Waterweg 13 Vergunning puinbreker vernietigd It Raad van State vindt dat provincie teveel van afvalstoffenplan afwijkt Bewoners Nieuwland eisen sloop schoolgebouw Brandersstad m Kinderen één dag de baas Politie Schiedam wil meer contact met migranten Bekerduel verplaatst op last van Spoorwegpolitie Rotterdams plan voor villadorp in Marokko Fletser zwaar gewond Haven wil meer werk uit aanvoer Geld voor veerdienst Tweemaal verboden in te halen? Eerste rijles: sloot ingereden Autokrasser nog actiever Man bekent 25 diefstallen Deur open, dief slaat slag Brandje geblust Sieraden weg aan Asserdreef Auto gestolen Strijker gegooid Autodieven de klos Rotterdams Dagblad Woensdag 12 februari 1992 Regio Waterweg Brode Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Zejst - Omdat de Nederlandse Spoorwegen op woensdag 26 februari geen treinen willen onttrek ken aan aan het normale treinverkeer in de avond- spfts is de voetbalbekerwedstrijd tussen Feyenoord en Ajax verplaatst naar zondag 8 maart. De NS had op de oorspronkelijke datum pas om kwart voor ne gen de Ajax-supporters bij de Kuip kunnen afleve ren. „Hel gaat hier om combi-vervoer, dus met 'n aparte supporterstrein. We willen echter de gewone reizigers niet de dupe laten worden van dit speciale vervoer," zegt een NS-woordvoersler. Volgens de NS was voorgesteld zevenhonderd Ajax- aanhangers naai Rotterdam te vervoeren. „De Rot terdamse politie kwam echter met de vraag of we op 22.maart meer supporters konden meenemen. Dat kon, maar uiteindelijk werd die datum toch weer ver vroegd naar 8 maart," vertelt de woordvoerster. Op die dag staat overigens ook FC Den Haag-Utrecht op het programma. De NS kreeg gisteren binnen 24 uur maar liefst twaalf wijzigingen van data voor wedstrij den voorgeschoteld. Rotterdam - De Rotterdamse tour-operator Dar Tours wil samen met het Ahold-concem en andere Nederlandse bedrijven aan de noordkust van Marok ko een luxe villadorp bouwen. Andere betrokkenen willen nog met worden genoemd. Het plan is giste ren tijdens een vertrouwelijke ontmoeting gepresen teerd aan de Marokkaanse minister van toerisme Ab- delkader Benslimane, tijdens diens bliksembezoek aan Nederland. De Marokkaanse bewindsman maakt een Tondreis door Europa om het toerisme naar zijn land, dat ern stig hoeft geleden onder de Golf-oorlog, te bevorde- rer Het geplande villadorp tussen Tanger en de Alge- rij se grens is bedoeld voor zeer rijke gegadigden uit de gehele wereld, die nu nog voornamelijk vertoeven in het Caraibisch gebied, in Marbella, Monaco en Zuid-Frankrijk. „Wij mikken op de jonge miljonairs die op zoek zijn naar totaal andere bestemmingen," zegt president-directeur Cees Zoeteman van Dar Tours. Hij is optimistisch over de kans van slagen. „De fi nanciering is vrijwel rond. En de Marokkaanse rege ring wil werkgelegenheid in eigen land scheppen." Het project (kosten: ongeveer vijfhonderd miljoen gulden) zou gedurende drie jaar twintigduizend ar beidsplaatsen opleveren. Voor het villadorp is naar schatting tienduizend hec tare grond nodig, die wordt opgedeeld in drie secto ren: eenderde voor infrastructuur (wegen etc.), een derde voor bouwkavels en eenderde voor aanvullen de accommodatie, zoals zwembaden, ziekenhuis, winkelvoorzieningen (Ahold) en sportvoorzienin- gen. Bij de investering van een half miljard is ook de bouw van een klein vliegveld inbegrepen. Rotterdam - Op de hoek van de Groene Kruisweg en .de Jan Olieslagersweg in Hoogvliet is vanmorgen %eén jietser zwaar gewond geraakt, doordat hij werd .geschept door een personenauto. De fietser is over gebracht naar het ziekenhuis. Het ongeval veroor zaakte een grote verkeerschaos in Hoogvliet en Spij- kenisse. .Rotterdam - In de haven van Rotterdam zal worden onderzocht ot de vracht die jaarlij ks in grote hoeveel heden wordt aangevoerd, meer werk voor de stad zelf kan opleveren in plaats van meteen te worden doorgesluisd naar het achterland. Rotterdam krijgt daarvoor ruim een miljoen gulden subsidie, zo is gisteren bekend gemaakt. Uit een EG- fonds komt ruim een half miljoen gulden, het minis terie van EZ betaalt 236.000 gulden en de stad zelf draagt 320.000 gulden bij. Hel onderzoek, dat de naam 'Meer doen met lading' heeft gekregen, wordt uitgevoerd door de Neder landse Herstructureringsmaatschappij (Nehem). 'Meer doen met lading' is onderdeel van het Haven plan 2010 Er wordt onder meer gekeken of distribu tiebedrijven een grotere dienstverlenende taak kun nen verrichten, bijvoorbeeld door aangekomen la ding voor klanten te verdelen, verpakken en van prijskaartjes te voorzien. Deze maand nog zal een onderzoeksopdracht wor den vastgesteld en zal er een projectgroep worden in gesteld, Daarna zal de Nehem interessante goede renstromen selecteren voorde Rijndelta en gedetail leerd bekijken hoe bedrijven nieuwe activiteiten kunnen scheppen in hun huidige goederenketen, teneinde zo een hogere toegevoegde waarde te be werkstelligen. Daarna zal het Gemeentelijk Haven bedrijf bepalen hoe de resultaten in praktijk zullen worden gebracht. Grote rava ge vanmor gen in Hoogvliet, nadat een personen auto een overste kende voet ganger had geschept. Foto John de Pater Den Haag - Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft gisteren besloten de veer dienst Vlaardingen-Pemis financieel te steunen. GS- geven 20.000 gulden subsidie aan de stichtmg Veer dienst Rijnmond, die de bootregeling op dit traject heeft overgenomen van de failliet verklaarde stich ting De Nieuwe Maas, Ook besloten GS om 10.009 gulden opzij te leggen voor een boctdienst Kraling- seveer-IJsselmonde. Dit geld wordt verstrekt op het moment dat een onderzoek, dat thans wordt verricht door Veerdienst Rijnmond, uitwijst dat de exploita tie van deze overvaart weer ter hand kan worden ge- nómen. Den Haag/Schiedam - Devergunning voor de Schiedamse puin- breker, in het bezit van Bik Sloopwerken en Houthandel BV, is door de Raad van State vernietigd. Dat betekent dat die puin- breker formeel gezien niet meer inwerking mag zij n. Bik Sloop werken en Houthandel zal voor de puinbreker een nieuwe ver gunning bij de provincie moeten aanvragen en ondertussen slechts dankzij een gedoogbeleid de werkzaamheden aan de Nieuwe Waterwegstraat mogen voortzetten. De Raad van State heeft geoor deeld dat met het interim-afval- stoffenbeleid van de provincie Zuid-Holland, op grond waarvan in 1989 een vergunning is gege ven voor een grote puinbreekin- stallatie in Schiedam, op veel te ingrijpende wijze wordt afgewe ken ,-an het provinciale afvalstof- fenplan. De Raad van State zegt dot in de uitspraak op een door twee recyclingbedrijven uit Zoe- termeer en Rotterdam aange spannen rechtszaak tegen het provinciebestuur. Door Westbreker Recycling BV uit Zoetermeer en de Recychne Combinatie VOF uit Rotterdam is in oktober 1989 beroep aangete kend tegen de in het geding zijn de vergunning. Die vergunning bood Bik Sloopwerken en Hout handel BV de mogelijkheid om tien jaar lang in Schiedam puin te breken. Dat werk gebeurt via een zogeheten mobiele tweetrap- spuinbreekinstailatie waarbij een verwerkingscapaciteit bereikt mag worden van 100.090 kubieke meter per jaar. Beide recylingbedrijven vroegen de Raad van State de vergunning te vernietigen omdat deze naar hun mening nooit op grond van het provinciale mterimbeleid had mogen worden verleend. De puin- bicker in Schiedam zou daar naast volgens de twee bedrijven een doelmatige afvalverwijdering in de regio in de weg staan door dat de pumbreekcapaciteit onno dig werd vergroot. Volgens het provinciale afvalstof- feplan van Zuid-Holland had aan de firma uit Lekkerkerk nooit de vergunning voor de puinbreker verleend mogen worden. Gedepu teerde staten zijn bij de vergun ningverlening echter van dat plan afgeweken. De reden daarvoor is dat gedeputeerde staten besloten hebben om de in dat plan vastge legde regiobegrenzing voor puin- brekers te laten vallen. En dat was weer het gevolg van een wijzi ging in het tarieven- en accepta- tiebleid voor pumbrekers. Maar het afvalstoffenplan van de provincie bepaalt wel dat afwij- ktngen van dat plan slechts mini maal mogen zijn. Gaat hem om een ingrijpende wijziging in het plan dan moet er volgens de bepa lingen van de Afvalstoffenwet een nieuw of aangepast plan ko men. De Raad van State vindt bet be sluit om voor de Schiedamse puinbreker een vergunning te ge ven een ingrijpende wijziging. Nu de provincie verzuimd heeft daar voor het plan aan de nieuwe situ atie aan te passen zal de vergun ning voor de puinbreker dan ook vernietigd moeten worden. Door Carel van der Velden Schiedam - Wit Binkhorst is ver bijsterd. Bijna vijfjaar praat zij al mee over de verbeterplannen voor Nieuwland. De aanpak van de verpauperde hoek van de Parkweg en de Mgr. Nolenslaan zou voor haar het eerste bewijs vormen dat de gemeente de pro blemen in de wijk serieus neemt. In haar visie moet het verlaten schoolgebouw Brandersstad wij ken voor eengezinswoningen en een buurthuis voor de wijk. Wet houder Wiegman dreigt echter roet in het eten te gooien. Hij wil de 'steenpuist' omtoveren tot een onderkomen voor het Educatief Centrum. „Als dat plan doorgaat, krijgt Wiegman heel Nieuwland over zich heen," voorspelt de in de be- wonersvereniging Wonen en Le ven actieve Binkhorst. „Het sloopplan dat ter tafel ligt is de vrucht van drie of vier jaar werk van dertig in de stadsvernieu wing actieve bewoners. Wiegman wil daar nu zo doorheem fietsen. Og deze wijze wordt de politiek totaal ongeloofwaardig." Woede en verbazing strijden om 'voorrang in het geiled van de -actieve Nieuwlanders. Want reeds sirids.1987 praten bewoners in be- 'ffekkelijlve harmonie met de ge- .«nieente over, de toekomst van de wijk. De-Dienst Stadsontwikke ling schreef in dat jaar in een nota dat er ingrijpende maatregelen nodig zijn om de wijk met 7000 re latief kleine portiekwoningen te laten overleven. De bouw van duurdere eengezins woningen en een uitbreiding van de welzijnsvoorzieningen werden toen reeds genoemd als wapens in de strijd tegen de dreigende verpaupering van de eerste na oorlogse wijk van Schiedam. De nota vormde een voorbode van het Beheerplan Nieuwland. dat vrijwel unaniem wordt erkend als de leidraad voor de toekomstige ontwikkelingen in de wijk. Oppepper Voor een gedetailleerde uitwer king van verbeterplannen werd een projectteam ingesteld. „Naast uewoners zijn hier ambtenaren, winkeliers en vertegenwoordi gers van de ouderenbonden ver tegenwoordigd," legt voorzitter Cor Putters van de bewonersver eniging uit „Zowel de werkgroep stadsvernieuwing als de werk- Wil Binkhorst, Henny Bogerd, Cor Putters en W.L. Elgers (v.l.n.r.). heen.' Foto Roel Dijkstra 'Als dat plan doorgaat krijgt Wiegman heel Nieuwland over zich groep welzijn is van mening dat de aanpak van de omgeving Park- weg-Mgr. Nolenslaan nodig is. Een van de problemen van Nieuwland is, dat de wijk geen centraal richtpunt kent. Iedereen die bij de besprekingen over Nieuwland is betrokken is het er verder over eens dat nieuwbouw een belangrijke oppepper kan be tekenen voor de Nolenslaan als winkelstraat." In Nieuwland mag men het eens zijn over de nieuwbouw aan het 'Parkplein', in de politiek gaan stemmen op om de door het Educatieve Centrum aangedra gen alternatieve bestemming over te nemen. Wethouder Reijn- hout staat nog immer pa! achter de sloop van de schooi, maar zijn PvdA-collega Wiegman ziet liever dat de ruimtenood van enkele ideele instellingen door verbou wing van het schoolgebouwworat gelenigd. 'Onbegrijpelijk' De bewoners begrijpen met hoe dit heeft kunnen gebeuren. „De afdeling Maatschappelijke Aan gelegenheden is sinds jaar en dag vertegenwoordigd in het project team," zegt een bewoonster. „De ambtenaar heeft de sloop aitijd onderschreven. Nu onderzoeken ambtenaren van diezelfde afde ling de verbouwing voor het Educatief Centrum. De ene hand weet niet wat de andere doet." In het college is een patstelling ontstaan over de kwestie. De ge meenteraad kan nu geheel onge bonden haar voorkeur bepalen. Het stedelijke Educatief Centrum is reeds maanden aan het lobbyen voor een verhuizing naar het schoolgebouw van Brandersstad. De bewonersvereniging heeft nu de tegenaanval ingezet. In een brief aan alle gemeenteraadsle den schrijft Wonen en Leven, dat de politiek bij een keuze voor het ECV voorbij gaat aan 'de positieve inzet van de bewoners en het de mocratische besluitvormingspro ces' in de wijk. Tot dusvet heeft alleen PvdA- raadslid Cor Huyken gereageerd. „Hij vertelde dat hij niet op de hoogte was van onze voorstellen," zegt secretaris W.L. Elgers van de bewonersclub. „Je gaat je afvra gen of de politiek weet wat er in deze wijk speelt. Hij stelde voor om Nieuwland met zijn fractie te bezoeken. Ik heb gezegd dat het van hun stemgedrag zal afnangen of ze welkom zijn." Bij een voor de bewonersvereni- ging negatief besluit ziet voorzit ter Putters de bui al hangen. „Het zal de zorgvuldig opgebouwde sfeer in Nieuwland verpesten. In vergelijking met de ingrijpende renovaties in de flats is nieuw bouw op deze plek een eenvoudi ge ingreep. Bovendien staat er 2.6 miljoen gulden op de begroting voor een welzijnsvoorziening m Nieuwland. Als de politiek de be woners negeert, ziet het er som ber uit voor de toekomst van deze wijk." Het is in een gemeentebe stuur te loven wanneer men probeert on nodige uitga ven te voorko men. Een aantal ver keersborden op één paal is daar een voorbeeld van. Maar het lian ook te veel worden. Zelfs de men sen in Maas land die vijf borden op één paal be vestigden, raakten het overzicht kwijt en h'n- gen daarom nog maai een keer het bord verbode'i in te halen op bij de kruisi ng van de Huls te Veldelaan met de Kork- weg en de 's- Heeren- straat. Foto Richard Hogeveen Schiedam - Schiedam krijgt tijdelijk een kindergemeente- raad. Die zal, niet toevallig, 33 kinderen tellen, van elke ba sisschool één. De kindergemeenteraad moet zich buigen over wat de ideaie speelplek is. Met de kindergemeenteraad wordt de Turkse traditie ge volgd waarin kinderen het één dag per jaar voor het zeggen hebben. De Unesco heeft die gewoonte onlangs uitgeroepen tot een internationaal gebeuren. De kindergemeenteraad is er op donderdag 7 mei. Burge meester Reinier Scheeres zal de raad voorzitten. Er wordt dan het beste ont werp voor een speelplek geko zen. Het initiatief is afkomstig van de mensen achter de campag ne 'Schiedammers van overal en nergens', die dit jaar pro beert meer begrip te kweken tussen de diverse nationalitei ten in Schiedam. Schiedam - Leden van het Schiedamse politiekorps en de gemeenteraad maken m mei dit jaar een studiereis naar Turkije De delegatie, die onder leiding staat van burgemeester Reinier Scheeres, wil zich verdiepen in de relatie tussen de Turkse politie en de bevolking. De Schiedammers zullen zowel grote steden als dor pen op het platteland bezoeken. De reis houdt verband met het streven van de politie om meer in zicht te krijgen in de culturele achtergronden van de migranten in Schiedam. In hetzelfde kader past hel Marokkanen-project dat deze week van start gaat Volgens projectleider Martin Stroetmga is het hoog tijd dat de contacten tussen politie en etni sche minderheden worden verbe terd. Er is aan beide zijden sprake van onbegrip voor eikaars cul tuur, en dat werk' misverstanden in de hand. Adjudant Stroetinga: „De opzet is dat zowel zij als wij de gelegenheid krijgen te vertel len wat we van elkaar denken." De visite die komende vrijdag wordt atgelegd in het migranten centrum aan de Parkweg is onder andere bedoeld om duidelijk te maken dat de Nederlandse politie behalve wetshandhaver, ook hulpverlener is. „Voor ons is het vanzelfsprekend dat die taak er bij hoort, voor migranten niet. In Turkije en Marokko zijn mensen niet gewend de politie in vertrou wen te nemen. Dat past met in hun oolitie-beeld." Om h jt contact te vergemakkelij ken, steken de agenten zich voor deze gelegenheid in burgerkle ren. „We gaan er geen blauwe middag van maken," aldus Stroe tinga. Maandag krijgt de Marok kaanse gemeenschap gelegen heid een tegenbezoek te brengen aan het politiebureau. Er zijn ruim 250 brieven verstuurd om de Marokkanen in Schiedam attent te maken op de twee bijeenkom sten. Bovendien zijn strooibiljet ten opgehangen in de moskee en in 'buitenlandse' winkels. Op het gebied van criminaliteit heeft de Schiedamse politie geen opvallende ervaringen met mi granten. Inspecteur Hans Meijer prijst zich gelukkig dat zich in Schiedam geen 'Amsterdamse toestanden' voordoen. Maar, laat Meijer daar op volgen, gezien de grote werkloosheid onder Marok kaanse jongeren, bestaat altijd de kans dat sommigen afglijden naar het criminele circuit. Een be ter contact met de Marokkaanse gemeenschap zou zo'n ontwikke ling wellicht kunnen voorkomen Vlaardingen - De eerste rijles van een 19-jarige inwoonster van Maassluis is gistermiddag tegen twee uur geëindigd ir. een sloot in Vlaardingen. De lesauto reed op de Maassluissedijk Loen de be stuurster na een scherpe bocht plotseling haai stuur omgooide De instructeur kon niet meer in grijpen en de auto schoot het ta lud af en de sloot in. De twee inzit tenden zijn naar het Holy-zieken- buis gebracht waar bij hen geen letsels zijn geconstateerd. De au to liep blikschade op. Maassluis - De autokrasser die in het afgelopen weekeinde in Maas sluis voor schade aan flink wat auto's heeft gezorgd, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. Gisteren meldden zich vier auto bezitters bij de politie met de me dedeling dat hun voertuig met een scherp voorwerp was bekrast, vermoedelijk in het afgelopen weekeinde. Eerder meldden zich al zo'n twintig autobezitters met dezelfde klachten. Schiedam - De 24-jarige man die zaterdag is gepakt vanwege de diefstal van een paar wekkers uit een winkel aan de Broersvest blijkt nog 25 andere diefstallen m huizen en winkels te hebben ge pleegd, zo is de politie intussen duidelijk geworden. Gisteren pikte een andere winkel dief aan de Broersvest kleding uit een vonkel. Schiedam - Uit een woning aan de A. Muysstraat in Schiedam zijn gistermorgen diverse kle dingstukken gestolen. De be woonster van het huis was wegge gaan om boodschappen te doen en had, eenmaal thuisgekomen, de deuren opengelaten toen ze wat spullen in de schuur wilde zetten. Toen sloeg de dief toe. Uit de kleedruimte van een sport vereniging aan de Boterstraat zijn gisteravond een portemonnee, een rijbewijs en een OV-jaarkaart gestolen. Op een industrietrer- reintje aan de Schie zijn uit een schuur gereedschap, een boor- en schaafmachine en vijl en tangen ontvreemd. Schiedam - De brandweer is gis teren uitgerukt omdat er bij de centrale ingang van een flat aan de Van Heuven Goedhartstraat m Schiedam een hoeveelheid papier lag te smeulen achter de brieven bussen. De troep is naar buiten geschept. Maassluis - In een woning aan de Asserdreef in Maassluis is inge broken. Gisteren werd aangifte gedaan van de vermissing var. di verse goederen, waaronder siera den. Vlaardingen - Aan de James 'Watt- weg in Vlaardingen is een rode bestelauto, merk Renault Traffic (VJ47-RF) gestolen. De wagen was afgesloten. Uit een auto aan de 2e Industrie- straat is een autotelefoon gesto len. In Schiedam zijn auto's open gebroken aan de Galjoot, Dag- pauwooghof en Schouw. Daar werden radio's ontvreemd. Schiedam - Aan de Dr. Kuyper" laan in Schiedam is gistermorgen rond kwart voor elf een strijker bij een woning naar binnenge gooid. Die kwam in een slaapka mer terecht waardoor er een brandvlek ontstond in het vinyl. De werper ging er vandoor. Schiedam - De politie heeft vannacht tegen twaalf uur twee mannen op heterdaad kunnen be trappen bij een poging in te bre ken in een vrachtwagen, die stond geparkeerd aan de Over- schieseweg. De politie werd ge waarschuwd door getuigen. De twee waren bezigde brandblusser van de auto weg te nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2