15 Vlaardingers streven naar jaarlijks volksfeest: bestorming van La Bastille m Hoekse Vereniging Video-archief gaat op zoek naar materiaal Spaarlamp de deur uit Open dag bij Ter Schie Expositie in Zonnehuis Lezing over modellen Amnesty speelt Pinter Jan Giissenasir verhaalt Zebra op Laan '4G-'45 Extra geld voor molen Halve eeuw samen Gemeentehuis duurder 'UI Blue Diamonds in Vlaardingen CDA en WD toch apart over annexatie Maasland Feest in de school Klim-op Bijeenkomst van kath. onderwijs Rotterdams Dagblad Woensdag 12 februari 1992 De heer en mevrouw Van Schijndel uit de Mana- straat, winnaars van de Aktie Zuinig Stoken in de cember. hebben vandaag de eerste spaarlamp in Schiedam gekregen. Daarmee startte de Schiedam- se Spaarlampenactie, bedoeld om energiezuiniger lampen te promoten. Topambtenaar dj. ir. B. C. J. Zoeteman overhandig de de lamp. Hij deed nat nadat hij een lezing over het milieu had gehouden bij het CDA-Vrouwenberaad Schiedam. Scholengemeenschap voor LTO-LHNO-ITO Ter Schie houdt zaterdag 15 februari een open dag in zowel het gebouw aan de Mgr. Nolenslaan als het on derkomen aan de Valeriusstraat. Tussen 10.00 en 12.30 uur worden werkstukken ge toond, 'groeps'-lessen gegeven en informatie ver strekt. VlaardiJjgen De Rijnsburgse schilder Nico van Egmond exposeert van dinsdag 18 februari tot en met vrijdag 27 maart olieverfschilderijen - polder- en boslandschappen en strandgezichten - in het Zonnehuis. In verband met de expositie heeft de kunstenaar enkele schilde rijen van Vlaardingen, waaronder de Vaart, de Nieu we Waterweg, de Maasboulevard en de Grote Kerk, gemaakt. Het werk is te koop, het geld gaat naar het ontspanningsfonds van het Zonnehuis. Onder de titel 'De menselijke figuur in de moderne beeldhouwkunst' verzorgt Gerda van Ham, kunst historica en onder meer verbonden aan het Van Gogh-museum te Amsterdam, een lezing bij de Vrije Academie. Ze doet dat donderdag 13 februari, begin nend om 20.00 uur. De lezing is de zesde in een serie van negen, elke tweede donderdag van de maand. De entree is vijf gulden. Het verdient aanbeveling te re serveren (4356225). De Amnesty Theatergroep 'Nieuwe Waterweg' speelt op 20 februari het stuk 'Om het af te leren' naar 'one for the road' van Harold Pinter. Dat gebeurt in zaal De Harmonie aan de Schiedamseweg vanaf 20.30 uur. Jan Ghssenaar, schrijver en reiziger, verhaalt 17 fe bruari in het PAV-lokaal aan de Groen van Prinste- rerstraat 91, over zijn reizen naar Derde Wereld-lan den. Hij zal het met name hebben over de gevolgen die hulpprojecten voor de plaatselijke bevolking hebben. De avond begint 2C .00 uur. Agenda SCHIEDAM woensdag 12 februari Dansavond 55-plussers, Oude Maasstraat 22,19.30 uur. Dansavond, dienstencentrum de 4 Molens, 19.0( uur. Benny Neyman m concert, Passag^theater, 20.15 uur. Dialezing stranden, KNNV. De Boshoek, 20.00 uur. donderdag 13 februari Handwerken, dienstencentrum de 4 Molens, Nieu we Damlaan 766,13.30 uur. VLAARDINGEN woensdag 12 februari Lamda (theater) met 'On the razzle', Stadsgehoor zaal 20.15 uur. donderdag 13 februari Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote kerk, 12.45 uur. Opening tentoonstelling 'Moby Dick als eigentijd se kunst', Visserij museum 16.00 uur. maassluis woensdag 12 februari Voorlichting bevallen, De Sluis, 20,00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Op de Laan '40-'45 komt ter hoogte van de P. C. Hooftlaan een extra, met vt rkeerslichten beveiligde oversteekplaats. Dat gebeui t onder meer op verzoek van de openbare basisschoc 1 Prinses Christina. Korenmolen De Hoop, die dit jaar twee eeuwen be staat, wordt uitgebreid gerestaureerd. Het college van B en W wil er 316.000 gulden voor uittrekken, 114.000 gulden meer dan al gereserveerd was. Dat extra geld moet op tafel komen middels een sub- sidie van de provincie (50.01'0 gulden) en uit de eigen •middelen (64.000 gulden). Het echtpaar Van der Klooster-Menheer is 14 februa ri 40 jaar getrouwd. Twee dagen eerder komt de vrouw van de burgemeester langs om de gebruikelij ke cadeaus te brcngen. Het echtpaar kreeg vijf kin deren. Hoek van Holland Het bedrag dat was bestemd voor de bouw van het nieuwe deelgemeentehuis in Hoek van Holland is overschreden. Maar met hoeveel is nog onbekend. Deelraadsvoorzitter W. C. Doorn-van der Houwen heeft vragen hierover van WD-er Denny Dukers niet willen beantwoorden. ,We zijn het niet helemaal eens met de gepresen teerde cijfers," aldus mevrouw Doorn. ,,We gaan eerst eens praten en rekenen met de dienst voor de gemeentelijke gebouwen voordat de cijfers open baar gemaakt kunnen worden." Rinus van Drunen (links) en Fred Veltenaar in hun La Bastille: 'Geen disco-toestanden, maar een ouderwets gezellige nachtclub met steeds andere artiesten.' FotoGemt de Heus/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - Als het aan Fred Veltenaar en Rinus van Drunen ligt, krijgt Vlaardingen er een jaarlij ks terugkerend volksfeest bij. Naast het Haring- en Bierfeest willen zij een 'Bestorming van La Bastille' op de Oosthavenkade. In navolging van het po pulaire Amsterdamse songfestijn voor plaatselijk talent op de Lijnbaansgracht bij café La Bastille. Daar kwamen vorig jaar zo veel mensen op af (100.000), dat zelfs het Leidseplein he'emaal volliep en de autoriteiten overwegen er niet langer vergunning voor te verlenen. Het Vlaardings gemeentebestuur hoeft daar voorlopig niet bang voor te zijn, want de plannen van de eige naar en de beheerder van La Bastille in deze stad staan nog op een laag pitje. Eerst willen ze meer loop krijgen naar de nieuwe nachtzaak. Nog geen vijfjaar geleden haalde een bevriende barkeeper Fred Veltenaar over om in een oud win keltje langs de Oude Haven van Vlaardingen een café te begin nen. Binnen een jaar kocht hij vervolgens een visrestaurant bij de zogenoemde Nieuwe Haven en korte tijd later liet hij in het oude centrum een door een financie- ringsbednjf verteten winkelpand ombouwen tot het eerste grand- café-restaurant van de vroegere visserstad. Vorig jaar nam hij een oud café met nachtvergunning over op de oostelijke havenkade, liet heel de binnenboel slopen en opende twee maanden later de nieuwe naehtzaak, genoemd er> gemodelleerd naar een van Am sterdams populairste café's. Scheepvaart Toch zegt Veltenaar, die grootse plannen heeft met zijn La Bastil le: „Scheepvaart is mijn business. Het horecawerk ber Ik als hobby begonnen, maar het heeft onder hand zakelijke aspecten gekre gen. Voor mij blijft de scheep vaart echter nummer één." In de Rotterdamse scheepvaart wereld staat Veltenaar, 39 jaar ge leden in Schiedam geboren, be kend als een kundig en oetrouw- baar bevrachter. Hij is met dat werk in Rotterdam begonnen toen hij als zestienjarige van school kwam. In 1979 kwam hij in Vlaardingen wonen en begon hier voor zichzelf onder ue naam Scheepvaartkantoor Vlaardin- gen-West. Vrijdag 14 februari VALENTIJNSDAG SWAROVSK1 rob lx een es juwelier N»oordmolene>traat 2 Rotl6.dam-Tel 010-4652026 „Ik heb in de loop van de jaren zo'n ruime relatiekring in de scheepvaart opgebouwd, dat ik daarmee zeker blijf doorgaan. Het is, hoewel het misschien anders lijkt, voor mij nog steeds nummer één en zat dat blijven ook," zegt hij zittend achter de koffie aan een van de twee bars in zijn op dat moment gesloten Bar Dancing La Bastille. De in de regio ook als suikeroom pje van voetbal- en cricketvereni ging Hermes-DVS bekende Fred Veltenaar heeft de afgelopen ja ren de Vlaardingse horeca met drie nieuwe zaken in het oude centrum verrijkt. Van een oud mistroostig winkelpand aan de Westhavenkade maakte hij het Engelse pubachtige The Conti nental, de vroegere Jaminwinkel aan de Brede Havenstraat liet hij naar Belgisch voorbeeld met veel spiegels en koper ombouwen tot grand-café-restaurant La Resi dence met stijlvol meubilair en van het vroegere café De Fuik aan de Oosthavenkade, dat later nachtbar Sfinx werd, liet hij al leen de vier buitenmuren in tact om er zijn La Bastille met twee bars van te maken. In de tussen tijd was hij nog enige tijd eige naar van het drijvende visrestau rant L'Homard d'Or m de Konin gin Wilhelminahaven. Aardigheidje „En het begon allemaal a1 aardigheidje," beweert hij bui- keeper Ben Schaarman van de Sherrybar, die een eigen horeca zaak wilde, bracht me op het idee om het snuisterijenwinkeltje van Bot junior hiervoor aan te kopen. Sinds ik dertien jaar geleden hier kwam wonen, ging ik bijna niet meer naar Rotterdamse maar wel naar Vlaardingse horecazaken en had ::evoel dat hier zaken naar mi,:i nart ontbraken. We be gonnen dus zelf m 1987 met bar- bodega The Continental.'" In 1988 kwam al de eerste uitbrei ding. Veltenaar kocht visrestau rant L'Homard d'Or. „Dat had te maken met mijn vriendschap met de toenmalige eigenaar Ton Dan- keis. Wij zaten al niet ont> kantoor op dat ponton m de haven," licht hij toe. In 1989 volgde een nieuwe zaak, grand-café-restaurant La Residence. Veltenaar is trots op die door John van Stiphout ge runde zaak. „In de Brede Havenstraat, dus in het centrum van Vlaardingen, Vlaardingen - The Blue Diamonds, het nationale top- duo dat hits had met Ramona en Little Ship, treedt binnen kort op in "Vlaardingen. Bar dancing La Bastille aan de Oosthavenkade heeft het tweetal gecontracteerd voor een optreden op vrijdag 21 fe bruari, 's avonds om een uur of twaalf. Er wordt een entree van twint.g gulden geheven. Na The Bh, e Diamonds komen ook nog Albert West en May- wood naar La Bastille. Er wordt aan gewerkt om in april of nel Corrie Konings te laten optreden. stond na het vertrek van de Fi na- tabank dat prachtige pand al eni ge tijd leeg. Naar mijn gevoel had Vlaardingen behoefte aan een '.ik waar geselecteerd publiek zich thuis voelt. Voor de inrich ting heb ik me laten leiden door voorbeelden in Belgie. Met de jonge Vlaardingse aanne mer Steef Durinck, die naar eigen inzicht en tot volle tevredenheid van ons The Continental had be timmerd, ben ik in Brussel en Antwerpen naar grand-café's gaan kijken. Een dag voor het Ha ring- en Bierfeest in 1989 was al les klaar. Zuinig op alle nieuwe spulletjes die we hadch namen we ons voor om tijdens het Ha ring- en Bierfeest de zaak dicht te houden. Op de deur stond ook de mededeling 'gesloten', maar toen het plotseling enorm begon te re genen liep in een mum van tijd de zaak helemaal vol. We hadden zo 200 man binnen. Dat was even schrikken. Achteraf vond ik het m.'eig." ig jaar heeft Veltenaar visres- „dirant L'Homard dOr verkocht en toen even later de Sfynx te koop stond, deed hij ook Tlie Con tinental van de hand om aan de Oosthavenkade zijn La Bastille te kunnen maken Na een verbou wing van twee maanden, opnieuw met veel brum houten betimme ring door Durinck, ging tegen de zomer de zaak open en ontvingen Rinus van Drunen en zijn vrouw Gré de eerste gasten. De Van Dru- nens, die ruime horeca-ervaring opdeden in Rotterdam, in 't Boompje in de Westwijk en m het laatste Vellen aarjaar van The Continental, runnen deze nacht zaak. Ze hebben voor ogen er een populair ontmoetingspunt van te maken voor mensen van twintig tot vijftig jaar, die van stappen houden. Nachtclub „Geen disco-toestanden, maar een ouderwets gezellige nacht club met steeds andere artiesten. Het gaat ons om klanten, die net als tien jaar geleden op vrijdag en zaterdag met hun vrouw een bor reltje kwamen drinken. Dus om de mensen die door agressie in de horeca met hun wekelijkse gang naar zo'n zaak zijn gestopt en be sloten om voortaan thuis wat te drinken. Hier hebben we de kans om ze weer over de drempel te ha len. Op die mensen stemmen we ook onze artiestenkeuze af," ver telt Rinus van Drunen, die kort na de opening in april enige tijd moest sluiten wegens klachten over geluidsoverlast. Fred Veltenaar, met wie hij al vele jaren bevriend is, garandeert: „Dat is een klein foutje geweest met de airco, maar de buren zul len straks geen last meer heb ben." De eigenaar zegt ook dal La Bastille in Amsterdam voor hem hel grote voorbeeld voor de2e aan 250 mensen ruimte biedende zaak was. „De warme sfeer met gezellige artiesten streven we hier ook na. Een soort familie band moet ontstaan en dan gaan we van alles en nog wat organise ren. Bijvoorbeeld een weekendje skiën met de klanten. Onze Am- sterdamsp collega's hebben al hun hulp en ervaring toegezegd. Ook in Groningen, Almere en Zandvoort zijn La Bastilles en misschien kunnen we wel tot een jaarlijkse ontmoeting komen met een landelijk toernooi of zo." Een 'Bestorming van La Bastille', verwijzend naar de bestorming in 1789 door het Parijse volk van de zo gehate komnklnke burcht irie jaarlijks op i4 juii in Frankrijk feestelijk wc.dt herdacht, willen Veltenaai en Van Drunen ook op de Oosthavenkade hebben. „Hoe wel het met al die jachten in de haven moeilijk zal worden om een ponton, waarop muziekgroe pen en andere artiesten optreden, m het water voor onze deur te leg gen," meent Van Drunen. Promenade Aan verdere uitbreiding van zijn horeca-aclivileiten denkt Velte naar voorlopig niet. „Vlaardingen is flink gegroeid als uitgaansstad, ïn het weekend, op vrijdag en za terdag, lopen veel zaken vol. Er komen mensen uit het Westland en Schiedam deze kant op, maar ik vind met dat er nog meer moet bijkomen. Er is momenteel trou wens niets te huur of te koop," al dus Veltenaar, die zijn horecabe- moeienis noch hobby of beleg ging, maar wel de waarde van het onroerend goed van belang noemt. Niet alleen hij voegde nieuwe za ken toe aan het horeca-bestand van Vlaardingen. Recent kwam in het markante pand op de hoek van de Smalte Havenstraat en Westhavenkade café Shibumi er bij, waarboven nog gewerkt wordt aan een nieuw restaurant. Aan de Kon. Wilhelminahaven is in het oude pand van rederij Dogger maatschappij (Hoogendijk) een nieuwe disco gevestigd, in de schaduw van de Grote Kerk breidde op de Markt het Scheele Hoekje uit, werd een groot snoo kercentrum geopend en in de voormalige pand van Kuchler (bij de Kerksteeg) wordt al enige maanden gewerkt aan restaurant De Elegast. Veltenaar vindt het horeca-beleid van het gemeentebestuur 'prettig soepel', hoewel hij met het oog op de nachtvergunning van La Bas tille een strakkere controle zou willen op de sluitingstijden van dag- en avondzaken. Hij vindt het logisch dat aan de oostzijde van de ha yen, waar hij zijn nachtzaak heeft, een bestemmingsplan geen uitbreiding van horeca toestaat. Gezelliger „De ruimte daarvoor is aan de an dere kant van de haven. Ze kun nen het oude centrum veel gezel liger maken. Gooi de Westhaven kade dicht voor het autoverkeer en maak er een echte promenade van. Ook van de Markt kan meer gemaakt worden. In elke stad kan je rond de kerk op een terras te recht. alleen hier niei. 't Zal wel aan de calvinistische achtergrond van deze stad liggen. In het geval er een echte promenade langs de haven kant komt zal tk waar schijnlijk wel weer iets nieuws be ginnen, want zo'n rij van allerlei zaakjes trekt mensen aan en daar in zou ik best een leuk restaurant je oi zoiets willen hebben." Maasland - De politiek geïnteres seerde bewoners van Maasland blijven op maandag 17 februari geconfronteerd met twee afzon derlijke forum-bijeenkomsten over vrijwel hetzelfde onderwerp; de mogelijke annexatie van (de len van) Maasland door Maas sluis. Intensief overleg tussen beide partijen, de WD en het CDA, heeft niet tot overeenstemming geleid. De WD-bijeenkomst vindt plaats in zaal het Trefpunt, met als on derwerp 'De toekomst van Maas land (Westland) bij bestuurlijke" reorganistie'. Sprekers zijn Kamerlid mevrouw A. Jorritsma-Lebbink, Statenlid en oud-gemeenteraadslid vgn Maasland mevrouw E.J. Groos- man-Van den Brandhof en wet houder J. Storm (D66) van Maas sluis. Het CDA komt in zaal de Magneet bijeen. Hier is één inleider aange kondigd, mevrouw drs. M. de Jong, lid van de Tweede Kamer fractie voor het CDA. Het onder werp bij deze bijeenkomst js 'Ruimtelijke ordening, perspec tief regio in de jaren '90 tot 2000'. Met de gedachte dat twee van der gelijke politieke bijeenkomsten op één avond teveel van het goede is nam de WD het initiatief om een gezamenlijk optreden te be werkstelligen. 5 Lokaal was men het bestuurlijk snel eens, maar mevrouw De Jóng gooide roet in het eten. Het CDA-kamerlid bleek niet be reid mee te doen aan de gewijzig de opzet. Maasland - Het christelijk onder wijs in Maasland bestaat 125 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum van de in 1975 tot 'protestant christelijke basisschool De Klim op' omgedoopte school wordt vrij dagavond om zeven uur een fees telijke herdenkingsdienst gehou den in de gereformeerde kerk aan de Slot de Houvelaan. Deze viering is vast een klein feestje voor de huidige leerlin gen, die in mei verder gaan met feestvieren. Oud-leerlingen, -leer krachten en -bestuursleden van wat sinds mensenheugenis be kend is als de gereformeerde school kunnen vrijdag na afloop van de viering in de school tot laat langskomen om oude bekenden te zien en herinneringen op te ha len. Ook oud-schoolgangers die onvoorzien geen uitnodiging heb ben ontvangen zijn zowel tijdens de kerkdienst als bij de reünie welkom. Schiedam Hetroomskathoheke basis- en voortgezet onderwijs 'm al haar geledingen' komt morgen avond bijeen in de scholenge meenschap Spieringshoek om de zaken betreffende de invoering van de basisvorming zo goed mo gelijk op elkaar af te stemmen. Die basisvorming, met onder meer als gevolg de invoering van nieuwe en aanpassing van be staande vakken, is bedoeld om leerlingen beter te kunnen advi seren bij vervolgonderwijs. De scholen voor voortgezet on derwijs, de scholengemeenschap pen Brandersstad en Spierings hoek en de St.Jozefmavo zijn druk bezig zich voor te bereiden op die veranderingen. Daartoe be hoort ook de bijeenkomst mor genavond, waarvoor een aantal sprekers is uitgenodigd en bestu ren, directies, ouderraden en lera ren van bijna alle betrokken on derwijsinstellingen hebben toe gezegd te zullen komen. Hoek van Holland - Een nieuwe vereniging gaat in Hoek van Hol land het levenslicht aanschou wen. Het is de Vereniging Video Archief Hoek van Holland i o. die zich ten doel stelt zoveel mogelijk historisch materiaal te verzame len en op videoband vast te leg- gun. In een latei stadium zal dan getracht worden een documentai re samen te stellen waarin het ontstaan en de geschiedenis van de Hoek worden belicht. Initiatiefnemer van de vereni ging Leen Vreugdenhil weet zich nu al gesteund door een zestal en thousiaste inwoners die bereid zijn hun eigen materiaal ter be schikking te stellen en die daar naast ook willen helpen met on derzoek, het verzamelen van ma teriaal en andere noodzakelijke werkzaamheden. Meer mensen Maar om werkelijk iets goeds te kunnen maken, moeten er veel meer mensen worden aangetrok ken die kunnen worden ingezet voor opnamen, montages, ar chief-onderzoek en allerhande andere taken. Uiteraard is de op te richten vereniging ook op zoek naar materiaal over Hoek van Holland. Dat kunnen foto's zijn. smalfilm, video-opnamen. Op woensdag 19 februari komt de groep weer bijeen om acht uur m de foyer van De Hoekstee. Daar zullen de statuten definitief wor den goedgekeurd voordat ze nota rieel worden vastgelegd, ledereen die belangstelling heelt voor het vergaren van historisch materiaal, zelf in het bezit is van bepaalde zaken of alleen maar nieuwsgierig is, is welkom op 19 februari. Kennis van video of film is niet noodzakelijk, want er zijn een heleboel taken die verricht moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1