Rotterdam 13 Raadsleden eisen inzage in geheim rapport over Noordrand Ook PvdA en D66 in Hillegersberg tegen vliegveld GEB'er waakte jaren bij antiek glas-in-loodraam Buurt laat verstek gaan in nieuwe moskee mm Dordts ziekenhuis stuurt zwakzinnig meisje weg t: Biesbosch neemt weer 'Belgisch' water in Procureur: Verdachte verdient hogere straf Onvriendelijk poortje iiSsPs Bouwstop bij NS-station is absoluut dodelijk Rovers in spe gearresteerd Vernietigend GGD-rapport mogelijk al bewerkt met rode potlood Taxichauffeurs slaags met drugsverslaafden Rotterdams Dagblad Zaterdag 15 februari 1992 Werkendam - Het Waterwinmngsbedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) is gistermiddag weer begonnen met het inlaten van Maaswater in zijn spaarbekkens - in de Biesbosch. In totaal heeft het WBB 23 dagen lang geen Maaswater voorde bereiding van drinkwa ter kunnen innemen, omdat de Maas in Wallonië was - verontreinigd met chemicaliën, waaronder aniline en pyridine. De verontreiniging is in twee golven de waterinlaat van bet WBB gepasseerd. Het WBB bedt door de verontreiniging een schade van ongeveer 125.000 gulden per dag geleden, Het kan die schade vooralsnog nergens verhalen, omdat niet bekend is wie de verontreiniging heeft veroorzaakt. Het waterwinningsbedrijf levert drinkwater aan Rot terdam, Dordrecht en delen van West-Brabant en Zeeland. In de spaarbekkens kan het een voorraad opslaan die voldoende is voor twee maanden. Rotterdam/Den Haag - De Haagse aanklager mr. H. den Os vroeg gisteren bij het Haagse gerechtshof om een afstraffing van een van cokehandel verdachte Rotterdammer. De 32-jarige man had volgens de aanklager het lef om in hoger beroep te gaan, alle schuld te ontkennen en ook nog een getuige tijdens de zitting te manipuleren. Terwijl zijn betrokken heid bij een transport van drie kilo coke van Curacao naar Nederland, eind april 1991, vast zou staan. De procureur-generaal vroeg het gerechtshof het 'vonnis van de rechtbank daarom te verhogen van vier naar zes jaar celstraf. Tijdens de zitting riep de verdediging een jongedame op, die tijdens de trans actie als koerier tussen Curacao en Nederland, had gefungeerd en bij aankomst in Schiphol is vastgezet Zij zei de verdachte niet te kennen. De procureur-generaal leidde hieruit af dat het meisje onder druk was gezet door de verdachte. De verdachte schoof alle betrokkenheid af op zijn 27-ja- rige zwager uit Rotterdam. Die zou de deal geregeld hebben. Hij was alleen maar meegegaan om toe te kijken en hield er ook niets aan over. De zwager was door de rechtbank in eerste instantie tot eer^eelstraf van vijfjaar veroordeeld. Hij vroeg gisteren het hof deze straf met vijftig procent te ver minderen. Ten onrechte was de rechtbank er vol gens hem vanuit gegaan dat hij het brein achterhet transport van de drie kilo was. Hij zei het verleng stuk geweest te zijn van een ander familielid. Procu reur-generaal H. den Os vond vijf jaar niettemin een toepasselijke straf. Het hof doet over twee weken uitspraak. >j|il9ln99rn9 Dordrecht - „Dit is dodelijk. Het betekent dat zeker op dertig plaatsen in Nederland met een vergelijk bare situatie als die in Dordrecht - twee jaar lang niet meer in de buurt van stations mag worden ge bouwd." Dat zegt de Dordtse wethouder Comijs (Mi lieu en Bedrijven). De Raad van State heeft besloten om de voorlopige bouwstop te handhaven van een nieuw kantorencomplex van het autobedrijf Van Twist tegenover het centraal station van de NS in Dordrecht. De Raad van State bepaalde in haar motivering van het vonnis dat de provincie Zuid-Holland en de ge meente Dordrecht onzorgvuldig hebben gehandeld. Volgens de Voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State hadden beide betrokkenen eerst de resultaten van een aantal onderzoeken af moeten wachten, alvorens Van Twist een bouwver gunning te verlenen. De onderzoeken hadden uit sluitsel moeten geven over een mogelijke toename van het risico in de buurt van het Dordtse NS-sta tion. Er wordt daar met chloortreinen gerangeerd. Volgens Comijs zal getracht worden een andere op lossing te vinden. Hij hoopt dat in ieder geval de eer ste bouwfase van een kantoor voor 45 mensen ge woon door kan gaan, zonder dat het risico toeneemt. In het huidige kantoor van Van Twist werken 45 mensen. Rotterdam - Het Roofovervallen Coördinatie Team (RCT) van de Rotterdamse politie is voor de derde keer in korte rijd succesvol geweest. Gisteravond wisten de rechercheurs twee Rotterdamse broers van 27 en 17 jaar'oud te arresteren, die aanstalten maakten om een benzinestation aan de Vaanweg in Rotterdam-Zuid te overvallen. De mannen droegen bivakmutsen en hadden een mes en munitie bij zich. Ze ?iin Gearresteerd. Eerder deze week wist hst RCT overvallen op een taxichauffeur en een postagent schap tot klaarheid te brengen. Managers van de Ge meentelij ke Woning bedrijf Rot terdam (GWR) bo- gen zich de afgelopen week onder meer over het enge plekken» probleem in de wijk Kra lingen. Een van de grie zelige plek ken is dit poortje fn de Assen- delftstraat, in Kralingen West. Sa men met de bewoners bedacht een GWR- team een oplossing voor het probleem. Meer hier over op pa gina 15. Foto Jaap Roze ma Door Kor Kegel Rotterdam - Rotterdamse gemeenteraadsleden beklagen zich erover dat zij nog geen inzage hebben gekregen in een rapport van de gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD), dat vernieti gend heet te zijn voor het pian Noordrand. Hel rapport circu leert al een paar weken onder enkele ambtenaren in het stad huis, maar de gemeenteraad heeft het nog niet. De GGD laat zich in het rapport bijzonder negatief uit over de gezondheids effecten, die een luchthaven zal hebben op de inwoners van de Noordrand van Rotterdam. rapport overal naast leggen, naast het milieu-effectrapport. naast de Heilige Schrift en naast zijn nachtkastje. Maar ik wil het rap port wel lezen, in onverkorte vorm. En dit hoeft niet te wachten tot uw college het geschikt heeft bevonden voor de ogen van ons, overige leden van de raad. Daar om verzoek ik u om het rapport onverwijld aan ons door te stu ren." Naar verluidt hebben de wethou ders Van der Schalk en Linthorst hier maandag contact over. In po litieke kring en cok onder tegen standers van Rotterdam Airport bestaat er verontwaardiging over de wijze, waarop wethouder Van der Schalk met zijn verantwoor delijkheid omspringt. Men noemt het 'ongebruikelijk en bovenal ongewenst' om een rapport van een deskundige dienst over ge zondheidszorg eerst te laten goedkeuren door een collega-wet houder die ruimtelijke ordening in zijn portefeuille heeft. Het gemeenteraadslid H. Meijer (Groen Links) heeft nu een for meel verzoek ingediend bij het college van burgemeester en wet houders om het geheime GGD- rapport ogenblikkelijk en onge- kuisd tot zi jn beschikking te krij gen. Hij vreest dat wethouder Van der Schalk (Volksgezondheid) het nog niet wil prijsgeven, omdat eerst wethouder Linthorst (Ruim telijke Ordening) er met het rode potlood doorheen wi! gaan. Ook andere raadsleden, zoals H. Bader van de PvdA, delen die vrees. Op haar verzoek om het rapport onder ogen te krijgen, kreeg zij de reactie dat Linthorst het GGD-rapport eerst naast de milieu-effectrapportage wil leg gen, om het te vergelijken met het in deze MER opgenomen deel over geluidhinder in relatie tot gezondheid. Meijer is daar zeer verbaasd over. Hij schrijft aan B en W: „Vrien den, vriendinnen! Van mij mag wethouder Linthorst het GGD- Rotterdam - Er komt steeds meer druk op de Rotterdamse gemeen teraad om een nieuw vliegveld te schrappen uit het plan Noord rand. Gisteren maakten ook de PvdA-afdeling in Hillegersberg, Sch lebroek en Terbregge bekend legen een luchthaven te zijn, en ook de D66-fractie in de deelge- meenteraad kwam met een ge lijkluidend standpunt. Opvallend is dat de PvdA-afdeling en de D66-fractie zich bedienen van ar gumenten, die de hele Rijnmond aangaan. Men wil per se voorko men dat zij het verwijt krijgen uit sluitend vanuit het wijkbelang te denken. De PvdA-afdeling is van mening dat nergens is aangetoond dal een luchthaven noodzakelijk is voor de economische ontwikkeling van de regio. Wel is aangetoond dat het milieu in de toch al zwaar belaste Rijnmond onherstelbaar wordt aangetast als er een nieuw Rotterdam Airport komt. Een plan Noordrand zonder vliegveld betekent meer ruimte voor nieu we bedrijven, en dus meer werk gelegenheid. aldus de PvdA-afde ling, die dit standpunt ook gaat inbrengen op de gewestelijke ver gadering van de partij op 25 fe bruari in Palace. Men rekent erop dat ook andere PvdA-afdeling in heel Rotterdam gevoelig zijn voor de argumenten. De PvdA'ers uit Hillegersberg en Schiebroek dringen er bij het gewest op aan om sowieso alles in het werk te stellen om de huidige luchthaven Zestienhoven in de tweede helft van de jaren negentig te sluiten. De D66-fractie wijst het plan Noordrand behalve vanwege het vliegveld ook af, omdat geen van de rijkswegvarianten verant woord wordt geacht Geen van de verbindingen tussen rijkswegen 13 en 16 betekent een oplossing voor de verkeersproblemen in de Noordrand, zegt D66. Voor de fi les op de Molenlaan wordt aan sluiting van de Terbregseweg op rijksweg 20 wel als een oplossing gezien. De geplande luchthaven met een baanlengte van 2800 meter en 40.000 vliegbewegingen per jaar, waarvan 2000 's nachts, wordt eco nomisch niet noodzakelijk en niet verantwoord geacht. De D66-frac tie in Hillegersberg en Schiebroek heeft het niet over een klein zakenvliegveld, zonder nachtvluchten en met een baan van 2200 meter, waarnaar DS6 in de Rotterdamse gemeenteraad een onderzoek ingesteld wil zien. Eerder deze week sprak de "VVD- deelraadsfractie in de Noordrand hier wel een voorkeur voor uit, daarmee afwijkend van het stand punt van de VVD-gemeenteraads- fractie dat die mogelijkheid niet reeei is. De WD in het noorden van de stad is tegen het grote vliegveld uit het plan Noordrand. In Lommerrijk aan de Straatweg wordt vandaag een informatiedag gehouden. Sam de Boer bij 'zijn' glas-in-lood raam. foto Harry Verkuyien Rotterdam - „Je haalt de hele gas fabriek er uit," zegt Sam de Boer over het antieke glas-m-lood- raam, dat de ontvangshal siert van het nieuwe hoofdkantoor van het GEB aan de Rochussenstraat in Rotterdam. „Het is prachtig ge restaureerd en heeft een mooie plaats gekregen." Al zou hij het 't liefst hebben gezien m het kan toor aan de Keilehaven. waar vroeger de gasfabriek heeft ge staan. Sam de Boer is werkvoorbereider bij het energiebedrijf. Hij is 36 jaar in dienst en heeft nog ge werkt in het kantoor bij het oude gasbedrijf aan de Keilehaven. De aanbieding in 1934 van het raam door het personeel aan het toen 50-jange Gemeentelijk Gasbe drijf heeft hij natuurlijk met mee gemaakt. Net zo min als tot zijn teleurstelling de officiële opening van de nieuwbouw, waar het kunstwerk nu zijn plaats heeft ge kregen. Toen hij in 1956 m dienst kwam werd hij direct een bewon deraar van het glas-in-loodraam in de meterkamer van de gasfa briek. Samen met enkele colle ga's ontfermde irij zich over het raam, toen de fabriek in 1968 werd gesloopt. Ze haalden het uit elkaar en deden het in kratten. Na jarenlange opslag in de tim- merwinkel en zelfs in een fietsen stalling werd het gedemonteerde raam naar de Willem Buyteweeh versleept. Bij de bouw van het nieuwe hoofdkantoor kwam het weer boven water en werd beslo ten om geld uit te geven voor de restauratie. „Ik heb er eigenlijk steeds als een hond bij gelegen en het glas op zijn tocht angstvallig gevolg. Ze hebben het natuurlijk niet ir de gevel gezet, want dan zouden we het kwijt zijn geweest. Dat nieu we kantoor wordt namelijk ge huurd. Maar een plaatsje in de ontvangshal is ook goed. Het is wel wat kleiner geworden. Vroeger zat er zo'n halve boog bo ven met gewoon wit glas. de af beelding is echter compleet ge bleven. Nu is het nog zo'n vier bij zes meter. Ik ben er erg blij mee. Ze hebben er een lichtbak achter geplaatst en na de renovatie ko men de kleuren er prachtig uit." De gebedsruimte van de door vrijwilligers verbouwde Fatlh Moskee in Hillesluis. Foto Jaap Rozema Rotterdam - De Rotterdamse po litie en dominee H. Visser gaan overleggen met taxichauffeurs om te voorkomen dat die verder „eigen rechter" gaan spelen te gen drugsverslaafden. Vijftien chauffeurs hebben giste ren aan het einde van de middag „huis gehouden" in Perron Nul, een dagverblijfplaats voor junks aan de achterkant van het Rotter damse Centraal Station. De drugsverslaafden kregen het aan dc stok met de taxi-chauf feurs na een onenigheid over het wisselen van geld. De ruzie liep hoog op nadat een junk een schop tegen een taxi gaf. De belaagde chauffeur trommelde vervolgens zijn collega's op en gezamenlijk „verbouwden" zij Perron Nul Volgens de politie lagen bijna alle ramen eruit. Van een taxi sneu velde een ruit. Ds. Visser zegt dat hij blijft probe ren de junks „op te voeden in fat soenlijkheid". De verblijfplaats in een keet. een portacabin, staat sinds vijf jaar achter het station en is bedoeld om de overlast door verslaafden aan de voorkant te voorkomen. Door Rens van der Hammen Dordrecht - Het Refajaziekenhuis in Dordrecht heeft eergisteren ge weigerd een geestelijk gehandi capt meisje op te nemen voor on derzoek. Het meisje, de 20-jarige Marion Meulstee, moest voor een nieronderzoek veertien dagen in het ziekenhuis verblijven. On danks 's ochtends gedane toezeg gingen werd Marion 's middags door een verpleegkund'gde per taxi teruggebracht naar het insti tuut voor geestelijk gehandicap ten Merwebolder in Sliedrechi, waar zij woont Haar ouders wer den vooraf niet op de hoogte ge bracht. Volgens dc moeder van Meuiuji had de behandelende arts al in ja nuari de opname geregeld. „We hebben daarna de tijd gebruikt om onze dochter voor te bereiden op het onderzoek en om uit te leg gen dat zij een poosje moest blij ven. Ook het personeel van de Merwebolder bereidde haar daar op voor." Bij aankomst in het ziekenhuis leek er aanvankelijk geen pro bleem te zijn. Een begeleidster van het tehuis had een rapportje meegebracht, waann relevante gegevens van Marion waren ver meld. „Het verplegend personeel wist dus hoe of wat," zegt mevrouw Meulstee. „We kwamen daarna op een afdeling met vrij ernstige gewonden terecht. Ik heb toen nog wel gevraagd of Ma- non daar op haar plaats zou zijn. Ze ia zwakzinnig en heeft hel ni veau van een kind van vijfjaar, maar is niet agressief. Ze is juist heel zorgzaam en maakt gauw contact. Daarom heb ik gevraagd of het geen probleem zou zijn als ze heen en weer zou lopen. Ik neb zelfs voorgesteld om te blijven, maar dat was volgens de ver pleegkundigen helemaal met no dig." Donderslag Om half vier 's middags kwam een telefoontje van Refaja. „Of ik wist dat mijn dochter teug was in de Merwebolder. Dat bericht kwam natuurlijk als een donder slag bij heldere hemel." zegt mevrouw Meulstee verontwaar digd. „Het argument was dat de verpleegkundigen van die afde ling niet door de arts waren inge licht over Marions handicap en dat zij toch te veel extra aandacht nodig had." Een later binnenge brachte patiente zou bezwaren hebben gemaakt tegen het heen en weer lopen van het meisje, al dus haar moeder. „Daarom moest ze weg. Ik vind dat ze geweigerd is op grond van haar handicap. En daar ben ik ontzettend boos en verdrietig over. Ik vind dat zoiets nooit meer mag gebeuren." Gisteren is er een gesprek ge weest tussen arts, ouders en de di recties van de Merwebolder en Refaja. Volgens directie-secreta ris J. Spek is er sprake geweest van een communicatiestoornis. „De verpleegafdehng was niet be kend met het feit dat het meisje geestelijk gehandicapt is," zegt Spek. „Zij waren verrast, maar hebben in eerste instantie gepro beerd om haar op te vangen. Toen bleek dat dal niet zo eenvoudig ging, heeft het hoofd van de afde ling besloten dat het beter zou zijn wanneer het kind op een an dere dag zou worden opgeno men." Volgens de woordvoerder, die zegt te betreuren wat er is ge beurd, is er wel eerder gebeld naar mevrouw Meulstee. De ver pleegkundige kreeg echter een antwoordapparaat. „Hetjammere is dat wij juist extra aandacht wil len geven aan gehandicapten. We moeten dit maar als incident be schouwen." De Refaja-directie heeft gisteren haar excuses aangeboden en voorgesteld om Manon opnieuw op te nemen. Dit aanbod is door de familie Meulstee afgeslagen. Die denkt erover om juridische stappen tegen het ziekenhuis ie ondernemen. „Wij hebben geen enkel vertrouwen meer in de arts of in het ziekenhuis," zegt mevrouw Meulstee. Door Canis Zijlmans Rotterdam „Wij willen een bij drage leveren aan de integratie van migranten, redereen - onge acht geloof, ras of nationaliteit - is in de Fatih Moskee welkom. Nu, morgen en volgende week. Deze opening is een eerste stap om in contact te komen met om wonenden uit Hillesluis," Dat zei gistermiddag Ihsan Una! van de Stichting Platform Islami tische Organisaties Rotterdam (SPIOR) by de officiële - en door de uitgenodigde buurtbewoners matig bezochte - opening van de Fatih Moskee in de Polderstraat in Rotterdam-Zuid. Wegens ziek te van wethouder E, HaJlensieben (Minderhedenbeleid) werd de opening verricht door ambte- naar-migrantenbeleid W.J. Tuin man die haar toespraak voorlas. Hallensleben betreurde in de speech dat sommige landelijke politici de indruk wekken, dat de moeizame integratie van migran ten aan hen zelf te wijten is. „Dat is een onjuiste voorstelling van zaken. Maar erger is het',' meende de wethouder, „dat het voeding geeft aan sluimerende gevoelens van discriminatie onder andere bevolkingsgroepen." Bestuurslid N. Bas van de Fatih Moskee hechtte veel waarde aan contact met autochtone buurtbe woners. „Wij zijn gewone Rotter dammers. Ook wij vinden dat on ze wijk er beter en mooier uit moet zien. Zowel allochtoon als autochtoon zal daaraan moeten werken. Hiervoor is begrip van eikaars levenswijze en religie no dig',' stelde hij vast. Op steenworp afstand van de moskee ligt bijvoorbeeld deMara- natha-kerk. 's Zondags worden daar drie keer de klokken geluid om gelovigen naar de kerk le roe pen. Woordvoerder Bas hierover: „In islamitische landen is het ge bruikelijk, dat vijf keer per dag gelovigen vanuit de moskee wor den opgeroepen tot gebed. In de toekomst zouden we dat hier op vrijdags ook eenmaal willen doen. Tot nu toe is dat niet gebeurd, omdat we vrezen voor negatieve reacties uil de buurt. Maar na goed overleg kan het misschien in de toekomst wel, hoopt hij. Rotterdam telt momenteel veer tig moskeeën, die veelal in woon huizen zijn gevestigd. Het ge meentelijk beleid is er opgericht om dit aantal terug te brengen Uiteindelijk streeft men naar een klein aantal grote moskeeen AI in 1977 richtten Turkse moslims, waarvan er ongeveer 2000 in Hil lesluis wonen, de Fatih Moskee op. De islamitische gemeenschap kocht voor dit doel een tweetal panden in de Wapenstraat. Door de stadsvernieuwing en behoefte aan een grotere ruimte verhuisde men naar een oude leegstaande kleuterschool in de Polderstraat. Sinds '89 zitten ze hier,' vertelt woordvoerder Unal, maar de isla mitische gemeenschap heeft lang moeten sparen om de moskee, die naast een gebedsruimte een ont moetingsplek is, te kunnen ver bouwen. Vrijwilligers hebben al les zelf gedaan'. Bij de receptie ter ere van de opening werd Holland se kaas en Turkse baklava geser veerd, dat alles uitbundig ver sierd met rood-wit-blauw gevlag de cocktailprikkers. Algemeen werd betreurd dat maar enkele buurtbewoners van de uitnodi ging gebruik hadden gemaakt om bij de opening van de Fatih Mos kee aanwezig te zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1