15 Uitzicht 'Bij ons is carnaval geen ordinaire zuippartij 'Die koppen bovenop zijn onze beschermengelen' imsÊmmmsm H€t fe?Ik» mm as&gfc laMü Carnavalsprinsen Harry en Jan de Eerste voorspellen flinke opleving volksfeest Avondmuziek in kerk Film moet begrip kweken popcursussen in Oost Solisten in Tamboerijn Info-avond hulpverlening Cursus voordrachtkunst House op lokale radio Gratis naar danstheater fSISl p"1r.; Rotterdams Dagblad Dinsdag 18 februari 1992 Schiedam jnde Dorpskerk in Kethel wordt zondagavond 23 fe bruari Engelse kerkmuziek ten gehore gebracht. Het Haags Kerkmuziek Ensemble, onder leiding van Hans Jans, voert werken uil van Tallis, Bvrd. Gib bons. Vaugh Williams en Britten. Een en ander duurt van 19-00 tot 20.00 uur en vindt plaats 1:- •Avondmuziek". in de s Met een 'intercultureel filmfestival' van 20 tot 23 fe bruari hopen het Filmhuis en de organisatoren van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens meer begrip te kweken voor cultuur en achtergron den van in Schiedam wonende migranten groepen. Omgekeerd kunnen Turkse en Marokkaanse Schiedammers meer van Schiedam te welen te ko men door naar de film 'Schiedam kiest voor het wa ter' te komen kijken. Het filmfestival wordt gehou den in Het Filmhuis en De Tcerstoof. Voor tieners die graag gitaar, bas, drums of keyboard willen leren spelen is in de twee popcursussen die in Kluphuis Oost worden afgewerkt, nog plaats vrij. De cursussen worden iedere woensdag gehouden van 16.00 tot 17.30 uur en van 19.15 tot 20.45 uur. Deelne mers hoeven niet in bezit te zijn van een instrument. De christelijke muziekvereniging Harpe Davids houdt zaterdag 22 februari weer een solistencon cours in het clubgebouw aan het Faassenplein. Omdat er een groot aantal deelnemers strijdt om de wisselbokaal en tal van andere prijzen, gaan de deu ren van de Tamboerijn al vroeg in de middag open. De exacte aanvangstijd is nog niet bekend maar wel zeker is dat halverwege het concours het B-orkest van de muziekvereniging zich met een optreden in de nieuwe stijl presenteert. Youth for Christ Vlaardingen houdt dinsdag 25 fe bruari een informatie-avond (start 20.00 uur) in het Rode Kruis-gebouw aan de Emmastraat over hel werk van de World Servants, een inlerkerkeljke or ganisatie die jongeren werft voor verschillende pro jecten. Met de filosofie 'bouwen aan jezelf door te bouwen voor een ander' verzorgen de World Ser vants hulpverlening waarbij de handen uit de mou wen worden gestoken. s Zomers werken jongeren van 14 tot 22 jaar onder leiding van vakmensen circa drie weken aan een kerk, school, kliniek of opvangcentrum in landen als de Dominicaanse Republiek, Mexico, Egypte, Ghana en Jamaica. Onder auspiciën van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel start donderdag 27 februari om 20.00 uur in het Cultureel Centrum Holiandia aan de Oost- havenkade de cursus voordrachtkunst. Belangstel lenden vanaf vijftien jaar die door middel van zelf expressie nader tot de Nederlandse literatuur willen komen, kunnen zich op de eerste cursusavond aan melden. De cursus omvat vijftien bijeenkomsten en deelna me kost 85 gulden. Voor meer informatie kan men zich wenden tot het secretariaat van de Culturele Raad Vlaardingen. Weslnieuwland 6, telefoon: 4455443. Omroep Vlaardingen slart vrijdagavond om 22.00 uur met een nieuw, wekelijks terugkerend program ma. Dance Mania heet het en twee uur lang wordt er exclusieve house-muziek gedraaid, afgewisseld met informatie over de populaire muziekstroming. Eén keer per maand wordt er een interview met een pro ducer of een artiest uitgezonden. Maarten van Oos ten en Dennis Robbemond praten het programma aan elkaar. Maassluis Maassluizen die bij de VW reserveren voor de voor stellingen van zaterdag 25 februari en zaterdag 25 april in het Danstheater aan het Spui in Den Haag, worden gratis per bus naar het theater gebracht. De voorstelling van komende zaterdag bevat muzikale optredens van William Forsythe (klassiek), de band KYR (Israëlische rockmuziek) en de groep Black Milk. De choreografie is in handen van Ohad Nahar- in. Zaterdag 25 april staan muziek- en balletvoorstel lingen op het programma. De toegangsprijzen zijn 35 gulden voor de eerste rang en 25 gulden voor de tweede rang. Houders van een CJP-pas of pas 65 betalen respectievelijk 25 en 20 gulden per plaats. Bovendien wordt naast het gratis busvervoer bij reserveringen voor beide voorstellin gen ook nog eens een rijksdaalder korting gegeven op de totaalprijs. Redactie Waterweg: Jan Booistsr Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Caret van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Agenda SCHIEDAM dinsdag 18 februari "Dia-avond leden, KNNV, De Boshoek, 19.30 uur. Informatie-avond over verkeersregels, scholenge meenschap Schravelant, Hugo de Grootstraat 4, 20.00 uur. "Jamsessie, Podium, 21.00 uur. woensdag 19 februari Bloemschikken, de 4 Molens, 13.30 uur. "Aad Wieman fjeugdprogr.), Passage, 14.00 uur. Spreekuur CNV-Schiedam. de Stuurhut, 14.00 uur. vlaardingen dinsdag 18 februari Dia-lezing oud-Rotterdam. Nivon, Hooghkamer, 20.00 uur. woensdag 19 februari "Diashow 'Griekenland'. De Valkenhof, 14.00 uur. maassluis dinsdag 18 februari "Postzegelruilbeurs. Koningshof. 19.00 uur. Bingo, Koningshof, 20.00 uur. Chrishna en Hugo Straatsma wonen aan de Schiedamseweg in Vlaardingen, Ze kijken uit op de Stadsgehoorzaal. Door Peter de Lange Foto Gerrit de Heus ..Wij genieten elke dag van dat ge bouw. Het is een brok trots voor ons. Goddank gaan ze het nu toch maar opknappen. Gelukkig heb ben ze geen geld vooreen modern multi-function eel centrum. De Stadsgehoorzaal afbreken zou toch eeuwig zonde zijn? Renova tie is wel hard nodig. Wij hebben de directeur er heel lang van ver dacht dat hij de architectuur be wust teniet wilde doen zodat ze de boel konden slopen. Hier in Vlaardingen zijn 't toch allemaal cultuurbarbaren? 't Ergste was die muurschilde ring, Eerst, zeiden we: God, wat leuk. twee knapen die tot midden in de nacht bezig zijn om zoiets moois te maken,., 't Was heel kun dig. Maar toen we nog eens goed keken zagen we dat de hele lijn weg was. We moesten echt een traan wegpinken, 't Is net of het gebouw nu in tweeën is gebroken. Die schildering kwam er om dat dooie hoekje op te vullen, oké. be grijpelijk. Het was een pis- en vrij hokje. Maar om dat gedoe te voorkomen hadden ze er ook een lampje in kunnen zetten. Nu is heel de architectuur van Van Ravesteijn vernield. Putman heeft het gebouw gron dig verwaarloosd. De pannen die tijdens de storm van twee jaar ge leden van het dak van de Harmo nie waaiden, liggen er nou nog niet op. En laat hij de dakranden van de Stadsgehoorzaal nou eens aanpakken, daar zit geen verf meer op. Goed. het is een krijger tje: Van de Shell, geloof ik. Maar krijgertjes mag je niet verwaarlo zen. Er is trouwens inde loop der jaren een hoop gemeenschaps geld ingestoken. Maar wat doet de directeur met die wetenschap? Niels. Hij bouwt een gouden kan toortje voor zichzelf. Ook zo jammer is dat ze de schijn werpers die de beelden verlicht ten hebben weggehaald. Die ver lichting trok enorm de aandacht. Het zijn toch prachtige beelden? Die koppen bovenop het gebouw zijn onze beschermengelen. En die twee grote beelden op de ge vel, tja, wat stellen die voor? Ik denk Adam en Eva met een stuk muziek. Eigenlijk zou de VW het in de folders allemaal moeten uit leggen. Met de Stadsgehoorzaal zou je veel méér kunnen doen. Een ter ras op het dak. dat zou pas pu bliek trekken! En het gebouw is maar een paar avonden per week open. Waarschijnlijk alleen voor Putman z'n plezier. Die wil alleen goede voorstellingen, die wil cul tuur op hoog niveau. Het lijkt de Volkskrant wel! Terwijl de schouwburg er toch is voor ieder een. De directeur moet eens wat meer goedkopere voorstellingen geven. Vooreen kaartje van BZN betaal je veertig gulden! Je kan de prijzen hier vandaan zo lezen met de verrekijker. Niet dat we voortdurend aan het raam zitten. We zijn nog te jong om te gluren. Maar er gebeurt hier natuurlijk van alles op die dmkke straat en sommige dingen trekken nu eenmaal je aandacht. Zoals die man die in de haven had gelegen en hier aan de overkant zijn kleren uittrok om ze te dro gen. Er kwam een vrouw op een fiets voorbij die zo gebiologeerd naar die man keek dat ze tegen een lantaarnpaal reed. Nou, dan hoefje niet eens een duur kaartje te kopen. Dan heb je al een gratis voorstelling gehad." Door Sander Sonnemans Vlaardingen/Schiedam - Eind februari nadert. Voor de nuchtere Hollander is daar niets bij7.onders aan, maar be neden de Maas en de Waal, en dan vooral in de grote steden van Noord-Brabant en Lim burg, kan het laatste weekein de van de tweede maand niet snel genoeg voor de deur staan. Carnaval. Het valt laat dit jaar. Bergen op Zoom wordt het Krab- begat, 's-Hcrtogenbosch heet even Oeteldonk en Utrecht wordt omgedoopt in de Leemput. Maar niet alleen de échte carnavalsste den meten zich een ludieke naam aan. Schiedam heet strakjes voor een aantal dagen Brandersgat ter wij! buurgemeente Vlaardingen zich het Buizengat noemt. Laatstgenoemde steden zullen nooit of te nimmer uitgroeien tot carnavalsplaatsen van enige allu re waar de bevolk in0" en de horeca drie dagen in de ban zijn van het zotten feest. Toch staan de carna valsverenigingen de Rietzeilers (Schieuamj en de Leutloggers (Vlaardingen) onder aanvoering van hun prins carnaval te trappe len van ongeduld om straks de stadssleutel in beheer te krijgen. Vorig jaar werd het volksfeest in verband met de toen woedende Golfoorlog immers afgeblazen. En dat. venvachten zowel prins Harry de Eerste als zijn Vlaar- dingse collega Jan de Eerste, zou wel eens tot gevolg kunnen heb ben dat er deze jaargang veel meer animo voor het carnavals feest is dan voorheen het geval was. Een gesprek met beide he ren. „Neem alleen de optocht al," zegt Schiedammer Harry Bek, die op de elfde van de elfde van hel vorig jaar na achttien jaar als raadsheer te hebben gefungeerd werd geïn stalleerd als prins carnaval van het Brandersgat. ..Maanden zijn de deelnemers bezig met het ver zinnen van een act en hel maken van de pakken. Dat kost natuur lijk geld. Daarom heb ik het idee dat die mensen blij zijn nu einde lijk hun uitdossingen wél aan te kunnen trekken. Maar ook wij hebben er ontzettend veel zin in. Vergeet niet dat we er het hele jaar aan werken. Iedere maand wordt er wel door een van onze commissies vergaderd. De kaar ten vuur de Verschillende feest avonden gaan dit keer zelfs in de voorverkoop. Als je het ons PrinsHarry de Eerste (links) en prins Jan de Eerste hebben er zin in. Door de afgelasting van vorigjaar zou het car naval bij ons wel eens een nieuwe im puls kunnen krijgen,' zijn ze het met elkaar eens. Foto Gerrit dcHeus Roel Dijkstra vraagt." kijkt Harry naar Jan. die instemmend knikt, „leeft het car naval dit jaar flink op." Lol ..Ergens.'* zo sluit Jan Remmers- waal, die twee jaar geleden in het kostuum van dc Vlaardingse prins stapte, zich aan bij Bek. „vond ik hel een beetje lullig dat de festiviteiten vorig jaar werden afgelast. We vervullen een sociale functie. Ieder jaar worden naast het grote feest de verzorgings- en verpleegtehuizen bezocht door de Raad van Elf. Dat vind ik echt het leukste van het carnaval. Moetje eens zien wat een lol die arme so demieters dan hebben. Ze kijken er echt naar uit maar moesten het wel een jaartje missen." Beide prinsen zijn in hun woon plaats zeker geen onbekende. Jan Rem mors waal, ooit nog eens uit komend in hel eerste voetbalelf tal van RKWIK. hanteerde, met een onderbreking weliswaar, ze ventien jaar de voorzittershamer van het Rooms Katholieke Willen Is Kunnen en vestigde daarmee zijn naam definitief in het Vlaar dingse sportcircuit. De naam Bek is in Schiedam een begrip en wordt onherroepelijk aan hel ge lijknamige loodgieters- en instal latiebedrijf verbonden. Maar hoe vreemd het ook klinkt. Jan en Harry staan in de familie- en ken nissenkring niet bepaald te boek als feestnummer ol' gangmaker tijucJia fetslta en ptu lijeu. „Ik ben niet zo'n type dat altijd moppen lapt of voorop loopt als er geven beide heren volmondig loe. Toch laten ze doorschemeren het niet zo gek te vinden als prins car naval te zijn voorgedragen en be noemd. Bek serieus: „Als prins ben je re presentatief voor de vereniging. Je moetje woordje kunnen doen en de zaak netjes brengen. Nel als bij de Leutloggers staat carnaval voor eon groot deel in het teken van hel sociale aspect en komen ordinaire zuippartijen niet voor. Wie te diep in het glas heeft geke ken en overlast veroorzaakt wordt discreet via de achterdeur verwij derd. Raadsleden die te veel bij de tapkast komen, kunnen hun steek gelijk inleveren. Maar dal is slechts een regel. In de 20 jaar die we bestaan is dat één keertje voorgekomen. Ook hel op de dansvloer roken en hel polonaise lopen meteen glas bier in de hand is pertinent uit den boze." Bol „Natuurlijk," neemt Remmers waal met pretoogjes het woord over. „moetje geen zure Piet zijn. Helemaal uit mijn bol hoefik niet te gaan. Ik vind dat de prins juist cachet aan de zaak moet geven. Mij zie je dan ook niet met eert biertje maar met een spa-tje." „En ik,"lacht Bek. „drink namaak- bier. Sneeuwwitjes." In beide steden wordt door de car navalsverenigingen ieder jaar etn Hierna gehanteerd. Hei leest in Vlaardingen draagt dit jaar de spreuk 'Kijk de kat niet uit de boom' met zich mee. In Schiedam ken de feestgangers dieper te hebben nagedacht over hel kader waarin de festiviteiten plaatsvin den. Omdat niemand precies weet waar de werkelijke oorsprong van het carnaval ligt. mag 'Carnaval met Schiedammers van overal en nergens" -- gestoeld op fle leus van de eampagncraad die onlangs in het leven werd geroepen - een voor de hand liggende, dus pas sende keus genoemd worden. Te meer omdat de campagne tot doel heeft het wederzijds begrip tus sen Schiedammers uit verschil lende culturen en niet uiteenlo pende achtergronden te vergro ten. De optocht die zaterdag 22 fe bruari door het centrum van het Brandersgat trekt, moet dan ook een bonte stoet van verschillende cuituurg roe pen worden. „Dat ligt inderdaad in de lijn der verwachtingen." beaamt prins Harry de Eerste. „In feite is de op tocht het startsein voor ons carna val. Heel Schiedam weel dan dat de Rietzeilers spreekwoordelijk bezit hebben genomen van de stad." Vol Qua organisatie timmeren de Rietzeilers beter aan de weg dan de Vlaardingse Leutloggers. die zaterdag 29 februari slechts met een klein gevolg naar net stad huis trekken om er de symboli sche sieuieioverbracht te ioten plaatsvinden waarna het feest in de volle zaal Triangel losbarst. De hot steviger aan. De optocht, het brandersbal. de klaverjasmiddag, het ouderen- en jeugdcarnaval, het prinsenbal, tropisch carnaval en tenslotte hel finalebal op dins dag 3 maart behoren tot het in drukwekkende programma. Remmerswaul weer: „De Rietzei- lcrs hebben bijna twee keer zo veel leden als de Leutloggers. Het is vanzelfsprekend dat een grote re organisatie meer op touw kan zetten. Ook heb ik het idee dat het carnaval in Schiedam populair der is dun bij ons in Vlaardingen." ..Hel carnaval," stelt Bek, wiens grijnzende gelaat op posleribr- maat boven de ingang van de Blauwe Brug prijkt, vervolgens onomwonden vast, „leeft hier niet. Daarom proberen we dat steeds beter te promoten. We trachten meer en meer geld bij een te krijgen om ons nog breed- schaliger te kunnen manifeste ren. Sponsors zijn daarbij onont beerlijk. Vergeet niet dat alles geld kosl. Veel geld. Daarom or ganiseren we om maar een voor beeld te noemen, een klaverjas middag. Hoe meer geld we bin nenhalen. des te meer er over blijft. En dat geld gaat tenslotte naar instellingen en projecten die niet worden gesubsidieerd." „Zo ver zijn wij nog lang niet," reageert Jan de Eerste, zonder daar overigons dramatisch over te doen. Hei geld dat we binnenha len hebben we echt nodig om uit de kosten te komen. Bovendien bestaan we in 1993 elf jaar en voor dat jubileum moet er natuurlijk wel een spaarpotje komen." Dol Bij een beetje carnavalsvereni ging loopt het zogenaamde nar rengetal elf als een rode draad door de dolle evenementen. Ten slotte wordt volgens de over leve ling op de elfde dag van de elfde maand de nieuwe Prins Carnaval benoemd en hel prinsenbal ge vierd, Niet alleen de Leutloggers geven de viering van hel 11-jarig bestaan daarom een extra dimen sie maar ook de Schiedammers grijpen iedere gelegenheid, die iets van doen heeft met het ma gisch getal, met beide handen aan. Voor het 22-jarige jubileum dat over twee jaar groots wordt ge vierd, is er zelfs een dub van 111 in het leven geroepen. Iedere feestganger die zich bij het select groepje sponsors wil voegen dient 111,11 gulden neer te leggen. Sail lant detail daarbij is dat Harry en Jan de Eerste, zonder dat ze het zelf weten, precies elf jaar sche- heerschappen kijken vol ver langen uii naar het grote carna valsweekeinde dat weidra van slart gaat. En al gaat hel er min der 'professioneel' aan toe dan in het zuiden en zullen de Schiedammers en Vlaardingers hun burgelijke karakter niet prijsgeven, toch rekenen de prin sen op een enorme knaller. „Dat kan niet anders." glundert Harry Bek al bij de gedachte dal het straks in het centrum van 'zijn' Brandersgat confetti en ser pentines regent, „Een mooier feest kan ik me niet bedenken. Het is dé manier om al je sores even te vergeten en de mensen tot elkaar te laten komen. Lekker ongecompliceerd met z'n allen uit je dak gaan." Jan Remmerswaal zegt het feest niet zo uitbundig te vieren. „Ik voel me de symbolische gezag voerdervan het Buizengat en ben daar ergens best wel trots op. Denk nou niet dat ik op een af standje met mijn armen over elkaar toe ga staan kijken. Nee, zo is het nu ook weer niet. Ik geniet nu eenmaal het meest als ik zie hoe de mensen met elkaar plezier maken. Natuurlijk doe ik volop mee in de polonaise en sjouw van de ene naar de andere hoek van de zaal. Maar na zo'n feest ben ik behoor lijk afgeserveerd. En dan zijn wij maar één dag bezig. Nee. wat dat betreft heeft Schiedam op het ge bied van carnaval een veel beter toekomstperspectief."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1