Waterweg 13 't Hof komende zomer kunstpark Bewoners Steenendijckin actie tegen hondenfokker Vlaardingers gevraagd met plannen te komen voor kunstmanifestaties 'Dat ene kwartje was goed voor een diamanten huwelijk' Schiedam: voorrang voor migranten als ambtenaar Sterke groei nadelig voor ziekenhuis Spijkenisse FNV wil 1 mei samen vieren Overval op platenzaak Bodem Bellamystraat levert geen gevaar op Arrestaties bankoverval Autokrasser weer bezig Politie pakt autokrakers Zes auto's opengebroken Vrouw steelt Winkeldief komt niet ver WD'er Bulva doorverwezen Spuihaven wordt uitgebaggerd Rotterdams Dagblad Woensdag 19 februari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardmgen tel 010-4350557,'fax 4349754 Spijkenïsse - De slechte financiële situatie van het Ruwaard van Puttenziekenhuis (RPZ) in Spijkenis se heeft verschillende oorzaken. De omvang van de voorzieningen is grotendeels afgestemd op 310 bed den. Tijdens de bouw van het RPZ heeft het rijk echter beslist dat het ziekenhuis slechts 275 bedden zou krijgen. Ook de sterke groei heeft het ziekenhuis parten gespeeld. Het RPZ had een halfjaar eerder dan was ge raamd alle bedden in gebruik genomen. „Daardoor is er m het eerste jaar vee] teveel geld uitgegeven," zegt H. H. Dame, lid van het algemeen be stuur en Bf)6-raadsiió in Spijkenisse. „Er is in het begin veel per soneel aangenomen. Toen we merkten dat dat te duur werd. was het al te laat." De ziekenhuizen in Nederland krijgen jaarlijks een vast budget dat niet meer wordt bijgesteld, ook al ontstaat er een tekort. Uit een onderzoek van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen blijkt dat een ziekenhuis in 1990 gemiddeld 130.000 gulden verlies leed. In 1989 be droeg dat verlies een half miljoen gulden. Alle zie kenhuizen tezamen kwamen in 1990 14 miljoen gul den tekort. Oud-burgemeester C. de Groen van Spijkenisse. thans voorzitter van het dagelijks bestuur, vindt dat het ziekenhuis meer geld zou moeten krijgen. Nu draait het RPZ op een jaarlijks budget van 42 mil joen gulden. „En daar moeten we het mee doen, on geacht het aantal patiënten," zegt De Groen. „De kosten voor de behandelingen zijn hoger dan we ver goed krijgen. Maar we kunnen achteraf niet aan kloppen voor een extra vergoeding. We hebben in 1991 redelijk kunnen functioneren, maar sluiten de boeken toch met een tekort. We zijn met de zorgver zekeraars in onderhandeling om een ruimer budget te krijgen. Want het structurele tekort baart ons enorm zorgen." Het RPZ zou graag zien dat de jaarlijkse vergoeding wordt opgetrokken tot 44,5 miljoen gulden. De huidi ge vergoeding is gebaseerd op het aantal mensen dat in potentie gebruik kan maken van het ziekenhuis. De ziektekostenverzekeraars schatten dat aantal op 90.000 mensen. Te weinig, vindt De Groen. „Als we alleen deze factor op 115.000 konden stellen, zouden we uit de zorgen zijn. We willen graag functioneren als een groot ziekenhuis." Rotterdam - De FNV in Rotterdam wii dit jaar zowel de 1 mei demonstratie als de viering van de dag van de arbeid *s avonds samen met andere organisaties doen. De laatste jaren was de demonstratie wel geza menlijk, maar trokken de verschillende deelnemers na afloop naar aparte zalen om 'onder eikaar' te zijn. De FNV doet in een brief aan de PvdA, Groen Links, Vara. Nivon en de organisatie voor uitkeringsgerech tigden Sugba het voorstel na de demonstratie samen te komen in het gebouw Palace aan de Zomerhof straat in Rotterdam. Daar zou de avond moeten be ginnen met een cultureel programma inclusief een spreker, met bal na met een dansorkest. De FNV wil het voorstel in een vergadering aan het eind van deze maand met de andere organisaties be spreken. De dag van de arbeid is dit jaar gericht op het toenemend racisme. Rotterdam - Twee onbekende mannen hebben gis termiddag rond half drie een platenzaak aan de Van Oldenbarneveltstraat in Rotterdam overvallen. Ze wachtten totdat alle klanten uit de zaak waren en schakelden iuen ue eigenaar met tape om de uiond, armen en benen uit. Met ongeveer duizend gulden uit de kassa ging het tweetal er vandoor. Zieken huts-voor- zïtter De Groen: 'We willengraag functione ren als een groot zie kenhuis'. Archieffoto Ridderkerk - De bodem in de Bellamystraat en om geving in Ridderkerk levert geen gevaar op voor de volksgezondheid. Ook is er geen aartleiding voor ver dere grond-studies. Dat zijn de belangrijkste uit komsten van een onderzoek dat de DCMR Milieu dienst Rijnmond heeft verricht in de buurt van de Ridderkerkse wijk Oost. De bewoners maakten in 1990 melding van naar hun mening opvallend hoge aantal gevallen van kanker in hun omgeving. De conclusies van de milieudienst worden onder schreven door de GGD Rotterdam en de inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland. Het bo demonderzoek is in december vorig jaar gehouden, omdat een aantal verontruste wijkbewoners daarom bij de provincie had gevraagd. Eind 1990 had een studie van de GGD al uitgewezen dat in het driehonderd huizen tellende wijkje geen sprake is van een bijzondere situatie. Volgens de GGD wijkt het aantal gevallen van sterfte door kan ker nauwelijks af van het regionale gemiddelde. Ook is de totale sterfte in de buurt niet hoger dan gemid deld in heel Ridderkerk. Op grond van de resultaten van dit GGD-onderzoek zag het gemeentebestuur van Ridderkerk begin vorig jaar geen aanleiding ver dere maatregelen te treffen. Een aantal wijkbewoners wenste niettemin een on derzoek naar eventuele schadelijke stoffen in de grond bij hun huizen. De milieudienst heeft in de cember vorig jaar tien grondboringen uitgevoerd en daarna de grondmonsters geanalyseerd. De concen traties waarin en de diepten waarop enkele vervuilde «♦nffpn M'Rjvton gevonden zijn zodanig dat er geen ri sico bestaat voor de mens. De onderzoekers verwachten evenmin een aantas tingvan het milieu of verdere verspreiding. Vergele ken met de uitkomsten van andere onderzoeken in de regio is er zelfs sprake van 'relatief schone grond', stelt de DCMR Milieudienst Rijnmond. Op grond van deze gegevens is nader onderzoek in het kader van de Interimwet Bodemsanering niet nodig. Vlaardingen - 't Hof/Oranjepark moet deze zomer een kunst park worden, vindt de Culturele Raad van Vlaardingen. die daarmee aanhaakt bij eerdere plannen voor onder meer een beeldende-kunstmanifestatie op die plek. De raad heeft vereni gingen en clubs opgeroepen met ideeën te komen. Een van de aanleidingen voor het plan verzorgden de Vlaardingse kunstenaars Annette Braad en Kees Lesuis. Zij stelden voor de beeldende-kunstmanifestatie te organiseren. De Culturele Raad heeft het tweetal verzocht een en ander nader uit te werken. Het idee is om in één dag een aan tal beeldhouwwerken op te rich ten en 's avonds vakkundig te be lichten. De verwachting is dat ze binnen enkele weken met concre te plannen komen, waarbij ook Vlaardingse kunstenaars worden ingeschakeld. Daarnaast praat de Culturele Raad binnenkort met de provin cie over het idee Vlaardingen te laten meedoen aan de kunslesta- felte. waaraan een aantal ge meenten werkt. De Vrije Acade mie :s, in verband met het 25-jarig bestaan, bezig met een boekje over beeldende kunst in Vlaar dingen. een activiteit die mcoi zou kunnen aansluiten bij de be staande plannen voor beeldende kunst. Verder is contact opgenomen met onder meer de Stichting Nationa le Gedenkdagen en de organisa tie van het Haring- en Bierfeest om wat (meer) te doen in 't Hof/ Oranjepark. Ook de Historische Vereniging Vlaardingen. die werkt een monumentendag rond de haven, is verzocht het park bij de activiteiten te betrekken. De aangesloten verenigingen, vertegenwoordigd door de sectie Amateuristische Kunstbeoefe ning van de Culturele Raad. is ge vraagd na te denken over activi teiten in het park. Gedacht kan daarbij worden aan onder meer muziekuitvoeringen. In 't Hof/Oranjepark staat mo menteel één beeld, dat Pomona, de godin van de vruchtbaarheid. uitbeeldt. Dal beeld, geplaatst in de jaren vijftig, verkeert in een slechte staat, onder meer als ge volg van zure regen. Cultureel ambtenaar Maarten Bot: „Ik heb kort geleden zelf geconstateerd dat dat beeld er slecht uitziet. Misschien moet het eens worden weggehaald en opgeknapt. Ik zag dat voor de derde keer alweer het handje eraf lag." Het CDA lanceerde een paar maanden geleden een nota om 't Hof/Oranjepark op te knappen. Ook dat inspireerde de Culturele Raad tot haar initiatief. Schiedam - Eigenlijk kwam hun zestigste trouwdag eergisteren een beetje ongelegen. Aan de ene kant omdat de vrouwelijke helft van het diamanten bruidspaar Nel van Noorloos wat kwakkelt met één van haar benen "en het feest moest worden opgeschoven naar een andere datum. En aan de andere kant omdat haar evenou- de, 81-jarige man die dag niet naar de watersportvereniging kon en geen tijd kreeg om zijn krant te lezen. „Dat is gekheid," komt de uiterst zonnig gehumeurde Schiedam mer terug op zijn eerdere uitspra ken. „Jaren hebben we een ka- juitjacht gehad en nog altijd kom ik iedere dag op de werf van wa tersportvereniging de Nieuwe Waterweg. Een beetje bijpraten en effies een borreltje halen. Maar ach, die ene dag dat ik er niet naar toe kan, daar kom ik ook wel weer overheen." De watersport heeft altijd als een rode draad door het leven van het met bloemen overladen bruids paar gelopen. Maar ook het werk van Arie heeft een belangrijk aan deel gehad in het bereiken van de mijlpaal. „We hebben het," slaagt de moe der, oma en overgrootmoeder er in om tussenbeide te komen, „zo lang bij elkaar uitgehouden omdat mijn man bijna nooit thuis was. Hij was vrachtwagenchauf feur en ik wist alleen hoe laat hij de deur uit moest. Hoe laat hij 's avonds thuis zou zijn was altijd weer de vraag. Eigenlijk heb ik onze vier kinderen in mijn eentje opgevoed." Arie weer: „Dertig jaar heb ik ge reden voor het transportbedrijf van wijlen Leo van de Water. En met veel plezier. Zijn twee zoons Leo junior en Jan hebben het be drijf overgenomen en zitten aan de Buitenhavenweg. Maar ze zijn mij niet vergeten." wijst hij op het enorme bloemstuk dat de hele sa lontafel in beslag r.eemt. „En dat terwijl ik Jan vroeger nog met een stuk hout achterna heb gezeten." Nel en Arie van Noorloos genieten nog iedere dag van het leven; ontmoeting bij de bio scoop. Foto Gernt öe Heus/Roel DijKsua Arie en Nel van Noorloos genie ten in hun huis aan de Galvanis- traat en op de boot van hun zoon nog iedere dag van het leven. Ze zijn kerngezond, helder van geest en verafschuwen de verzorgings- llats voor ouderen. De klap die ze kregen toen ze wegens het berei ken van hun hoge leeftijd hun ei gen jacht van de hand moesten doen, hebben ze echter nog steeds niet verwerkt. De boot ligt in de Spuihaven waar de water sportvereniging is gevestigd cn iedere dag gaat Arie even naar zijn trots kijken. „Het was alsof we een kind waren verloren toen we de boot weg had den gedaan," moet Arie even slik ken. „Maar gelukkig zie ik 'm ie dere dag liggen en dan geniet ik weer. Zo mooi. En zelfgebouwd." Vreemd genoeg hebben Nel en Arie elkaar niet op het water leren kennen. In de bioscoop werden de fundamenten voor het 60-jarige huwelijk gelegd. Lachend haalt Nel de bewuste dag boven water. „Ik wilde met mijn vriendin naar de film maar had geen geld omdat mijn vader werkloos was," vertelt ze. „Bij de bioscoop kwamen we een kennis en een vriend van mijn vriendin tegen en ik vroeg of een van hen misschien een kwart je voor de film had. Enfin, Arie had het er wel voor over en zat even later naast me in de bio scoop. Zo is het begonnen." „Maar," komt haar man weer ge vat en zonder schroom uit de hoek, „ik had in Kethel, waar ik destijds woonde, wel karrevrach- ten meiden kunnen krijgen. Toch was Nel de enige die bij mij aan sloeg." En zijn eega tenslotte: „Ik moet toegeven dat hij vroeger een knappe vent was. Hij had zo'n mooie kop met krullen en schitte rende tanden. Daar viel ik op. Ja, Arie was de kanjer van Kelhel." Maassluis - De Maassluise politie heeft drie arrestaties verricht in verband met de bankoverval op 5 februari op de ABN/Amrobank aan de Noordvliet. Een 19-jarige Rotterdammer heeft bekend de overval te hebben gepleegd. De twee andere mannen, een 22- en een 24-jarige Maassluizer. zijn medeplichtigen. Het gebruikte wapen en het afgegeven geld zijn nog niet terecht. De politie zoekt nog een tweede overvaller. Maassluis - In Maassluis zijn weer meldingen bij de politie bin nengekomen van bekraste auto's. Die auto's stonden geparkeerd aan de C. Huygenstraat, A. van Schendelstraat en de Mesdag laan. Eerder werden al zo'n 25 au to's bekrast. De politie hield toen een man aan die in de problemen zal. Die is later, na een proces-ver baal, weer op vrije voeten gesteld. Schiedam - De Sehiedamse poli tie heeft gisteren twee autokra kers, Schiedammers van 27 en 34 jaar. aangehouden in de Van Be verenstraat. Na deze arrestatie volgde nog het oppakken van een 25-jarige Schiedammer die wordt verdacht van heling. Schiedam - Op zes plaatsen in Schiedam zijn gisteren auto's opengebroken. Dat gebeurde aan de Vlaardingerdijk, Buitenhaven weg, Anna van Buren straat, Hoogaars, Van Feekstraal en Nassaulaan. Meestentijds ver dween de autoradio. Schiedam - Een Rotterdamse van 26 jaar is gisteren in Schiedam opgepakt op verden king van de diefstal van tasjes. Toen ze aan de Lange Haven werd opgepakt, had ze er twee bij zich die niet van haar waren. Schiedam - Een 47-jarige Rotter dammer heeft gisteren tevergeefs geprobeerd goederen te stelen uit een warenhuis aan de Broers vest. Hij had voor 356 gulden aan ge stolen spullen bij zich toen hij in de kraag werd gegrepen. Vanaf een bouwterrein aan de Maasdijk is een diefstal wel ge lukt. Daar verdwenen een lamp, een haspel en houten werden ook nog wat vernielingen aangericht. Maassluis - Vijftien gezinnen uit de Steendijkpolder hebben de strijd aangebonden tegen hun hondenfokkende buurman Van Leeuwen. In een brief aan de ge meenteraad eisen zij dat de poli tie optreedt tegen de bewoner van de Sleenendijck. Volgens de briefschrijvers worden zij al drie jaar lang van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat geteisterd door een enorme geluidsoverlast. De ge meente meent echter dat niet di rect tegen de hondenliefhebber kan worden opgetreden. In hun brief roepen de bewoners van de Steenenaijck en de Eint- hovendreef het gemeentebestuur op 'ten spoedigste' in actie te ko men tegen de buurman. Volgens hen kan het probleem alleen wor den opgelost als de honden uit het woonhuis worden verwijderd. De Maassluizer houdt naar schat ting twintig jonge honden in zijn huurhuis. De omwonenden krij gen naar nun zeggen grijze haren van net voortdurende gekef, ge- biaf en het vechten van de jonge honden. Als verhuurder van de woning aan de Sleenendijck heeft de ge meente volgens üe ocwoners een bijzondere verantwoordelijkheid. „Voor ons is het niet te aanvaar den dat de gemeente Maassluis een pand toewijst aan mensen die dat vanaf de eerste dag dat ze er wonen hebben ingericht voor fok- doeleinden," Op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de Maassluise politie een onderzoek ingesteld naar de activiteiten van de hondenfokker aan de Sleenendijck. In zijn aan het gemeentebestuur verstrekte rapport stelt de korpschef, dat er pas tegen de man man worden op getreden als is aangetoond dat Van Leeuwen zich op bedrijfsma tige wijze bezighoudt met het fok ken van honden. Volgens korpschef Van Nieuw koop gaat het hier om handelin gen 'die met een zekere regel maat plaatsvinden en een zekere omvang hebben'. Gerechtelijke uitspraken hebben bepaald clat een hondenfokker als een profes sional kan worden gezien als het jaarlijks gaat om minimaal vier nesten met in totaal achttien hon den In samenwerking met de inspec teur van de Dierenbescherming heeft de Maassluise politie gecon stateerd dat Van Leeuwen aan dit criterium voldoet. Toch is het vol gens üe politie nog te vioeg om m te grijpen. Voor het aantonen dient de politie als bewijsstuk mi nimaal zes door de hondenfokker opgegeven advertenties in kran ten op te voeren, Tot dusver heeft de politie er slechts een paar kun nen vinden. Volgens één van de actievoerende buren is het niet zo moeilijk het bedrijfsmatige karakter van de activiteiten van haar buurman te achterhalen. „Een heleboel men sen hebben al een hond bij hern gekocht." Zij is blij dat de omwo nenden in actie zijn gekomen te gen de overlast. „Met name in de zomermaanden is het ellendig. In de wintermaanden zitten de hon den binnen, maar 's zomers zitten ze in de tuin. Horen en zien ver gaat je. Minimaal twee buren zijn als gevolg van de overlast al ver huisd." De problematiek met de honden komt volgende week aan de orde in de commissie Algemene Za ken. Ter tafel ligt het concept van een anlwoord-schrijven aan de bewoners. De gemeente vraagt hierin begrip voor het feit dat zij op dit moment nog geen moge lijkheden /.iet om tegen de hon denfokker op te treden. De bewoners hebben vooralsnog slechts een scnraie troost: de lok ker krijgt op korte termijn een forse aanslag van de hondenbe lasting m de bus. Bulva: aandacht. Archieffoto Vlaardingen - Het WD-raadslid Jan Bulva moet met zijn kritiek op de nota 'Aanpasbaar bouwen' van D66 maar naar die betreffen de partij gaan en niet naar B en W. Zo reageert het college op schrif telijke vragen die de liberaal heeft gesteld. Daarin wees Bulva erop dat zijn partij al eerder aan dacht vroeg voor aanpasbaar bouwen. Bij aanpasbaar bouwen wordt een woning zo ingericht dat zonder noemenswaardige kosten een en ander voor gehandicapte mensen of ouderen snel is aan te passen. Bulva had ook vragen gesteld die betrekking hadden op de nota Volkshuisvesting, maar die wor den voorlopig mei beantwoord. Het college zegt daarover pas wat te willen verklaren bij de behan deling van dc nota in de raad. Schiedam - De gemeente Schiedam gaat meer migranten in dienst nemen. Sollicitanten die afkomstig zijn uil de etnische minderheden en die aan de ge stelde tunctie-eisen voldoen, krij gen bij benoemingen voorrang, ook als andere kandidaten meer kwaliteiten hebben. Verder wil de gemeente 160.000 gulden per jaar uittrekken om migranten te werven en te scholen voor een baan als ambtenaar. Uitbreiding van de werkgelegen heid voor migranten is van het grootste belang, benadrukken burgemeester en wethouders van Schiedam in een deze week ver schenen ontwerpnota over de cul turele minderheden. Ongeveer 27 procent van dc niet-Nederlandse bevolking is momenteel werkloos en dat cijfer zal in de toekomst fors stijgen. Tol het jaar 2000 wordt rekening gehouden met een toename van de Turkse en Marokkaanse bevolking in Schiedam met circa 30 procent. Het streven van de gemeente om meer 'buitenlanders' aan een baan te helpen in de ambtelijke organisatie is niet nieuw. Al in 1987 nam de gemeenteraad een motie van die strekking aan. Sindsdien nam het aantal mi granten op de gemeentelijke loonlijst toe van 20 tot ruim 50, ongeveer 4 procent van het totaal aantal medewerkers. De gemeen te wil dit percentage verdubbelen omdat ruim 8 procent van de Sehiedamse bevolking uit mi granten bestaat. Het vinden van geschikte kandi daten is echter niet eenvoudig. In de nota wordt gesteld dat een ac tief wervings- en scholingsbeleid noodzakelijk is. Uit onderzoek is duidelijk geworden dal het oplei dingsniveau van de meeste mi granten gering tot zeer gering is. Bovendien ontbreekt vaak de mo tivatie om door middel van studie in de eigen toekomst te investe ren. Daarnaast stagneert de in stroom van migranten door de ge brekkige kennis van de Neder landse taal. Schiedam - Na jarenlang soebat ten hebben de vier watersportver enigingen die de Spuihaven als ligplaats voor hun schepen ge bruiken. gehoor gevonden bij de gemeente Schiedam: de haven wordt uitgebaggerd. Maar de ver enigingen moeten wel tweederde van de kosten, die 410.000 gulden bedragen, voor hun rekening ne men. Reden voor de gemeente om toch overstag te gaan is het dreigende ledenverlies bij de watersportver enigingen. De haven is al zo ver dichtgeslibd dal hel afmeren van jachten problemen oplevert. Veel leden hebben aangekondigd een andere ligplaats te zoeken als de haven met snel wordt uitgebag gerd. In het verleden hebben de eigena ren van de jachten al 28.000 gul den in een speciaal 'baggerpotje' gestort. Vermeerderd met de rente is dat bedrag inmiddels opgelopen lot ongeveer 70.000 gulden. De reste rende 237.000 gulden zal in ter mijnen worden betaald.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2