen, de hoofdleidingen niet. Wethouder Storm zei dat er regel matig controles van het drinkwa ter zullen worden uitgevoerd. Uit onderzoek van de waterleidingen is gebleken dal deze gifstoffen doorlaten. Volgens woordvoerder Hermans van de provincie Zuid-Holland is niet uit te sluiten dat er straks als nog vermenging van schone en vervuilde grond optreedt. Even- mm is er op dit moment inzicht in de methode die moet worden toe gepast om bij de afgraving een geede bemonstering van dc gif grond uitte voeren. Vee) mogelijkheden om het sane ringsvoorstel verder te verande ren hebben de inwoners van de grootste gifwijk van Nederland niet. Volgens Jan Storm mogen de bewoners niet de illusie krij gen dat er nog alternatieve oplos singen zijn. In het voorstel wordt de grond op de giftige havensliblokatie afge graven en wordt de plaas daarna opgehoogd met 1,30 meter schone grond. In plaats van het af te voe ren wordt de 110.000 kuub giftige slib opgeslagen aan de rand van de wijk in een vijftien meter hoge heuvel- Het m de wijk houden van het gi? leidt in vergelijking met het saneringsplan van het ministerie van VROM tot een kos tenbesparing van minimaal tien miljoen gulden. Tijdens enkele voorlichtingsbij eenkomsten is duidelijk gewor den dat er bij een deel van de be woners de nodige weerstand te gen het heuvelplan bestaat. On der meer het feit dat het gif in de wijk blijft, vormt voor een deel van de Steendijkpolderbewoners een groot bezwaar. Wethouder Jan Storm heeft wei aangekon digd dat de sanering wordt afge blazen als het verzet uil de wijk een massaal karakter krijgt. Uit een enquête van een groep kriti sche bewoners kwam verleden jaar naar voren dat de meerder heid van de bewoners tegen de voorgestelde sanering is gekant. Schiedam - Gaat het plan door om op de vernieuwde luchthaven Zestienhoven ook nachtvluchten toe te staan, dan zullen m Schiedam ongeveer 2400 huizen geïsoleerd moeten worden tegen lawaai. De gemeente Schiedam heeft dit becijferd aan de hand van een onderzoek van de Socia- listiese Partij. De SP concludeer de eind vorig jaar dat in en om Rotterdam bij 11.000 woningen geluidsisoleren de maatregelen getroffen moeten worden als er ook 's nachts op Zestienhoven ge vlogen gaat worden. Volgens burgemeester en wet houders van Schiedam is m de ontwerp-Miheu-effectrapportage voor het nieuwe Zestienhoven geen rekening gehouden met een onlangs uitgebracht advies van de Gezondheidsraad. Die oordeel de dat verstoring van de slaap en hinder door nachtelijk vliegtuige- luid de gezondheid negatief beïn vloedt. Deze gegevens zijn voor Schiedam aanleiding om in hel OOR (Overlegorgaan Rijnmond gemeenten) inzake de uitbreiding van de Rotterdamse luchthaven een afwijzend standpunt in te ne men. „Een vliegveld is niet ge wenst in een dichtbevolkte regio als de onze," aldus B en W. Het Schiedamse college zegt dit ir, antwoord op vragen van twee PvdA-gemeenteraadsleden. Yvonne Siljee en Hans Bakker stelden de kwestie onlangs aan de orde omdat zij willen weten wat de gevolgen zijn van een groter Zestienhoven voor Schiedam. Schiedam- Het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam houdt van maandag 10 februari tot en met 21 februari, hoofdzakelijk aan de Van Heekstraat en Van Beetho- venplein, metingen aan de ont vangststations van radio en tele visie. Dat gebeurt op werkdagen van 08.00 tot 18.00 uur. Schiedam - Een 43-jarige fietsen de vrouw uit Schiedam is gister middag ongeveer veertig meter meegesleurd door een vrachtwa gen. De bestuurder daarvan was op de Nieuwe Damiaan gestopt even voor hij wilde afslaan naar de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Het stoppen was be doeld om een voetganger voor rang te geven. Toen dat was ge beurd trok de vrachtwagenchauf feur op zonder de fietsende vrouw, die bekneld raakte onder de auto, te hebben gezien. De vrouw is, niet levensgevaarlijk gewond, opgenomen in het Schie- land Ziekenhuis. Vlaardingen - Op Rijksweg 20 zijn gistermorgen tegen half ne gen vier auto's legen elkaar ge botst toen de voorste plotseling remde. De andere wagens hadden niet voldoende afstand genomen. Er vielen geen gewonden. Vlaardingen - Een 43-jange vrouw heefl gistermorgen bij thuiskomst m haar woning, rond kwart voor elf, een inbreker op heterdaad betrapt. Hij had al een gedeelte van de geluidsappara tuur in een tas. Hij is gevlucht De politie betrapte gistermorgen rond half vijf ook een inbreker. Deze 16-jarige jongen was bezig kauwgom en geld te stelen uit een horecabedrijf aan de Azalea straat. Hij is meegenomen naar het politiebureau. Vanmorgen te gen half vijf is een ruit ingegooid van een winkel op het Liesveld Er is 65 gulden uit de kassa weg genomen. Schiedam - Uiteen bedrijf aan de Havenstraat m Schiedam zijn twee printers en een beeldscherm gestolen. Uit een woning aan de Nieuwstraat verdwenen bij een inbraak twee cassetterecorders, een wekkerradio en geld Uit een kelderbox van een flat aan de Vlaardingerdijk is een herenfiets verdwenen. Auto's zijn openge broken aan de Sint Liduinastraat, Hobbemastraat, Damiaan en Edi- sonstraat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2