15 Ambtelijke molens dreigen Icarus te vermalen emm Regio moet ex-deelgemeenten 'redden' Terrassen Voortbestaan Vlaardingse vogelvereniging hangt af van nieuwe huisvesting Nieuwe stadsgids Oom agent geeft advies Jeugdsociëteit geopend Sportlessen op school ooKs,A/\/v rm-ianrnnunaai Markt 57 Vlaardingen Tel. OIO - 434 36 85 Rotterdams Dagblad Vrijdag U februari 1992 Ock al last van zomerkriebels? Ik wel. Het zal ongetwijfeld te maken hebben met de zachte temperatuur van de laatste dagen. Ot de opko mende groensprieten in gazons en tuinen Hoewel de zon zich maar weinig laat zien, heb ik de afgelopen dagen toch al zitten mijmeren over de verlokkingen van een zonovergoten terras. Tegen de achterkant van mijn ogen zag ik massa's mensen, hun stoei meedraaiend met de zon of schuilend onder een parasol, zitten in de binnensteden. Diensters en kelners manoeuvreren han dig tussen alle opgerolde mouwen, losgeknoopte blouses, opgetrok ken rokken en broeken door. In Vlaardingen, behalve tegenover de Visbank rond het beeld van De Omroeper en bij het Oudt-Hollandsch Koffiehuijs op de Blokma kersplaats, ook op het tot 'sfeerplein' omgebouwde Veerpiein. op de voor auto's afgesloten Westhavenkade voor de patatkraam van Harteveld en op de Markt rond de Grote Kerk. In die dromerij ben ik op het spoor gezet door horeca-belegger Fred Veltenaar en de ontwerper van het Nieuwe Liesveld, Jan Decker. De ze Limburgse architect trekt zelf optimistisch een vergelijking tus sen het Vrijthof van Maastricht en zijn Veerpiein. In de Oude Haven zie ik voorts enkele drijvende terrassen, net als in Delftse grachten op afgedankte Westlanders en bij Paco in de Rotterdamse Bimien- Rotte. Op al die terrassen zitten, soms in bioscoopopstelling, jongens naar flanerende meiden en jongedames naar paraderende binken te kij ken. ..Kijk eens wat 'n kanjer." Of: „Moetje dat zien." Dat zijn veel gehoorde uitdrukkingen. En in Schiedam? Daar zie ik op de vertrouwde terrassen aan de Koe markt en voor het Weeshuis en op een paar stoelen bij De Passant ook zonaanbidders; verder langs De Grote Omloop van Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest. Op het pleintje aan het eind van de verlengde Passage bij de Linden- hof, op het museumplein en rond het oude Stadhuis. Afgeladen zijn de Markt, het vroegere Hemaplein en de drijvende terrassen in de Lange en Korte Haven. Ik had een mooie zonnige droom. Voor anderen - bleek me deze week - is het een nachtmerrie. ,.Geen uitbreiding van de horeca in het centrum," riepen de leden van een modern geachte, populaire partij als DG6 in Schiedam gehaast, toen wethouder Chris Zijdeveld onlangs hardop droomde over horeca-exploitatie in hel stadhuis van dejeneverstad, BEN VAN HAREN Schiedam Ook du jaar wordt de nieuwe stadsgids van Schiedam huis-aan-huis bezorgd. Met de versprei ding is inmiddels begonnen en in de loop van de ko mende week moet Iedereen de gids in het bezit heb ben. Omdat het bezorgen van de stadsgidsen samen valt met de bezorging van reclame-drukw°rk doen Schiedammers er goed aan op te letten dat de stads gids niet evenals de recla me folders ongezien bij het oud papier verdwijnt. Inbraken en diefstallen, het is aan de orde van de dag. Om de bewoners van de Delflandseweg te tonen welke preventieve ma at regel t.i zij daartegen kun nen nemen verzorgt hoofdagent Willem de Koning van wijkteam 3 dinsdag 18 februari twee voorlich tingsbijeenkomsten. De eerste is van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags om 14.00 uur volgt de tweede. Vlaardingen Tieners die na een week school op vrijdagmiddag niet meteen naar huis willen maar zich eerst met leeftijdgenoten willen ontspannen, kunnen vanaf heden terecht bij jeugdsociëteit 'Teens-run' aan de Fransenstraat boven de Triangel. Darten, biljarten, computerspelletjes spelen, het kan er allemaal en de toegang is gratis. Binnenkort beschikt de sociëteit ook over een tafel voetbal spel. Zeventig leerlingen van basisschool de Opstap krij gen tot aan de zomervakantie drie introductielessen in de lak van sport waar ze zelf voor hebben gekozen. De organisatie van het project is in handen van Sportstimulering Vlaardmgen en het wordt gesubsi dieerd door de Provinciale Sport Raad Zuid-Holland. Op 18 en 25 februari zijn er voorlichtingsbijeenkom sten voor de leerlingen die meedoen. Diverse Vlaar- dingse sportverenigingen werken mee. SCHIEDAM vrijdag 14 februari Muziek- en danstheater Pandora, Passagethealer, 20.15 uur. Vincent Bijlo (cabaret), Teerstoof, 20.30 uur. Madame Bo vary (film), Filmhuis. 21.30 uur. zaterdag 15 februari Clownstht ater Confetti, Teerstoof, 14.00 uur. De Rotterdamse Dansgroep, Passage, 20.15 uur. Indian Summer (rock). Podium. 22.30 uur. Orgelconcert Bas van Hou te. Stedelijk Museum, 15.00 uur. Vincent Bijlo teabarel). Teerstoof, 20.30 uur. zondag 16 februari Thee-dansant met play-back-show. d.e. 4 Molens. Nwe. Da ml aan, 13.00 uur. Chapter (trv out). Podium, 21.30 uur. VLAARDINGEN vrijdag 14 februari Van der Naait en Heist (cabaret). Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. zaterdag 15 februari Stuffed Puppet Theatre, Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Prospero's Books, Stadsgehoorzaal. 20.30 uur. zondag 16 februari JThé-dansant. De Bijenkorf, 14.Ü0 uur. Live muziek. La Residence, Br. Havenstraat 4. 17.00 uur. Multisound (live muziek). La Bastille. Oost haven kade 49, 18.00 uur. 'Stripverzamelbeurs. Lijnbaanhal. 10.00 uur. Big Band, Bar Dancing La Bas li 11e, 18.00 uur. maassluis vrijdag 14 februari Bloemenseance Diana Veer, Koningshof. 20.00 uur zaterdag 15 februari Speel-o-theek. Koningshof, 10.00 uur Kindertheater Pielekepoep, Schuurkerk, 14.00 uur. maandag 17 februari 'Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. dinsdag 18 februari Speel-o-theek. Koningshof. 13.30 uur. Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof. 14.00 uur. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Ria Klee is gek van vogeltjes. Ze kweekt ze niet al leen, maar praat tegen de gevleu gelde huisdiertjes en 'duikt' iede re dag wel even de volière in om met haar lievelingetjes te kroe len. Sinds 1989 is ze v ;rzitter van de Vlaardingse vogelvereniging Ica rus en met de nodige toewijding stopt ze daar, zover haar ruim 60 parkieten dat toelaten, vele uren in. De laatste tijd meer dan haar lief is. want er moet worden ge bouwd aan de toekomst. En de toekomst van Icarus hangt af van maar één ding: een eigen club huis op een aanvaardbare locatie. „Dat kan je zo wel stellen." steekt de 47-jarige Vlaardingse strijd vaardig van wal. „Als gevolg van de brand die het schoolgebouw aan de Curacgaolaan, waarin wij ons onderkomen hadden, in de as legde, waren we genoodzaakt voor de clubavonden onze intrek in buurthuis de Indische Buurt te nemen. Door die verhuizing moesten we onze activiteiten be perken en dat bracht weer een da ling van het ledenaantal teweeg. Je begrijpt dat het ons streven ts zo snel mogelijk een eigen club gebouwtje te betrekken op een daarvoor geschikte plaats. Dat is de enige manier om de vereni ging in stand te houden." In feite moet het probleem vol gens Ria Klee zó kunnen worden opgelost, want het bestuur van learus liet al enkele maanden ge leden het oog vallen op het club gebouw van Watersport Vereni ging de Fuut. De Fuut wil een gloednieuw onderkomen laten bouwen waardoor het oude vrij komt. Icarus was er als de kippen bij en nam. hoewel er een stevig prijs kaartje aan hangt, een optie op het mobiele, houten gebouw. Het kostenplaatje van 28.000 gulden, inclusief het vervoer van de Wa tersportweg naar de Claudius Ci- vi lus laan en de aansluitkosten, weerhield de vogelvereniging er niet van zich als koper te melden, terwijl maar 17.500 gulden be schikbaar was. Absurd „We hebben de gemeente in juni '91 om een subsidie van 10.000 gulden gevraagd en gekregen," doet Ria uit de doeken. „De finan ciën spelen dus nauwelijks nog een rol. Maar de plek waar het ge bouw moet komen schijnt nogal problemen op te leveren. Sinds die brand aan de Curagaolaan is gebleken dat er op het stadhuis wel naar ons wordt geluisterd, Ria Klee koestert haar grasparkiet jes. „Ik kweek niet om op een tentoonstel ling met een nummer één voor de dag te komen. Het bezig zijn met vogeltjes is voor mij be langrijker dan het wedstrijd element." Foto Gernt de Heus/Roel Dijkstra maar dat is dan ook het enige. Er gebeurt verder helemaal niets. We hebben met allerlei ambtena ren over de huisvesting gespro ken en iedere keer weer lopen we met het hoofd tegen de muur. Het lijkt wel of er geen ruimte meer is voor verenigingen. We hebben zelfs met mevrouw Van Ardenne gesproken en die verklaarde dat we best konden terugkeren naar het oude adres. Maar dan wel te gen een absurd hoge huurprijs. De leden betalen zestig gulden per jaar voor het lidmaatschap, waarvan de helft afgedragen moet worden aan de bond Van het bedrag dat we dan overhou den kunnen we die hoge huur prijs niet voldoen." learus telt ruim honderd leden en is al 45 jaar het ontmoetingsaJres van vogelliefhebbers die kennis en ervaringen op het gebied van de vogel kwekerij uitwisselen. Omdat de club geen eigen onder komen heeft loopt het ledenaan tal terug, worden evenementen als vogeltenloonstelhngen- en beurzen minder goed bezocht en wordt het toekomstbeeld er niet bepaald rooskleuriger op. Verf Klee getergd: „Ons bestaansrecht hebben we in die 45 jaar, dacht ik, wel bewezen. Maar als gevolg van de veel te traag draaiende ambte lijke molen worden we geremd m onze club-activiteiten. Als je een eigen clubhuis hebt. kan je doen en laten wal je wil. Nu zijn we af hankelijk van anderen. Zodoende komen we niet meer uit de verf en daar gaat de club op den duur aan kapot. Driemaal hebben we voor de te huren grond een huurcon tract voorgelegd gekregen en ie dere keer zag dat er anders uit. Ik bedoel maar. Zo schiet het na tuurlijk nooit op." Door de verhuisperikelen, waar aan vooralsnog geen eind lijkt te komen, laat zij haar passie voor de vogeltjes niet wegnemen. Ja ren geleden kocht ze een parkiet je en voegde er al gauw een pop (vrouwtje, red.) aan toe. omdat ze wel eens wilde kijken wat die twee vogeltjes konden uitrichten. Het resultaat overtrof haar ver wachtingen waarna een tweede koppel in huis werd gehaald En voordat de Vlaardingse het besef te kweekte ze het ene zangertje naar het andere. „Maar niet voor de handel hoor," laat ze duidelijk weten. .Alleen de vogels die niet geschikt zijn om mee te kweken verkoop ik aan particulieren of de dierenhandel. Het leuke van kweken is datje er geen ruime woning voor hoeft te hebben. Ik heb thuis een kamer met een grote volière ingericht voor de grasparkietjes waann ik me drie jaar geleden ben gaan specialiseren. Maar je kan er net zo goed een kelderbox of garage voor gebruiken." „Elke dag ben ik wel een uur met de vogels bezig. Uiteraard moeten ze goed worden verzorgd maar in het observeren, en dat is toch wel het belangrijkste, gaat de meeste tijd zitten. Aan de gedragingen kan je zien wanneer een vogei broedrijp is." Regelmatig komen de vogelken ners tijdens de tentoonstellingen van Icarus bijeen en hoe meer mensen er op af komen, hoe bef Ier. Want. beweert Ria, de dub zelf heeft weinig te bieden. H<ji zijn de leden die het succes van de vereniging bepalen. „Er wordt gepraat over allerlei vo gelsoorten en omdat iedereen de mooiste vogel wil hebben is er ook een wedstrijdelement aanwe zig. Je kweekt tenslotte om de prachtigste exemplaren voort te brengen. Voor mij," lijkt Ria zich gezien haar glimlach te veront schuldigen, „staat een eerste plaats bij een tentoonstelling niet voorop. Bezig zijn met vogels is voor mij belangrijker dan de drang om te winnen. Heb ik een keertje een kampioen dan is dat mooi meegenomen." En dan weer fanatiek: „Echte hobbyisten willen elkaar toch ont moeten en daar heb je een club voor nodig. Een club kan alleen dan optimaal fungeren als het een eigen honk heeft. Ben je zover, dan kan je zelf bepalen wanneer en hoe vaak je een activiteit wil organiseren. Ik zal blij zijn als we dat straks met Icarus voor elkaar hebben. Maar zoals ik hel nu in schat hebben we voorlopig nog wel even geduld nodig." Door Kor Kegel Rotterdam - Vier tot vijf deelge meenten in Rotterdam zullen meteen in de rode cijfers belan den, als zij bij het wegvallen van de gemeente Rotterdam zelf ech te gemeenten worden. Ze zouden regelrecht aankoersen op de ge vreesde artikel 12-slatus en onder curatele van de rijksoverheid worden gesteld. Dat is natuurlijk niet de bedoeling, vindt het Over legorgaan Rijnmondgemeenten (OOR), dat om die reden flink wil laten sleutelen aan de Fmanciele Verhoudingswet. Volgens deze wet zouden de px- deelgemeenten samen minder geld ontvangen dan Rotterdam nu. Het OOR vindt dat uitgangs punt moet zijn dat de uitkering van het rijk aan de Rijnmondge meenten samen ten minste in stand blijft. Als bovendien het toekomstig regiobestuur provin ciale taken overneemt, mag met reden aanspraak worden ge maakt op compensatie uit het Provinciefonds. Dat moet het re giobestuur mogelijkheden bie den de nieuwe gemeenten voor een faillissement te behoeden. Dat de buurgemeenten \an het huidige Rotterdam straks ook een steentje bijdragen aan de pro bleemgebieden in de regio, lijkt vanzelfsprekend. Het dagelijks bestuur van hel OOR, voorgeze ten door de Rotterdamse burge meester Peper, merkt hierbij op dat het dan uiteraard ook om pro bleemgebieden in de buurge meenten kan gaan. zodat Rotter dam er niet eenzijdig van profi teert. Of men hiermee ook de bij na artikel 12-gemeente Spijkenis- se op het oog heeft, wordt met duidelijk gemaakt. Maandag beraadslaagt het OOR in het Rotterdamse stadhuis hoe het verder moet met de regiovor ming. De Tweede Kamer steunt in grote meerderheid de plannen om de gemeente Rotterdam om te vormen, zodat er een 'provincie- vrije' regio ontstaat, waarin de huidige deelgemeenten up gelij ke voet komen met de omliggen de gemeenten. Maar hoe het kabi net-Lubbers hierover zal beslis sen, weten zelfs minister Dales (Binnenlandse Zaken) en haar staatssecretaris De Graaff-Nauta nog niet. Zij zien nog bezwaren. Het OOR wil zich niet afwachtend opstellen en de onorthodoxe plan nen gewoon verder uitwerken. Daar is een speciale wet voor no dig. Er gaan m de Rijnmond stemmen op om zelf een wetsont werp te doen vervaardigen, om Dales en De Graaff-Nauta te over tuigen dat het kan. Hierbij zou een beroep kunnen worden ge daan op de Erasmus Universiteit. Het OOR -/al zich ondertussen meer bezighouden met de laken en bevoegdheden, die het regio bestuur enerzijds van de gemeen ten, anderzijds van de provincie Zuid-Holland en het rijk zal moe ten overnemen om ais volwaardig bestuursorgaan aan de slag te kunnen. De ontwikkelingsraacl Rotor onderneemt pogingen om bij het regionale bedrijfsle\ en bij val te oogsten voor de bestuurs plannen voor Groot-Rotterdam. De private sector kan adviescolle ges gaan vormen om het regiobe- Alle Rijnmondgemeenten, op Krimpen aan den IJssel na. heb ben positief gereageerd op de OOR-plannen voor opheffing van de gemeente Rotterdam ten be hoeve van een regiobestuur. Krimpen beraadt zich nog op aan sluiting bij het samenwerkings verband Midden-Holland, dat waakt over het Groene Hart. Dat het vooral de Rotterdamse ambtenaren zullen zijn uit wie ge- recruteerd wordt voor het regio nale apparaat vindt het OOR be- digheid en know-how niet verlo ren te doen gaan. Sommige Rot terdamse gemeentediensten en - bedrijven, zoals het ingenieurs bureau van Gemeentewerken, kunnen zelfs in hun geheel aan de regio worden overgedragen, al dan niet aangevuld met ambtena ren uil de andere gemeenten. Maar een zware ambtelijke laag moet worden voorkomen. Een slank en efficient., actiegericht streekorgaan staat voorop. Dat het nieuwe streekbestuur icuitaUcek;. uour ue inwoners Design: 0sten Knstiansson Een ZWEEDS GRENEN eethoek voor mensen die van stoer, maar toch elegante meubelen houden. Uitgevoerd in verschillende schitterende stoffen en verkrijgbaar als fauteuil, 2 zits- en 3 zitsbank. y-*Een tijdioos model dat al meer dan 25 jaar geproduceerd wordt. DU Oöt] BÖBOB van de Rijnmond moet worden gekozen, zoals dat ook voor de Provinciale Staten het gevat is) vinden alle Rijnmondgemeenten logisch. Gemeenten als Rotter dam en Barendrecht hebben iii aangegeven dat zittende gemeen teraadsleden deze functie moeten kunnen combineren met die van regiobestuu n Dat kan In de beginfase nt zijn om een band te scheppen t in gemeenten en nieuwe regio-autoriteit. Enkele gemeenten. Rotterdam voorop, stellen nadrukkelijk voorwaarden aan deze bestuurlij ke vernieuwing in optima lb- na. Het proces mag niet blijven ste ken in een halfwassen oplossing, want dat leidt tot verbrokkeling van bestuurskracht. Opheffing van de gemeente Rotterdam zal alleen aan de orde zijn, als tege lijk de provincie Zuid-Holland zich uit de Rijnmond terugtrekt en rijkstaken worden gedecentra liseerd. Een gefaseerd groeipro ces (zoals Amsterdam) heeft het risico in zich te stagneren en dit schrikbeeld spreekt de Rijn mondgemeenten niet aan. Maal ais de samenwerking lussen de gemeenten zo goed blijft als deze nu is, kan het bijna niet mislopen, hoopt het OOR. Met het Westland, de Drechtste- den en de Haagse regio kunnen convenanten worden gesloten om gezamenlijke problemen aan te pakken. Aansluiting van de Drechtstreek en bijvoorbeeld de gemeente Maasland zal later aan de orde kunnen komen. Overi gens heeft het Samenwerkingsor gaan Westland al geprotesteerd tegen het losweken van Maasland uit de Westlandse regio, die zei fin ruimtenood zit. Voor Maasland betekent het kiezen uit twee kwa den. Hoewel de groene gemeente grotendeels wordt beschermd door de reconstructiewet Midden- Delfland. zijn er nog weilanden waar het Westland graag kassen zou bouwen en waar de Rijnmond graag huizen gerealiseerd zou zien Vooral Maassluis is er ^root voorstander van dat Maasland toetreedt tot het OOR.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1