15 'Paradijsje* voor kerkuil, patrijs en kiekendief GALERIE m Ombudsman ingeschakeld bij strijd om lift van bewoners Straussplein bondsspaarbank Professor In het loodswezen nn ook Fellow O.C. HOOYMEIJER ONS: nieuwe centrale Pandabus bij Groenoord Publiek stuurt treinen Sjoelers gezocht Opnieuw voor de klas Wandelen in polder Jubileum Real Choice Historie onderwijs Hooymeijer exposeert Gratis belastinghulp Natuurreservaat Korte Bonnen bij het Staelduinse Bos - presenteert De Bondsspaarbank doet meer. - - mFABER Rotterdams Dagblad Woensdag 19 februari 1992 De telefooncentrale van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) is verouderd en moet worden ver vangen. Dat gebeurt in mei zodat in juni de centrale in bedrijf kan worden gesteld. De vernieuwing past in de verbetering van de service aan de klanten, al dus het ONS. Er wordt namelijk onder meer met doorkiesnummers gewerkt. De Panda Natuurbus staat maandagmiddag 24 fe bruari bij de apenbare basisschool Groenoord. Dat heeft te maken met de natuurprojecten waarmee alle groepen in de school bezig zijn. De Panda Natuurbus is de tentoonstellingsbus van het Wereld Natuur Fonds. Weer anderen spreken van een 'doe- en ont- dekbus'. die vol zit met natuur- en milieuzaken. Tijdens de Schiespoordag, zaterdag 22 februari, kan hei publiek zelf meegebrachie treinen laten rijden op de clubbaan. Dat kan tussen 14.00 en 15.00 uur in het clubhuis aan de Westerkade. Voorwaarde is wel dat men treinen heeft volgens het gelijkstroomprin cipe en de spoorbreedte HO bezit. Liefhebbers van N-sporen mogen die dag rijden op de N-baan. De Schiespoordag is van 10.00 tot 16.00 uur. Er is een ruilbeurs en men kan kleine reparaties laten uitvoe ren. Kluphuis Oost aan de Galileistraat zoekt enthousias te sjoelers die mee willen doen aan wat partijtjes, waarvoor nu net te weinig mensen zijn. Met tien vas te 'kerners' wordt het sjoelen weer hervat. Info: 473.54.35. De wervingscampagne die de gezamenlijke school besturen voor basis- en speciaal onderwijs in oktober en november voerden om invalkrachten te werven die weer voor de klas willen staan, heeft een matige respons opgeleverd. Er kwamen weliswaar ruim twintig mensen naar de speciale informatiemiddag maar slechts vier van hen toonden zich tenslotte be reid weer met enige regelmaat voor de klas te gaan staan. Wie een onderwijsbevoegdheid heeft voor het basis onderwijs en als invalkracht les wil geven kan con tact opnemen met de heer Tigges van de dienst Educatie, tel.; 4275396. Wandelaars kunnen zaterdag beginnen met het 'bij een wandelen' van een boompje. Dat gaat als volgt: door mee te doen aan de wandeling (5 of 10 km) dooi de Broekpolder - een tocht die onder meer door de provincie is georganiseerd - krijgt men tegen beta ling van een gulden een kaart met stempel. Door ook aan de volgende wandeltochten mee te doen kunnen meer stempels worden vergaard. En wie er drie of meer heeft, heeft 'een boompje bij elkaar gewan deld'. aldus de organisatie. De wandelaar wordt dan rond half november uitgenodigd dat boompje te ko men planten. Er wordt om elf en drie uur bij de fietsbrug over de Vlaardingse Vaart vertrokken. Het jongerenkoor Real Choice bestaal vijfjaar en dat is de aanleiding voor een jubileumconcert, 21 februa ri in de Ichthuskerk. Het koor begon met ongeveer vijftien leden en telt nu zo'n veertig zangers(essen), die swingende, gevoelige, bekende en minder be kende nummers zingen. Het concert begint 20.00 uur. Op de basisschool De Beuken hof wordt tot 21 februa ri aandacht besteed aan de geschiedenis van het on derwijs. Daartoe worden onder meer tochtjes onder nomen naar het Onderwijsmuseum in Rotterdam en het Streekmuseum van Jan Anderson. Donderdag is er een tentoonstelling van hel project in de school te bezichtigen. Er wordt ook aandacht besteed aan de nieuwe school waarvoor uiterlijk in augustus de eerste paal wordt geslagen. De van oorsprong Vlaardingse kunstenaar O.C. Hooymeijer exposeert tot en met 25 april werk in de Bondsspaarbank Galery aan de Schiedamseweg 12. Hij toont zijn laatste schilderijen en tekeningen. Bij zijn werk maakt de lijst een belangrijk deel uit van het eindresultaat. FNV-Ieden in Vlaardingen die moeite hebben met het invullen van het belastingformulier kunnen gra tis gebruik willen maken van de FNV-belastinghuIp. Voor het maken van een afspraak dienen zij zich woensdag lussen 19.00 en 21.00 uur aan te melden in het Volksgebouw aan de Valerius straat 53. Agenda woensdag 19 februari Cursus 'Handig in huis', Klubhuis Zuid. 19.30 uur. Info-avond waterplanten. De Boshoek, 20.00 uur. donderdag 20 februari Handwerken, dienstencentrum de 4 Molens, Nieu we Damlaan 766,13,30 uur. VLAARDINGEN woensdag 19 februari Raadscie. Economische Zaken, stadhuis. 19.30 uur. Raadscie. Milieu en Volksgez.. stadhuis, 19.30 uur. donderdag 20 februari Lunchconcert A. Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Kees Bos Hoek van Holland - Nu jagen er soms uilen, sperwers en vleer muizen uit het Staelduinse Bos. maar zij krijgen in de nabije toe komst gezelschap. Als de grazige weiden ten zuiden van dit bos worden verwilderd, kunnen er nog meer bedreigde vogels en dieren weer een kans krijgen. Het grasland van De Korte Bon nen, zoals dit gebied tussen het Staelduinse Bos en de Nieuwe Waterweg heet. heeft van de pro vincie het predikaat reservaat op geplakt gekregen. De natuur in het weidegebied moet opbloeien door het gras laat in het seizoen te maaien en weinig te bemesten. Net als in het bekende 'Vogel- tjesland' - ten westen van het Staelduinse Bos, waar al een rijke variëteit aan vogelsoorten woont - kunnen in de toekomst ook in de Korte Bonnen dieren, die ver jaagd zijn door de opmars van de industrie, verkeer en woningen, Het weidege bied bij het Staelduinse Bos is nu al voor veel die ren een be langrijke woon- of voe- derplaats. Volgens een recent besluit van de provin cie, moeten nog meer die ren het er be ter naar hun zin krijgen. Folo Richard Hogeveen toch een rustig plekje vinden. De nieuwe status van het grasge- bied rond de Bonnendijk (in to taal 43 hectare), wordt zeer op prijs gesteld door de boswachter van het Staelduinse Bos. „Het nieuwe reservaat versterkt het bos. Dat is gunstig, want er zijn op het moment heel wat plannen die het bos juist bedreigen. Denk bij voorbeeld aan het haven plan in de Oranje Buitenpolder." zegt boswachter Peter Ravensbergen. Zijn werkgever, de slichting Het Zuid hollands Landschap, ver wacht in het voorjaar een plan af te ronden, waarin staat aangege ven hoe de natuur in de Korte Bonnen het beste kan worden ge stimuleerd. Ravensbergen heeft al een paar bedreigde vogelsoorten in ge dachten, waarvoor het grasland van de Korte Bonnen een veilige thuishaven kan gaan bieden. „De kerkuil, bijvoorbeeld. Die bijzon dere vogel is de laatste jaren erg zeldzaam geworden doordat zijn jachtgebied verdween. Door de bestrijdingsmiddelen kon hij am per nog muizen vinden om te eten en was hij zo goed als uitgeroeid, maar hier inde buurt zien we hem nog wel eens rondvliegen. In open natuurgebieden ais de Korte Bonnen kan hij weer zijn voedsel vinden." Enkele patrijzen wonen reeds in het poldergebied, en ook de kie kendief kan in het nieuwe na tuurgebiedje veilig gaan huizen. Deze vogels wordt ai steeds vaker gesignaleerd bij de Oranjepiassen bij Maassluis en soms achterin de Oranjepolder. Maar niet alleen dieren kunnen in het nieuwe natuurgebied te recht. Het is ook de bedoeling dat. allerlei pianten en grassoorten er van de grond komen. „Hel is een gebied niet klei en zanderige grond. Als we die laten verarmen, schieten er vast meer types ham- gras op," weel de boswachter. Vanuit de nabijgelegen Hoekse duinen kunnen vlinders nu in een groter gebied rondfladderen. Van al de nieuwe flora en fauna in de Korte Bonnen zullen natuur liefhebbers overigens weinig te zien krijgen. Want door het ge bied van de Korte Bonnen ligt geen doorgaand fietspad of au toweg. Men kan er alleen omheen fietsen. Dat zal voorlopig zo blij ven, vermoedt Ravensbergen. Het idee om het Staelduinse Bos te versterken, is gebaseerd op hel landelijke natuurbeleidsplan. Dal beoogt een "duurzaam behoud en herstel van natuur- en land schapswaarde'. Voor heel Neder land is in dit plan bekeken weike gebieden belangrijk zijn voor de natuur en het landschap. In Zuid- Hol i and staan 1400 hectare op de nominatie om tol reservaat te worden verklaard. Eén van de ge bieden die van nationaal belang worden gevonden, is het gebied lussen het Staelduinse Bos en de duinen tussen Monster en Hoek van Holland. In dit beschermd natuurgebied krijgt de natuur de hoogste prioriteit. Alles wat de na tuur kan beschadigen, wordt er verboden. De Korte Bonnen is in elk geval al aangewezen als reservaat. Dat be tekent dat de stichting het Zuid- Holland Landschap de gronden kan gaan aankopen van de huidi ge eigenaren. Boswachter Ra vensbergen: „Het kan nog even duren voor net zover is. maar uit eindelijk zal het een prachtig ge bied worden. Zowel voor de die ren als voor de recreërende men- Schiedam - Tot dusver hebben ze nul op het request gekregen, maar een bewonersdelegatie van flat twee van het Johan Strauss- plein heeft de strijd voor de aan leg van een lift in het gebouw nog niet opgegeven. „Wethouder Reijnhout zegt dat hij van Groen oord geen tweede Nieuwland wil maken," verwijst mevrouw A. Gei sier naar de verkrotting in de eerste naoorlogse wijk van Schiedam. „Door onze belangen te negeren is hij daar wel hard mee bezig," Samen met enkele buren is mevrouw Geisler reeds een jaar in de slag met het Gemeentelijk Wo- ningbeheer. In het vier verdiepin gen tellende gebouw zou een lift volgens hen grote voordelen bie den. Met name de wat oudere be woners zouden door de aanleg van een lift langer op hun ver trouwde plekje kunnen blijven wonen. Vijfenzeventig procent van de be woners heeft best een huurverho ging voor de comfortverbetering over, maar volgens het Gemeen telijk Woningbeheer zit de aanleg van een lift er niet meer in. „Sinds 1 januari van dit jaar is de subsidieregeling voor het op knappen van naoorlogse wonin gen vervallen," legt directeur Ton Verdoes uit. „Wij willen de flats best uitrusten met een lift, maar we hebben daar niet de financiële mogelijkheden voor." Voor de handtekeningenverza melaars van flat twee is de afwij zing een hard gelag, te meer omdat een aannemer op dit mo ment bezig is met de aanleg van liften in vier andere flatblokken op het Straussplein. Alleen de meest westelijk gelegen flats 1 en 2 zijn buiten de boot gevallen. Volgens het Gemeentelijk Wo ningbeheer omdat de bewoners in meerderheid tegen de geriefsver betering zijn. De bewoners hou den het erop, dat de verhuurder er aanvankelijk te weinig aan hpeft gedaan om de flatbewoners voor haar plan te mobiliseren. De aanleg van liften vormt de af ronding van een groot-onder houdsbeurt op het Johan Strauss plein. In de zomermaanden van 1990 werden de bewoners inge licht. over de op handen zijnde maatregelen. Op een enquête-for mulier konden de bewoners aan geven, of zij in aanmerking wil den komen voor geriefs ver bete ringen als een nieuwe keuken, een douche en een lift. Uit de enquête-resultaten leidde het GWB af, dat er slechts in drie van de zes flats een meerderheid was te vinden voor de aanleg van een lift. In flat 1 en 2 gaf aanvan kelijk slechts respectievelijk 27 en 37 procent van de bewoners aan dut zij voor een lift wilden be talen. Op basis van dit resultaat besloot de projectgroep voor hel Straussplein. dat er iiflen zouden komen in de flats 3.5 en 6. Vraagtekens De onderzoeksgegevens staan zwart op wit, maar toen plaatsen de bewoners van flat 2 vraagte kens. Mevrouw Geisler verwijst naar de ontwikkelingen in flat 4. „Ook daar hadden aanvankelijk heel weinig mensen aangegeven dat zij voor een lift waren. In no vember 1990 hoorden wij dat be woners van deze flat op eigen ini tiatief handtekeningen voor dc aanleg van een lift verzamelden. Wij hebben toen het Gemeente lijk Woningbeheer gebeld met de vraag of wij ook iets dergelijks konden doen. Projectleider Veld man van het GWB liet weten dat dit niet mocht. Nee. was in ons ge val, volgens hem. nee." De actie van flat 4 bleef niet zon der succes. Omdat 68 procent van de bewoners in tweede instantie zijn steun gaf aan de liftbouw. kon deze wens nog in de subsidie aanvraag worden betrokken. Hierdoor sleepte het GWB ook voor de bewoners van deze flat een fikse subsidie in de wacht. Op advies van de Stichting Experi menten Volkshuisvesting (SEV) zegde het ministerie van VROM een subsidie van veertig procent van de aanlegkosten toe. Geïnspireerd door de bewoners van flat 4 gingen mevrouw Geis ler en haar buurvrouw Eysberg ondanks het negatieve advies van de verhuurder in maart 1991 ook over tot een handtekeningen-ac tie. „In één avond zijn we het hele flatgebouw doorgeweest," blikt Geisler terug. ,.Op dat moment bleek dal maar liefst 75 procent van de bewoners van onze flat een lift wilde. Dal cijfer was bijna het hoogste van hel hele plein. Eind maart hebben we de handtekeningen opge stuurd naar Ton Verdoes en bur gemeester Scheeres. Drie weken later gaf het gemeentebestuur toestemming voor de aanleg van vier liften. Met de resultaten van onze actie werd niets gedaan." Volgens directeur Ton Verdoes was er ten tijde van de handteke ningenactie in de andere flat sprake van een misverstand tus sen de bewoners van 11 al 2 en net GWB. „Een verhuurder kan be woners natuurlijk nooit verbie den om handtekeningen op te ha len. Op basis van de onderzoeks resultaten was door de project groep echter geconcludeerd dal de aanleg van een lift er in dit flat- gebouwniet inzat. En in die werk groep zalen ook vertegenwoordi gers van alle flatgebouwen." Boot Toen de bewoners van de builen de boot gevallen flat 2 in maart 1991 alsnog hun handtekeningen afleverden, waren ze volgens Ver does te laat. ..Het kan best zijn dat het gemeentebestuur pas later een beslissing over de liften heeft genomen, maar de aanvragen voor de subsidie waren toen al lang de deur uit." Verdoes vindt het spijtig dat niet alle flats van een lift zijn voorzien. „Te meer omdat het perspectief voor de bewoners nu nihil is. De subsiediercgeling is geschrapt en zonder geld van het rijk zou de aanleg vee! te kostbaar worden." De bewonersdelegatie van flat twee is echter niet van plan het er bij te laten zitten. Volgens hen heeft het GWB veel te weinig voorlichting verstrekt over de voordelen van hel I iftplan. Verder menen zij. dat flat 2 door de me dedelingen van het Gemeentelijk Woningbeheer op hel verkeerde been is gezet. „Wij hebben de zaak in handen gegeven van de ombudscommissie." zeg; mevrouw Geisier.„Wij hebben het idee dat de gemeente onze subsi dies heeft gebruikt voor de aanleg van liften in Nieuwland." Volgens Ton Verdoes van hel GWB is hier geen sprake van. „Het rijk steide geen maximum aan het aantal li ftp roj eden in de stad. Voor deze flats is echter nooit subsidie aangevraagd. Het is onmogelijk om geld dat wc- nooit hebben ontvangen voor an dere projecten aan te wenden." van 10 februari tot 25 april 1992 De Bondsspaarbank geeft 4 x per jaar plaatselijke kunstenaars de gelegenheid om te exposeren in de modernste bank van Nederland. De exposities zijn dagelijks tijdens kantooruren te bezichtigen. Maassluis - Soms rolt er een fax binnen uit Maleisië. „Kom lezing houden." Soms staat hij in Malmö voor de klas. Hij wordt gevraagd als gastspreker op een congres in Ierland. Vergadert in Parijs. Ant werpen en Vancouver. En thuis zit hij vaak achter de tekstverwer ker. Om een verhandeling uit te werken. Of een hoofdstuk te schrijven voor The Nautical lusii- tiiteo/ Pilotage. Rob Hofstee (50) is loods. Maar soms lijkt het erop dat hij vaker achter de lessenaar staat dan op de brug van een schip. Toch be- van zijn tijd aan hel praktische werk op zee en in het Watenveg- gebied. Voeling houden met de dagelijkse praktijk acht Hofstee van wezenlijk belang voor zijn meer theoretisch gerichte bezig heden. die ongeveer 30 procent van zijn tijd in beslag nemen. Dat hij voorzitter kon worden van de European Maritime Pilots As sociation. de Europese vereniging voor het loodswezen waarbij 17 landen zijn aangesloten, dankt Rob Hofstee zelfs aan het simpele feil dat hij een man van de prak tijk is. „Ze gaven de voorkeur aan een gewone loods boven een be roepsbestuurder." zegt de Maas sluizen Dat 'gewoon' mag gerust een un derstatement worden genoemd. Hofstee is onbetwist een interna tionale autoriteit op zijn vakge bied. De voorzitter van de EMPA is ook gastprofessor aan de World Maritime University in het Zweedse Malmö. de enige univer siteit ter wereld speciaal voor het loodswezen. De school, een initia tief van de Verenigde Naties, wordt bezocht door zeelieden uil ontwikkelingslanden. Daarnaast neemt de Maassluizen- examens af voor hel internationa le Pilotage Certificate Scheme zowel als het regionale loodswe zen. Verder is hij lid van verschil lende internationale commissies, waaronder die van dc- IALA, de International Association of Ligh- Eurogeulloods Rob Hofstee in de haven van Maassluis. 'Ik ben geen zendeling.' Foto Roel Dijkstra thouse Authorities. Onlangs voegde Hofstee weer een nieuwe titel toe aan zijn curriculum vitae: Fellow of the Nautical Institute. Een eretitel, maar wel een met aanzien. Vóór Hofstee slaagde slechts één Nederlander er in het fellowship van dit eerbiedwaardi ge. in Londen gevestigde gezel schap inde wacht te slepen. Ondanks zijn indrukwekkende staat van dienst ziet Rob Hofstee zichzelf'niet als een gedreven ver kondiger van hel evangelie voor zeevarenden. „Ik ben serieus met mijn professie bezig, meer niet." zegt hij. „Het is leuk om in ont wikkelingslanden systemen te helpen opzetten. Om gezonde ma ritieme opleidingen van de grond te krijgen. Ik heb plezier in hot uitdragen van mijn vak, want het is een mooi vak." Het mooie eraan is. legt hij uit, dat hel wem nooit routine wordt. Een loods moet voortdurend alert zijn. „Je moet telkens omschake len, je aanpassen aan een schip, de bemanning, de omstandighe den. De stroom verandert, de wind en het tij zijn iedere keer an ders. Je kunt geen star persoon zijn. Anders red je het niet." Waar zijn passie voor dc zee van daan komt is hem nooit helemaal duidelijk geworden, Hij werd ge boren in Enschede, toch geen stad met een grote nautische tra ditie. Desondanks viel zijn oog op de zeevaartschool. „Onbewust was er misschien het verlangen verre landen Ie zien." Dat verlangen blijkt hij nu te heb ben overgedragen op zijn zoon. „Die komt binnenkort van de Rijksluchtvaartschool en gaat dan beginnen bij de KLM. De keuze voor een praktisch, en tege lijkertijd technisch beroep zit een beet-e in ons bloed. Dal, in combi natie met de drang om veel van de wereld te willen zien." ATrixNt- TEl 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1