13 Waterweg Wethouder ontkent schuld gemeente Huiswerkklas gaat van start in Westwijk Vlaardingen Groen licht voor bouwpian ABC en nieuwbouw Stadserf Verzet tegen einde Wibantplein 1 Pil' Kopers Vaartwoningen protesteren tegen sneltram achter hun huis Drukke tijden voor 'ieuzenschrobbers' Maasvlakte in beeld Voor opslag kolenafval Negen jaar voor verkrachting Onderzoek verkoop gifgrond duurt voort. 'Vlaardingen ten onrechte in beklaagdenbank' wb z m 7 w* "f 1 Waters lot lek: natte voeten Botsing met hond op A20 Winkeldievegge ingesloten Nog meer auto's flink bekrast Overlevings- pakken weg Buit niet bevredigend Salon over milieu in Delta-hotel Rëgio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel,0104 350557/fax 4349754 Dinsdag 11 februari IC0" Rotterdams Dagblad Gewapend met een verfkwast valt een 'schrobber' van de dienst Gemeentewerken aan op een met 'n spuitbus aange brachte kreet op eer» muur- De schoonmakers hebben de laatste tijd de handen vol aan met name het verwijderen van discriminerende teksten Inde stad. Foto Nieis van a&r Hoeven Rotterdam - De geldautomaat van de Verenigde Spaarbank in winkelcentrum Keizerswaard was dit weekeinde nog de klos. Een hakenkruis, meldde een medewerkster van de bank aan de Rotterdamse kiachtentelefoon, op een onbewaakt moment door één of andere onverlaat neergekalkt. -Dat haken kruis is inmiddels verwijderd door de mensen van d® bink zélf," zegt coördinator onderhoud gebouwen R3\ Hilkmann van de dienst Gemeentewerken IJsselmonde is de laatste tijd het favoriete doelwit vdh racistisch geaarde lieden. Soms kreten tegen buitenlanders, Rune-tekens, gepoch met de SS of Hitler. In elk geval serieus genoeg voor de schrob bers van Gemeentewerken om er meteen op uit te trekken en de troep te verwijderen. Of, zoais bij wat grotere bedrijven wel gebeurt, te vragen of men het wil verwijderen. - Hilkmann: „Kijk, ais er op een pand van bijvoor beeld het beleggingsconcem Robeco racistische leu zen zijn aangebracht, vragen we zo'n bedrijf eerst zelf of ze het willen weghalen. Die kunnen de kosten wél ophoesten. Heel anders ligt dat natuurlijk voor een inwoner van de Afrikaanderwijk, die een haken kruis op zijn woning ontdekt..,". Dat het de gemeentelijke schoonmakers niet aan werk ontbreekt, blijkt wel uit de cijfers. Vorig jaar werd maar liefst 40,000 vierkante meter graffiti weg gehaald. Kosten: een half miljoen gulden. De 25.000 gulden, jaarlijks gereserveerd voor het verwijderen van discriminerende teksten, ging niet op. Dit jaar, verwacht Hilkmann, zal er een veel grotere aanslag op dit budget worden gepleegd. Toegenomen Hilkmann: „Het aantal meldingen van discrimine rende leuzen is: beduidend toegenomen. Misschien komt dat doordat die.tips nu binnenkomen bij de ge meentelijke kiachtentelefoon, onderdeel van het project Rotterdam Schoon, en dat daar altijd meteen wordt geïnformeerd of een leus discriminerend is of niet. Zo ja, dan krijgt het verwijderen voorrang." ln:1987 verwijderde Gemeentewerken 'slechts' veer tig teksten of tekens, daarna liep het aantal snel op fetJzeVv.dig en zelfs honderdvijftig vorig jaar. Naast ÉJsselmonde waren het Oude Westen, Middelland en een deel van Kralingen regelmatig het werkterrein van racisten en fascisten; Overigens tracht Gemeentewerken zoveel mogelijk m'samenwerking met Bureau HALT -de gemaakte Kosten op de verantwoordelijke vandaal te verhalen. Hilkmann: „Er is geen peil op te trekken waarom bij voorbeeld IJsselmonde plotseling in trek is bij der gelijke figuren. We hebben nog geen link kunnen jeggen met bepaalde gebeurtenissen die tijdens zo'n pjèk plaatsvinden." Eemshaven - Twee terreinen op de Maasvlakte zijn bjj de elektriciteitsproducenten in beeld voor de op slag van restprodukten uitkolerigestookte centrales. Het gaat daarbij om fijnkorrelige, onbrandbare de- fen van kolen zoals vliegas, bodemas en gips. Dé Maasvlakte is een van de zes plaatsen waarop de Samenwerkende Elektriciteitsproducenten (SEP) zijn oog heeft laten vallen. Andere plaatsen zijn de Eenishaven, waar een 80 hectare groot opsiagterrein iZ0d kunnen komen, de Wykermeerpolder ten zuid oosten van Beverwijk, het Sloegebiedbij Borssele en ,de Slaakdam bij Nieuw-Vossemeer/Stecnbergen in :Noord-Brabant Deze voorgestelde locaties staan dicht in de buurt van kolengestookte elektriciteits centrales, waarvan er in Nederland vier zijn: op de Maasvlakte, bij Borssele, Geertruidenberg en Nijme gen. Er is een vijfdein aanbouw'bij de Hemwegcen- trale in Amsterdam. Met de provincies en de gemeenten waarin de zes lo caties liggen, wordt de komende maanden overleg gevoerd en er zullen hoorzittingen over de plannen gorden gehouden. Volgens de SEP worden de ber gen koienreststoffen in de toekomst bedekt met gras. Zolang dat niet mogelijk is, wordt het stof be sproeid om verspreiding te voorkomen. De SEP zal •uiterlijk begin volgend jaar een beslissing nemen .over de vestigingsplaats. Dén Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft giste ren een 37-jarige Rotterdammer wegens verkrach ting veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Te- gén rfe man, die al eerder wegens verkrachting is veroordeeld, was zestien jaar geëist itij was in hoger beroep gegaan tegen een uitspraak van de Rotterdamse rechtbank, die hem vorig jaar twaalf jaar cel oplegde. De Rotterdammer vond die .'Straf te hoog; hoewel de officier van Justitie zestien jaar had geëist. De rechtbank zag zich tot die straf genoodzaakt, omdat de verdachte had geweigerd op hieuw een psychiatrisch onderzoek te ondergaan. Dé man is sinds 1983 gedurende zes jaar in .tbs-in- Inohtingen behandeld wegens verkrachtingen. Na- 'dzit hij vong jaar uit zo'n inrichting was .ontslagen, verkrachtte hij opnieuw een vrouw. Daarbij bedreig de hij het slachtoffer met een mes. Kort daarvoor had 4e Rotterdammer op de Lijnbaan een andere vrouw tot haar kantoor achtervolgd Weer een andere vrouw mpest van hem ontuchtige handelingen dulden. Door Peter de Lange Vlaardingen - Door gebrekkige politieberiehtgeving is volgens wethouder Kees van der Windt de valse indruk ontstaan dat de gemeente Vlaardingen mede-verantwoordelijk is voor een ille gale transactie met vervuilde grond. De wethouder voor Milieu zaken beklaagt zich erover dat Vlaardingen .,in hetsjoemellicht is komen te staan", terwijl het, benadrukt Van der Windt, de ge meente zelf was die het politie-onderzoek heeft aangezwen- geld. „Door een onduidelijk bericht zijn wij min of meer in het be klaagdenbankje terecht geko men," aldus de wethouder. Vol gens Van der Windt roept het eind vorige week verspreide commu niqué van de Vlaardingse politie meer vragen op dan het antwoor den geeft. Het politiebericht wekte de in druk dat de opdrachtgever van de transactie, waarbij 420 kuub met arseen en PAK's verontreinigde grond uit Vlaardingen als schone grond werd doorverkocht naar Ouddorp. was opgespoord. De zinsnede 'tegen de opdrachtgever wordt proces-verbaal opgemaakt' blijkt echter niets anders te bete kenen dan het voornemen van de politie de dader op te sporen en aan te houden. Volgens Van der Windt duurt het onderzoek nog voort en zijn alle politie-inspanningen er juist op gericht, de opdrachtgever te ach terhalen. Processen-verbaal zijn tot nu toe alleen opgemaakt tegen een onderaannemer uit Rucphen en de zand- en grinthandelaar uit Sommelsdijk, die de grond aan kocht en deponeerde op een bie ten stortplaats in Ouddorp, overi gens zonder te weten dat het om verontreinigde grond ging. De man kreeg een bekeuring wegens overtreding van de afvalstoffen wet. Geruchten dat ook tegen de gemeente Vlaardingen proces verbaal zou zijn opgemaakt, wor den door de wethouder ontkend. „In het lopende onderzoek luidt de vraag: wie is degene die ge zegd heeft dat de grond mocht worden afgevoerd. Wie heeft ge zegd: we gaan dit en dat doen. Daar moet een persoon verant woordelijk voor zijn. en het gaat er om dat de naam van die man bekend wordt," aldus de Vlaar dingse wethouder. De grond waar alle commotie om is ontstaan, is afkomstig van een bouwplaats aan de George Ste- phensonweg in het industriege bied Vergulde Hand. De grond kwam vrij bij de bouw van een nieuwe bedrijfshal voor het ge meentelijk toeleveringsbedrijf. Hoewel er volgens de normen geen beletsels waren om op de matig vervuilde grond een indus trieel pand te bouwen, liet de ge meente het terrein afgraven. De bedoeling was, herhaalt de mi lieuwethouder, de grond af te voe ren naar een erkende stortplaats. Bij diverse stortplaatsen waren offertes aangevraagd, en de ge meente had al een budget (van 160.000 gulden) beschikbaar ge- stetd. Ondanks deze afspraken gaf ie mand echter -opdracht, de grond naar Ouddorp te brengen. Wet houder Van der Windt hoopt dat de Vlaardingse politie, de politie uit Goedereede en de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond snel antwoord kan geven op de vraag wie deze persoon was. Onderwijze res Susan Elkhader buigt behulp zaam over 'haar' leerlin gen. Ze koes tert haar kroost. Al thans, de kin deren in haar huiswerk klas. Gister middag ging dit initiatief van start in de Vlaardingse Westwijk. Buurtbewo ners hadden zich er sterk voor ge maakt, zodat de bewoners organisatie vorige week trots de komst kon aankondigen. Susan Elkha der zit elke maandag middagvan half vijf tot zes uur in wijkgebouw De Telder om kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisschool en 1 en 2 van het voortge zet onderwijs kosteloos te helpen. Foto Roel Dijkstra 1 --.-&*-iyspv, £j C/Wsm® tH Schiedam - Architect Ruijsse- naars uit Amsterdam mag een voorlopig ontwerp gaan maken voor de nieuwbouw op het Stadserf. En architect Van Veizen uit Noordwijk kan zonder verdere wijzigingen zijn bouwplan voor het ABC-warenhuii in de Lange Kerkstraat uitvoeren. De raads commissie voor stadsontwikke ling zette gisteravond het licht op groen voor deze twee grote projec ten in de Schiedamse binnenstad. De commissie nam beide beslui ten, die ingrijpende gevolgen zul len hebben voor het aanzien van het centrum, met opvallende voortvarendheid. Na de uitput tende voorbereidende discussies van de afgelopen jaren zegende de politiek de plannen voor de binnenstad nder er nog veel woorden aan vuil te maken. „Een historische avond voor Schiedam," sprak ambtenaar stadsontwikkeling Flip Bohrê op gelucht en tevreden. Wethouder Chris Zijdeveld vist de ang.,1 weg te nemen dat het Stadserf (bestuurscentrum, bi bliotheek, archief en theater) duurder zal uitvallen dan de circa 40 miljoen gulden die er voor is uitgetrokken. Zijdeveld stelde de commissie gerust met de mede deling dat het financiële 'bevva- kingsbureau' Starke en Diekstra is ingeschakeld om de kosten in de hand te houden. Voor het ABC-ontwerp kreeg ar chitect Van Veizen na de felle kri tiek op eerdere versies van zijn plannen nu niets dan lof. Het wa renhuis van Albert Heijn, Blok ker en C&A ziet er dankzij enkele aanpassingen niet meer zo mono toon en 'betonnerig' uit, consta teerde de commissie voldaan. Op de bovenverdieping komen meer (smalle) ramen, beide uit einden van de gevel worden ver sierd met een erker en de daklijst is verbreed. Het complex wordt op de begane grond uitgevoerd in rode natuursteen en op de verdie ping in oranje-bruine baksteen. Alleen de Schiedamse duiven kunnen, als zij het comfort van de dertig centimeter uit de gevel ste kende daklijst hebben ontdekt, nog een smet werpen op het toe komstige winkelparadijs, zei het PvdA-raadslid Mahir Engin. Schiedam - Het ProjekUeam Nieuwland is het niet op alle pun ten eens met de visie, die het Vughtse onderzoeksbureau RBO heeft op de herindeling van het winkelapparaat in de wijk Nieuw land. Dat blijkt uit het vorige week verschenen Gres-rapport (Gewenste ruimtelijk-economi sche structuur), opgesteld door de Werkgroep winkels en bedrijven Nieuwland. De werkgroep is een onderdeel van het projektteam. De Brabantse onderzoekers advi seerden vorig jaar onder meer het Dr. Wibautplein te sluiten en het zuidelijk deel van de Parkweg te laten uitgroeien tot een winkel centrum voor einische minderhe den. De Schiedamse werkgroep is geen voorstander van die opties. Op het Dr. Wibautplein moet plaats blijven voor een of enkele buurtwinkels. Dit vanwege het grote aantal oudere bewoners in de omgeving. Wat betreft het 'et nische winkelcentrum' aan de Parkweg zegt de werkgroep con centraties van winkels voor niet- Nederlanders waar dan ook in de stad niet raadzaam vinden. Ge spreide vestiging heeft de voor keur. Voor het overige worden, op en kele details na, de bevindingen van RBO onderschreven. Dat be tekent dat de gemeente Schiedam bij de stadsvernieu wing in Nieuwland de winkels zal moeten concentreren aan de Mgr. Nolenslaan, de 's Graveiandse- weg en het zuidelijke deel van de Parkweg. De losslaande, over de wijk verspreide winkels zullen voor hel merendeel dicht moeten, met uitzondering van de grote su permarkt aan het, Nieuwland- plein, een apart staande doe-het- zelf zaak aan de Mgr. Nolenslaan en de toekomstige buurtwinkel(s) aan het Dr. Wibautplein. In de vrijkomende ruimtes kunnen kleine, liefst milieuvriendelijke bedrijfjes en kantoren worden ge vestigd aldus het Gres-rapport. Niet iedereen in de wijk is even blij met deze plannen. Bewoners van de Jan Oudegeest straat en omgeving verzetten zich tegen de voorgenomen sluiting van de winkels op het noordelijke gedeelte van de Parkweg. Zij protesteren vooral tegen op heffing van de buurtsuper, de eni ge winkel in de directe omgeving. De bewoners vrezen dat dit ge deelte van de Parkweg, gelegen tussen de Burgemeester van Haareniaan en de spoorlijn, de 'blindedarm van Nieuwland' wordt'. Over de winkelvoorzieningen in Nieuwland wordt binnenkort een hoorzitting gehouden. Vlaardingen - De eerste paai moet de grond nog in, maar nu al heb ben kopers van duo-villa's, die naast het humanistisch wooncen- trum Hoylede worden gebouwd, zich in een bewonerscommissie Aletta Jacobskade verenigd. Zij maken bezwaar tegen het tra cé voor een eventuele sneltram in de richting van de Broekpolder, die achter hun woningen is inge tekend in het bestemmingsplan Vaart Noord. Gevaarlijk, hinderlijk en niet fraai vinden zij zo'n openbaar ver- voersverbinding over de Vlaar dingse Vaart, schrijven ze in een brief aan burgemeester en wet houders. Namens de bewonerscommissie schrijft secretaris drs. J. Baars: „Dit zou betekenen dat het open baar vervoer pa! achter ons op het zuiden gelegen woningen zal gaan lopen. Dus geluidsoverlast. Daarnaast brengt dit een gevaar lijke situatie met zich mee voor kinderen, die over en weer naar de Beatrixlaan zullen gaan lopen en spelen, omdat daar een groot speelveld is." Baars heeft al in juli van het vori ge jaar aan de bel getrokken bij verantwoordelijk wethouder Van der Steen. In een briefje wees hij de wethou der erop, dat voordat hij de koop v 'i'1 nieuwe huis met een ning bezegelde zijn ecl.^L'iiote op het stadhuis te ho ren had gekregen dat de bewuste groenstrook onaangetast zou blij ven. „Behalve het eerste gedeelte tus sen de bejaardenhuizen Uitzicht en Drieën-IIuyse, want daar komt het eindpunt van de sneltram," zou een ambtenaar haar hebben verzekerd. Ook de makelaar had bevestigd op de dag dat Baars zijn handtekening ging zetten: „De strook blijft onbebouwd en groen. geheel volgens het bestemmings plan." Enkele weken later, bij een be zoek aan het stadhuis, ontdekte Baars dat een en ander niet klop te. „Tot mijn grote schrik vertelde de ambtenaar, dat de sneltram door getrokken zal worden door de groenstrook öf door de goudkust öf over de Vaart via de Broekpol der naar het landgoed Hoogstadt. Wat is nu het echte plan voor het sneltramtraject?" Op die vraag wil Baars antwoord hebben van Van der Steen. Baars vraagt zich niet alleen af of hij wel het goede huis heeft ge kocht, maar tevens waarom die sneltram niet over de Holy singel langs alle bejaardenhuizen, scho len, het ziekenhuis en de tennis baan kan rijden om dan via de Burgemeester Heusdenslaan bij Hoogstadt (het oude Moer manterrein) uit te komen. In de recente brief van de bewo nerscommissie wordt het college op een spoorbus als 'prima en goedkoop' alternatief gewezen. Op het gemeentehuis wordt ver baasd gereageerd op het bezwaar van de drie, namens de toekom stige bewoners van de Aletta Ja cobskade optredende, onderteke naren van de brief. „Al sinds 1974 staat de metro/ sneltram-verbinding getekend op alle bestemmingsplankaarten. Het betreft het tracé Europabou levard, dwars door De Loper naar de Broekpolder, dat gereserveerd moet blijven voor het geval er ook een aftakking van de sneltram van Schiedam komt. Of die er ooit komt, is de vraag. Maar wij moeten het tracé wel in tekenen als we - zoals nu een nieuw plan laten uitwerken," meldt Theo van Olst, die het pro ject Vaart coördineert. Schiedam - Bewoners van de Geert Reindersstraat in Schiedam hebben gistermorgen natte voeten gekregen doordat het waterslot van de wasmachine van de bovenburen het begeven had. De bewoner van boven had even het huis verlaten. Schiedam - Een 6l-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is giste- renop de rijksweg van Rotterdam naar Vlaardingen tegen een hond aangereden. Dat gebeurde ter hoogte van het Beatrixpark. De hond viel om, maar liep weg rich ting Vlaardingen. De auto had schade. Schiedam - Een 28-jarige vrouw uit Schiedam is gistermiddag be trapt toen ze bij een warenhuis aan het Broersvest goederen ter waarde van ƒ10,45 had gestolen. Eenmaal op het politiebureau bleek ze nog zoveel boetes te moe ten betalen dat ze is ingesloten. Maassluis - Waren er in het afge lopen weekeinde al zo'n vijftien aangiften gedaan van het met een scherp voorwerp bekrassen van auto's, gisteren zijn er daar nog enkele bijgekomen. Deze auto's stonden in de Jacob Catsstraat en de Van der Horststraat. Maassluis - Bij het Gemeentelijk Woningbedrijf aan de P. J. Troel- straweg in Maassluis is ingebro ken. Er zijn twee overlevingspak- ken en enkele laarzen weggeno men. Schiedam - Inbrekers hebben bij een bedrijf aan de Schie reken machines, een telefoon en diverse kantoorartikelen gestolen. Maar blijkbaar was men toch niet zo blij met de buit want alles werd later in een doos in de bosjes aan de Burgemeester Honnerlage Grete- laan teruggevonden. Vlaardingen - De Triton-zaal van het Deltahotel vormt op 4 april, het decor van de eerstvolgende aflevering van de Nieuwe Salon, de Vlaardingse talkshow die in de Harmonie de afgelopen vijf jaar steevast voor een uitverkocht huis zorgde. De Salon zal dit keer geheel gewijd zijn aan het thema 'milieu*. De Vlaardingse journalist Dick van der Lugt leidt, samen met mede-presentatrice Liesbeth van der Kruit, een debat van een uur tussen Remi Poppe en Hans van der Vlist. Poppe is milieuactivist en fractievoorzitter van de Socia- listiese Partij in de Vlaardingse gemeenteraad, Van der Vlist is gedeputeerde milieuzaken bij de provincie Zuid-Holland. Anders dan in voorgaande afieve-" ringen, komen dit keer geen puur Vlaardingse, maar vooral boven lokale onderwerpen aan bod: de verontreiniging van de Coupépoi- der bij Alphen aan de Rijn en de explosie bij DSM, die enkele maanden geleden aan verschil lende mensen het leven kostte. Het programma wordt afgewis seld met amusement, in deze afle vering verzorgd door de uit Vlaar dingen vertrokken schrijver- dichter Levi Weemoedt en schrij ver-cabaretier Hans Dorresteijn. De organisatoren hebben twee re denen om uix te wijken naar het Delta-hotel. In de eerste plaats kijkt het hotel uit op de chemi sche industrie aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg. Daar naast zijn er in het verleden her haaldelijk problemen geweest met de directie van de Stadsge hoorzaal. De verhuizing naar de duurdere lokatie heeft overigens wel gevol gen voor de entree-prijs. Een kaartje voor de Salon in de Har monie kostte tien gulden, in het Delte -hotel gaat de toegang vijf tien gulden kosten. De Triton- zaal biedt plaats aan meer bezoe kers dan de Hnrmonie, maar de organisatie vk -,gt zich enigszins benauwd af of L-i. publiek wel be reid is de overstap naar de nieuwe lokatie te maken. „Dat is de groot ste gok." aldus Van der Lugt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2