15 CDA wijst sluiting bibliotheken af Oporto-baas Theo Lejeunebotst niet gemeente n Alleen over opheffen filiaal in Oost valt met confessionelen te praten Afslanken in Kluphuis Scholieren tonen kunst Tokotheek uitgebreid Politie zingt in de Ark Van der Tak 'verhuist' Aandacht voor suikerziekte Pyjamafeest in Triangel Coerke start kadercursus Jongenskoor naar Delft Wethouder Anton Wustrow verwijt horeca-ondernemer constant dwars te liggen NIK laat mogelijk oude rechten Joodse begraafplaats vallen Plantsoenafval gecomposteerd Rotterdams Dagblad Donderdag 6 februari 1992 Het Kluphuis Oost start op dinsdag 11 februari met de afslank-cursus Weet-wat-je-eet. Deze zal worden begeleid door een diëtiste die advies en voorlichting geeft over hoe gezond kan worden afgevallen. De cursus duurt drie maanden en loopt tot 12 mei. De avonden beginnen om 19.00 uur en ia elke dinsdag avond. Gratis is een en ander allerminst. Er moet ƒ40,- worden betaald om alle avonden bij te kunnen wonen. Mensen met een Rotterdampas zijn goedko per uit. Zij betalen ƒ28,-- Opgeven bij Kluphuis Oost, -tel.:4735435. Basisschool de Klinker aan de Warmoezenierstraat exposeert vanavond het kunstproject waaraan de af gelopen drie weken door de ruim 400 leerlingen is gewerkt. De scholieren zijn aan de slag geweest met diverse vormen van kunst en fotografie en werden daarbij onder andere geholpen door een kunstschil der en een fotograaf. De ouders en andere belang stellenden kunnen de resultaten van 18.30 tot 19.30 uur bezichtigen. •De Tokotheek van verpleeg- en reactiveringscen- rum DrieMaasStede die de patiëntenbibliotheek, •spel-o-theek, personeelsbibliotheek en de titleen 'van audiovisuele middelen behelst, wordt vrijdag 7 februari dankzij de inspanningen van het personeel •aanzienlijk uitgebreid. De medewerkers van Drie- ;MaasStede hebben hard gewerkt aan de realisatie -van nieuw spel- en oefenmateriaal dat kan worden 'uitgeleend. Bovendien is er een goed gedocumen teerde en geïllustreerde catalogus samengesteld. Vanaf 15.30 uur kunnen in de aula de nieuwe attribu ten worden bekeken. De activiteitencommissie van de Gereformeerde Kerk in Schiedam-Noord is erin geslaagd de wijk- avond die vrijdag 14 februari in het kerkgebouw de Ark aan het Hargaplein de wordt gehouden een extra dimensie te geven. Tijdens de avond verzorgt het po- litie-mannenkoor Excelsior uit Utrecht een optre den. Als de deuren van de Ark om 20.00 uur open gaan staat de gratis koffie al klaar. Ook om binnen te komen hoeft niet te worden betaald. Vlaardingen Na meer dan drie jaar als beleidsvoorlichter werk zaam te zijn geweest bij de gemeente Maassluis, treedt Leiia van der Tak als beleidsmedewerkster communicatie in dienst bij de gemeente Vlaardin gen. De verwachting is dat zij 1 mei in dienst treedt. Ze volgt Jan Maneij op. In de lezingzaal van het Holyziekenhuis wordt woensdagmiddag 19 februari een dia-lezing ver zorgd over ouderdomssuikerziekte, voor mensen met en zonder tabletten of insuline. Meerdere des kundigen geven informatie. Info: 4342440. De Christelijke Jeugdvereniging Vlaardingen houdt zondag 23 februari weer een 'dizzy disco day1 in de Triangel aan de Fransenstraat. De organisatie heeft voor die dag een pyjama-party op poten gezet voor kinderen tussen acht en dertien jaar die zich van 14.30 tol 16.30 uur in hun nachtkleding op de dans- - vloer kunnen uitleven. Tussen het swingen door worden er allerlei speeltjes gedaan en wordt de prijs voor de meest originele pyjama uitgeloofd. Der toegang is gratis maar voor het snoup en de limo- nade moet worden betaald. 'Het bevorderen van de bewustwording van de rol en de positie van migrantenvrouwen in hun eigen cul- I tuur om zo de bestaande vooroordelen en beeldvor- ming te doorbreken. Zo omschrijft de Stichting Co erke het doel van de kadercursus waarmee dinsdag 11 februari in het gebouw aan de P.K. Drossaert- straat wordt begonnen. De cursus is toegankelijk voor vrouwen van de bij Coerke aangesloten organisaties die beroepshalve met migrantenvrouwen te maken hebben en geïnte resseerd zijn in de culturele achtergronden van on- der andere Turkse, Marokkaanse en Palestijnse vrouwen. De cursusavond duurt van 19.30 tot 22.00 uu, Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Coer ke (4351280) of G. van der Have (4341934). Maassluis In de tien maanden die het Maassluis' Jongenskoor bestaat hebben de zangertjes hun eerste uitnodiging voor een gastoptreden op zak. Het koor dat tot op he den alleen een keer optrad voor familie en dona teurs, neemt zondag 23 februari deel aan het jubi leumconcert van de Delftse jongenszangroep de Buddies die 25 jaar geleden werd opgericht. De muzikale ontmoeting wordt door de Maassluizers beschouwd als een goede training voor het allereers te openbare optreden in de eigen woonplaats dat 21 maart in de Koningshoek wordt verzorgd. SCHIEDAM donderdag 6 februari Spirituele vereniging Harmonia, wijkcentrum Nieuwland, 20.00 uur. Stennis met Dennis (toneelPassagetheater, 20.15 uur, VLAARDINGEN donderdag 6 februari Robin Hood (film), Filmzaal, 20.30 uur. vrijdag 7 februari Open dag Gilde, Gemeentebibliotheek. 13.30-17.30 uur. Schiedam - Sluiting van de bibliotheekfiiialen Nieuwland en Zuid is voor de CDA-fractie in de Schiedamse gemeenteraad on aanvaardbaar. Bibliotheken zijneenbasisvoomeningwaaraan niet moet worden getornd, vindt de fractie. Alleen over het op doeken van het filiaaltje in Oost, dat maar een betrekkelijk ge ringe functie heeft, valt met de christen-democraten te praten. Alle andere sluitingsplannen wijst de partij categorisch af. Met de bekendmaking van dit standpunt loopt het CDA vooruit op de komende discussie in de ge meenteraad over de toekomst van de bibliotheken in de Schiedamse wijken. De mogelijkheid dat er drie vestigingen dicht gaan houdt verband met de bouw van een nieuwe hoofdbibliotheek op het Stadserf. De exploitatie van net nieuwe gebouw zou ongeveer een half miljoen gulden duurder uit vallen als de filialen in de wijken open blijven. De politiek heeft nog niet beslist of zij bereid is die prijs te betalen. Het CDA is de eerste partij die zijn mening over dit netelige vraagstuk naar buiten brengt. Het CDA zegt voorlopig weinig geloof te hechten aan het ge noemde exploitatietekort van een half miljoen gulden. Zeker daar entegen is volgens het CDA wel dat sluiting bepaalde groepen bi bliotheekgebruikers - ouderen, gehandicapten en scholieren - ernstig zou duperen. Een biblio bus door de wijken laten rijden vindt het CDA een inferieur alter natief. Zoals raadslid Siem Rosman on langs al in een vergadering van de commissie voor Stadsontwikke ling liet blijken, is het CDA zeer ontevreden over de besluitvor ming rond de bibliotheken. Vol gens de christen-democraten, de grootste oppositiepartij in de ge meenteraad. heeft wethouder Chris Zijdeveld (Stadsontwikke ling en Cultuur) voor de omge keerde volgorde gekozen. Zijdeveld wil eerst de nieuwe bi bliotheek bouwen en dan pas pra ten over de toekomst van de fili alen. Het CDA had het logischer gevonden als er eerst duidelijk heid was geweest over de wijkves- tigingen. voordat er beslissingen werden genomen over de centrale op het Stadserf. Uit de jaarverslagen blijkt dat de filialen in Zuid en Nieuwland overduidelijk in een behoefte voorzien. In beide vestigingen is sprake van zowel een toenemend aantal lezers als een stijgend aan tal uitleningen. Nieuwland kreeg er tussen 1988 en 1990 ruim 400 lezers bij. Zuid groeide in dezelf de periode met bijna 300 lezers. Veel gebruikers zullen afhaken als zij vanuit hun wijk naar de binnenstad moeten om boeken te lenen, vreest het CDA. Na de 'af slankingsoperatie* zou Schiedam nog maar twee bibliotheken over houden: de nieuwe centrale op het Stadserf en het grote filiaal in de Blauwe Brug in Schiedam- Noord. Theo Lejeune: 'De muizen en ratten liepen er vrij rond.' Foto Roel Dijkstra Door Jan Booister Maassluis - „Ik ben toch niet gek? Dat teken ik toch niet?" De verontwaardiging klinkt nog door in de stem van uitbater Theo Lejeune van café Oporto aan de Noorddijk in Maassluis. „Nee, ze doen dingen die écht niet kun nen!" Met 'ze' doelt de succesvolle hore- cabaas - hij bracht eerder de dis cotheek Downtown tot grote bloei - op de gemeente, waarmee, zo moge duidelijk zijn, hij behoor lijk in de clinch ligt. Wat heet, het lijkt erop dat er alleen nog via de rechter wordt gecommuniceerd. Dat gebeurde althans kort gele den bij de Raad van State. En bin nenkort bij de kantonrechter in Schiedam. De inzet: de toekomst van café Oporlo e.q. mogelijke woningbouw aan de Noorddijk. Op zijn beurt laat wethouder An ton Wustrow, met wie Theo Lejeu ne regelmatig te maken heeft ge had, ook niets aan duidelijkheid te wensen over. „Mijnheer Lejeu ne moet zich eens gewoon aan af spraken gaan houden. Wij hebben onze buik goed vol van twintig jaar touwtrekkerij met hem. Waarom zijn er op de 33.000 inwo ners toch zo'n stuk of vijf die al tijd buiten de boot vaiien? Nee, er zijn afspraken en daar moeten beide partijen zich aan houden."' Een jaar of vijf geleden stelde Theo Lejeune zich een nieuwe uitdaging. Hij nam zich voor het havaicos, verkrotte pand Noord dijk 7 om te toveren in een bierpa- radijsje. Dat lukte, want niemand hoeft de cafébaas te vertellen hoe een zaak moet worden opge bouwd. Toch, de plek was een beetje een gok en de huisvesting al helemaal. „De muizen en rat ten liepen er vrij rond," herinnert hij zich nog. Maar Theo Lejeune vertimmerde het pand tot zo'n beetje de meest succesvolle zaak in Maassluis. En toen drie, vier jaar geleden de panden Noorddijk 3 en 5 tegen de vlakte gingen, was het met de on ooglijkheid van dat stukje au thentiek Maassluis helemaal ge daan. want de ondernemende middenstander knapte de kale buitenmuur voor een flink bedrag op. Zakenman Helemaal voor niets wilde hij dat niet doen, want Theo Lejeune is natuurlijk ook zakenman. Met de gemeente werd geregeld dat hij in ruil op de aanpalende grond, te gen betaling weliswaar, een terras mocht exploiteren voor twee jaar, een overeenkomst die steeds met een jaar verlengd kon worden. Dat gebeurde ook, zij hel dat de horeca-ondernemer zich in ieder geval op één punt niet aan de af spraken hield. Hij mocht tegen zijn pand een opslagplek realise ren. mits dat een 'Kijkduin-achti- ge' constructie werd. Dat bete kende wat schotten en een dak van linnen, maar Theo Lejeune liet, weliswaar van dezelfde groot- Ie, een houten opslagplaats bouwen. Dat was veiliger voor de spullen die hij daar op moest slaan. „Daar ben ik fout in geweest," er kent de cafébaas volmondig. „Had ik niet mogen doen. Dat heeft de rechter bij de Raad van State nu ook uitgesproken. Eerlij ke zaak. Dus die constructie ver ander ik mettertijd." De ergernis van Theo Lejeune is wél gekoppeld aan de opslag plaats. Want, zo verzekert hij, in dertijd is al met de gemeente overeengekomen dat hij die weg zou halen en dat de gemeente in ruil daarvoor duidelijk zou ma ken wat hij nou precies moest be talen voor het terras: precario rechten, huur of iets anders. De eerste keer heeft hij „een soort vergoeding" betaald, na „een kladje" te hebben gekregen als betalingsopdracht. Maar achteraf vond hij dat toch wat onduidelijk. Dus betaalde hij een tijdje geen huur/vergoeding/precariorecht (wat Theo Lejeune betreft door halen wat niet van toepassing is) voor het gebruik van de terras- grond. maar reserveerde dat geld bij zijn advocaat. Inmiddels heeft hij zijn financiële verplichtingen toch maar voldaan, maar even goed zet de gemeente een civiele procedure bij de kantonrechter door om hem tot betaling te dwin gen. Theo Lejeune: „De beloofde dui delijkheid van de gemeente over het terras kwam in een contract waarin ik al mijn aanspraken op vergoedingen zou moeten opge ven. Omdat de gemeente hier wo ningen wil bouwen. Maar ik geef mijn zaak toch niet zomaar weg? Ze vinden het nu zonde dat ze me ooit een vergunning hier hebben gegeven." Bezoeken Voorafgaande aan die ontwikke ling had de horeca-ondernemer al meerdere bezoeken aan de Com missie voor de Bezwaarschriften, de wethouder en verschillende ambtenaren gebracht. Allemaal zonder een voor alle partijen be vredigende oplossing. „Ik heb steeds de publiciteit gemeden, maar dat is nu voorbij. Handtekeningen en petities gaan me te ver, maar stilzitten is over," klinkt het dreigend. „En die zaak bij de kantonrechter ga ik wel winnen, zeker weten." Het is niet dat Theo Lejeune per se niet weg wil. „Ik blijf hier na tuurlijk liever zitten, maar als ik weg moet voor woningbouw dan is er best te praten. Dat heb ik ook al een paar keer aangeboden. Kijk, aanvankelijk waren er plan nen om alleen aan één kant bij mij woningen te bouwen. Dan kon mijn zaak blijven staan. En nu nog, als mijn terras daarvoor weg moet, dan ben ik ook zo weg. Want dat was de afspraak. Maar ze willen nu ook aan de andere kant bouwen. En op de plek waar mijn zaak is. Maar dar. moet daar over gesproken worden en dan moet ik geen contract krijgen waarin ik al mijn rechten uit. han den geef." Dal laatste wordt ontkend door medewerkster Tienke Kruit van de afdeling Juridische Zaken van de gemeente. Zij bezweert dat het café los staat van het terras. En wethouder Wustrow vult aan: „Er is een optrekje neergezet wat niet mocht, er is een lijd niet betaald, wat wel moest en met de schut ting aldaar is het ook niet over eenkomstig de afspraken gegaan. Ach, met de advocaat van Lejeu ne zijn we wel tot overeenstem ming gekomen, maar die heeft zijn cliënt ook niet meer in de hand." De wethouder ontkent dat er con crete bouwplannen zijn. Maar op zijn beurt weet Theo Lejeune weer dat de gemeente-advocaat het daar wel bij de Raad van State over heeft gehad. En hij toont een document dat die bewering moet onderbouwen. „Nee. de gemeente gaat wel erg rommelig met de waarheid om." klinkt het tot slot. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het Nederlands-Is- raëlietisch Kerkgenootschap (NIK) zal de gemeente Vlaardin gen waarschijnlijk niet meer con fronteren met oude rechten ten aanzien van de Joodse begraaf plaats aan de Schiedarnseweg. Secretaris drs. J. Sanders van het NIK heeft de verwachting uitge sproken dat met een rapport van de Nederlands-ïsraëlietische ge meente van Rotterdam over deze kwestie niets wordt gedaan. Hel bestuur van het NIK zal binnen kort hierover een beslissing ne men. Het rapport is door de Rotterdam se joodse gemeente gemaakt na het verschijnen van het Histori sche Jaarboek Vlaardingen 1991. Daarin onthuldeplaatsvei-van- gend stadsarchivaris Harm Jan Luth, dat buiten de afrastering van de begraafplaats, onder het gras van het openbare plantsoen, vrijwel zeker stoffelijke resten liggen van enkele van de vermoe delijk 29 daar begraven joodse Vlaardingers. Ook meldde hij, dat in 1938 wethouder Jan Buis met de Rotterdamse opperrabijn A. van Loer: twee belangrijke afspra ken heeft gemaakt bij de na tien tallen jaren onderhandelen over eengekomen teruggave van de grond aan de gemeente. Vlaardingen zou de aanwezige grafstenen herstellen en voor de andere graven een gemeenschap pelijke steen plaatsen met ver melding van de namen van de daar begravenen. Verder ook nog, dat „indien te eeniger tijd in het thans afgestane stuk grond een aanwijzing van een zich daar be vindend graf mocht blijken, de thans aan te brengen afscheiding zal worden uitgebreid tot den hul digen omvang van de begraaf plaats." Luth kwam tot deze ontdekkin gen tijdens een onderzoek, dat hij verrichtte voor een publikatie over de joodse gemeenschap van Vlaardingen. Door vergelijking van verschillende gemeentelijke stukken bleek hem, dat onmoge lijk alleen de tot dan door het naar uitbreidingsgrond zoekende ge meentebestuur genoemde vier kinderen en een volwassen man er begraven konden liggen. Er zijn tussen 1862 en 1901 zeker vijftien kinderen, twee mannen en twee vrouwen begraven en nog een overledene van wie de identi teit onbekend is. constateerde Luth. Ook acht hij zeer waar schijnlijk, dat er naast deze twin tig nog eens vijf kinderen, drie mannen en een vrouw liggen be graven, Zelf kan Luth zich voorstellen, dat de gemeente nu niet meer gaat graven naar de resten van de buiten de afrastering begraven li chamen en van mogelijke stenen. Zij liggen namelijk viereneenhal- ve meter onder de grond omdat het terrein in het verleden is op gehoogd. Wel, vindt hij is het plaatsen van een gedenksteen ge wenst. „Voor de 4 mei-herden king," zegt hij in het Nieuw Israë- lietisch Weekblad van 24 januari. Die mening heeft ook de voorzit ter van de gemeenteraadsfractie van de WD, Bram Zonne. Onder meer op diens verzoek laat het ge meentebestuur de kwestie onder zoeken. Seclorhoofd Algemeen Juridische en Economische Za ken E.J. Nevens, de ambtenaar die dit onderzoek leidt, zegt nu na drie maanden nog niet tot afron ding te kunnen komen. „We hebben vorig jaar van Luth een rapportje over zijn bevindin gen ontvangen en dit voor com mentaar naar de Plantsoenen dienst gestuurd. Deze liet weten van mening te zijn zich goed aan zijn onderhoudsplicht te houden en wist verder niks te doen met het rapportje. Zelf zijn we hier op het stadhuis nog niet toegekomen aan hel vormen van een oordeel aan de hand van de stapel papie ren, die we van Luth hebben ge kregen. We zien geen aanleiding om nu direct al iets te doen," zegt Nevens. Schiedam - De dienst Gemeente werken in Schiedam wil zelf het afval uit plantsoenen gaan com- posleren. Op de stadskwekerij aan de Fokkerstraat zal voor dit doel een stortplaats worden inge richt. Uit berekeningen blijkt dat plant soenafval composteren een stuk' goedkoper is dan verwerking in verbrandingsovens. Aanleg van de stortplaats kost ongeveer an derhalve ton. Verbranding zou per jaar circa 376.000 gulden kos ten. Composteren is bovendien milieuvriendelijker. Het afval kan na de verwerking weer wor den gebruikt als aanvulgrond in plantsoenen en bij sportterrei nen. Bij Plantsoenendienst werd tot nu toe al een klein deel van het afval op een composthoop gestort en later weer verwerkt. Schiedam heeft op advies van de provincie Zuid-Holand afgezien van het idee ook zelf een verwer kingsinstallatie te bouwen voor het composteren van groente-, fruit- en tuinafval. Een eigen in stallatie zou te kostbaar zijn. Schiedam gaat nu proberen sa men met andere gemeenten een compostinrichting te bouwen speciaal voor het GFT-afval.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1