15 Zwaar weer op komst voor Reijnhor t Hoek wil nu al een 'status aparte' KOEVERMANS Wethouder voelt zich gedwarsboomd door collega en door woningbouwvereniging 'J»S Hulp bij invullen Meer licht Lange Haven Maaltijdbezorgers nodig Kunstbus naar orkest Looncontrole in de Kern Wethouder onthult bord Werkconferentie in 'Ibis' Open dag muziekband Mozaïeken-expositie GEMEENTE VLAARDINGEN Open Groepering in Maasland houdt een vrouw in de fractie TWEEWIELER SPECIALIST van Hogendorplaan 129 a -Vlaardingen 010-471 63 60 Rotterdams Dagblad Donderdag 13 februari 1992 •ijfc In dienstencentrum De Woudhoek wordt maandag 24 februari hulp gegeven bij het invullen van de be lastingformulieren, een klus die menigeen hoofd brekens kost. Vooraf moet een afspraak in de och tenduren worden gemaakt aan de balie van het dien stencentrum. Met ingang van 17 februari wordt de verlichting van de Lange Haven verbeterd. Het ONS start die maan dag met het aanbrengen van nieuwe armaturen. Die zijn zodanig uitgerust dat er met de zuinige hoge- druk natriumlampen meer '"erspreiding wordt gerealiseerd, waardoor rmna .mpen nodig zijn. De werkzaamheden kunnen uitlopen. Als dit het ge val is, wordt het karwei de volgende maandag hervat Vooral automobilisten moeten opletten, want de ha ven is tijdelijk voor doorgaand verkeer afgesloten, omdat gebruik wordt gemaakt van een hoogwerker. De maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje van de Stich ting Gecoördineerd Ouderwerk Schiedam-Noord zoekt een aantal vrijwilligers die diners rond willen brengen. Mensen in het bezit van een auto, maar ook bijrijders die hier iets voor voelen, kunnen contact opnemen met Sies Meeuwese (4709555). Vlaardingen De Viaardtngse kunstbus rijdt vrijdag 6 maart naar De Doelen in Rotterdam voor een concert klassieke muziek van het Brabants Orkest. Onder meer werk van Haydn, Mozart en Tsjaikovsky staan op het pro gramma. Inclusief busriten een kopje koffie kost de ze tocht voor 55-plussers ƒ22,50. Men zit 1ste rang. Aanmelden: tel. 435.62.25. FNV-leden in Maassluis en Maasland die hun ioonspecificatie willen laten nakijken, kunr.en dat dinsdag 20 februari van 19.30 lot 21.30 uur laten doen in gebouw de Kern aan de P. C. Hooftlaan 12. Er wordt onder meer bekeken of overwerk goed wordt berekend, de jaarlijkse verhoging is doorgevoerd, de sociale lasten, be lasting en premies goed worden ingehouden en of eventuele promotie op het loonstrookje is te rug te vinden. Belangstellenden moeten hun be wijs van lidmaatschap en de salarisbrief van de maand januari meebrengen. SCHIEDAM donderdag 13 februari Jamsessie, Podium, 21.00 uur. Spirituele avond mmv Will Vrught, Harmonia, Wibautplein 165,20.00 uur. Mijne heren (theatraal liedjesprogramma), De Tender, 22.00 uur. Vincent Bijlo (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. vrijdag 14 februari Biljartles voor kinderen, wijkcentrum tie Er ker, 16.00 uur. VLAARDINGEN donderdag 13 februari Pospero's Books (film). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Gesprek sa vond Babberspolder-bewoners met als thema 'vrede', wijkcentrum Nieuwetant, Goudsesingel 87,20.00 uur. Open discussie-avond/ledenvergadering PvdA. Lijndraaier, 20.00 uur vrijdag 14 februari Bingo, De Bijenkorf, 14.00 uur. maassluis donderdag 13 februari Schrijfavond Amnesty, Immanuëlkerk. 19.30 uur. Lezing visserij Maassluis, De Ark. 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Wethouder drs. Kees van der Windt onthult vrijdag 14 februari aan de Vlaardingse Openbare Scholenge meenschap (VOS) aan de Koninginnelaan een bord met de naam en het logo van de school. De VOS is ontstaan door een fusie van de scholengemeen schappen Professor Casimir en De Vaart. In de fusie- school heeft de basisvorming al heel lang gestalte ge kregen. De gemeente Vlaardingen houdt 19 maart een 'werk conferentie' in het Ibis-hotel met als onderwerp wat de plaatselijke overheid kan doen bij de bestrijding van de werkloosheid. In 'workshops' wordt daar "s middags nader op ingegaan. Om de aandacht te vestigen op het muzikale vereni gingsleven van Vlaardingen in het algemeen en dat van de eigen club in het bijzonder, houdt showbrass band Thalita zaterdag 15 februari van 11.00 tot 16.00 uur een open dag in de Triangel. Die dag zijn er vier openbare repetities waaraan liefhebbers kunnen deelnemen. Voor instrumenten wordt gezorgd. Ook worden video-beelden vertoond over de geschiede nis van de band. Maassluis Ontmoetingscentrum de Koningshof aan de Uiver- laan heeft van 17 februari tot en met 31 maart een mozaïeken-expositie van J. van 't Hoff in huis. Van 't Hoff maakt zijn kunststukken na van muur-mozaïe ken en grafstenen die in kerken te vinden zijn. Maar liefst dertien van dergelijke werken, waaronder een kopie van een mozaïek uit de Grote kerk van Maas sluis, zijn op de tentoonstelling te bezichtigen. De expositie is iedere werkdag vanaf 12.30 geopend voor publiek. Door Carel van der Velden Schiedam - Hij is nu bijna twee jaar wethou der, maar als de voortekenen niet bedriegen wordt de stressbestendigheid van Adri Reijn- hout pas de komende tijd goed op de proef ge steld. De D66'er beschouwt zijn missie pas als geslaagd als hij zichtbare verbeteringen heeft bewerkstelligd voor de volkshuisvesting en het leefklimaat in de oude wijken. Voor Reij n- hout is zwaar weer op komst. Tot zijn ergernis worden de geesten rijp gemaakt voor een mas sale sloop van goedkope huurwoningen. En een krachtige lobby tracht zijn ambitieuze ver beterplan voor Nieuwland te frustreren. In Nieuwland waait de tegenwind uit politieke hoek. Twee jaar gele den presenteerde Reijnhout het ambitieuze Beheerplan Nieuw land. Doel is de verpaupering in de eerste naoorlogse wijk van Schiedam te stuiten. Meer welzijn en een grotere variatie in de wo- Adri Reijn- ningvoorraad vormen Reijnhouts hout: 'Ook ïn medicijn. de toekomst In de wijk zou de sloop van de ver- moeten de la- laten schoolgebouwen van Bran- ge inkomens- dersstad uitkomst kunnen bie- groepen de den. Op de plaats van de school keuze houden zou de wijk eengezinswoningen tussen een en een aantal wijkvoorzieningen ouder huis tegemoet kunnen zien. De school met een rede- is aangekocht, maar of de wijk de lijke huur en beloofde voorzieningen krijgt is een nieuw- nog de vraag. Een krachtige, door bouwwoning.' de PvdA gesteunde lobby wil het Foto Gerrit de Heus/ schoolgebouw inpikken voor een Roei Dijkstra aantal educatieve instellingen. Achterdocht De plotselinge zet van wethouder Aad Wiegman geeft voer aan spe culaties over de verkoelde ver houdingen in het linkse college, dat wordt gevormd door PvdA, D66 en Groen Links. Volgens sommige beschouwers is de steun voor het behoud van het school gebouw niet gespeend van poli tieke bijbedoelingen. De PvdA zou, gefrustreerd door het lang durige geharrewar rond Hans van Kleef en de sociale vernieuwing, Reijnhout een hak willen zetten. Een deuk op het blazoen van de D66-wethouder wordt in deze ge dachte gezien als een mogelijk heid om het evenwicht in de beeldvorming van de in het colle ge vertegenwoordigde partijen te herstellen. „Gelukkig ben ik niet achter dochtig," reageert Adri Reijnhout op de bespiegeling ,.Maar ik kan niet uitsluiten dat de theorie klopt. Ik beschouw de kwestie in eerste instantie echter gewoon za kelijk. De praktijk is dat Wieg man en ik elkaar niet kunnen overtuigen over de toekomst van deze plek. Maar in een college hoef je het natuurlijk niet altijd met elkaar eens te zijn." Verlies van het gevecht rond de schooi zou een harde klap zijn voor Adri Reijnhout. De door kruising van een belangrijke be leidsdoelstelling in Nieuwland lijkt een harde botsing met coali tiepartner de PvdA te rechtvaar digen. ,.Ik sluit niet uit dat de kwestie hoog gaat oplopen in de gemeenteraad, ook al heb ik met Wiegman afgesproken dat het meningsverschil niet de inzet mag gaan vormen van een con flict m het college. Daar sta ik nog steeds achter, want escalatie van dit conflict kan al snel tot een cri sissfeer leiden. Het moet geen partijpolitieke kwestie worden." Barrika Gevolg van de patstelling is, dat de twee opties voor de verlaten scholengemeenschap door een ambtelijke werkgroep worden uitgewerkt. In een vrije kwestie mag de gemeenteraad kiezen tus sen de optie-Reijnhout en het plan-Wiegman. In het eerste ge val wordt de school gesloopt en krijgt Nieuwland er eengezinswo ningen en een wijkvoorziening bij. Als Wiegman zijn zin krijgt, worden met accommodatienood kampende instellingen ais liet Educatief Centrum en vrouwen huis Barrika op korte termijn in het schoolgebouw ondergebracht. „De verdeeldheid zou bij de stem ming in de gemeenteraad wel eens door alle partijen heen kun nen lopen," voorspelt Reijnhout. „Ik hoop in ieder geval dat de fractie van D66 eensgezind achter het Beheerplan gaat staan. Het kan zijn dat ons plan niet door gaat, maar in dat geval kan D66 in ieder geval tegen de bewoners zeggen dal het niet aan ons heeft Ook Adn Reijnhout lijkt te besef fen dat het uiteindelijke succes of falen van de doelstellingen van het beheerplan niet alleen van de ontwikkeling op één plein kan af hangen. „Maar er gaat een be langrijke signaalwerking van uit. Destijds is de gemeenteraad eensgezind achter de doelstellin gen van het beheerplan gaan staan. De uitvoering heeft zich tot dusver echter beperkt tot enkele projecten op het gebied van wijk en buurtbeheer in het westelijk deel van de wijk. De politiek kan de bewoners m het andere deel van Nieuwland nu een belangrijk signaal geven dat het haar ernst is om de doelstellingen van het be heerplan te verwezenlijken." Reijnhout betwist niet dat ook op ponent Wiegman over goede ar gumenten beschikt. Met de aan koop van het gebouw is ruim één miljoen gulden gemoeid en een belangrijk deel van dit bedrag wordt gevormd door de boek waarde van de twee schoolgebou wen. Sloop betekent kapitaalver nietiging. Verder wijst Wiegman op een voor het college pijnlijk ri tueel dat elk jaar tijdens de alge mene beschouwingen terugkeert. Werklozen Sinds jaar en dag klaagt de raad dat instellingen als het ECV en vrouwenhuis Barrika en een groot aantal andere ideële instel lingen nog immer niet aan een nieuw onderkomen zijn gehol pen. Wiegman, naast wethouder voor financiën en grondbedrijf nu ook verantwoordelijk voor onder wijs, zegt dat hij goed naar deze geluiden heeft geluisterd. In Nieuwland wonen bovendien veel werklozen en laaggeschoolden, dus de wijk lijkt best gebaat bij een scholingsinstituut. Reijnhout kent de behoeften van de instellingen, maar de voorkeur van zijn PvdA-collega komt vol gens hem toch voort uit korte-ter- mijndenken. „Binnen afzienbare tijd komen de nodige schoolge bouwen leeg. Het zijn onverge lijkbare zaken. De keus tussen een hele wijk en een paar instel lingen is voor mij niet moeilijk. Ik zie het beheerplan als een inves tering op de lange termijn." Tegenwerking ondervindt Reijn hout mei alleen vanuit het colle ge. Hij ziet zichzelf als een ver klaard tegenstander van al te ri goureuze sloop van vooroorlogse woningen. Bij het ontwikkelen van zijn beleid heeft de wethou der echter te maken met een ge duchte opponent. Praktijk Veel vooroorlogse woningen zijn het bezit van de Woningbouwver eniging Schiedam. De sociale ver huurders vinden de plannen van de wethouder leuk klinken, maar de harde praktijk leert volgens hen dat deze wens onbetaalbaar is geworden. Veel woningen verke ren in een gammele staal. En als zij al te redden zijn, lopen de kos ten van renovatie enorm op. Door forse bezuinigingen op het stads vernieuwingsfonds draaien de verhuurders vrijwel geheel voor de kosten op. De benodigde reser ves beweren zij niet te hebben. Na maandenlange discussies over de toekomst van de Fabristraat en enkele projecten in de Gorzen kan Reijnhout de argumenten van de woningbouwvereniging wel dromen. „Het is heel frustre rend dat de WFS op deze lijn zit," reageert hij op de sloopplannen van de verhuurders. „Maar ik pro beer hen nog steeds te overtuigen van mijn visie. Ook in de toe komst moeten de lage inkomens groepen de keuze houden tussen een ouder huis met een redelijke huur en een nieuwbouwwoning. Dat verdedig ik graag, want als we niet oppassen raast er straks een enorme slooptrein door de stad." Fabrisiraat Wellicht een voorbode van een veel omvangrijker conflict in de toekomst is het geharrewar rond de toekomst van de Fabristraat. Reijnhout en in zijn kielzog de raadscommissie voor stadsver nieuwing willen de huisjes be houden. De woningbouwvereni ging ziet er uit bedrijfseconomi sche motieven geen brood in. „Het probleem is dat de woning bouwvereniging in de besprekin gen steeds terugkomt op het standpunt dat een woning na een verbouwing moet voldoen aan de huidige eisen van comfort. Een eenvoudige verbouwing zou je de bewoners niet aan kunnen doen. Ik vind dat een pathetisch en pa ternalistisch verhaal." Nu de verhuurder nog steeds niet bereid is tot restauratie, stelt de gemeente zelf een bouwkundig onderzoek in naar de staat van het eerste volkshuisvestingscom plex. Inzet is behoud van de wo ningen. „De huisjes zijn echt uniek," zegt Reijnhout. „De meeste gemeenten hebben hun eerste volkshuisvestingscomplex niet meer. Het is een sociaal en bouwkundig monument. Ik ben er van overtuigd dat er wachtlijs ten voor deze huizen gaan ont staan." De woningen heeft Reijn hout intussen op de monumen tenlijst laten plaatsen. Een extra gemeentelijke injectie van drie ton moet de woningbouwvereni ging over de streep helpen. „Zo zegt de WBS dat de woningen een nieuw dak moeten krijgen. Nu, dat willen dan eersi wel zelf eens zien. Het probleem van bouwkundige onderzoeken is, dat je er uit kunt halen watje wilt. De woningbouwvereniging komt vol gens mij te snel met de bewering dat het rolpanden zijn. Ik hecht daar weinig geloof aan. Boven dien vergeet men te melden, dat er maar liefst 1,3 miljoen gulden beschikbaar is voor hel herstel van de huizen." Voorbode Met een dergelijke financiële in jectie zullen de bewoners van de Fabristraat hun gevecht voor het behoud van hun woningen uitein delijk vermoedelijk wel winnen. De vraag is echter of het behoud van de Fabristraat zal leiden tot het door Reijnhout gewenste be houd van de vooroorlogse wo ningcomplexen van de woning bouwvereniging in de Gorzen. De eerste tekenen zijn weinig hoop gevend. Reijnhout moest zuch tend akkoord gaan met de sloop van 92 woningen in de directe om geving van de Nieuwe Maas straat. „In de Gorzen ben ik in derdaad door de pomp gegaan. Het wordt daarom tijd dat de wo ningbouwvereniging ook eens toegeeft. Het kan niet zo zijn, dat alleen wij water in de wijn doen." Volgens de wethouder is hij in De Gorzen slachtoffer geworden van een lobby, waarbij de bewoners zijn gebruikt als breekijzer. „Bij de keuze voor nieuwbouw zijn ze warm gepraat met een lage huur die ze nooit kunnen krijgen," voorspelt hij. „Zoiets zal me niet nog een keer gebeuren." In een discussie over de toekomst van woningen is de wens van be woners van groot belang. Maar in eerste instantie zal de woning bouwvereniging zich bij het bepa len van haar keus tussen renova tie en nieuwbouw toch laten lei den door financiële motieven. Als gevolg van de bezuinigingen komt het er nu op neer, dat huur ders in een ingrijpend gereno veerd huis bijna evenveel huur gaan betalen als in een nieuw huis. Reijnhout: „Daarom moeten wij de komende jaren veel eenvoudi ger renoveren. Als dat niet ge beurt, verliezen we eer deel van de betaalbare woningen. Verder zouden we monumenten van de toekomst vernietigen. Ik voorspel dat we daar later enorme spijt van krijgen. Ik hoop nog steeds dat ik de woningbouwvereniging uitein delijk kan overtuigen. Ik heb wei nig zin om naar ultieme middelen te grijpen als aanschrijvingen of sloopverboden. Dan zijn de ver houdingen pas echt goed ver stoord." Bestemmingsplan „Centrum-Zuid-West-f" De burgemeester van Vlaardingen maakt ingevolge het gestelde in artikel 28, lid 6 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 4 februari 1992, nr. DRG/LPS/41170. goedkeu ring heeft verleend aan het op 3 juli 1991 vastgestel de bestemmingsplan „Centrum-Zuid-West-l". Aangezien tegen het door de gemeenteraad vastge stelde bestemmingsplan bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bezwaren zijn ingediend, is het bestemmingsplan, krachtens het bepaalde in artikel 29, lid 1, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, met uitzondering van de bestemming „Groenvoor zieningen" het gebied gelegen tussen de Jacob van der Wintstraat. Jacob van Dijkstraat. Twee Vuendenstraat en de Maasslutssedijk) met onher roepelijk geworden. Het besluit van het college van Gedeputeerde Sta ten en het bestemmingsplan dat daarop betrekking heeft, liggen met ingang van vrijdag, 14 februari 1992, gedurende één maand op de afdeling Stads ontwikkeling en de afdeling Algemeen Bestuurlijke en Economische Zaken (voorlichting), voor een ie der ter inzage. Zij. die zich tijdig op grond van artikel 27, lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening tot Gedeputeer de Staten hebben gewend, alsmede de Inspecteur van de Ruimtelijke Ordening, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn bij de Kroon beroep instellen tegen voornoemd besluit van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De beroepschriften dienen te worden gericht aan H. M. de Koningin en te worden ingediend bij de Af deling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA te 's-Gravenha- ge. Vlaardingen, 13 februari 1992 De burgemeester voornoemd. (get.) A. A. J M van Lier Maasland - De Open Groepering behoudt een vrouw in de fractie voor de Maaslandse gemeente raad. Als opvolgster van de per 1 mei opstappende mevrouw L. H. Hulshoff-Roelfsema, wordt mevrouw J. Chung-Lavrijssen voorgedragen. Volgens de kandidatenlijst van de met vier leden in de raad zittende dorpspartij, komt L. Roza als eer ste voor de vrijkomende zetel in aanmerking. Roza maakte al eer der driejaar deel uit van de fractie van de Open Groepering en kwam tijdens de laatste verkie zingen in 1990 maar weinig stem men te kort voor herverkiezing. Het bestuur van de Open Groepe ring ziet echter grote voordelen in een wisseling van mevrouw Huls- hoff met mevrouw Chung, die al twee jaar ervaring heeft en met dezelfde portefeuilles ervaring heeft als duo-raadslid. Mevrouw Huls hoff wordt op haar beurt duo raadslid. Omdat de Open Groepe ring anders geen vrouw meer in de fractie zou hebben, was Roza bereid zijn plaats af te staan. Daarmee blijft ook de vrouwelijke inbreng in de dertien leden tel lende gemeenteraad behouden. Geen van de drie overige partijen heeft een vrouw in de fractie. Hoek van Holland - Hoek van Hol land is bereid een speerpuntfunc tie te vervullen bij de regionalise ring van de Rijnmondgemeenten. Deel raadsvoorzitter W. C. Doom- van der Houwen heeft aangebo den van Hoek van Holland een 'pilot deelgemeente' te maken, dat wil zeggen dat de Hoek al bin nenkort de zelfstandigheid zou moeten krijgen die het Overleg Orgaan Rijnmond op 1 januari 1995 voor alle gemeenten wil in voeren. „Vorige week heeft de vaste Tweede Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken besloten dat Rotterdam voorloper mag zijn bij de regionalisering. Hoek van Hol land heeft een aantal positieve punten om alvast een experiment uit te halen," meent Willie Doorn. „In de eerste plaats streven wij al lang naar meer zelfstandigheid. Verder vormen we een kleine ge meenschap waar de experimen ten vrij gemakkelijk meetbaar zijn. Het is aantrekkelijk om met een 'gemakkelijke' gemeenschap van start te gaan. Daar kan men dan het nodige uit leren voor de toekomst." Zij heeft haar ideeën inmiddels bij het Rotterdamse gemeentebe stuur bekendgemaakt. „Het Overleg-Orgaan Rijnmond (OORj zou volgens een motie in de Rot terdamse gemeenteraad op 1 ja nuari 1995 effectief moeten wor den. In de nieuwe constructie zouden de deelgemeenten dezelf de positie moeten krijgen als de nu bestaande zelfstandige ge meenten. Er komt geen ni veauverschil tussen grote en klei ne gemeenten. In de praktijk mo gen ze allemaal de zaken behan delen die de gemeente en de ge meenschap betreffen. Maar alle zaken die het hele gebied betref fen zouden door het OOR behan deld dienen te worden. Daarbij vallen vrijwel alle zaken op het gebied van planologie en ruimte lijke ordening /.egt de deel raadsvoorzitter Problemen In oktober van dit jaar zullen defi nitieve besluiten moeten worden genomen over de eigen inkom sten van de oude en nieuwe ge meenten, de onroerend-goed-be- lasting en het grondbeheer: alle maal zaken die in de Rotterdamse deelgemeenten nu nog centraal geregeld worden. Mevrouw Doorn vervacht bij de verdeling en de invulling overi gens nog wel de nodige proble men. De positie van de burge meesters is nog niet ter sprake ge weest. Onduidelijk is of gekozen dan wei benoemde burgemees ters zullen optreden. Ook de sta tus van het Overleg-Orgaan Rijn mond zelf is nog onduidelijk. Als het een extra provincie wordt, dan kan dat invloed hebben op ue samenstelling vaan de Eerste Ka mer. Verder moet in de wetgeving het nodige veranderd worden om het OOR mogelijk te maken. 46 jaar Voor race trim - of ATB fietsen, van bekende merken o.a. van Koga Myata, Coinage, Peugeot, Mongoose/ATB, Concorde, Raleigh, Gazelle, Giant, Batavus on Jan Jansser Gtcle SOW* &p«rWOE*}tn3 Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote, keuze in geschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomstandigheden. nabij benzinestation

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1